Galeria ul. Mariacka

Helena Sadłek — batik

14.09.2016 r.


12 września br. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul.Mariackiej 46/47 odbyło się otwarcie wystawy batiku Heleny Sadłek. Wernisaż rozpoczęła wiceprezes Ida Łotocka-Huelle, która przybliżyła merytorycznie batikowe kompozycje Heleny Sadłek.

Uroczystość wzbogacona była o element przedstawiający Helenę Sadłek jako animatorkę kultury. Według jej pomysłu powstał interesujący projekt, w którym powstały portrety kilkudziesięciu znakomitych gdańszczan autorstwa Eugeniusza Geno Małkowskiego. Na wernisaż autorka zaprosiła zobrazowane indywidualności, bo wraz z współtwórcami projektu - Fundacją Wspólnota Gdańska przygotowała eventowe wręczanie katalogów. 

 

 

HELENA SADŁEK

batik

„Poczwarki i Motyle”

wystawa czynna do 12.10.2016 r.

Galeria ZPAP w Gdańsku, ul. Mariacka 46/47

Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska

Wystawa w Galerii ZPAP w Gdańsku obejmuje prezentację tkanin batikowych uzyskanych w różny sposób. Ekspozycja zawiera prace wykonane w tradycyjnych technikach, jak batik indonezyjski, gdzie do zabezpieczenia kolorów użyto gorącego wosku. Także tkaniny wykonane metodą shibori, polegającą na wiązaniu tkaniny sznurkiem dla zabezpieczenia kolorów. Batik ze swoją wielowiekową tradycją jest niezmiennie ekscytującą sztuką nowoczesną. Jest popularny w zdobnictwie tkanin dekoracyjnych oraz akcesoriów strojów kobiecych. Jest także doskonałym narzędziem dydaktycznym. W roku 2009 indonezyjski batik został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa ludzkości. Autorka wspomina, że podczas procesu twórczego powstawały osobliwe i fantastyczne formy, przypominające owady i poczwarki. Stąd właśnie narodził się tytuł wystawy „Poczwarki i Motyle”. 


Helena Sadłek urodziła się 29 stycznia 1954 roku w Świdniku. Studiowała w Instytucie Wychowania Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Dyplom uzyskała w 1980 roku w pracowni grafiki prof. Danuty Kołwzan–Nowickiej. Od roku 1991 mieszka w Gdańsku. Przez wiele lat zajmowała się pracą pedagogiczną. Wielokrotnie nagradzana i wyróżniana za szerzenie kultury plastycznej wśród młodzieży szkolnej. Inicjatorka i kuratorka wielu wystaw oraz pomysłodawczyni projektu „Eugeniusz Geno Małkowski i Koryfeusze Gdańskiej Kultury 2015”. Uczestniczka plenerów towarzyszących świętu dzielnicy „Viva Oliva” w latach 2012-2016. Obecnie uprawia głównie malarstwo. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych.

DMC Firewall is a Joomla Security extension!