DANUTA JOPPEK / ZAPROSZENIE NA WERNISAŻ


 

Malarstwo Danuty Joppek

O WYSTAWIE „Ja i …ja”

Malarstwo Danuty Joppek to szczególna symbioza nieprawdopodobnej wrażliwości z wspaniale dojrzałą malarską mądrością. Raz zachwyca nas delikatnym, niemal drżącym splotem kresek zestawionych z subtelnym dialogiem bogatych fakturowo barwnych plam, innym razem fascynuje interakcją elementów mocnych, zdecydowanych, niemal drapieżnych. Tak jest i w tej wystawie, jakby miała ona dwie autorki, stąd tytuł: „Ja i …ja”.

Znakomita artystka, Alicja Bach, opisuje malarstwo Danuty Joppek stwierdzając, że: „Poezję, uczucia i emocje malarka zamyka w abstrakcyjne formy, które wirują, unoszą się, czasami rozpychają się na jej obrazach. …maluje na płótnach surowych, ale i na mocno kolorystycznie zdefiniowanych tłach, świetnie panując nad kompozycją elementów budujących obraz. …Metafora, symbolika, treść, sens w ryzach abstrakcji, to wszystko sprawia, że obszar interpretacji jest tak szeroki i ciekawy…”.

Prof. Roman Gajewski (ASP Gdańsk) pisał zaś, że „Danuta Joppek kroczy pasażem pomiędzy poezją a życiem. Przeznaczenie? Być może. Droga ciemnego nurtu to nie jej droga, tak jak szarość to nie jej kolor. Nie jest artystką życia, jest artystką marzenia, jest po stronie świata, w którym poetyczne formy istnienia stają się siłą nadająca życiu sens. Każdy jej obraz to rzut oka w lepszy świat – z dala od brutalności, goryczy, apokaliptyczności, posępności, czy schyłkowości. Artystka nie alarmuje, nie krzyczy, nie drażni, nie rani i nie naznacza. Zaledwie dotyka. Muska tylko, chwaląc lekkie, kolorowe byty.”

W pracach Danuty Joppek trudno się doszukiwać tanich, epatujących widza, chwytów. Przeciwnie, emanuje z nich wysokiej klasy szlachetność wynikająca z osobowości Artystki. Ich wyrafinowana estetyka doskonale harmonizuje z bogactwem przekazywanych emocji i klimatów. Nic więc dziwnego, że mnie – jak i wielu innych – urzekły one „od pierwszego wejrzenia”. I, co ciekawe, mimo upływu czasu to zauroczenie w najmniejszym stopniu nie przemija.

Erazm W. Felcyn, 2018

 

Danuta Joppek

Uprawia głównie malarstwo, ale w swoim obszernym dorobku ma również rysunki, grafiki i scenografie teatralne. Była kuratorką i organizatorką szeregu wystaw w kraju i za granicą, w tym autorskiego cyklu wystaw zbiorowych „W drodze…”. W 1989 roku obroniła pracę dyplomową na ASP w Poznaniu, gdzie jej promotorem był prof. Wacław Twarowski, a rok później ukończyła studia na ASP w Gdańsku; tu opiekunem Jej dyplomu był prof. Włodzimierz Łajming. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i uczestnictwo w trudnych do policzenia wystawach zbiorowych. Kluczowym wydarzeniem w jej karierze artystycznej była współpraca z André Verdetem i wspólna z nim wystawa „La Peinture et la Poesié à Quatre Mains” w Musée Municipal w Saint-Paul de Vence we Francji. Jej twórczość, określana przez niektórych krytyków jako „abstrakcja liryczna”, stanowiła wielokrotnie inspirację dla poetów i pisarzy. Po więcej informacji na temat Danuty Joppek zapraszamy do Wikipedii.

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd