Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego

LESZEK MĄDZIK / LAUREAT NAGRODY IM.K.OSTROWSKIEGO

31.07.2018 r.Nagrodę malarską im. Kazimierza Ostrowskiego za rok 2017,  odbierze  5 października w kościele św. Jana prof. Leszek Mądzik, scenograf, reżyser, autor spektakli teatralnych. Kapituła nagrody powoływana przez Zarząd Okręgu Gdańskiego Związku Polskich Artystów Plastyków pracująca  pod przewodnictwem prof. Teresy Grzybkowskiej,  w tym roku wyróżniła wybitną osobowość polskiej sztuki. W uzasadnieniu werdyktu czytamy, iż nagrodę  dla Leszka Mądzika przyznano za ” stworzenie malarskiego teatru ruchomych filozoficznych obrazów przepojonych bezinteresowną duchowością. Swoim teatrem opartym na obrazie, dźwięku, choreografii, artysta staje obok najwybitniejszych twórców Kantora i Szajny. Teatr ten powstał z wiary w siłę obrazu żywiącego się plastyką, nie słowem”.

Leszek Mądzik zaliczany jest do najwybitniejszych i najwszechstronniejszych polskich twórców, jest profesorem Wydziału Scenografii w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz wykładowcą  Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W swoich przedstawieniach sięga do przeżyć  dzieciństwa. Ukończył w Kielcach Liceum Plastyczne, by później odbyć studia na Wydziale Historii Sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Związał się z Teatrem Akademickim uczelni gdzie udzielał się jako autor scenografii, jednocześnie zaproponował powołanie Sceny Plastycznej KUL. Niekonwencjonalne przedstawienia artysty stały się źródłem nowego spojrzenia na scenę teatralną. Inspirował się filozofią świętego Jana od Krzyża i św. Teresy z Avila. Teatralna plastyka jego przedstawień wyznaczała drogę dokonań twórcy. Reżyserował i był scenografem wielu przedstawień na całym świecie, a swoje prace plastyczne, scenograficzne, fotograficzne wystawiał między innymi  w Tokyo, Bejrucie, Santiago de Chile, Kairze, Wiedniu, Edmonton, Warszawie, Krakowie i Lublinie.

S.Seyfried, 2018

 


Leszek Mądzik urodził się 5 lutego 1945 r. w Bartoszowinach na Kielecczyźnie. W 1965 r. ukończył Liceum Plastyczne w Kielcach. Trzykrotnie, bez powodzenia, zdawał do Akademii Sztuk Pięknych, kolejno w Warszawie, Krakowie, Poznaniu. Od 1966 r. studiował historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a także reżyserię na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, filii warszawskiej Akademii Teatralnej. W 1969 roku założył Scenę Plastyczną KUL, gdzie 24 marca 1970 roku wystawiono inauguracyjną sztukę Ecce Homo opartą na scenariuszu Leszka Mądzika. Do roku 2000 zrealizował szesnaście premier Sceny Plastycznej KUL m.in. „Wieczerza" 1972, „Ikar" 1974, „Zielnik" 1978, „Brzeg" 1983, „Wrota" 1989, „Szczellina" 1994, „Kir" 1997. Jego teatr brał udział w ponad pięćdziesięciu międzynarodowych festiwalach na wszystkich kontynentach, wielokrotnie przywożąc z nich nagrody i wyróżnienia. Warto wymienić chociażby: Nagrodę Krytyków za „Wilgoć" na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Eksperymentalnych w Kairze, Nagrodę za reżyserię, scenografię i technikę teatralną za „Zielnik" na światowym festiwalu teatralnym w Japonii, Nagrodę Specjalną na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w USA, wyróżnienie na Światowej Wystawie Scenografii "Praskie Quadriennale" w Pradze.

Leszek Mądzik współpracował m.in. z Ireną Byrską, Mieczysławem Kotlarczykiem, Jerzym Zawieyskim, czy Teatrem Gong 2. Tworzył także w teatrach dramatycznych w Lublinie (Teatr im. Juliusza Osterwy), Łodzi i Warszawie (Teatr Studio) oraz z Teatrem Lalki i Aktora im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie.

Obecnie współpracuje z wieloma uczelniami teatralnymi w Polsce i na świecie, jest wykładowcą w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. W 1997 roku wyreżyserował swoją własną sztukę Pętanie na potrzeby Teatru Telewizji. Od 2006 roku publikuje na łamach kwartalnika literackiego „Akcent”. Jego felietony zostały zebrane w książce Obrazy bez tytułu (Lublin 2012).

 

Nagrody i odznaczenia

Nagroda Młodych im. W. Pietrzaka (1974)

Wyróżnienie, Prague Quadrennial of Performance Design and Space (1983)

Nagroda Krytyków na Festiwalu T. Eksperymentujących w Kairze (1991)

Złoty Krzyż Zasługi (1995)

Honorowy Obywatel Kielc (1998)

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2001)

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (2008)

Medal „Pro Ecclesia et Pontifice” (2014)

Złoty Feniks (2016)

Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego za 2017 (2018)

 

Wybrane przedstawienia

Dokąd pędzisz koniku? Rady Moskowej, scenografia, Teatr Lalki i Aktora im. H.Ch. Andersena w Lublinie, 1978

Iwanow Antoniego Czechowa, scenografia, Teatr im. J. Osterwy w Lublinie, 1981

Pornografia Witolda Gombrowicza, dekoracje, Teatr Nowy w Warszawie, 1985

Tchnienie, przedstawienie autorskie, reżyseria, Scena Plastyczna KUL, 1992

Antygona Sofoklesa, scenografia, Teatr im. J. Osterwy w Lublinie, 1995

Kir, przedstawienie autorskie, reżyseria, Scena Plastyczna KUL, 1997

Skrzydło anioła, przedstawienie autorskie, reżyseria i scenografia, Teatr Lalki i Aktora im. H.Ch. Andersena w Lublinie, 1999

Powłoki, przedstawienie autorskie, reżyseria, Teatr Studyjny Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, 2004

Źródło, przedstawienie autorskie, scenariusz, scenografia i reżyseria, Wrocławski Teatr Lalek, 2005

Makbet, scenografia, Teatr Narodowy w Lizbonie, 2007

Przejście, przedstawienie autorskie, reżyseria, scenografia, Scena Plastyczna KUL

Lustro, przedstawienie autorskie, scenografia, reżyseria, Scena Plastyczna KUL, 2013

Nagroda im.Kazimierza Ostrowskiego

XVII edycja

ORGANIZATOR

Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Gdański

Dofinansowano ze środków Województwa Pomorskiego

Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska

Dofinansowano ze środków firmy P.P.U Izobud Sp. z o.o.

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd