Wystawa zbiorowa — Klub Artysty Plastyka

22.11.2016 r.

 

Szanowni Koledzy

60+ Członkowie Klubu Artysty Plastyka!

Zgodnie z harmonogramem działań projektu Klub Plastyka planujemy wystawę zbiorową Waszych prac między 19.12.2016 a 19.01.2017 r. w Galerii przy ul. Piwnej 67/68.

Czytaj więcej: Wystawa zbiorowa — Klub Artysty Plastyka

Stanisław Olesiejuk — rysunek

21.11.2016 r.


21 listopada 2016 r. o godz. 18.00 w Galerii ZPAP w Gdańsku odbyło się uroczyste otwarcie wystawy rysunku Stanisława Olesiejuka zatytułowanej Nokturn". Oficjalne wystąpienia rozpoczął serdecznym powitaniem prezes Ryszard Kowalewski. Wiceprezes Ida Łotocka-Huelle w swojej wypowiedzi przybliżyła merytoryczne aspekty twórczości Stanisława Olesiejuka i odkryła, że wystawę autor zadedykował prof. Blance Gul-Olszewskiej, która w tym roku odeszła pozostawiając cenny dar jakim bez wątpienia jest jej dorobek pedagogiczny, który między innymi wpłynął na ukształtowanie osobowości twórczej Stanisława Olesiejuka.

Czytaj więcej: Stanisław Olesiejuk — rysunek

Ze Stanisławem Olesiejukiem o „Nokturnie” rozmawia Ida Łotocka-Huelle

19 listopada 2016 r.

 


 

I.Ł. Nokturn to obraz nocy?

S.O. Może niezupełnie nocy kojarzonej z porą dnia, ale z czasem przemijania, odchodzenia, transformacji, pożegnania. Chodzi o szeroki sens tego pojęcia, o ładunek filozoficzny.

I.Ł. Czyli ogromny ładunek narracyjny, choć rysunki wydają się abstrakcyjne. Rzeczywiście, teraz dostrzegam, że mają ciężar kamienia, nagrobnej płyty.

S.O. Dobre skojarzenie, bo jest to rodzaj epitafium, które odwołuje się do określonych sytuacji z mojego życia, do osób, które zaistniały, odcisnęły na mnie swoje piętno i odeszły. Osób, z którymi los zetknął mnie bezpośrednio, jak i ważnych dla mnie twórców, znanych ze swych dzieł i historii Sztuki.

Czytaj więcej: Ze Stanisławem Olesiejukiem o „Nokturnie” rozmawia Ida Łotocka-Huelle

75 prac na jubileusz ... — wystawa twórczości prof. Czesława Tumielewicza

20.11.2016 r.

 

19.11.2016 r., w sobotni wieczór w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbył się wernisaż wystawy twórczości prof. Czesława Tumielewicza. Uroczystość połączona z jubileuszem urodzin Artysty stała się wydarzeniem niezwyczajnym — artystycznym i promiennym. Oficjalnego otwarcia jubileuszowej wystawy dokonał prezes Ryszard Kowalewski, o aspektach twórczości prof. Czesława Tumielewicza opowiadała wiceprezes Ida Łotocka-Huelle, a o artystycznych przygodach i ekstrawaganckich stronach życia Jubilata wspominał prof. Mieczysław Mieto Olszewski. 

Wystawa czynna do 30.11.2016 r., Galeria ZPAP, ul. Piwna 67/68, Gdańsk

Fotorelacja:

Czytaj więcej: 75 prac na jubileusz... —  wystawa twórczości prof. Czesława Tumielewicza

Przyjęcia do ZPAP na podstawie prac i innych dowodów działalności twórczej

18.11.2016 r.


W piątek, 18 listopada br. w siedzibie Gdańskiego Okręgu ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 obradowała Regionalna Komisja Kwalifikacyjna ds. przyjęć do Związku Polskich Artystów Plastyków na podstawie prac i innych dowodów działalności twórczej. Gdańską Komisję tworzyli: Bartłomiej Błażejowski, Krzysztof Izdebski, Piotr Kowalski, Janina Sawicka-Zaborowska, dr Mariusz Sładczyk oraz prof. Czesław Tumielewicz. Przewodnictwo w Komisji powierzono Krzysztofowi Izdebskiemu. Rozpatrywano aplikacje 25 kandydatów. Pozytywną opinię Komisji uzyskało 18 twórców.

Fotorelacja:

Czytaj więcej: Przyjęcia do ZPAP na podstawie prac i innych dowodów działalności twórczej

SZTUKA KALIGRAFII — WARSZTATY

18.11.2016 r.


Klub Artysty Plastyka zaprasza członków i sympatyków na warsztaty kaligrafii. Warsztaty odbędą się w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ulicy Piwnej 67/68 w sobotę 26 listopada i w sobotę 3 grudnia 2016 roku. Zajęcia prowadzone będę od godziny 11.00 do godziny 14.00. WARSZTATY SĄ NIEODPŁATNE, a w ramach ćwiczeń praktycznych zapewniamy podstawowe materiały (narzędzie do pisania, papier, tusz).

Czytaj więcej: SZTUKA KALIGRAFII — WARSZTATY

75 PRAC CZESŁAWA TUMIELEWICZA W GALERII ZPAP W GDAŃSKU

30.10.2016 r.


75 prac na 75-lecie urodzin — takie motto otrzymała wystawa malarstwa prof. Czesława Tumielewicza, której otwarcie odbędzie się 19 listopada br. o godz. 17.00 w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68. Motto podkreśla fenomen osobowości Profesora — przeciwstawianie się zwyczajności w codziennym życiu, celebrowanie każdej chwili życia, fascynacja pięknem i blask artystycznej interakcji z otoczeniem.

Czytaj więcej: 75 PRAC CZESŁAWA TUMIELEWICZA W GALERII ZPAP W GDAŃSKU

Wystawa prac studentów PJATK — techniki cyfrowe

30.10.2016 r.28 października br. o godz. 18.00 w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbył się wernisaż wystawy prac studentów Wydziału Zamiejscowego Sztuki Nowych Mediów Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Oficjalnego otwarcia dokonał dr Mariusz Sładczyk, który w wystąpieniu przedstawił profile działalności uczelnianych pracowni: Podstaw Projektowania Graficznego, Projektowania Graficznego, Fotografii oraz Grafiki Narracyjnej.

Czytaj więcej: Wystawa prac studentów PJATK — techniki cyfrowe

Spotkanie: "Malarstwo w poszukiwaniu wspólnego mianownika: rozpad wartości czy nowa awangarda"


KLUB ARTYSTY PLASTYKA przy ZPAP,

ZAPRASZA wszystkich chętnych w dniu 24.10.2016 (pon.) na godzinę 15.00 do swojej siedziby przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku. Organizujemy SPOTKANIE tematyczne przy kawie
w ramach projektu Klub Plastyka (dofinansowanego ze środków MRPiPS, Programu ASOS)
Tematyka spotkania stanowi kontynuację problematyki dyskusji panelowej sprzed tygodnia na tem.: "Malarstwo
w poszukiwaniu wspólnego mianownika: rozpad wartości czy nowa awangarda". 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

WYSTAWA PRAC STUDENTÓW POLSKO-JAPOŃSKIEJ AKADEMII TECHNIK KOMPUTEROWYCH

21.10.2016 r.


Wystawa prac studentów Wydziału Zamiejscowego Sztuki Nowych Mediów Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych to wybór projektów realizowanych na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych podczas zajęć z przedmiotów: Podstaw Projektowania Graficznego, Projektowania Graficznego, Fotografii oraz Grafiki Narracyjnej.

Czytaj więcej: WYSTAWA PRAC STUDENTÓW POLSKO-JAPOŃSKIEJ AKADEMII TECHNIK KOMPUTEROWYCH

Kolory XX — malarstwo Jadwigi Sankowskiej-Raftopulos

18.10.2016 r.

 


17 października 2016 r. odbyło się otwarcie wystawy malarstwa Jadwigi Sankowskiej-Raftopulos w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47. Licznie przybyłych gości wernisażowych przywitała wiceprezes Ida Łotocka-Huelle, przybliżyła następnie sylwetkę twórczą autorki wystawy. Jadwiga Sankowska-Raftopulos opowiedziała o swoich decyzjach artystycznych i inspiracjach.

Czytaj więcej: Kolory XX — malarstwo Jadwigi Sankowskiej-Raftopulos

PANEL DYSKUSYJNY "Malarstwo w poszukiwaniu wspólnego mianownika: rozpad wartości czy nowa awangarda?"

17.10.2016 r.


15 października 2016 r. odbył się panel dyskusyjny, który merytorycznym wstępem otworzyła wiceprezes Ida Łotocka-Huelle. Po wprowadzeniu do meritum dysputy zaprosiła do rozmowy wokół założeń panelowych Pawła Huelle oraz dr Romana Nieczyporowskiego.

Czytaj więcej: PANEL DYSKUSYJNY "Malarstwo w poszukiwaniu wspólnego mianownika: rozpad wartości czy nowa...

Z Jadwigą Sankowską Raftopulos o energii genetycznej kobiecości Rozmawia Ida Łotocka-Huelle. 13 października 2016 r.

17.10.2016 r.

 


I.Ł. Czy to genetyczny zapis kobiecości zainspirował Cię do cyklu obrazów „Kolory XX”?

J.S.R. Zainspirowały mnie same kobiety. Ich wrażliwość i energia.

I.Ł. Na obrazach widać ich ciała, ale nie tylko. Rozmywają się kontury, przenikają kolory, postać stapia się z otoczeniem.

J.S.R. Zespala się ze światem.

I.Ł. Czyli nie tylko ciało, w takim podejściu do modela jest element duchowy, kontemplacyjny, zawarłaś go w malarskiej materii.

J.S.R. Techniki są różne, w zależności, którą kobietę maluję. Ja je wszystkie znam. Znam ich losy, myśli. Oczywiście ich nie ujawniam, bo to intymna sfera, przetwarzam ją i zamykam w obrazie.

I.Ł. A tytułowe kolory, to piękny pomysł nazywać kobiety kolorami. Czy to kolor aury, która je spowija?

Czytaj więcej: Z Jadwigą Sankowską Raftopulos o energii genetycznej kobiecości Rozmawia Ida Łotocka-Huelle. 13...

NAGRODA IM.KAZIMIERZA OSTROWSKIEGO — 15. edycja

13.10.2016 r.Zakończyliśmy prezentację twórczości tegorocznego Laureata Nagrody im.Kazimierza Ostrowskiego - Lecha Majewskiego w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Ze względów technicznych o kilka dni wcześniej niż planowaliśmy. Nie zamykamy jednak spotkań z twórczością o najwyższych walorach artystycznych. Już w najbliższą sobotę — 15.10.2016 r. o godz. 14.00 w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbędzie się panel dyskusyjny, który towarzyszy aktualnej, jubileuszowej edycji Nagrody im.Kazimierza Ostrowskiego.

Czytaj więcej: NAGRODA IM.KAZIMIERZA OSTROWSKIEGO — 15. edycja

I Pomorskie Forum Młodych Plastyków

I Pomorskie Forum Młodych Plastyków odbyło się w dniu wernisażu (08.10.2016.) jako wydarzenie towarzyszące wystawie pokonkursowej I Biennale Sztuki Młodych, Sopot 2016. Gościliśmy uczestników 2-drugiego etapu konkursu, którzy przybyli do SPATiF-u z odległych często miejscowości całego kraju. Możliwość wzajemnego poznania się i wymiany myśli, w toku dyskusji moderowanej, stanowiły główny powód zorganizowania Forum. Uczestnicy dostarczyli wielu cennych wniosków i rekomendacji dotyczących udziału w projekcie Potok Sztuki,dofinansowanego ze środków Samorzadu Województwa Pomorskiego. Młodzi wskazywali na wartość takich inicjatyw a także szukali wspólnie propozycji udoskonalenia i rozwinięcia naszego przedsięwzięcia. Okręg Gdański ZPAP po raz pierwszy skierował wsparcie do młodych plastyków, co spotkało się z bardzo żywym odzewem
i pozytywną oceną adresatów projektu. Napływ prac konkursowych przeszedł najśmielsze oczekiwania organizatorów, także pod względem wysokiego poziomu artystycznego prezentowanych dzieł. Wystawa pokonkursowa będzie dostępna do 6 listopada w przestrzeni Sopot Centrum i Sopotece, na poziomie +1 tego nowego obiektu (Sopot, ul. Kościuszki 14, w obrębie dworca).

 

„Potok Sztuki” w Sopocie

9.10.2016 r.

 

8 października 2016 r. w Sopot Centrum odbyła się główna uroczystość I Pomorskiego Biennale Sztuki Młodych "Potok Sztuki" - otwarcie wystawy pokonkursowej oraz ogłoszenie wyników. Zwycięzcą inauguracyjnej edycji biennale został Łukasz Gierlak zdobywając Nagrodę NDI dla Potoku Sztuki za rysunkowy tryptyk "Voyager". Przyznano również wyróżnienia. Oficjalnego otwarcia wystawy dokonali kuratorzy: Ida Łotocka-Huelle oraz Mariusz Sładczyk. Nagrody wręczył prezes Gdańskiego Okręgu ZPAP Ryszard Kowalewski. Wystawie towarzyszy katalog, który zawiera sylwetki twórcze wszystkich uczestników wydarzenia. Promocję publikacji przeprowadził prezes Fundacji Wspólnota Gdańska Andrzej Stelmasiewicz zachęcając do lektury i przedstawiając projektanta katalogu - Piotra Kowalskiego.

Gdański Okręg ZPAP powołał do życia kolejne, cykliczne wydarzenie. Tym razem dedykowane młodym twórcom. Wystawa prezentowana będzie do 6 listopada br.  Zapraszamy.

 Werdykt Jury:

Czytaj więcej: „Potok Sztuki” w Sopocie

WYSTAWA I POMORSKIEGO BIENNALE SZTUKI MŁODYCH „POTOK SZTUKI" SOPOT 2016

7.10.2016 r.

 


Już 8 października 2016 r. o godz. 17.00 w Sopot Centrum przy ul. Tadeusza Kościuszki 14 w Sopocie odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy pokonkursowej I Pomorskiego Biennale Sztuki Młodych „Potok Sztuki”. Na wernisażu ogłoszony zostanie werdykt Jury, które obradowało w składzie: Ryszard Kowalewski — prezes Gdańskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków, dr hab. Krzysztof Polkowski — rektor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, dr Mariusz Sładczyk — dziekan Zamiejscowego Wydziału Sztuki Nowych Mediów Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Zapowiada się emocjonujący wieczór. Serdecznie zapraszamy.

Uczestnicy I PBSM „Potok Sztuki” Sopot 2016:

Czytaj więcej: WYSTAWA I POMORSKIEGO BIENNALE SZTUKI MŁODYCH „POTOK SZTUKI" SOPOT 2016

"RÓŻNORODNOŚĆ" — malarstwo, grafika, rysunek

02.10.2016 r.1.10.2016 r. odbył się wernisaż wystawy "Różnorodność". Uroczystego otwarcia dokonała Katarzyna Szczodrowska, członkini Zarządu Gdańskiego Okręgu ZPAP. "Różnorodność" skupiła piętnastu artystów z najróżniejszych zakątków świata.

Czytaj więcej: "RÓŻNORODNOŚĆ" —  malarstwo, grafika, rysunek

Lech Majewski — video art

26.09.2016 r.


25 września 2016 r., w niedzielne południe, Lech Majewski z rąk Prezesa Gdańskiego Okręgu ZPAP Ryszarda Kowalewskiego otrzymał Nagrodę im.Kazimierza Ostrowskiego za 2015 rok.Uroczystość wręczenia Nagrody odbyła się w sali głównej Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Oficjalne wystąpienia poprzedziła emisja  prezentacji piętnastoletniej historii Nagrody im.Kazimierza Ostrowskiego autorstwa Mariusza Sładczyka oraz film przybliżający osobowość twórczą aktualnego Laureata Nagrody – Lecha Majewskiego w reżyserii Mirosława Judkowiaka.

Czytaj więcej: Lech Majewski —  video art

Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego dla Lecha Majewskiego

18.09.2016 r.


W tym roku Związek Polskich Artystów Plastyków w Gdańsku, już po raz 15 wręczy swoją nagrodę malarską. Tym razem kapituła przyznała Nagrodę im. Kazimierza Ostrowskiego Lechowi Majewskiemu - reżyserowi, malarzowi, poecie, prozaikowi, znakomitemu polskiemu twórcy filmowemu. Członkowi Gildii Reżyserów Amerykańskich i Europejskiej Akademii Filmowej.

Czytaj więcej: Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego dla Lecha Majewskiego

Helena Sadłek — batik

14.09.2016 r.


12 września br. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul.Mariackiej 46/47 odbyło się otwarcie wystawy batiku Heleny Sadłek. Wernisaż rozpoczęła wiceprezes Ida Łotocka-Huelle, która przybliżyła merytorycznie batikowe kompozycje Heleny Sadłek.

Czytaj więcej: Helena Sadłek — batik

Marco Lodola — Sericollage and Warhol

13.09.2016 r.

 10 września 2016 roku o godz. 18.00 odbyło się oficjalne otwarcie wystawy twórczości Marco Lodoli w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68. Wystawę uroczyście otworzyła członkini zarządu Gdańskiego Okręgu ZPAP Katarzyna Szczodrowska. Marco Lodola to włoski artysta, twórca futurystycznych instalacji, kompozycji w stylu po-art.

Czytaj więcej: Marco Lodola — Sericollage and Warhol

Z Heleną Sadłek o Poczwarkach i Motylach rozmawia Ida Łotocka

10 września 2016 r.

 I.Ł. Heleno, wyczytałam w twojej biografii, że nie studiowałaś w Gdańsku.

H.S. Jestem desantem z Lublina. Tam studiowałam w Instytucie Wychowania Artystycznego na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej. Byłam pierwszym rocznikiem, od którego zaczął się ten kierunek. Przyjechały wielkie sławy z Krakowa i Warszawy: Marian Bogusz, Ryszard Winiarski, Witold Urbanowicz. Mieliśmy wspaniałych profesorów. Dyplom zrobiłam z grafiki w pracowni Danuty Kołwzan-Nowickiej.

I.Ł. A gdzie nauczyłaś się batiku?

Czytaj więcej: Z Heleną Sadłek o Poczwarkach i Motylach rozmawia Ida Łotocka

"POCZWARKI I MOTYLE" WYSTAWA BATIKU W GALERII ZPAP W GDAŃSKU

03.09.2016 r.


Helena Sadłek wytrawna malarka, której prace cechuje rozsmakowanie się w barwach natury, w kolorycie emocji wspieranych fascynacją otoczeniem. Jej twórczość to czerpanie z natury, z zapachu, z oddechu, powietrza, z wrażeń i ich obrazowanie, przeistaczanie w linie, kształt, kolor aż powstaje wypowiedź - osobista, malarska, ważna….

Czytaj więcej: "POCZWARKI I MOTYLE" WYSTAWA BATIKU W GALERII ZPAP W GDAŃSKU

WYCIECZKA KAJAKOWA OPŁYWEM MOTŁAWY

02.09.2016 r.


W niedzielę 28 sierpnia 16 członków ZPAP Okręgu Gdańskiego odbyło wycieczkę kajakową opływem Motławy.  Pod fachowym okiem przewodnika Witka Kopery czuliśmy się bezpieczni i zachwyceni inną perspektywą w odkrywaniu naszego Gdańska.

Czytaj więcej: WYCIECZKA KAJAKOWA OPŁYWEM MOTŁAWY

ŚWIĘTO ULICY MARIACKIEJ W GDAŃSKU

28.08.2016 r.


W tym roku święto ulicy Mariackiej wypadło 27 sierpnia i w Galerii ZPAP przy ulicy Mariackiej 46/47 odbywało się spotkanie z autorami aktualnej wystawy. Katerina Ocheredko, Tetiana Ocheredko i Vitaliy Muryn prowadzili rozmowy z gośćmi galerii o malarstwie, o wizycie w Gdańsku, o pasji twórczej... Wszystko w atmosferze szczęśliwości, zgodnie z tegorocznym hasłem przewodnim Święta ulicy Mariackiej -"Na Mariackiej w Siódmym Niebie".

Fotorelacja;

Czytaj więcej: ŚWIĘTO ULICY MARIACKIEJ W GDAŃSKU

ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU W WYCIECZCE KAJAKOWEJ OPŁYWEM MOTŁAWY


 ZAPRASZAMY do udziału w najnowszym wydarzeniu KLUBU ARTYSTY PLASTYKA, uruchomionym przez ZPAP dzięki dofinansowaniu z programu rządowego ASOS przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Jeśli jesteś członkiem ZPAP i skończyłeś 60 lat, oferujemy udział w wycieczce kajakowej opływem Motławy- bardzo atrakcyjnej formie integracji naszych Członków.

Termin:                    28 sierpnia (niedziela), godz. 10.00- 16.00

Miejsce startu:         przystań Klubu Kajakowego    SKF KW "Żabi Kruk"
                                     ul. Żabi Kruk 15, 80-822 Gdańsk

Czytaj więcej: ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU W WYCIECZCE KAJAKOWEJ OPŁYWEM MOTŁAWY

K.Ocheredko, T.Ocheredko, V.Muryn — malarstwo

9.08.2016 r.


8 sierpnia 2016 r. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 odbył się wernisaż wystawy malarstwa trojga ukraińskich artystów - Kateriny Ocheredko, Tetiany Ocheredko oraz Vitaliy'a Muryna. Otwarcia oficjalnie dokonała wiceprezes Ida Łotocka-Huelle. Oficjalną wypowiedź wygłosił również Konsul - Kierownik Konsulatu Ukrainy w Gdańsku Łew Zacharczyszyn.

Czytaj więcej: K.Ocheredko, T.Ocheredko, V.Muryn — malarstwo

Grupa Transform — wystawa

03-04.08.2016 r.


3 sierpnia 2016 roku o godz. 19.00 odbył się wernisaż wystawy sześciu autorów z Niemiec. Wystawę twórczości grupy artystycznej Transform uroczyście otworzył Prezes Gdańskiego Okręgu ZPAP Ryszard Kowalewski. W imieniu grupy niemieckich  twórców oficjalnie wystąpił Werner Kiesel. Wystawa jest bardzo interesująca. Ekspozycję tworzą dzieła wyraziste o śmiałej koncepcji.

Czytaj więcej: Grupa Transform —  wystawa

Z Kateryną i Tatianą Ocheredko oraz z Vitalijem Murynem rozmawia Ida Łotocka-Huelle

29 lipca 2016 r. / 3.08.2016 r.


I.Ł. Jak trafiliście z Ukrainy do Gdańska?

V.M. Znaleźliśmy w Internecie, każdy z nas z osobna, bo wcześniej nie znałem się z dziewczynami, zaproszenie dla ukraińskich malarzy do uczestnictwa w międzynarodowym, polsko-angielskim projekcie: film o życiu i twórczości Van Gogha. Nasze zadanie miało polegać na wykonywaniu obrazów do animacji. Zgłosiliśmy się i oto jesteśmy. Malujemy obrazy Van Gogha klatka po klatce, a one ożywają. Połowa z nich jest czarno-biała, a połowa kolorowa.

Czytaj więcej: Z Kateryną i Tatianą Ocheredko oraz z Vitalijem Murynem rozmawia Ida Łotocka-Huelle

ARTYŚCI Z UKRAINY W GALERII ZPAP W GDAŃSKU

31.07.2016


 

Galeria ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 gościć będzie trzech ukraińskich artystów. 8 sierpnia 2016 roku, w poniedziałek odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Kateryny Ocheredko, Tetiany Ocheredko oraz Vitaliy'a Muryna.

Czytaj więcej: ARTYŚCI Z UKRAINY W GALERII ZPAP W GDAŃSKU

GRUPA 6 ARTYSTÓW Z NIEMIEC W GALERII ZPAP W GDAŃSKU

28.07.2016 r.


W środę — 3 sierpnia 2016 roku w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 o godz. 19.00 odbędzie się wernisaż wystawy twórczości niemieckiej grupy artystycznej. Podczas otwarcia Magnus Kuhn przeprowadzi performance "Mechaniczne cuda", a muzykę do sztuki performance wykona Werner Kiesel. Autorzy wystawy: Cornelia Krug-Stührenberg, Irmrtaud Klug-Berninger, Roland Schaller, Gerhard Nerowski, Werner Kiesel, Magnus Kuhn. Serdecznie zapraszamy.

Czytaj więcej: GRUPA 6 ARTYSTÓW Z NIEMIEC W GALERII ZPAP W GDAŃSKU

POTOK SZTUKI 2016 — I POMORSKIE BIENNALE SZTUKI MŁODYCH — DECYZJA JURY

27.07.2016 r.

Jury I Pomorskiego Biennale Sztuki Młodych "Potok Sztuki" w Sopocie obradowało 20 lipca 2016 r.

w Gdańsku w składzie:

Ryszard Kowalewski - Prezes Gdańskiego Okręgu ZPAP w Gdańsku

prof. Krzysztof Polkowski - Rektor Elekt Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku

dr Mariusz Sładczyk - Skarbnik Gdańskiego Okręgu ZPAP, Dziekan Wydziału Sztuki Nowych Mediów Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, Gdańsk

UWAGA:

Prace zakwalifikowane do głównego etapu konkursu należy dostarczyć do Fundacji Wspólnota Gdańska, Kowale, ul. Magnacka 25, 80-180 Gdańsk w nieprzekraczalnym terminie do 31.08.2016 r. Prace można składać osobiście od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-16.00. Prace należy przygotować do ekspozycji, na odwrocie prac umieścić metryczki konkursowe, a dostarczyć należy dokładnie zapakowane z opisem: Imię i nazwisko, Potok Sztuki.

Lista autorów i prac zakwalifikowanych do głównego etapu konkursu:

Czytaj więcej: POTOK SZTUKI 2016 — I POMORSKIE BIENNALE SZTUKI MŁODYCH — DECYZJA JURY

KLUB ARTYSTY PLASTYKA

18.07.2016 r.

KLUB ARTYSTY PLASTYKA to nowy projekt Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Gdańskiego - dedykowany członkom Związku w wieku 60+

Jeśli jesteś członkiem ZPAP i skończyłeś 60 lat oraz:

- szukasz miejsca na spotkanie, odpoczynek czy udział w wydarzeniach klubowych

- chcesz podzielić się swoim czasem, doświadczeniem i pomysłami

OFERUJEMY CI NIEODPŁATNIE:

- dostęp do komputera z łączem internetowym

- kawę/ herbatę

- korzystanie z naszych publikacji w ramach biblioteczki klubowej

- możliwość odbywania tematycznych spotkań klubowych

- udział w planowanych wydarzeniach kulturalnych, turystycznych i integracyjnych

Udostępniamy też przestrzeń Galerii przy ul. Piwnej w Gdańsku do nawiązania współpracy i współtworzenia nowych inicjatyw, służących Twoim potrzebom i całego środowiska plastyków profesjonalnych.

