Galeria ZPAP przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku

czynna od wtorku do niedzieli w godzinach 13.00-17.00

Galeria ul. Piwna

Jolanta Lassak-Szymerska "Martwa natura z jajem" - zapowiedź wystawy fotografii

Już dzisiaj serdecznie zapraszamy do  Galerii ZPAP przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku.
Zaprezentujemy wystawę fotograficzną Jolanty Lassak-Szymerskiej zatytułowaną "Martwa natura z jajem".
Wernisaż 30 lipca 2021 r. o godz. 18:00 
Wystawa będzie czynna w dniach 30.07-25.08.2021 r., od poniedziałku do piątku w godzinach 12.00-17.00
Relacja z otwarcia wystawy i wywiad z artystką będą dostępne na stronie ZPAP i w mediach społecznościowych
Wystawę można zwiedzać z zachowaniem procedur sanitarnych, wymaganych podczas pandemii COVID-19, zgodnie z regulaminem zamieszczonym na stronie www.zpap-gdansk.pl.
 
zdjęcia z archiwum prywatnego artystki
 
JOLANTA LASSAK- SZYMERSKA ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy oraz  Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Uprawia głównie malarstwo , a także grafikę warsztatową. Tworzy od końca lat siedemdziesiątych XX w, z długimi czasem kilkuletnimi przerwami .Od niedawna  zajmuje się również fotografią, poznając tajniki tej pięknej   i trudnej sztuki.  Najchętniej fotografuje obiekty i elementy industrialne oraz martwe natury.   Ma za sobą około 40 wystaw indywidualnych i zbiorowych , prezentując własne dziedziny sztuki, szczególnie  malarstwo, rysunek, grafikę   i oczywiście fotografię ,  ponadto jej  prace znajdują się w wielu publikacjach.
"Martwa natura z jajem" jest pierwszą samodzielną wystawą fotograficzną autorki. Temat wymusiła pandemia koronawirusa,  kiedy apelowano, aby pozostawać w domu, dlatego też wszystkie prezentowane tu prace powstały  w zaciszu domowym.
Jolanta Lassak-Szymerska jest członkinią Związku Polskich Artystów Plastyków okręgu gdańskiego oraz Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego.






Rozmowa Marii Jędrzejczyk z Dariuszem Bożykiem, autorem wystawy p.t. "Pejzaże przeważnie potrójne" w Galerii ZPAP przy ul Piwnej 67/68 w Gdańsku, lipiec 2021 r.

MJ.:  Prace, które aktualnie prezentujesz w Galerii ZPAP przy ul. Piwnej w Gdańsku, zachwycają rozmachem, kolorystyką i radością życia przekazaną przy pomocy pędzla. Co jest przyczyną takiego stanu rzeczy? Skąd bierzesz, w czasach pandemii, tak dużo radości?

DB: Te obrazy są wyrazem mojej miłości do natury, do ludzi, do samego siebie, ogólnie do świata. Ich estetyka emanuje moją osobowością, a ta kształtowała się przez lata i jest taka a nie inna. Czystość kolorów, prostota rysunku i laserunki stanowią istotę tych prac.Siłę czerpię od rodziny, od żony i córki i od świadomości, że przez lata stworzyliśmy coś dobrego i to po nas zostanie.  Oto cała tajemnica radości życia.

 MJ.: Praca malarza to nie tylko zmaganie się z malarską materią,  samotnością, trudnościami na rynku sztuki, to ciężki kawałek chleba. Tymczasem konsekwentnie, od wielu lat uprawiasz malarstwo. Czy ta konsekwencja w działaniu jest wyłącznie Twoja zasługą?

DB.: Mówi się, że za każdym sukcesem mężczyzny stoi mądra kobieta i tak jest w moim przypadku. Jesteśmy z żoną razem 35 lat i stworzyliśmy w tym czasie wspaniałą rodzinę i dom w Borach Tucholskich, gdzie powstają wielkie obrazy, jak to zaznaczyłaś „zadziwiające rozmachem”. Jeśli chodzi o „ciężki kawałek chleba”, to ja od wielu lat nie traktuję malarstwa jako źródła utrzymania. Zawsze równolegle pracowałem na etatach, w latach osiemdziesiątych w teatrze Muzycznym i PLO  w Gdyni, a po przeprowadzce  w szkłach i przez wiele lat we Francji, jako tłumacz i koordynator grup pracowniczych.  Malarstwo zawsze pozostawało najważniejsze i obrazy powstawały i są i temu pozostanę wierny.

 MJ:  Wkrótce, po aktualnej wystawie, czeka Ciebie wystawa w Paryżu. Czym  dla Ciebie, jako malarza jest to miasto?

 DB: Paryż zawsze był dla mnie miastem sztuki, elegancji i dobrobytu. W Gdyni chodziłem do VI L.O. do klasy francuskiej, gdzie mieliśmy 8 godzin francuskiego w tygodniu i przesiąknęliśmy kulturą francuską na dobre. Od 1979 roku do dziś bywałem w Paryżu kilkadziesiąt razy, a przy okazji wyjazdów do pracy zwiedziłem całą Francję. W 2013 roku po raz pierwszy wziąłem udział w Salonie Jesiennym w Paryżu, najstarszej prawdopodobnie wystawie w Europie, bo trwającej od 1903 roku bez przerwy i dopiero zeszłoroczna pandemia to przerwała. Wystawiałem tam swoje prace jeszcze w 2015 i 2018. Wystawa o której wspomniałaś będzie w „Sale Royale”, w podziemiach kościoła Madeleine   od 15 października, a tydzień później zacznie się Salon d’Automne, gdzie też wysłałem pracę.

MJ.: Czy zechciałbyś nam zdradzić swoje plany twórcze na najbliższe lata?

DB.: Mario, planów się nie zdradza, bo się nie spełnią …  Ale tak po cichu, to chciałbym zrealizować jakiś duży projekt malarski z łodziami, może w Polsce, a może z barkami z Conflans-Sainte-Honorine we Francji.

 MJ.:  Dziękuję za interesującą i miłą rozmowę. Życzę Ci realizacji zamierzeń i następnych, artystycznych sukcesów.

DARIUSZ BOŻYK "Pejzaże przeważnie potrójne"

Już dzisiaj serdecznie zapraszamy do otwierającej się po długiej przerwie Galerii ZPAP przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku.

Zaprezentujemy malarstwo Dariusza Bożyka.

Wernisaż 2 lipca 2021 r. o godz. 18:00

Wystawa będzie czynna w dniach 02-29.07.2021 r., od poniedziałku do piątku w godzinach 12.00-17.00

Relacja z otwarcia wystawy i wywiad z artystą będą dostępne na stronie ZPAP i w mediach społecznościowych
Wystawę można zwiedzać z zachowaniem procedur sanitarnych, wymaganych podczas pandemii COVID-19, zgodnie z regulaminem zamieszczonym na stronie www.zpap-gdansk.pl.
 
Poniżej jeden z obrazów, prezentowanych na wystawie, zatytułowany "Baltic"
zdjęcie z archiwum prywatnego artysty

 

 

Zapraszamy do odwiedzenia wystawy poplenerowej " Śladami Mariana Mokwy"

Dzięki inicjatywie i opiece Pani sołtys Joanny Ewald oraz Pana Michała Zabiełło odbył się w dniach 14 - 21 czerwca 2020 r. w Borsku plener malarski.
Organizatorzy pragnęli złożyć w ten sposób hołd pamięci Mariana Mokwy, który urodził się w okolicach Borska.
Efektem pleneru jest ta wystawa poplenerowa.
W dniu 8 września 2020 r. w Galerii ZPAP przy ul. Piwnej 67/68 miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy z udziałem Pani Joanny Ewald, Pana Michała Zabiełło oraz Pana Romualda Tadeusza Bławata, autora książki o Marianie Mokwie,
Na wystawie swoje prace zaprezentowali artyści:
Biela Anna,
Bożyk Dariusz,
Jędrzejczyk Maria,
Orczyńska Zofia,
Art Oryszyn,
Ryfa Krzysztof,
Sobieraj Andrzej,
Sobieraj Emilia,
Tumielewicz Czesław.
Na odwiedzenie tej interesującej wystawy mamy szansę do 29 września br.
Wystawa czynna od wtorku do niedzieli w godz. 12.00 - 17.00
kurator Maria Jędrzejczyk

Relacja z otwarcia wystawy prac Krystyny Górskiej z kolekcji Rene Burakowskiego (2)

Wystawa czynna w dniach 19.08-06.09.2020 r. w Galerii ZPAP przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku od wtorku do niedzieli w godzinach 12.00-17.00

zdjęcia z prywatnego archiwum Rene Burakowskiego

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem Stanisława Seyfrieda "Wspomnienie o Krystynie Górskiej" : http://wybrzeze24.pl/salon-sztuki-gdanskiej/wspomnienie-o-krystynie-gorskiej






Czytaj więcej: Relacja z otwarcia wystawy prac Krystyny Górskiej z kolekcji Rene Burakowskiego (2)

Film TVP z cyklu "NOTACJE.Krystyna Górska. "Miłość, rodzina i papież"

Polecamy film " Notacje. Krystyna Górska. Miłość , rodzina i papież".
 Od 19 sierpnia zapraszamy na wystawę prac Krystyny Górskiej z kolekcji Rene Burakowskiego.
Wystawa czynna w dniach 19.08-06.09.2020 r. w Galerii ZPAP przy ul. Piwnej 67/68

link do filmu : vod.tvp.pl_Notacje,Krystyna-Gorska-Malarstwo-rodzina-i-papiez

Rozmowa Marii Jedrzejczyk z Panem Rene Burakowskim nt. Jego kolekcji prac autorstwa Krystyny Górskiej

MJ.: Jest Pan osoba znaną, m.in. jako miłośnik i kolekcjoner sztuki. Takich osób jak Pan mamy w Polsce niewielu. Zbyt mało. Tym bardziej należy się Panu z tego powodu podziw i szacunek. Kiedy i w jaki sposób zaczęła się u Pana ta szlachetna pasja?

RB.: Wychowałem się w miejscu, gdzie obrazy wisiały na ścianach i obcowanie ze sztuką bardzo pobudzało moja wyobraźnię.

MJ.: W jakich okolicznościach zetknął się Pan z twórczością Krystyny Górskiej?

RB.: Z twórczością Krystyny Górskiej zetknąłem się przypadkowo, ponieważ córka artystki, Pani Zofia Górska jest sędzią jeździeckim i widząc moją kolekcję, pokazała mi obrazy i grafiki swojej matki.

MJ.: Co Pana urzekło w jej pracach? Ile z nich jest w Pana posiadaniu?

RB.: Jak wspomniałem, prowadzimy stadninę, w której odbywają się turnieje jeździeckie i tak jak moją pasją są konie, stwierdziłem, że konie i to co je otacza – w malarstwie Krystyny Górskiej są nadzwyczajne. Przypominają mi po części konie malowane przez wielkiego naszego malarza Michałowskiego, co zresztą potwierdza się w tym, że Pani Krystyna jest prawnuczką wspomnianego artysty a kuzynką Franciszka Starowieyskiego i tak samo też grafiki przedstawiające malowniczy Gdańsk, są prawdziwymi majstersztykami, z którymi mógłby konkurować tylko Stryjec. W moim posiadaniu są 52 prace Pani Krystyny Górskiej.

Czytaj więcej: Rozmowa Marii Jedrzejczyk z Panem Rene Burakowskim nt. Jego kolekcji prac autorstwa Krystyny...

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z prof. Moniką Zawierowską - Łozińską, autorką wystawy p.t. "Papier, kamień, nóż” w Galerii ZPAP przy ul Piwnej 67/68 w Gdańsku

 MJ: Stale jeszcze mamy w pamięci Twoją niezapomnianą wystawę w naszej galerii p.t. "Obrazy do noszenia", która zachwycała nas w ubiegłym roku. Zobaczyliśmy w Tobie artystkę, która nie dała wcisnąć swoich prac do żadnej szuflady typu "sztuka czysta" lub "sztuka użytkowa", ani do jakiejkolwiek innej szuflady w odniesieniu do sztuki wizualnej. Nadawanie tytułów swoim dziełom, to Twoja domena. Czy możesz zdradzić, co znaczy tytuł: „Papier. Kamień. Nóż”?

 MZŁ: Papier - w swojej oczywistej i nieoczywistej formie jest pierwszym tworzywem, materiałem z którym zaczynam pracę. Jest eko tylko po przetworzeniu recyklingowym, może być papierem z włókien, wiórów, szmat a nawet plastiku. Papier może być kolorowy - mogę mu nadać barwę lub wykorzystać barwiony w różnych zestawieniach. Papier mogę ciąć, giąć, szanować lub zniewolić, nadać mu strukturę lub zbudować strukturę z niego. Papier może być częścią masy porcelanowej czyli kamienia - najpierw w jego sproszkowanej formie, potem w masie lejnej, a następnie w bryłach lub powierzchniach tworzących stałe, wypalone obiekty czyli kamień. Jeśli wybrałabym narzędzie to zaraz po ołówku pojawia się najważniejszy pracownik w mojej pracowni - NÓŻ. On rozdziela, tnie, rysuje, drapie. W nawiązaniu do gry Papier Nożyce Kamień również moja praca polega na przeważaniu szali na stronę jednego lub drugiego tworzywa, które ostatecznie stają się nośnikami do moich nienapisanych historii - ilustracji.

MJ: Nienapisane historie, to takie, które chcesz opowiedzieć przy przy pomocy swoich prac, nie używając słów? Co powiesz na temat ilustracji do gotowych już, napisanych historii?

  MZŁ: Ilustracja- czy to w formie prostych piktogramów, story-tellingu lub skomplikowanych w treści i formie obrazów, jest naturalnym środkiem komunikacji dla grafika. Prawie zawsze jest to obraz, który zostaje nam w głowie razem z konkretnym stanem emocjonalnym. Niektórym zachód słońca kojarzy się z romantyczną miłością, innym z odejściem, a jeszcze innym ze złością. Obraz z emocją to składniki ulotne, a umiejętności, materiały i narzędzia to determinanta materialna obiektu, który powstanie po fuzji. Moje opowieści dotyczą konkretnych osób i zdarzeń, ale stają się bardzo uniwersalne przez brak szczegółów i pewną umowność przedstawianych motywów, które nabierają znaczenia po odczytaniu zestawień i odszukaniu kierunku czytania (ten też może być dowolny). Każdy, z mojej opowieści może stworzyć osobną historię, złożoną ze swoich indywidualnych doświadczeń - symbole stają się tu tylko pretekstem. Bardziej mnie pociąga to, czy ktoś, kto ogląda moje prace czuje się z nimi związany, choćby chęcią posiadania, oglądania lub zrozumienia. 

Czytaj więcej: Rozmowa Marii Jędrzejczyk z prof. Moniką Zawierowską - Łozińską,  autorką wystawy p.t. "Papier,...

Relacja z otwarcia wystawy JOANNY SIERADZKIEJ "Turbulencje" w Galerii ZPAP przy ul.Piwnej

Wystawa Joanny Sieradzkiej "Turbulencje" w Galerii ZPAP przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku

Relacja video z otwarcia wystawy : https://vimeo.com/436229822

Zapraszamy w dniach 7-26.07.2020 r.

fot. Wojciech Felcyn



















 

 

 

 

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z Joanną Sieradzką, autorką wystawy "Turbulencje" 07-26.07.2020 r. w Galerii ZPAP Ul. Piwna 67/68

MJ:  Czym dla Pani jest malarstwo? Jakie miejsce zajmuje   w Pani życiu sztuka?

JS:    Słowo / definicję – malarstwo - rozumiem w sposób bardzo szeroki, jako dziedzinę otwartą na eksperymentowanie i dyskusję. Interesuje mnie proces tworzenia, różnorodność malarskich rozwiązań i to w jaki sposób możemy interpretować obraz, który został stworzony za pomocą różnych materiałów, niekoniecznie musi być to płótno na ramie. Proces obserwowania, myślenia i opowiadania o tym jak rozumiem to, co widzę jest codzienną, w zasadzie, wszystkich ludzi -  aktywnością. Dla mnie jest to bardzo ciekawe, w jak różny sposób, każda z osób, ujmuje rzeczywistość w której funkcjonuje. Myślę że, sztuka to taka konstelacja różnych podejść do świata. Tworząc, należy podejmować decyzje, które czasami zmieniają wszystko. Podjęcie decyzji jest bardzo trudne, może być błędne a czasami zaskakująco pozytywne. Malownie to dla mnie proces, który jest angażujący i nigdy nie wiem dokąd mnie zaprowadzi. Dotyczy myślenia, działania i odczuwania czyli życia.

  MJ:  Czy uważa Pani, że malarstwo jest zajęciem "łatwym, miłym i przyjemnym"?

JS: Proces malowania jest dla mnie bardzo wzbogacającym doświadczeniem, podczas którego się uczę i zdobywam doświadczenie. Proces myślenia - o rzeczywistości społecznej – i w niej – działania -  jest dla mnie czasami frustrujący. Malarstwo, wymaga, moim zdaniem, umiejętności połączenia procesu tworzenia, poczucia że ma to sens i odnalezienia swojego miejsca, także wśród ludzi, z którymi się działa, w taki sposób aby stworzyć wartość pozytywną, która jest czymś subiektywnie postrzeganym ale do której, jak sądzę, należy dążyć. Myślę że proces myślenia i działania, jest zagadnieniem skomplikowanym, szczególnie jeśli chce się osiągnąć finalnie satysfakcję, z tego co się wykonało.

  MJ: Czy postawiła Pani sobie jakieś dalekosiężne cele dotyczące pracy artystycznej?

JS: Mam pomysły, które chciałabym rozwinąć i móc nad nimi dalej pracować. Obecnie, maluję prace, które nawiązują do obrazów, wcześniej wykonanych, m.in. cyklu kolaży. Próbuję nie poddawać się negacji, czerpać radość, z tego co robię i zdobywać wiedzę. Nie wiem, co wydarzy się w przyszłości. Staram się, zachować optymizm.

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z dr. Izydorem Borysem

Wystawa  "transformacje" w Galerii ZPAP przy Piwnej 67/68 w Gdańsku, w dniach 16.06-28.06.2020 r.

 

MJ: Jak wynika z Pana życiorysu, dzieli Pan swój czas pracy na pracę dydaktyczną w Uniwersytecie Mazursko - Warmińskim w Olsztynie i pracę twórczą, czego dowodem jest aktualna wystawa Pana rzeźb p. t. "Transformacje" w naszej związkowej  Galerii.

 Jaki mają się do siebie te dwa rodzaje aktywności, które, jak się okazało, nie wykluczają się wzajemnie?

 IB: Te dwie aktywności wzajemnie się uzupełniają. Kontakt ze studentami pozwala złapać dystans do własnej twórczości. Praca pedagoga zmusza do formułowania pewnych definicji i zwięzłych tez, to pomaga w samookreśleniu własnej drogi twórczej. Jako pracownik naukowy jestem zobligowany do prowadzenia własnej działalności badawczej, w tym wypadku, działalności artystycznej.

 MJ: Ukończył Pan gdańską PWSSP w pracowni prof. Stanisława Radwańskiego; jaki wpływ na Pana pracę twórczą a także dydaktyczną ma ukończenie właśnie tej, naszej a nie innej uczelni?

 IB:.Moje zainteresowanie sztuką sięga czasów dzieciństwa. Praktycznie dorastałem w pracowni ceramicznej mojego Ojca. Urzekła mnie łatwość i przyjemność pracy w glinie. Z tego materiału starałem się wyczarowywać wszystko co podsuwała dziecięca wyobraźnia. Potem było Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni –Orłowie.

W czasach kiedy studiowałem na PWSSP, uczelnia ta  uchodziła za  dość klasyczną. Na Wydziale Rzeźby duży nacisk kładziono na warsztat i klasyczne studium postaci ludzkiej. Miałem to szczęście że przez cały okres moich studiów pracowałem w pracowni prof. Stanisława Radwańskiego. Był dla nas mistrzem i wielkim autorytetem. Drugą osobą która miała ogromny wpływ na  moją dalszą drogę artystyczną, był prof. Henryk Lula, wspaniały ceramik i pedagog.

U prof. Radwańskiego uczyłem się podstaw rzeźby a potem poszukiwania własnego języka wyrazu. Dzięki prof. Luli poznałem tajniki ceramiki i umocniłem swoje przywiązanie do tego materiału.

 MJ: Pomnik Św. Jana Pawła II w Nowym Jorku, kompozycje "Żurawie" na lotnisku w Szymanach oraz pomnik ks. Alberta Wojciecha Zinka w Olsztynie - to przykłady Pana dzieł monumentalnych, które z pewnością dały Panu, artyście - rzeźbiarzowi dużo satysfakcji.

Czy prezentowane obecnie, raczej kameralne prace, które tematycznie dotykają, jak się wydaje,  spraw związanych z morzem, dają równie dużo satysfakcji co monumenty?

 IB:To zupełnie inny rodzaj pracy, pracy nie będącej wynikiem konkretnego zamówienia lecz wynikiem wewnętrznych przemyśleń i preferencji. Tworząc swoje rzeźby, robię to w technice którą najlepiej znam i która daje mi największą swobodę i łatwość tworzenia. Ceramika jest medium które potrafi zaskakiwać i stawiać nowe wyzwania. Jest chimeryczna  i wymaga przestrzegania reżimów technologicznych. W moich pracach widać fascynację szkutnictwem i architekturą którą uważam za siostrę rzeźby. Swoje rzeźby tworzę w glinie szamotowej oraz glinie papierowej. Pod względem właściwości i sposobu modelowania,  tworzywa te znajdują się na dwóch przeciwległych biegunach ceramicznej technologii. Glina szamotowa daje możliwość konstruowania solidnych, syntetycznych brył przypominających geologiczne twory. Glina papierowa, której nazwa wzięła się z dodanego do gliny papieru, przypomina swoimi właściwościami surowiec używany w precyzyjnym modelarstwie. Można ją sklejać i tworzyć ażurowe , delikatne, konstrukcje. Na wystawie pt. „Transformacje” pokazuję prace które powstały w latach 2014 – 2020 i składają się na trzy cykle: „Kokony”, „Fantomy”, oraz ostatnie prace „Bez tytułu” z 2019 i 2020 r.

Miłosz Piotrowski "Złoty podział odcinka i liczba PHI" - wywiad z autorem (2)

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z dr Miłoszem Piotrowskim z okazji Wystawy Złoty podział odcinka i liczba "PHI" w Galerii ZPAP w Gdańsku przy Piwnej 67/68 w dniach 26.05-14.06.2020 r.

 MJ: Czy tytuł Pana wystawy mówi nam o tym, że jako dydaktyk prezentując swoje prace chce Pan nam przekazać coś ważnego? Jeżeli tak to na czym ma polegać Pana przekaz?

 MP: To bardzo dobre pytanie. Zawsze bardzo się cieszę gdy widzę ludzi, którzy zbierają się z  okazji wystawy sztuki. Myślę, że to jest bardzo wysublimowane, cenne audytorium i że jest to ogromny potencjał. Ci ludzie zebrani w jednym miejscu są jak garść prochu, który może się zapalić od jednej iskry lub jak  zaczyn drożdży w małym kubeczku, który może spowodować  urośniecie wielkiego bochna chleba. Jednocześnie ci ludzie są na tyle wrażliwi na drugiego człowieka i taktowni, że energia, która posiadają nie wybucha - tylko napełnia salę wystawową i delikatnie się rozpływa. Zawsze potem jest mi szkoda, że taki wspaniały potencjał - jakby się zmarnował. 

Czytaj więcej: Miłosz Piotrowski "Złoty podział odcinka i liczba PHI" - wywiad z autorem (2)

"Maski. Maski. Maski" _wystawa zbiorowa w Galerii ZPAP (2)

Otwarcie  zbiorowej  wystawy prac naszych artystów pt "Maski. Maski. Maski" w Galerii ZPAP przy ul. Piwnej 67/68 w dniu 14.02.2020 r.


Relacja video z wernisażu Maski. Maski. Maski . Czołówka filmu: fragment instalacji "Pomiędzy" Macieja Jabłońskiego.  Autor filmu : Romuald Kaczmarek

https://www.youtube.com/watch?v=fex5qwkzVUg&feature=share&fbclid=IwAR3qaMC9X5uY_6iIDxuCQqdHNRzR75-CvBnuh2JCclnx0IzitKA4bL-x0gw

 

Czytaj więcej: "Maski. Maski. Maski" _wystawa zbiorowa w Galerii ZPAP   (2)

Zaproszenie na Wernisaż "Maski. Maski. Maski" w Galerii ZPAP przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku w dniu 14.02.2020 r, godz.18

Moi Drodzy,

Już za kilka dni, odbędzie się w Galerii ZPAP przy ul. Piwnej 67/68 zbiorowa wystawa malarstwa, rzeźby, instalacji i fotografii pt. „Maski. Maski. Maski”.Maski mogą być różnego rodzaju. Nie tylko karnawałowe, chociaż karnawał jeszcze trwa, ale na przykład rytualne, bojowe, medyczne  lub  anty-smogowe. Mogą być rozmaite, chociaż dobrze by było, żeby kojarzyły się nam one z zabawą a nie z zagrożeniem życia. Maski intrygują. Kryją tajemnice. Same maski mogą stawać się dziełami sztuki, chociaż ich przeznaczeniem jest stworzyć przeszkodę w komunikacji „twarzą w twarz”. Zbiorowa wystawa, której tematem są maski będzie kolejną okazją do tego, żeby się spotkać, wzajemnie inspirować, nawiązać cenne kontakty, przyjaźnie i brać udział w bogatym życiu naszego środowiska.

Serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w  wernisażu „Maski. Maski. Maski” w Walentynki, 14 lutego o godz. 18.oo w Galerii ZPAP przy Piwnej 67/68 w Gdańsku. Oczywiście można przyjść w maskach.                          

                                                                                             Maria Jędrzejczyk/kurator


Magia Morza

Otwarcia zbiorowej wystawy prac naszych artystów w Galerii ZPAP na Piwnej  p.t. "Magia Morza" w dniu 13 grudnia 2019 r.

fot. Erazm Wojciech Felcyn.


Czytaj więcej: Magia Morza

Czesław Tumielewicz w Galerii ZPAP


W naszej związkowej galerii przy Piwnej, 15 listopada br. miało miejsce kolejne doniosłe wydarzenie artystyczne: otwarcie wystawy prof. Czesława Tumielewicza p.t. "Nadmorskie Pejzaże" - z okazji 77 urodzin Profesora. Tłum gości miał okazję podziwiania pięćdziesięciu, zupełnie nowych prac Mistrza, namalowanych w 2019 roku.

Czytaj więcej: Czesław Tumielewicz w Galerii ZPAP

O wystawie „Barwy Złota”

O wystawie „Barwy Złota”
W Galerii ZPAP na ul Piwnej 67/68, 4 października, 2019 roku została otwarta zbiorowa, składkowa wystawa p.t. „Barwy Złota”.
Serdecznie dziękuję koleżankom i kolegom, którzy spontanicznie, dosłownie w kilka dni zdecydowali się na udział w tej niespodziewanej wystawie.


Czytaj więcej: O wystawie „Barwy Złota”

Henryka Lisiecka „BABA Z KOGUTEM Z PIEKŁA DOLNEGO”

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z Henryką Lisiecką, autorką wystawy „BABA Z KOGUTEM Z PIEKŁA DOLNEGO” w Galerii ZPAP w Gdańsku, przy ul. Piwnej 67/68

MJ: Twoja wystawa zaistniała w Galerii na Piwnej. Obrazy zainspirowane naturą, kwiatami i pejzażem, są bardzo dekoracyjne i kojarzą się z malarstwem Gustava Klimta, austriackiego artysty tworzącego pod koniec XIX wieku, którego celem było stworzenie dzieła totalnego, absolutnego, wolnego od ograniczeń i akademickich konwencji. Jego obrazy cechuje swoboda twórcza, niezależność. Czy Twoje malarstwo jest również wyrazem twórczej niezależności?
HL: Droga do malarstwa dekoracyjnego zaczęła się od zachwytu malarstwem średniowieczny i tkaniną gobelinową, która często jest przetykana złotą nitką, a także mój zachwyt techniką malowania temperą, która pozwala, żeby pędzel malując pisał tak jak w ikonach. To także są takie moje wyszywanki; kreska jak nitka.

Czytaj więcej: Henryka Lisiecka „BABA Z KOGUTEM Z PIEKŁA DOLNEGO”

WŁADYSŁAW BORZĘCKI. Rzeźba. Wystawa retrospektywna - rozmowa z K. Strelcyn

Rozmowa Marii Jędrzejczyk, z Katarzyną Strelcyn, inicjatorką wystawy ‘WŁADYSŁAW BORZĘCKI. Rzeźba. Wystawa retrospektywna” (1920-1998)

23 sierpnia - 10 września 2019 r.

MJ: Czy zechciałaby Pani, jako inicjatorka wystawy Władysława Borzęckiego, powiedzieć nam, jakie były powody podjęcia trudów związanych z wystawą, która jest dla jej organizatorów nie lada wyzwaniem chociażby ze względu na konieczność przewiezienia prac przez całą niemal Polskę. Co motywowało Panią do podjęcia tego zadania?

KS: Pierwszy raz zobaczyłam prace Władysława Borzęckiego w 2008 roku, a więc przeszło 20 lat temu. Na fali klasowych spotkań, kolega ze szkoły średniej, Wojciech Kubiński z żoną Olga, z domu Borzęcką, córką rzeźbiarza, zaprosili kilka koleżanek klasowych, wraz ze mną, do domku letniskowego w Sromowcach Niżnych koło Czorsztyna. Domek powstał z byłej pracowni artysty, gdzie spadkobiercy stworzyli intymną galerię jego dzieł. Było to niezwykłe przeżycie; poruszać się, spać i jeść wśród tych wspaniałości, zastygłych w czasie. Wywarło to na mnie niezapomniane wrażenie. Czułam się,  jakbym była elementem niezwykłej scenografii w filmie, który dopiero miał powstać. Potem jeszcze dwukrotnie mieliśmy przyjemność, wraz  z mężem odwiedzić Sromowce Niżne i zapoznać się również z innymi pracami Borzęckiego, znajdującymi się w urokliwym drewnianym kościółku oraz tuż obok, w nowym kościele w Sromowcach Niżnych, a także w “Hotelu nad Przełomem”. Eksponaty stanowią jakby integralną część  tych instytucji. Powstały z lokalnej kultury i wydają się być jej nierozerwalnym elementem.

Czytaj więcej: WŁADYSŁAW BORZĘCKI. Rzeźba. Wystawa retrospektywna - rozmowa z K. Strelcyn

ROZMOWA Z PROF. MIECZYSŁAWEM OLSZEWSKIM

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z prof. Mieczysławem Olszewskim n.t. jego wystawy malarstwa i instalacji w Galerii ZPAP przy ul. Piwnej (sierpień 2019)

Maria Jędrzejczyk: Twoje wystawy pojawiają się w naszej Galerii, w okresie Jarmarku Dominikańskiego od kilku lat. Świetnie się wpisują w jarmarkowy klimat Gdańska. Jako znany malarz, profesor naszej ASP, masz z pewnością wiele wystawienniczych propozycji. Co decyduje o wyborze właśnie tej naszej Galerii ZPAP przy ul. Piwnej?
Mieczysław Olszewski: Zaplanowanie kolejnej wystawy, do której muszę się przygotować, jest dla mnie sposobem na dyscyplinowanie swojego czasu, Po to żeby go dobrze wykorzystać. Dla człowieka, który nie musi już niczego udowadniać i ustał obowiązek pracy ze studentami, problem braku dyscypliny mógłby się pojawić. Ta wystawa, to żart towarzyski. Moi przyjaciele oczekują ode mnie kolejnych aktów. Tym razem pokazuje nowy temat; martwa natura i instalacje dziewiętnastowiecznych naczyń, które od wielu lat zbierałem przy okazjach kolejnych Jarmarków Dominikańskich.

Czytaj więcej: ROZMOWA Z PROF. MIECZYSŁAWEM OLSZEWSKIM

MONIKA ZAWIEROWSKA-ŁOZIŃSKA "OBRAZY DO NOSZENIA"


Erazm Wojciech Felcyn prezentuje na swoich fotografiach prace prof. dr. hab. Moniki Zawierowskiej - Łozińskiej, absolwentki gdańskiej PWSSP  - na doskonale przez autorkę przygotowanej wystawie p.t. "Obrazy do noszenia". Obrazy i biżuteria - ilustracje wykonane  ze szlachetnych materiałów takich jak porcelana z wykorzystaniem płatków złota i platyny budziły podziw i zachwyt u oglądających gości a także przedstawicieli władz gdańskiego okręgu ZPAP, obecnych na wernisażu.
Maria Jędrzejczyk

Czytaj więcej: MONIKA ZAWIEROWSKA-ŁOZIŃSKA "OBRAZY DO NOSZENIA"

Rozmowa z prof. Moniką Zawierowską - Łozińską, autorką wystawy “Obrazy do noszenia”

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z prof. Moniką Zawierowską - Łozińską, autorką wystawy “Obrazy do noszenia” w Galerii ZPAP w dniach 12 - 31 lipca 2019 r.

MJ: Jesteś absolwentką PWSSP w Gdańsku, z pracowni Jerzego Krechowicza. Zakładamy, że te studia stanowiły bazę dla twojego dalszego rozwoju artystycznego. Jaką znaczenie miała dla Ciebie właśnie ta baza, w dalszych poczynaniach twórczych?

MZŁ: Najpierw było malowanie po ścianach w domu, w którym czekałam na powrót mamy z pracy. Ściana się zmieniała i dostawała nowe życie wraz z nowymi doświadczeniami z podwórka, obserwacjami ludzi i zwierząt. Były też małe karteczki, na których malowałam serie ptaków i kwiatów. Byłam bardzo blisko przyrody za sprawą podróżowania z moimi rodzicami.

Czytaj więcej: Rozmowa z prof. Moniką Zawierowską - Łozińską, autorką wystawy “Obrazy do noszenia” 

KATARZYNA GAUER "POST SCRIPTUM"

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z KATARZYNĄ GAUER dotycząca Jej wystawy: „POST SCRIPTUM” w Galerii ZPAP przy ul Piwnej 67/68 w Gdańsku 18 czerwca, 2018 r.

MJ: „Post Scriptum”, to tytuł, który nadała Pani swojej wystawie. Proszę powiedzieć, co pragnie Pani wyrazić w swoim post scriptum. O czym zapomniała Pani powiedzieć, w swoich wcześniejszych przekazach artystycznych?
KG: Tytuł wystawy „Post Scriptum” jest jednocześnie tytułem cyklu prac, nad którym aktualnie pracuję, jednak na wystawie zostaną zaprezentowane obrazy powstałe na przestrzeni kilku lat. Można powiedzieć, że wszystkie moje prace odnoszą się do wspólnego tematu, kręgu moich malarskich poszukiwań i nie da się ich od siebie oddzielić. Cykl ten zawdzięcza swoja nazwę poczuciu, że wciąż mogę jeszcze na ten temat bardzo dużo powiedzieć. Każdy kolejny obraz jest kontynuacją poprzedniego i jest nawiązaniem, bądź zaprzeczeniem. Chciałabym, żeby oglądane razem, tworzyły wspólną, nierozerwalną całość. Proces powstawania moich obrazów, to proces zakrywania, nakładania i ścierania, proces poszukiwań interesujących połączeń, zależności barw i kompozycji. Działam intuicyjnie, a decyzje podejmuje szybko, spontanicznie dodając kolejne warstwy farby. Obrazy powstają w indywidualnym rytmie, niektóre bardzo szybko, do reszty powracam po jakimś czasie, z nowym pomysłem, z innym nastawieniem i uczuciem.

Czytaj więcej: KATARZYNA GAUER "POST SCRIPTUM"

NEW VISIONS - wernisaż

Wernisaż wystawy prac Jana Masy, Sigrid van Sierenberg i Wilfreda H.G. Neuse w Galerii ZPAP przy ul Piwnej 67/68 w Gdańsku

fot. Inge Masa







KURATOR ZAPRASZA / NEW VISIONS


Serdecznie zapraszamy 31 maja o godz. 18:00 do Galerii ZPAP przy ul. Piwnej 67/68 na otwarcie wystawy New Visions.

Prace zaprezentuje trójka artystów: Jan Masa, Wilfred H. G. Neuse i Sigrid van Sierenberg.

Czytaj więcej: KURATOR ZAPRASZA / NEW VISIONS

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z ERAZMEM WOJCIECHEM FELCYNEM w związku z wystawą fotografii artystycznej P.T. SYNTHESIS”

MJ: Jesteś osobą powszechnie znaną nie tylko dlatego, że odniosłeś sukces jako przedsiębiorca, a wcześniej jako naukowiec , doktor chemii, ale głownie z powodu miłości, którą obdarowałeś fotografię. Jak zaczęła się ta miłość?
EWF: Fotografią zainteresowałem się mając lat 7 po przeczytaniu książek Włodzimierza Puchalskiego „Wyspa kormoranów” i „W krainie łabędzi”. Mając 10 lat stałem się dumnym posiadaczem aparatu fotograficznego „Perfecta II” (6x6 cm) i tak to się zaczęło…

Czytaj więcej: Rozmowa Marii Jędrzejczyk z ERAZMEM WOJCIECHEM FELCYNEM w związku z wystawą fotografii...

ERAZM WOJCIECH FELCYN - SYNTHESIS


Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy znanego gdańskiego artysty fotografika, ERAZMA WOJCIECHA FELCYNA p.t. „SYNTHESIS” do Galerii ZPAP przy ul. Piwnej 67/68 w dniu 10 maja 2019 r. o godz. 18.00

Czytaj więcej: ERAZM WOJCIECH FELCYN - SYNTHESIS

Władysław Dobrucki - malarstwo


Kiedy ogląda się obrazy Władysława Dobruckiego, przychodzi na myśl łacińska sentencja OMNIA TEMPUS HABET, co dosłownie oznacza „Czas wszystko trzyma”.
Jego twórczość jest silnie związana z przełomem lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych dwudziestego wieku. Należy do”klasyki lat sześćdziesiątych. Dzisiaj obchodzilibyśmy Jego urodziny. Niestety, zmarł dokładnie rok
temu.

Czytaj więcej: Władysław Dobrucki - malarstwo

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z dr. hab. Piotrem Mastalerzem i dr. Maciejem Jabłońskim, autorami wystawy malarstwa i instalacji pt. „Kody codzienności” w Galerii ZPAP przy ul Piwnej w Gdańsku, 29 marca 2019 roku

1.04.2019 r.



M.J. Prezentujecie, można powiedzieć, „w duecie” swoje prace, które chociaż są bardzo różne, doskonale współgrają i uzupełniają się. Skąd wziął się pomysł wspólnej wystawy?

Maciej Jabłoński. Pomysł wziął się stąd, że wspólnie pracujemy na kierunku wzornictwo na PŁ. Często rozmawiamy i doszliśmy do wniosku, że nasze prace się uzupełniają, To nie jest nasza pierwsza wspólna wystawa. W roku ubiegłym mieliśmy dwie wspólne prezentacje; w Galerii ZPAP w Łodzi i w Galerii 33 w Ostrowie Wielkopolskim.

P.M. Zauważając wiele podobnych cech w warstwie koncepcyjnej doszliśmy do wniosku, że cykl prezentacji naszych prac uzupełnia ideę dopełniającej się współpracy artystycznej. Kolejne edycje powodują nowe uwarunkowania i progres ekspozycyjny.

M.J.Jesteście nie tylko artystami, ale również nauczycielami akademickimi. Obaj pracujecie na Politechnice Łódzkiej. Waszym studentom można pozazdrościć tego, że mają z Wami do czynienia na co dzień. Na szczęście dzisiaj zawitaliście do naszej Galerii ZPAP przy ul Piwnej w Gdańsku, w pobliżu gdańskiej ASP.

Praca twórcza i praca dydaktyczna nieomal jednocześnie, w Waszym wypadku z pewnością wywołuje jakieś problemy, napięcia.

Czytaj więcej: Rozmowa Marii Jędrzejczyk z  dr. hab. Piotrem Mastalerzem i dr. Maciejem Jabłońskim, autorami...

KURATOR ZAPRASZA / KODY CODZIENNOŚCI

ZAPRASZAMY SERDECZNIE!

Sztuka z najwyższej półki zagości w gdańskiej Galerii ZPAP, przy ul Piwnej 67/68 od 29 marca 2019 r. godz. 18.oo
PIOTR MASTALERZ i MACIEJ JABŁOŃSKI,  łódzcy artyści o bogatym dorobku artystycznym i dydaktycznym zaprezentują swoje prace w naszej Galerii na wystawie pt. „Kody codzienności”.
Ich prace, nadzwyczaj inspirujące, czyste i ożywcze są jak źródlana woda. Warto jej się napić.
Zapraszamy na wernisaż - duchową ucztę w piątek, 29 marca o godz. 18.oo         
Maria Irena Jędrzejczyk / kurator

27.03.2019 r.

KODY CODZIENNOŚCI / WERNISAŻ 29.03.2019



MACIEJ JABŁOŃSKI, PIOTR MASTALERZ / KODY CODZIENNOŚCI

11.03.2019 r., 15.03.2019 r.



29 marca 2019 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 o godz. 18.00 rozpocznie się ekspozycja instalacji artystycznej oraz malarstwa.

Wystawa „KODY CODZIENNOŚCI” to prezentacja twórczości dwóch łódzkich artystów — Piotra Mastalerza i Macieja Jabłońskiego. Twórcy poruszają się po gruncie wypracowanych przez siebie systemów wypowiedzi artystycznej, a ich zainteresowania zawierają się między malarstwem a obiektami przestrzennymi. Wyrażając się odmiennym, dla każdego z nich językiem artystycznej narracji, zauważają pewne elementy wspólne, istniejące w sferze koncepcyjnej i duchowej. Czynniki te stanowiące ważki powód ich artystycznych zmagań są na tyle istotne, że owocują kolejną wspólną wystawą opartą na specyficznym dialogu dwóch wartości i postaw.

Czytaj więcej: MACIEJ JABŁOŃSKI, PIOTR MASTALERZ / KODY CODZIENNOŚCI

Artyści Gdańskiego Okręgu ZPAP – malarstwo, grafika, ceramika

4.03.2019 r.


Marzec w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 rozpoczął się wernisażem wystawy pt. "Zabytki – ślady świetności". Oficjalnego otwarcia wystawy dokonali prezes Ryszard Kowalewski oraz kurator galerii Maria Jędrzejczyk. Wystawa pokazuje prace Aleksandry Baliszewskiej-Walickiej, Magdaleny Heyda-Usarewicz, Marii Ireny Jędrzejczyk, Janiny Karczewskiej-Koniecznej, Barbary Konarskiej, Ryszarda Kowalewskiego, Lidii Małyszko-Ramik, Jana Masy, Alojzego Osady, Janusza Ploty, Tadeusza Ramika, Heleny Sadłek, Wawrzyńca Sampa, Jarosława Sianki, Andrzeja Sochy, Darii Sołtan-Krzyżyńskiej, Rity Staszulonok, Teresy Suplickiej, Janusza Tartyłło, Czesława Tumielewicza, Dominika Włodarka, Katarzyny Wolskiej, Moniki Zawierowskiej-Łozińskiej.

Czytaj więcej: Artyści Gdańskiego Okręgu ZPAP – malarstwo, grafika, ceramika

Leonard Franciszek Berendt – malarstwo, rzeźba, instalacja, fotografia

8.02.2019 r.


1 lutego 2019 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 rozpoczęła się ekspozycja prac Leonarda Franciszka Berendta. Oficjalne otwarcie odbyło się z udziałem artysty, kurator galerii Marii Jędrzejczyk, prezesa Ryszarda Kowalewskiego oraz licznie zgromadzonych gości. Wernisaż uświetnił koncert jazzowy. Dzięki pełnym koloru, energii artystycznej kompozycjom malarskim, przestrzennym i fotograficznym oraz charyzmie Leonarda Franciszka Berendta wieczór upłynął w barwnej i emocjonującej atmosferze.

Czytaj więcej: Leonard Franciszek Berendt – malarstwo, rzeźba, instalacja, fotografia

WYSTAWA W GALERII ZPAP / ZABYTKI – ŚLADY ŚWIETNOŚCI

5.02.1019 r.


Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy

Serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w zbiorowej wystawie malarstwa, grafiki i rzeźby w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 w dniach 1 marca – 22 marca 2019 r. pt. „ZABYTKI – ŚLADY ŚWIETNOŚCI”

Można dostarczyć po jednej, gotowej do zawieszenia, pracy. O udziale decyduje kolejność zgłoszeń.

Regulamin wystawy;

Czytaj więcej: WYSTAWA W GALERII ZPAP / ZABYTKI – ŚLADY ŚWIETNOŚCI

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z Leonardem Franciszkiem Berendtem, autorem wystawy „a w żyłach kolor” (1 – 21 luty 2019) w Galerii ZPAP przy ul. Piwnej w Gdańsku - czyli spotkanie z wrażliwością, wyobraźnią i witalnością.

5.02.2019 r.


 M.J. Wydajesz się być Wulkanem Energii i Pasji. Energię widać u Ciebie nie tylko w sposobie bycia, zachowania, ale przede wszystkim w twórczych dokonaniach; w rozmachu z jakim malujesz, rzeźbisz, budujesz instalacje.

Czytaj więcej: Rozmowa Marii Jędrzejczyk z Leonardem Franciszkiem Berendtem, autorem wystawy „a w żyłach kolor”...

LEONARD FRANCISZEK BERENDT / A W ŻYŁACH KOLOR...

26.01.2019 r.


1 lutego 2019 roku o godz. 18.00 w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 rozpocznie się prezentacja twórczości Leonarda Franciszka Berendta. Wystawa pt. „A w żyłach kolor...” będzie porywającą prezentacją autorskich kompozycji szeregu dziedzin sztuki – malarstwa, rzeźby, instalacji i fotografii. Taka rozpiętość zainteresowań twórczych jest domeną Leonarda Franciszka Berendta. Zapowiada się ciekawe wydarzenie artystyczne. Serdecznie zapraszamy.

Czytaj więcej: LEONARD FRANCISZEK BERENDT / A W ŻYŁACH KOLOR...

Andrzej Wróblewski — fotografia

12.01.2019 r.


Nowy rok wystawienniczy w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 zainaugurowała wystawa fotografii Andrzeja Wróblewskiego pt. Prawda. Oficjalne otwarcie ekspozycji odbyło się 9 stycznia 2019 r. Autora i gości wernisażowych powitał prezes Ryszard Kowalewski. Kurator galerii Maria Jędrzejczyk przedstawiła sylwetkę twórczą Andrzeja Wróblewskiego. Autor opowiedział o złożoności i możliwościach techniki gumy chromianowej. Erazm Wojciech Felcyn mówił o prawdzie z perspektywy aksjomatyki i zaznaczył wagę decyzji w procesie twórczym, zwracając uwagę na szczególnie trafny dobór techniki i estetyki do artystycznego wyrazu w fotografiach Andrzeja Wróblewskiego. Spotkanie wernisażowe było ekscytującym wydarzeniem.

Czytaj więcej: Andrzej Wróblewski — fotografia

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z artystą fotografikiem, Andrzejem Wróblewskim, autorem wystawy prac fotograficznych w Galerii ZPAP pt. „PRAWDA” w dniach 9 – 30 stycznia 2019 roku

30.12.2018 r.


M.J. Dlaczego „Prawda”? Skąd wziął się pomysł, żeby nadać taki właśnie, odważny - trzeba przyznać, tytuł tej wystawie? Czy ma on związek z techniką gumy chromianowej stosowanej przez Pana w pracy?

A.W. Prawda jest fundamentem wolności człowieka. Tytuł wystawy powstał kiedy wszystkie prace były gotowe. PRAWDA! Guma chromianowa, nazywana fotografią szlachetną, jest starą techniką historyczną. Technika gumowa kryje w sobie niezmierzone bogactwo możliwości, daje nieograniczone horyzonty wolności w kreacji obrazu.

M.J. Przyjaciele, którzy dobrze Pana znają, mówią, że z pasją oddaje się Pan dążeniu do PERFEKCJI i PIĘKNA. Jak się okazuje,do tego dochodzi jeszcze PRAWDA...

Czytaj więcej: Rozmowa Marii Jędrzejczyk z artystą fotografikiem, Andrzejem Wróblewskim, autorem wystawy prac...

WYSTAWA FOTOGRAFII ANDRZEJA WRÓBLEWSKIEGO

28-29.12.2018 r.



9 stycznia 2019 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 rozpocznie się wystawa fotografii autorstwa Andrzeja Wróblewskiego. Kilkadziesiąt kompozycji fotograficznych stworzonych w technice gumy chromianowej złoży się na ekspozycję zatytułowaną „Prawda”. Od strony kuratorskiej wystawę przygotował Erazm W. Felcyn, również artysta fotograf, który w skondensowanym résumé ujął główne aspekty wystawy:

Czytaj więcej: WYSTAWA FOTOGRAFII ANDRZEJA WRÓBLEWSKIEGO

Potrety w galerii ZPAP w Gdańsku

28-29.12.2018 r.


15 grudnia br. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbył się wernisaż zbiorowej wystawy portretów. Wystawę oficjalnie otworzył prezes Ryszard Kowalewski, o idei ekspozycji opowiedziała kurator Maria Jędrzejczyk. Wieczór upłynął w artystycznej atmosferze wśród dzieł o wyjątkowej energii.

Fotorelacja z wernisażu

Czytaj więcej: Potrety w galerii ZPAP w Gdańsku

WYSTAWA PORTRETÓW W GALERII ZPAP

4-5.12.2018 r.


W Galerii ZPAP przy ul Piwnej 67/68 w Gdańsku, w dniu 15 grudnia 2018 o godz, 18.00 br. nastąpi otwarcie zbiorowej wystawy „Portrety” - prac malarskich, rysunków, grafik i rzeźb.

Wystawa będzie prezentacją i przeglądem prac środowiska artystów stowarzyszonych w gdańskim Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków, których tematem jest portret. Niestety, za względu na ograniczoną ilość miejsca w Galerii nie wszyscy chętni do udziału w wystawie, mogli znaleźć dla siebie miejsce. Decydowała kolejność zgłoszeń. Portret, jako temat pojawia się na wystawach (zdominowanych najczęściej przez sztukę abstrakcyjną, odwiedzanych głównie przez osoby zainteresowane bezpośrednio), pojawia się w ostatnich latach, niezbyt często.

Czytaj więcej: WYSTAWA PORTRETÓW W GALERII ZPAP

UWAGA : „PORTRETY”

2.12.2018 r.

W związku wystawą „Portrety” , zorganizowaną dla członków ZPAP/ Okręg Gdańsk proszę uczestników tej wystawy o dostarczenie zgłoszonych do wystawy prac,

do Galerii ZPAP przy ul Piwnej 67/68 w Gdańsku w dniu 13 grudnia, w godz. 11.00 – 16.00.

Proszę o dostarczenie prac przygotowanych do zawieszenia (obrazy bez zawieszek nie będą mogły być eksponowane).

Proszę również o dostarczenie, wraz ze swoim dziełem, informacji o autorze i ewentualnie podanie kontaktu   na formacie A4 – na wypadek zainteresowania zamówieniami. Informacje te będą udostępnione zwiedzającym.  

Wernisaż wystawy „Portrety”, odbędzie się 15 grudnia 2018 roku o godz.18.00

Konieczny jest terminowy odbiór prac w dniu 5 stycznia 2019 roku w godz. 11.oo – 16.oo

W Galerii ZPAP na Piwnej, objętej ustalonym przez Zarząd regulaminem nie ma miejsca na ich przechowywanie - z uwagi na następne, oczekujące w kolejce wystawy.

WYSTAWA JEST OBJĘTA PATRONATEM TVP 3

Zapraszam serdecznie i pozdrawiam,

Maria Irena Jędrzejczyk/kurator

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z Adamem Papke

2.12.2018 r.


Adam Papke, znany polski akwarelista swoją edukację zawdzięcza Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy, a następnie Uniwersytetowi im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, w pracowni malarstwa prof. Mieczysława Wiśniewskiego, gdzie uzyskał dyplom w roku 1993. Adam Papke jest artystą plastykiem w trzecim pokoleniu i to zarówno po mieczu jak i po kądzieli. Jego Ojciec Zbigniew Papke, jest również znanym, profesjonalnym malarzem. Mama Jolanta, absolwentka Liceum Plastycznego, również, w miarę możliwości, zajmowała się twórczością plastyczną. Adam Papke zapytany, czy uprawia również inne techniki, poza akwarelą, odpowiedział: Owszem, zdarza się, ale poświęciłem się akwareli.

M.J. Co spowodowało, że zdecydowałaś się na to poświęcenie?

Czytaj więcej: Rozmowa Marii Jędrzejczyk z Adamem Papke

Adam Papke — akwarela

30.11.2018 r.


24 listopada 2018 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbył się wernisaż wystawy akwareli Adama Papki. Wystawę zatytułowaną Autonomia akwareli oficjalnie otworzył prezes Ryszard Kowalewski serdecznym powitaniem i przedstawieniem sylwetki twórczej autora wystawy. Kurator Maria Jędrzejczyk przybliżyła uczestnikom wernisażu treści malarskie wystawy. Autor opowiedział o swoich inspiracjach i pasjach twórczych zachęcając gości do kontemplacji.

Czytaj więcej: Adam Papke — akwarela

ADAM PAPKE / AUTONOMIA AKWARELI

19.11.2018 r.


Akwarela

Trudna, kapryśna, błędów mych łasa

Biegnę, by ją dogonić, a może tylko

Trzymać się jej blisko.

                                     Adam Papke

Adam Papke jest autorem wyjątkowych przedstawień malarskich w technice akwareli. Znakomitych pod względem warsztatu, pełnych emocji, artystycznej pasji co doskonale ilustruje przytoczony wyżej utwór "Akwarela". Już w sobotę 24 listopada 2018 r. o godz. 18.00 rozpocznie się wystawa twórczości Adama Papki w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68. Serdecznie zapraszamy.

Czytaj więcej: ADAM PAPKE / AUTONOMIA AKWARELI

Andrzej Socha / Gdańsk, złote wrota Rzeczypospolitej — malarstwo

19.11.2018 r.


15 listopada 2018 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 rozpoczęła się wystawa twórczości Andrzeja Sochy pt. Gdańsk — złote wrota Rzeczypospolitej. Ekspozycję oficjalnie otworzył prezes Ryszard Kowalewski, ideę wystawy przybliżyła kurator galerii Maria Jędrzejczyk. Autor wyraził wdzięczność gościom wernisażowym za przybycie, podziękował również gospodarzom prezesowi i kurator za kreatywną współpracę.

Czytaj więcej: Andrzej Socha / Gdańsk, złote wrota Rzeczypospolitej — malarstwo

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z Andrzejem Sochą, z okazji wystawy „GDAŃSK – ZŁOTE WROTA RZECZYPOSPOLITEJ”

19.11.2018 r.


Andrzej Socha, gdański artysta plastyk, prezentuje  obecnie swoje najnowsze prace w Galerii ZPAP na ulicy Piwnej w Gdańsku. Andrzej Socha urodził się w Lublinie w 1950 roku i w Lublinie ukończył Liceum Plastyczne. Studia na Wydziale Malarstwa, w pracowni prof. Kazimierza Ostrowskiego, ukończył w PWSSP (ASP) w Gdańsku. Od lat prezentuje swoje prace na licznych wystawach w Polsce i za granicą. Jest  laureatem Nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Złotej Odznaki ZPAP.

M.J.: Tytuł, który nadałeś aktualnej wystawie, tłumaczy czym był  i jest Gdańsk dla Polski a Polska dla Gdańska. Czy tą wystawą postanowiłeś włączyć się w obchody SETNEJ ROCZNICY WYZWOLENIA POLSKI?

Czytaj więcej: Rozmowa Marii Jędrzejczyk z Andrzejem Sochą, z okazji wystawy „GDAŃSK – ZŁOTE WROTA...

ANDRZEJ SOCHA / GDAŃSK — ZŁOTE WROTA RZECZYPOSPOLITEJ

 12.11.2018 r.


Od 15 listopada 2018 r. do 22 listopada 2018 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbywać się będzie ekspozycja wystawy malarstwa Andrzeja Sochy pod nazwą „Gdańsk – złote wrota Rzeczypospolitej”. Autor przedstawi najnowszy cykl prac zrealizowanych z inspiracji historią Gdańska jako wielkomiejskiego, kupieckiego ośrodka w implikacji z kulturowym i ekonomicznym rozwojem dziejowym. Zobaczymy wrażeniowe malarskie przedstawienia Gdańska i ośrodków miejskich rozwijających się dzięki potędze czy wsparciu Gdańska i także bilateralnie – ośrodki dzięki którym Gdańsk rozwijał się, dzięki którym nastąpiło zwiększenie potęgi Gdańska.Wernisaż rozpocznie się 15 listopada o godz. 18.00. Serdecznie zapraszamy.

Czytaj więcej: ANDRZEJ SOCHA / GDAŃSK — ZŁOTE WROTA RZECZYPOSPOLITEJ

Jacek Albrecht, Anna Albrecht — Powroty

 28.10.2018 r.



23 października 2018 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbył się wernisaż wystawy malarstwa pt. „Powroty”. Wystawa prezentuje głównie prace autorstwa Jacka Albrechta. Ekspozycję urozmaica kilka kompozycji malarskich Anny Albrecht. Oficjalnego otwarcia wystawy dokonał prezes Ryszard Kowalewski. Kurator galerii Maria Jędrzejczyk przedstawiła fundamentalia wystawy. Dzięki gościom z zagranicy spotkanie wernisażowe owiała atmosfera wielokulturowości, którą wzmocniła Maria Jędrzejczyk angielskim tłumaczeniem treści oficjalnych wystąpień. Jacek Albrecht przybliżył uczestnikom wernisażu elementy filozofii twórczej, które były dla niego ważne w dotychczasowej pracy artystycznej, a także podkreślił uczestnictwo obrazów Anny Albrecht w wystawie.

Czytaj więcej: Jacek Albrecht, Anna Albrecht — Powroty

WYSTAWA MALARSTWA JACKA ALBRECHTA

17.10.2018 r.



 Wystawa „Powroty” Jacka Albrechta przedstawi dwa cykle prac malarskich powstałych w technice akrylowej na płótnie w ostatnich dwóch latach jego działalności twórczej. Cykl „Mój las” to powrót do malarskich inspiracji naturą wywołany licznymi w ostatnich latach udziałami w plenerach artystycznych autora. Cykl „Powrót” natomiast to poszukiwanie nastroju w marynistycznym motywie „powrotu z morza” i on również wywołany został wieloma ostatnimi laty plenerami nadmorskimi. Jak na każdej wystawie artysty reprezentowany jest też i tutaj lubiany przez niego portret. Tradycyjnie przy okazji ekspozycji autorskich Jacka Albrechta wystawę wzbogacą obrazy jego żony, plastyczki Anny Albrecht. Wernisaż odbędzie się 23 października 2018 r. o godz. 18.00 w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68. Serdecznie zapraszamy.

Czytaj więcej: WYSTAWA MALARSTWA JACKA ALBRECHTA

Anna Biela — malarstwo

7.10.2018 r.


5 października w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbył się wernisaż wystawy twórczości Anny Bieli pt. "Inner Path". Uroczystość rozpoczął prezes Ryszard Kowalewski serdecznym powitaniem i przedstawieniem autorki.

Czytaj więcej: Anna Biela — malarstwo

Natalia Wegner — malarstwo, collage

16.09.2018 r.


 11 września br. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbyło się otwarcie wystawy twórczości poznańskiej artystki Natalii Wegner. Gości wernisażowych oficjalnie powitał prezes Ryszard Kowalewski, sylwetkę twórczą autorki przybliżyła kurator Maria Jędrzejczyk. Autorka w czarownym wystąpieniu ujęła podziękowania dla organizatorów i uczestników oraz fascynującą opowieść o „Pejzażach zatrzymanych”.

Czytaj więcej: Natalia Wegner — malarstwo, collage

ANNA BIELA / INNER PATH

16.09.2018 r.


Od 2 października 2018 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 rozpocznie się ekspozycja  wystawy malarstwa pt. "INNER PATH". Oficjalne otwarcie wystawy odbędzie się 5 października br. o godz. 17.00. W galerii ZPAP zagości malarstwo autorstwa Anny Bieli.

Malarstwo współczesnej artystki, Anny Bieli, namalowane podczas trzymiesięcznej Rezydencji Artystycznej w DomagkAtelier w Monachium w 2018 roku.

Prace na wystawie są próbą odkrycia właściwej formy dla malarstwa portretującego osoby bardzo wrażliwe (ang. Highly Sensitive Person „HSP”). Są to najnowsze prace Anny Bieli, namalowane podczas trzymiesięcznej Rezydencji Artystycznej w DomagkAtelier w Monachium w 2018 roku.

Czytaj więcej: ANNA BIELA / INNER PATH

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z dr. Natalią Wegner, adiunktem poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych dot. wystawy „PEJZAŻE ZATRZYMANE 3” w Galerii ZPAP w Gdańsku, przy ul. Piwnej 67/68, w dniach 11 – 30 września 2018 r.

11.09.2018 r.


M.J. Przestrzeń, niesamowite światło, rozmach, urzekająca kolorystyka i wielka tajemnica... To odczuwam patrząc na Twoją ekspozycję. Czy mogłabyś zdradzić, jakie znaczenie ma dla Ciebie praca ze studentami w ASP, jaki ma ona wpływ na Twoją twórczość?

N.W. Ma wielkie znaczenie. Przede wszystkim, oni są młodsi, mają więcej energii i więcej odwagi.

Z zalet ich młodości czerpię. Oni nie zdają sobie sprawy, w jak dobrej są sytuacji przebywając wśród tworzących kolegów i na dodatek mają do dyspozycji profesorów, którzy się nimi opiekują i doradzają.

Po studiach człowiek zostaje sam.

Czytaj więcej: Rozmowa Marii Jędrzejczyk z dr. Natalią Wegner, adiunktem poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych dot....

NATALIA WEGNER / PEJZAŻE ZATRZYMANE 3

26.08.2018 r.



11 września br. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 rozpocznie się wystawa twórczości Natalii Wegner. Będzie to ekspozycja dzieł o niezwykłej dynamice. Natalia Wegner swoje inspiracje i decyzje twórcze przybliża we wstępie do wystawy:

Czytaj więcej: NATALIA WEGNER / PEJZAŻE ZATRZYMANE 3

Andrew Grimmer — malarstwo

22.08.2018 r.


17 sierpnia 2018 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbył się wernisaż wystawy twórczości Andrew Grimmera, artysty argentyńskiego pochodzenia. Oficjalnego otwarcia wystawy dokonała kurator galerii Maria Jędrzejczyk. Autor wyraził wdzięczność zgromadzonym gościom za uczestnictwo w otwarciu. Emocjonującą ekspozycję malarstwa podkreśliła energetyczna muzyka. Kameralny koncert w wykonaniu Johna Leysnera wprowadził wręcz idylliczną atmosferę. Wyjątkowy wieczór.

Czytaj więcej: Andrew Grimmer — malarstwo

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z Andrew Grimmerem, z okazji jego wystawy „Loving Gdańsk” w dniach 17 sierpnia – 6 września 2018 r. w Galerii ZPAP w Gdańsku



M.J.: Jesteś współautorem filmu „Loving Vincent”. Jak zaczęła się Twoja praca dla tego filmu i na czym ona polegała?

A.G.: Miałem zwyczaj malować od świtu, od godziny trzeciej nad ranem. Chciałem pokazać trudno uchwytne i przemijające piękno  budzącego się do życia świata, zainspirowany  malarstwem  renesansowym.

Mój przyjaciel, muzyk, Eddie Fury, który odnosił sukcesy w Skandynawii i w Stanach często radził mi jechać do Europy. Uważał, że taka podróż wpłynęłaby dobrze na mój artystyczny rozwój.

Pewnego dnia pokazał mi, w Internecie, informację o projekcie filmu „Loving Vincent”. Postanowiłem wziąć w nim udział. Wysłałem swoje portfolio. Po kilku miesiącach dostałem zaproszenie do udziału w tworzeniu filmu.

Zacząłem podróżować pomiędzy Polską i Australią. Byłem jednym z wielu malarzy, którzy tworzyli obrazy dla tego filmu.

Przez pół roku, po sześć dni w tygodniu, malowałem po dziesięć godzin dziennie.

Byłem zmęczony, ale zadowolony, że pracuję nad czymś ważnym i potrzebnym.

M.J.: Co zmienił w Twoim życiu film „Loving Vincent” ?

Czytaj więcej: Rozmowa Marii Jędrzejczyk z Andrew Grimmerem, z okazji jego wystawy „Loving Gdańsk” w dniach 17...

ANDREW GRIMMER / LOVING GDAŃSK

29.07.2018 r.


Andrew Grimmer, artysta południowo-amerykańskiego pochodzenia wiele miesięcy spędził w Gdańsku pracując twórczo przy powstawaniu słynnego dzisiaj filmu Loving Vincent. Po powrocie do domu, do Australii stworzył cykl prac z inspiracji pobytem w Gdańsku i pracą z postimpresjonistycznymi przedstawieniami Van Gogha.

Czytaj więcej: ANDREW GRIMMER / LOVING GDAŃSK

Aleksandra Radziszewska, Mieto Olszewski — malarstwo

28.07.2018 r.



25 lipca 2018 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 rozpoczęła się wystawa malarstwa Aleksandry Radziszewskiej i Mieta Olszewskiego. Oficjalnego otwarcia dokonał prezes Ryszard Kowalewski, o autorach wystawy opowiedziała Maria Jędrzejczyk. W swoim autorskim wystąpieniu Mieto Olszewski zajmująco przybliżył sylwetkę twórczą Aleksandry Radziszewskiej. Wypowiedź rozstrojoną falą emocji wsparła Ewa Radziszewska, siostra Aleksandry.

Czytaj więcej: Aleksandra Radziszewska, Mieto Olszewski — malarstwo

Andrzej Socha — malarstwo

22.07.2018 r.


20 lipca 2018 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbył się finisaż wystawy malarstwa Andrzeja Sochy pt. „Okazja”. Gości finisażowych powitał prezes Ryszard Kowalewski. Wystawę podsumowała kurator galerii Maria Jędrzejczyk podkreślając sylwetkę twórczą Andrzeja Sochy i jego otwartą osobowość oraz altruistyczną postawę.

Czytaj więcej: Andrzej Socha — malarstwo

FINISAŻ WYSTAWY MALARSTWA ANDRZEJA SOCHY / ZAPROSZENIE


Finisaż A. Sochy, w dniu 20 lipca 2018r. o godz. 18.00 uświetni ABSTRACTKULTUR -  zespół muzyczny; Piotr Wyrwaszewski i Rafał Dętkoś, którzy już, w przeszłości, gościli w naszej Galerii, zachwycając nas swoim występem. Ciekawe, jak ich muzyka wpisze się w klimat, który został wytworzony przez malarstwo A. Sochy, zakochanego w muzyce! To trzeba zobaczyć i usłyszeć koniecznie! Zapraszamy!

Maria Jędrzejczyk

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z prof. Mieczysławem Olszewskim, z okazji wystawy malarstwa jego żony, Aleksandry Radziszewskiej z cyklów „pejzaże posłań” oraz „owoce, warzywa” a także „nowych obrazów” samego Mieczysława Olszewskiego

13.07.2018 r.


M.J. Wasze prace są oczywiście bardzo różne, jednak w moim odbiorze, łączy je zmysłowe, „smakowite” traktowanie tematu, niezależnie od tego czy namalowany został owoc, czy też człowiek.

Was oboje, Olę i Ciebie łączyła miłość, małżeństwo, dzieci i dom. Można powiedzieć, że również sztuka. Chociaż w wypadkach pozostawania w związku dwojga artystów, pojawia się rywalizacja i zazdrość a malarstwo staje się czymś, co ludzi dzieli, a nie łączy. Jak działo się w waszym wypadku? Mam na myśli konieczność „znoszenia się” dwojga artystów na co dzień.

Czytaj więcej: Rozmowa Marii Jędrzejczyk z prof. Mieczysławem Olszewskim, z okazji wystawy malarstwa jego żony,...

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z ANDRZEJEM SOCHĄ, artystą plastykiem, autorem wystawy malarstwa pt. „Okazja” w Galerii ZPAP przy ul. Piwnej 67/68 (3 – 22 lipca 2018)

 10.07.2018 r.



Galeria ZPAP przy ulicy Piwnej w Gdańsku prezentuje obecnie ogromne obrazy Andrzeja Sochy, namalowane ze swobodą, bez zahamowań i z rozmachem, które rozsadzają niezbyt duże rozmiary wnętrz galerii.

M.J. Oglądanie Twoich obrazów sprawia frajdę miłośnikom malarstwa. Wynika to z rozmów z polskimi i zagranicznymi gośćmi Galerii, którzy dają również wyraz swoim zachwytom w naszej kronice. Realizacja Twojej wystawy to ogromny wysiłek, związany chociażby z transportem i montażem nie mówiąc o procesie tworzenia, malowania tak dużych formatów. Obok jednak obrazów, przekraczających swoje własne ramy i rozmiary galeryjnych sal, zobaczyć można inne prace, o skromniejszych formatach; tak jakby należały do innego nurtu Twoich malarskich dokonań. W pracach tych pobrzmiewa delikatność, subtelność, nieśmiałość. Wygląda na to, że ujawniasz w swoich pracach dwie różne natury. Czy jesteś człowiekiem nieśmiałym?

A.S. Nieśmiałość... To jest coś, co odczuwam, kiedy uświadamiam sobie jak niezmierzone są możliwości jakie daje sztuka. Wówczas odczuwam pokorę, onieśmielenie. Mam pełną świadomość, że jestem małą cząstką wszechświata. Mimo to czuję w sobie wielką siłę, jeszcze nie w pełni ujawnioną, która pozwala mi popatrzeć na ten wszechświat z góry.

M.J. Jestem zaskoczona. To nie brzmi skromnie!

Czytaj więcej: Rozmowa Marii Jędrzejczyk z ANDRZEJEM SOCHĄ, artystą plastykiem, autorem wystawy malarstwa pt....

WYSTAWA MALARSTWA ALEKSANDRY RADZISZEWSKIEJ I MIETA OLSZEWSKIEGO

2-7.07.2018 r.


25 lipca 2018 r. W galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 rozpocznie się ekspozycja malarstwa Aleksandry Radziszewskiej oraz Mieta Olszewskiego. Wystawa obejmie kilkanaście obrazów Aleksandry Radziszewskiej z lat 1983-2007. Będą to kompozycje olejne z cykli: "Pejzaże posłań" i "Owoce, warzywa". Wystawę dopełnią najnowsze obrazy Mieta Olszewskiego.

Czytaj więcej: WYSTAWA MALARSTWA ALEKSANDRY RADZISZEWSKIEJ I MIETA OLSZEWSKIEGO

WYSTAWA MALARSTWA ANDRZEJA SOCHY / OKAZJA

3.07.2018 r.


Rozpoczęła się ekspozycja wystawy twórczości Andrzeja Sochy w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68. Wystawa zatytułowana "Okazja" to prezentacja oryginalnych kompozycji malarskich. Andrzej Socha uczestniczył w tegorocznej edycji konkursu im. Ignacego Jana Paderewskiego i równolegle jego prace można oglądać na finałowej ekspozycji w paryskiej Galerie Roi Doré. Oficjalną uroczystością gdańskiej wystawy z udziałem autora będzie finisaż, który odbędzie się 20 lipca 2018 r, o godz. 18.00. Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do wcześniejszej kontemplacji wystawy.

Czytaj więcej: WYSTAWA MALARSTWA ANDRZEJA SOCHY / OKAZJA

Wystawa twórczości Artystów Okręgu Toruńskiego ZPAP

16.06.2018 r.



12 czerwca br. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbyło się otwarcie wystawy twórczości pięćdziesięciu artystów skupionych wokół Toruńskiego Okręgu ZPAP. Wystawa jest częścią projektu artystycznego stworzonego przez prof. Wiesława Smużnego pod nazwą ,,Niepodległa dla Niepodległej". Artyści, autorzy wystawy: Anna Barbarowicz, Marek Basiul, Leonard Franciszek Berendt, Tomasz Borkowski, Jerzy Czapiewski, Jolanta Czuczko, Joanna Dąbkiewicz-Luścińska, Janusz Dembowski, Regina Fydrych-Porębska, Bożena Glajcher, Czesława Kazimiera Gucz, Zbigniew Jankowski, Mieczysław Janowski, Andrzej Jarmiłko, Dorota Jutrzenka-Supryn, Andrzej Kałucki, Wojciech Kapelański, Tomasz Karasiewicz, Anna Kola, Władysław Kozioł,Wojciech Kozioł, Maria Krupska, Stanisław Lackowski, Halina Matyka, Piotr Niemcewicz, Paweł Nowak, Anna Olińska ,Tomasz Pietrzyk, Tadeusz Porębski, Andrzej Prokopiuk, Bogdan Przybyliński, Małgorzata Puciata-Mroczyńska, Marlena Rakoczy, Justyna Rebelka-Czapiewska, Katarzyna Rumińska, Adam Siałkowski, Joanna Sitko, Wiesław Smużny, Danuta Sowińska-Warmbier, Marian Stępak, Klara Stolp, Joanna Strzelecka-Traczykowska, Maria Szurmiej, Katarzyna Ślusarska, Leszek Warmbier, Katarzyna Wesołowska-Karasiewicz, Alicja Wieczorek, Marlena Witkowska-Rypina, Marek Zajko, Grażyna Zielinska oraz promocyjnie - student Wydziału Sztuk Pięknych UMK Łukasz Stawecki.

Czytaj więcej: Wystawa twórczości Artystów Okręgu Toruńskiego ZPAP

ARTYŚCI OKRĘGU TORUŃSKIEGO ZPAP W GDAŃSKU

3.06.2018 r.



12 czerwca br. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 rozpocznie się ekspozycja twórczości artystów z Torunia. Wernisaż odbędzie się o godzinie 18.18. Będzie to wystawa przygotowana zgodnie z wizją, którą określił prof. Wiesław Smużny;

Czytaj więcej: ARTYŚCI OKRĘGU TORUŃSKIEGO ZPAP W GDAŃSKU

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z artystą plastykiem, dyrektorem galerii w Burgas, GEORGIJEM DINEWEM,

organizatorem wystawy grupy bułgarskich artystów, p.t. „OD MORZA DO MORZA” w Galerii ZPAP w Gdańsku, przy ul. Piwnej 67/68



M.J. Bardzo nas cieszy fakt, że możemy oglądać w naszej Galerii dziesięciu Bułgarskich artystów. Czy uważasz, że wystawa ta zapoczątkuje zintensyfikowanie kontaktów, nie tylko między naszymi środowiskami twórczymi, ale w znacznie szerszym znaczeniu?

G.D. Tak, Jestem tego pewien. W czasach socjalizmu nasze państwa łączyły silne stosunki kulturalne, rozwijane przez instytuty kultury, wymianę studencką, wystawy, muzykę i literaturę.

Po okresie stagnacji, stosunki te są stopniowo odbudowywane. Mam nadzieję, że w sferze gospodarki i kultury osiągną najwyższy możliwy poziom, tym bardziej, że oba państwa są członkami Unii Europejskiej i mają wielowiekowe tradycje sztuk wizualnych.

Czytaj więcej: Rozmowa Marii Jędrzejczyk z artystą plastykiem, dyrektorem galerii w Burgas, GEORGIJEM DINEWEM,

Od morza do morza / Artyści z Burgas w Gdańsku

20.05.2018 r.


19.05.2018 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbylo się otwarcie wystawy twórczości bułgarskich artystów: Yordana Angelova, Nikolaia Angelova-Gary'ego, Georga Dineva, Dimo Kolibarova, Petara Pecina, Georga Petkova, Dory Slavovej, Milcho Taleva, Krastyo Todorova, Andrey'a Yaneva. Wernisaż swoją obecnością zaszczycił ambasador Bułgarii w Polsce Emil Sawow Jalnazow, a także konsul honorowy Bułgarii w Gdańsku Jan Strawiński.W oficjalnym otwarciu uczestniczyła również dyrektor Bułgarskiego Instytutu Kultury w Warszawie Kalina Stancheva.

Czytaj więcej: Od morza do morza / Artyści z Burgas w Gdańsku

WYSTAWA ARTYSTÓW BUŁGARSKICH / SPOTKANIE Z CYKLU "OD MORZA DO MORZA"- BURGAS W GDAŃSKU

2.05.2018 r.


19 maja 2018 r. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 o godz. 18.00 odbędzie się otwarcie wystawy twórczości bułgarskich artystów. Ekspozycja złoży się z kompozycji malarskich i graficznych dziesięciu autorów: Yordana Angelova, Nikolaia Angelova-Gary'ego, Georga Dineva, Dimo Kolibarova, Petara Pecina, Georga Petkova, Dory Slavovej, Milcho Taleva, Krastyo Todorova, Andrey'a Yaneva. Artyści przyjadą z Burgas, znad Morza Czarnego. Wystawa powstaje we współpracy z Bułgarskim Instytutem Kultury. Przed nami interesujące wydarzenie artystyczne. Gorąco zapraszamy.

Czytaj więcej: WYSTAWA ARTYSTÓW BUŁGARSKICH / SPOTKANIE Z CYKLU "OD MORZA DO MORZA"- BURGAS W GDAŃSKU

Duch miejsca. Zamek M. — fotografia, sztuka mediów

29.04.2018 r.



 

28 kwietnia br. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 rozpoczęła się wystawa twórczości siedmiu autorów: Antoniego Grunera, Roberta Jopa, Stanisława Michalskiego, Janusza Musiała, Agnieszki Piaseckiej, Michała Pietrzaka oraz Leszka Żurka. Oficjalnego otwarcia dokonał kurator wystawy Mariusz Sładczyk.

Czytaj więcej: Duch miejsca. Zamek M. — fotografia, sztuka mediów

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z Leszkiem Żurkiem, organizatorem wystawy fotograficznej Kopalnia Obrazu XVI, DUCH MIEJSCA – Zamek M

w Galerii ZPAP, przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku, w dniach 28 kwietnia – 17 maja 2018 roku.


M.J. Jesteś organizatorem wystawy, przygotowanej przez siedmiu artystów, takich jak: Antoni Gruner, Robert Jop, Stanisław Michalski, Janusz Musiał, Agnieszka Piasecka, Michał Pietrzak oraz Leszek Żurek...

Co przyczyniło się do takiego zastawu autorów, czy można mówić o jakimś wspólnym mianowniku dla waszej twórczości?

Czytaj więcej: Rozmowa Marii Jędrzejczyk z Leszkiem Żurkiem, organizatorem wystawy fotograficznej Kopalnia Obrazu...

KOPALNIA OBRAZU XVI — WYSTAWA FOTOGRAFII / SZTUKI MEDIÓW

19.04.2018 r.


W galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 zagości wystawa fotografii siedmiu autorów: Antoniego Grunera, Roberta Jopa, Stanisława Michalskiego, Agnieszki Piaseckiej, Michała Pietrzaka oraz Leszka Żurka. Ekspozycja zapowiada się ekscytująco. Wernisaż 28 kwietnia br. o godz. 18.00. Résumé ideowe przedstawione przez jednego z kuratorów stanowi doskonałe wprowadzenie do wystawy;

Kolejna odsłona projektu realizowanego w ramach kolektywu Kopalnia Obrazu tworzy panoramę wizualnych narracji zainspirowanych tematem

DUCH MIEJSCA – ZAMEK M.

Zaproszeni do udziału w projekcie autorzy eksplorują twórczy potencjał medium fotografii, obserwują otaczający świat natury i technokultury, zaglądają do własnej wyobraźni. Tworzą obrazy dokumentalne i kompozycje kreacyjne, posługują się fotografią analogową oraz obrazowaniem cyfrowym. W konsekwencji powstaje niejednorodna mozaika obrazów, które są próbą namysłu nad zagadnieniami dotyczącymi obiektywności, obiektywizmu oraz subiektywności i subiektywizmu wyrażanymi za pomocą medium fotografii.

Janusz Musiał, 2018-04-04

Uczestnicy wystawy:

Czytaj więcej: KOPALNIA OBRAZU XVI — WYSTAWA FOTOGRAFII / SZTUKI MEDIÓW

3 mamy się / malarstwo, tkanina

6.04.2018 r.


5 kwietnia 2018 r. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbyło się oficjalne otwarcie wystawy twórczości trzech autorów: Benedykta Kroplewskiego, Ewy Łukiewskiej oraz Anny Panek. Oficjalne wystąpienia wernisażowe rozpoczął prezes Ryszard Kowalewski, który powitał gości w świeżo wyremontowanej galerii. Kurator galerii Maria Jędrzejczyk zachęcała do kontemplacji wystawy. Benedykt Kroplewski w imieniu trójki autorów przybliżył dzieje dotychczasowych realizacji powstałych w efekcie przyjaźni twórczej.

Czytaj więcej: 3 mamy się / malarstwo, tkanina

B.KROPLEWSKI, E.ŁUKIEWSKA, A.PANEK / 3 MAMY SIĘ

 21.03.2018 r.


Przyjaźnie twórcze to fascynująca siła sprawcza. Tym razem w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 właśnie trójka przyjaciół artystów zaprezentuje swoją twórczość na wystawie pt. "3mamy się". Wernisaż odbędzie się 5 kwietnia 2018 r. o godz. 18.00 z udziałem autorów: Benedykta Kroplewskiego, Ewy Łukiewskiej oraz Anny Panek. Ekspozycję malarstwa i tkaniny trzech twórców oglądać będzie można już od 3 kwietnia br. Zapowiada się niezwykle interesujące wydarzenie. Serdecznie zapraszamy.

„Do trzech razy sztuka” - to tytuł naszej pierwszej wspólnej wystawy, która odbyła się w galerii „Pax” w Elblągu. Prezentacja ta spotkała się z przyjaznym odbiorem, dlatego postanowiliśmy po kilku latach zorganizować kolejną, tym razem pod tytułem „3 po 3”. Galeria „Nova” w Malborku gościła nasze prace w listopadzie 2015 roku, w grudniu - galeria „Pok” w Pasłęku i w kwietniu 2016 roku – galeria „Nobilis” w Elblągu.

Po dwóch latach uznaliśmy, że czas na kolejną edycję, tym razem pod tytułem „3 mamy się”.

Dlaczego trzymamy się?

Czytaj więcej: B.KROPLEWSKI, E.ŁUKIEWSKA, A.PANEK / 3 MAMY SIĘ

Anna Karpińska-Dehnel, Jacek Dehnel / malarstwo

15.03.2018 r.


13 marca 2018 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbyło się uroczyste otwarcie wystawy malarstwa Anny Karpińskiej-Dehnel i Jacka Dehnela. Oficjalną część rozpoczęła kurator Maria Jędrzejczyk. Anna Karpińska-Dehnel za dokonania artystyczne i z okazji jubileuszu 40-lecia pracy twórczej otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska, którą w imieniu prezydenta wręczyła Ewa Rogaczewska. Wernisaż przebiegł w jubileuszowej atmosferze. Wystawa niezwykle interesująca, czynna do 20.03.2018 r. Serdecznie zapraszamy.

Fotorelację prezentujemy dzięki uprzejmości autora zdjęć Erazma Wojciecha Felcyna;

Czytaj więcej: Anna Karpińska-Dehnel, Jacek Dehnel / malarstwo

ANNA KARPIŃSKA-DEHNEL, JACEK DEHNEL / WYSTAWA MALARSTWA

1.03.2018 r.


Anna Karpińska-Dehnel jest autorką znakomitych warsztatowo, niezwykle interesujących kompozycji malarskich. Jej często surrealistyczny przekaz plastyczny buduje oryginalny nastrój o nostalgicznym zabarwieniu. W jej przedstawieniach plastycznych przedmioty codziennego użytku zestawione z naturą, życiem urastają do ważnych symboli niosących duży ładunek emocji i opowieść o istnieniu, przemijaniu i wadze ludzkich dokonań, jak chociażby w przypadku kompozycji z cyklu „Listy malowane” czy obrazu zatytułowanego „Czekanie na telefon”.. W jej dorobku są również kompozycje malarskie, które z mistrzostwem warsztatowym prezentują niezwykłe umiejętności budowania surrealistycznego pejzażu – feeria barw, fascynujące kształty, światło, głębia... Anna Karpińska-Dehnel do wspólnej prezentacji zaprosiła swojego syna Jacka Dehnela. Ekspozycja zatem wzbogacona zostanie o kompozycje malarskie jednego z najgłośniejszych pisarzy młodego pokolenia.

Czytaj więcej: ANNA KARPIŃSKA-DEHNEL, JACEK DEHNEL / WYSTAWA MALARSTWA

Wystawa twórczości Andrzeja Łączyńskiego

20.02.2018 r.


Wtorkowy wieczór 20 lutego 2018 r. w gdańskiej galerii ZPAP przy ul. Piwnej 67/68 upłynął z fascynującą opowieścią o wzorach. Uroczystego otwarcia wystawy twórczości Andrzeja Łączyńskiego dokonała kurator galerii Maria Jędrzejczyk. Autor opowiadał o wzorach, inspiracjach twórczych i podkreślał, że jego tkaniny powstały z poszanowaniem życia, środowiska naturalnego, z odpowiedzialnością wobec otoczenia.

Czytaj więcej: Wystawa twórczości Andrzeja Łączyńskiego

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z Andrzejem Łączyńskim przeprowadzona z okazji jego wystawy w Galerii ZPAP, w lutym 2018 roku, pt. „Krótka historia wzoru”, na fejsbukowym czacie:


M.J.: Jesteś artystą, który nie po raz pierwszy prezentuje swoje prace w naszej, związkowej Galerii na ul. Piwnej. Mimo, że od lat mieszkasz i tworzysz w Szwecji, nie zaniedbujesz kontaktów z polskimi środowiskami artystycznymi - nie tylko wtedy, kiedy pokazujesz swoje prace na wystawach. Na przykład - Grażyna Szapołowska miała możliwość przyodziać się w Twoje dzieła. Muszę przyznać, że prace pokazywane przez Ciebie, wywołują moje pożądanie: „Chciałabym to mieć, ubrać się w taką tkaninę!”.

Czytaj więcej: Rozmowa Marii Jędrzejczyk z Andrzejem Łączyńskim przeprowadzona z okazji jego wystawy w Galerii...

ANDRZEJ ŁĄCZYŃSKI / KRÓTKA HISTORIA WZORÓW

6.02.2018 r.


„Gdy to zdjęcie było zrobione, nie myślałem, że posłuży mi ono kiedyś do tematu mojej wystawy. Pierwsza kolorowa „fota” z Polaroidu, wywołana w dwie minuty na naszych oczach. Cud techniki w latach 70.! Barwne, soczyste kolory pokazały, jakby wyglądał nasz szary, PRL-owski dom, gdyby nie żelazna kurtyna. Fotografia przypomina mi świat mojego dzieciństwa. Moi rodzice. Wzorzyste zasłony w „picassy”. Bogate wzory są dominującym elementem z tamtych lat. Ten świat nie był tylko szary. Przy okazji wywołanego w dwie minuty zdjęcia, stał się kolorowym i pozostaje dla mnie inspiracją do tego co zobaczymy”. 

Andrzej Łączyński, 2018

Czytaj więcej: ANDRZEJ ŁĄCZYŃSKI / KRÓTKA HISTORIA WZORÓW

„Okruchy twórczości” / Zdzisław Koseda – rzeźba

03.02.2018 r.


27.01.2018 r. w sobotnie popołudnie w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbyło się oficjalne otwarcie wystawy rzeźby Zdzisława Kosedy. Gości wernisażowych powitały: Jolanta Dulas-Smulkowska – kurator wystawy oraz Maria Jędrzejczyk – kurator galerii. Jolanta Dulas-Smulkowska w swojej wypowiedzi przedstawiającej sylwetkę twórczą Zdzisława Kosedy podkreśliła realizacje pomnikowe i poprosiła o kilka wspomnień rzeźbiarza – Stanisława Gieradę.

Czytaj więcej: „Okruchy twórczości” / Zdzisław Koseda – rzeźba

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z Jolantą Dulas-Smulkowską z okazji wystawy artysty rzeźbiarza Zdzisława Kosedy – Okruchy twórczości


M.J.: Zdzisław Koseda, rzeźbiarz, znany jest z wielu, około połowy istniejących, pomników w Gdyni.

Do jego dzieł należą pomniki J.C. Korzeniowskiego, Leonida Teligi, gen. Mariusza Zaruskiego, Pomnika Harcerzy Pomordowanych w 1939 roku – w Gdyni – Obłużu, Figura Chrystusa Błogosławiącego Morze, pomnik Antoniego Suchanka, pomnik ks. proboszcza Stanisława Zawadzkiego.

Gdyńscy przewodnicy wymieniają nazwisko rzeźbiarza Zdzisława Kosedy każdego dnia.

Nic dziwnego, że z zainteresowaniem oglądamy aktualną wystawę.

Co spowodowało, że zajęłaś się jej organizacją, mimo, że autor rzeźb nie jest członkiem Twojej rodziny?

Czytaj więcej: Rozmowa Marii Jędrzejczyk z Jolantą Dulas-Smulkowską z okazji wystawy artysty rzeźbiarza Zdzisława...

Teatr rysowania / Galeria ZPAP w Gdańsku

14.01.2018 r.


11 stycznia 2018 r. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbyła się inscenizacja plastyczna. Performance „Teatr rysowania” w wielogodzinnej akcji artystycznej intrygował rytmiką figur, plastyką ciała, twórczą energią. W spektaklu plastycznym udział wzięły studentki Uniwersytetu Sabanci w Stambule Naz Kirelli, Basak Ozcelik, Basak Ertekin, Hazal Hoseoglu, Elifsu Dagdeviren, Deniz Beren Akural oraz aktorka Anna Rakowska. Równoległy audiowizualny występ tureckiej aktorki Cansu Gultekin wzbogacał akcję perfomatywną.

Czytaj więcej: Teatr rysowania / Galeria ZPAP w Gdańsku

ZDZISŁAW KOSEDA / OKRUCHY TWÓRCZOŚCI

8-9.01.2018 r.


 "Okruchy twórczości" to ekspozycja prac Zdzisława Kosedy powstała z inicjatywy artysty plastyka Jolanty Dulas-Smulkowskiej. W Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 prezentowane będą rzeźby, które do ekspozycji wybrała Jolanta Dulas-Smulkowska bezpośrednio z pracowni artysty. Wystawa prezentować będzie około dwudziestu kompozycji rzeźbiarskich głowy, figury baśniowych postaci, modele pomników... Wernisaż odbędzie się 27 stycznia 2018 r. o godz. 16.00. Serdecznie zapraszamy.

Czytaj więcej: ZDZISŁAW KOSEDA / OKRUCHY TWÓRCZOŚCI

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z prof. Wiesławem Zarembą z Uniwersytetu Sabanci (Sabanci University)

z okazji wystawy i wydarzenia artystycznego w dniu 11 stycznia 2018 r. w godz. 15.00-19.00 w Galerii ZPAP przy ul. Piwnej 67/68 w styczniu 2018 r.


M.J. Z satysfakcją otwieramy rok wystawienniczy Teatrem Rysowania, który przywiozłeś do nas z Uniwersytetu Sabanci w Turcji. Czy zechciałbyś wyjaśnić, co to takiego: „Teatr Rysowania”?

W.Z. Teatr Rysowania to metoda nauczania rysunku figuratywnego, kiedy to w miejsce tradycyjnego wykorzystywania nagiego, najczęściej statycznego modela — wprowadzany zostaje profesjonalny aktor lub tancerz, który pracuje w sposób świadomy — po to żeby pokazać prawdę i piękno ludzkiego ciała.

Czytaj więcej: Rozmowa Marii Jędrzejczyk z prof. Wiesławem Zarembą z Uniwersytetu Sabanci (Sabanci University) 

GALERIA ZPAP / GDAŃSK, UL. PIWNA 67/68

W dniach 23 i 24 grudnia 2017 r. oraz 31 grudnia 2017 r. galeria będzie nieczynna.

TEATR RYSOWANIA WIESŁAWA ZAREMBY

 14.12.2017 r.

2018 rok w Galerii  ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 rozpocznie się bardzo oryginalnie. Już od 4 stycznia będzie można oglądać interesującą wystawę autorstwa prof. Wiesława Zaremby ze Stambułu „Teatr Rysowania". Wystawa nie rozpocznie się tradycyjnie wernisażem, po prostu będzie można spotkać się indywidualnie ze sztuką w godzinach funkcjonowania galerii. Głównym punktem planowanej ekspozycji będzie wyjątkowe wydarzenie artystyczne, które odbywać się będzie 11 stycznia w godz. 15.00-19.00 - performance z udziałem aktorów i studentów, pod kierunkiem prof. Wiesława Zaremby. Serdecznie zapraszamy.

Czytaj więcej: TEATR RYSOWANIA WIESŁAWA ZAREMBY

Wystawa twórczości dzieci, wnuków i prawnuków artystów Gdańskiego Okręgu ZPAP

4.12.2017 r.


Grudzień w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 zapowiada się wyjątkowo. Przede wszystkim za sprawą przygotowywanej ekspozycji pełnej koloru, nieskazitelnej wrażliwości i wachlarza emocji... W galerii zagości wystawa prac dzieci, wnuków i prawnuków artystów Gdańskiego Okręgu ZPAP. Autorzy prac: Blanka Błażejowska, Jan Błażejowski, Julia Felcyn, Maria Foryś, Ewelina Guz, Aleksandra Jędrzejczyk, Zofia Jędrzejczyk, Karol Kaliński, Antonina Kałużna, Katarzyna Konieczna, Aleksander Korycki, Osman Korycki, Selim Korycki, Maria Lipka, Zofia Lipka, Elfie-Lila-Cerise Maccari-Joppek, Konstanty Nycz, Alexander Olesiejuk, Sławomir Olesiejuk, Antonina Olszewska, Antonina Podbielska, Tomasz Socha, Wojciech Socha, Maja Sołtysek, Marta Szymerska, Mikołaj Szymkowiak, Stanisław Szymkowiak, Tymon Żyliński-Piechociński.

Czytaj więcej: Wystawa twórczości dzieci, wnuków i prawnuków artystów Gdańskiego Okręgu ZPAP

Ewa Kalińska — rysunek, tkanina

20.11.2017 r.


14 listopada 2017 r. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbył się wernisaż wystawy twórczości Ewy Kalińskiej. Oficjalne otwarcie wystąpieniem powitalnym rozpoczął prezes Ryszard Kowalewski, o profilu artystycznym i szczególnym wsparciu rodzinnym Ewy Kalińskiej opowiadała kurator galerii Maria Jędrzejczyk, sylwetkę twórczą i decyzje aranżacyjne wystawy przybliżyła Anna Popiel.

Czytaj więcej: Ewa Kalińska — rysunek, tkanina

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z panią EWĄ KALIŃSKĄ, autorką wystawy „Jestem”

14.11.2017 r.


M.J.: Robi pani wrażenie osoby spokojnej, zrównoważonej, wyciszonej i skupionej.

Każda wystawa, to rodzaj ekshibicjonizmu autora. Tytuł „Jestem”, wydaje się to potwierdzać. Oglądamy pani rysunki i tkaniny artystyczne. Część z nich, to połączenie rysunków i tkanin.

Skąd się u pani wzięła potrzeba takiego połączenia?

E.K.: Od dawna uprawiam rysunek i tkaninę. Pomyślałam sobie, że warto byłoby połączyć te dwa światy, uzyskując własny środek wyrazu.

Czytaj więcej: Rozmowa Marii Jędrzejczyk z panią EWĄ KALIŃSKĄ, autorką wystawy „Jestem”

EWA KALIŃSKA / JESTEM — WYSTAWA W GALERII ZPAP

29.10.2017 r.


Ewa Kalińska jest profesjonalnym twórcą. Zajmuje się głównie rysunkiem, w którym odwołuje się do epoki Renesansu oraz tkaniną artystyczną, w której widoczne są echa Secesji. Wystawa „Jestem” połączy te dwa światy. Twórczość Ewy Kalińskiej uzewnętrznia wyjątkową wrażliwość autorki.

Czytaj więcej: EWA KALIŃSKA / JESTEM — WYSTAWA W GALERII ZPAP

Erazm Wojciech Felcyn — fotografia/grafika

20-21.10.2017 r.


18 października 2017 r. w Galerii ZPAP w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy twórczości Erazma Wojciecha Felcyna. Gości wernisażowych powitał prezes Ryszard Kowalewski, kurator galerii Maria Jędrzejczyk przedstawiła meritum kompozycji fotograficznych, Edward Grzegorz Funke podzielił się wspomnieniami o współpracy z Wojciechem Felcynem, a Julia Felcyn dostarczyła uczestnikom wernisażu niezapomnianych muzycznych wrażeń. Autor wystawy, Erazm Wojciech Felcyn był wyraźnie poruszony — muzyczną dedykacją i serdecznością gości wernisażowych. W wypowiedzi ujął specjalne podziękowanie dla rodziny, przyjaciół, organizatorów i partnerów biznesowych.

Czytaj więcej: Erazm Wojciech Felcyn — fotografia/grafika

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z ERAZMEM WOJCIECHEM FELCYNEM, artystą fotografikiem, doktorem nauk chemicznych, przedsiębiorcą, pasjonatem, erudytą – człowiekiem o wielu zainteresowaniach.

16.10.2017 r.


M.J.: Wychodząc z założenia, że sztuka jest przekazem, tworząc, masz na myśli głównie odbiorców, chcąc się im przypodobać, czy też kierujesz się własnym interesem, to znaczy znajdowaniem radości i satysfakcji, jakie daje proces twórczy?

E.W.F.: Nie zastanawiam się nad tym. Mam potrzebę kreatywnego działania. Efekty są różnie odbierane przez odbiorców. Najważniejsza w tym wszystkim, jest możliwość dzielenia się efektami tych działań.

W procesie tworzenia, ważne jest dla mnie pokonywanie własnych barier i wchodzenie na coraz wyżej położone szczeble na drabinie sztuki, która prowadzi „do nieba”. A więc moim celem nie jest chęć przypodobania się odbiorcy ale pokazanie efektów moich poszukiwań.

M.J.: Mimo to, mogę powiedzieć, że „uwodzisz” oglądających swoimi pracami, wywołujesz zachwyt kompozycją, kolorystyką, fakturą. Jest to malarstwo i grafika - zrealizowane przy pomocy aparatu fotograficznego i komputera.

Czytaj więcej: Rozmowa Marii Jędrzejczyk z ERAZMEM WOJCIECHEM FELCYNEM, artystą fotografikiem, doktorem nauk...

ERAZM W. FELCYN / FANTASMAGORIE

2-3.10.2017 r.


18 października 2017 r. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbędzie się wernisaż wystawy sztuki fotograficznej w graficznej odsłonie. Twórcza konwersja fotografii w autonomiczne dzieła plastyczne o niekonwencjonalnej proweniencji i radosnej konotacji zobowiązuje do fantastycznej ekspozycji. Przed nami bardzo interesujące wydarzenie artystyczne, o którym szeroko opowiada autor Erazm W. Felcyn: Wystawa „FANTASMAGORIE” to igraszki z kiczem. Składają się na nią dwa cykle: „Fantasmagorie” oraz „Wyspy Szczęścia”. Jest ona w sensie zarówno intelektualnym jak i technicznym kontynuacją kolekcji „ROSARIUM”, która powstała na zasadzie cyfrowego przetwarzania zdjęć kwiatów w różnych fazach ich istnienia. Teza towarzysząca tamtej kreacji sprowadzała się do stwierdzenia, że świat wcale nie jest taki, jakim go widzimy – mało tego, że mogą istnieć różne prawdy na ten sam temat.

Czytaj więcej: ERAZM W. FELCYN / FANTASMAGORIE

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z autorem, KRZYSZTOFEM IGNATOWICZEM

na temat Jego wystawy z okazji jubileuszu 35-lecia pracy twórczej w Galerii ZPAP przy ulicy Piwnej w Gdańsku.


M.J.: Trzydzieści pięć lat pracy twórczej... Od jakiego momentu ten czas się liczy?

K.I.: Od pierwszego projektu gazety czyli od 1982 roku.

Gazeta ukazała się dopiero w 1983 roku, ale projekt powstał wcześniej.

M.J.: Która to była gazeta?

K.I.: Prywatna gazeta o modzie, „Maria”. Wydawcą była SPWP „FORMAT” Zajmowałem się tym przez około 10 lat.

M.J.: Potem?

Czytaj więcej: Rozmowa Marii Jędrzejczyk z autorem, KRZYSZTOFEM IGNATOWICZEM

Krzysztof Ignatowicz / Efemeriada

1.10.2017 r.



26 września 2017 r. wśród znakomitości świata dziennikarskiego i artystycznego odbyło się otwarcie wystawy twórczości Krzysztofa Ignatowicza w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68.

Czytaj więcej: Krzysztof Ignatowicz / Efemeriada

WYSTAWA TWÓRCZOŚCI KRZYSZTOFA IGNATOWICZA Z OKAZJI JUBILEUSZU 35-LECIA PRACY TWÓRCZEJ

10.09.2017 r.



Gazeta codzienna żyje jeden dzień. Jej twórcy mierzą się z intensywnością i nietrwałością publikacji prasowych. W rockandrollowym rytmie pracy nad kolejnym numerem zdarza się jednak skomponować dzieło uniwersalne zapadające w pamięć na bardzo bardzo długo... Takim twórcą jest Krzysztof Ignatowicz, który w swojej karierze odpowiadał za szatę graficzną niezliczonych numerów Dziennika Bałtyckiego i wielu innych tytułów prasowych. Jest artystą o imponującej wyobraźni, jego prace cechują: odwaga, magnetyczna siła oraz oryginalne rozwiązania twórcze.

Czytaj więcej: WYSTAWA TWÓRCZOŚCI KRZYSZTOFA IGNATOWICZA Z OKAZJI JUBILEUSZU 35-LECIA PRACY TWÓRCZEJ

MICHELART — malarstwo i fotografia

6.09.2017 r.


5 września 2017 r. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbył się wernisaż wystawy twórczości rodziny Michelów — Dobrochny, Stanisława, Magdaleny i Marii. Oficjalnego otwarcia dokonała kurator galerii Maria Jędrzejczyk.

Czytaj więcej: MICHELART — malarstwo i fotografia

Krystyna, Mieczysław, Daniel Twirbut — malarstwo i grafika

17.08.2017 r.


16 sierpnia br. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul.Piwnej 67/68 odbył się wernisaż wystawy twórczości Krystyny, Mieczysława oraz Daniela Twirbutów. Oficjalne otwarcie wystawy rozpoczął prezes Ryszard Kowalewski przybliżając uczestnikom sylwetki twórcze autorów prezentowanych prac na wystawie. O aspektach twórczości rodziny Twirbutów, także o decyzjach aranżacyjnych wystawy mówiła kurator galerii Maria Jędrzejczyk. Synowie ś.p. Krystyny i Mieczysława Twirbutów — Daniel i Błażej wyrażali wdzięczność gościom wernisażowym za niezwykłe uczestnictwo, wspominali Rodziców i ich entuzjazm twórczy, który również, jak przyznali, starają się kontynuować. Następnie — piękne chwile, artystyczne porywy, towarzyskie spotkania wspominali gdańscy twórcy: Bogusław Górecki, Stanisław Michel oraz Alojzy Michalak. Piękny wieczór. Wystawa potrwa do 3 września. Serdecznie zapraszamy.

Fotorelacja:

Czytaj więcej: Krystyna, Mieczysław, Daniel Twirbut — malarstwo i grafika

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z Błażejem Twirbutem, inicjatorem wystawy malarstwa i grafiki Krystyny Twirbut, Mieczysława Twirbuta i Daniela Twirbuta, przeprowadzona w sierpniu 2017 r.

Maria Jędrzejczyk: Prace, które dzięki Panu, możemy oglądać w naszej Galerii przy ulicy Piwnej, pochodzą, głównie, ze złotego okresu rozwoju sztuki powojennej. Klasyka lat sześćdziesiątych. Zachwycają i nie starzeją się, mimo upływu lat. Podobnie się jak dzieje z architekturą, filmem i muzyką z tego okresu. Jednak to były dopiero początki. Oglądamy także prace pochodzące z następnych dziesiątków lat, do końca XX wieku i początków XXI. Jako osoba prowadząca dwie firmy, jest Pan człowiekiem zapracowanym. Co sprawiło, że jednak znalazł Pan czas i zdobył się na wysiłek zorganizowania tej wystawy?

Błażej Twirbut: Rodzice odeszli niedawno. Mama dwa lata, Tato pięć lat temu. Pozostawili po sobie dużo prac malarskich i graficznych. Wiedli pracowite życie. Kiedy Gdańsk został w roku 1945 zbombardowany, oboje byli nastolatkami.

Czytaj więcej: Rozmowa Marii Jędrzejczyk z Błażejem Twirbutem,  inicjatorem wystawy malarstwa i grafiki Krystyny...

MIECZYSŁAW, KRYSTYNA, DANIEL TWIRBUT / WYSTAWA MALARSTWA I GRAFIKI

31.07.2017 r.


Od 16 sierpnia 2017 r. do 3 września w Galerii ZPAP w Gdańsku odbywać się będzie ekspozycja wystawy twórczości autorstwa Krystyny, Mieczysława i Daniela Twirbutów. Krystyna Twirbut (1926-2015), absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu im.Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uprawiała głównie grafikę i malarstwo. Mieczysław Twirbut (1928-2012), absolwent Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu im.Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uprawiał głównie malarstwo, także grafikę cyfrową.  Daniel Twirbut jest synem Krystyny i Mieczysława, również zajmuje się twórczością w zakresie grafiki i malarstwa. Prace Mieczysława Twirbuta są zróżnicowane na przestrzeni lat , natomiast Krystyna Twirbut jest autorką głównie pejzaży i przedstawień kwiatów. Daniel Twirbut tworzy prace o bardzo soczystym kolorycie, zwierzęta i groteskowe postaci o jednolitym charakterze.

Czytaj więcej: MIECZYSŁAW, KRYSTYNA, DANIEL TWIRBUT / WYSTAWA MALARSTWA I GRAFIKI

Mieto Olszewski — malarstwo, obiekty

25.07.2017 r.


Oficjalne otwarcie wystawy twórczości Mieta Olszewskiego w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbyło się 24 lipca br. Maria Jędrzejczyk, kurator galerii rozpoczęła uroczystość wdzięcznym powitaniem. Profesor Mieto Olszewski obdarzył zgromadzonych autorskimi gawędami o tworzeniu, życiu i ważnych spotkaniach. Odczytał fragmenty esejów powstałych przy oceanicznym wietrze. Wieczór pełen barw, emocji i sztuki...

Czytaj więcej: Mieto Olszewski — malarstwo, obiekty

ROZMOWA z artystą plastykiem, profesorem zwyczajnym MIECZYSŁAWEM OLSZEWSKIM, z okazji wystawy Jego prac w Galerii ZPAP przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku, w lipcu 2017

14.07.2017 r


Maria Jędrzejczyk: Osoba Profesora jest dobrze znana nie tylko w środowisku artystów plastyków, ale wszystkim, którzy interesują się sztuką.

Nazwisko Mieta Olszewskiego jest jak magnes. Nie tylko z powodu Jego dzieł, wielkoformatowych, imponujących aktów, obrazów i rysunków.

„Mieto, to skarbnica anegdot, osoba znana z poczucia humoru i dystansu do samego siebie” - mówi się o Profesorze.

Czy uważa Pan, że ten luzacki sposób bycia zmienia się z wraz upływem lat? Jest Pan już seniorem...

Mieczysław Olszewski: Owszem. Teraz jestem seniorem infantylnym!

Czytaj więcej: ROZMOWA z artystą plastykiem, profesorem zwyczajnym MIECZYSŁAWEM OLSZEWSKIM, z okazji wystawy Jego...

WYSTAWA MALARSTWA I OBIEKTÓW MIETA OLSZEWSKIEGO

3.07.2017 r.


Jeszcze w lipcu w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 rozpocznie się ekspozycja malarstwa i obiektów prof. Mieta Olszewskiego. Oryginalne, wymowne przedstawienia nagości w ujęciu malarskim Mieta Olszewskiego otrzymują energię plastyczną, która przenosi na odbiorcę wrażenie rozkoszowania się unikatową chwilą, prowokuje do delektowania się mistrzowską kompozycją.

Czytaj więcej: WYSTAWA MALARSTWA I OBIEKTÓW MIETA OLSZEWSKIEGO

Ignacy Bulla — malarstwo

2.07.2017 r.



Pierwszego dnia lipca 2017 roku w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbył się wernisaż wystawy malarstwa Ignacego Bulli. Oficjalnego otwarcia wystawy dokonał prezes Ryszard Kowalewski, o porywach twórczych Ignacego Bulli opowiadał kurator wystawy Jarosław Pijarowski, o przyjaźni twórczej i artystycznych przygodach mówił profesor Czesław Tumielewicz. Autor z otwartością zachęcał do rozmów o malarstwie i kulisach powstawania prac prezentowanych na wystawie.

Czytaj więcej: Ignacy Bulla — malarstwo

Jerzy Srzednicki / Retrospektywa ... - zostawmy je, zostawmy bez tytułu

9.06.2017 r.



9 czerwca br. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbyło się otwarcie wystawy malarstwa Jerzego Srzednickiego (1930-2007). Gości wernisażowych powitał Prezes Gdańskiego Okręgu ZPAP Ryszard Kowalewski, o twórczości Jerzego Srzednickiego mówił Jarosław Pijarowski. Niezapomniany koncert muzyczny podarowała Eurazja Srzednicka — córka autora wystawy. Spotkanie upłynęło w wyjątkowej atmosferze — pełnej wzruszeń, kolorów, wrażeń...Wystawa czynna do 29 czerwca. Serdecznie zapraszamy.

FOTORELACJA

Czytaj więcej: Jerzy Srzednicki / Retrospektywa... - zostawmy je, zostawmy bez tytułu

Jerzy Srzednicki — malarstwo

2.06.2017 r.


Malownicze widoki Sejn, urokliwe zaułki oraz sceny rodzajowe wypełniają kompozycje autorstwa Jerzego Srzednickiego. Jerzy Srzednicki to malarz blisko związany z Sejnami, w których przedwojenną społeczność tworzyli żyjący w przyjaźni Litwini, Polacy i Żydzi. Większość jego prac przedstawia barwną historię miasteczka. Często uwieczniał na swoich obrazach Żydów, jarmarki i architekturę. Wystawa twórczości Jerzego Srzednickiego gościć będzie w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68. Wernisaż odbędzie się 9 czerwca 2017 r. o godz. 18.00. Serdecznie zapraszamy.

Retrospektywa

-zostawmy je, zostawmy  bez tytułu

 - Czy można zapomnieć o sobie, swoim jestestwie… Czy można dotknąć  pejzażu;  historii  północno – wschodniej ściany naszej ojczyzny – Polski? Czy można stać się jej częścią?

 - moja odpowiedź brzmi:  tak - dotykając twórczości człowieka, który całe życie był wierny swoim ideałom i ukochanej rodzinie – Jerzego Srzednickiego.

Czytaj więcej: Jerzy Srzednicki — malarstwo

IDENTITY — JAROSŁAW PIJAROWSKI

 25.05.2017 r.


24.05.2017 r. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbył się wernisaż wystawy IDENTITY KULTURA I SZTUKA W TWÓRCZOŚCI PIJAROWSKIEGO Z LAT 1997-2017. Oficjalnego otwarcia dokonał prezes Ryszard Kowalewski, który w wystąpieniu przedstawił szerokie spektrum fascynacji twórczych Jarosława Pijarowskiego, a także krótko przybliżył sylwetkę twórczą Marka Ronowskiego, którego surrealistyczne prace malarskie Jarosław Pijarowski włączył do ekspozycji. Spotkanie wernisażowe wzbogacone zostało o uroczysty element — wręczenie Nagrody Artystycznej im. Klemensa Janickiego. Jarosław Pijarowski otrzymał dyplom nagrody oraz statuetkę IANICIUS za zasługi dla kultury polskiej. Świeżo upieczony Laureat nie krył wzruszenia i w swojej wypowiedzi przybliżył uczestnikom wernisażu główne inspiracje i motywy działań twórczych, a także wagę artystycznej współpracy, współdziałania w zakresie promocji sztuki, współtworzenia...

Czytaj więcej: IDENTITY — JAROSŁAW PIJAROWSKI

Finisaż wystawy twórczości Joachima Lothara Gartnera i Hansa Jürgena Gartnera

20.05.2017 r.



19.05.2017 r. w Galerii ZPAP w Gdańsku odbył  się finisaż wystawy twórczości austriackich artystów - braci bliźniaków Joachima Lothara Gartnera i Hansa Jürgena Gartnera. Braci łączą nie tyko silne więzy rodzinne ale także pasja artystyczna, którą realizują w autonomicznym procesie twórczym - Joachim Lothar w Wiedniu, Hans Jürgen w Augsburgu.

Czytaj więcej: Finisaż wystawy twórczości Joachima Lothara Gartnera i Hansa Jürgena Gartnera 

IDENTITY / JAROSŁAW PIJAROWSKI

11.05.2017 r.


Na wystawie w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 Jarosław Pijarowski pokaże po raz pierwszy tak zwanych „bohaterów drugiego planu” czyli twórców, z którymi współpracował przy swoich projektach autorskich — obrazy olejne, fotogramy, portrety które zostały wykorzystane do projektów okładek płyt czy plakatów. W dniu wernisażu zostanie przedstawiona również pierwsza polska aplikacja wykorzystywana w technologii Virtual Reality przedstawiająca pracownię prof. Abakanowicz.

Twórca zapowiada niespodziankę w dniu wernisażu. Serdecznie zapraszamy, wernisaż już 24 maja br.

Czytaj więcej: IDENTITY / JAROSŁAW PIJAROWSKI

Joachim Lothar Gartner i Hans Jürgen Gartner – malarstwo, grafika, formy przestrzenne

5.05.2017 r.



 4 maja 2017 r. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbył się wernisaż wystawy twórczości austriackich artystów  „Gartner & Gartner – różnice łączące”. Oficjalne otwarcie rozpoczął kurator wystawy Mariusz Sładczyk, który w swej wypowiedzi przedstawił sylwetki twórcze braci bliźniaków – Joachima Lothara Gartnera i Hansa Jürgena Gartnera, przybliżył sposób obrazowania autorów – ich abstrakcyjne wypowiedzi o różnych akcentach artystycznych – w twórczości Joachima Lothara Gartnera dominują geometria i kontrasty w twórczości Hansa Jürgena Gartnera formy organiczne.

Czytaj więcej: Joachim Lothar Gartner i Hans Jürgen Gartner – malarstwo, grafika, formy przestrzenne

Międzynarodowy Dzień Ziemi / happening Heleny Sadłek

23.04.2017 r.



22 kwietnia 2017 r. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbyła się akcja artystyczna dla Ziemi. Autorka happeningu „Dzień Ziemi” Helena Sadłek zaprosiła do współpracy wielu znakomitych artystów: Krystynę Stańko, Macieja Sikałę, Piotra Kowalskiego, Grupę Terapeutyczną Gluten. Święto naszej planety w gdańskiej galerii toczyło się z zapachem ziemi, świeżej trawy, w ferii barw natury, przy dźwiękach zgodnych z rytmem serca, trzepotu skrzydeł… Happening z okazji Dnia Ziemi okazał się wyrazistym artystycznym wydarzeniem, spotkaniem z plastyką, muzyką i aspektami ekologii głębokiej.

Czytaj więcej: Międzynarodowy Dzień Ziemi / happening Heleny Sadłek

Karolina Dąbrowska, Jolanta Kleinschmidt — ikona

1.04.2017 r.

 



Ikona. Twórczość, która obok artystycznego wymiaru  ma silne odniesienia duchowe. Od malarskiej materii i formy drogą kontemplacji ikonopisu docieramy do tego co duchowe. Sacrum. Pierwszego dnia kwietnia w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbyło się otwarcie wystawy ikon Karoliny Dąbrowskiej i Jolanty Kleinschmidt.

Czytaj więcej: Karolina Dąbrowska, Jolanta Kleinschmidt — ikona

IKONA / Karolina Dąbrowska, Jolanta Kleinschmidt

24.03.2017 r.

 



W pierwszy dzień kwietnia br. gorąco zapraszamy do Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 na wernisaż wystawy ikon. Ekspozycja złoży się z ikon pisanych przez Karolinę Dąbrowską oraz Jolantę Kleinschmidt. Uroczystość otwarcia wystawy uświetni koncert w wykonaniu Duo Sopot. Na akordeonie zagra Elżbieta Rosińska, na wiolonczeli Anna Sawicka.

„Ikona jest bramą, która otwiera się na ogród równie rzeczywisty jak ten świat”. Autorem tego określenia jest Aidan Hart, wybitny współczesny brytyjski ikonopisarz. Oddaje ono barwnie i w pełny sposób charakter ikony. Kontemplując ikonę, uczestniczymy w tajemnicy na niej przedstawionej.

Czytaj więcej: IKONA / Karolina Dąbrowska, Jolanta Kleinschmidt

Maria Kępa — "Opowieść o domu"

18.03.2017 r.


Sobotni wieczór 18 marca 2017 r. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 upłynął w wybornej atmosferze jaką stworzyła, właśnie otwarta, ekspozycja rzeźby i rysunku Marii Kępy w połączeniu z ujmującą osobowością autorki — pełnej młodzieńczej energii, nadzwyczajnego taktu i zdecydowania. Oficjalnego otwarcia wystawy dokonała kurator Katarzyna Szczodrowska przedstawiając zebranym sylwetkę twórczą Marii Kępy i przypominając o niedawnym sukcesie jaki osiągnęła zdobywając wyróżnienie w I Pomorskim Biennale Sztuki Młodych "Potok Sztuki".

Czytaj więcej: Maria Kępa — "Opowieść o domu"

OPOWIEŚĆ O DOMU — WYSTAWA TWÓRCZOŚCI MARII KĘPY

3.03.2017 r.


18 marca br. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbędzie się wernisaż wystawy rzeźby i rysunku Marii Kępy. Bez wątpienia będzie to bardzo interesująca propozycja artystyczna. W ubiegłym roku Maria Kępa za swoją twórczość została wyróżniona w I Pomorskim Biennale Sztuki Młodych "Potok Sztuki". "Potok Sztuki" prezentował najbardziej wartościowe zjawiska twórcze rozpoznane wśród profesjonalnych plastyków młodego pokolenia.

Czytaj więcej: OPOWIEŚĆ O DOMU — WYSTAWA TWÓRCZOŚCI MARII KĘPY

6 x SZTUKA — malarstwo, grafika, rysunek, ceramika, instalacja, fotografia, tkanina

24.02.2017 r.

 


W ostatni piątkowy wieczór lutego br. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbyło się otwarcie wystawy twórczości grupy artystów Związku Polskich Artystów Plastyków z Koszalina i Słupska. Uroczystego otwarcia dokonali prezes Koszalińsko-Słupskiego Okręgu Ewa Miśkiewicz-Żebrowska oraz prezes Gdańskiego Okręgu Ryszard Kowalewski. W oficjalnych wystąpieniach obok charakterystyki twórczych osobowości autorów przywołano wspomnienie prezentacji plastyki koszalińsko-słupskiej w Galerii ZPAP w Gdańsku sprzed pięciu lat, która zapoczątkowała istnienie Grupy Twórczej „6 X SZTUKA”.

Czytaj więcej: 6 x SZTUKA — malarstwo, grafika, rysunek, ceramika, instalacja, fotografia, tkanina

6 x SZTUKA — WYSTAWA TWÓRCZOŚCI ARTYSTÓW OKRĘGU KOSZALIŃSKO-SŁUPSKIEGO

18.02.2017 r.

 



24 lutego br. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbędzie się otwarcie wystawy twórczości grupy artystów Okręgu Koszalińsko-Słupskiego ZPAP. Będzie to druga prezentacja Grupy Twórczej 6 x SZTUKA" w gdańskiej galerii — autorzy wracają po pięciu latach z nową propozycją artystyczną. Każdy kto pamięta wystawę z 2012 roku wie, że spodziewać należy się spójnego, bardzo interesującego i uniwersalnego komunikatu plastycznego. Serdecznie zapraszamy.

„6 X SZTUKA”. Wystawa „6 X SZTUKA” jest szóstą edycją realizowaną od 2012 roku przez Grupę Twórczą złożoną z członków ZPAP Okręgu Koszalińsko-Słupskiego „6 X SZTUKA”, działającą pod przewodnictwem autorki projektu  Ewy Miśkiewicz-Żebrowskiej z Koszalina. W skład Grupy wchodzą i uczestniczą w wystawie Bożena Hanna Giedych z Koszalina, Krzysztof Ramocki z Kołobrzegu, Dawid Żebrowski z Nowego Jorku oraz zaproszeni artyści Boris Schwencke z Berlina i Warszawy - gość specjalny, Katarzyna Żerdzicka-Jasionek z Cewlina i Piotr Wasilewski z Koszalina.

Czytaj więcej: 6 x SZTUKA  —  WYSTAWA TWÓRCZOŚCI ARTYSTÓW OKRĘGU KOSZALIŃSKO-SŁUPSKIEGO

Władysław Wałęga — malarstwo

10.02.2017 r.


9 lutego br. o godz. 18.00 w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbył się wernisaż wystawy twórczości Władysława Wałęgi p.t. "Obrazy wyobraźni II". Oficjalnego otwarcia dokonał prezes Ryszard Kowalewski, osobowość twórczą Władysława Wałęgi przybliżył kurator wystawy Jarosław Pijarowski. Autor nie pojawił się na wernisażu. Jednak Jarosław Pijarowski wyjawił, że artysta stroni od wernisażowych spotkań przez niezwykłą skromność i przekazał osobiste słowa Władysława Wałęgi, który stwierdził, że wszystko co mógłby osobiście powiedzieć, a nawet więcej powiedzą jego obrazy, sercem będzie na gdańskim wernisażu.

Czytaj więcej: Władysław Wałęga — malarstwo

OBRAZY WYOBRAŹNI WŁADYSŁAWA WAŁĘGI

22.01.2017 r.

 


9  lutego 2017  w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ulicy Piwnej 67/68 odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Władysława Wałęgi jednego z najwybitniejszych przedstawicieli światowego nurtu Outsider Art oraz europejskiego Art Brut. Zobaczymy kompozycje Władysława Wałęgi w kolejnej odsłonie, zatytułowanej „Obrazy wyobraźni II”.

„Oderwać się od szarej monotonnej codzienności,

otworzyć okna na wspomnienia ze światów nigdy nie odkrytych,

Czytaj więcej: OBRAZY WYOBRAŹNI WŁADYSŁAWA WAŁĘGI

Wystawa zbiorowa członków Klubu Artysty Plastyka

19.12.2016 r.

19 grudnia 2016 r. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 o godz. 18.00 odbyło się otwarcie wystawy przygotowanej z prac członków Klubu Artysty Plastyka, który swoją działalność rozpoczął w bieżącym roku. Wystawę oficjalnie otworzył prezes Gdańskiego Okręgu ZPAP Ryszard Kowalewski podsumowując dotychczasowy dorobek Klubu Artysty Plastyka. W arkana ekspozycji wprowadziła zgromadzonych wiceprezes Ida Łotocka-Huelle, poświęcając uwagę kompozycjom każdego uczestnika, przybliżając aranżacyjne decyzje podzielenia przestrzeni galerii na błękitną i czerwoną... O Klubie Artysty Plastyka i planach działalności na kolejny rok opowiadała Ewa Zabłocka-Krasowska.

Wystawa potrwa do 19 stycznia 2017 roku - gorąco zachęcamy do odwiedzin.

Autorzy wystawy:

Czytaj więcej: Wystawa zbiorowa członków Klubu Artysty Plastyka

Urszula Sakowska — malarstwo, batik

7.12.2016 r.

 


7 grudnia 2016 r. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbyło się otwarcie wyjątkowej ekspozycji. Wystawy prac Urszuli Sakowskiej — młodej artystki, wyróżnionej w I edycji Pomorskiego Biennale Sztuki Młodych "Potok Sztuki".

Czytaj więcej: Urszula Sakowska — malarstwo, batik

Eva Petrič meets Jan Misiek — fotografie i kolaże / Austria · Polska

1.12.2016 r.

 



Pierwszego grudniowego wieczoru 2016 roku w Galerii ZPAP przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku odbył się wernisaż szczególnej wystawy fotografii autorstwa austriackiej artystki pochodzenia słoweńskiego Evy Petrič oraz kolaży polskiego twórcy Jana Miśka. Ekspozycja powstała w ramach Dni Austrii w Gdańsku i Gdyni 2016.

Czytaj więcej: Eva Petrič meets Jan Misiek — fotografie i kolaże / Austria · Polska

WYSTAWA MALARSTWA URSZULI SAKOWSKIEJ — WYRÓŻNIENIE W POTOKU SZTUKI 2016

29.11.2016 r.

 

7 grudnia br. o godz. 18.00 w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbędzie się otwarcie wystawy malarstwa Urszuli Sakowskiej — młodej absolwentki Akademii Sztuk Pięknych, która decyzją Jury I Pomorskiego Biennale Sztuki Młodych „Potok Sztuki” Sopot 2016 została wyróżniona w dziedzinie malarstwa.

Czytaj więcej: WYSTAWA MALARSTWA URSZULI SAKOWSKIEJ — WYRÓŻNIENIE W POTOKU SZTUKI 2016

WYSTAWA AUSTRIACKO-POLSKA W GALERII ZPAP W GDAŃSKU PRZY UL. PIWNEJ

23.11.2016 r.


Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Gdański serdecznie zaprasza w czwartek 1 grudnia o godz. 19.00 do Galerii ZPAP przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku, na wernisaż wyjątkowej wystawy: Eva Petrič meets Jan Misiek – fotografie i kolaże. Wystawa wpisuje się w szersze wydarzenie jakim są obchody Dni Austrii w Gdańsku i Gdyni 2016. Potrwa tylko 5 dni.

Czytaj więcej: WYSTAWA AUSTRIACKO-POLSKA W GALERII ZPAP W GDAŃSKU PRZY UL. PIWNEJ

75 prac na jubileusz ... — wystawa twórczości prof. Czesława Tumielewicza

20.11.2016 r.

 

19.11.2016 r., w sobotni wieczór w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbył się wernisaż wystawy twórczości prof. Czesława Tumielewicza. Uroczystość połączona z jubileuszem urodzin Artysty stała się wydarzeniem niezwyczajnym — artystycznym i promiennym. Oficjalnego otwarcia jubileuszowej wystawy dokonał prezes Ryszard Kowalewski, o aspektach twórczości prof. Czesława Tumielewicza opowiadała wiceprezes Ida Łotocka-Huelle, a o artystycznych przygodach i ekstrawaganckich stronach życia Jubilata wspominał prof. Mieczysław Mieto Olszewski. 

Wystawa czynna do 30.11.2016 r., Galeria ZPAP, ul. Piwna 67/68, Gdańsk

Fotorelacja:

Czytaj więcej: 75 prac na jubileusz... —  wystawa twórczości prof. Czesława Tumielewicza

75 PRAC CZESŁAWA TUMIELEWICZA W GALERII ZPAP W GDAŃSKU

30.10.2016 r.


75 prac na 75-lecie urodzin — takie motto otrzymała wystawa malarstwa prof. Czesława Tumielewicza, której otwarcie odbędzie się 19 listopada br. o godz. 17.00 w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68. Motto podkreśla fenomen osobowości Profesora — przeciwstawianie się zwyczajności w codziennym życiu, celebrowanie każdej chwili życia, fascynacja pięknem i blask artystycznej interakcji z otoczeniem.

Czytaj więcej: 75 PRAC CZESŁAWA TUMIELEWICZA W GALERII ZPAP W GDAŃSKU

Wystawa prac studentów PJATK — techniki cyfrowe

30.10.2016 r.



28 października br. o godz. 18.00 w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbył się wernisaż wystawy prac studentów Wydziału Zamiejscowego Sztuki Nowych Mediów Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Oficjalnego otwarcia dokonał dr Mariusz Sładczyk, który w wystąpieniu przedstawił profile działalności uczelnianych pracowni: Podstaw Projektowania Graficznego, Projektowania Graficznego, Fotografii oraz Grafiki Narracyjnej.

Czytaj więcej: Wystawa prac studentów PJATK — techniki cyfrowe

WYSTAWA PRAC STUDENTÓW POLSKO-JAPOŃSKIEJ AKADEMII TECHNIK KOMPUTEROWYCH

21.10.2016 r.


Wystawa prac studentów Wydziału Zamiejscowego Sztuki Nowych Mediów Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych to wybór projektów realizowanych na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych podczas zajęć z przedmiotów: Podstaw Projektowania Graficznego, Projektowania Graficznego, Fotografii oraz Grafiki Narracyjnej.

Czytaj więcej: WYSTAWA PRAC STUDENTÓW POLSKO-JAPOŃSKIEJ AKADEMII TECHNIK KOMPUTEROWYCH

"RÓŻNORODNOŚĆ" — malarstwo, grafika, rysunek

02.10.2016 r.



1.10.2016 r. odbył się wernisaż wystawy "Różnorodność". Uroczystego otwarcia dokonała Katarzyna Szczodrowska, członkini Zarządu Gdańskiego Okręgu ZPAP. "Różnorodność" skupiła piętnastu artystów z najróżniejszych zakątków świata.

Czytaj więcej: "RÓŻNORODNOŚĆ" —  malarstwo, grafika, rysunek

Marco Lodola — Sericollage and Warhol

13.09.2016 r.

 



10 września 2016 roku o godz. 18.00 odbyło się oficjalne otwarcie wystawy twórczości Marco Lodoli w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68. Wystawę uroczyście otworzyła członkini zarządu Gdańskiego Okręgu ZPAP Katarzyna Szczodrowska. Marco Lodola to włoski artysta, twórca futurystycznych instalacji, kompozycji w stylu po-art.

Czytaj więcej: Marco Lodola — Sericollage and Warhol

Grupa Transform — wystawa

03-04.08.2016 r.


3 sierpnia 2016 roku o godz. 19.00 odbył się wernisaż wystawy sześciu autorów z Niemiec. Wystawę twórczości grupy artystycznej Transform uroczyście otworzył Prezes Gdańskiego Okręgu ZPAP Ryszard Kowalewski. W imieniu grupy niemieckich  twórców oficjalnie wystąpił Werner Kiesel. Wystawa jest bardzo interesująca. Ekspozycję tworzą dzieła wyraziste o śmiałej koncepcji.

Czytaj więcej: Grupa Transform —  wystawa

GRUPA 6 ARTYSTÓW Z NIEMIEC W GALERII ZPAP W GDAŃSKU

28.07.2016 r.


W środę — 3 sierpnia 2016 roku w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 o godz. 19.00 odbędzie się wernisaż wystawy twórczości niemieckiej grupy artystycznej. Podczas otwarcia Magnus Kuhn przeprowadzi performance "Mechaniczne cuda", a muzykę do sztuki performance wykona Werner Kiesel. Autorzy wystawy: Cornelia Krug-Stührenberg, Irmrtaud Klug-Berninger, Roland Schaller, Gerhard Nerowski, Werner Kiesel, Magnus Kuhn. Serdecznie zapraszamy.

Czytaj więcej: GRUPA 6 ARTYSTÓW Z NIEMIEC W GALERII ZPAP W GDAŃSKU

Bogusław Lustyk — malarstwo

1.07.2016 r.


Pierwszy wieczór lipca 2016 roku w Galerii ZPAP przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku rozpoczął się oficjalnym otwarciem wystawy twórczości Bogusława Lustyka pod tytułem "Konie - Muzyka - Taniec". Wystawę uroczyście otworzył prezes Gdańskiego Okręgu ZPAP Ryszard Kowalewski. Autor wystawy oczarował publiczność niezwykłą otwartością. O swojej pracy twórczej, decyzjach artystycznych oraz pięćdziesięcioletnim dorobku twórczym opowiadał chętnie i z nieukrywaną pasją. Jak przyznał Bogusław Lustyk, jego dzieła powstają w wielogodzinnym procesie twórczym i co warte podkreślenia — z niegasnącą wielką radością.

Czytaj więcej: Bogusław Lustyk  — malarstwo

BOGUSŁAW LUSTYK. KONIE·MUZYKA·TANIEC

20.06.2016 r.

 


Lipiec w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 zapowiada się osobliwie – artystycznie, dynamicznie i z bezmiarem pasji twórczej. 1 lipca o godz. 18.00 rozpocznie się oficjalne otwarcie wystawy twórczości Bogusława Lustyka. Artysta prezentował będzie prace z cykli: Konie, Muzyka, Taniec. Ponadto ekspozycję wzbogacą portrety z najnowszego projektu autorskiego „Twarze Świata”, który podczas trwania wystawy będzie kontynuowany – Bogusław Lustyk będzie rysował twarze gdańszczan.

Czytaj więcej: BOGUSŁAW LUSTYK. KONIE·MUZYKA·TANIEC

Artyści Okręgu Łódzkiego ZPAP w Gdańsku

17-19.02.2016 r.


19 lutego 2016 roku o godz. 17.00 Prezes Gdańskiego Okręgu ZPAP Ryszard Kowalewski oraz Prezes Łódzkiego Okręgu ZPAP Mirosław Ptycia uroczyście otworzyli wystawę twórczości Artystów Okręgu Łódzkiego. Prezesi zgodnie stwierdzili potrzebę łączenia się we współpracy między Okręgami ZPAP. Zapowiedziano wystawę "Artyści Gdańskiego Okręgu ZPAP" w Łodzi. Oddano się również wspomnieniom o współpracy z czasów Solidarnościowych kiedy nie zawsze można było bezkarnie wygłaszać, czy obrazować własne poglądy, szczególnie te które krytykowały władzę i panujący system. Sztuka i artyści najbardziej cenili i cenią wolność wypowiedzi. To ważne, że w Gdańsku wolność chroni się wyjątkowo, jako bezcenną wartość. Gdańsk i Łódź. Sztuka. To było niezwykłe spotkanie.

Czytaj więcej: Artyści Okręgu Łódzkiego ZPAP w Gdańsku

Andrzej Andrew Laczyński "Reflections"

wernisaż 08.05.2015 godzina 18:00
wystawa czynna do 09.06.2015r


Galeria ZPAP w Gdańsku, ul. Piwna 67/68

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd