POŻEGNANIE PANI ALICJI RACY

4.04.2017 r.

 Dnia 31 marca 2017 r. odbyło się pożegnanie pani Alicji Racy, głównej księgowej Gdańskiego Okręgu ZPAP. Pani Alicja Raca pracowała dla Związku szesnaście lat. Teraz księgowością Okręgu zajmie się biuro rachunkowe.

Karolina Dąbrowska, Jolanta Kleinschmidt — ikona

1.04.2017 r.

 Ikona. Twórczość, która obok artystycznego wymiaru  ma silne odniesienia duchowe. Od malarskiej materii i formy drogą kontemplacji ikonopisu docieramy do tego co duchowe. Sacrum. Pierwszego dnia kwietnia w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbyło się otwarcie wystawy ikon Karoliny Dąbrowskiej i Jolanty Kleinschmidt.

Czytaj więcej: Karolina Dąbrowska, Jolanta Kleinschmidt — ikona

IKONA / Karolina Dąbrowska, Jolanta Kleinschmidt

24.03.2017 r.

 W pierwszy dzień kwietnia br. gorąco zapraszamy do Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 na wernisaż wystawy ikon. Ekspozycja złoży się z ikon pisanych przez Karolinę Dąbrowską oraz Jolantę Kleinschmidt. Uroczystość otwarcia wystawy uświetni koncert w wykonaniu Duo Sopot. Na akordeonie zagra Elżbieta Rosińska, na wiolonczeli Anna Sawicka.

„Ikona jest bramą, która otwiera się na ogród równie rzeczywisty jak ten świat”. Autorem tego określenia jest Aidan Hart, wybitny współczesny brytyjski ikonopisarz. Oddaje ono barwnie i w pełny sposób charakter ikony. Kontemplując ikonę, uczestniczymy w tajemnicy na niej przedstawionej.

Czytaj więcej: IKONA / Karolina Dąbrowska, Jolanta Kleinschmidt

Anna Baranowska — malarstwo

21.03.2017 r.


21 marca 2017 r. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 odbyło się oficjalne otwarcie wystawy malarstwa Anny Baranowskiej. Zebranych przywitał prezes Gdańskiego Okręgu ZPAP Ryszard Kowalewski, o plastycznych inspiracjach autorki, wyborach i środkach artystycznego  wyrazu opowiedziała kurator Ida Łotocka-Huelle.

Czytaj więcej: Anna Baranowska — malarstwo

Z Anną Baranowską o wystawie „Kwadrat do kwadratu” i o łamaniu reguł szachowego pola rozmawia Ida Łotocka-Huelle

17 marca 2017 r.I.Ł. Pokazuje pani na wystawie obrazy olejne. Czy to jedyna technika w jakiej się pani wypowiada?

A.B. Pracuję jeszcze w technice akrylowej, ale rzadko, bo jest dla mnie za mało elastyczna. Poza tym robię grafikę artystyczną – linoryt kolorowy, a wcześniej biało-czarny. Teraz czerń i biel „wskoczyły” do malarstwa, z czego się cieszę, bo udało mi się uspokoić gamę kolorystyczną. Wcześniej dominowała czerwień, teraz pozostała w akcentach, aby przełamać szarości i beże. Jednak moim zamysłem było, aby prace miały charakter graficzny.

I.Ł. W sensie budowania formy? Aby strukturalny dla obrazu nie był kolor?

A.B. Tak, chodzi o formę, tą która jest u źródeł mojej inspiracji, a jest nią czaturanga.

Czytaj więcej: Z Anną Baranowską o wystawie „Kwadrat do kwadratu” i o łamaniu reguł szachowego pola rozmawia Ida...

STANISŁAW GIERADA — RZEŹBA — SCENA MUZYCZNA GAK

20.03.2017 r.

 


19.03.2017 r. w Scenie Muzycznej GAK o godz. 17.30 rozpoczęła się oficjalnie wystawa rzeźby Stanisława Gierady. Wystawa powstała z czynnym udziałem Iwony Kolasińskiej z Gdańskiego Archipelagu Kultury i Związku Polskich Artystów Plastyków oraz prezesa Gdańskiego Okręgu ZPAP Ryszarda Kowalewskiego. Spotkanie z rzeźbą Stanisława Gierady zawsze jest dużą przyjemnością, a w połączeniu z bluesem to wręcz powiew radości, który mogli poczuć uczestnicy niedzielnych wydarzeń w gdańskiej Scenie Muzycznej. Wyrazistość, niekonwencjonalność i przenikliwy charakter kompozycji rzeźbiarskich Stanisława Gierady stworzyły ekspozycję, którą bezsprzecznie warto zobaczyć. Serdecznie zapraszamy do Sceny Muzycznej Gdańskiego Archipelagu Kultury, wystawa potrwa do 7 kwietnia.

Fotorelacja:

Czytaj więcej: STANISŁAW GIERADA — RZEŹBA — SCENA MUZYCZNA GAK

Maria Kępa — "Opowieść o domu"

18.03.2017 r.


Sobotni wieczór 18 marca 2017 r. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 upłynął w wybornej atmosferze jaką stworzyła, właśnie otwarta, ekspozycja rzeźby i rysunku Marii Kępy w połączeniu z ujmującą osobowością autorki — pełnej młodzieńczej energii, nadzwyczajnego taktu i zdecydowania. Oficjalnego otwarcia wystawy dokonała kurator Katarzyna Szczodrowska przedstawiając zebranym sylwetkę twórczą Marii Kępy i przypominając o niedawnym sukcesie jaki osiągnęła zdobywając wyróżnienie w I Pomorskim Biennale Sztuki Młodych "Potok Sztuki".

Czytaj więcej: Maria Kępa — "Opowieść o domu"

KWADRAT do KWADRATU — WYSTAWA TWÓRCZOŚCI ANNY BARANOWSKIEJ

3.03.2017 r.

 


20 marca br. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 odbędzie się oficjalne otwarcie wystawy malarstwa Anny Baranowskiej. "KWADRAT do KWADRATU" to samorzutny tytuł ekspozycji o mocnych matematycznych konotacjach. W kompozycjach malarskich Anny Baranowskiej przewodzi kontrast, harmonia, symetria, geometria, paralelizm, multiplikacja, zwielokrotnianie i reguła.

Czytaj więcej: KWADRAT do KWADRATU — WYSTAWA TWÓRCZOŚCI ANNY BARANOWSKIEJ

OPOWIEŚĆ O DOMU — WYSTAWA TWÓRCZOŚCI MARII KĘPY

3.03.2017 r.


18 marca br. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbędzie się wernisaż wystawy rzeźby i rysunku Marii Kępy. Bez wątpienia będzie to bardzo interesująca propozycja artystyczna. W ubiegłym roku Maria Kępa za swoją twórczość została wyróżniona w I Pomorskim Biennale Sztuki Młodych "Potok Sztuki". "Potok Sztuki" prezentował najbardziej wartościowe zjawiska twórcze rozpoznane wśród profesjonalnych plastyków młodego pokolenia.

Czytaj więcej: OPOWIEŚĆ O DOMU — WYSTAWA TWÓRCZOŚCI MARII KĘPY

GRAFITEKA 2017

3.03.2017 r.

R E G U L A M I N

I OGÓLNOPOLSKI KONKURS GRAFIKI ARTYSTYCZNEJ
GRAFITEKA 2017

Okręg Warszawski  Związku Polskich Artystów Plastyków, Sekcja Grafiki z siedzibą 00-052 Warszawa, ul. Mazowiecka 11a, zwany dalej Organizatorem, ogłasza I Ogólnopolski Konkurs Grafiki Artystycznej Grafiteka 2017,  będący częścią V edycji wystawy  Grafiteka 2017.

Czytaj więcej: GRAFITEKA 2017

43. BIENNALE MALARSTWA BIELSKA JESIEŃ 2017

3.03.2017 r.

Organizatorem konkursu jest Galeria Bielska BWA. Konkurs adresowany jest do absolwentów wyższych szkół artystycznych, a także malarzy (osób pełnoletnich) nieposiadających dyplomu uczelni artystycznych, ale legitymujących się aktywnością twórczą i dorobkiem. Do konkursu można zgłaszać prace wykonane w latach 2015–2017, w dowolnej technice i konwencji malarskiej, niedające się powielić jako oryginały, niebędące kopiami dzieł innych autorów, uprzednio nienagradzane i niewyróżniane na innych konkursach, będące własnością autora. Można zgłosić minimum trzy, a maksymalnie pięć obrazów. Opłata za uczestnictwo wynosi 70 zł.

Nagrody
• Grand Prix – Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego: 30.000 zł
• II Nagroda Marszałka Województwa Śląskiego: 20.000 zł
• III Nagroda Prezydenta Miasta Bielska-Białej: 10.000 zł
• 5 wyróżnień po 2.000 zł

Termin przyjmowania zgłoszeń: 30.04.2017

Szczegóły na stronie konkursu http://www.bj2017.pl/

JANINA KARCZEWSKA-KONIECZNA "TERRA COTTA" — SCENA MUZYCZNA GAK

26.02.2017 r.Współpraca Gdańskiego Okręgu ZPAP i Sceny Muzycznej Gdańskiego Archipelagu Kultury zaowocowała oryginalną prezentacją rzeźby Janiny Karczewskiej-Koniecznej. 25 lutego br. odbyło się oficjalne otwarcie wystawy z osobliwym akcentem muzycznym. Sobotni wieczór w Scenie Muzycznej stał się ekscytującym połączeniem sztuk wysokich —  Plastyki i Muzyki.

Czytaj więcej: JANINA KARCZEWSKA-KONIECZNA "TERRA COTTA" — SCENA MUZYCZNA GAK

6 x SZTUKA — malarstwo, grafika, rysunek, ceramika, instalacja, fotografia, tkanina

24.02.2017 r.

 


W ostatni piątkowy wieczór lutego br. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbyło się otwarcie wystawy twórczości grupy artystów Związku Polskich Artystów Plastyków z Koszalina i Słupska. Uroczystego otwarcia dokonali prezes Koszalińsko-Słupskiego Okręgu Ewa Miśkiewicz-Żebrowska oraz prezes Gdańskiego Okręgu Ryszard Kowalewski. W oficjalnych wystąpieniach obok charakterystyki twórczych osobowości autorów przywołano wspomnienie prezentacji plastyki koszalińsko-słupskiej w Galerii ZPAP w Gdańsku sprzed pięciu lat, która zapoczątkowała istnienie Grupy Twórczej „6 X SZTUKA”.

Czytaj więcej: 6 x SZTUKA — malarstwo, grafika, rysunek, ceramika, instalacja, fotografia, tkanina

6 x SZTUKA — WYSTAWA TWÓRCZOŚCI ARTYSTÓW OKRĘGU KOSZALIŃSKO-SŁUPSKIEGO

18.02.2017 r.

 24 lutego br. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbędzie się otwarcie wystawy twórczości grupy artystów Okręgu Koszalińsko-Słupskiego ZPAP. Będzie to druga prezentacja Grupy Twórczej 6 x SZTUKA" w gdańskiej galerii — autorzy wracają po pięciu latach z nową propozycją artystyczną. Każdy kto pamięta wystawę z 2012 roku wie, że spodziewać należy się spójnego, bardzo interesującego i uniwersalnego komunikatu plastycznego. Serdecznie zapraszamy.

„6 X SZTUKA”. Wystawa „6 X SZTUKA” jest szóstą edycją realizowaną od 2012 roku przez Grupę Twórczą złożoną z członków ZPAP Okręgu Koszalińsko-Słupskiego „6 X SZTUKA”, działającą pod przewodnictwem autorki projektu  Ewy Miśkiewicz-Żebrowskiej z Koszalina. W skład Grupy wchodzą i uczestniczą w wystawie Bożena Hanna Giedych z Koszalina, Krzysztof Ramocki z Kołobrzegu, Dawid Żebrowski z Nowego Jorku oraz zaproszeni artyści Boris Schwencke z Berlina i Warszawy - gość specjalny, Katarzyna Żerdzicka-Jasionek z Cewlina i Piotr Wasilewski z Koszalina.

Czytaj więcej: 6 x SZTUKA  —  WYSTAWA TWÓRCZOŚCI ARTYSTÓW OKRĘGU KOSZALIŃSKO-SŁUPSKIEGO

KONKURS „SZTUKA W PRZESTRZENI MIEJSKIEJ — 800 POWODÓW DO WYPOCZYNKU"

18.02.2017

 


Organizatorzy: Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu, Fundacja GÓRAŻDŻE — Aktywni w Regionie oraz Miasto Opole ogłosili konkurs: Sztuka w przestrzeni miejskiej — 800 powodów do wypoczynku.

Przedmiotem konkursu jest zaprojektowanie małej architektury spełniającej funkcję siedziska lub leżanki wykonanej z betonu, a także zaaranżowanie jej w formie powielonej w konkretnej lokalizacji oraz ustawienie w określonych konfiguracjach — plan rozmieszczenia form/mebli w przestrzeni stanowi jeden z elementów konkursu.

Czytaj więcej: KONKURS „SZTUKA W PRZESTRZENI MIEJSKIEJ — 800 POWODÓW DO WYPOCZYNKU"

Jacek Kucaba — rzeźba

13.02.2017 r.


W poniedziałkowy wieczór 13 lutego br. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 odbył się wernisaż wystawy rzeźby Jacka Kucaby. Oficjalnego otwarcia dokonał prezes Ryszard Kowalewski przybliżając zgromadzonym sylwetkę twórczą autora. Jacek Kucaba w swojej wypowiedzi wspomniał, że w Gdańsku zawsze spotyka się z dużą życzliwością i z przyjemnością przedstawia swoje prace w przestrzeni Galerii ZPAP.

Czytaj więcej: Jacek Kucaba — rzeźba 

Władysław Wałęga — malarstwo

10.02.2017 r.


9 lutego br. o godz. 18.00 w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbył się wernisaż wystawy twórczości Władysława Wałęgi p.t. "Obrazy wyobraźni II". Oficjalnego otwarcia dokonał prezes Ryszard Kowalewski, osobowość twórczą Władysława Wałęgi przybliżył kurator wystawy Jarosław Pijarowski. Autor nie pojawił się na wernisażu. Jednak Jarosław Pijarowski wyjawił, że artysta stroni od wernisażowych spotkań przez niezwykłą skromność i przekazał osobiste słowa Władysława Wałęgi, który stwierdził, że wszystko co mógłby osobiście powiedzieć, a nawet więcej powiedzą jego obrazy, sercem będzie na gdańskim wernisażu.

Czytaj więcej: Władysław Wałęga — malarstwo

PIOTR KOWALSKI "KALIGRAFIA Z DOMU LITER" — BIBLIOTEKA OLIWSKA

8.02.2017 r.

 

Gdański Okręg Związku Polskich Artystów Plastyków rozpoczął współpracę z Biblioteką Oliwską - filią Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. We współpracy prezentowane będą wystawy malarstwa, grafiki, rysunku... Współdziałanie Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Biblioteki Oliwskiej rozpoczyna bardzo ciekawa ekspozycja twórczości Piotra Kowalskiego pod tytułem "Kaligrafia z Domu Liter", którą można oglądać w czytelni Biblioteki Oliwskiej od 8 lutego br. Piotr Kowalski sztukę pięknego pisania opanował do perfekcji i każda kolejna odsłona w jego dorobku kaligraficznym jest odkrywaniem osobliwego uroku znaków pisarskich wychodzących spod ręki mistrza. Za każdym razem zaskakuje biegłością rysowania znaków, swobodą posługiwania się stylami kaligraficznymi i osobistą oryginalną manierą w dziele kaligraficznym.

Czytaj więcej: PIOTR KOWALSKI "KALIGRAFIA Z DOMU LITER" — BIBLIOTEKA OLIWSKA

DANKA JARZYŃSKA "IMPROWIZACJE" — SCENA MUZYCZNA GAK

8.02.2017 r.

 

Gdański Okręg Związku Polskich Artystów Plastyków rozpoczął współpracę ze Sceną Muzyczną Gdańskiego Archipelagu Kultury. We współpracy prezentowane będą wystawy rzeźby, ceramiki, form przestrzennych... Współdziałanie Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Sceny Muzycznej GAK zainicjowała ekspozycja rzeźby Danki Jarzyńskiej pod nazwą "Improwizacje", która obecnie stanowi niezwykle interesującą propozycją artystyczną. Rzeźby autorstwa Danki Jarzyńskiej cechuje perfekcyjna harmonia, zespolenie z naturą, ideowość oraz korelacje z tradycją i uniwersalnymi osiągnięciami sztuki. Artystka zwraca uwagę na konotacje muzyczne swoich wypowiedzi rzeźbiarskich. Rzeczywiście "Improwizacje" dostarczają ulotnych wrażeń niczym muzyczna impresja i mocnych przeżyć niczym koncert symfoniczny. Serdecznie zapraszamy do Sceny Muzycznej GAK w Gdańsku przy ul. Powstańców Warszawskich 25. Wystawa potrwa do 23 lutego br.

Czytaj więcej: DANKA JARZYŃSKA "IMPROWIZACJE" — SCENA MUZYCZNA GAK

WAŻNA INFORMACJA — ZMIANA KONTA BANKOWEGO

3.02.2017 r.


Przypominamy, że od początku 2017 roku ZPAP Okręg Gdański posiada nowy numer konta bankowego. Uprzejmie prosimy o dokonywanie wpłat na nowy rachunek bankowy.
ZPAP OKRĘG GDAŃSKI
NR 65 1140 2004 0000 3002 7660 1192

WYSTAWA RZEŹBY Z CYKLU "PARTYTURA"

1.02.2016 r.

Spotkanie z twórczością Jacka Kucaby to uczestnictwo w oryginalnym artystycznym wydarzeniu. Rzeźby Jacka Kucaby zestawione w autorskiej ekspozycji eskalują intelektualny artystyczny komunikat, który w odbiorze determinuje wysublimowane wrażenia, indywidualne wykładnie, głęboką refleksję... Realizacje rzeźbiarskie Jacka Kucaby to niezwykła egzemplifikacja nieodwracalności losu, przemijania, piękna istnienia, obecności sztuki.

Czytaj więcej: WYSTAWA RZEŹBY Z CYKLU "PARTYTURA"

Z Jackiem Kucabą o wystawie rzeźby pt. „Partytura” rozmawia Ida Łotocka–Huelle

21 stycznia 2017 r.

I.Ł. „Partytura”, czyli przełożenie dźwięków na zapis symboliczny, najczęściej graficzny, ty zapisujesz je w formie rzeźbiarskiej Skąd ten pomysł?

J.K. Pojęcie partytury odnosi się do zapisu utworów przeznaczonych na wiele instrumentów. Poszczególne głosy notowane są jeden nad drugim, dzięki czemu można wyobrazić sobie brzmienie instrumentów grających jednocześnie. Tak wyobrażam sobie również odbiór dzieła plastycznego jako rodzaj niesłyszalnej, choć wielogłosowej partytury, którą na bieżąco tworzą odbiorcy. Prezentowany cykl jest rodzajem osobistej próby przełożenia dźwięków na język formy.

I.Ł. Partytura w zapisie przyjmuje formę symboliczno-graficzną , u ciebie przyjmuje formę bardzo materialną, przestrzenną. To jest oczywiście wyobraźnia rzeźbiarza. Inspirują cię więc dźwięki z otaczającego świata, które są dla ciebie tak dotkliwe, że aż materialne?

J.K. Świat, który nas otacza, jest też światem dźwięku, wrzawy, chaosu, ale i dosłyszalnej pewnej melodii, układów synchronicznych w końcu muzyki. Stosuję pewną próbę uporządkowania tych doznań. To dwanaście małych płaskorzeźb i zwornikowa forma centralna: człowiek, który dyryguje i odbiera otaczający go dźwięk, jest poddany oddziaływaniu dźwięku, który go niejako przekształca, deformuje. Zauważmy zewsząd słyszymy dziś odgłosy: samochodów, urządzeń, wszechobecnych telewizorów, reklam, mieszających się stylów muzycznych sączących się ze sklepów. W tej polifonii czy też kakofonii próbuję odnaleźć formę materialną fali dźwiękowej, która nas atakuje, przekształca, osacza i wpływa na samopoczucie. Oczywiście nie jestem pierwszy, który podejmuje próbę przełożenia dźwięku na formę czy kolor.

Czytaj więcej: Z Jackiem Kucabą o wystawie rzeźby pt. „Partytura” rozmawia Ida Łotocka–Huelle

OBRAZY WYOBRAŹNI WŁADYSŁAWA WAŁĘGI

22.01.2017 r.

 


9  lutego 2017  w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ulicy Piwnej 67/68 odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Władysława Wałęgi jednego z najwybitniejszych przedstawicieli światowego nurtu Outsider Art oraz europejskiego Art Brut. Zobaczymy kompozycje Władysława Wałęgi w kolejnej odsłonie, zatytułowanej „Obrazy wyobraźni II”.

„Oderwać się od szarej monotonnej codzienności,

otworzyć okna na wspomnienia ze światów nigdy nie odkrytych,

Czytaj więcej: OBRAZY WYOBRAŹNI WŁADYSŁAWA WAŁĘGI

Spotkanie noworoczne

18.01.2017 r.


17 stycznia 2017 roku członkowie Zarządu, Okręgowej Komisji Rewizyjnej, Okręgowego Sądu Koleżeńskiego, Partnerzy oraz pracownicy Gdańskiego Okręgu ZPAP zgromadzili się na przyjęciu noworocznym w Klubie Środowisk Twórczych SPATiF w Sopocie. Prezes Ryszard Kowalewski życzył Gdańskiemu Okręgowi ZPAP dobrego roku.

Czytaj więcej: Spotkanie noworoczne

Ida Łotocka-Huelle — malarstwo, rysunek

9.01.2016 r.Pierwsza wystawa w 2017 roku w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 została otwarta. Poniedziałkowy wieczór 9 stycznia wśród eksponowanych dzieł malarskich odbył się w wyjątkowej atmosferze. Galeria prezentuje wystawę twórczości Idy Łotockiej-Huelle. Oficjalnego otwarcia dokonał Prezes Ryszard Kowalewski w swej wypowiedzi przytaczając fragment artykułu teoretycznego autorstwa Idy Łotockiej-Huelle. Autorka w swoim wystąpieniu poinformowała gości wernisażowych, że „Ogrody umysłu” są zamknięciem rocznego projektu, na który składają się się obrazy, rysunki i artykuł teoretyczny zamieszczony m.in w katalogu towarzyszącym wystawie i który uzyskał stypendium kulturalne Marszałka Województwa Pomorskiego.

Czytaj więcej: Ida Łotocka-Huelle — malarstwo, rysunek

Ogrody umysłu, czyli o możliwościach sztuki

 Poznanie

Sztuka, jak inne niezwiązane bezpośrednio z zabezpieczeniem bytu aktywności człowieka jest formą nadawania kształtu świadomości świata i własnej jaźni. Poznanie i samopoznanie możliwe jest jedynie poprzez nasze ludzkie władze umysłowe. To kontakt człowieka z samym sobą gwarantuje orientację w świecie, dodajmy, że jedynie w ludzkim świecie, bo świat innych istot pozostaje hermetyczny i dla nas niedostępny. Przeświadczenie, że rzeczywistość jest tym, czego doświadczamy paradoksalnie wyłącza nas z uniwersum. Doświadczamy bowiem jedynie ludzkiej rzeczywistości. Nigdy nie będziemy mieli udziału w rzeczywistości kota czy ptaka, bo nie mamy jego struktur poznawczych. Nasze struktury poznawcze ograniczają nas, ale również rozszerzają nasz świat poza doświadczenie. Światy wirtualne, pozbawione materialnego oporu zdają się mieć większy wpływ na nasze emocjonalne życie, niż zdominowanie przez sensoryczne doznania cielesne peregrynacje. To wpływ hipnotyczny, uzależniający. Status ontologiczny świata wydaje się być bez znaczenia. Dla procesów mentalnych wystarczą symulacje. Bez samopoznania zagubimy się w możliwościach naszego umysłu. Szansą na samopoznanie jest sztuka.

Czytaj więcej: Ogrody umysłu, czyli o możliwościach sztuki

UWAGA: NOWE KONTO BANKOWE

3.01.2017 r.


ZPAP Okręg Gdański posiada nowy numer konta bankowego. Uprzejmie prosimy o dokonywanie wpłat na nowy rachunek bankowy.
ZPAP OKRĘG GDAŃSKI
NR 65 1140 2004 0000 3002 7660 1192

OGRODY UMYSŁU — WYSTAWA W GALERII ZPAP W GDAŃSKU

30.12.2016 r.


Pierwszy wernisaż w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 w 2017 roku odbędzie się już w styczniu. Roczny cykl wystaw rozpocznie wystawa malarstwa Idy Łotockiej-Huelle. Na ekspozycję złożą się najnowsze prace — powstałe w ciągu ostatniego roku. "Ogrody umysłu" — taki tytuł nadała autorka planowanej wystawie.

Czytaj więcej: OGRODY UMYSŁU — WYSTAWA W GALERII ZPAP W GDAŃSKU

Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego — 15 edycji

30.12.2016 r.


Wraz z końcem 2016 roku mija jubileusz 15-lecia Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego — ogólnopolskiego wyróżnienia za wybitne osiągnięcia w dziedzinie malarstwa. Jest to dobry moment aby przypomnieć wszystkich 15. Laureatów Nagrody;

Czytaj więcej: Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego — 15 edycji

Wystawa zbiorowa członków Klubu Artysty Plastyka

19.12.2016 r.

19 grudnia 2016 r. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 o godz. 18.00 odbyło się otwarcie wystawy przygotowanej z prac członków Klubu Artysty Plastyka, który swoją działalność rozpoczął w bieżącym roku. Wystawę oficjalnie otworzył prezes Gdańskiego Okręgu ZPAP Ryszard Kowalewski podsumowując dotychczasowy dorobek Klubu Artysty Plastyka. W arkana ekspozycji wprowadziła zgromadzonych wiceprezes Ida Łotocka-Huelle, poświęcając uwagę kompozycjom każdego uczestnika, przybliżając aranżacyjne decyzje podzielenia przestrzeni galerii na błękitną i czerwoną... O Klubie Artysty Plastyka i planach działalności na kolejny rok opowiadała Ewa Zabłocka-Krasowska.

Wystawa potrwa do 19 stycznia 2017 roku - gorąco zachęcamy do odwiedzin.

Autorzy wystawy:

Czytaj więcej: Wystawa zbiorowa członków Klubu Artysty Plastyka

Spotkanie opłatkowe członków Klubu Artysty Plastyka

13.12.2016 r.

 


12 grudnia 2016 r.  członkowie Klubu Artysty Plastyka w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 6/7/68 zgromadzili się na przyjęciu opłatkowym. Wiceprezes Ida Łotocka-Huelle w świątecznej atmosferze przypomniała dokonania półrocznej działalności klubu, przedstawiła inicjatorkę miejsca spotkań dla plastyków Ewę Zabłocką-Krasowską, a prezes Ryszard Kowalewski życzył wszystkim zdrowia, szczęśliwości i harmonii.

Czytaj więcej: Spotkanie opłatkowe członków Klubu Artysty Plastyka

Urszula Sakowska — malarstwo, batik

7.12.2016 r.

 


7 grudnia 2016 r. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbyło się otwarcie wyjątkowej ekspozycji. Wystawy prac Urszuli Sakowskiej — młodej artystki, wyróżnionej w I edycji Pomorskiego Biennale Sztuki Młodych "Potok Sztuki".

Czytaj więcej: Urszula Sakowska — malarstwo, batik

AKADEMIA Vintage Art

2.12.2016 r.


Klub Artysty Plastyka ma przyjemność zaprosić na wyjątkowy warsztat otwierający cykl spotkań w ramach autorskiego projektu Marii Jędrzejczyk pod tytułem: AKADEMIA Vintage Art.

Celem projektu jest zwiększenie świadomości estetycznej odbiorców w odniesieniu do  wizerunku osobistego oraz własnej przestrzeni życiowej (np. mieszkanie, ogród, stół, dom).

Twoje korzyści z uczestnictwa:

Czytaj więcej: AKADEMIA Vintage Art

REPARTYCJE — DOFINANSOWANIE PROJEKTÓW ARTYSTYCZNYCH

2.12.2016 r.

W repartycji środków wskazanych uczestniczą twórcy utworów plastycznych na równych zasadach i niezależnie od tego, czy są członkami ZPAP lub czy powierzyli ZPAP w zarząd autorskie prawa majątkowe do utworów plastycznych.

Podział opłat z tytułu kopiowania utworów w ramach własnego użytku osobistego odbywa się w okresie rocznym.

Podział opłat z tytułu kopiowania utworów w ramach własnego użytku osobistego następuje w drodze repartycji pośredniej, która jest realizowana za pośrednictwem przyznawania środków pieniężnych w ramach specjalnie utworzonych funduszy celowych:

Czytaj więcej: REPARTYCJE — DOFINANSOWANIE PROJEKTÓW ARTYSTYCZNYCH

Eva Petrič meets Jan Misiek — fotografie i kolaże / Austria · Polska

1.12.2016 r.

 Pierwszego grudniowego wieczoru 2016 roku w Galerii ZPAP przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku odbył się wernisaż szczególnej wystawy fotografii autorstwa austriackiej artystki pochodzenia słoweńskiego Evy Petrič oraz kolaży polskiego twórcy Jana Miśka. Ekspozycja powstała w ramach Dni Austrii w Gdańsku i Gdyni 2016.

Czytaj więcej: Eva Petrič meets Jan Misiek — fotografie i kolaże / Austria · Polska

WYSTAWA MALARSTWA URSZULI SAKOWSKIEJ — WYRÓŻNIENIE W POTOKU SZTUKI 2016

29.11.2016 r.

 

7 grudnia br. o godz. 18.00 w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbędzie się otwarcie wystawy malarstwa Urszuli Sakowskiej — młodej absolwentki Akademii Sztuk Pięknych, która decyzją Jury I Pomorskiego Biennale Sztuki Młodych „Potok Sztuki” Sopot 2016 została wyróżniona w dziedzinie malarstwa.

Czytaj więcej: WYSTAWA MALARSTWA URSZULI SAKOWSKIEJ — WYRÓŻNIENIE W POTOKU SZTUKI 2016

WYSTAWA AUSTRIACKO-POLSKA W GALERII ZPAP W GDAŃSKU PRZY UL. PIWNEJ

23.11.2016 r.


Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Gdański serdecznie zaprasza w czwartek 1 grudnia o godz. 19.00 do Galerii ZPAP przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku, na wernisaż wyjątkowej wystawy: Eva Petrič meets Jan Misiek – fotografie i kolaże. Wystawa wpisuje się w szersze wydarzenie jakim są obchody Dni Austrii w Gdańsku i Gdyni 2016. Potrwa tylko 5 dni.

Czytaj więcej: WYSTAWA AUSTRIACKO-POLSKA W GALERII ZPAP W GDAŃSKU PRZY UL. PIWNEJ

Wystawa zbiorowa — Klub Artysty Plastyka

22.11.2016 r.

 

Szanowni Koledzy

60+ Członkowie Klubu Artysty Plastyka!

Zgodnie z harmonogramem działań projektu Klub Plastyka planujemy wystawę zbiorową Waszych prac między 19.12.2016 a 19.01.2017 r. w Galerii przy ul. Piwnej 67/68.

Czytaj więcej: Wystawa zbiorowa — Klub Artysty Plastyka

Stanisław Olesiejuk — rysunek

21.11.2016 r.


21 listopada 2016 r. o godz. 18.00 w Galerii ZPAP w Gdańsku odbyło się uroczyste otwarcie wystawy rysunku Stanisława Olesiejuka zatytułowanej Nokturn". Oficjalne wystąpienia rozpoczął serdecznym powitaniem prezes Ryszard Kowalewski. Wiceprezes Ida Łotocka-Huelle w swojej wypowiedzi przybliżyła merytoryczne aspekty twórczości Stanisława Olesiejuka i odkryła, że wystawę autor zadedykował prof. Blance Gul-Olszewskiej, która w tym roku odeszła pozostawiając cenny dar jakim bez wątpienia jest jej dorobek pedagogiczny, który między innymi wpłynął na ukształtowanie osobowości twórczej Stanisława Olesiejuka.

Czytaj więcej: Stanisław Olesiejuk — rysunek

Ze Stanisławem Olesiejukiem o „Nokturnie” rozmawia Ida Łotocka-Huelle

19 listopada 2016 r.

 


 

I.Ł. Nokturn to obraz nocy?

S.O. Może niezupełnie nocy kojarzonej z porą dnia, ale z czasem przemijania, odchodzenia, transformacji, pożegnania. Chodzi o szeroki sens tego pojęcia, o ładunek filozoficzny.

I.Ł. Czyli ogromny ładunek narracyjny, choć rysunki wydają się abstrakcyjne. Rzeczywiście, teraz dostrzegam, że mają ciężar kamienia, nagrobnej płyty.

S.O. Dobre skojarzenie, bo jest to rodzaj epitafium, które odwołuje się do określonych sytuacji z mojego życia, do osób, które zaistniały, odcisnęły na mnie swoje piętno i odeszły. Osób, z którymi los zetknął mnie bezpośrednio, jak i ważnych dla mnie twórców, znanych ze swych dzieł i historii Sztuki.

Czytaj więcej: Ze Stanisławem Olesiejukiem o „Nokturnie” rozmawia Ida Łotocka-Huelle

75 prac na jubileusz ... — wystawa twórczości prof. Czesława Tumielewicza

20.11.2016 r.

 

19.11.2016 r., w sobotni wieczór w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbył się wernisaż wystawy twórczości prof. Czesława Tumielewicza. Uroczystość połączona z jubileuszem urodzin Artysty stała się wydarzeniem niezwyczajnym — artystycznym i promiennym. Oficjalnego otwarcia jubileuszowej wystawy dokonał prezes Ryszard Kowalewski, o aspektach twórczości prof. Czesława Tumielewicza opowiadała wiceprezes Ida Łotocka-Huelle, a o artystycznych przygodach i ekstrawaganckich stronach życia Jubilata wspominał prof. Mieczysław Mieto Olszewski. 

Wystawa czynna do 30.11.2016 r., Galeria ZPAP, ul. Piwna 67/68, Gdańsk

Fotorelacja:

Czytaj więcej: 75 prac na jubileusz... —  wystawa twórczości prof. Czesława Tumielewicza

Przyjęcia do ZPAP na podstawie prac i innych dowodów działalności twórczej

18.11.2016 r.


W piątek, 18 listopada br. w siedzibie Gdańskiego Okręgu ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 obradowała Regionalna Komisja Kwalifikacyjna ds. przyjęć do Związku Polskich Artystów Plastyków na podstawie prac i innych dowodów działalności twórczej. Gdańską Komisję tworzyli: Bartłomiej Błażejowski, Krzysztof Izdebski, Piotr Kowalski, Janina Sawicka-Zaborowska, dr Mariusz Sładczyk oraz prof. Czesław Tumielewicz. Przewodnictwo w Komisji powierzono Krzysztofowi Izdebskiemu. Rozpatrywano aplikacje 25 kandydatów. Pozytywną opinię Komisji uzyskało 18 twórców.

Fotorelacja:

Czytaj więcej: Przyjęcia do ZPAP na podstawie prac i innych dowodów działalności twórczej

SZTUKA KALIGRAFII — WARSZTATY

18.11.2016 r.


Klub Artysty Plastyka zaprasza członków i sympatyków na warsztaty kaligrafii. Warsztaty odbędą się w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ulicy Piwnej 67/68 w sobotę 26 listopada i w sobotę 3 grudnia 2016 roku. Zajęcia prowadzone będę od godziny 11.00 do godziny 14.00. WARSZTATY SĄ NIEODPŁATNE, a w ramach ćwiczeń praktycznych zapewniamy podstawowe materiały (narzędzie do pisania, papier, tusz).

Czytaj więcej: SZTUKA KALIGRAFII — WARSZTATY

75 PRAC CZESŁAWA TUMIELEWICZA W GALERII ZPAP W GDAŃSKU

30.10.2016 r.


75 prac na 75-lecie urodzin — takie motto otrzymała wystawa malarstwa prof. Czesława Tumielewicza, której otwarcie odbędzie się 19 listopada br. o godz. 17.00 w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68. Motto podkreśla fenomen osobowości Profesora — przeciwstawianie się zwyczajności w codziennym życiu, celebrowanie każdej chwili życia, fascynacja pięknem i blask artystycznej interakcji z otoczeniem.

Czytaj więcej: 75 PRAC CZESŁAWA TUMIELEWICZA W GALERII ZPAP W GDAŃSKU

Wystawa prac studentów PJATK — techniki cyfrowe

30.10.2016 r.28 października br. o godz. 18.00 w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbył się wernisaż wystawy prac studentów Wydziału Zamiejscowego Sztuki Nowych Mediów Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Oficjalnego otwarcia dokonał dr Mariusz Sładczyk, który w wystąpieniu przedstawił profile działalności uczelnianych pracowni: Podstaw Projektowania Graficznego, Projektowania Graficznego, Fotografii oraz Grafiki Narracyjnej.

Czytaj więcej: Wystawa prac studentów PJATK — techniki cyfrowe

Spotkanie: "Malarstwo w poszukiwaniu wspólnego mianownika: rozpad wartości czy nowa awangarda"


KLUB ARTYSTY PLASTYKA przy ZPAP,

ZAPRASZA wszystkich chętnych w dniu 24.10.2016 (pon.) na godzinę 15.00 do swojej siedziby przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku. Organizujemy SPOTKANIE tematyczne przy kawie
w ramach projektu Klub Plastyka (dofinansowanego ze środków MRPiPS, Programu ASOS)
Tematyka spotkania stanowi kontynuację problematyki dyskusji panelowej sprzed tygodnia na tem.: "Malarstwo
w poszukiwaniu wspólnego mianownika: rozpad wartości czy nowa awangarda". 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

WYSTAWA PRAC STUDENTÓW POLSKO-JAPOŃSKIEJ AKADEMII TECHNIK KOMPUTEROWYCH

21.10.2016 r.


Wystawa prac studentów Wydziału Zamiejscowego Sztuki Nowych Mediów Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych to wybór projektów realizowanych na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych podczas zajęć z przedmiotów: Podstaw Projektowania Graficznego, Projektowania Graficznego, Fotografii oraz Grafiki Narracyjnej.

Czytaj więcej: WYSTAWA PRAC STUDENTÓW POLSKO-JAPOŃSKIEJ AKADEMII TECHNIK KOMPUTEROWYCH

Kolory XX — malarstwo Jadwigi Sankowskiej-Raftopulos

18.10.2016 r.

 


17 października 2016 r. odbyło się otwarcie wystawy malarstwa Jadwigi Sankowskiej-Raftopulos w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47. Licznie przybyłych gości wernisażowych przywitała wiceprezes Ida Łotocka-Huelle, przybliżyła następnie sylwetkę twórczą autorki wystawy. Jadwiga Sankowska-Raftopulos opowiedziała o swoich decyzjach artystycznych i inspiracjach.

Czytaj więcej: Kolory XX — malarstwo Jadwigi Sankowskiej-Raftopulos

PANEL DYSKUSYJNY "Malarstwo w poszukiwaniu wspólnego mianownika: rozpad wartości czy nowa awangarda?"

17.10.2016 r.


15 października 2016 r. odbył się panel dyskusyjny, który merytorycznym wstępem otworzyła wiceprezes Ida Łotocka-Huelle. Po wprowadzeniu do meritum dysputy zaprosiła do rozmowy wokół założeń panelowych Pawła Huelle oraz dr Romana Nieczyporowskiego.

Czytaj więcej: PANEL DYSKUSYJNY "Malarstwo w poszukiwaniu wspólnego mianownika: rozpad wartości czy nowa...

Z Jadwigą Sankowską Raftopulos o energii genetycznej kobiecości Rozmawia Ida Łotocka-Huelle. 13 października 2016 r.

17.10.2016 r.

 


I.Ł. Czy to genetyczny zapis kobiecości zainspirował Cię do cyklu obrazów „Kolory XX”?

J.S.R. Zainspirowały mnie same kobiety. Ich wrażliwość i energia.

I.Ł. Na obrazach widać ich ciała, ale nie tylko. Rozmywają się kontury, przenikają kolory, postać stapia się z otoczeniem.

J.S.R. Zespala się ze światem.

I.Ł. Czyli nie tylko ciało, w takim podejściu do modela jest element duchowy, kontemplacyjny, zawarłaś go w malarskiej materii.

J.S.R. Techniki są różne, w zależności, którą kobietę maluję. Ja je wszystkie znam. Znam ich losy, myśli. Oczywiście ich nie ujawniam, bo to intymna sfera, przetwarzam ją i zamykam w obrazie.

I.Ł. A tytułowe kolory, to piękny pomysł nazywać kobiety kolorami. Czy to kolor aury, która je spowija?

Czytaj więcej: Z Jadwigą Sankowską Raftopulos o energii genetycznej kobiecości Rozmawia Ida Łotocka-Huelle. 13...

NAGRODA IM.KAZIMIERZA OSTROWSKIEGO — 15. edycja

13.10.2016 r.Zakończyliśmy prezentację twórczości tegorocznego Laureata Nagrody im.Kazimierza Ostrowskiego - Lecha Majewskiego w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Ze względów technicznych o kilka dni wcześniej niż planowaliśmy. Nie zamykamy jednak spotkań z twórczością o najwyższych walorach artystycznych. Już w najbliższą sobotę — 15.10.2016 r. o godz. 14.00 w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbędzie się panel dyskusyjny, który towarzyszy aktualnej, jubileuszowej edycji Nagrody im.Kazimierza Ostrowskiego.

Czytaj więcej: NAGRODA IM.KAZIMIERZA OSTROWSKIEGO — 15. edycja

I Pomorskie Forum Młodych Plastyków

I Pomorskie Forum Młodych Plastyków odbyło się w dniu wernisażu (08.10.2016.) jako wydarzenie towarzyszące wystawie pokonkursowej I Biennale Sztuki Młodych, Sopot 2016. Gościliśmy uczestników 2-drugiego etapu konkursu, którzy przybyli do SPATiF-u z odległych często miejscowości całego kraju. Możliwość wzajemnego poznania się i wymiany myśli, w toku dyskusji moderowanej, stanowiły główny powód zorganizowania Forum. Uczestnicy dostarczyli wielu cennych wniosków i rekomendacji dotyczących udziału w projekcie Potok Sztuki,dofinansowanego ze środków Samorzadu Województwa Pomorskiego. Młodzi wskazywali na wartość takich inicjatyw a także szukali wspólnie propozycji udoskonalenia i rozwinięcia naszego przedsięwzięcia. Okręg Gdański ZPAP po raz pierwszy skierował wsparcie do młodych plastyków, co spotkało się z bardzo żywym odzewem
i pozytywną oceną adresatów projektu. Napływ prac konkursowych przeszedł najśmielsze oczekiwania organizatorów, także pod względem wysokiego poziomu artystycznego prezentowanych dzieł. Wystawa pokonkursowa będzie dostępna do 6 listopada w przestrzeni Sopot Centrum i Sopotece, na poziomie +1 tego nowego obiektu (Sopot, ul. Kościuszki 14, w obrębie dworca).

 

„Potok Sztuki” w Sopocie

9.10.2016 r.

 

8 października 2016 r. w Sopot Centrum odbyła się główna uroczystość I Pomorskiego Biennale Sztuki Młodych "Potok Sztuki" - otwarcie wystawy pokonkursowej oraz ogłoszenie wyników. Zwycięzcą inauguracyjnej edycji biennale został Łukasz Gierlak zdobywając Nagrodę NDI dla Potoku Sztuki za rysunkowy tryptyk "Voyager". Przyznano również wyróżnienia. Oficjalnego otwarcia wystawy dokonali kuratorzy: Ida Łotocka-Huelle oraz Mariusz Sładczyk. Nagrody wręczył prezes Gdańskiego Okręgu ZPAP Ryszard Kowalewski. Wystawie towarzyszy katalog, który zawiera sylwetki twórcze wszystkich uczestników wydarzenia. Promocję publikacji przeprowadził prezes Fundacji Wspólnota Gdańska Andrzej Stelmasiewicz zachęcając do lektury i przedstawiając projektanta katalogu - Piotra Kowalskiego.

Gdański Okręg ZPAP powołał do życia kolejne, cykliczne wydarzenie. Tym razem dedykowane młodym twórcom. Wystawa prezentowana będzie do 6 listopada br.  Zapraszamy.

 Werdykt Jury:

Czytaj więcej: „Potok Sztuki” w Sopocie

WYSTAWA I POMORSKIEGO BIENNALE SZTUKI MŁODYCH „POTOK SZTUKI" SOPOT 2016

7.10.2016 r.

 


Już 8 października 2016 r. o godz. 17.00 w Sopot Centrum przy ul. Tadeusza Kościuszki 14 w Sopocie odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy pokonkursowej I Pomorskiego Biennale Sztuki Młodych „Potok Sztuki”. Na wernisażu ogłoszony zostanie werdykt Jury, które obradowało w składzie: Ryszard Kowalewski — prezes Gdańskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków, dr hab. Krzysztof Polkowski — rektor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, dr Mariusz Sładczyk — dziekan Zamiejscowego Wydziału Sztuki Nowych Mediów Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Zapowiada się emocjonujący wieczór. Serdecznie zapraszamy.

Uczestnicy I PBSM „Potok Sztuki” Sopot 2016:

Czytaj więcej: WYSTAWA I POMORSKIEGO BIENNALE SZTUKI MŁODYCH „POTOK SZTUKI" SOPOT 2016

"RÓŻNORODNOŚĆ" — malarstwo, grafika, rysunek

02.10.2016 r.1.10.2016 r. odbył się wernisaż wystawy "Różnorodność". Uroczystego otwarcia dokonała Katarzyna Szczodrowska, członkini Zarządu Gdańskiego Okręgu ZPAP. "Różnorodność" skupiła piętnastu artystów z najróżniejszych zakątków świata.

Czytaj więcej: "RÓŻNORODNOŚĆ" —  malarstwo, grafika, rysunek

Lech Majewski — video art

26.09.2016 r.


25 września 2016 r., w niedzielne południe, Lech Majewski z rąk Prezesa Gdańskiego Okręgu ZPAP Ryszarda Kowalewskiego otrzymał Nagrodę im.Kazimierza Ostrowskiego za 2015 rok.Uroczystość wręczenia Nagrody odbyła się w sali głównej Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Oficjalne wystąpienia poprzedziła emisja  prezentacji piętnastoletniej historii Nagrody im.Kazimierza Ostrowskiego autorstwa Mariusza Sładczyka oraz film przybliżający osobowość twórczą aktualnego Laureata Nagrody – Lecha Majewskiego w reżyserii Mirosława Judkowiaka.

Czytaj więcej: Lech Majewski —  video art

Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego dla Lecha Majewskiego

18.09.2016 r.


W tym roku Związek Polskich Artystów Plastyków w Gdańsku, już po raz 15 wręczy swoją nagrodę malarską. Tym razem kapituła przyznała Nagrodę im. Kazimierza Ostrowskiego Lechowi Majewskiemu - reżyserowi, malarzowi, poecie, prozaikowi, znakomitemu polskiemu twórcy filmowemu. Członkowi Gildii Reżyserów Amerykańskich i Europejskiej Akademii Filmowej.

Czytaj więcej: Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego dla Lecha Majewskiego

Helena Sadłek — batik

14.09.2016 r.


12 września br. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul.Mariackiej 46/47 odbyło się otwarcie wystawy batiku Heleny Sadłek. Wernisaż rozpoczęła wiceprezes Ida Łotocka-Huelle, która przybliżyła merytorycznie batikowe kompozycje Heleny Sadłek.

Czytaj więcej: Helena Sadłek — batik

Marco Lodola — Sericollage and Warhol

13.09.2016 r.

 10 września 2016 roku o godz. 18.00 odbyło się oficjalne otwarcie wystawy twórczości Marco Lodoli w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68. Wystawę uroczyście otworzyła członkini zarządu Gdańskiego Okręgu ZPAP Katarzyna Szczodrowska. Marco Lodola to włoski artysta, twórca futurystycznych instalacji, kompozycji w stylu po-art.

Czytaj więcej: Marco Lodola — Sericollage and Warhol

Z Heleną Sadłek o Poczwarkach i Motylach rozmawia Ida Łotocka

10 września 2016 r.

 I.Ł. Heleno, wyczytałam w twojej biografii, że nie studiowałaś w Gdańsku.

H.S. Jestem desantem z Lublina. Tam studiowałam w Instytucie Wychowania Artystycznego na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej. Byłam pierwszym rocznikiem, od którego zaczął się ten kierunek. Przyjechały wielkie sławy z Krakowa i Warszawy: Marian Bogusz, Ryszard Winiarski, Witold Urbanowicz. Mieliśmy wspaniałych profesorów. Dyplom zrobiłam z grafiki w pracowni Danuty Kołwzan-Nowickiej.

I.Ł. A gdzie nauczyłaś się batiku?

Czytaj więcej: Z Heleną Sadłek o Poczwarkach i Motylach rozmawia Ida Łotocka

"POCZWARKI I MOTYLE" WYSTAWA BATIKU W GALERII ZPAP W GDAŃSKU

03.09.2016 r.


Helena Sadłek wytrawna malarka, której prace cechuje rozsmakowanie się w barwach natury, w kolorycie emocji wspieranych fascynacją otoczeniem. Jej twórczość to czerpanie z natury, z zapachu, z oddechu, powietrza, z wrażeń i ich obrazowanie, przeistaczanie w linie, kształt, kolor aż powstaje wypowiedź - osobista, malarska, ważna….

Czytaj więcej: "POCZWARKI I MOTYLE" WYSTAWA BATIKU W GALERII ZPAP W GDAŃSKU

WYCIECZKA KAJAKOWA OPŁYWEM MOTŁAWY

02.09.2016 r.


W niedzielę 28 sierpnia 16 członków ZPAP Okręgu Gdańskiego odbyło wycieczkę kajakową opływem Motławy.  Pod fachowym okiem przewodnika Witka Kopery czuliśmy się bezpieczni i zachwyceni inną perspektywą w odkrywaniu naszego Gdańska.

Czytaj więcej: WYCIECZKA KAJAKOWA OPŁYWEM MOTŁAWY

ŚWIĘTO ULICY MARIACKIEJ W GDAŃSKU

28.08.2016 r.


W tym roku święto ulicy Mariackiej wypadło 27 sierpnia i w Galerii ZPAP przy ulicy Mariackiej 46/47 odbywało się spotkanie z autorami aktualnej wystawy. Katerina Ocheredko, Tetiana Ocheredko i Vitaliy Muryn prowadzili rozmowy z gośćmi galerii o malarstwie, o wizycie w Gdańsku, o pasji twórczej... Wszystko w atmosferze szczęśliwości, zgodnie z tegorocznym hasłem przewodnim Święta ulicy Mariackiej -"Na Mariackiej w Siódmym Niebie".

Fotorelacja;

Czytaj więcej: ŚWIĘTO ULICY MARIACKIEJ W GDAŃSKU

ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU W WYCIECZCE KAJAKOWEJ OPŁYWEM MOTŁAWY


 ZAPRASZAMY do udziału w najnowszym wydarzeniu KLUBU ARTYSTY PLASTYKA, uruchomionym przez ZPAP dzięki dofinansowaniu z programu rządowego ASOS przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Jeśli jesteś członkiem ZPAP i skończyłeś 60 lat, oferujemy udział w wycieczce kajakowej opływem Motławy- bardzo atrakcyjnej formie integracji naszych Członków.

Termin:                    28 sierpnia (niedziela), godz. 10.00- 16.00

Miejsce startu:         przystań Klubu Kajakowego    SKF KW "Żabi Kruk"
                                     ul. Żabi Kruk 15, 80-822 Gdańsk

Czytaj więcej: ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU W WYCIECZCE KAJAKOWEJ OPŁYWEM MOTŁAWY

K.Ocheredko, T.Ocheredko, V.Muryn — malarstwo

9.08.2016 r.


8 sierpnia 2016 r. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 odbył się wernisaż wystawy malarstwa trojga ukraińskich artystów - Kateriny Ocheredko, Tetiany Ocheredko oraz Vitaliy'a Muryna. Otwarcia oficjalnie dokonała wiceprezes Ida Łotocka-Huelle. Oficjalną wypowiedź wygłosił również Konsul - Kierownik Konsulatu Ukrainy w Gdańsku Łew Zacharczyszyn.

Czytaj więcej: K.Ocheredko, T.Ocheredko, V.Muryn — malarstwo

Grupa Transform — wystawa

03-04.08.2016 r.


3 sierpnia 2016 roku o godz. 19.00 odbył się wernisaż wystawy sześciu autorów z Niemiec. Wystawę twórczości grupy artystycznej Transform uroczyście otworzył Prezes Gdańskiego Okręgu ZPAP Ryszard Kowalewski. W imieniu grupy niemieckich  twórców oficjalnie wystąpił Werner Kiesel. Wystawa jest bardzo interesująca. Ekspozycję tworzą dzieła wyraziste o śmiałej koncepcji.

Czytaj więcej: Grupa Transform —  wystawa

Z Kateryną i Tatianą Ocheredko oraz z Vitalijem Murynem rozmawia Ida Łotocka-Huelle

29 lipca 2016 r. / 3.08.2016 r.


I.Ł. Jak trafiliście z Ukrainy do Gdańska?

V.M. Znaleźliśmy w Internecie, każdy z nas z osobna, bo wcześniej nie znałem się z dziewczynami, zaproszenie dla ukraińskich malarzy do uczestnictwa w międzynarodowym, polsko-angielskim projekcie: film o życiu i twórczości Van Gogha. Nasze zadanie miało polegać na wykonywaniu obrazów do animacji. Zgłosiliśmy się i oto jesteśmy. Malujemy obrazy Van Gogha klatka po klatce, a one ożywają. Połowa z nich jest czarno-biała, a połowa kolorowa.

Czytaj więcej: Z Kateryną i Tatianą Ocheredko oraz z Vitalijem Murynem rozmawia Ida Łotocka-Huelle

ARTYŚCI Z UKRAINY W GALERII ZPAP W GDAŃSKU

31.07.2016


 

Galeria ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 gościć będzie trzech ukraińskich artystów. 8 sierpnia 2016 roku, w poniedziałek odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Kateryny Ocheredko, Tetiany Ocheredko oraz Vitaliy'a Muryna.

Czytaj więcej: ARTYŚCI Z UKRAINY W GALERII ZPAP W GDAŃSKU

GRUPA 6 ARTYSTÓW Z NIEMIEC W GALERII ZPAP W GDAŃSKU

28.07.2016 r.


W środę — 3 sierpnia 2016 roku w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 o godz. 19.00 odbędzie się wernisaż wystawy twórczości niemieckiej grupy artystycznej. Podczas otwarcia Magnus Kuhn przeprowadzi performance "Mechaniczne cuda", a muzykę do sztuki performance wykona Werner Kiesel. Autorzy wystawy: Cornelia Krug-Stührenberg, Irmrtaud Klug-Berninger, Roland Schaller, Gerhard Nerowski, Werner Kiesel, Magnus Kuhn. Serdecznie zapraszamy.

Czytaj więcej: GRUPA 6 ARTYSTÓW Z NIEMIEC W GALERII ZPAP W GDAŃSKU

POTOK SZTUKI 2016 — I POMORSKIE BIENNALE SZTUKI MŁODYCH — DECYZJA JURY

27.07.2016 r.

Jury I Pomorskiego Biennale Sztuki Młodych "Potok Sztuki" w Sopocie obradowało 20 lipca 2016 r.

w Gdańsku w składzie:

Ryszard Kowalewski - Prezes Gdańskiego Okręgu ZPAP w Gdańsku

prof. Krzysztof Polkowski - Rektor Elekt Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku

dr Mariusz Sładczyk - Skarbnik Gdańskiego Okręgu ZPAP, Dziekan Wydziału Sztuki Nowych Mediów Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, Gdańsk

UWAGA:

Prace zakwalifikowane do głównego etapu konkursu należy dostarczyć do Fundacji Wspólnota Gdańska, Kowale, ul. Magnacka 25, 80-180 Gdańsk w nieprzekraczalnym terminie do 31.08.2016 r. Prace można składać osobiście od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-16.00. Prace należy przygotować do ekspozycji, na odwrocie prac umieścić metryczki konkursowe, a dostarczyć należy dokładnie zapakowane z opisem: Imię i nazwisko, Potok Sztuki.

Lista autorów i prac zakwalifikowanych do głównego etapu konkursu:

Czytaj więcej: POTOK SZTUKI 2016 — I POMORSKIE BIENNALE SZTUKI MŁODYCH — DECYZJA JURY

KLUB ARTYSTY PLASTYKA

18.07.2016 r.

KLUB ARTYSTY PLASTYKA to nowy projekt Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Gdańskiego - dedykowany członkom Związku w wieku 60+

Jeśli jesteś członkiem ZPAP i skończyłeś 60 lat oraz:

- szukasz miejsca na spotkanie, odpoczynek czy udział w wydarzeniach klubowych

- chcesz podzielić się swoim czasem, doświadczeniem i pomysłami

OFERUJEMY CI NIEODPŁATNIE:

- dostęp do komputera z łączem internetowym

- kawę/ herbatę

- korzystanie z naszych publikacji w ramach biblioteczki klubowej

- możliwość odbywania tematycznych spotkań klubowych

- udział w planowanych wydarzeniach kulturalnych, turystycznych i integracyjnych

Udostępniamy też przestrzeń Galerii przy ul. Piwnej w Gdańsku do nawiązania współpracy i współtworzenia nowych inicjatyw, służących Twoim potrzebom i całego środowiska plastyków profesjonalnych.

TWÓJ udział i zaangażowanie pozwolą nam wspólnie zmieniać dotychczasowy wizerunek i ofertę stowarzyszenia ZPAP Okręgu Gdańskiego

CZEKAMY na CIEBIE w KLUBIE ARTYSTY PLASTYKA już od 1 sierpnia 2016

codziennie w godz. 11.00 - 18.00

Ze szczegółami oferty możesz zapoznać się na naszej stronie http://www.zpap-gdansk.pl/projekty.html oraz poprzez ulotkę projektu, którą znajdziesz w siedzibie Klubu Artysty Plastyka

ZGŁOŚ SWOJE UCZESTNICTWO W PROJEKCIE osobiście, telefonicznie lub mailowo

KONTAKT: Galeria ZPAP w Gdańsku, ul. Piwna 66/67, tel. (58) 301 01 22,  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Lech Majewski — Laureat Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego

12-13.07.2016


Lech Majewski został Laureatem Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za 2015 rok. Po wakacjach, we wrześniu br. odbędzie się uroczystość wręczenia Nagrody i wernisaż wystawy twórczości Lecha Majewskiego. W tym roku główne wydarzenia 15. edycji Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego odbędą się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Jesień dla miłośników sztuki i artystów zapowiada się niezwykle interesująco.

Czytaj więcej: Lech Majewski — Laureat Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego

Barbara Gruszka — malarstwo

4.07.2016 r.


4 lipca 2016 roku o godz. 18.00 w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 rozpoczęło się oficjalne otwarcie wystawy malarstwa Barbary Gruszki. Wernisaż rozpoczęła analitycznym wprowadzeniem wiceprezes Ida Łotocka-Huelle, która skierowała uwagę gości na fundamentalne dla plastycznego działania światło, które w kompozycjach Barbary Gruszki jest istotnym i szczególnie interesującym elementem.

Czytaj więcej: Barbara Gruszka — malarstwo

Z Barbarą Gruszką o marokańskim świetle rozmawia Ida Łotocka-Huelle

1 lipca 2016 r.


I.Ł. Co zainspirowało panią do stworzenia tego cyklu obrazów i czy miała pani pokusę, aby go jakoś zatytułować?

B.G. Zastanawiałam się, ale w końcu zostawiłam wystawę bez tytułu, choć samo się prosi, aby nazwać ją „Maroko”, albo nadać jej tytuł bardziej rozbudowany. Niestety wszystko, co przychodziło mi do głowy, wydawało się banalne. Zostawiłam bez.

I.Ł. Są to „obrazki z podróży”?

B.G. Podróż do Maroka odbyłam trzy lata temu i do tej pory jest ona dla mnie źródłem inspiracji. Praca nad cyklem obrazów zajęła mi dwanaście miesięcy. To zdawałoby się niewielki plon, ale do niektórych obrazów wracałam wielokrotnie.

I.Ł. To taka metoda pracy, czy dylemat każdego artysty, kiedy skończyć pracę i postawić kropkę nad „i”?

Czytaj więcej: Z Barbarą Gruszką o marokańskim świetle rozmawia Ida Łotocka-Huelle

Bogusław Lustyk — malarstwo

1.07.2016 r.


Pierwszy wieczór lipca 2016 roku w Galerii ZPAP przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku rozpoczął się oficjalnym otwarciem wystawy twórczości Bogusława Lustyka pod tytułem "Konie - Muzyka - Taniec". Wystawę uroczyście otworzył prezes Gdańskiego Okręgu ZPAP Ryszard Kowalewski. Autor wystawy oczarował publiczność niezwykłą otwartością. O swojej pracy twórczej, decyzjach artystycznych oraz pięćdziesięcioletnim dorobku twórczym opowiadał chętnie i z nieukrywaną pasją. Jak przyznał Bogusław Lustyk, jego dzieła powstają w wielogodzinnym procesie twórczym i co warte podkreślenia — z niegasnącą wielką radością.

Czytaj więcej: Bogusław Lustyk  — malarstwo

POTOK SZTUKI 2016 — I POMORSKIE BIENNALE SZTUKI MŁODYCH — WAŻNA informacja o przedłużeniu terminu nadsyłania zgłoszeń konkursowych

22.06.2016 r.

ZPAP Okręg Gdański jako organizator I Pomorskiego Biennale Sztuki Młodych — POTOK SZTUKI, uprzejmie informuje o przedłużeniu terminu nadsyłania zgłoszeń konkursowych do dnia 15 lipca 2016 r.  Sposób dokonania formalności zgłoszeniowej został określony w zaktualizowanym regulaminie konkursu.

Ze względu na ograniczoną pojemność serwera, zalecamy dokonanie zgłoszenia w trybie on-line w możliwie wcześniejszym terminie niż wskazany deadline. Serdecznie zapraszamy do współpracy!  Zależy nam na wdrożeniu i kontynuacji tej nowej inicjatywy, dedykowanej młodym artystom.

Konkurs realizowany jest w ramach projektu dofinansowanego ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego. 

AKTUALNY REGULAMIN I POMORSKIEGO BIENNALE SZTUKI:

Czytaj więcej: POTOK SZTUKI 2016 — I POMORSKIE BIENNALE SZTUKI MŁODYCH — WAŻNA informacja o przedłużeniu terminu...

BOGUSŁAW LUSTYK. KONIE·MUZYKA·TANIEC

20.06.2016 r.

 


Lipiec w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 zapowiada się osobliwie – artystycznie, dynamicznie i z bezmiarem pasji twórczej. 1 lipca o godz. 18.00 rozpocznie się oficjalne otwarcie wystawy twórczości Bogusława Lustyka. Artysta prezentował będzie prace z cykli: Konie, Muzyka, Taniec. Ponadto ekspozycję wzbogacą portrety z najnowszego projektu autorskiego „Twarze Świata”, który podczas trwania wystawy będzie kontynuowany – Bogusław Lustyk będzie rysował twarze gdańszczan.

Czytaj więcej: BOGUSŁAW LUSTYK. KONIE·MUZYKA·TANIEC

WYSTAWA MALARSTWA BARBARY GRUSZKI

13-14.06.2016 r.

 


4 lipca 2016 roku w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 odbędzie się otwarcie wystawy malarstwa Barbary Gruszki.

Lawsonia, szafran, mięta, indygo – świat barw w marokańskim świetle układa się w pejzaż manufaktury, gdzie kadzie wypełnione barwnikami stanowiące główny multiplikacyjny element kompozycji upajają przejściami tonalnymi, subtelnym rytmem i harmonią (Farbiarnia skór, 2015, akryl 70 x 80 cm).

Czytaj więcej: WYSTAWA MALARSTWA BARBARY GRUSZKI

Przyjęcia do ZPAP na podstawie prac i innych dowodów działalności twórczej w Okręgu Gdańskim

9.06.2016 r.

Posiedzenie Regionalnej Komisji Kwalifikacyjnej d.s. przyjęć do Związku Polskich Artystów Plastyków na podstawie prac i innych dowodów twórczości plastycznej odbędzie się 18 listopada 2016 roku o godzinie 10.00 w siedzibie Okręgu Gdańskiego ZPAP w Gdańsku, przy ul. Mariackiej 46/47. Zgodnie z postanowieniami Regulaminu Przyjęć do ZPAP kandydaci proszeni są o dostarczenie niżej wymienionego kompletu dokumentów wraz z dowodem uiszczenia obowiązującej bezzwrotnej opłaty manipulacyjnej w wysokości 550,00 zł (słownie złotych: pięćset pięćdziesiąt) najpóźniej do dnia 18 września 2016 roku do Biura ZPAP OG w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47.

Wymagane dokumenty:

 1. deklaracja członkowska,
 2. 2 egzemplarze wypełnionego kwestionariusz osobowego,
 3. 3 podpisane fotografie,
 4. życiorys z uwzględnieniem działalności twórczej,
 5. dowody twórczej działalności i przygotowania zawodowego,
 6. referencje dwóch wprowadzających - członków rzeczywistych ZPAP,
 7. dowód uiszczenia bezzwrotnej opłaty manipulacyjnej w kwocie 550 zł na konto Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Gdański, ul. Mariacka 46/47, 80-833 Gdańsk, nr konta bankowego 49 1020 1811 0000 0402 0015 4112,

oraz w przypadku pozytywnej opinii Komisji:

 1. dowód wpłaty wpisowego w wysokości 100 zł  na konto Zarządu Głównego Związku Polskich Artystów Plastyków, ul. Nowy Świat 7/6, 00-496 Warszawa, nr konta bankowego 34 1240 6175 1111 0000 4580 3851,
 2. dowód wpłaty wpisowego w wysokości 100 zł na konto Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Gdański, ul. Mariacka 46/47, 80-833 Gdańsk, nr konta bankowego 49 1020 1811 0000 0402 0015 4112,
 3. ankietę - informację o twórcy,
 4. wypełnione i podpisane 2 egzemplarze umowy o powierzenie zarządzania i ochrony praw autorskich lub oświadczenie o przyjęciu do wiadomości, że twórca nie będzie mógł korzystać z pomocy prawnej ZPAP w zakresie ochrony praw autorskich.

Statut i Regulamin Przyjęć do ZPAP dostępny jest na stronie Zarządu Głównego ZPAP www.zpap.pl, formularze do pobrania znajdują się w Biurze ZPAP OG w Gdańsku, przy ul. Mariackiej 46/47.

POTOK SZTUKI — I POMORSKIE BIENNALE SZTUKI MŁODYCH

3.06.2016 r.

organizatorzy: ZPAP Okręg Gdański i Fundacja Wspólnota Gdańska / współorganizator: Sopot Centrum
konkurs został dofinansowany ze środków Województwa Pomorskiego, fundatorem nagrody głównej jest firma NDI SA z Sopotu

Już tylko 27 dni zostało do zamknięcia terminu zbierania zgłoszeń uczestnictwa w 1 Pomorskim Biennale Sztuki Młodych w Sopocie. Potok Sztuki ma stać się wydarzeniem szczególnym, odsłaniającym najbardziej wartościowe zjawiska w sztuce młodych twórców. I chociaż z perspektywy Młodych Autorów nasza misja może wydawać się sformułowaniem nazbyt górnolotnym, mało przekazującym i ach ! - nieistotnym dla formalnego przekazu to zapewniamy, że każda wypowiedź plastyczna jest dla nas cenna. Zachęcamy do uczestnictwa. Chcemy zobaczyć, poczuć i zaskoczyć odbiorcę siłą języka plastyki młodych. Najciekawsze dzieła Młodych Autorów zostaną zaprezentowane jesienią br. w Sopot Centrum. Zwycięzcę i wyróżnionych poznamy 8 października 2016 r. Młodym Twórcom, tym którzy już złożyli zgłoszenia i tym którzy dopiero się zgłoszą życzymy powodzenia.

Regulamin, formularz karty zgłoszenia oraz metryczki dostępne do pobrania w zakładce "Dokumenty".

Regulamin publikujemy również w "Aktualnościach".

Mariusz Sładczyk — grafika cyfrowa

30.05.2016 r.


W ostatni majowy poniedziałkowy wieczór 2016 roku prezes Gdańskiego Okręgu ZPAP Ryszard Kowalewski w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/ 47 uroczyście otworzył wystawę twórczości Mariusza Sładczyka zatytułowaną „Krechy i kreski”. Goście wernisażowi, którzy licznie przybyli na spotkanie ze sztuką nie kryli zainteresowania ekspozycją więc autor oddał się, z widoczną przyjemnością, objaśnieniom, komentarzom, dyskusji… Wystawa prezentuje kilkanaście zajmujących, nasyconych plastyczną energią prac z zakresu grafiki i rysunku.

Czytaj więcej: Mariusz Sładczyk — grafika cyfrowa

Werdykt Kapituły Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za 2015 rok

Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego

 XV edycja

 ORGANIZATOR

Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Gdański


Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego jest ogólnopolskim wyróżnieniem w dziedzinie malarstwa. Kapitułę Nagrody powołuje Zarząd Gdańskiego Okręgu ZPAP. Kapituła wyznacza laureata nagrody raz w roku, na specjalnym posiedzeniu.

Czytaj więcej: Werdykt Kapituły Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za 2015 rok

Z Mariuszem Sładczykiem o krechach i kreskach rozmawia Ida Łotocka-Huelle

20 maja 2016 r.


I.Ł. Jesteś grafikiem. Jaka była twoja droga artystyczna, jak zdobywałeś graficzne „szlify”?

M.S. Po kolei doświadczenia plastyczne: najpierw w Bydgoszczy liceum plastyczne, potem studia w PWSSP w Gdańsku, w 1984 r. dyplom u profesora Marka Freudenreicha w Pracowni Projektowania Graficznego. Po studiach jako freelancer wolny grafik, później trochę pracowałem w KMPiK-u na stanowisku plastyka i szefa galerii, która wtedy była znaczącą galerią na Długim Targu, ale niestety czasy się zmieniły i zamieniono ją na bank. Potem w latach 1990-2000 w Akademii Sztuk Pięknych — już podówczas, najpierw jako asystent, potem w samodzielnej pracowni projektowania przy pomocy komputerów. To była wtedy nowość na polskim rynku graficznym. Prowadziłem również własne studio projektowania graficznego. W 2000 r. pojawiła się możliwość pracy w Turcji, więc natychmiast z niej skorzystałem. W Ankarze na uniwersytecie Bilkent spędziłem 12 lat na Wydziale Sztuk Pięknych Architektury i Projektowania w Katedrze Projektowania Graficznego, którą to katedrę nazywaliśmy filią gdańskiej ASP, bo w tym czasie pracowało tam pięcioro nauczycieli z Gdańska. Do Polski wróciłem jesienią 2012 roku, od marca 2013r. jestem dziekanem Wydziału Sztuki Nowych Mediów w Polsko Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Gdańsku.

Czytaj więcej: Z Mariuszem Sładczykiem o krechach i kreskach rozmawia Ida Łotocka-Huelle

Odeszła Barbara Argasińska-Łozińska

6.05.2016 r.


Dotarła do nas wiadomość o śmierci Barbary Argasińskiej-Łozińskiej – artysty plastyka, nieodżałowanej Koleżanki. To niezwykle przykra wiadomość. Barbara Argasińska-Łozińska swoją drogę twórczą oparła na szerokich doświadczeniach artystycznych.

Czytaj więcej: Odeszła Barbara Argasińska-Łozińska

WYSTAWA GRAFIKI I RYSUNKU MARIUSZA SŁADCZYKA

2.05.2016 r.


Kolejną wystawą w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 będzie ekspozycja rysunków i grafik autorstwa Mariusza Sładczyka p.t. „Krechy i kreski”. Oficjalne otwarcie odbędzie się 30 maja 2016 r.

Czytaj więcej: WYSTAWA GRAFIKI I RYSUNKU MARIUSZA SŁADCZYKA

Odszedł Włodzimierz Foltyński

26.04.2016 r.


Dotarła do nas wiadomość o śmierci Włodzimierza Foltyńskiego – artysty plastyka, nieodżałowanego Kolegi. To bardzo przykra wiadomość i niebotyczna strata dla środowiska polskiej plastyki. Związek Polskich Artystów Plastyków utracił znamienitego członka, legendę oraz prawdziwy wzór społecznika.

Czytaj więcej: Odszedł Włodzimierz Foltyński

Jarosław Viking Olszewski — malarstwo

25.04.2016 r.


Poniedziałkowy wieczór ostatniego tygodnia kwietnia 2016 roku w Galerii ZPAP w Gdańsku rozpoczął niezwykłą ekspozycję pod tytułem "Ktoś". Oficjalnego otwarcia wystawy twórczości Jarosława Vikinga Olszewskiego dokonała wiceprezes Ida Łotocka-Huelle. Zgromadzeni goście nie kryli fascynacji pracami prezentowanymi na wystawie.

Czytaj więcej: Jarosław Viking Olszewski  — malarstwo

Z Jarosławem „Vikingiem” Olszewskim o wędrującym punkcie widzenia rozmawia Ida Łotocka-Huelle

22 kwietnia 2016 r.


I.Ł. Studiowałeś malarstwo, ale twoje prace bardziej przypominają grafikę. W jakiej technice są wykonane, malarskiej, rysunkowej czy graficznej?

J.V.O. To jest malarstwo na papierze w technice mieszanej, z zastosowaniem trzech technik: tusz, ołówek i farba — akwarela, ale inaczej stosowana, niż jest przyjęte: bez dużej ilości wody i rozmycia plamy koloru. Dla mnie to farba, barwnik. Nie ma tutaj efektów akwarelowych. W niektórych pracach jest więcej rysunku technicznego, w innych mniej i te są bardziej malarskie.

Czytaj więcej: Z Jarosławem „Vikingiem” Olszewskim  o wędrującym punkcie widzenia rozmawia Ida Łotocka-Huelle

POTOK SZTUKI — I POMORSKIE BIENNALE SZTUKI MŁODYCH

17.04.2016 r.

organizatorzy: ZPAP Okręg Gdański i Fundacja Wspólnota Gdańska / współorganizator: Sopot Centrum
konkurs został dofinansowany ze środków Województwa Pomorskiego

1. POMORSKIE BIENNALE SZTUKI MŁODYCH SOPOT
Pomorskie Biennale Sztuki Młodych i wydarzenia towarzyszące, stanowi unikalną ofertę w zakresie promocji
twórczości i konsolidacji pomorskiego i ogólnopolskiego środowiska młodych artystów plastyków. Misją
projektu jest przegląd (w formule konkursu) i prezentacja najbardziej wartościowych zjawisk twórczych,
rozpoznanych wśród profesjonalnych plastyków młodego pokolenia. Umiejscowienie wystawy
pokonkursowej w Sopocie ma na celu promowanie regionu oraz wpisanie w bogaty nurt życia artystycznego
i tradycji miasta najnowszych pomysłów i działań młodych twórców wynikających z eksploracji nowych
rejonów artystycznych inspiracji, jak i odnoszących się do już utrwalonych tendencji, przetwarzanych
i rewidowanych w międzypokoleniowym dialogu.

Czytaj więcej: POTOK SZTUKI — I POMORSKIE BIENNALE SZTUKI MŁODYCH

DMC Firewall is a Joomla Security extension!