Stanisław Gierada — rzeźba / wystawa jubileuszowa

12.06.2018 r.26 maja 2018 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy rzeźby Stanisawa Gierady. Szeroka ekspozycja twórczości gdańskiego rzeźbiarza powstała z okazji jubileuszu 50-lecia pracy twórczej. W imieniu dyrektora Basila Kerskiego gości wernisażowych powitała Monika Krzencessa-Ropiak menedżer działu wystaw. Oficjalnego otwarcia wystawy dokonał prezes Gdańskiego Okręgu ZPAP Ryszard Kowalewski. O dokonaniach mistrza rzeźby Stanisława Gierady mówił rektor ASP w Gdańsku prof. Krzysztof Polkowski, o ważnych wolnościowych wypowiedziach artystycznych wspominał senator Sławomir Rybicki. Stanisław Gierada za dorobek twórczy został uhonorowany nagrodami prezydenckimi. W imieniu Prezydenta Miasta Gdyni Nagrodę wręczył prezes Ryszard Kowalewski. W imieniu Prezydenta Miasta Gdańska Nagrodę wręczyła prof. Katarzyna Józefowicz. Jubilat nie krył radości i w emocjonalnym wystąpieniu dzielił się wrażeniami z gośćmi wernisażowymi. Najważniejszym reżyserem dnia jubileuszowego, także szerokiej prezentacji twórczości Stanisława Gierady była Bożena Brzostowska-Gierada – żona artysty, która zainicjowała wydarzenie i razem z prezesem Ryszardem Kowalewskim zajęła się pracą kuratorską nad wystawą. Oficjalną część uroczystości zakończył koncert Cappelli Gedanensis. Wieczór pełen wrażeń. Wyśmienity czas.

Wystawa rzeźby Stanisława Gierady to prezentacja pięćdziesięcioletniej drogi twórczej w dwóch aktach. Opowieść o dążeniu do wolności – ekspozycja "Ku wolności". Ballada o spełnianiu potrzeby tworzenia, o nieustającej myśli twórczej – ekspozycja retrospektywna. Twórczość Stanisława Gierady to oryginalne kompozycje rzeźbiarskie nawiązujące do tradycji z nowatorskimi rozwiązaniami formalnymi i nowoczesnym przekazem artystycznym, często będącym autorskim komentarzem ważnych wydarzeń osobistych, politycznych, społecznych. Stanisław Gierada przywiązuje dużą wagę do warsztatu rzeźbiarskiego, dzięki temu jego prace otrzymują estetykę z wyczuwalną wirtuozerią opracowania artystycznego. Najbardziej jednak ujmuje w pracach Stanisława Gierady skupiona energia twórcza, która emanuje siłą artystycznego wyrazu – raz specyficzną szorstkością, kiedy mówi o ważnych problemach, niepokojach współczesności jak w cyklu "Obce ciało" czy dodatkowo spotęgowana dynamiką kompozycja "Gniew morza" innym razem niezwykłą płynnością jak w formie "Macierzyństwo". Kompozycje rzeźbiarskie Stanisława Gierady dalekie są od mimetycznego traktowania rzeczywistości Jego prace oddają rzeczywistość, ale bez naśladownictwa. Wnikają w problematykę egzystencjalną, z jednej strony obrazują ludzkie ograniczenia jak np. cykl "Gorsety" czy rzeźba pod tytułem "Zocha", z drugiej podkreślają zdobycze ludzkości i siłę człowieczeństwa jak choćby kompozycja "Pod wiatr", "Genom" czy "Katedra".

Bez wątpienia jednym z najważniejszych przedstawień przestrzennych artysty jest pomnik Grudnia 1970. Umiejscowiony w Gdyni na placu między Aleją Solidarności i Janka Wiśniewskiego, prezentuje wykonaną z nierdzewnej stali liczbę 1970 z cyfrą 7 obrazującą upadającego na kolana człowieka z plecami pooranymi kulami - „Zabitym 17.12.1970". Stanisław Gierada wspomina czas powstawania pomnika z ekscytacją przypominając o solidarnościowym akcie twórczym przy jego wznoszeniu. Konstruowanie monumentu było złożonym procesem. Wiele technicznych problemów Stanisław Gierada rozwiązywał w długich rozmowach telefonicznych, składając precyzyjne zamówienia w odlewniach, hutach stali. Inżynierowie, robotnicy, logistycy, przewoźnicy gdy tylko usłyszeli ideę projektu – upamiętnienie Ofiar Grudnia 1970 angażowali się w realizację. Wszyscy pragnęli powstania Pomnika. Powstał w rekordowym tempie 40 dni. "Dzisiaj tak skomplikowana konstrukcja w tak krótkim czasie nie powstałaby. To niemożliwe." konkluduje z przejęciem swoją opowieść Stanisław Gierada. Było możliwe w 1981 roku, dzieło było ważne dla wielu i do dzisiaj świadczy o pięknie wolności.

Stanisław Gierada jest wrażliwym twórcą, który szeroko sięga z artystyczną wypowiedzią nie zwracając uwagi na trendy, dyktat społeczny – z odwagą i konsekwencją dotykając problematyki poruszającej jego własną wrażliwość i ujmując wartości, które wrosły w tożsamość twórcy wraz z 50-letnim doświadczeniem artystycznym.

Wystawa czynna do 24 czerwca 2018 r. Serdecznie zapraszamy.

 Zdjęcia prezentujemy dzięki uprzejmości autora  Erazma Wojciecha Felcyna. Dziękujemy.


 

Stanisław Gierada

rzeźba

"Ku wolności"

"Retrospekcja z okazji jubileuszu 50-lecia pracy twórczej"

wystawa czynna do 24.06.2018 r.

Europejskie Centrum Solidarności

pl. Solidarności 1, Gdańsk

 

Organizatorzy:

Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Gdański

Europejskie Centrum Solidarności

Wystawa objęta Patronatem Honorowym Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd