Czesław Tumielewicz — malarstwo

25.11.2017 r.


Wernisaż wystawy malarstwa Czesława Tumielewicza przypadający w czasie urodzin Profesora odbył się w benefisowym nastroju. Były oficjalne wystąpienia, toasty, tort i mnóstwo gości… Ekspozycję oficjalnie otwarto w czwartkowy wieczór 23 listopada 2017 r. w pracowni-galerii „Na miejscu”  i  można ją oglądać do 12.12.2017 r.

Zdjęcia prezentujemy dzięki uprzejmości autora Jerzego Gajewicza:

Czytaj więcej: Czesław Tumielewicz — malarstwo

KOMUNIKAT / e-Składka

25.11.2017 r.
 
Koleżanki i Koledzy,
w związku z nowymi zasadami opłacania składek do ZUS (e-Składka) informujemy, że od 1 stycznia 2018 roku nastąpi zmiana w opłacaniu składek na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne i fundusze (Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych). Płatnicy składek ZUS przekażą wszystkie składki jednym przelewem na indywidualny numer rachunku bankowego.
Do 31 grudnia 2017 roku wszystkie osoby i podmioty, które opłacają składki, otrzymają z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych list z informacją o numerze rachunku składkowego.
Poniżej zamieszczamy ulotkę ZUS, która zawiera więcej szczegółowych informacji.

Czytaj więcej: KOMUNIKAT / e-Składka

Spotkanie nt. papierowego wizerunku

25.11.2017 r.


23 listopada 2017 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 odbyło się spotkanie tematyczne, na którym licznie zebrała się gdańska młodzież gimnazjalna i licealna. Spotkanie pod hasłem „Papierowy wizerunek" poprowadziła kurator galerii Ida Łotocka-Huelle. Gościem specjalnym wydarzenia była Katarzyna Łukasik, autorka wystawy odbywającej się w galerii. Spotkanie przebiegło według zapowiedzi, czyli w oparciu o wystawę serigrafii Katarzyny Łukasik pt. „Kobiety" odbyła się analiza dzieła sztuki graficznej oraz dyskusja na temat nieosiągalnych standardów urody, ciała i wizerunku kreowanych w mediach.

FOTORELACJA:

Czytaj więcej: Spotkanie nt. papierowego wizerunku

WYSTAWA MALARSTWA CZESŁAWA TUMIELEWICZA W GARNIZONIE KULTURY


W czwartkowy wieczór 23 listopada 2017 r. odbędzie się tradycyjne jesienne spotkanie z malarstwem profesora Czesława Tumielewicza. Tym razem artysta zaprasza do Garnizonu Kultury w Gdańsku. Jak zapowiada autor w tegorocznej ekspozycji przeważać będą pejzaże. Trudno sobie odmówić przyjemności zapoznania się z najnowszymi przedstawieniami plastycznymi Czesława Tumielewicza. Wystawę będzie można odwiedzać do 12 grudnia 2017 r. 

Ewa Kalińska — rysunek, tkanina

20.11.2017 r.


14 listopada 2017 r. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbył się wernisaż wystawy twórczości Ewy Kalińskiej. Oficjalne otwarcie wystąpieniem powitalnym rozpoczął prezes Ryszard Kowalewski, o profilu artystycznym i szczególnym wsparciu rodzinnym Ewy Kalińskiej opowiadała kurator galerii Maria Jędrzejczyk, sylwetkę twórczą i decyzje aranżacyjne wystawy przybliżyła Anna Popiel.

Czytaj więcej: Ewa Kalińska — rysunek, tkanina

WNIOSKI WS. ZMIANY STATUTU ZPAP I REGULAMINÓW

14.11.2017 r.

Komisja Statutowa Kadencji lat 2014-2018 zwróciła się do Delegatów i Okręgów ZPAP o nadsyłanie wniosków w sprawie zmiany Statutu ZPAP i Regulaminów. Do końca grudnia 2017 r. wyznaczono czas na nadsyłanie wniosków; pisemnie na adres biura ZG ZPAP, ul. Nowy Świat 7/6, 00-496 Warszawa lub adres mailowy.

Czytaj więcej: WNIOSKI WS. ZMIANY STATUTU ZPAP I REGULAMINÓW

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z panią EWĄ KALIŃSKĄ, autorką wystawy „Jestem”

14.11.2017 r.


M.J.: Robi pani wrażenie osoby spokojnej, zrównoważonej, wyciszonej i skupionej.

Każda wystawa, to rodzaj ekshibicjonizmu autora. Tytuł „Jestem”, wydaje się to potwierdzać. Oglądamy pani rysunki i tkaniny artystyczne. Część z nich, to połączenie rysunków i tkanin.

Skąd się u pani wzięła potrzeba takiego połączenia?

E.K.: Od dawna uprawiam rysunek i tkaninę. Pomyślałam sobie, że warto byłoby połączyć te dwa światy, uzyskując własny środek wyrazu.

Czytaj więcej: Rozmowa Marii Jędrzejczyk z panią EWĄ KALIŃSKĄ, autorką wystawy „Jestem”

Elżbieta Makuła-Hajdun — malarstwo

12.11.2017 r.


8 listopada 2017 r. około godziny 18.00 odbył się wernisaż wystawy prac Elżbiety Makuły-Hajdun w miejscu balsamicznej codzienności, bliskim ludziom — w gdańskiej kafejce. Monochromatyczne kolaże i pastele zapanowały w przyjaznym wnętrzu lokalu.

Czytaj więcej: Elżbieta Makuła-Hajdun — malarstwo

Malarstwo Janusza Lewandowskiego — laureata Nagrody im.Kazimierza Ostrowskiego

10.11.2017 r.


Jeszcze tylko do 14 listopada 2017 r. w Europejskim Centrum Solidarności można obejrzeć wystawę malarstwa laureata ogólnopolskiego wyróżnienia w dziedzinie malarstwa Nagrody im.Kazimierza Ostrowskiego. Janusz Lewandowski w tym roku odebrał zwycięska statuetkę w uznaniu podjęcia twórczego dialogu z mistrzami pejzażu przełomu XIX i XX wieku i jego malarstwo  można kontemplować w sali wystaw czasowych Europejskiego Centrum Solidarności. Zachęcamy. Stanisław Seyfried przedstawiając sylwetkę twórczą Janusza Lewandowskiego jeszcze przed otwarciem wystawy organizowanej przez Gdański Okręg ZPAP zwrócił uwagę na unikatową konwencję malarską laureata Nagrody im.Kazimierza Ostrowskiego:

Czytaj więcej: Malarstwo Janusza Lewandowskiego — laureata Nagrody im.Kazimierza Ostrowskiego

PAPIEROWY WIZERUNEK / SPOTKANIE Z CYKLU „OSWOIĆ SZTUKĘ"

3.11.2017 r.


ZPAP Okręg Gdański zaprasza na spotkanie tematyczne pt. „Papierowy wizerunek”, które odbędzie się 23.11.2017 r. o godz. 13.30 w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47.

Spotkanie prowadzone będzie w oparciu o wystawę grafiki Katarzyny Łukasik zatytułowanej „Kobiety” i obejmie:

Czytaj więcej: PAPIEROWY WIZERUNEK / SPOTKANIE Z CYKLU „OSWOIĆ SZTUKĘ"

Jolanta Lassak-Szymerska, Arkadiusz Baniecki — malarstwo

2.11.2017 r.


Wernisaż wystawy malarstwa Jolanty Lassak-Szymerskiej i Arkadiusza Banieckiego odbył się 27 października 2017 r. w foyer Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku przy ul. Ołowianka 1. Ekspozycja zatytułowana INTERPRETACJE prezentuje przedstawienia malarskie w rozwiązaniach plastycznych dwóch autorów. Wystawa bardzo interesująca, czynna do 15.12.2017 r.

FOTORELACJA:

Czytaj więcej: Jolanta Lassak-Szymerska, Arkadiusz Baniecki — malarstwo

Katarzyna Łukasik — grafika

31.10.2017 r.


W poniedziałkowy wieczór 30 października 2017 r. odbył się wernisaż wystawy twórczości Katarzyny Łukasik p.t. „Kobiety". Oficjalnego otwarcia wystawy dokonał prezes Ryszard Kowalewski. Sylwetkę twórczą autorki szeroko przedstawiła kurator galerii Ida Łotocka-Huelle. Na ekspozycję złożyły się cykle serigrafii traktujące o kobietach, o społecznych oczekiwaniach wobec kobiet, o współczesnym pojmowaniu kobiecości, o problematyce komercjalizacji w aspekcie dzisiejszej kobiety....

Czytaj więcej: Katarzyna Łukasik — grafika

STYPENDIA DLA TWÓRCÓW KULTURY / URZĄD MARSZAŁKOWSKI WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO OGŁOSIŁ NABÓR WNIOSKÓW NA 2018 ROK

Zarząd Województwa Pomorskiego ogłosił konkurs o przyznanie stypendiów dla twórców kultury z budżetu Województwa Pomorskiego w roku 2018.

Stypendium przyznaje się na dokonanie określonego przedsięwzięcia o charakterze artystycznym w roku 2018.

Czytaj więcej: STYPENDIA DLA TWÓRCÓW KULTURY / URZĄD MARSZAŁKOWSKI WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO OGŁOSIŁ NABÓR WNIOSKÓW...

Z Katarzyną Łukasik o papierowym wizerunku rozmawia Ida Łotocka-Huelle

27 października 2017 r.


I.Ł. Jaka jest historia pani peregrynacji artystycznych?

K.Ł. Dość nietypowa. Do Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku dotarłam drogą okrężną, przez Łódź, gdzie kończyłam studia i Kraków, w którym robiłam doktorat. Najważniejsze punkty na tej drodze to dyplom z fotografii, który uzyskałam u prof. Grzegorza Przyborka oraz aneks z grafiki u prof. Andrzeja Smoczyńskiego.

I.Ł. Prace w naszej galerii na wystawie zatytułowanej „Kobiety”, w jakiej technice są wykonane?

K.Ł. Serigrafii, czyli sitodruku.

I.Ł. Szlachetna, klasyczna technika. Nie korzysta pani z komputera?

K.Ł. W pewnym stopniu tak. Korzystam z fotografii przygotowywanej komputerowo, ale potem następuje etap drukowania, które wykonuje się ręcznie.

I.Ł. Inspiracją są kobiety, a właściwie ich twarze.

K.Ł. W ostatnich pracach tak, ale generalnie moje projekty dotyczą problemów społecznych inspirowanych codziennością. Pomysł najnowszego cyklu grafik wziął się z przeglądania czasopism i zawartych w nich reklam. Wszystkie bez wyjątku przedstawiają kobiety, które nie istnieją naprawdę: idealne, wymuskane, bez mikroskopijnych nawet zmarszczek i wad wizerunku. Kobiety bez wieku i mimiki. To nierealna bajka stworzona przez programy komputerowe służące oddaleniu prawdy od rzeczywistości. Sama mam córkę i wiem, jaki jest z tym problem, czym te wizerunki skutkują w psychice nastolatek, jak się nimi przejmują, jak ważne jest postrzeganie wyglądu przez środowisko koleżanek. Postanowiłam wybrać te piękne twarze i zwrócić uwagę na to, że one też podlegają zmianom. Jak wszystko.

Czytaj więcej: Z Katarzyną Łukasik o papierowym wizerunku rozmawia Ida Łotocka-Huelle 

EWA KALIŃSKA / JESTEM — WYSTAWA W GALERII ZPAP

29.10.2017 r.


Ewa Kalińska jest profesjonalnym twórcą. Zajmuje się głównie rysunkiem, w którym odwołuje się do epoki Renesansu oraz tkaniną artystyczną, w której widoczne są echa Secesji. Wystawa „Jestem” połączy te dwa światy. Twórczość Ewy Kalińskiej uzewnętrznia wyjątkową wrażliwość autorki.

Czytaj więcej: EWA KALIŃSKA / JESTEM — WYSTAWA W GALERII ZPAP

NAGRODA IM.K.OSTROWSKIEGO ZA 2016 ROK WRĘCZONA

29.10.2017 r.


26 października 2017 r. w Europejskim Centrum Solidarności odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody im.Kazimierza Ostrowskiego oraz wernisaż wystawy malarstwa Laureata Nagrody za 2016 rok. Tegoroczna decyzja Kapituły wyróżniła Janusza Lewandowskiego w uznaniu twórczej kontynuacji polskiego malarstwa pejzażowego z najświetniejszego jego okresu, przełomu XIX  i XX wieku.

Czytaj więcej: NAGRODA IM.K.OSTROWSKIEGO ZA 2016 ROK WRĘCZONA

JAN SZCZYPKA / WYSTAWA Z OKAZJI JUBILEUSZU 30-LECIA PRACY TWÓRCZEJ

28.10.2017 r.


Jan Szczypka w bieżącym roku obchodzi jubileusz 30-lecia pracy twórczej . Dyplom Państwowej Wyższej Szkoły Plastycznej w Gdańsku odebrał w 1987 roku, dokładnie 30 lat temu. Jego praca dyplomowa otrzymała 1. nagrodę na Ogólnopolskim Pokazie Dyplomów w warszawskiej Zachęcie. Dzisiaj jest wysokim autorytetem w dziedzinie rzeźby, profesorem sztuki. Przez wiele lat był związany zawodowo z pracownią Medalierstwa i Małych Form Rzeźbiarskich gdańskiej ASP. Obecnie prowadzi Pracownię Podstaw Rzeźby i Technologię Metalu dla studentów Wydziału Rzeźby i Intermediów oraz Wydziału Wzornictwa.

Czytaj więcej: JAN SZCZYPKA / WYSTAWA Z OKAZJI JUBILEUSZU 30-LECIA PRACY TWÓRCZEJ

ZBIGNIEW SZCZEPANEK — MALARSTWO

28.10.2017 r.


19 października 2017 r. w Domu Aktora w Gdańsku przy ul. Straganiarskiej 55/56 odbyło się otwarcie wystawy twórczości Zbigniewa Szczepanka z okazji jubileuszu 40-lecia pracy twórczej. Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk przyznał artyście specjalną nagrodę w dziedzinie kultury. Na wernisażu w imieniu Marszałka Województwa Pomorskiego nagrodę wręczył Dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Władysław Zawistowski.

Czytaj więcej: ZBIGNIEW SZCZEPANEK — MALARSTWO

PODSUMOWANIE I PLENERU RZEŹBY W GRANICIE

28.10.2017 r.


Od 17 września do 1 października 2017 roku trwała praca twórcza znakomitych artystów rzeźbiarzy w ramach pleneru rzeźby. 23 września 2017 r.  odbył się dzień otwarty, w którym zainteresowani mogli zapoznać się z elementami rzeźbiarskiego procesu twórczego. 2 października 2017 r. odbyło się oficjalne otwarcie wystawy poplenerowej na terenie Stacji Biologicznej Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Ornitologów 26 na Wyspie Sobieszewskiej.

Czytaj więcej: PODSUMOWANIE I PLENERU RZEŹBY W GRANICIE

ARKADIUSZ BANIECKI / INTERPRETACJE


Arkadiusz Baniecki jest  absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Warszawie. Ukończył także podyplomowe studia etyki i ekologii na Uniwersytecie Gdańskim. Tworzy od wielu lat, jego twórczość prezentowana była na wielu wystawach w Polsce i za granicą. Kompozycje malarskie Arkadiusza Banieckiego cechuje niezwykła przenikliwość. Jego wypowiedzi artystyczne często odnoszą się do dziedzictwa intelektualnego współczesności i znakiem, odważnym zestawieniem barw, twórczą charyzmą budują wyrafinowane kompozycje malarskie. Otwarcie wystawy w foyer Filharmonii Bałtyckiej  27 października 2017 r. o godz. 17.30 (Filharmonia Bałtycka, Gdańsk, ul. Ołowianka 1). 

11. edycja cyklu "W drodze"

21.10.2017 r.


W środę, 18 października o godz. 18.00, w Galerii Detay Sanat w Ankarze, w Turcji, otwarto wystawę której kuratorką jest artystka Danuta Joppek. Wystawa jest współorganizowana przez artystkę Beatę Zalewską z Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Bilkent.  To 11. spotkanie z autorskiego cyklu wystaw zbiorowych Danuty Joppek "W Drodze ..." Biorą w niej udział artyści z Turcji, Polski, Iraku i Francji:

Ahmet Özsalar, Alicja Bach, Alina Jackiewicz-Kaczmarek, Atilla İlkyaz, Aysun Şener, Ayşegül Türk, Beata Zalewska, Cebrail Ötgün, Czesław Tumielewicz, Danuta Joppek, Dariusz Kaca, Dominik Włodarek, Elvan Serin, Feyza İlkyaz Gürleşen, Grazyna Tomaszewska-Sobko, Kübra Gürleşen, Magdalena Hanysz Stefańska, Maria Targońska, Ryszard Kowalewski, Şeniz Aksoy, Wojciech Erazm Felcyn, Yves Gobart. Wystawa będzie prezentowana do 17 listopada 2017. Ekspozycja w Ankarze została  objęta patronatem  Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Ankarze, Uniwersytetu Bilkent i Prezesa Gdańskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków, Ryszarda Kowalewskiego.

Czytaj więcej: 11. edycja cyklu "W drodze"

Erazm Wojciech Felcyn — fotografia/grafika

20-21.10.2017 r.


18 października 2017 r. w Galerii ZPAP w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy twórczości Erazma Wojciecha Felcyna. Gości wernisażowych powitał prezes Ryszard Kowalewski, kurator galerii Maria Jędrzejczyk przedstawiła meritum kompozycji fotograficznych, Edward Grzegorz Funke podzielił się wspomnieniami o współpracy z Wojciechem Felcynem, a Julia Felcyn dostarczyła uczestnikom wernisażu niezapomnianych muzycznych wrażeń. Autor wystawy, Erazm Wojciech Felcyn był wyraźnie poruszony — muzyczną dedykacją i serdecznością gości wernisażowych. W wypowiedzi ujął specjalne podziękowanie dla rodziny, przyjaciół, organizatorów i partnerów biznesowych.

Czytaj więcej: Erazm Wojciech Felcyn — fotografia/grafika

JOLANTA LASSAK-SZYMERSKA / INTERPRETACJE


Jolanta Lassak-Szymerska pracuje twórczo w dziedzinie malarstwa oraz grafiki. Jej kompozycje malarskie to ciekawe barwne przedstawienia o refleksyjnym oddziaływaniu. Wiele jej prac zawiera konotacje muzyczne. Wystawa w foyer Filharmonii Bałtyckiej będzie swoistym dialogiem między Plastyką a Muzyką w interpretacji malarskiej Jolanty Lassak-Szymerskiej. Wernisaż 27 października 2017 r. o godz. 17.30, Filharmonia Bałtycka, Gdańsk, ul. Ołowianka 1. 

Zbigniew Szczepanek / Wystawa z okazji jubileuszu 40-lecia pracy twórczej

16.10.2017 r.


19 października 2017 r.  o godz. 18.00 w gdańskim Domu Aktora przy ul. Straganiarskiej 55/56 odbędzie się otwarcie wystawy twórczości Zbigniewa Szczepanka z okazji jubileuszu 40-lecia pracy twórczej. Wspaniałe święto, wyjątkowy artysta. Serdecznie zapraszamy.

"Drogi" / Marek Wróbel przewodzi ekspozycji sztuki inspirowanej cyklem "W drodze"


Wystawa malarstwa "Drogi"  przedstawi zróżnicowane postawy twórcze. "Jedność w wielości, wielość w jedności". Sens i treść życia nadaje głęboka świadomość świata, egzystencji... Bezcenny ludzki potencjał jest w stanie stworzyć harmonijną, optymistyczną rzeczywistość – w długiej drodze ku prawdzie, we wspólnocie, ale własnym traktem, tempem i planem... Swoją wizję plastyczną w wystawie "Drogi" zaprezentują: Michał Baca, Danuta Joppek, Marek Model, Jacek Mydlarski, Stanisław Olesiejuk, Magda Pela, Gagik Parsamian, Ewa Skaper, Marek Wróbel. Otwarcie 18.10.2017 r. o godz. 18.00 w klubie "Plama" przy ul. Pilotów 11 w Gdańsku

"W drodze ..."/ "On the Way" / "Yolda" / Danuta Joppek przewodzi polsko-tureckiej ekspozycji sztuki

16.10.2017 r.Europejską Polskę i transkontynentalną Turcję połączy twórczy komunikat Artystów z odrębnych kręgów kulturowych, których drogi skrzyżowały się w Turcji na wspólnej ekspozycji. Wystawa będzie mocnym wydarzeniem kulturalnym. Otwarcie już 18 października w  Galerii Detay Sanat w Ankarze.

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z ERAZMEM WOJCIECHEM FELCYNEM, artystą fotografikiem, doktorem nauk chemicznych, przedsiębiorcą, pasjonatem, erudytą – człowiekiem o wielu zainteresowaniach.

16.10.2017 r.


M.J.: Wychodząc z założenia, że sztuka jest przekazem, tworząc, masz na myśli głównie odbiorców, chcąc się im przypodobać, czy też kierujesz się własnym interesem, to znaczy znajdowaniem radości i satysfakcji, jakie daje proces twórczy?

E.W.F.: Nie zastanawiam się nad tym. Mam potrzebę kreatywnego działania. Efekty są różnie odbierane przez odbiorców. Najważniejsza w tym wszystkim, jest możliwość dzielenia się efektami tych działań.

W procesie tworzenia, ważne jest dla mnie pokonywanie własnych barier i wchodzenie na coraz wyżej położone szczeble na drabinie sztuki, która prowadzi „do nieba”. A więc moim celem nie jest chęć przypodobania się odbiorcy ale pokazanie efektów moich poszukiwań.

M.J.: Mimo to, mogę powiedzieć, że „uwodzisz” oglądających swoimi pracami, wywołujesz zachwyt kompozycją, kolorystyką, fakturą. Jest to malarstwo i grafika - zrealizowane przy pomocy aparatu fotograficznego i komputera.

Czytaj więcej: Rozmowa Marii Jędrzejczyk z ERAZMEM WOJCIECHEM FELCYNEM, artystą fotografikiem, doktorem nauk...

WYSTAWA MALARSTWA JANUSZA LEWANDOWSKIEGO, LAUREATA NAGRODY IM.K.OSTROWSKIEGO

15.10.2017 r.


W tym roku uroczystość wręczenia Nagrody im.Kazimierza Ostrowskiego i wystawa twórczości Laureata Nagrody odbędą się w Europejskim Centrum Solidarności. 26 października w gdańskich przestrzeniach dedykowanych wolności zagości malarstwo o wyjątkowych prawidłowościach — odważnie identyfikujące złożoność egzystencji, w poetyckiej aurze i z plastyczną precyzją... Maestrię Janusza Lewandowskiego i przymioty czekających nas wkrótce wydarzeń bardzo trafnie ujął Stanisław Seyfried  w opracowaniu Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego dla Janusza Lewandowskiego":  XVI edycja Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego została rozstrzygnięta i w tym roku trafi w ręce warszawskiego malarza Janusza Lewandowskiego. Wyróżnienie po raz pierwszy  zostanie wręczone w Europejskim Centrum Solidarności. Miejscu  gdzie ostatnio widziałem dwie bardzo dobrze przygotowane wystawy, Andrzeja Piwarskiego i Galerii Glaza. Miejscu, które dodaje świetności wydarzeniu. Kapituła Nagrody powoływana przez Zarząd Gdańskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków, pod przewodnictwem prof. Teresy Grzybkowskiej, przyznała ogólnopolskie wyróżnienie w dziedzinie malarstwa mazowieckiemu artyście Januszowi Lewandowskiemu.

Czytaj więcej: WYSTAWA MALARSTWA JANUSZA LEWANDOWSKIEGO, LAUREATA NAGRODY IM.K.OSTROWSKIEGO

KATARZYNA ŁUKASIK / KOBIETY

10.10.2017 r.


30 października 2017 r. o godz. 18.00 w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 odbędzie się otwarcie wystawy serigrafii Katarzyny Łukasik. Przed nami oryginalna wystawa autorki prac o odważnych, charyzmatycznych artystycznych interpretacjach generalnych zjawisk. Komunikat artystyczny grafiki Katarzyny Łukasik najtrafniej ujął Maciej Siembieda w emocjonującym eseju "KOBIETY wystawa serigrafii";

Czytaj więcej: KATARZYNA ŁUKASIK / KOBIETY

ERAZM W. FELCYN / FANTASMAGORIE

2-3.10.2017 r.


18 października 2017 r. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbędzie się wernisaż wystawy sztuki fotograficznej w graficznej odsłonie. Twórcza konwersja fotografii w autonomiczne dzieła plastyczne o niekonwencjonalnej proweniencji i radosnej konotacji zobowiązuje do fantastycznej ekspozycji. Przed nami bardzo interesujące wydarzenie artystyczne, o którym szeroko opowiada autor Erazm W. Felcyn: Wystawa „FANTASMAGORIE” to igraszki z kiczem. Składają się na nią dwa cykle: „Fantasmagorie” oraz „Wyspy Szczęścia”. Jest ona w sensie zarówno intelektualnym jak i technicznym kontynuacją kolekcji „ROSARIUM”, która powstała na zasadzie cyfrowego przetwarzania zdjęć kwiatów w różnych fazach ich istnienia. Teza towarzysząca tamtej kreacji sprowadzała się do stwierdzenia, że świat wcale nie jest taki, jakim go widzimy – mało tego, że mogą istnieć różne prawdy na ten sam temat.

Czytaj więcej: ERAZM W. FELCYN / FANTASMAGORIE

Wyspa w Granicie

2.10.2017 r.


W południe 2 października 2017 r. na terenie Stacji Biologicznej Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku Górkach Wschodnich przy ul. Ornitologów 26 odbyło się oficjalne otwarcie wystawy poplenerowej.

Czytaj więcej: Wyspa w Granicie

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z autorem, KRZYSZTOFEM IGNATOWICZEM

na temat Jego wystawy z okazji jubileuszu 35-lecia pracy twórczej w Galerii ZPAP przy ulicy Piwnej w Gdańsku.


M.J.: Trzydzieści pięć lat pracy twórczej... Od jakiego momentu ten czas się liczy?

K.I.: Od pierwszego projektu gazety czyli od 1982 roku.

Gazeta ukazała się dopiero w 1983 roku, ale projekt powstał wcześniej.

M.J.: Która to była gazeta?

K.I.: Prywatna gazeta o modzie, „Maria”. Wydawcą była SPWP „FORMAT” Zajmowałem się tym przez około 10 lat.

M.J.: Potem?

Czytaj więcej: Rozmowa Marii Jędrzejczyk z autorem, KRZYSZTOFEM IGNATOWICZEM

Finisaże w Pałacu Przebendowskich w Wejherowie

1-2.10.2017 r.


Wejherowski Pałac Przebendowskich gościł ostatnio bardzo interesujące wystawy dwóch autorek: Aleksandry Baliszewskiej-Walickiej oraz Danuty Joppek. W ostatnim tygodniu września 2017 roku odbyły się uroczyste finisaże dwóch ekspozycji malarstwa.

Czytaj więcej: Finisaże w Pałacu Przebendowskich w Wejherowie

Wystawa twórczości Zygmunta Karolaka z cyklu "Ocalić od zapomnienia"

1-2.10.2017 r.„Ocalić od zapomnienia” to cykl wystaw, które Gdański Okręg ZPAP organizuje od 2003 roku. Do 2015 roku wystawy ważnych twórców regionu pomorskiego odbywały się rokrocznie. Obecnie prezentowane są w sekwencji dwuletniej. W aktualnej 14. edycji cyklu prezentowana jest sylwetka twórcza Zygmunta Karolaka. 28 września 2017 roku odbyło się uroczyste otwarcie wystawy malarstwa i rysunku Zygmunta Karolaka w auli Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Czytaj więcej: Wystawa twórczości Zygmunta Karolaka z cyklu "Ocalić od zapomnienia"

Krzysztof Ignatowicz / Efemeriada

1.10.2017 r.26 września 2017 r. wśród znakomitości świata dziennikarskiego i artystycznego odbyło się otwarcie wystawy twórczości Krzysztofa Ignatowicza w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68.

Czytaj więcej: Krzysztof Ignatowicz / Efemeriada

Bożena Duda — malarstwo

1.10.2017 r.25 września 2017 r. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 odbyło się oficjalne otwarcie wystawy malarstwa Bożeny Dudy. Uczestników wernisażu powitał prezes Ryszard Kowalewski, w tajniki twórczości Bożeny Dudy wprowadziła kurator galerii Ida Łotocka-Huelle.

Czytaj więcej: Bożena Duda — malarstwo

Z Bożeną Dudą o prawdzie w sztuce rozmawia Ida Łotocka-Huelle

22 września 2017 r.


I.Ł. Obecna wystawa podsumowuje 45 lat pani pracy twórczej, czy zatytułowała pani w jakiś sposób przewodnią myśl wystawy?

B.D. Na wystawę wybrałam obrazy reprezentatywne dla tych 45 lat i dla mnie ważne. Prawda jest ich myślą przewodnią. Warto walczyć o prawdę i prawda się opłaca, chociaż zawsze jest pierwszą ofiarą wojny.

I.Ł. Mocne słowa w aspekcie tak subtelnego, wysublimowanego malarstwa.

B.D. Tak bywa.

I.Ł. Zatem postać, która pojawia się w pani obrazach to postać poszukująca. Porusza się w wyjątkowych, pustych przestrzeniach. Czy jest to poszukujące prawdy alter ego autorki?

B.D. Można tak powiedzieć. Warto żyć tylko dla prawdy, a sztuka to życie.

I.Ł. Pani malarstwo znam od wielu lat. Moja przyjaciółka kolekcjonowała pani obrazy i zawsze mnie one fascynowały. Ich świat wydaje się hermetyczny, w związku z tym sugeruje poszukiwanie prawdy wewnętrznej. Biorąc pod uwagę niezwykłą konsekwencję w kontynuowaniu tego stylu, czy to jest jakaś pani trwała kondycja?

Czytaj więcej: Z Bożeną Dudą o prawdzie w sztuce rozmawia Ida Łotocka-Huelle 

WYSPA W GRANICIE / PLENER RZEŹBIARSKI NA WYSPIE SOBIESZEWSKIEJ

17.09.2017 r.


ZYGMUNT KAROLAK / OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA

13.09.2017 r.


Zygmunt Karolak, malarz, grafik, rysownik, wykładowcy PWSSP w Sopocie, a od roku 1954 w Gdańsku. Oficer Wojska Polskiego, mający za sobą klęskę kampanii wrześniowej i prawie pięć lat spędzonych w czterech oflagach. Pracowity, zdolny malarz i wykładowca, dobrze wykształcony w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod okiem Wojciecha Weissa, Stanisława Kamockiego, Władysława Jarockiego i Jana Wojnarskiego. Malarz znany gronu fachowców, mniej znany szerszej publiczności, mający na swoim koncie, kilka znakomitych, wysoko ocenionych wystaw między innymi w warszawskiej „Zachęcie”, w Paryżu, Krakowie czy Sopocie.

Czytaj więcej: ZYGMUNT KAROLAK / OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA

DANUTA JOPPEK / DOBRE SŁOWO OTWIERA SERCE


Do 29 września br. czynna jest wystawa twórczości Danuty Joppek p.t. Dobre słowo otwiera serce w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie przy ul. Zamkowej 2. Oficjalnego otwarcia wystawy malarstwa Danuty Joppek w wejherowskim Muzeum nie było, w zamian 29 września 2017 r. o godz. 18.00 odbędzie się uroczysty finisaż wystawy w połączeniu z zakończeniem obchodów Dni Powiatu Wejherowskiego.

Jest to ważne przedsięwzięcie w mojej działalności twórczej. Jako artystka mieszkająca i związana z Gdańskiem, absolwentka tutejszej Akademii Sztuk Pięknych bardzo żywo reaguję na kulturę i tradycję regionu.

Czytaj więcej: DANUTA JOPPEK / DOBRE SŁOWO OTWIERA SERCE

ALEKSANDRA BALISZEWSKA-WALICKA / MOJE PODWÓRKA


Otwarcie wystawy malarstwa Aleksandry Baliszewskiej-Walickiej pt. MOJE PODWÓRKA, odbędzie się 12 września 2017 roku, o godz. 18.00 w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie przy ul. Zamkowej 2a. Podczas wernisażu odbędzie się recital dyplomowy Katarzyny Babireckiej.

Czytaj więcej: ALEKSANDRA BALISZEWSKA-WALICKA / MOJE PODWÓRKA

WYSTAWA TWÓRCZOŚCI KRZYSZTOFA IGNATOWICZA Z OKAZJI JUBILEUSZU 35-LECIA PRACY TWÓRCZEJ

10.09.2017 r.Gazeta codzienna żyje jeden dzień. Jej twórcy mierzą się z intensywnością i nietrwałością publikacji prasowych. W rockandrollowym rytmie pracy nad kolejnym numerem zdarza się jednak skomponować dzieło uniwersalne zapadające w pamięć na bardzo bardzo długo... Takim twórcą jest Krzysztof Ignatowicz, który w swojej karierze odpowiadał za szatę graficzną niezliczonych numerów Dziennika Bałtyckiego i wielu innych tytułów prasowych. Jest artystą o imponującej wyobraźni, jego prace cechują: odwaga, magnetyczna siła oraz oryginalne rozwiązania twórcze.

Czytaj więcej: WYSTAWA TWÓRCZOŚCI KRZYSZTOFA IGNATOWICZA Z OKAZJI JUBILEUSZU 35-LECIA PRACY TWÓRCZEJ

WYSTAWA MALARSTWA BOŻENY DUDY Z OKAZJI JUBILEUSZU 45-LECIA PRACY TWÓRCZEJ

10.09.2017 r.


25 września 2017 roku w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 rozpocznie się ważna, bo jubileuszowa prezentacja malarstwa Bożeny Dudy. Bożena Duda jest autorką oryginalnych dzieł malarskich o refleksyjnej energii. Obrazuje zjawiskowy imaginatywny świat z osobliwą dynamiką, niczym w muzyce — maestoso, spianato i tranquillo.

Czytaj więcej: WYSTAWA MALARSTWA BOŻENY DUDY Z OKAZJI JUBILEUSZU 45-LECIA PRACY TWÓRCZEJ

MICHELART — malarstwo i fotografia

6.09.2017 r.


5 września 2017 r. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbył się wernisaż wystawy twórczości rodziny Michelów — Dobrochny, Stanisława, Magdaleny i Marii. Oficjalnego otwarcia dokonała kurator galerii Maria Jędrzejczyk.

Czytaj więcej: MICHELART — malarstwo i fotografia

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z Magdaleną Michel

przeprowadzona w dniu 3 września 2017 roku


Maria Jędrzejczyk: Jesteś w trakcie przygotowywania rodzinnej wystawy Michelów, Twojej rodziny.

Magdalena Michel: Tak, to są prace Mojej Mamy Dobrochny, Taty, mojej siostry Marii i moje.

M.J.: Jako córka Stanisława Michela i jego żony Dobrochny, znanych w świecie kultury i sztuki nie tylko w Gdańsku, otrzymywałaś, na pewno, dobrą szkołę w zakresie sztuk pięknych, we własnym domu.

Kiedy podjęłaś decyzję o wyborze drogi zawodowej?

Czytaj więcej: Rozmowa Marii Jędrzejczyk z Magdaleną Michel 

SZTUKA TRÓJMIASTA


HELENA SADŁEK / MALARSTWO


WYSTAWA MALARSTWA GAGIKA PARSAMJANA „UROK ARMENII”

4.09.2017 r.


 2.09.2017 o godz. 19.00 odbył się wernisaż wystawy malarstwa Gagika Parsamjana pt. „Urok Armenii” w nowo otwartej siedzibie Związku Ormiańskiego w Gdańsku przy ul. Mariackiej 34/36. Podczas wernisażu odbyła się uroczystość odznaczenia Gagika Parsamjana Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy order wręczył Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich.

Czytaj więcej: WYSTAWA MALARSTWA GAGIKA PARSAMJANA „UROK ARMENII”

KONKURS NA MURAL / STARY FORDON BYDGOSZCZ„Konkurs na projekt i wykonanie architektonicznego muralu podkreślającego i promującego historyczny i kulturowy charakter dzielnicy Bydgoszczy – Stary Fordon ”. Konkurs skierowany jest do studentów i absolwentów uczelni plastycznych w Polsce oraz artystów tworzących murale. Prace mogą być realizowane oraz zgłaszane indywidualnie lub zespołowo. Do konkursu auto może zgłosić maksymalnie pięć prac (projektów). Kompozycja muralu ma podkreślać charakter miejsca oraz nawiązywać do historycznej architektury. Przy projektowaniu należy także uwzględnić kontekst przestrzenny i dopasować kompozycję do osi widokowej panoramy przy wjeździe do miasta. Prace z dopiskiem „Konkurs na projekt i wykonanie architektonicznego muralu podkreślającego i promującego historyczny i kulturowy charakter dzielnicy Bydgoszczy – Stary Fordon” należy dostarczyć na adres: Urząd Miasta Bydgoszczy, Plastyk Miejski Marek Iwiński, ul. Grudziądzka 9-15, 85-130 Bydgoszcz (II piętro, pok. 215) w nieprzekraczalnym terminie do 30 listopada 2017 r. (decyduje data stempla pocztowego).

Czytaj więcej: KONKURS NA MURAL / STARY FORDON BYDGOSZCZ

KONKURS NA OPRACOWANIE KONCEPCJI PROJEKTOWEJ POMNIKA UPAMIĘTNIAJĄCEGO MŁODEGO LUDWIKA ZAMENHOFA


PREZYDENT  MIASTA  BIAŁEGOSTOKU z  siedzibą:  15-950  Białystok,  ul.  Słonimska 1, zaprasza do udziału w konkursie rzeźbiarsko-architektonicznym na opracowanie koncepcji projektowej pomnika upamiętniającego młodego Ludwika Zamenhofa w Białymstoku. Uczestnicy zainteresowani udziałem w konkursie zobowiązani są do złożenia w Departamencie Urbanistyki Urzędu Miejskiego w Białymstoku – adres: 15-437 Białystok, ul. I. Białówny 11 – „Wniosku o dopuszczenie do udziału w konkursie”, zgodnie z wymaganiami regulaminu konkursu, w nieprzekraczalnym terminie do dnia 21 września 2017 r. do godz. 15:30

Czytaj więcej: KONKURS  NA  OPRACOWANIE  KONCEPCJI  PROJEKTOWEJ  POMNIKA  UPAMIĘTNIAJĄCEGO  MŁODEGO  LUDWIKA...

Maciej Biberstein — malarstwo, rysunek

22.08.2017 r.


21 sierpnia br. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 odbył się wernisaż wystawy twórczości Macieja Bibersteina. Oficjalne otwarcie rozpoczął prezes Ryszard Kowalewski. Autor wystawy ofiarował liczne swoje szkice uczestnikom wernisażu oświadczając, że otwiera nowy rozdział w swojej karierze twórczej.

Fotorelacja:

Czytaj więcej: Maciej Biberstein — malarstwo, rysunek

Z Maciejem Bibersteinem o prawdziwym, podskórnym życiu rozmawia Ida Łotocka-Huelle

17 sierpnia 2017 r.


I.Ł. W naszej galerii prezentuje Pan malarstwo, ale nie tylko. Jaki zamysł towarzyszy wystawie?

M.B. To wystawa malarstwa i rysunku. Pokazuję również swoje albumy, szkicowniki, książki artystyczne, które tworzyłem ostatnimi czasy.

I.Ł. Czyli artystyczny diariusz?

M.B. Coś w tym rodzaju. To obrazy z ostatnich 2 lat, ale sięgające również mojej dawnej ikonografii. Jestem obecnie w momencie przełomowym. Planuję stworzyć pewną specyficzną artystyczną książkę.

I.Ł. Zajmuje się Pan również fotografią.

M.B. I nie chwaląc się, tylko informacyjnie powiem, że w 1998 r., rok po ukończeniu studiów otrzymałem nagrodę za najlepsze zdjęcia portretowe miesięcznika „Foto”, a jednoosobowym jury był Krzysztof Gierałtowski, bardzo ważna dla polskiej fotografii postać.

Czytaj więcej: Z Maciejem Bibersteinem o prawdziwym, podskórnym życiu rozmawia Ida Łotocka-Huelle 

Krystyna, Mieczysław, Daniel Twirbut — malarstwo i grafika

17.08.2017 r.


16 sierpnia br. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul.Piwnej 67/68 odbył się wernisaż wystawy twórczości Krystyny, Mieczysława oraz Daniela Twirbutów. Oficjalne otwarcie wystawy rozpoczął prezes Ryszard Kowalewski przybliżając uczestnikom sylwetki twórcze autorów prezentowanych prac na wystawie. O aspektach twórczości rodziny Twirbutów, także o decyzjach aranżacyjnych wystawy mówiła kurator galerii Maria Jędrzejczyk. Synowie ś.p. Krystyny i Mieczysława Twirbutów — Daniel i Błażej wyrażali wdzięczność gościom wernisażowym za niezwykłe uczestnictwo, wspominali Rodziców i ich entuzjazm twórczy, który również, jak przyznali, starają się kontynuować. Następnie — piękne chwile, artystyczne porywy, towarzyskie spotkania wspominali gdańscy twórcy: Bogusław Górecki, Stanisław Michel oraz Alojzy Michalak. Piękny wieczór. Wystawa potrwa do 3 września. Serdecznie zapraszamy.

Fotorelacja:

Czytaj więcej: Krystyna, Mieczysław, Daniel Twirbut — malarstwo i grafika

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z Błażejem Twirbutem, inicjatorem wystawy malarstwa i grafiki Krystyny Twirbut, Mieczysława Twirbuta i Daniela Twirbuta, przeprowadzona w sierpniu 2017 r.

Maria Jędrzejczyk: Prace, które dzięki Panu, możemy oglądać w naszej Galerii przy ulicy Piwnej, pochodzą, głównie, ze złotego okresu rozwoju sztuki powojennej. Klasyka lat sześćdziesiątych. Zachwycają i nie starzeją się, mimo upływu lat. Podobnie się jak dzieje z architekturą, filmem i muzyką z tego okresu. Jednak to były dopiero początki. Oglądamy także prace pochodzące z następnych dziesiątków lat, do końca XX wieku i początków XXI. Jako osoba prowadząca dwie firmy, jest Pan człowiekiem zapracowanym. Co sprawiło, że jednak znalazł Pan czas i zdobył się na wysiłek zorganizowania tej wystawy?

Błażej Twirbut: Rodzice odeszli niedawno. Mama dwa lata, Tato pięć lat temu. Pozostawili po sobie dużo prac malarskich i graficznych. Wiedli pracowite życie. Kiedy Gdańsk został w roku 1945 zbombardowany, oboje byli nastolatkami.

Czytaj więcej: Rozmowa Marii Jędrzejczyk z Błażejem Twirbutem,  inicjatorem wystawy malarstwa i grafiki Krystyny...

WYSTAWA MALARSTWA I RYSUNKU MACIEJA BIBERSTEINA

16.08.2017 r.


21 sierpnia br. o godz. 18.00 w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 odbędzie się otwarcie wystawy twórczości Macieja Bibersteina. W galerii zagoszczą kompozycje o ogromnej sile oddziaływania, intensywnych barwach, z plastyczną rekonstrukcją rzeczywistości. Maciej Biberstein jest autorem niezwykłych wypowiedzi artystycznych i wyraża się twórczo w wielu dziedzinach sztuki. W osobiste motywacje artystyczne autor wystawy wtajemnicza w ideowym résumé:

Czytaj więcej: WYSTAWA MALARSTWA I RYSUNKU MACIEJA BIBERSTEINA

Otwarcie siedziby Związku Ormiańskiego w Gdańsku

31.07.2017 r.


Związek Ormiański w Gdańsku zaprasza na uroczystość związaną z otwarciem nowej siedziby w Gdańsku przy ul. Mariackiej 34/36

 NIEDZIELA / 13 SIERPNIA 2017 r.

Szczegółowy program otwarcia siedziby Związku Ormiańskiego w Gdańsku w roku obchodów 650-lecia obecności Ormian w Polsce:

Czytaj więcej: Otwarcie siedziby Związku Ormiańskiego w Gdańsku

MIECZYSŁAW, KRYSTYNA, DANIEL TWIRBUT / WYSTAWA MALARSTWA I GRAFIKI

31.07.2017 r.


Od 16 sierpnia 2017 r. do 3 września w Galerii ZPAP w Gdańsku odbywać się będzie ekspozycja wystawy twórczości autorstwa Krystyny, Mieczysława i Daniela Twirbutów. Krystyna Twirbut (1926-2015), absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu im.Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uprawiała głównie grafikę i malarstwo. Mieczysław Twirbut (1928-2012), absolwent Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu im.Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uprawiał głównie malarstwo, także grafikę cyfrową.  Daniel Twirbut jest synem Krystyny i Mieczysława, również zajmuje się twórczością w zakresie grafiki i malarstwa. Prace Mieczysława Twirbuta są zróżnicowane na przestrzeni lat , natomiast Krystyna Twirbut jest autorką głównie pejzaży i przedstawień kwiatów. Daniel Twirbut tworzy prace o bardzo soczystym kolorycie, zwierzęta i groteskowe postaci o jednolitym charakterze.

Czytaj więcej: MIECZYSŁAW, KRYSTYNA, DANIEL TWIRBUT / WYSTAWA MALARSTWA I GRAFIKI

Mieto Olszewski — malarstwo, obiekty

25.07.2017 r.


Oficjalne otwarcie wystawy twórczości Mieta Olszewskiego w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbyło się 24 lipca br. Maria Jędrzejczyk, kurator galerii rozpoczęła uroczystość wdzięcznym powitaniem. Profesor Mieto Olszewski obdarzył zgromadzonych autorskimi gawędami o tworzeniu, życiu i ważnych spotkaniach. Odczytał fragmenty esejów powstałych przy oceanicznym wietrze. Wieczór pełen barw, emocji i sztuki...

Czytaj więcej: Mieto Olszewski — malarstwo, obiekty

Piotr Kowalski — kaligrafia

18.07.2017 r.


17 lipca br. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 prezes Ryszard Kowalewski oficjalnie otworzył ekspozycję prac Piotra Kowalskiego. Prezes przybliżył uczestnikom wernisażu sylwetkę twórczą Piotra Kowalskiego, przedstawił inspiracje Kaligrafa i zwrócił uwagę na relacje plastyczno-literackie wystawy. Piotr Kowalski podkreślił odprężający charakter wystawy, który zaakcentował wcześniej filuternym tytułem ekspozycji „Kotom też należy się wystawa kaligrafii”.

Czytaj więcej: Piotr Kowalski — kaligrafia

Rozmowa z Piotrem Kowalskim — artystą plastykiem, autorem wystawy p.t. „Kotom też należy się wystawa kaligrafii”


Ryszard Kowalewski: Piotrze, proszę opowiedz kiedy zetknąłeś się z liternictwem i ładnym pisaniem?

Piotr Kowalski: Liceum Plastyczne ukończyłem w Szczecinie. W szkole nauczyciel liternictwa odkrył, że potrafię sprawnie i zręcznie ładnie pisać. Od trzeciej klasy byłem „wykorzystywany” do wykonywania na rzecz szkoły plakatów, transparentów, szyldów itp.

R.K.: Jak dalej potoczyły się twoje przygody ze sztukami pięknymi?

Czytaj więcej: Rozmowa z Piotrem Kowalskim — artystą plastykiem, autorem wystawy p.t. „Kotom też należy się...

ROZMOWA z artystą plastykiem, profesorem zwyczajnym MIECZYSŁAWEM OLSZEWSKIM, z okazji wystawy Jego prac w Galerii ZPAP przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku, w lipcu 2017

14.07.2017 r


Maria Jędrzejczyk: Osoba Profesora jest dobrze znana nie tylko w środowisku artystów plastyków, ale wszystkim, którzy interesują się sztuką.

Nazwisko Mieta Olszewskiego jest jak magnes. Nie tylko z powodu Jego dzieł, wielkoformatowych, imponujących aktów, obrazów i rysunków.

„Mieto, to skarbnica anegdot, osoba znana z poczucia humoru i dystansu do samego siebie” - mówi się o Profesorze.

Czy uważa Pan, że ten luzacki sposób bycia zmienia się z wraz upływem lat? Jest Pan już seniorem...

Mieczysław Olszewski: Owszem. Teraz jestem seniorem infantylnym!

Czytaj więcej: ROZMOWA z artystą plastykiem, profesorem zwyczajnym MIECZYSŁAWEM OLSZEWSKIM, z okazji wystawy Jego...

Nagroda malarska im.K.Ostrowskiego dla Janusza Lewandowskiego

4.07.2017 r.


Kapituła Nagrody powoływana przez Zarząd Gdańskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków, pod przewodnictwem prof. Teresy Grzybkowskiej, przyznała ogólnopolskie wyróżnienie w dziedzinie malarstwa mazowieckiemu artyście Januszowi Lewandowskiemu. Nagroda jest wyróżnieniem za rok 2016 i przyznano ją za twórczą kontynuację polskiego malarstwa pejzażowego z najświetniejszego jego okresu, przełomu XIX i XX wieku. Janusz Lewandowski podjął twórczy dialog z mistrzami tego pejzażu zwłaszcza Jackiem Malczewskim, umieszczając w dalekich przestrzeniach ujęte szkicowo w nowej, własnej formie postaci.

Czytaj więcej: Nagroda malarska im.K.Ostrowskiego dla Janusza Lewandowskiego 

WYSTAWA KALIGRAFII PIOTRA KOWALSKIEGO

3.07.2017 r.


Piotr Kowalski przygotowuje niezwykłą wystawę, którą zatytułował „Kotom też należy się... wystawa kaligrafii”. Prezentacja obejmie prace z dziedziny kaligrafii inspirowane literaturą o kotach – najpopularniejszych zwierzętach domowych na świecie.

Czytaj więcej: WYSTAWA KALIGRAFII PIOTRA KOWALSKIEGO

WYSTAWA MALARSTWA I OBIEKTÓW MIETA OLSZEWSKIEGO

3.07.2017 r.


Jeszcze w lipcu w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 rozpocznie się ekspozycja malarstwa i obiektów prof. Mieta Olszewskiego. Oryginalne, wymowne przedstawienia nagości w ujęciu malarskim Mieta Olszewskiego otrzymują energię plastyczną, która przenosi na odbiorcę wrażenie rozkoszowania się unikatową chwilą, prowokuje do delektowania się mistrzowską kompozycją.

Czytaj więcej: WYSTAWA MALARSTWA I OBIEKTÓW MIETA OLSZEWSKIEGO

Ignacy Bulla — malarstwo

2.07.2017 r.Pierwszego dnia lipca 2017 roku w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbył się wernisaż wystawy malarstwa Ignacego Bulli. Oficjalnego otwarcia wystawy dokonał prezes Ryszard Kowalewski, o porywach twórczych Ignacego Bulli opowiadał kurator wystawy Jarosław Pijarowski, o przyjaźni twórczej i artystycznych przygodach mówił profesor Czesław Tumielewicz. Autor z otwartością zachęcał do rozmów o malarstwie i kulisach powstawania prac prezentowanych na wystawie.

Czytaj więcej: Ignacy Bulla — malarstwo

SUKCES ARTYSTÓW OKRĘGU GDAŃSKIEGO W PARYSKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM

28-29.06.2017 r.


 W konkursie NanoArt organizowanym przez Galerię Roi Doré w Paryżu III nagrodę odebrała rzeźbiarka Danuta Jarzyńska. Wyróżnienie za rysunki otrzymał Bartłomiej Błażejowski. To  bardzo miła wiadomość. Konkurs NanoArt im. Tadeusza Malińskiego jest organizowany przez Galerię Roi Doré. Galeria Roi Doré jest renomowaną paryską galerią, usytuowaną w centrum artystycznej dzielnicy Paryża, Le Marais, w sąsiedztwie Muzeum Picassa. Tegoroczna edycja konkursu została objęta honorowym patronatem Ambasady RP w Paryżu, Ohio University (USA), Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Polskiego Instytutu Studiów nad Sztuką Świata w Warszawie. Prof. Tadeusz Maliński jest światowej sławy ekspertem z zakresu medycyny, farmakologii i chemii, pionierem nanomedycyny dwukrotnie nominowanym do Nagrody Nobla. Konkursu NanoArt ma na celu propagowanie wiedzy i uhonorowanie innowacyjnej działalności Profesora Malińskiego, dostarczając zarazem artystom nowych źródeł inspiracji, konkurs wpisuje się również w wielowiekową tradycję związków między sztuką a nauką. Do tegorocznej, trzeciej edycji swoje prace zgłosiło 80 artystów z 7 krajów. Ich zadaniem było stworzenie w dowolnej technice prac nadających nowy wymiar samemu pojęciu NanoArt, łącząc w sobie tak „Nano” – naukę w szerokim znaczeniu tego słowa, jak i „Art” –  sztukę w klasycznym rozumieniu, czyli dzieła o znaczącej wartości estetycznej i intelektualnej. Do ostatniego etapu konkursu przeszło 46 autorów, których prace złożyły się na wystawę finałową prezentowaną obecnie w galerii. 24 czerwca miał miejsce wernisaż, podczas którego prof. Jan Wiktor Sienkiewicz – przewodniczący konkursowego jury - ogłosił wyniki:

Czytaj więcej: SUKCES ARTYSTÓW OKRĘGU GDAŃSKIEGO W PARYSKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM

KONKURS RZEŹBIARSKI NA PROJEKT POMNIKA TADEUSZA WENDY

Gmina Miasta Gdyni ogłosiła konkurs rzeźbiarski na projekt pomnika Tadeusza Wendy. Celem konkursu jest wybór najlepszego pod względem artystycznym projektu pomnika upamiętniającego postać głównego projektanta i budowniczego gdyńskiego portu. Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie upływa dnia 24 lipca 2017 r. o godzinie 15.00. Dla laureatów konkursu przewidziano następujące nagrody pieniężne:

Czytaj więcej: KONKURS RZEŹBIARSKI NA PROJEKT POMNIKA TADEUSZA WENDY

WYSTAWA TWÓRCZOŚCI ARTYSTÓW OKRĘGU GDAŃSKIEGO W TORUNIU

25.06.2017 r.24 czerwca 2017 roku w Galerii ZPAP w Toruniu odbyło się oficjalne otwarcie wystawy twórczości pięćdziesięciu jeden artystów z Gdańskiego Okręgu. Wystawa jest pierwszą odsłoną cyklu ogólnopolskich spotkań „Niepodległa dla Niepodległej”, które zainicjował wiceprezes Okręgu Toruńskiego prof. Wiesław Smużny z misją integracji polskich artystów plastyków u progu stulecia odzyskania niepodległości.

Czytaj więcej: WYSTAWA TWÓRCZOŚCI ARTYSTÓW OKRĘGU GDAŃSKIEGO W TORUNIU

II Ogólnopolski Konkurs Plastyczny KOLAŻ-ASAMBLAŻ


Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Olkuszu ogłosiła II Ogólnopolski Konkurs Plastyczny KOLAŻ-ASAMBLAŻ, adresowany do artystów profesjonalnych oraz studentów ostatniego roku wyższych magisterskich uczelni artystycznych z całej Polski. Na adres Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Olkuszu do dnia 10.10.2017 r. należy przesyłać zdjęcia prac, dowód wpłaty wpisowego oraz kartę zgłoszenia.

Czytaj więcej: II Ogólnopolski Konkurs Plastyczny KOLAŻ-ASAMBLAŻ

Jan Masa — fotografia

15.06.2017 r.12 czerwca br. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 odbyło się oficjalne otwarcie wystawy fotografii autorstwa Jana Masy. Gości wernisażowych powitał prezes Ryszard Kowalewski. Rozstrzygnięcia twórcze, ważne etapy w biografii artystycznej i plastyczną koncepcję cyklu Spaces Jana Masy naświetliła kurator galerii Ida Łotocka-Huelle. Jan Masa podziękował gościom za uczestnictwo w wernisażu, wyraził wdzięczność swoim bliskim i zaprosił do dalszych konwersacji przy kieliszku wina. Spotkanie upłynęło w radosnej i życzliwej atmosferze. Wystawa potrwa do 12 lipca 2017 r. Gorąco zapraszamy.

Czytaj więcej: Jan Masa — fotografia

Z Janem Masą o przestrzeniach w mentalnym obiektywie rozmawia Ida Łotocka-Huelle

Gdańsk 9 czerwca 2017 r.


I.Ł. W naszej związkowej galerii prezentuje pan cykl fotografii zatytułowany „Spaces” czyli przestrzenie. Faktycznie to obrazy wnętrz, przestrzeni wewnętrznych. Skojarzenia i konteksty nasuwają się same. Czy to również przestrzenie psychiki człowieka?

J.M. To przestrzenie w rozumieniu szerokim. Uważam, że to, co widzimy, namacalne, to nie jest wszystko. Sfera spirytualna, duchowa jest tak samo ważna, o ile nie najważniejsza. Często ludzie ubodzy materialnie są szczęśliwsi, niż ludzie bogaci.

I.Ł. Może mają mniejszy dostęp do informacji, które czynią człowieka nieszczęśliwym?

J.M. Czy ja wiem? Im dłużej żyję, tym mam więcej pytań, a mniej odpowiedzi. Uważam, że człowiek jest istotą poszukującą. Ten, kto twierdzi że znalazł, może się bardzo mylić. Mógł znaleźć jakiś wycinek rzeczywistości np. zawód, miejsce, w którym czuje się szczęśliwy. Ale to tylko przystanek.

I.Ł. Można powiedzieć, że znalazł, ale tylko punkt wyjścia do dalszych poszukiwań?

Czytaj więcej: Z Janem Masą o przestrzeniach w mentalnym obiektywie rozmawia Ida Łotocka-Huelle

Jerzy Srzednicki / Retrospektywa ... - zostawmy je, zostawmy bez tytułu

9.06.2017 r.9 czerwca br. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbyło się otwarcie wystawy malarstwa Jerzego Srzednickiego (1930-2007). Gości wernisażowych powitał Prezes Gdańskiego Okręgu ZPAP Ryszard Kowalewski, o twórczości Jerzego Srzednickiego mówił Jarosław Pijarowski. Niezapomniany koncert muzyczny podarowała Eurazja Srzednicka — córka autora wystawy. Spotkanie upłynęło w wyjątkowej atmosferze — pełnej wzruszeń, kolorów, wrażeń...Wystawa czynna do 29 czerwca. Serdecznie zapraszamy.

FOTORELACJA

Czytaj więcej: Jerzy Srzednicki / Retrospektywa... - zostawmy je, zostawmy bez tytułu

Jerzy Srzednicki — malarstwo

2.06.2017 r.


Malownicze widoki Sejn, urokliwe zaułki oraz sceny rodzajowe wypełniają kompozycje autorstwa Jerzego Srzednickiego. Jerzy Srzednicki to malarz blisko związany z Sejnami, w których przedwojenną społeczność tworzyli żyjący w przyjaźni Litwini, Polacy i Żydzi. Większość jego prac przedstawia barwną historię miasteczka. Często uwieczniał na swoich obrazach Żydów, jarmarki i architekturę. Wystawa twórczości Jerzego Srzednickiego gościć będzie w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68. Wernisaż odbędzie się 9 czerwca 2017 r. o godz. 18.00. Serdecznie zapraszamy.

Retrospektywa

-zostawmy je, zostawmy  bez tytułu

 - Czy można zapomnieć o sobie, swoim jestestwie… Czy można dotknąć  pejzażu;  historii  północno – wschodniej ściany naszej ojczyzny – Polski? Czy można stać się jej częścią?

 - moja odpowiedź brzmi:  tak - dotykając twórczości człowieka, który całe życie był wierny swoim ideałom i ukochanej rodzinie – Jerzego Srzednickiego.

Czytaj więcej: Jerzy Srzednicki — malarstwo

Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego / decyzja Kapituły

29.05.2017 r.Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego jest ogólnopolskim wyróżnieniem w dziedzinie malarstwa. Kapitułę Nagrody powołuje Zarząd Gdańskiego Okręgu ZPAP. Kapituła wyznacza laureata nagrody raz w roku, na specjalnym posiedzeniu. Dnia 29 maja 2017 r. w Klubie Środowisk Twórczych SPATiF w Sopocie odbyło się posiedzenie Kapituły Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za 2016 rok, na którym ustanowiono werdykt:

Kapituła Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego przyznała Januszowi Lewandowskiemu nagrodę za rok 2016

Czytaj więcej: Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego / decyzja Kapituły

JAN MASA / FOTOGRAFIA Z CYKLU „SPACES”

27.05.2017 r.

Światło, odbicie, rozproszenie, tajemnica, droga... Silne metafizyczne korelacje w fotografii Jana Masy sprawiają, że przyswojenie artystycznej wypowiedzi jest prawdziwym przeżyciem, duchową podróżą po przestrzeniach wykreowanych światłem, spokojem, wyobraźnią. Wystawa fotografii Jana Masy rozpocznie się 12 czerwca br. o godz. 18.00 w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47.

Czytaj więcej: JAN MASA / FOTOGRAFIA Z CYKLU „SPACES”

PASAŻ SZTUKI SOPOT CENTRUM / KRZYSZTOF CIUPA — RZEŹBA

 27.05.2017 r.

Gdański Okręg Związku Polskich Artystów Plastyków, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Fundacja Wspólnota Gdańska oraz Sopot Centrum we wspólnej inicjatywie stworzyli przestrzeń do artystycznej prezentacji — Pasaż Sztuki w Sopot Centrum. Pierwsza wystawa inaugurująca cykl wystaw twórczości młodych interesujących autorów rozpocznie się już 31 maja br. Będzie to ekspozycja rzeźb Krzysztofa Ciupy. Rzeźby Krzysztofa Ciupy to bardzo oryginalne konstrukcyjne kompozycje o esencjonalnym komunikacie. Wernisaż rozpocznie się o godz. 17.00. Gorąco zapraszamy.
 
 Jako główny budulec rzeźbiarski służą mi deski, pozyskiwane najczęściej z drewnianych palet, wszechobecnego dziś materiału stosowanego niemal w każdej dziedzinie przemysłu. Łącząc i wycinając określone figury składam je w konkretną bryłę uzyskując jednocześnie spójną formę rzeźbiarską. Podstawą dla mojej rzeźby jest projekt odlany w gipsie. Dzięki szczegółowym wyliczeniom i starannemu wymierzeniu kątów każdej płaszczyzny, jestem w stanie bardzo dokładnie odwzorować całą formę.

Czytaj więcej: PASAŻ SZTUKI SOPOT CENTRUM / KRZYSZTOF CIUPA — RZEŹBA

IDENTITY — JAROSŁAW PIJAROWSKI

 25.05.2017 r.


24.05.2017 r. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbył się wernisaż wystawy IDENTITY KULTURA I SZTUKA W TWÓRCZOŚCI PIJAROWSKIEGO Z LAT 1997-2017. Oficjalnego otwarcia dokonał prezes Ryszard Kowalewski, który w wystąpieniu przedstawił szerokie spektrum fascynacji twórczych Jarosława Pijarowskiego, a także krótko przybliżył sylwetkę twórczą Marka Ronowskiego, którego surrealistyczne prace malarskie Jarosław Pijarowski włączył do ekspozycji. Spotkanie wernisażowe wzbogacone zostało o uroczysty element — wręczenie Nagrody Artystycznej im. Klemensa Janickiego. Jarosław Pijarowski otrzymał dyplom nagrody oraz statuetkę IANICIUS za zasługi dla kultury polskiej. Świeżo upieczony Laureat nie krył wzruszenia i w swojej wypowiedzi przybliżył uczestnikom wernisażu główne inspiracje i motywy działań twórczych, a także wagę artystycznej współpracy, współdziałania w zakresie promocji sztuki, współtworzenia...

Czytaj więcej: IDENTITY — JAROSŁAW PIJAROWSKI

Finisaż wystawy twórczości Joachima Lothara Gartnera i Hansa Jürgena Gartnera

20.05.2017 r.19.05.2017 r. w Galerii ZPAP w Gdańsku odbył  się finisaż wystawy twórczości austriackich artystów - braci bliźniaków Joachima Lothara Gartnera i Hansa Jürgena Gartnera. Braci łączą nie tyko silne więzy rodzinne ale także pasja artystyczna, którą realizują w autonomicznym procesie twórczym - Joachim Lothar w Wiedniu, Hans Jürgen w Augsburgu.

Czytaj więcej: Finisaż wystawy twórczości Joachima Lothara Gartnera i Hansa Jürgena Gartnera 

KONKURS NA WYKONANIE PROJEKTU MURALU POŚWIĘCONEGO WOJCIECHOWI KILAROWI


Organizatorem konkursu na projekt muralu jest Polska Filharmonia „Sinfonia Baltica” w Słupsku, ul. Jana Pawła II 3, 76-200 Słupsk. Celem konkursu na projekt muralu jest wyłonienie najlepszego projektu wielkoformatowego malowidła ściennego, które zostanie zrealizowane na eksponowanej ścianie Polskiej Filharmonii „Sinfonia Baltica” w Słupsku. Tematyką muralu jest postać wybitnego, zmarłego w roku 2013, kompozytora Wojciecha Kilara. Mile widziane będą elementy inspirowane jego twórczością. Projekt i jego wykonanie związane jest z jubileuszem 40-lecia Filharmonii i faktem nadania instytucji imienia Wojciecha Kilara. Wymiary ściany są następujące: 23,50 m ( długość ściany) x 10,10 m (wysokość). Jeśli chodzi o technikę wykonania muralu, to powinien on być wykonany na bazie farb akrylowych lub innych profesjonalnych farb elewacyjnych. Konkurs na projekt muralu skierowany jest do studentów lub absolwentów uczelni plastycznych w Polsce.Termin przesyłania prac mija 30 czerwca b.r.

Czytaj więcej: KONKURS NA WYKONANIE PROJEKTU MURALU POŚWIĘCONEGO WOJCIECHOWI KILAROWI

Ogólnopolski Konkurs na małą formę użytkową „Włocławki — Nowa Odsłona”

 

Galeria Sztuki Współczesnej oraz Urząd Miasta Włocławka ogłosili Ogólnopolski Konkurs na małą formę użytkową „Włocławki — Nowa Odsłona”. Konkurs jest jednoetapowy i ma charakter konkursu otwartego ze szczególnym uwzględnieniem studentów wzornictwa, grafiki użytkowej, rzeźby, ceramiki i szkła, tkaniny i ubioru, oraz artystów plastyków. Nieprzekraczalny termin dostarczenia Prac Konkursowych i wymaganych załączników mija 30 czerwca 2017 r. Nagrody:

I Nagroda: 4000 zł

II Nagroda: 2500 zł

III Nagroda: 1500 zł

We Włocławku, przez około 120 lat, nieprzerwanie produkowano wyroby fajansowe, które stały się swoistą wizytówką miasta. Do dzisiaj spotkać można w wielu domach „Włocławki”, takie jak: talerzyki, wazony, filiżanki, zegary, itd.

Czytaj więcej: Ogólnopolski Konkurs na małą formę użytkową „Włocławki — Nowa Odsłona”

Ogólnopolski Konkurs Malarski „Moje Zakopane”


Zakopiańskie Centrum Kultury ogłosiło Ogólnopolski Konkurs Malarski pt. „Moje Zakopane”. Celem konkursu jest próba przedstawienia różnorodności indywidualnego odbioru Zakopanego i Tatr oraz uwypuklenie wkładu twórczości artystów związanych z Zakopanem w promocję i odbiór tatrzańskiego regionu poza jego granicami. W konkursie mogą wziąć udział profesjonalni artyści plastycy. Do konkursu  można zgłaszać obrazy wykonane w dowolnej technice malarskiej. Tematem prac powinny być Tatry i Zakopane. Każdy artysta może zgłosić maksymalnie trzy obrazy z lat 2014-2017. Opłata za udział w konkursie wynosi 70 zł. 31 lipca 2017 r. mija termin przesyłania zgłoszeń wraz z dokumentacja fotograficzną.

Nagrody:

Czytaj więcej: Ogólnopolski Konkurs Malarski „Moje Zakopane”

Michał Godlewski — malarstwo / Małgorzata Krakowiak — obiekty tkackie / Andrzej Tuźnik — malarstwo

16.05.2017 r.


W maju można odwiedzić bardzo interesujące wystawy. W Siedlcach Galeria Teatralna prezentuje kompozycje Michała Godlewskiego, które w niezwykły sposób ujmują podlaski pejzaż, w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku Małgorzata Krakowiak przygotowała bardzo osobistą ekspozycję obiektów tkackich p.t. „Biologia świadomości”, która z charyzmą ukazuje moc intelektu i bogactwo wewnętrzne człowieka, a w gdańskiej Sztuce Wyboru swój artystyczny przekaz o istnieniu w codzienności pokazuje Andrzej Tuźnik.

Czytaj więcej: Michał Godlewski — malarstwo / Małgorzata Krakowiak — obiekty tkackie / Andrzej Tuźnik — malarstwo

KONKURS NA OPRACOWANIE KONCEPCJI „ALEI NIEZŁOMNYCH” W BIAŁYMSTOKU

PREZYDENT  MIASTA  BIAŁEGOSTOKU zaprasza do  udziału  w  ogłoszonym  konkursie  rzeźbiarsko-architektonicznym  na  opracowanie  koncepcji projektowej „Alei Niezłomnych”, wraz z tablicą memoratywną oraz formami upamiętniającymi: płk. Ryszarda Kuklińskiego i Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszka”, w  parku  Konstytucji  3-go  Maja  w  Białymstoku.

  1. Przedmiotem konkursu jest opracowanie koncepcji projektowej „Alei Niezłomnych” – tj. przedstawienie propozycji zagospodarowania terenu i zmiany wyrazu symbolicznego fragmentu głównej alei spacerowej parku Konstytucji 3-go Maja w Białymstoku, poprzez zlokalizowanie w jej sąsiedztwie tablicy memoratywnej oraz siedmiu form upamiętniających polskich „niezłomnych” bohaterów – ze szczególnym opracowaniem upamiętnień dedykowanych osobom: płk. Ryszarda Kuklińskiego i mjr. Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszka”, przewidywanych do realizacji w I etapie zagospodarowania „Alei Niezłomnych”.
  2. Konkurs zostanie przeprowadzony jako otwarty, jednoetapowy, o charakterze realizacyjnym, w którym uczestnicy konkursu składają „Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie”, a Zamawiający dopuszcza i zaprasza do składania prac konkursowych uczestników spełniających warunki określone w regulaminie konkursu.
  3. Uczestnikami konkursu mogą być osoby fizyczne, osoby prawne oraz podmioty zbiorowe nieposiadające osobowości prawnej (np. zespoły projektowe złożone z osób fizycznych), które spełniają następujące warunki:
  4. posiadają wiedzę i doświadczenie oraz dysponują odpowiednim potencjałem technicznym umożliwiającym wykonanie pracy konkursowej,
  5. ubiegając się o udział w konkursie dysponują osobami zdolnymi do wykonania pracy konkursowej, w tym przynajmniej jedną osobą, która legitymuje się dyplomem ukończenia studiów wyższych na kierunku w zakresie rzeźby, na polskiej lub zagranicznej uczelni wyższej, z uzyskanym na tej uczelni co najmniej stopniem magistra lub jemu równoważnym,
  6. w przypadku wygrania konkursu będą dysponować, osobami zdolnymi do wykonania szczegółowego opracowania pracy konkursowej, w tym: przynajmniej jedną osobą, która legitymuje się uprawnieniami budowlanymi do projektowania w specjalności architektonicznej bez ograniczeń, w rozumieniu Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2016 r. poz. 290, ze. zm).
  7. Uczestnicy zainteresowani udziałem w konkursie zobowiązani są do złożenia „Wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie”, które należy sporządzić zgodnie z wymaganiami regulaminu konkursu oraz przesłać w formie pisemnej do siedziby Departamentu Urbanistyki Urzędu Miejskiego w Białymstoku przy ul. Dr. I. Białówny 11, w nieprzekraczalnym terminie do dnia 18 maja 2017 r. do godz. 15:30.

Czytaj więcej: KONKURS  NA  OPRACOWANIE  KONCEPCJI  „ALEI  NIEZŁOMNYCH”  W  BIAŁYMSTOKU

IDENTITY / JAROSŁAW PIJAROWSKI

11.05.2017 r.


Na wystawie w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 Jarosław Pijarowski pokaże po raz pierwszy tak zwanych „bohaterów drugiego planu” czyli twórców, z którymi współpracował przy swoich projektach autorskich — obrazy olejne, fotogramy, portrety które zostały wykorzystane do projektów okładek płyt czy plakatów. W dniu wernisażu zostanie przedstawiona również pierwsza polska aplikacja wykorzystywana w technologii Virtual Reality przedstawiająca pracownię prof. Abakanowicz.

Twórca zapowiada niespodziankę w dniu wernisażu. Serdecznie zapraszamy, wernisaż już 24 maja br.

Czytaj więcej: IDENTITY / JAROSŁAW PIJAROWSKI

Giennadij Jerszow — rzeźba

8.05.2017 r.


8 maja 2017 r. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 odbył się wernisaż wystawy twórczości Giennadija Jerszowa. Oficjalnego otwarcia dokonała kurator galerii Ida Łotocka-Huelle, która w swojej wypowiedzi szeroko przedstawiła dokonania artystyczne Giennadija Jerszowa, jego monumentalne realizacje.

Czytaj więcej: Giennadij Jerszow — rzeźba

Z Gienadijem Jerszowem o sile figury rozmawia Ida Łotocka-Huelle

5 maja 2017 r.


I.Ł. Obecna wystawa to retrospektywa w formie plansz pańskiej twórczości – rzeźby monumentalnej.

G.J. Tak, to pomniki zrealizowane w Polsce i na Ukrainie.

I.Ł. Czy gdzieś jeszcze tworzył Pan pomniki?

G.J. W Rumunii w Bukareszcie pomnik Tarasa Szewczenki, romantycznego pisarza ukraińskiego. Niestety nie mam planszy z tą rzeźbą.

I.Ł. Skąd płyną zamówienia? Tak kosztowne realizacje to pewnie zamówienia publiczne, kościelne, jakieś instytucje?

G.J. Tak, ale sam sobie szukam tematu takiego, w którym mam dużo do powiedzenia. Jeżeli wszystko układa się dobrze, temat urasta w pomnik.

I.Ł. Ci wielcy ludzie to pański wybór. Co w nich pana pociąga?

G.J. Różne rzeczy: osobowości, różne tematy historyczne, religijne, kwestie kulturowe.

I.Ł. Pomnik Jana Pawła II w Toruniu. W pana wydaniu to niezwykle skupiona postać z pochyloną głową i cierpliwym uśmiechem na twarzy. Jak przebiega proces uzyskiwania takiej ekspresji?

G.J. Praca nad taką rzeźbą wymaga spokoju, dobrego klimatu, wewnętrznej harmonii.

Czytaj więcej: Z Gienadijem Jerszowem o sile figury rozmawia Ida Łotocka-Huelle

Joachim Lothar Gartner i Hans Jürgen Gartner – malarstwo, grafika, formy przestrzenne

5.05.2017 r. 4 maja 2017 r. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbył się wernisaż wystawy twórczości austriackich artystów  „Gartner & Gartner – różnice łączące”. Oficjalne otwarcie rozpoczął kurator wystawy Mariusz Sładczyk, który w swej wypowiedzi przedstawił sylwetki twórcze braci bliźniaków – Joachima Lothara Gartnera i Hansa Jürgena Gartnera, przybliżył sposób obrazowania autorów – ich abstrakcyjne wypowiedzi o różnych akcentach artystycznych – w twórczości Joachima Lothara Gartnera dominują geometria i kontrasty w twórczości Hansa Jürgena Gartnera formy organiczne.

Czytaj więcej: Joachim Lothar Gartner i Hans Jürgen Gartner – malarstwo, grafika, formy przestrzenne

Międzynarodowy Dzień Ziemi / happening Heleny Sadłek

23.04.2017 r.22 kwietnia 2017 r. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbyła się akcja artystyczna dla Ziemi. Autorka happeningu „Dzień Ziemi” Helena Sadłek zaprosiła do współpracy wielu znakomitych artystów: Krystynę Stańko, Macieja Sikałę, Piotra Kowalskiego, Grupę Terapeutyczną Gluten. Święto naszej planety w gdańskiej galerii toczyło się z zapachem ziemi, świeżej trawy, w ferii barw natury, przy dźwiękach zgodnych z rytmem serca, trzepotu skrzydeł… Happening z okazji Dnia Ziemi okazał się wyrazistym artystycznym wydarzeniem, spotkaniem z plastyką, muzyką i aspektami ekologii głębokiej.

Czytaj więcej: Międzynarodowy Dzień Ziemi / happening Heleny Sadłek

AGENCJA SZTUKI DOM AKTORA ORAZ OKRĘG GDAŃSKI ZPAP ZAPRASZAJĄ

21.04.2017 r.


20 kwietnia 2017 roku w Domu Aktora w Gdańsku odbył się wernisaż wystawy malarstwa Ryszarda Kowalewskiego p.t. "Wybrałem Góry". Oficjalnego otwarcia dokonał Zdzisław Miodowski, współwłaściciel Agencji Sztuki - Dom Aktora. Twórczość Ryszarda Kowalewskiego merytoryczną wypowiedzią przybliżył gościom wernisażowym Marek Wróbel. Spotkanie przebiegało w artystycznej atmosferze, malarstwo nastrajało do sięgania po tematy fundamentalne, rozmowy wernisażowe toczyły się długo i z pasją. Interesujące wydarzenie. Wystawę można oglądać do 17 maja 2017 r. w godz. 11.00-20.00. Serdecznie zapraszamy.

Malarstwo Andrzeja Sochy w Starogardzie Gdańskim

4.04.2017 r.

 Prezes Gdańskiego Okręgu ZPAP Ryszard Kowalewski szczególnie zachęca do kontemplacji malarstwa Andrzeja Sochy, przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej w Gdańsku. Jeszcze do 24 kwietnia 2017 roku w Galerii A Starogardzkiego Centrum Kultury przy al. Jana Pawła II nr 3 w Starogardzie Gdańskim można odwiedzić autorską wystawę Andrzeja Sochy.

Czytaj więcej: Malarstwo Andrzeja Sochy w Starogardzie Gdańskim

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd