Galeria ul. Mariacka

WYSTAWA MALARSTWA BARBARY GRUSZKI

13-14.06.2016 r.

 


4 lipca 2016 roku w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 odbędzie się otwarcie wystawy malarstwa Barbary Gruszki.

Lawsonia, szafran, mięta, indygo – świat barw w marokańskim świetle układa się w pejzaż manufaktury, gdzie kadzie wypełnione barwnikami stanowiące główny multiplikacyjny element kompozycji upajają przejściami tonalnymi, subtelnym rytmem i harmonią (Farbiarnia skór, 2015, akryl 70 x 80 cm).

Barbara Gruszka potrafi w intrygujący sposób pokazać otaczający nas świat, ciekawe miejsca, piękno chwili i to wszystko z indywidualną refleksją o dążeniu do doskonałości, przemijaniu i wewnętrznym głosem nie tyle zachwytu co zrozumienia, intelektualnej refleksji czym jest sformułowany wycinek obrazu natury, osady, miasta… Artystka wyjawia, że najczęściej jej twórczość inspiruje pejzaż, a na wystawie planuje zaprezentować prace powstałe pod wpływem wspomnień z podróży – szczególnie niezapomnianego spotkania z Marokiem. Przedstawienia malarskie Barbary Gruszki charakteryzuje wyjątkowa harmonia, subtelne tonacje i delikatność wypowiedzi. Kontemplacja twórczości Barbary Gruszki to chwile, w których myśli unoszą się ponad troski codzienności, to chwile w których odkrywa się nieznane dotąd pokłady własnej wrażliwości. Zapraszamy na wernisaż.


Farbiarnia skór, 2015, akryl 70 x 80 cm


Pejzaż, 2016, akryl, 100 x 120 cm

 

Barbara Gruszka

Studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Dyplom ze specjalizacją z grafiki artystycznej i linorytu uzyskała w 1971 r. Po studiach pracowała w Studiu Miniatur Filmowych w Warszawie. Od 1972 r. mieszka i tworzy na Wybrzeżu. Przez wiele lat zajmowała się biżuterią artystyczną, także grafiką użytkową. Zrealizowała w kraju i za granicą w rysunku pastelowym wiele zamówień na portret i wizerunek rzeźby klasycznej. Od 2012 roku swój czas twórczy poświęca przede wszystkim malarstwu.  

Wystawy:

2007  

wystawa indywidualna  "Portret in Pastel", Sussex House, Londyn 

2012  

wystawa poplenerowa "Konfrontacje Twórcze", Pszczew

2013  

wystawa poplenerowa "Inspiracje Świętokrzyskie", Celiny 

2014  

wystawa poplenerowa "Niebo w Zieleni", Gorzów Wielkopolski

wystawa poplenerowa "Inspiracje Mała Ojczyzna", Dębno

wystawa poplenerowa "Inspiracje Świętokrzyskie", Celiny 

2015  

wystawa indywidualna, Gdańsk

wystawa indywidualna, Kazimierz nad Wisłą

wystawa poplenerowa, Kielce

 

Galeria ZPAP w Gdańsku, ul. Mariacka 46/47

Barbara Gruszka

malarstwo

wernisaż 04.07.2016, godz. 18.00; wystawa czynna do 03.08.2016

Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd