PRZEJŚCIE / WYSTAWA RZEŹBY W SOPOT CENTRUM

11.04.2018 r.


Kontynuacja zapoczątkowanego w ubiegłym roku cyklu wystaw w przestrzeni Sopot Centrum, z kuratorską pracą Danki Jarzyńskiej wniosła perspektywę emocjonującej wystawy rzeźby. Idea Pasażu Sztuki z szeroką prezentacją rzeźby inspirować będzie przechodniów już od 30 kwietnia 2018 r. ,  kurator przedsięwzięcia artystycznego Danka Jarzyńska w oryginalnej interpretacji prezentuje zamierzenia wiosennej odsłony cyklu:

 
Pasaże: budowle, galerie, którym brak strony zewnętrznej. Jak snom

Walter Benjamin

Pasaż to przestrzeń przechodzenia przez miasto w stanie wyjątkowym: jednoczesnego skupienia i rozproszenia, szczególnej gotowości na bodźce przychodzące z ulicy, z witryn sklepowych, ze skwerów... To może być decyzja o właściwym wejściu w miasto, byciu wewnątrz, rezygnacji z granic na co dzień chroniących naszą wrażliwość. Warto wejść w taki stan szczególnie wtedy, gdy wśród tysięcy przyciągających oko przedmiotów mamy szansę trafić na prace artystów.

Taką przestrzenią jest sopocki Pasaż Sztuki, wspólna inicjatywa Sopot Centrum, gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, Okręgu Gdańskiego Związku Polskich Artystów Plastyków i Fundacji Wspólnota Gdańska. W okolicy dworca kolejowego rzeźbiarki i rzeźbiarze należący do ZPAP Okręg Gdański prezentują swoje prace. To miejsce, które łączy wiele funkcji: tędy spieszą na pociąg podróżni, tutaj spotykają się miejscowi w celach towarzyskich, zjeżdżając z różnych stron Trójmiasta; od niedawna – dzięki gruntownej przebudowie – można się tu także wybrać na zakupy i na spacer. A także do podniebnej galerii.

Wystawa, którą dla Państwa przygotowaliśmy, stworzy możliwość doświadczenia piękna tym, co w biegu pokonują miejską przestrzeń, i tym, którzy wzorem paryskich flânerów kontemplują miasto. W Pasażu Sztuki będzie można dać się uwieść pracom uznanych trójmiejskich rzeźbiarzy, tworzącym w szerokim spektrum materiałów: od klasycznego kamienia, drewna i metalu po coraz chętniej wykorzystywane żywice syntetyczne. Niezależnie od formy, jaką wybiera artysta, rzeźba szczególnie wdzięcznie eksponuje swoją materię: strukturę, barwę i fakturę tworzywa. W galerii zewnętrznej do czynników decydujących o kształcie dzieła należy doliczyć warunki atmosferyczne i charakter tkanki miejskiej, w której ma miejsce ekspozycja. Wystawa Przejście otwiera pole do wzajemnej gry różnych materii, przestrzeni, działań i spotkań, zapraszając także przechodniów, aby włączyli się w nią poprzez obserwację, trajektorię spacerów, a może także sny.

Danka Jarzyńska, 2018

 

Wystawa Rzeźby członków Okręgu Gdańskiego ZPAP w Sopockim Pasażu Sztuki

Przejście

Sopot Centrum, ul. T. Kościuszki 14, Sopot

(obszar sopockiego dworca)

Wernisaż wystawy – 30.04.2018r. godz.18.00

Czas trwania wystawy – 30.04 - 30.10.2018 r.

Uczestnicy:Ewa Beyer-Formela, Stanisław Gierada, Danka Jarzyńska, Bente Kluge, Wojciech Sęczawa

Kuratorka: Danka Jarzyńska

Organizatorzy: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Gdański Okręg Związku Polskich Artystów Plastyków, Fundacja Wspólnota Gdańska, Sopot Centrum

Dziękujemy Firmie Moderna Holding sp. z o.o. za wsparcie w organizacji wystawy.


Do zobaczenia na wernisażu, serdecznie zapraszamy.

Our website is protected by DMC Firewall!