TWÓJ udział i zaangażowanie pozwolą nam wspólnie zmieniać dotychczasowy wizerunek i ofertę stowarzyszenia ZPAP Okręgu Gdańskiego

CZEKAMY na CIEBIE w KLUBIE ARTYSTY PLASTYKA już od 1 sierpnia 2016

codziennie w godz. 11.00 - 18.00

Ze szczegółami oferty możesz zapoznać się na naszej stronie http://www.zpap-gdansk.pl/projekty.html oraz poprzez ulotkę projektu, którą znajdziesz w siedzibie Klubu Artysty Plastyka

ZGŁOŚ SWOJE UCZESTNICTWO W PROJEKCIE osobiście, telefonicznie lub mailowo

KONTAKT: Galeria ZPAP w Gdańsku, ul. Piwna 66/67, tel. (58) 301 01 22,  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Lech Majewski — Laureat Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego

12-13.07.2016


Lech Majewski został Laureatem Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za 2015 rok. Po wakacjach, we wrześniu br. odbędzie się uroczystość wręczenia Nagrody i wernisaż wystawy twórczości Lecha Majewskiego. W tym roku główne wydarzenia 15. edycji Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego odbędą się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Jesień dla miłośników sztuki i artystów zapowiada się niezwykle interesująco.

Czytaj więcej: Lech Majewski — Laureat Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego

Barbara Gruszka — malarstwo

4.07.2016 r.


4 lipca 2016 roku o godz. 18.00 w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 rozpoczęło się oficjalne otwarcie wystawy malarstwa Barbary Gruszki. Wernisaż rozpoczęła analitycznym wprowadzeniem wiceprezes Ida Łotocka-Huelle, która skierowała uwagę gości na fundamentalne dla plastycznego działania światło, które w kompozycjach Barbary Gruszki jest istotnym i szczególnie interesującym elementem.

Czytaj więcej: Barbara Gruszka — malarstwo

Z Barbarą Gruszką o marokańskim świetle rozmawia Ida Łotocka-Huelle

1 lipca 2016 r.


I.Ł. Co zainspirowało panią do stworzenia tego cyklu obrazów i czy miała pani pokusę, aby go jakoś zatytułować?

B.G. Zastanawiałam się, ale w końcu zostawiłam wystawę bez tytułu, choć samo się prosi, aby nazwać ją „Maroko”, albo nadać jej tytuł bardziej rozbudowany. Niestety wszystko, co przychodziło mi do głowy, wydawało się banalne. Zostawiłam bez.

I.Ł. Są to „obrazki z podróży”?

B.G. Podróż do Maroka odbyłam trzy lata temu i do tej pory jest ona dla mnie źródłem inspiracji. Praca nad cyklem obrazów zajęła mi dwanaście miesięcy. To zdawałoby się niewielki plon, ale do niektórych obrazów wracałam wielokrotnie.

I.Ł. To taka metoda pracy, czy dylemat każdego artysty, kiedy skończyć pracę i postawić kropkę nad „i”?

Czytaj więcej: Z Barbarą Gruszką o marokańskim świetle rozmawia Ida Łotocka-Huelle

Bogusław Lustyk — malarstwo

1.07.2016 r.


Pierwszy wieczór lipca 2016 roku w Galerii ZPAP przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku rozpoczął się oficjalnym otwarciem wystawy twórczości Bogusława Lustyka pod tytułem "Konie - Muzyka - Taniec". Wystawę uroczyście otworzył prezes Gdańskiego Okręgu ZPAP Ryszard Kowalewski. Autor wystawy oczarował publiczność niezwykłą otwartością. O swojej pracy twórczej, decyzjach artystycznych oraz pięćdziesięcioletnim dorobku twórczym opowiadał chętnie i z nieukrywaną pasją. Jak przyznał Bogusław Lustyk, jego dzieła powstają w wielogodzinnym procesie twórczym i co warte podkreślenia — z niegasnącą wielką radością.

Czytaj więcej: Bogusław Lustyk  — malarstwo

POTOK SZTUKI 2016 — I POMORSKIE BIENNALE SZTUKI MŁODYCH — WAŻNA informacja o przedłużeniu terminu nadsyłania zgłoszeń konkursowych

22.06.2016 r.

ZPAP Okręg Gdański jako organizator I Pomorskiego Biennale Sztuki Młodych — POTOK SZTUKI, uprzejmie informuje o przedłużeniu terminu nadsyłania zgłoszeń konkursowych do dnia 15 lipca 2016 r.  Sposób dokonania formalności zgłoszeniowej został określony w zaktualizowanym regulaminie konkursu.

Ze względu na ograniczoną pojemność serwera, zalecamy dokonanie zgłoszenia w trybie on-line w możliwie wcześniejszym terminie niż wskazany deadline. Serdecznie zapraszamy do współpracy!  Zależy nam na wdrożeniu i kontynuacji tej nowej inicjatywy, dedykowanej młodym artystom.

Konkurs realizowany jest w ramach projektu dofinansowanego ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego. 

AKTUALNY REGULAMIN I POMORSKIEGO BIENNALE SZTUKI:

Czytaj więcej: POTOK SZTUKI 2016 — I POMORSKIE BIENNALE SZTUKI MŁODYCH — WAŻNA informacja o przedłużeniu terminu...

BOGUSŁAW LUSTYK. KONIE·MUZYKA·TANIEC

20.06.2016 r.

 


Lipiec w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 zapowiada się osobliwie – artystycznie, dynamicznie i z bezmiarem pasji twórczej. 1 lipca o godz. 18.00 rozpocznie się oficjalne otwarcie wystawy twórczości Bogusława Lustyka. Artysta prezentował będzie prace z cykli: Konie, Muzyka, Taniec. Ponadto ekspozycję wzbogacą portrety z najnowszego projektu autorskiego „Twarze Świata”, który podczas trwania wystawy będzie kontynuowany – Bogusław Lustyk będzie rysował twarze gdańszczan.

Czytaj więcej: BOGUSŁAW LUSTYK. KONIE·MUZYKA·TANIEC

WYSTAWA MALARSTWA BARBARY GRUSZKI

13-14.06.2016 r.

 


4 lipca 2016 roku w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 odbędzie się otwarcie wystawy malarstwa Barbary Gruszki.

Lawsonia, szafran, mięta, indygo – świat barw w marokańskim świetle układa się w pejzaż manufaktury, gdzie kadzie wypełnione barwnikami stanowiące główny multiplikacyjny element kompozycji upajają przejściami tonalnymi, subtelnym rytmem i harmonią (Farbiarnia skór, 2015, akryl 70 x 80 cm).

Czytaj więcej: WYSTAWA MALARSTWA BARBARY GRUSZKI

Przyjęcia do ZPAP na podstawie prac i innych dowodów działalności twórczej w Okręgu Gdańskim

9.06.2016 r.

Posiedzenie Regionalnej Komisji Kwalifikacyjnej d.s. przyjęć do Związku Polskich Artystów Plastyków na podstawie prac i innych dowodów twórczości plastycznej odbędzie się 18 listopada 2016 roku o godzinie 10.00 w siedzibie Okręgu Gdańskiego ZPAP w Gdańsku, przy ul. Mariackiej 46/47. Zgodnie z postanowieniami Regulaminu Przyjęć do ZPAP kandydaci proszeni są o dostarczenie niżej wymienionego kompletu dokumentów wraz z dowodem uiszczenia obowiązującej bezzwrotnej opłaty manipulacyjnej w wysokości 550,00 zł (słownie złotych: pięćset pięćdziesiąt) najpóźniej do dnia 18 września 2016 roku do Biura ZPAP OG w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47.

Wymagane dokumenty:

 1. deklaracja członkowska,
 2. 2 egzemplarze wypełnionego kwestionariusz osobowego,
 3. 3 podpisane fotografie,
 4. życiorys z uwzględnieniem działalności twórczej,
 5. dowody twórczej działalności i przygotowania zawodowego,
 6. referencje dwóch wprowadzających - członków rzeczywistych ZPAP,
 7. dowód uiszczenia bezzwrotnej opłaty manipulacyjnej w kwocie 550 zł na konto Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Gdański, ul. Mariacka 46/47, 80-833 Gdańsk, nr konta bankowego 49 1020 1811 0000 0402 0015 4112,

oraz w przypadku pozytywnej opinii Komisji:

 1. dowód wpłaty wpisowego w wysokości 100 zł  na konto Zarządu Głównego Związku Polskich Artystów Plastyków, ul. Nowy Świat 7/6, 00-496 Warszawa, nr konta bankowego 34 1240 6175 1111 0000 4580 3851,
 2. dowód wpłaty wpisowego w wysokości 100 zł na konto Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Gdański, ul. Mariacka 46/47, 80-833 Gdańsk, nr konta bankowego 49 1020 1811 0000 0402 0015 4112,
 3. ankietę - informację o twórcy,
 4. wypełnione i podpisane 2 egzemplarze umowy o powierzenie zarządzania i ochrony praw autorskich lub oświadczenie o przyjęciu do wiadomości, że twórca nie będzie mógł korzystać z pomocy prawnej ZPAP w zakresie ochrony praw autorskich.

Statut i Regulamin Przyjęć do ZPAP dostępny jest na stronie Zarządu Głównego ZPAP www.zpap.pl, formularze do pobrania znajdują się w Biurze ZPAP OG w Gdańsku, przy ul. Mariackiej 46/47.

POTOK SZTUKI — I POMORSKIE BIENNALE SZTUKI MŁODYCH

3.06.2016 r.

organizatorzy: ZPAP Okręg Gdański i Fundacja Wspólnota Gdańska / współorganizator: Sopot Centrum
konkurs został dofinansowany ze środków Województwa Pomorskiego, fundatorem nagrody głównej jest firma NDI SA z Sopotu

Już tylko 27 dni zostało do zamknięcia terminu zbierania zgłoszeń uczestnictwa w 1 Pomorskim Biennale Sztuki Młodych w Sopocie. Potok Sztuki ma stać się wydarzeniem szczególnym, odsłaniającym najbardziej wartościowe zjawiska w sztuce młodych twórców. I chociaż z perspektywy Młodych Autorów nasza misja może wydawać się sformułowaniem nazbyt górnolotnym, mało przekazującym i ach ! - nieistotnym dla formalnego przekazu to zapewniamy, że każda wypowiedź plastyczna jest dla nas cenna. Zachęcamy do uczestnictwa. Chcemy zobaczyć, poczuć i zaskoczyć odbiorcę siłą języka plastyki młodych. Najciekawsze dzieła Młodych Autorów zostaną zaprezentowane jesienią br. w Sopot Centrum. Zwycięzcę i wyróżnionych poznamy 8 października 2016 r. Młodym Twórcom, tym którzy już złożyli zgłoszenia i tym którzy dopiero się zgłoszą życzymy powodzenia.

Regulamin, formularz karty zgłoszenia oraz metryczki dostępne do pobrania w zakładce "Dokumenty".

Regulamin publikujemy również w "Aktualnościach".

Mariusz Sładczyk — grafika cyfrowa

30.05.2016 r.


W ostatni majowy poniedziałkowy wieczór 2016 roku prezes Gdańskiego Okręgu ZPAP Ryszard Kowalewski w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/ 47 uroczyście otworzył wystawę twórczości Mariusza Sładczyka zatytułowaną „Krechy i kreski”. Goście wernisażowi, którzy licznie przybyli na spotkanie ze sztuką nie kryli zainteresowania ekspozycją więc autor oddał się, z widoczną przyjemnością, objaśnieniom, komentarzom, dyskusji… Wystawa prezentuje kilkanaście zajmujących, nasyconych plastyczną energią prac z zakresu grafiki i rysunku.

Czytaj więcej: Mariusz Sładczyk — grafika cyfrowa

Werdykt Kapituły Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za 2015 rok

Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego

 XV edycja

 ORGANIZATOR

Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Gdański


Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego jest ogólnopolskim wyróżnieniem w dziedzinie malarstwa. Kapitułę Nagrody powołuje Zarząd Gdańskiego Okręgu ZPAP. Kapituła wyznacza laureata nagrody raz w roku, na specjalnym posiedzeniu.

Czytaj więcej: Werdykt Kapituły Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za 2015 rok

Z Mariuszem Sładczykiem o krechach i kreskach rozmawia Ida Łotocka-Huelle

20 maja 2016 r.


I.Ł. Jesteś grafikiem. Jaka była twoja droga artystyczna, jak zdobywałeś graficzne „szlify”?

M.S. Po kolei doświadczenia plastyczne: najpierw w Bydgoszczy liceum plastyczne, potem studia w PWSSP w Gdańsku, w 1984 r. dyplom u profesora Marka Freudenreicha w Pracowni Projektowania Graficznego. Po studiach jako freelancer wolny grafik, później trochę pracowałem w KMPiK-u na stanowisku plastyka i szefa galerii, która wtedy była znaczącą galerią na Długim Targu, ale niestety czasy się zmieniły i zamieniono ją na bank. Potem w latach 1990-2000 w Akademii Sztuk Pięknych — już podówczas, najpierw jako asystent, potem w samodzielnej pracowni projektowania przy pomocy komputerów. To była wtedy nowość na polskim rynku graficznym. Prowadziłem również własne studio projektowania graficznego. W 2000 r. pojawiła się możliwość pracy w Turcji, więc natychmiast z niej skorzystałem. W Ankarze na uniwersytecie Bilkent spędziłem 12 lat na Wydziale Sztuk Pięknych Architektury i Projektowania w Katedrze Projektowania Graficznego, którą to katedrę nazywaliśmy filią gdańskiej ASP, bo w tym czasie pracowało tam pięcioro nauczycieli z Gdańska. Do Polski wróciłem jesienią 2012 roku, od marca 2013r. jestem dziekanem Wydziału Sztuki Nowych Mediów w Polsko Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Gdańsku.

