Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego

Nagroda malarska im.K.Ostrowskiego dla Janusza Lewandowskiego

4.07.2017 r.


Kapituła Nagrody powoływana przez Zarząd Gdańskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków, pod przewodnictwem prof. Teresy Grzybkowskiej, przyznała ogólnopolskie wyróżnienie w dziedzinie malarstwa mazowieckiemu artyście Januszowi Lewandowskiemu. Nagroda jest wyróżnieniem za rok 2016 i przyznano ją za twórczą kontynuację polskiego malarstwa pejzażowego z najświetniejszego jego okresu, przełomu XIX i XX wieku. Janusz Lewandowski podjął twórczy dialog z mistrzami tego pejzażu zwłaszcza Jackiem Malczewskim, umieszczając w dalekich przestrzeniach ujęte szkicowo w nowej, własnej formie postaci.

Artysta urodził się w Rokiciu k/Płocka (1937). Był uczniem Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie. Studia ukończył w roku 1964 na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie pod kierunkiem Artura Nacht-Samborskiego i Stefana Płużańskiego. Mazowiecki krajobraz maluje delikatnie, swobodnym kolorem i subtelną fakturą. Poprzez swoje doświadczenie, pod wrażeniem natury rozległych mazowieckich przestrzeni, prowadzi z nimi dialog. Zauroczony jest malarstwem przełomu wieku XIX i XX. Dotyka polskiej szkoły pejzażowej Jana Stanisławskiego, ale sięga też po symboliczne postaci Jacka Malczewskiego. Tworzy jednak swój świat, poetycki, ale cały czas z polską symboliką i oddechem Artura Nacht-Samborskiego. Świat przesiąknięty wspomnieniami, dotykającymi granicy życia i śmierci. Swoje sceny umiejscawia w atmosferze zapadającego zmierzchu. To właśnie one tworzą klimat tych nostalgicznych obrazów. Wręczenie nagrody oraz wystawa prac laureata odbędzie się 26 października w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.

Gdańsk 2017, Stanisław Seyfried


J.Lewandowski, Chochoły I, część tryptyku Szepty, 2003, olej, płótno, 115 x 130 cm (aut.fot. E.Ciołek)

 


J.Lewandowski, Oto jestem, 2004, olej, płótno, 70 x 90 cm (aut. fot. E. Ciołek)


J. Lewandowski, Ranny centaur, 2010, olej na płycie, 146 x 103, w kolekcji prywatnej (aut.fot. E. Ciołek)

 

Organizacją wystawy twórczości Laureata Nagrody jak zawsze zajmie się Zarząd Gdańskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków, w tym roku we współorganizacji z Europejskim Centrum Solidarności.

Dofinansowano ze środków Województwa Pomorskiego

            Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska

      Wyłączny Partner Biznesowy

      Patronat medialny

 

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!