PASAŻ SZTUKI SOPOT CENTRUM / KRZYSZTOF CIUPA — RZEŹBA

 27.05.2017 r.

Gdański Okręg Związku Polskich Artystów Plastyków, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Fundacja Wspólnota Gdańska oraz Sopot Centrum we wspólnej inicjatywie stworzyli przestrzeń do artystycznej prezentacji — Pasaż Sztuki w Sopot Centrum. Pierwsza wystawa inaugurująca cykl wystaw twórczości młodych interesujących autorów rozpocznie się już 31 maja br. Będzie to ekspozycja rzeźb Krzysztofa Ciupy. Rzeźby Krzysztofa Ciupy to bardzo oryginalne konstrukcyjne kompozycje o esencjonalnym komunikacie. Wernisaż rozpocznie się o godz. 17.00. Gorąco zapraszamy.
 
 Jako główny budulec rzeźbiarski służą mi deski, pozyskiwane najczęściej z drewnianych palet, wszechobecnego dziś materiału stosowanego niemal w każdej dziedzinie przemysłu. Łącząc i wycinając określone figury składam je w konkretną bryłę uzyskując jednocześnie spójną formę rzeźbiarską. Podstawą dla mojej rzeźby jest projekt odlany w gipsie. Dzięki szczegółowym wyliczeniom i starannemu wymierzeniu kątów każdej płaszczyzny, jestem w stanie bardzo dokładnie odwzorować całą formę.
Inspiracje do moich prac czerpię z wielu źródeł. Do wykorzystania drewnianych desek jako głównego budulca moich rzeźb pociągnęła mnie między innymi obserwacja wiejskiej architektury, którą stanowią stare, często rozpadające się już drewniane domy, stodoły, zabudowy obór, itd. Kolejnym źródłem moich inspiracji są relacje między ludźmi, którym przyglądam się z punktu widzenia zwykłego obserwatora życia codziennego. Tę wartość staram się jedynie zaznaczać w moich pracach aby pozostać w sferze dającej pole do szerokiej interpretacji dla widza.
Zgeometryzowaną bryłę rzeźb buduję w oparciu o obserwację wielu dzieł różnych artystów. Szczególną moją uwagę przyciągają rzeźby Xawerego Dunikowskiego, Zbigniewa Pronaszki czy też Mela Kendricka. Obserwuję także dokonania artystów pracujących w tym samym materiale co ja, czyli między innymi Thomasa Dambo, Arne Quinze’a oraz Henrique Oliveira. Wszystkie moje formy są budowane od wewnątrz co sprowokowało mnie do pozostawienia wejścia do każdej z nich. Stosując to rozwiązanie w połączeniu ze wspomnianym wcześniej materiałem rzeźbiarskim, pragnę aby osoba wchodząca w interakcję z moją rzeźbą mogła skojarzyć ją z ‘koniem trojańskim’. Staje się to istotnym aspektem dla formy na jaką się zdecydowałem.
 

Krzysztof Ciupa
Urodzony w 1990 roku w Ostrołęce. Absolwent Liceum Plastycznego im. Wojciecha Kossaka w Łomży oraz Wydziału Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Zajmuje się rzeźbą w drewnie, małymi formami rzeźbiarskimi a także rysunkiem. Brał udział w wielu wystawach i projektach artystycznych w kraju i za granicą.
DMC Firewall is a Joomla Security extension!