JANINA KARCZEWSKA-KONIECZNA "TERRA COTTA" — SCENA MUZYCZNA GAK

26.02.2017 r.Współpraca Gdańskiego Okręgu ZPAP i Sceny Muzycznej Gdańskiego Archipelagu Kultury zaowocowała oryginalną prezentacją rzeźby Janiny Karczewskiej-Koniecznej. 25 lutego br. odbyło się oficjalne otwarcie wystawy z osobliwym akcentem muzycznym. Sobotni wieczór w Scenie Muzycznej stał się ekscytującym połączeniem sztuk wysokich —  Plastyki i Muzyki.

Janina Karczewska-Konieczna swoim pracom potrafi nadać niezwykłą aurę. Świadoma energii tkwiącej w materii poprzez proces twórczy formułuje osobisty przekaz w kompozycje o feerycznym oddziaływaniu, ujawnia piękno nieokiełznanej natury. W przededniu otwarcia wystawy autorka wspomniała początki powstania cyklu kompozycji obrazujących tajemnice morskich głębin, który realizowała przez wiele lat i do dzisiaj odczuwa siłę pierwszej inspiracji. Jako szesnastolatka wpatrując się w morze poczuła głęboką fascynację, która nie opuściła jej do dziś a przez lata pozwalała na oryginalne twórcze przeobrażenia. Lektura "Życia morza" Kazimierza Demela dostarczyła natchnienia do kreacji przestrzennych o ekologicznych akcentach. "Na pewno pokażę moje frutti di mare" — stwierdziła Janina Karczewska-Konieczna. Morze i ta, dziś wydaje się odległa, chwila stały się spirytus movens znakomitych ponadczasowych form rzeźbiarskich. Ziemia, ogień — terra cotta, poddane transpozycji w dzieło rzeźbiarskie wyzwoliły kontemplacyjną moc. Wystawa jest poruszająca, potrwa do 16 marca br.  Zapraszamy serdecznie.Fotografie prezentujemy dzięki uprzejmości Iwony Kolasińskiej ze Sceny Muzycznej GAK.

 


Janina Karczewska-Konieczna urodziła się w Gdyni 29 maja 1934 r. Ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni. W latach 1952-1959 studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Sopocie, a następnie w Gdańsku. Po otrzymaniu w 1954 r. przez szkołę nowej siedziby w Gdańsku (Wielka Zbrojownia), w Sopocie nadal nauczano przez jakiś czas ceramiki i rzeźby. Studiowała pod kierunkiem prof. Krystyny Łady-Studnickiej, prof. Teresy Pągowskiej oraz prof. Witolda Frydrycha. Zdobyła dyplom z wyróżnieniem w 1959 r., w pracowni malarstwa prof. Piotra Potworowskiego, a specjalizację z ceramiki u prof. Hanny Żuławskiej oraz z grafiki u prof. Zygmunta Karolaka. Miała możliwość zapoznać się ze sztuką rzeźby w pracowni prof. Alfreda Wiśniewskiego oraz podczas plenerów prowadzonych przez prof. Wiśniewskiego i prof. Annę Pietrowiec. Tworzyła także razem z mężem, rzeźbiarzem i ceramikiem Stanisławem Koniecznym, ur. w 1933 r. w Montceau-les-Mines we Francji (Burgundia), zm. w 1981 r. w Gdańsku. Podobnie jak jej mąż, Stanisław Konieczny, przez wiele lat była związana z założonymi przez Hannę Żuławską Artystycznymi Warsztatami Ceramicznymi w Kadynach. W kolejnych latach tworzyła cykle tematyczne poświęcone muzyce, baletowi, egzotycznej faunie i florze morskiej. Po roku 1980 zajmowała się również rzeźbą sakralną. Brała udział w wielu edycjach Międzynarodowego Biennale Ceramiki Artystycznej w Vallauris (Francja), otrzymując wiele nagród i wyróżnień, m.in. I nagrodę de L’association Français d’Action Artistique, którego honorowym przewodniczącym był Pablo Picasso (1970). Artystka uczestniczyła w kilkudziesięciu wystawach krajowych i zagranicznych, m.in. we Włoszech, Francji, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Austrii, Rosji. Jej działa znajdują się w zbiorach Instytutu Jana Pawła II w Rzymie, w Muzeum Narodowym  w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu i Poznaniu, w kolekcjach MKiDN oraz PAN. Oprócz zbiorów prywatnych, prace artystki można spotkać w przestrzeniach publicznych europejskich miast, między innymi w Nässjö (Szwecja), Hamburgu i Greifswald (Niemcy). Największa realizacja artystki – monumentalne drzwi znajdują się w kościele NMP w Puri (Indie). Wspólnie z mężem artystka wykonała  ceramiczne kompozycje architektoniczne znajdujące się w hotelu Heweliusz i w Domu Technika w Gdańsku, w Pałacu Ślubów w Elblągu oraz w Kaplicy Ludzi Morza w Gdańskiej Bazylice Mariackiej.

 

JANINA KARCZEWSKA-KONIECZNA / TERRA COTTA

Scena Muzyczna GAK

Powstańców Warszawskich 25, Gdańsk

wystawa czynna do 16.03.2017 r. w godz. 10.00-19.00

Our website is protected by DMC Firewall!