Artyści z Gdańska w Łodzi

16.04.2016 r.


7 kwietnia 2016 roku w łódzkiej galerii ZPAP „Na piętrze”  rozpoczęła się ekspozycja wystawy „Artyści z Gdańska”. Wystawę uroczyście otworzył Prezes Okręgu Łódzkiego Mirosław Ptycia oraz Przewodniczący Okręgowej Komisji Rewizyjnej w Gdańsku Andrzej Socha, ponadto gdański autor Jarosław Sianko dopełnił część oficjalną wernisażu merytoryczną prezentacją o sztuce konserwacji zabytków.

Na wystawie prezentowane są prace dziewięciu autorów: Adama Błażejowskiego, Wojciecha Góreckiego, Ryszarda Kowalewskiego, Piotra Kowalskiego, Idy Łotockiej-Huelle, Jarosława Sianko, Mariusza Sładczyka, Andrzeja Sochy oraz Katarzyny Szczodrowskiej.

Malarstwo Idy Łotockiej-Huelle zaprasza do świata pełnego tajemnic, mistycyzmu, uwodzi wręcz prowadząc w zakamarki ludzkiej duchowości. Twórczość Katarzyny Szczodrowskiej również dotyka ważnych zjawisk ludzkiej egzystencji ale odniesieniami wprost do natury, tej pierwotnej nie dotkniętej ludzką ręką, tylko jakby muśniętej istnieniem. Prace malarskie Adama Błażejowskiego obrazują człowieczeństwo z jego przywarami i zaletami, ze światłem i mrokiem, z nieuniknionym. Malarstwo Ryszarda Kowalewskiego to okazała opowieść o mocy, dążeniu do doskonałości, poszukiwaniu, nadziei i zachwycie niezmierzoną siłą natury. Prace Andrzeja Sochy to dynamiczne przedstawienia o kolorach świata, o barwach smutku, radości, złości czy łagodnego piękna, także odcieniach dnia codziennego - wszystko w malarskich kompozycjach. Jarosław Sianko to strażnik cennego dziedzictwa naszej kultury i t­wórca przywracający z otchłani przeszłości najcenniejsze woluminy i starodruki. Na wystawie prezentuje historię konserwacji cennego zabytku. Twórczość Piotra Kowalskiego ujmuje niedoścignionym warsztatem kaligraficznym. Piotr Kowalski nadaje szerszy sens sformułowaniu sztuka pisania, a jego wypowiedź artystyczna tkwi w kolejnych odsłonach oryginalnego piśmiennictwa, w autorskiej interpretacji jego znaków, w akcie tworzenia doskonałych liter, słów, zdań... Wystawa obejmuje również prace graficzne dwóch autorów. Wojciech Górecki prezentuje grafiki powstałe w technikach tradycyjnych i z wyraźnymi odniesieniami do precyzji warsztatu i artystycznej wymowy dawnych mistrzów. Wojciech Górecki to artysta idący własną ścieżką nie ukrywający fascynacji sztuką renesansu, który złoty wiek zatrzymał swoistym lśnieniem we własnych oryginalnych, wypracowanych graficznych pejzażach miejskich. Mariusz Sładczyk jest autorem grafik komputerowych – bardzo nowoczesnych wypowiedzi artystycznych, które ujmują oryginalną kompozycją z wytrawnym naniesieniem linii i walorów wizualnych bliskim tradycyjnemu rysunkowi. Efekt jest wyborny i seria grafik Mariusza Sładczyka urzeka artystycznymi akcentami w niepowtarzalnych portretach wyjętych jakby z komiksu czy z książki, albo wprost z filmu czy z fabuły snu... Nie chodzi tu o komputerowe przetworzenie ale o fakt, że to tak naprawdę nie są wyłącznie portrety tylko szeroka artystyczna relacja. Wystawa interesująca. Trwać będzie do 20 kwietnia. Warto odwiedzić  galerię „Na piętrze” w Łodzi.







Zdjęcia publikujemy dzięki uprzejmości Okręgu Łódzkiego ZPAP.

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd