CZESŁAW GAJDA - pożegnanie

Z przykrością zawiadamiamy, że 3 czerwca 2019 r. zmarł nasz Kolega Czesław Gajda.

Pogrzeb odbędzie się w dniu jutrzejszym t.j. 7 maja 2019 r. na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku, bezpośrednio po mszy św. w 
Kościele p.w. św. Franciszka z Asyżu Gdańsk - Emaus, ul. Kartuska 186. 
Msza św. o godz. 12.00, odprowadzenie z pod bramy cmentarza o godz. 12.45.

Czesław Gajda (ur. 2 maja 1936 w Czarnej Wsi, zm. 3 czerwca 2019 w Gdańsku) – polski artysta rzeżbiarz

Uczęszczał do liceum plastycznego w Białymstoku. Później, przeniósł się do liceum plastycznego w Zamościu, gdzie obrał specjalizację rzeźbiarską. Studiował na Wyższej Uczelni Sztuk Plastycznych w Gdańsku obecnie: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku). Dyplom uzyskał w pracowni Franciszka Duszeńki.

Wraz z Albertem Zalewskim należał do zespołu rzeźbiarskiego, który pod kierownictwem profesora Stanisława Horno-Popłaskiego wykonał pomnik Karola Szymanowskiego w Słupsku. Współpracował z Wawrzyńcem Sampem przy budowie pomnika Józefa Wybickiego w Kościerzynie, z Mariuszem Kulpą przy budowie pomnika Jana Pawła II w Gdańsku, a także ze Zdzisławem Kosedą, przy budowie pomnika Józefa Konrada Korzeniowskiego w Gdyni.

Był jednym z 7 rzeźbiarzy, obok, między innymi Zbigniewa ErszkowskiegoJózefa Galicy i Stanisława Radwańskiego, których uznaje się za autorów Pomnika Obrońców Wybrzeża na Westerplatte.

Działał w Ruchu Odbudowy Polski. Należał do Związku Polskich Artystów Plastyków. Był stryjem Ewy Gajdy. Mieszkał w zamieszkanej przez artystów części gdańskiego Diabełkowa.

Wybrane, samodzielne prace: 

Wybrane odznaczenia: 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd