KOPALNIA OBRAZU XVI — WYSTAWA FOTOGRAFII / SZTUKI MEDIÓW

19.04.2018 r.


W galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 zagości wystawa fotografii siedmiu autorów: Antoniego Grunera, Roberta Jopa, Stanisława Michalskiego, Agnieszki Piaseckiej, Michała Pietrzaka oraz Leszka Żurka. Ekspozycja zapowiada się ekscytująco. Wernisaż 28 kwietnia br. o godz. 18.00. Résumé ideowe przedstawione przez jednego z kuratorów stanowi doskonałe wprowadzenie do wystawy;

Kolejna odsłona projektu realizowanego w ramach kolektywu Kopalnia Obrazu tworzy panoramę wizualnych narracji zainspirowanych tematem

DUCH MIEJSCA – ZAMEK M.

Zaproszeni do udziału w projekcie autorzy eksplorują twórczy potencjał medium fotografii, obserwują otaczający świat natury i technokultury, zaglądają do własnej wyobraźni. Tworzą obrazy dokumentalne i kompozycje kreacyjne, posługują się fotografią analogową oraz obrazowaniem cyfrowym. W konsekwencji powstaje niejednorodna mozaika obrazów, które są próbą namysłu nad zagadnieniami dotyczącymi obiektywności, obiektywizmu oraz subiektywności i subiektywizmu wyrażanymi za pomocą medium fotografii.

Janusz Musiał, 2018-04-04

Uczestnicy wystawy:

Czytaj więcej: KOPALNIA OBRAZU XVI — WYSTAWA FOTOGRAFII / SZTUKI MEDIÓW

Rozmowa z Andrzejem Janem Piwarskim

 16 kwietnia 2018 r.


Grażyna Tomaszewska-Sobko – W przypadku artystów, zazwyczaj to czego doznają w życiu, ma bardziej lub mniej ścisły związek z uprawianą sztuką. Zobaczyć to możemy również w Pańskim malarstwie. Może Pan opowiedzieć o tej transformacji jakiej ono ulegało w związku z podejmowanymi wyborami i postawami życiowymi ?

Andrzej Jan Piwarski – Właściwie transformacji, jako takiej, nie było. Miałem pewną linię twórczą, która do dzisiaj jest kontynuowana. Ona oczywiście ma jakieś zakręty, w lewo, w prawo, ale zasadniczo jeżeli chodzi o materię, o kompozycję, nie ulega zmianie. Zawsze dla mnie najważniejszą rzeczą w malarstwie były dwie warstwy. Warstwa pokazująca człowieka osadzonego w historii i warstwa malarska, ślad farby i to co się z nią dzieje aż do zaschnięcia. Zostaje ślad artysty, ślad jego działania. Zawsze moje malarstwo było strukturalne, fakturalne. Czasami próbowałem malować gładkie płaszczyzny, ale to „nie było moje”. Musiałem potem nałożyć więcej farby aby rozbudowywać płaszczyznę.

Czytaj więcej: Rozmowa z Andrzejem Janem Piwarskim

WARSZTATY PLASTYCZNE W GALERII ZPAP W GDAŃSKU

19.04.2018 r.


10 i 11 kwietnia br. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 odbyły się warsztaty twórcze z młodzieżą licealną Gdańska i Gdyni. Warsztaty prowadziła Maria Lepczak-Wysocka - autorka wystawy pt. OSOBLIWA Re:kolekcja. Po wprowadzeniu merytorycznym młodzież oddała się przyjemności tworzenia... W efekcie warsztatów powstały dzieła oryginalne o świeżej energii, również debiutanckie.

Fotorelacja:

Czytaj więcej: WARSZTATY PLASTYCZNE W GALERII ZPAP W GDAŃSKU

PRZEJŚCIE / WYSTAWA RZEŹBY W SOPOT CENTRUM

11.04.2018 r.


Kontynuacja zapoczątkowanego w ubiegłym roku cyklu wystaw w przestrzeni Sopot Centrum, z kuratorską pracą Danki Jarzyńskiej wniosła perspektywę emocjonującej wystawy rzeźby. Idea Pasażu Sztuki z szeroką prezentacją rzeźby inspirować będzie przechodniów już od 30 kwietnia 2018 r. ,  kurator przedsięwzięcia artystycznego Danka Jarzyńska w oryginalnej interpretacji prezentuje zamierzenia wiosennej odsłony cyklu:

 
Pasaże: budowle, galerie, którym brak strony zewnętrznej. Jak snom

Walter Benjamin

Pasaż to przestrzeń przechodzenia przez miasto w stanie wyjątkowym: jednoczesnego skupienia i rozproszenia, szczególnej gotowości na bodźce przychodzące z ulicy, z witryn sklepowych, ze skwerów... To może być decyzja o właściwym wejściu w miasto, byciu wewnątrz, rezygnacji z granic na co dzień chroniących naszą wrażliwość. Warto wejść w taki stan szczególnie wtedy, gdy wśród tysięcy przyciągających oko przedmiotów mamy szansę trafić na prace artystów.

Czytaj więcej: PRZEJŚCIE / WYSTAWA RZEŹBY W SOPOT CENTRUM

WYSTAWA MALARSTWA ANDRZEJA PIWARSKIEGO

7.04.2018 r.


Jednym z wydarzeń artystycznych zaplanowanych na wiosnę 2018 roku będzie wystawa malarstwa Andrzeja Piwarskiego w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47. Andrzej Jan Piwarski urodził się w Warszawie w 1938 roku. Jest absolwentem gdańskiej PWSSP i najnowsza historia Gdańska jest ważną inspiracją twórczą artysty.

Czytaj więcej: WYSTAWA MALARSTWA ANDRZEJA PIWARSKIEGO

MAGDALENA HEYDA-USAREWICZ / ZAPROSZENIE NA WERNISAŻ


3 mamy się / malarstwo, tkanina

6.04.2018 r.


5 kwietnia 2018 r. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbyło się oficjalne otwarcie wystawy twórczości trzech autorów: Benedykta Kroplewskiego, Ewy Łukiewskiej oraz Anny Panek. Oficjalne wystąpienia wernisażowe rozpoczął prezes Ryszard Kowalewski, który powitał gości w świeżo wyremontowanej galerii. Kurator galerii Maria Jędrzejczyk zachęcała do kontemplacji wystawy. Benedykt Kroplewski w imieniu trójki autorów przybliżył dzieje dotychczasowych realizacji powstałych w efekcie przyjaźni twórczej.

Czytaj więcej: 3 mamy się / malarstwo, tkanina

WYSTAWA MALARSTWA LIDII I TADEUSZA RAMIKÓW

29.03.2018 r.


29.03.2018 r. w siedzibie Związku Ormiańskiego w Gdańsku przy ul. Mariackiej 34/36 odbył się wernisaż wystawy malarstwa Lidii Małyszko-Ramik oraz Tadeusza Ramika. To już druga wystawa powstała w wyniku realizacji współpracy Gdańskiego Okręgu ZPAP i Związku Ormiańskiego w Gdańsku.

Czytaj więcej: WYSTAWA MALARSTWA LIDII I TADEUSZA RAMIKÓW

REPARTYCJE / ZG ZPAP

26.03.2018 r.

Komisja ds. Repartycji przedłuża termin składania wniosków na repartycję bezpośrednią za rok 2016 oraz za rok 2017 do 20 kwietnia 2018 r.

Czytaj więcej: REPARTYCJE / ZG ZPAP

STYPENDIA MINISTERIALNE

26.03.2018 r.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło konkurs o stypendia twórcze oraz stypendia z zakresu upowszechniania kultury na rok 2018/II. Do 9 kwietnia 2018 roku trwa nabór wniosków w ramach konkursu na stypendia twórcze oraz stypendia z zakresu upowszechniania kultury na rok 2018/II. Przedmiotem konkursu są stypendia mające charakter cyklicznego świadczenia finansowego, przyznawane osobom fizycznym zajmującym się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami na realizację określonego przedsięwzięcia, w następujących kategoriach:

Czytaj więcej: STYPENDIA MINISTERIALNE

L. MAŁYSZKO-RAMIK, T.RAMIK — MALARSTWO / WYSTAWA WE WSPÓŁPRACY ZE ZWIĄZKIEM ORMIAŃSKIM W GDAŃSKU

24.03.2018 r.Druga wystawa we współpracy Gdańskiego Okręgu ZPAP i Związku Ormiańskiego w Gdańsku przedstawi twórczość dwóch autorów: Lidii Małyszko Ramik oraz Tadeusza Ramika. Lidia Małyszko Ramik i Tadeusz Ramik to małżeństwo — długoletnie, zgodne i nawzajem się inspirujące.

Czytaj więcej: L. MAŁYSZKO-RAMIK, T.RAMIK — MALARSTWO / WYSTAWA WE WSPÓŁPRACY ZE ZWIĄZKIEM ORMIAŃSKIM W GDAŃSKU 

B.KROPLEWSKI, E.ŁUKIEWSKA, A.PANEK / 3 MAMY SIĘ

 21.03.2018 r.


Przyjaźnie twórcze to fascynująca siła sprawcza. Tym razem w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 właśnie trójka przyjaciół artystów zaprezentuje swoją twórczość na wystawie pt. "3mamy się". Wernisaż odbędzie się 5 kwietnia 2018 r. o godz. 18.00 z udziałem autorów: Benedykta Kroplewskiego, Ewy Łukiewskiej oraz Anny Panek. Ekspozycję malarstwa i tkaniny trzech twórców oglądać będzie można już od 3 kwietnia br. Zapowiada się niezwykle interesujące wydarzenie. Serdecznie zapraszamy.

