Galeria ul. Mariacka

KOLORY XX — WYSTAWA W GALERII ZPAP W GDAŃSKU

12.10.2016 r.

 


17 października br. odbędzie się otwarcie wystawy twórczości Jadwigi Sankowskiej-Raftopulos. Ekspozycja pod nazwą "Kolory XX" obejmie najnowsze realizacje malarskie artystki.

Jadwiga Sankowska-Raftopulos jest niezwykłą osobowością twórczą łączącą wypowiedzi artystyczne o różnej ekspresji i w oryginalnych odsłonach. Aktorka, artysta plastyk, reżyser ... Intensywna indywidualność twórcza. Jadwiga Sankowska-Raftopulos przygotowuje niezwykle interesującą ekspozycję. Jej prace odzwierciedlają osobliwe spojrzenie na sztukę, są oryginalnym zapisem malarskim zawierającym wrażenie korelacji z działaniem teatralnym. Ekspresja, symbolika, kolorystyka, przedstawienie... Wszystko w autorskim połączeniu wywołuje wrażenie fabuły, jakby snucia opowieści nakłaniającej do zatrzymania się, do refleksji... Wystawa rysuje się niezwykle interesująco i w kolorach XX. Serdecznie zapraszamy do Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47.

 


Jaga Sankowska ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni Orłowie i studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie na Wydziale Lalkarskim w Białymstoku. Dyplom w 1981 r. Od 2002 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Zajmuje się tkaniną artystyczną i malarstwem. Jest również aktorką Miejskiego Teatru „Miniatura” w Gdańsku. W latach 1997-2010 prowadziła warsztaty teatralne i plastyczne (tkanina)  w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Tczewie. Jej prace prezentowane były na wystawach indywidualnych i zbiorowych, między innymi:  wystawy zbiorowe Stowarzyszenia Wolnych Tkaczy w Caffe Bazar, Sopot 1992 r., Cotton Club, Gdańsk 1992 r., Club Hi-Fi, Gdańsk 1993 r. Wystawa zbiorowa „Sztuka Włókna”, Chełmsko Śląskie 2002 r.  Wystawa indywidualna w Klubie Aktora, Gdańsk 2001 r. Indywidualna wystawa tkaniny w Klubie Podróżników „Horyzont”, Sopot 2003 r. Ogólnopolskie Biennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej, Trójmiasto 2003 r. I Triennale Współczesnej Tkaniny Artystycznej Środowiska Wybrzeża Gdańskiego w 2004 r. Wystawa z okazji 100-lecia Związku Polskich Artystów Plastyków w Gdańskim Parku Naukowo-Technicznym, 2011 r. Indywidualne wystawy w Sobieszewie na „Wyspie Skarbów”; w 2012 roku „Bardzo grzeczna wystawa Gdańska” (pastele), a w 2013 roku wystawa malarstwa (olej, techniki mieszane). W 2015 roku Wystawa Tkaniny Unikatowej w Warszawie.

Oprócz tkaniny, malarstwa i aktorstwa, twórczość Jagi Sankowskiej to również  autorskie przedstawienia (pomysł, scenografia, reżyseria), z udziałem uczestników terapii zajęciowej w Tczewie, które zostały nagrodzone między innymi na przeglądzie „Albertiana” 2009 r. (2. miejsce dla przedstawienia „Przystanek Łąka” ) oraz na międzynarodowym przeglądzie „Teatry Wspaniałe” w Tczewie w 2010 r. (nagroda jury dla przedstawienia „Życie Jest Piękne”).

 


JADWIGA SANKOWSKA-RAFTOPULOS

malarstwo

„Kolory XX”

wernisaż: 17.10.2016 r., godz. 18.00,

wystawa czynna do 16.11.2016 r.

Galeria ZPAP w Gdańsku, ul. Mariacka 46/47

 Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska


 

Our website is protected by DMC Firewall!