„Do trzech razy sztuka” - to tytuł naszej pierwszej wspólnej wystawy, która odbyła się w galerii „Pax” w Elblągu. Prezentacja ta spotkała się z przyjaznym odbiorem, dlatego postanowiliśmy po kilku latach zorganizować kolejną, tym razem pod tytułem „3 po 3”. Galeria „Nova” w Malborku gościła nasze prace w listopadzie 2015 roku, w grudniu - galeria „Pok” w Pasłęku i w kwietniu 2016 roku – galeria „Nobilis” w Elblągu.

Po dwóch latach uznaliśmy, że czas na kolejną edycję, tym razem pod tytułem „3 mamy się”.

Dlaczego trzymamy się?

Czytaj więcej: B.KROPLEWSKI, E.ŁUKIEWSKA, A.PANEK / 3 MAMY SIĘ

BEATA EWA BIAŁECKA / ZAPROSZENIE NA WERNISAŻ


ODESZŁA MARIA DANUTA GRUSZCZYŃSKA

21.03.2018 r.


Ze smutkiem zawiadamiamy, że zmarła Maria Danuta Gruszczyńska, artysta plastyk, wieloletnia członkini Związku Polskich Artystów Plastyków. Msza święta odbędzie się w sobotę 24 marca 2018 r. o godzinie 12.30 w kościele pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie w Gdańsku-Wrzeszczu. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się tego samego dnia o godzinie 14.00 na cmentarzu Srebrzysko (stara kaplica).

Rodzinie składamy głębokie wyrazy współczucia.

Czytaj więcej: ODESZŁA MARIA DANUTA GRUSZCZYŃSKA

ODESZŁA ZOFIA POLASIŃSKA-TEE

19.03.2018 r.


Z przykrością zawiadamiamy, że 13 marca 2018 r. zmarła Zofia Polasińska-Tee, artysta plastyk, wieloletnia członkini ZPAP. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 23 marca 2018 r. w Warszawie. Ceremonia pogrzebowa rozpocznie się o godz. 13.00 w kościele św. Karola Boromeusza w Warszawie przy ul. Powązkowskiej 14 skąd nastąpi odprowadzenie na miejsce pochówku na cmentarzu Stare Powązki. Rodzinie przekazujemy głębokie wyrazy współczucia.

Czytaj więcej: ODESZŁA ZOFIA POLASIŃSKA-TEE

Anna Karpińska-Dehnel, Jacek Dehnel / malarstwo

15.03.2018 r.


13 marca 2018 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbyło się uroczyste otwarcie wystawy malarstwa Anny Karpińskiej-Dehnel i Jacka Dehnela. Oficjalną część rozpoczęła kurator Maria Jędrzejczyk. Anna Karpińska-Dehnel za dokonania artystyczne i z okazji jubileuszu 40-lecia pracy twórczej otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska, którą w imieniu prezydenta wręczyła Ewa Rogaczewska. Wernisaż przebiegł w jubileuszowej atmosferze. Wystawa niezwykle interesująca, czynna do 20.03.2018 r. Serdecznie zapraszamy.

Fotorelację prezentujemy dzięki uprzejmości autora zdjęć Erazma Wojciecha Felcyna;

Czytaj więcej: Anna Karpińska-Dehnel, Jacek Dehnel / malarstwo

OSOBLIWA Re: kolekcja / Maria Lepczak-Wysocka

 14-15.03.2018 r.


W poniedziałek, 12 marca 2018 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul.Mariackiej 46/47 odbył się wernisaż wystawy twórczości Marii Lepczak-Wysockiej. Oficjalnego otwarcia dokonał prezes Ryszard Kowalewski, o wystawie opowiedziała kurator Grażyna Tomaszewska-Sobko. Do oficjalnej części wernisażu autorka zaprosiła ekologów z Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku. Wieczór wernisażowy upłynął wśród wyjątkowych dzieł plastycznych. Autorka z artystyczną charyzmą wyjaśniała tajniki ekspozycji.

Prace prezentowane na wystawie „Osobliwa Re:kolekcja” składają się na kilka zbiorów, powstałych na przestrzeni ostatnich lat. Wystawa jest wynikiem nawiązania obopólnie inspirującej i twórczej współpracy artystki i ekologów z Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku. Szczytny cel prowadzonych warsztatów, to promowanie ekologicznego stylu życia za sprawą zauroczenia magią recyclingu oraz upcyklingu.

Czytaj więcej: OSOBLIWA Re: kolekcja / Maria Lepczak-Wysocka

Rozmowa z Marią Lepczak-Wysocką. Galeria ZPAP w Gdańsku. OSOBLIWA Re: kolekcja. Od 12 marca do 11 kwietnia 2018

 

Grażyna Tomaszewska-Sobko – Pierwsze pytanie które chciałabym zadać dotyczy tytułu wystawy: OSOBLIWA Re:kolekcja. Moim zdaniem ten tytuł jest bardzo wieloznaczny. Re ( z j. ang.) oznacza: ponownie, natomiast rekolekcja czytane łącznie kojarzy się z okresem poświęconym odnowie duchowej. Wyraz ten pochodzi z łaciny, recolligere oznacza zbierać na nowo, powtórnie. Czy właśnie te pojęcia miałaś na myśli nadając tytuł tej wystawie?

Maria Lepczak-Wysocka – Powiem szczerze, że to tytuł niezwykły. Ustalenie tytułu dla tak bogatej i różnorodnej wystawy nie jest proste. Lecz tym razem poczułam jakby wpłynęła na mnie pewna forma oświecenia.  Tytuł pojawił się sam. Osobliwość - to słowo, które mnie bardzo nastraja filozoficznie i duchowo. Re:kolekcja - to podkreślę jeszcze bardziej, bo jak wspomniałaś , wiąże się z okresem odnowy duchowej i skupienia, myślenia nad pewnymi sprawami. Jest to bardzo piękny moment, którym wpisujemy  się akurat w czas przedświąteczny. Dlatego uważam, że ten tytuł jest adekwatny do całości mojej prezentacji, bo stanowi ona zbiór różnych etapów mojego życia i kształtowania się postawy twórczej. Z pewnego rodzaju zamknięcia, wewnętrznego skupienia, przetworzyła się w postawę człowieka, który wychodzi do ludzi, na zewnątrz. Nie pozostając jednak bez własnego myślenia filozoficznego o sprawach doczesnych, ziemskich, dotyczących naszego bytu. To jest dla mnie szalenie istotne.

G.T.S. – Zajmujesz się rysunkiem, malarstwem, projektowaniem graficznym, serigrafią, formami unikatowymi. Na tej wystawie natomiast zobaczymy prace związane z recyklingiem i upcyklingiem. Pozwolisz, że ponownie odniosę się do definicji tych pojęć. Recykling to metoda ochrony środowiska naturalnego i zmniejszenia ilości odpadów przez ponowne wykorzystanie. Upcykling to forma przetwarzania wtórnego odpadów w wyniku którego powstają produkty o wartości wyższej, traktowane jako wartościowe surowce. Chciałabym, abyś podała swoją definicję tych pojęć.

Czytaj więcej: Rozmowa z Marią Lepczak-Wysocką. Galeria ZPAP w Gdańsku. OSOBLIWA Re: kolekcja. Od 12 marca  do 11...

WSPÓŁPRACA Z BUŁGARSKIM INSTYTUTEM KULTURY

7.03.2018 r.

Szanowne Koleżanki i Szanowni Koledzy

Z przyjemnością pragnę poinformować o nawiązaniu współpracy z Bułgarskim Instytutem Kultury, w wyniku której w maju tego roku w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbędzie się prezentacja wystawy bułgarskich artystów, a ekspozycja twórczości gdańskich artystów odbędzie się w czerwcu br. w Galerii BIK w Warszawie, następnie w sierpniu br. w Burgas i we wrześniu br. w Sofii.

Do wystawy Gdańskiego Okręgu ZPAP możemy zakwalifikować prace malarskie, rysunkowe, graficzne maksymalnie 35 twórców. Spośród nadesłanych aplikacji Komisja powołana przez Zarząd Gdańskiego Okręgu ZPAP w składzie: Krzysztof Izdebski, Ryszard Kowalewski, prof. Czesław Tumielewicz, Dominik Włodarek wyłoni artystów, których prace włączone zostaną do ekspozycji. Komisja weźmie pod uwagę kryteria jakościowe i możliwości techniczne. Selekcja odbędzie się na podstawie przesłanych fotografii.

  • Technika prac dowolna
  • Format prac nie może przekroczyć 100 x 120 cm
  • Każdy z uczestników maksymalnie może przedstawić 1 pracę

Prosimy o nadsyłanie zgłoszeń na adres e-mail:  biuro(at)zpap-gdansk.pl lub na adres pocztowy: 80-833 Gdańsk, ul. Mariacka 46/47 do dnia 16 maja 2018 r.

Zgłoszenia powinny zawierać:

1) krótką notę biograficzną w zapisie elektronicznym – word, txt

2) reprodukcję fotograficzną pracy (300 dpi) w zapisie elektronicznym jpg, pdf wraz z opisem wg klucza: tytuł, rok powstania, technika wykonania, wymiary

3) fotografię portretową w zapisie elektronicznym jpg, pdf

4) nr legitymacji ZPAP

Planowane posiedzenie Komisji – 18.05.2018 r.

Ogłoszenie listy autorów zakwalifikowanych prac – 21.05.2018 r.

Dostarczanie zakwalifikowanych prac do Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 – 8.06.2018 r. w godz. 13.00-17.00

Gorąco zachęcamy do zgłaszania się do wystawy.

 Z koleżeńskimi pozdrowieniami

Prezes Gdańskiego Okręgu ZPAP

Ryszard Kowalewski

WYSTAWA RYSUNKU KATARZYNY SZCZODROWSKIEJ

6.03.2018 r.


6.03.2018 r. w siedzibie Związku Ormiańskiego w Gdańsku przy ul. Mariackiej 34/36 odbył się wernisaż wystawy rysunku Katarzyny Szczodrowskiej. Wystawa powstała w wyniku realizacji współpracy Gdańskiego Okręgu ZPAP i Związku Ormiańskiego w Gdańsku. Oficjalnego otwarcia dokonał prezes Gagik Parsamian, który powitał gości oraz prezes Ryszard Kowalewski, który przedstawił sylwetkę twórczą Katarzyny Szczodrowskiej. Autorka przybliżyła uczestnikom wernisażu inspiracje jakie towarzyszyły przy pracy nad rysunkami na plenerze artystycznym.

Czytaj więcej: WYSTAWA RYSUNKU KATARZYNY SZCZODROWSKIEJ

FINISAŻ WYSTAWY MALARSTWA JÓZEFA IZYDORA DOBROWOLSKIEGO

2.03.2018 r.


W piątkowy wieczór, 2 marca 2018 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul.Mariackiej 46/47 odbył się uroczysty finisaż wystawy twórczości Józefa Izydora Dobrowolskiego. Wystawę oficjalnie zamknął prezes Ryszard Kowalewski. Autor nie szczędził serdeczności licznie przybyłym gościom. Przyjaciele artyści z Wałbrzycha wystąpili ze specjalnymi dedykacjami.

Czytaj więcej: FINISAŻ WYSTAWY MALARSTWA JÓZEFA IZYDORA DOBROWOLSKIEGO

ANNA KARPIŃSKA-DEHNEL, JACEK DEHNEL / WYSTAWA MALARSTWA

1.03.2018 r.


Anna Karpińska-Dehnel jest autorką znakomitych warsztatowo, niezwykle interesujących kompozycji malarskich. Jej często surrealistyczny przekaz plastyczny buduje oryginalny nastrój o nostalgicznym zabarwieniu. W jej przedstawieniach plastycznych przedmioty codziennego użytku zestawione z naturą, życiem urastają do ważnych symboli niosących duży ładunek emocji i opowieść o istnieniu, przemijaniu i wadze ludzkich dokonań, jak chociażby w przypadku kompozycji z cyklu „Listy malowane” czy obrazu zatytułowanego „Czekanie na telefon”.. W jej dorobku są również kompozycje malarskie, które z mistrzostwem warsztatowym prezentują niezwykłe umiejętności budowania surrealistycznego pejzażu – feeria barw, fascynujące kształty, światło, głębia... Anna Karpińska-Dehnel do wspólnej prezentacji zaprosiła swojego syna Jacka Dehnela. Ekspozycja zatem wzbogacona zostanie o kompozycje malarskie jednego z najgłośniejszych pisarzy młodego pokolenia.

Czytaj więcej: ANNA KARPIŃSKA-DEHNEL, JACEK DEHNEL / WYSTAWA MALARSTWA

KATARZYNA SZCZODROWSKA — RYSUNEK / WYSTAWA WE WSPÓŁPRACY ZE ZWIĄZKIEM ORMIAŃSKIM W GDAŃSKU

 1.03.2018 r.


Cykl wystaw przygotowanych we współpracy Gdańskiego Okręgu ZPAP i Związku Ormiańskiego w Gdańsku otworzy ekspozycja rysunków. Rysunki  Katarzyny Szczodrowskiej odrzucają narrację. Dzięki podziałowi warstwy wizualnej na strefy, wprowadzeniu diagonalnych linii, silnych kontrastów, nałożeniu kształtów otrzymują oryginalną energię. Mocne zdecydowane kompozycje o wrażeniowej sile zagoszczą w siedzibie Związku Ormiańskiego w Gdańsku przy ul. Mariackiej 34/36. Wystawa będzie ciekawą propozycją kulturalną, wernisaż rozpocznie się 6 marca 2018 r. o godz.18.00. Serdecznie zapraszamy.

Czytaj więcej: KATARZYNA SZCZODROWSKA — RYSUNEK / WYSTAWA WE WSPÓŁPRACY ZE ZWIĄZKIEM ORMIAŃSKIM W GDAŃSKU

SŁAWOMIR GRABOWY / ZAPROSZENIE NA WERNISAŻ


STANISŁAW OLESIEJUK / ZAPROSZENIE NA WERNISAŻ


Wystawa twórczości Andrzeja Łączyńskiego

20.02.2018 r.


Wtorkowy wieczór 20 lutego 2018 r. w gdańskiej galerii ZPAP przy ul. Piwnej 67/68 upłynął z fascynującą opowieścią o wzorach. Uroczystego otwarcia wystawy twórczości Andrzeja Łączyńskiego dokonała kurator galerii Maria Jędrzejczyk. Autor opowiadał o wzorach, inspiracjach twórczych i podkreślał, że jego tkaniny powstały z poszanowaniem życia, środowiska naturalnego, z odpowiedzialnością wobec otoczenia.

Czytaj więcej: Wystawa twórczości Andrzeja Łączyńskiego

ODSZEDŁ FRANCISZEK TROSZCZYŁÓW

20.02.2018 r.


Ze smutkiem zawiadamiamy, że 15 lutego 2018 roku zmarł Franciszek Troszczyłów, artysta plastyk, wieloletni członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Pogrzeb odbędzie się na Cmentarzu Łostowickim w najbliższy piątek 23 lutego br., o godzinie 11.00 wystawienie w kaplicy, następnie o godz. 11.30 odprowadzenie do kwatery AK.

Czytaj więcej: ODSZEDŁ FRANCISZEK TROSZCZYŁÓW

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z Andrzejem Łączyńskim przeprowadzona z okazji jego wystawy w Galerii ZPAP, w lutym 2018 roku, pt. „Krótka historia wzoru”, na fejsbukowym czacie:


M.J.: Jesteś artystą, który nie po raz pierwszy prezentuje swoje prace w naszej, związkowej Galerii na ul. Piwnej. Mimo, że od lat mieszkasz i tworzysz w Szwecji, nie zaniedbujesz kontaktów z polskimi środowiskami artystycznymi - nie tylko wtedy, kiedy pokazujesz swoje prace na wystawach. Na przykład - Grażyna Szapołowska miała możliwość przyodziać się w Twoje dzieła. Muszę przyznać, że prace pokazywane przez Ciebie, wywołują moje pożądanie: „Chciałabym to mieć, ubrać się w taką tkaninę!”.

Czytaj więcej: Rozmowa Marii Jędrzejczyk z Andrzejem Łączyńskim przeprowadzona z okazji jego wystawy w Galerii...

Noworoczne spotkanie w SPATiFie

18.02.2018 r.


9 lutego 2018 r. w sopockim Klubie Środowisk Twórczych SPATiF spotkali się nestorzy Gdańskiego Okręgu ZPAP. Prezes Ryszard Kowalewski rozpoczął przyjęcie uroczystym powitaniem i życzeniami dobrej przyszłości. Spotkanie przebiegło wśród uśmiechów, rozmów, przy wybornym poczęstunku i urokliwej muzyce.

FOTORELACJA

Czytaj więcej: Noworoczne spotkanie w SPATiFie

MARIA LEPCZAK-WYSOCKA / OSOBLIWA Re:kolekcja

17.02.2018 r.


12 marca 2018 r. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 odbędzie się otwarcie wystawy twórczości Marii Lepczak-Wysockiej. Autorka osobliwej re:kolekcji nosi w sobie niezwykłą troskę o świat – życie, wodę, ziemię, skałę …  Jej wysoka świadomość zagrożeń antropogenicznych i energia twórcza złożyły się na powstanie prac o artystycznych walorach i proekologicznym przesłaniu.

Czytaj więcej: MARIA LEPCZAK-WYSOCKA / OSOBLIWA Re:kolekcja

TERESA SUPLICKA / ZAPROSZENIE NA WERNISAŻ


Spotkanie Noworoczne Seniorów 70+

8.02.2018 r.

Zarząd Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków serdecznie zaprasza na Spotkanie Noworoczne, które odbędzie się 16 lutego 2018 r. w piątek, o godzinie 16.00 w Klubie Spatif w Sopocie przy ulicy Bohaterów Monte Cassino 54.

Spotkanie, jak co roku, będzie okazją do złożenia życzeń noworocznych i miłego spędzenia czasu wśród Koleżanek i Kolegów — Seniorów ZPAP.

Prosimy o potwierdzenie obecności do dnia 14 lutego br. telefonicznie pod nr 58 301 69 14 lub 505 487 310 w godzinach od 11.00 do 17.00.

Serdecznie zapraszamy.

WŁODZIMIERZ ŁAJMING / ZAPROSZENIE NA WERNISAŻANDRZEJ ŁĄCZYŃSKI / KRÓTKA HISTORIA WZORÓW

6.02.2018 r.


„Gdy to zdjęcie było zrobione, nie myślałem, że posłuży mi ono kiedyś do tematu mojej wystawy. Pierwsza kolorowa „fota” z Polaroidu, wywołana w dwie minuty na naszych oczach. Cud techniki w latach 70.! Barwne, soczyste kolory pokazały, jakby wyglądał nasz szary, PRL-owski dom, gdyby nie żelazna kurtyna. Fotografia przypomina mi świat mojego dzieciństwa. Moi rodzice. Wzorzyste zasłony w „picassy”. Bogate wzory są dominującym elementem z tamtych lat. Ten świat nie był tylko szary. Przy okazji wywołanego w dwie minuty zdjęcia, stał się kolorowym i pozostaje dla mnie inspiracją do tego co zobaczymy”. 

Andrzej Łączyński, 2018

Czytaj więcej: ANDRZEJ ŁĄCZYŃSKI / KRÓTKA HISTORIA WZORÓW

HELENA SADŁEK / ZAPROSZENIE NA WERNISAŻ


„Okruchy twórczości” / Zdzisław Koseda – rzeźba

03.02.2018 r.


27.01.2018 r. w sobotnie popołudnie w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbyło się oficjalne otwarcie wystawy rzeźby Zdzisława Kosedy. Gości wernisażowych powitały: Jolanta Dulas-Smulkowska – kurator wystawy oraz Maria Jędrzejczyk – kurator galerii. Jolanta Dulas-Smulkowska w swojej wypowiedzi przedstawiającej sylwetkę twórczą Zdzisława Kosedy podkreśliła realizacje pomnikowe i poprosiła o kilka wspomnień rzeźbiarza – Stanisława Gieradę.

Czytaj więcej: „Okruchy twórczości” / Zdzisław Koseda – rzeźba

ODESZŁA IRENA LOROCH


Z żalem odebraliśmy informację, że 26.01.2018 r. zmarła rzeźbiarka Irena Loroch. Pogrzeb odbędzie się 1 lutego 2018 r. o godz.12.30 na cmentarzu przy ul Spokojnej w Gdyni. Msza św. odbędzie się 1 lutego 2018 r. o godz. 11.30 w kościele pw. św. Jadwigi Królowej w Gdyni przy ul. Korzennej 2. Rodzinie składamy kondolencje łącząc się w smutku.

BARBARA KASPERCZYK / ZAPROSZENIE NA WERNISAŻ


Rozmowa Marii Jędrzejczyk z Jolantą Dulas-Smulkowską z okazji wystawy artysty rzeźbiarza Zdzisława Kosedy – Okruchy twórczości


M.J.: Zdzisław Koseda, rzeźbiarz, znany jest z wielu, około połowy istniejących, pomników w Gdyni.

Do jego dzieł należą pomniki J.C. Korzeniowskiego, Leonida Teligi, gen. Mariusza Zaruskiego, Pomnika Harcerzy Pomordowanych w 1939 roku – w Gdyni – Obłużu, Figura Chrystusa Błogosławiącego Morze, pomnik Antoniego Suchanka, pomnik ks. proboszcza Stanisława Zawadzkiego.

Gdyńscy przewodnicy wymieniają nazwisko rzeźbiarza Zdzisława Kosedy każdego dnia.

Nic dziwnego, że z zainteresowaniem oglądamy aktualną wystawę.

Co spowodowało, że zajęłaś się jej organizacją, mimo, że autor rzeźb nie jest członkiem Twojej rodziny?

Czytaj więcej: Rozmowa Marii Jędrzejczyk z Jolantą Dulas-Smulkowską z okazji wystawy artysty rzeźbiarza Zdzisława...

ZMIANY ZASAD PRZYDZIELANIA MIEJSC PLASTYKOM DO PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI WYSTAWIENNICZO-HANDLOWEJ W GDAŃSKU

Otrzymaliśmy informację z Biura Prezydenta Miasta Gdańska, że w trosce o estetykę Głównego i Starego Miasta w Gdańsku wprowadzono zmiany do regulaminu przydzielania miejsc plastykom do prowadzenia działalności wystawienniczo-handlowej. W uszczegółowieniu informacji podano, że zmiany dotyczą przede wszystkim sposobu zagospodarowania przestrzeni wystawienniczej. Wprowadzono również nowe, alternatywne lokalizacje w okolicach pomnika Świętopełka II (ul. Grobla II), na ulicy Świętego Ducha, a także w okolicach pomnika Jana Heweliusza (ul. Korzenna). Aplikacje należy składać w terminie od 1 do 28.02.2018. Regulamin oraz formularz wniosku na sezon 2018 na stronach Urzędu Miasta Gdańska.

ODSZEDŁ JERZY DRIEMEL

23.01.2018 r.


Ze smutkiem odebraliśmy informację, że 21.01.2018 r. zmarł wieloletni członek ZPAP, artysta plastyk Jerzy Driemel. Pogrzeb odbędzie się 24 stycznia 2018 r. o godz.12.30 na Cmentarzu Komunalnym w Sopocie. Rodzina prosi o nieskładanie kondolencji.

Czytaj więcej: ODSZEDŁ JERZY DRIEMEL

WYSTAWA MALARSTWA JÓZEFA IZYDORA DOBROWOLSKIEGO W GALERII ZPAP

20.01.2018 r.


5 lutego 2018 r. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 rozpocznie się wystawa malarstwa Józefa Izydora Dobrowolskiego. Ekspozycja nie rozpocznie się standardowo – wernisażem, ale zachęcamy do kontemplacji malarstwa już od pierwszego poniedziałku lutego. Autor zaplanował uroczyste zakończenie wystawy, na które już dzisiaj gorąco zapraszamy. Finisaż rozpoczniemy 2 marca 2018 r.o godz. 18.00.

Czytaj więcej: WYSTAWA MALARSTWA JÓZEFA IZYDORA DOBROWOLSKIEGO W GALERII ZPAP

Teatr rysowania / Galeria ZPAP w Gdańsku

14.01.2018 r.


11 stycznia 2018 r. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbyła się inscenizacja plastyczna. Performance „Teatr rysowania” w wielogodzinnej akcji artystycznej intrygował rytmiką figur, plastyką ciała, twórczą energią. W spektaklu plastycznym udział wzięły studentki Uniwersytetu Sabanci w Stambule Naz Kirelli, Basak Ozcelik, Basak Ertekin, Hazal Hoseoglu, Elifsu Dagdeviren, Deniz Beren Akural oraz aktorka Anna Rakowska. Równoległy audiowizualny występ tureckiej aktorki Cansu Gultekin wzbogacał akcję perfomatywną.

Czytaj więcej: Teatr rysowania / Galeria ZPAP w Gdańsku

ZDZISŁAW KOSEDA / OKRUCHY TWÓRCZOŚCI

8-9.01.2018 r.


 "Okruchy twórczości" to ekspozycja prac Zdzisława Kosedy powstała z inicjatywy artysty plastyka Jolanty Dulas-Smulkowskiej. W Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 prezentowane będą rzeźby, które do ekspozycji wybrała Jolanta Dulas-Smulkowska bezpośrednio z pracowni artysty. Wystawa prezentować będzie około dwudziestu kompozycji rzeźbiarskich głowy, figury baśniowych postaci, modele pomników... Wernisaż odbędzie się 27 stycznia 2018 r. o godz. 16.00. Serdecznie zapraszamy.

Czytaj więcej: ZDZISŁAW KOSEDA / OKRUCHY TWÓRCZOŚCI

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z prof. Wiesławem Zarembą z Uniwersytetu Sabanci (Sabanci University)

z okazji wystawy i wydarzenia artystycznego w dniu 11 stycznia 2018 r. w godz. 15.00-19.00 w Galerii ZPAP przy ul. Piwnej 67/68 w styczniu 2018 r.


M.J. Z satysfakcją otwieramy rok wystawienniczy Teatrem Rysowania, który przywiozłeś do nas z Uniwersytetu Sabanci w Turcji. Czy zechciałbyś wyjaśnić, co to takiego: „Teatr Rysowania”?

W.Z. Teatr Rysowania to metoda nauczania rysunku figuratywnego, kiedy to w miejsce tradycyjnego wykorzystywania nagiego, najczęściej statycznego modela — wprowadzany zostaje profesjonalny aktor lub tancerz, który pracuje w sposób świadomy — po to żeby pokazać prawdę i piękno ludzkiego ciała.

Czytaj więcej: Rozmowa Marii Jędrzejczyk z prof. Wiesławem Zarembą z Uniwersytetu Sabanci (Sabanci University) 

SPOTKANIE OPŁATKOWE / GRUDZIEŃ 2017

30.12.2017 r.


20 grudnia 2017 r. w Klubie Środowisk Twórczych SPATiF w Sopocie spotkali się przedstawiciele władz Gdańskiego Okręgu ZPAP, gospodarze SPATiFu oraz pracownicy Gdańskiego Okręgu ZPAP.

Czytaj więcej: SPOTKANIE OPŁATKOWE / GRUDZIEŃ 2017

12. ODSŁONA WYSTAWY Z CYKLU „W DRODZE"

30.12.2017 r.


14 grudnia 2017 r. w galerii Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy ze znanego cyklu „W drodze..". Tym razem Danuta Joppek swoim entuzjazmem twórczo-organizacyjnym zainspirowała Alicję Bach. Właśnie z inicjatywy Alicji Bach powstała wspólna niezwykle interesująca ekspozycja twórczości czwórki artystów: Alicji Bach, Danuty Joppek, Mariusza Kułakowskiego oraz Moniki Sobczak-Koncy, którą można oglądać do 7 stycznia 2018 roku.

Czytaj więcej: 12. ODSŁONA WYSTAWY Z CYKLU „W DRODZE"

Odszedł Wiesław Postaleniec

29.12.2017 r.


Z żalem odebraliśmy wiadomość, że 23 grudnia 2017 roku zmarł wieloletni członek ZPAP Wiesław Postaleniec. Pogrzeb odbędzie się 29 grudnia o godzinie 14.30 na Cmentarzu Srebrzysko w Nowej Kaplicy. Rodzinie składamy kondolencje łącząc się w smutku.

Czytaj więcej: Odszedł Wiesław Postaleniec

GALERIA ZPAP / GDAŃSK, UL. PIWNA 67/68

W dniach 23 i 24 grudnia 2017 r. oraz 31 grudnia 2017 r. galeria będzie nieczynna.

FUNDUSZE CELOWE ZWIĄZKU POLSKICH ARTYSTÓW PLASTYKÓW

15.12.2017 r.

Zarząd Główny przypomina, że do 31 grudnia 2017 r. można składać wnioski o dofinansowanie z Repartycji pośredniej 2017.

W repartycji środków wskazanych uczestniczą twórcy utworów plastycznych na równych zasadach i niezależnie od tego, czy są członkami ZPAP lub czy powierzyli ZPAP w zarząd autorskie prawa majątkowe do utworów plastycznych. Podział opłat z tytułu kopiowania utworów w ramach własnego użytku osobistego odbywa się w okresie rocznym. Podział opłat z tytułu kopiowania utworów w ramach własnego użytku osobistego następuje w drodze repartycji pośredniej, która jest realizowana za pośrednictwem przyznawania środków pieniężnych w ramach specjalnie utworzonych funduszy celowych:

Czytaj więcej: FUNDUSZE CELOWE ZWIĄZKU POLSKICH ARTYSTÓW PLASTYKÓW

TEATR RYSOWANIA WIESŁAWA ZAREMBY

 14.12.2017 r.

2018 rok w Galerii  ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 rozpocznie się bardzo oryginalnie. Już od 4 stycznia będzie można oglądać interesującą wystawę autorstwa prof. Wiesława Zaremby ze Stambułu „Teatr Rysowania". Wystawa nie rozpocznie się tradycyjnie wernisażem, po prostu będzie można spotkać się indywidualnie ze sztuką w godzinach funkcjonowania galerii. Głównym punktem planowanej ekspozycji będzie wyjątkowe wydarzenie artystyczne, które odbywać się będzie 11 stycznia w godz. 15.00-19.00 - performance z udziałem aktorów i studentów, pod kierunkiem prof. Wiesława Zaremby. Serdecznie zapraszamy.

Czytaj więcej: TEATR RYSOWANIA WIESŁAWA ZAREMBY

Elżbieta Tęgowska / Iść za marzeniem

9.12.2017 r.


30 listopada 2017 r. w bibliotece w Gdańsku przy ul. Mariackiej 42 odbył się wernisaż wystawy malarstwa Elżbiety Tęgowskiej. Oficjalnej prezentacji sylwetki twórczej Elżbiety Tęgowskiej dokonał prezes Ryszard Kowalewski. O twórczości Josepha Conrada opowiadała Anna Burzyńska.

Czytaj więcej: Elżbieta Tęgowska / Iść za marzeniem

12 EDYCJA WYSTAWY „W DRODZE" / RATUSZ STAROMIEJSKI W GDAŃSKU

8.12.2017 r.


Wystawa twórczości dzieci, wnuków i prawnuków artystów Gdańskiego Okręgu ZPAP

4.12.2017 r.


Grudzień w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 zapowiada się wyjątkowo. Przede wszystkim za sprawą przygotowywanej ekspozycji pełnej koloru, nieskazitelnej wrażliwości i wachlarza emocji... W galerii zagości wystawa prac dzieci, wnuków i prawnuków artystów Gdańskiego Okręgu ZPAP. Autorzy prac: Blanka Błażejowska, Jan Błażejowski, Julia Felcyn, Maria Foryś, Ewelina Guz, Aleksandra Jędrzejczyk, Zofia Jędrzejczyk, Karol Kaliński, Antonina Kałużna, Katarzyna Konieczna, Aleksander Korycki, Osman Korycki, Selim Korycki, Maria Lipka, Zofia Lipka, Elfie-Lila-Cerise Maccari-Joppek, Konstanty Nycz, Alexander Olesiejuk, Sławomir Olesiejuk, Antonina Olszewska, Antonina Podbielska, Tomasz Socha, Wojciech Socha, Maja Sołtysek, Marta Szymerska, Mikołaj Szymkowiak, Stanisław Szymkowiak, Tymon Żyliński-Piechociński.

Czytaj więcej: Wystawa twórczości dzieci, wnuków i prawnuków artystów Gdańskiego Okręgu ZPAP

Wawrzyniec Samp odznaczony medalem Benemerenti

4.12.2017 r.


Wawrzyniec Samp, artysta rzeźbiarz, członek Gdańskiego Okręgu ZPAP został odznaczony medalem Benemerenti (Dobrze Zasłużonym). Odznaczenie papieskie, którego geneza sięga początków XIX wieku i postanowień papieża Grzegorza XVI, Wawrzyniec Samp przyjął z rąk Prymasa Polski arcybiskupa Wojciecha Polaka w sierpniu br. Artysta podzielił się swoją radością z zaszczytnego wyróżnienia. Gratulujemy i życzymy więcej pięknej satysfakcji z pracy twórczej.

Czytaj więcej: Wawrzyniec Samp odznaczony medalem Benemerenti

11 EDYCJA WYSTAWY „W DRODZE" / PODSUMOWANIE WIZYTY W TURCJI

25-26.11.2017 r.


Od 18 października do 17 listopada 2017 r. w Galerii Detay Sanat w Ankarze w Turcji prezentowana była wystawa  z autorskiego cyklu wystaw zbiorowych Danuty Joppek W drodze ...". Ankarska wystawa powstała dzięki pomocy Beaty Zalewskiej, która wraz z Danutą Joppek przygotowała merytorycznie ekspozycję. Wzięli w niej udział artyści z Turcji, Polski, Iraku i Francji: Ahmet Özsalar, Alicja Bach, Alina Jackiewicz-Kaczmarek, Atilla İlkyaz, Aysun Şener, Ayşegül Türk, Beata Zalewska, Cebrail Ötgün, Czesław Tumielewicz, Danuta Joppek, Dariusz Kaca, Dominik Włodarek, Elvan Serin, Feyza İlkyaz Gürleşen, Grazyna Tomaszewska-Sobko, Kübra Gürleşen, Magdalena Hanysz Stefańska, Maria Targońska, Ryszard Kowalewski, Şeniz Aksoy, Wojciech Erazm Felcyn, Yves Gobart. Ekspozycja w Ankarze objęta była patronatem  Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Ankarze, Uniwersytetu Bilkent i Prezesa Gdańskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków, Ryszarda Kowalewskiego. Danuta Joppek autorka tego interesującego cyklu zaproszona została na spotkanie z ambasadorem RP w Turcji Maciejem Langiem. Okazało się, że ambasador Maciej Lang z dużym zainteresowaniem przyjął ankarską odsłonę ekspozycji W drodze" i co warte szczególnego podkreślenia otwarty jest na szeroką współpracę przy kolejnych projektach autorskich Danuty Joppek i Beaty Zalewskiej.

Czytaj więcej: 11 EDYCJA WYSTAWY „W DRODZE" / PODSUMOWANIE WIZYTY W TURCJI

WYSTAWA MALARSTWA ELŻBIETY TĘGOWSKIEJ W BIBLIOTECE MIEJSKIEJ

25.11.2017 r.


30 listopada 2017 r. o godz. 17.30 w bibliotece w Gdańsku przy ul. Mariackiej 42 odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Elżbiety Tęgowskiej. Trzecia odsłona ekspozycji z cyklu „Iść za marzeniem" będzie prezentacją z okazji 160. rocznicy urodzin Josepha Conrada. O twórczości Josepha Conrada opowie Anna Burzyńska, a kompozycje malarskie Elżbiety Tęgowskiej z artystyczną siłą poprowadzą literacko-plastyczny dialog o ludzkiej naturze.

Czytaj więcej: WYSTAWA MALARSTWA ELŻBIETY TĘGOWSKIEJ W BIBLIOTECE MIEJSKIEJ

Czesław Tumielewicz — malarstwo

25.11.2017 r.


Wernisaż wystawy malarstwa Czesława Tumielewicza przypadający w czasie urodzin Profesora odbył się w benefisowym nastroju. Były oficjalne wystąpienia, toasty, tort i mnóstwo gości… Ekspozycję oficjalnie otwarto w czwartkowy wieczór 23 listopada 2017 r. w pracowni-galerii „Na miejscu”  i  można ją oglądać do 12.12.2017 r.

Zdjęcia prezentujemy dzięki uprzejmości autora Jerzego Gajewicza:

Czytaj więcej: Czesław Tumielewicz — malarstwo

KOMUNIKAT / e-Składka

25.11.2017 r.
 
Koleżanki i Koledzy,
w związku z nowymi zasadami opłacania składek do ZUS (e-Składka) informujemy, że od 1 stycznia 2018 roku nastąpi zmiana w opłacaniu składek na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne i fundusze (Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych). Płatnicy składek ZUS przekażą wszystkie składki jednym przelewem na indywidualny numer rachunku bankowego.
Do 31 grudnia 2017 roku wszystkie osoby i podmioty, które opłacają składki, otrzymają z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych list z informacją o numerze rachunku składkowego.
Poniżej zamieszczamy ulotkę ZUS, która zawiera więcej szczegółowych informacji.

Czytaj więcej: KOMUNIKAT / e-Składka

Spotkanie nt. papierowego wizerunku

25.11.2017 r.


23 listopada 2017 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 odbyło się spotkanie tematyczne, na którym licznie zebrała się gdańska młodzież gimnazjalna i licealna. Spotkanie pod hasłem „Papierowy wizerunek" poprowadziła kurator galerii Ida Łotocka-Huelle. Gościem specjalnym wydarzenia była Katarzyna Łukasik, autorka wystawy odbywającej się w galerii. Spotkanie przebiegło według zapowiedzi, czyli w oparciu o wystawę serigrafii Katarzyny Łukasik pt. „Kobiety" odbyła się analiza dzieła sztuki graficznej oraz dyskusja na temat nieosiągalnych standardów urody, ciała i wizerunku kreowanych w mediach.

FOTORELACJA:

Czytaj więcej: Spotkanie nt. papierowego wizerunku

WYSTAWA MALARSTWA CZESŁAWA TUMIELEWICZA W GARNIZONIE KULTURY


W czwartkowy wieczór 23 listopada 2017 r. odbędzie się tradycyjne jesienne spotkanie z malarstwem profesora Czesława Tumielewicza. Tym razem artysta zaprasza do Garnizonu Kultury w Gdańsku. Jak zapowiada autor w tegorocznej ekspozycji przeważać będą pejzaże. Trudno sobie odmówić przyjemności zapoznania się z najnowszymi przedstawieniami plastycznymi Czesława Tumielewicza. Wystawę będzie można odwiedzać do 12 grudnia 2017 r. 

Ewa Kalińska — rysunek, tkanina

20.11.2017 r.


14 listopada 2017 r. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbył się wernisaż wystawy twórczości Ewy Kalińskiej. Oficjalne otwarcie wystąpieniem powitalnym rozpoczął prezes Ryszard Kowalewski, o profilu artystycznym i szczególnym wsparciu rodzinnym Ewy Kalińskiej opowiadała kurator galerii Maria Jędrzejczyk, sylwetkę twórczą i decyzje aranżacyjne wystawy przybliżyła Anna Popiel.

Czytaj więcej: Ewa Kalińska — rysunek, tkanina

WNIOSKI WS. ZMIANY STATUTU ZPAP I REGULAMINÓW

14.11.2017 r.

Komisja Statutowa Kadencji lat 2014-2018 zwróciła się do Delegatów i Okręgów ZPAP o nadsyłanie wniosków w sprawie zmiany Statutu ZPAP i Regulaminów. Do końca grudnia 2017 r. wyznaczono czas na nadsyłanie wniosków; pisemnie na adres biura ZG ZPAP, ul. Nowy Świat 7/6, 00-496 Warszawa lub adres mailowy.

Czytaj więcej: WNIOSKI WS. ZMIANY STATUTU ZPAP I REGULAMINÓW

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z panią EWĄ KALIŃSKĄ, autorką wystawy „Jestem”

14.11.2017 r.


M.J.: Robi pani wrażenie osoby spokojnej, zrównoważonej, wyciszonej i skupionej.

Każda wystawa, to rodzaj ekshibicjonizmu autora. Tytuł „Jestem”, wydaje się to potwierdzać. Oglądamy pani rysunki i tkaniny artystyczne. Część z nich, to połączenie rysunków i tkanin.

Skąd się u pani wzięła potrzeba takiego połączenia?

E.K.: Od dawna uprawiam rysunek i tkaninę. Pomyślałam sobie, że warto byłoby połączyć te dwa światy, uzyskując własny środek wyrazu.

Czytaj więcej: Rozmowa Marii Jędrzejczyk z panią EWĄ KALIŃSKĄ, autorką wystawy „Jestem”

Elżbieta Makuła-Hajdun — malarstwo

12.11.2017 r.


8 listopada 2017 r. około godziny 18.00 odbył się wernisaż wystawy prac Elżbiety Makuły-Hajdun w miejscu balsamicznej codzienności, bliskim ludziom — w gdańskiej kafejce. Monochromatyczne kolaże i pastele zapanowały w przyjaznym wnętrzu lokalu.

Czytaj więcej: Elżbieta Makuła-Hajdun — malarstwo

Malarstwo Janusza Lewandowskiego — laureata Nagrody im.Kazimierza Ostrowskiego

10.11.2017 r.


Jeszcze tylko do 14 listopada 2017 r. w Europejskim Centrum Solidarności można obejrzeć wystawę malarstwa laureata ogólnopolskiego wyróżnienia w dziedzinie malarstwa Nagrody im.Kazimierza Ostrowskiego. Janusz Lewandowski w tym roku odebrał zwycięska statuetkę w uznaniu podjęcia twórczego dialogu z mistrzami pejzażu przełomu XIX i XX wieku i jego malarstwo  można kontemplować w sali wystaw czasowych Europejskiego Centrum Solidarności. Zachęcamy. Stanisław Seyfried przedstawiając sylwetkę twórczą Janusza Lewandowskiego jeszcze przed otwarciem wystawy organizowanej przez Gdański Okręg ZPAP zwrócił uwagę na unikatową konwencję malarską laureata Nagrody im.Kazimierza Ostrowskiego:

Czytaj więcej: Malarstwo Janusza Lewandowskiego — laureata Nagrody im.Kazimierza Ostrowskiego

PAPIEROWY WIZERUNEK / SPOTKANIE Z CYKLU „OSWOIĆ SZTUKĘ"

3.11.2017 r.


ZPAP Okręg Gdański zaprasza na spotkanie tematyczne pt. „Papierowy wizerunek”, które odbędzie się 23.11.2017 r. o godz. 13.30 w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47.

Spotkanie prowadzone będzie w oparciu o wystawę grafiki Katarzyny Łukasik zatytułowanej „Kobiety” i obejmie:

Czytaj więcej: PAPIEROWY WIZERUNEK / SPOTKANIE Z CYKLU „OSWOIĆ SZTUKĘ"

Jolanta Lassak-Szymerska, Arkadiusz Baniecki — malarstwo

2.11.2017 r.


Wernisaż wystawy malarstwa Jolanty Lassak-Szymerskiej i Arkadiusza Banieckiego odbył się 27 października 2017 r. w foyer Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku przy ul. Ołowianka 1. Ekspozycja zatytułowana INTERPRETACJE prezentuje przedstawienia malarskie w rozwiązaniach plastycznych dwóch autorów. Wystawa bardzo interesująca, czynna do 15.12.2017 r.

FOTORELACJA:

Czytaj więcej: Jolanta Lassak-Szymerska, Arkadiusz Baniecki — malarstwo

Katarzyna Łukasik — grafika

31.10.2017 r.


W poniedziałkowy wieczór 30 października 2017 r. odbył się wernisaż wystawy twórczości Katarzyny Łukasik p.t. „Kobiety". Oficjalnego otwarcia wystawy dokonał prezes Ryszard Kowalewski. Sylwetkę twórczą autorki szeroko przedstawiła kurator galerii Ida Łotocka-Huelle. Na ekspozycję złożyły się cykle serigrafii traktujące o kobietach, o społecznych oczekiwaniach wobec kobiet, o współczesnym pojmowaniu kobiecości, o problematyce komercjalizacji w aspekcie dzisiejszej kobiety....

Czytaj więcej: Katarzyna Łukasik — grafika

STYPENDIA DLA TWÓRCÓW KULTURY / URZĄD MARSZAŁKOWSKI WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO OGŁOSIŁ NABÓR WNIOSKÓW NA 2018 ROK

Zarząd Województwa Pomorskiego ogłosił konkurs o przyznanie stypendiów dla twórców kultury z budżetu Województwa Pomorskiego w roku 2018.

Stypendium przyznaje się na dokonanie określonego przedsięwzięcia o charakterze artystycznym w roku 2018.

Czytaj więcej: STYPENDIA DLA TWÓRCÓW KULTURY / URZĄD MARSZAŁKOWSKI WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO OGŁOSIŁ NABÓR WNIOSKÓW...

Z Katarzyną Łukasik o papierowym wizerunku rozmawia Ida Łotocka-Huelle

27 października 2017 r.


I.Ł. Jaka jest historia pani peregrynacji artystycznych?

K.Ł. Dość nietypowa. Do Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku dotarłam drogą okrężną, przez Łódź, gdzie kończyłam studia i Kraków, w którym robiłam doktorat. Najważniejsze punkty na tej drodze to dyplom z fotografii, który uzyskałam u prof. Grzegorza Przyborka oraz aneks z grafiki u prof. Andrzeja Smoczyńskiego.

I.Ł. Prace w naszej galerii na wystawie zatytułowanej „Kobiety”, w jakiej technice są wykonane?

K.Ł. Serigrafii, czyli sitodruku.

I.Ł. Szlachetna, klasyczna technika. Nie korzysta pani z komputera?

K.Ł. W pewnym stopniu tak. Korzystam z fotografii przygotowywanej komputerowo, ale potem następuje etap drukowania, które wykonuje się ręcznie.

I.Ł. Inspiracją są kobiety, a właściwie ich twarze.

K.Ł. W ostatnich pracach tak, ale generalnie moje projekty dotyczą problemów społecznych inspirowanych codziennością. Pomysł najnowszego cyklu grafik wziął się z przeglądania czasopism i zawartych w nich reklam. Wszystkie bez wyjątku przedstawiają kobiety, które nie istnieją naprawdę: idealne, wymuskane, bez mikroskopijnych nawet zmarszczek i wad wizerunku. Kobiety bez wieku i mimiki. To nierealna bajka stworzona przez programy komputerowe służące oddaleniu prawdy od rzeczywistości. Sama mam córkę i wiem, jaki jest z tym problem, czym te wizerunki skutkują w psychice nastolatek, jak się nimi przejmują, jak ważne jest postrzeganie wyglądu przez środowisko koleżanek. Postanowiłam wybrać te piękne twarze i zwrócić uwagę na to, że one też podlegają zmianom. Jak wszystko.

Czytaj więcej: Z Katarzyną Łukasik o papierowym wizerunku rozmawia Ida Łotocka-Huelle 

EWA KALIŃSKA / JESTEM — WYSTAWA W GALERII ZPAP

29.10.2017 r.


Ewa Kalińska jest profesjonalnym twórcą. Zajmuje się głównie rysunkiem, w którym odwołuje się do epoki Renesansu oraz tkaniną artystyczną, w której widoczne są echa Secesji. Wystawa „Jestem” połączy te dwa światy. Twórczość Ewy Kalińskiej uzewnętrznia wyjątkową wrażliwość autorki.

Czytaj więcej: EWA KALIŃSKA / JESTEM — WYSTAWA W GALERII ZPAP

NAGRODA IM.K.OSTROWSKIEGO ZA 2016 ROK WRĘCZONA

29.10.2017 r.


26 października 2017 r. w Europejskim Centrum Solidarności odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody im.Kazimierza Ostrowskiego oraz wernisaż wystawy malarstwa Laureata Nagrody za 2016 rok. Tegoroczna decyzja Kapituły wyróżniła Janusza Lewandowskiego w uznaniu twórczej kontynuacji polskiego malarstwa pejzażowego z najświetniejszego jego okresu, przełomu XIX  i XX wieku.

Czytaj więcej: NAGRODA IM.K.OSTROWSKIEGO ZA 2016 ROK WRĘCZONA

JAN SZCZYPKA / WYSTAWA Z OKAZJI JUBILEUSZU 30-LECIA PRACY TWÓRCZEJ

28.10.2017 r.


Jan Szczypka w bieżącym roku obchodzi jubileusz 30-lecia pracy twórczej . Dyplom Państwowej Wyższej Szkoły Plastycznej w Gdańsku odebrał w 1987 roku, dokładnie 30 lat temu. Jego praca dyplomowa otrzymała 1. nagrodę na Ogólnopolskim Pokazie Dyplomów w warszawskiej Zachęcie. Dzisiaj jest wysokim autorytetem w dziedzinie rzeźby, profesorem sztuki. Przez wiele lat był związany zawodowo z pracownią Medalierstwa i Małych Form Rzeźbiarskich gdańskiej ASP. Obecnie prowadzi Pracownię Podstaw Rzeźby i Technologię Metalu dla studentów Wydziału Rzeźby i Intermediów oraz Wydziału Wzornictwa.

Czytaj więcej: JAN SZCZYPKA / WYSTAWA Z OKAZJI JUBILEUSZU 30-LECIA PRACY TWÓRCZEJ

ZBIGNIEW SZCZEPANEK — MALARSTWO

28.10.2017 r.


19 października 2017 r. w Domu Aktora w Gdańsku przy ul. Straganiarskiej 55/56 odbyło się otwarcie wystawy twórczości Zbigniewa Szczepanka z okazji jubileuszu 40-lecia pracy twórczej. Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk przyznał artyście specjalną nagrodę w dziedzinie kultury. Na wernisażu w imieniu Marszałka Województwa Pomorskiego nagrodę wręczył Dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Władysław Zawistowski.

Czytaj więcej: ZBIGNIEW SZCZEPANEK — MALARSTWO

PODSUMOWANIE I PLENERU RZEŹBY W GRANICIE

28.10.2017 r.


Od 17 września do 1 października 2017 roku trwała praca twórcza znakomitych artystów rzeźbiarzy w ramach pleneru rzeźby. 23 września 2017 r.  odbył się dzień otwarty, w którym zainteresowani mogli zapoznać się z elementami rzeźbiarskiego procesu twórczego. 2 października 2017 r. odbyło się oficjalne otwarcie wystawy poplenerowej na terenie Stacji Biologicznej Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Ornitologów 26 na Wyspie Sobieszewskiej.

Czytaj więcej: PODSUMOWANIE I PLENERU RZEŹBY W GRANICIE

ARKADIUSZ BANIECKI / INTERPRETACJE


Arkadiusz Baniecki jest  absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Warszawie. Ukończył także podyplomowe studia etyki i ekologii na Uniwersytecie Gdańskim. Tworzy od wielu lat, jego twórczość prezentowana była na wielu wystawach w Polsce i za granicą. Kompozycje malarskie Arkadiusza Banieckiego cechuje niezwykła przenikliwość. Jego wypowiedzi artystyczne często odnoszą się do dziedzictwa intelektualnego współczesności i znakiem, odważnym zestawieniem barw, twórczą charyzmą budują wyrafinowane kompozycje malarskie. Otwarcie wystawy w foyer Filharmonii Bałtyckiej  27 października 2017 r. o godz. 17.30 (Filharmonia Bałtycka, Gdańsk, ul. Ołowianka 1). 

11. edycja cyklu "W drodze"

21.10.2017 r.


W środę, 18 października o godz. 18.00, w Galerii Detay Sanat w Ankarze, w Turcji, otwarto wystawę której kuratorką jest artystka Danuta Joppek. Wystawa jest współorganizowana przez artystkę Beatę Zalewską z Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Bilkent.  To 11. spotkanie z autorskiego cyklu wystaw zbiorowych Danuty Joppek "W Drodze ..." Biorą w niej udział artyści z Turcji, Polski, Iraku i Francji:

Ahmet Özsalar, Alicja Bach, Alina Jackiewicz-Kaczmarek, Atilla İlkyaz, Aysun Şener, Ayşegül Türk, Beata Zalewska, Cebrail Ötgün, Czesław Tumielewicz, Danuta Joppek, Dariusz Kaca, Dominik Włodarek, Elvan Serin, Feyza İlkyaz Gürleşen, Grazyna Tomaszewska-Sobko, Kübra Gürleşen, Magdalena Hanysz Stefańska, Maria Targońska, Ryszard Kowalewski, Şeniz Aksoy, Wojciech Erazm Felcyn, Yves Gobart. Wystawa będzie prezentowana do 17 listopada 2017. Ekspozycja w Ankarze została  objęta patronatem  Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Ankarze, Uniwersytetu Bilkent i Prezesa Gdańskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków, Ryszarda Kowalewskiego.

Czytaj więcej: 11. edycja cyklu "W drodze"

Erazm Wojciech Felcyn — fotografia/grafika

20-21.10.2017 r.


18 października 2017 r. w Galerii ZPAP w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy twórczości Erazma Wojciecha Felcyna. Gości wernisażowych powitał prezes Ryszard Kowalewski, kurator galerii Maria Jędrzejczyk przedstawiła meritum kompozycji fotograficznych, Edward Grzegorz Funke podzielił się wspomnieniami o współpracy z Wojciechem Felcynem, a Julia Felcyn dostarczyła uczestnikom wernisażu niezapomnianych muzycznych wrażeń. Autor wystawy, Erazm Wojciech Felcyn był wyraźnie poruszony — muzyczną dedykacją i serdecznością gości wernisażowych. W wypowiedzi ujął specjalne podziękowanie dla rodziny, przyjaciół, organizatorów i partnerów biznesowych.

Czytaj więcej: Erazm Wojciech Felcyn — fotografia/grafika

JOLANTA LASSAK-SZYMERSKA / INTERPRETACJE


Jolanta Lassak-Szymerska pracuje twórczo w dziedzinie malarstwa oraz grafiki. Jej kompozycje malarskie to ciekawe barwne przedstawienia o refleksyjnym oddziaływaniu. Wiele jej prac zawiera konotacje muzyczne. Wystawa w foyer Filharmonii Bałtyckiej będzie swoistym dialogiem między Plastyką a Muzyką w interpretacji malarskiej Jolanty Lassak-Szymerskiej. Wernisaż 27 października 2017 r. o godz. 17.30, Filharmonia Bałtycka, Gdańsk, ul. Ołowianka 1. 

Zbigniew Szczepanek / Wystawa z okazji jubileuszu 40-lecia pracy twórczej

16.10.2017 r.


19 października 2017 r.  o godz. 18.00 w gdańskim Domu Aktora przy ul. Straganiarskiej 55/56 odbędzie się otwarcie wystawy twórczości Zbigniewa Szczepanka z okazji jubileuszu 40-lecia pracy twórczej. Wspaniałe święto, wyjątkowy artysta. Serdecznie zapraszamy.

"Drogi" / Marek Wróbel przewodzi ekspozycji sztuki inspirowanej cyklem "W drodze"


Wystawa malarstwa "Drogi"  przedstawi zróżnicowane postawy twórcze. "Jedność w wielości, wielość w jedności". Sens i treść życia nadaje głęboka świadomość świata, egzystencji... Bezcenny ludzki potencjał jest w stanie stworzyć harmonijną, optymistyczną rzeczywistość – w długiej drodze ku prawdzie, we wspólnocie, ale własnym traktem, tempem i planem... Swoją wizję plastyczną w wystawie "Drogi" zaprezentują: Michał Baca, Danuta Joppek, Marek Model, Jacek Mydlarski, Stanisław Olesiejuk, Magda Pela, Gagik Parsamian, Ewa Skaper, Marek Wróbel. Otwarcie 18.10.2017 r. o godz. 18.00 w klubie "Plama" przy ul. Pilotów 11 w Gdańsku

"W drodze ..."/ "On the Way" / "Yolda" / Danuta Joppek przewodzi polsko-tureckiej ekspozycji sztuki

16.10.2017 r.Europejską Polskę i transkontynentalną Turcję połączy twórczy komunikat Artystów z odrębnych kręgów kulturowych, których drogi skrzyżowały się w Turcji na wspólnej ekspozycji. Wystawa będzie mocnym wydarzeniem kulturalnym. Otwarcie już 18 października w  Galerii Detay Sanat w Ankarze.

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z ERAZMEM WOJCIECHEM FELCYNEM, artystą fotografikiem, doktorem nauk chemicznych, przedsiębiorcą, pasjonatem, erudytą – człowiekiem o wielu zainteresowaniach.

16.10.2017 r.


M.J.: Wychodząc z założenia, że sztuka jest przekazem, tworząc, masz na myśli głównie odbiorców, chcąc się im przypodobać, czy też kierujesz się własnym interesem, to znaczy znajdowaniem radości i satysfakcji, jakie daje proces twórczy?

E.W.F.: Nie zastanawiam się nad tym. Mam potrzebę kreatywnego działania. Efekty są różnie odbierane przez odbiorców. Najważniejsza w tym wszystkim, jest możliwość dzielenia się efektami tych działań.

W procesie tworzenia, ważne jest dla mnie pokonywanie własnych barier i wchodzenie na coraz wyżej położone szczeble na drabinie sztuki, która prowadzi „do nieba”. A więc moim celem nie jest chęć przypodobania się odbiorcy ale pokazanie efektów moich poszukiwań.

M.J.: Mimo to, mogę powiedzieć, że „uwodzisz” oglądających swoimi pracami, wywołujesz zachwyt kompozycją, kolorystyką, fakturą. Jest to malarstwo i grafika - zrealizowane przy pomocy aparatu fotograficznego i komputera.

Czytaj więcej: Rozmowa Marii Jędrzejczyk z ERAZMEM WOJCIECHEM FELCYNEM, artystą fotografikiem, doktorem nauk...

WYSTAWA MALARSTWA JANUSZA LEWANDOWSKIEGO, LAUREATA NAGRODY IM.K.OSTROWSKIEGO

15.10.2017 r.


W tym roku uroczystość wręczenia Nagrody im.Kazimierza Ostrowskiego i wystawa twórczości Laureata Nagrody odbędą się w Europejskim Centrum Solidarności. 26 października w gdańskich przestrzeniach dedykowanych wolności zagości malarstwo o wyjątkowych prawidłowościach — odważnie identyfikujące złożoność egzystencji, w poetyckiej aurze i z plastyczną precyzją... Maestrię Janusza Lewandowskiego i przymioty czekających nas wkrótce wydarzeń bardzo trafnie ujął Stanisław Seyfried  w opracowaniu Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego dla Janusza Lewandowskiego":  XVI edycja Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego została rozstrzygnięta i w tym roku trafi w ręce warszawskiego malarza Janusza Lewandowskiego. Wyróżnienie po raz pierwszy  zostanie wręczone w Europejskim Centrum Solidarności. Miejscu  gdzie ostatnio widziałem dwie bardzo dobrze przygotowane wystawy, Andrzeja Piwarskiego i Galerii Glaza. Miejscu, które dodaje świetności wydarzeniu. Kapituła Nagrody powoływana przez Zarząd Gdańskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków, pod przewodnictwem prof. Teresy Grzybkowskiej, przyznała ogólnopolskie wyróżnienie w dziedzinie malarstwa mazowieckiemu artyście Januszowi Lewandowskiemu.

Czytaj więcej: WYSTAWA MALARSTWA JANUSZA LEWANDOWSKIEGO, LAUREATA NAGRODY IM.K.OSTROWSKIEGO

KATARZYNA ŁUKASIK / KOBIETY

10.10.2017 r.


30 października 2017 r. o godz. 18.00 w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 odbędzie się otwarcie wystawy serigrafii Katarzyny Łukasik. Przed nami oryginalna wystawa autorki prac o odważnych, charyzmatycznych artystycznych interpretacjach generalnych zjawisk. Komunikat artystyczny grafiki Katarzyny Łukasik najtrafniej ujął Maciej Siembieda w emocjonującym eseju "KOBIETY wystawa serigrafii";

Czytaj więcej: KATARZYNA ŁUKASIK / KOBIETY

ERAZM W. FELCYN / FANTASMAGORIE

2-3.10.2017 r.


18 października 2017 r. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbędzie się wernisaż wystawy sztuki fotograficznej w graficznej odsłonie. Twórcza konwersja fotografii w autonomiczne dzieła plastyczne o niekonwencjonalnej proweniencji i radosnej konotacji zobowiązuje do fantastycznej ekspozycji. Przed nami bardzo interesujące wydarzenie artystyczne, o którym szeroko opowiada autor Erazm W. Felcyn: Wystawa „FANTASMAGORIE” to igraszki z kiczem. Składają się na nią dwa cykle: „Fantasmagorie” oraz „Wyspy Szczęścia”. Jest ona w sensie zarówno intelektualnym jak i technicznym kontynuacją kolekcji „ROSARIUM”, która powstała na zasadzie cyfrowego przetwarzania zdjęć kwiatów w różnych fazach ich istnienia. Teza towarzysząca tamtej kreacji sprowadzała się do stwierdzenia, że świat wcale nie jest taki, jakim go widzimy – mało tego, że mogą istnieć różne prawdy na ten sam temat.

Czytaj więcej: ERAZM W. FELCYN / FANTASMAGORIE

Wyspa w Granicie

2.10.2017 r.


W południe 2 października 2017 r. na terenie Stacji Biologicznej Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku Górkach Wschodnich przy ul. Ornitologów 26 odbyło się oficjalne otwarcie wystawy poplenerowej.

Czytaj więcej: Wyspa w Granicie

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z autorem, KRZYSZTOFEM IGNATOWICZEM

na temat Jego wystawy z okazji jubileuszu 35-lecia pracy twórczej w Galerii ZPAP przy ulicy Piwnej w Gdańsku.


M.J.: Trzydzieści pięć lat pracy twórczej... Od jakiego momentu ten czas się liczy?

K.I.: Od pierwszego projektu gazety czyli od 1982 roku.

Gazeta ukazała się dopiero w 1983 roku, ale projekt powstał wcześniej.

M.J.: Która to była gazeta?

K.I.: Prywatna gazeta o modzie, „Maria”. Wydawcą była SPWP „FORMAT” Zajmowałem się tym przez około 10 lat.

M.J.: Potem?

Czytaj więcej: Rozmowa Marii Jędrzejczyk z autorem, KRZYSZTOFEM IGNATOWICZEM

Finisaże w Pałacu Przebendowskich w Wejherowie

1-2.10.2017 r.


Wejherowski Pałac Przebendowskich gościł ostatnio bardzo interesujące wystawy dwóch autorek: Aleksandry Baliszewskiej-Walickiej oraz Danuty Joppek. W ostatnim tygodniu września 2017 roku odbyły się uroczyste finisaże dwóch ekspozycji malarstwa.

Czytaj więcej: Finisaże w Pałacu Przebendowskich w Wejherowie

Wystawa twórczości Zygmunta Karolaka z cyklu "Ocalić od zapomnienia"

1-2.10.2017 r.„Ocalić od zapomnienia” to cykl wystaw, które Gdański Okręg ZPAP organizuje od 2003 roku. Do 2015 roku wystawy ważnych twórców regionu pomorskiego odbywały się rokrocznie. Obecnie prezentowane są w sekwencji dwuletniej. W aktualnej 14. edycji cyklu prezentowana jest sylwetka twórcza Zygmunta Karolaka. 28 września 2017 roku odbyło się uroczyste otwarcie wystawy malarstwa i rysunku Zygmunta Karolaka w auli Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Czytaj więcej: Wystawa twórczości Zygmunta Karolaka z cyklu "Ocalić od zapomnienia"

Krzysztof Ignatowicz / Efemeriada

1.10.2017 r.26 września 2017 r. wśród znakomitości świata dziennikarskiego i artystycznego odbyło się otwarcie wystawy twórczości Krzysztofa Ignatowicza w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68.

Czytaj więcej: Krzysztof Ignatowicz / Efemeriada

Bożena Duda — malarstwo

1.10.2017 r.25 września 2017 r. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 odbyło się oficjalne otwarcie wystawy malarstwa Bożeny Dudy. Uczestników wernisażu powitał prezes Ryszard Kowalewski, w tajniki twórczości Bożeny Dudy wprowadziła kurator galerii Ida Łotocka-Huelle.

Czytaj więcej: Bożena Duda — malarstwo

Z Bożeną Dudą o prawdzie w sztuce rozmawia Ida Łotocka-Huelle

22 września 2017 r.


I.Ł. Obecna wystawa podsumowuje 45 lat pani pracy twórczej, czy zatytułowała pani w jakiś sposób przewodnią myśl wystawy?

B.D. Na wystawę wybrałam obrazy reprezentatywne dla tych 45 lat i dla mnie ważne. Prawda jest ich myślą przewodnią. Warto walczyć o prawdę i prawda się opłaca, chociaż zawsze jest pierwszą ofiarą wojny.

I.Ł. Mocne słowa w aspekcie tak subtelnego, wysublimowanego malarstwa.

B.D. Tak bywa.

I.Ł. Zatem postać, która pojawia się w pani obrazach to postać poszukująca. Porusza się w wyjątkowych, pustych przestrzeniach. Czy jest to poszukujące prawdy alter ego autorki?

B.D. Można tak powiedzieć. Warto żyć tylko dla prawdy, a sztuka to życie.

I.Ł. Pani malarstwo znam od wielu lat. Moja przyjaciółka kolekcjonowała pani obrazy i zawsze mnie one fascynowały. Ich świat wydaje się hermetyczny, w związku z tym sugeruje poszukiwanie prawdy wewnętrznej. Biorąc pod uwagę niezwykłą konsekwencję w kontynuowaniu tego stylu, czy to jest jakaś pani trwała kondycja?

Czytaj więcej: Z Bożeną Dudą o prawdzie w sztuce rozmawia Ida Łotocka-Huelle 

Our website is protected by DMC Firewall!