Czytaj więcej: Z Mariuszem Sładczykiem o krechach i kreskach rozmawia Ida Łotocka-Huelle

Odeszła Barbara Argasińska-Łozińska

6.05.2016 r.


Dotarła do nas wiadomość o śmierci Barbary Argasińskiej-Łozińskiej – artysty plastyka, nieodżałowanej Koleżanki. To niezwykle przykra wiadomość. Barbara Argasińska-Łozińska swoją drogę twórczą oparła na szerokich doświadczeniach artystycznych.

Czytaj więcej: Odeszła Barbara Argasińska-Łozińska

WYSTAWA GRAFIKI I RYSUNKU MARIUSZA SŁADCZYKA

2.05.2016 r.


Kolejną wystawą w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 będzie ekspozycja rysunków i grafik autorstwa Mariusza Sładczyka p.t. „Krechy i kreski”. Oficjalne otwarcie odbędzie się 30 maja 2016 r.

Czytaj więcej: WYSTAWA GRAFIKI I RYSUNKU MARIUSZA SŁADCZYKA

Odszedł Włodzimierz Foltyński

26.04.2016 r.


Dotarła do nas wiadomość o śmierci Włodzimierza Foltyńskiego – artysty plastyka, nieodżałowanego Kolegi. To bardzo przykra wiadomość i niebotyczna strata dla środowiska polskiej plastyki. Związek Polskich Artystów Plastyków utracił znamienitego członka, legendę oraz prawdziwy wzór społecznika.

Czytaj więcej: Odszedł Włodzimierz Foltyński

Jarosław Viking Olszewski — malarstwo

25.04.2016 r.


Poniedziałkowy wieczór ostatniego tygodnia kwietnia 2016 roku w Galerii ZPAP w Gdańsku rozpoczął niezwykłą ekspozycję pod tytułem "Ktoś". Oficjalnego otwarcia wystawy twórczości Jarosława Vikinga Olszewskiego dokonała wiceprezes Ida Łotocka-Huelle. Zgromadzeni goście nie kryli fascynacji pracami prezentowanymi na wystawie.

Czytaj więcej: Jarosław Viking Olszewski  — malarstwo

Z Jarosławem „Vikingiem” Olszewskim o wędrującym punkcie widzenia rozmawia Ida Łotocka-Huelle

22 kwietnia 2016 r.


I.Ł. Studiowałeś malarstwo, ale twoje prace bardziej przypominają grafikę. W jakiej technice są wykonane, malarskiej, rysunkowej czy graficznej?

J.V.O. To jest malarstwo na papierze w technice mieszanej, z zastosowaniem trzech technik: tusz, ołówek i farba — akwarela, ale inaczej stosowana, niż jest przyjęte: bez dużej ilości wody i rozmycia plamy koloru. Dla mnie to farba, barwnik. Nie ma tutaj efektów akwarelowych. W niektórych pracach jest więcej rysunku technicznego, w innych mniej i te są bardziej malarskie.

Czytaj więcej: Z Jarosławem „Vikingiem” Olszewskim  o wędrującym punkcie widzenia rozmawia Ida Łotocka-Huelle

POTOK SZTUKI — I POMORSKIE BIENNALE SZTUKI MŁODYCH

17.04.2016 r.

organizatorzy: ZPAP Okręg Gdański i Fundacja Wspólnota Gdańska / współorganizator: Sopot Centrum
konkurs został dofinansowany ze środków Województwa Pomorskiego

1. POMORSKIE BIENNALE SZTUKI MŁODYCH SOPOT
Pomorskie Biennale Sztuki Młodych i wydarzenia towarzyszące, stanowi unikalną ofertę w zakresie promocji
twórczości i konsolidacji pomorskiego i ogólnopolskiego środowiska młodych artystów plastyków. Misją
projektu jest przegląd (w formule konkursu) i prezentacja najbardziej wartościowych zjawisk twórczych,
rozpoznanych wśród profesjonalnych plastyków młodego pokolenia. Umiejscowienie wystawy
pokonkursowej w Sopocie ma na celu promowanie regionu oraz wpisanie w bogaty nurt życia artystycznego
i tradycji miasta najnowszych pomysłów i działań młodych twórców wynikających z eksploracji nowych
rejonów artystycznych inspiracji, jak i odnoszących się do już utrwalonych tendencji, przetwarzanych
i rewidowanych w międzypokoleniowym dialogu.

Czytaj więcej: POTOK SZTUKI — I POMORSKIE BIENNALE SZTUKI MŁODYCH

Artyści z Gdańska w Łodzi

16.04.2016 r.


7 kwietnia 2016 roku w łódzkiej galerii ZPAP „Na piętrze”  rozpoczęła się ekspozycja wystawy „Artyści z Gdańska”. Wystawę uroczyście otworzył Prezes Okręgu Łódzkiego Mirosław Ptycia oraz Przewodniczący Okręgowej Komisji Rewizyjnej w Gdańsku Andrzej Socha, ponadto gdański autor Jarosław Sianko dopełnił część oficjalną wernisażu merytoryczną prezentacją o sztuce konserwacji zabytków.

Czytaj więcej: Artyści z Gdańska w Łodzi

Z Władysławem Szczepańskim i Bartłomiejem Michalskim o pamięci i drodze ku światłu rozmawia Ida Łotocka-Huelle

21 marca 2016 r.


I.Ł. Wystawa składa się z dwóch części: cyklu rysunków węglem i pasteli prof. Władysława Szczepańskiego zatytułowanego „Ad Lucem” i cyklu obrazów olejnych Bartłomieja Michalskiego pt. „Siatki pamięci”. Czy panowie planowali tę wystawę jako ekspozycję o wspólnym wyrazie, czy jako koncepcje zdecydowanie odrębne. Pytam o plany, bo za chwilę porozmawiamy o tym, co odkrywa przed nami ekspozycja.W. S. Są to dwie osobne ekspozycje, mające jednak ze sobą sporo wspólnego. Twórczość pana Bartłomieja zainteresowała mnie i współpracujemy już drugi rok. Pan Bartek jest doktorantem u nas na uczelni w Instytucie Sztuk Pięknych (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach), a ja jestem jego opiekunem artystycznym. Wystawy jednak są dwie oddzielne.

Czytaj więcej: Z Władysławem Szczepańskim i Bartłomiejem Michalskim o pamięci i drodze ku światłu rozmawia Ida...

Odszedł Władysław Jackiewicz


Z żalem odebraliśmy wiadomość o śmierci profesora Władysława Jackiewicza – wieloletniego członka Gdańskiego Okręgu ZPAP, Laureata Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za 2006 rok. To bardzo smutna wiadomość. Odszedł wybitny przedstawiciel polskiego malarstwa.

Czytaj więcej: Odszedł Władysław Jackiewicz

W.Szczepański, B.Michalski — wystawa rysunku i malarstwa

22.03.2016 r.fot.J.Gajewicz

21 marca br. o godz. 18.00 odbyło się uroczyste otwarcie wystawy złożonej z dwóch odrębnych ekspozycji: twórczości Władysława Szczepańskiego oraz twórczości Bartłomieja Michalskiego. Otwarcia dokonała wiceprezes Ida Łotocka-Huelle.

Czytaj więcej: W.Szczepański, B.Michalski — wystawa rysunku i malarstwa

Odeszła Janina Kraupe-Świderska


Dotarła do nas wiadomość o śmierci Janiny Kraupe-Świderskiej – Laureatki Nagrody im.Kazimierza Ostrowskiego za 2007 rok. Odeszła wybitna osobowość polskiego malarstwa i niezwykły człowiek. Bardzo nam smutno.

Czytaj więcej: Odeszła Janina Kraupe-Świderska 

Władysław Szczepański, Bartłomiej Michalski

4.03.2016 r.


21 marca 2016 roku w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 odbędzie się otwarcie wystawy malarstwa i rysunku dwóch autorów Władysława Szczepańskiego oraz Bartłomieja Michalskiego. Będzie to wystawa składająca się z dwóch odrębnych ekspozycji.

Czytaj więcej: Władysław Szczepański, Bartłomiej Michalski 

Artyści Okręgu Łódzkiego ZPAP w Gdańsku

17-19.02.2016 r.


19 lutego 2016 roku o godz. 17.00 Prezes Gdańskiego Okręgu ZPAP Ryszard Kowalewski oraz Prezes Łódzkiego Okręgu ZPAP Mirosław Ptycia uroczyście otworzyli wystawę twórczości Artystów Okręgu Łódzkiego. Prezesi zgodnie stwierdzili potrzebę łączenia się we współpracy między Okręgami ZPAP. Zapowiedziano wystawę "Artyści Gdańskiego Okręgu ZPAP" w Łodzi. Oddano się również wspomnieniom o współpracy z czasów Solidarnościowych kiedy nie zawsze można było bezkarnie wygłaszać, czy obrazować własne poglądy, szczególnie te które krytykowały władzę i panujący system. Sztuka i artyści najbardziej cenili i cenią wolność wypowiedzi. To ważne, że w Gdańsku wolność chroni się wyjątkowo, jako bezcenną wartość. Gdańsk i Łódź. Sztuka. To było niezwykłe spotkanie.

Czytaj więcej: Artyści Okręgu Łódzkiego ZPAP w Gdańsku

Dominik Włodarek — grafika

15.02.2016 r.


fot.Mariusz Sładczyk

15 lutego br odbyło się oficjalne otwarcie wystawy grafiki Dominika Włodarka. Wystawę uroczyście otworzyła wiceprezes Ida Łotocka-Huelle.

Wystawa "Pejzaż graficzny" prezentuje prace autora nawiązujące do idei pejzażu abstrakcyjnego. Są one wykonane w technikach graficznych wklęsłodruku, takich jak akwatinta, akwaforta oraz karborund i sucha igła. Dominik Włodarek porusza się na granicy abstrakcji i przedstawienia realnego z oryginalnym artystycznym uznaniem rzeczywistości. Ważną rolę w prezentowanym na wystawie cyklu odbitek graficznych odgrywa kolor oraz relief.

Niezwykłe kompozycje graficzne Dominika Włodarka zachęcają do kontemplacji. Naprawdę warto odwiedzać wystawę wielokrotnie nie odmawiając sobie prawdziwej przyjemności przebywania z oryginalną i intrygującą twórczością. Serdecznie zapraszamy. 

Czytaj więcej: Dominik Włodarek — grafika

Z Dominikiem Włodarkiem o graficznym warsztacie i malarskiej wyobraźni rozmawia Ida Łotocka-Huelle

13 lutego 2016 r.


I.Ł. „Pejzaż graficzny” — tytuł cyklu prac, które na pierwszy rzut oka wydają się niezwykle wrażliwymi, rozbudowanymi kolorystycznie obrazami wykonanymi w klasycznych technikach malarskich, a w rzeczywistości są grafikami. To mylenie oka wynika z naszego przywiązania do ścisłej klasyfikacji środków wyrazu, czy przyporządkowania określonych poszukiwań formalnych konkretnym dziedzinom sztuki?

Czytaj więcej: Z Dominikiem Włodarkiem o graficznym warsztacie i malarskiej wyobraźni rozmawia Ida Łotocka-Huelle

WYSTAWA GRAFIKI DOMINIKA WŁODARKA

23.01.2016 r.

Dominik Włodarek jest autorem niezwykłych prac graficznych. Za swoją twórczość artystyczną odebrał szereg nagród oraz wyróżnień. Planowana wystawa w Galerii ZPAP w Gdańsku pokazywać będzie cykl grafik dotąd w Gdańsku nieprezentowanych, wykonanych w technikach druku wklęsłego. Już dzisiaj, na trzy tygodnie przed otwarciem, można zapewnić, że wystawa będzie pełną koloru ucztą dla oczu i pełną wyrafinowanych doznań ucztą dla ducha. Będzie to spotkanie ze znakomitym warsztatem wypełnione artystyczną treścią. Serdecznie zapraszamy.

Czytaj więcej: WYSTAWA GRAFIKI DOMINIKA WŁODARKA

Spotkania opłatkowe w sopockim Klubie Środowisk Twórczych SPATiF

13.01.2016 r.


12 stycznia 2016 roku odbyło się spotkanie opłatkowe, noworoczne Seniorów Gdańskiego Okręgu ZPAP. Znamienite grono powitał Prezes Gdańskiego Okręgu ZPAP Ryszard Kowalewski. W miłej atmosferze spotkali się twórcy z wieloletnim oraz cennym dorobkiem artystycznym, także niewątpliwie współtwórcy legendy sopockiego Klubu Środowisk Twórczych SPATiF. Klub przeżywał swoisty renesans, a Artyści życzyli i przyjmowali życzenia: żeby się wiodło, żeby zdrowie dopisywało, żeby radość tworzenia nie opuszczała i żeby spotkań w twórczym gronie było więcej.

Czytaj więcej: Spotkania opłatkowe w sopockim Klubie Środowisk Twórczych SPATiF 

Jasiek Balcerzak — malarstwo

12.01.2016 r.


fot. Jerzy Gajewicz

11 stycznia br. o godz. 19.00 w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku Wiceprezes Ida Łotocka-Huelle oficjalnie otworzyła wystawę malarstwa Jaśka Balcerzaka. Ekscytującym czasem było wernisażowe spotkanie w towarzystwie Autora kompozycji inspirowanych naturą, która jak pokazuje wystawa nie zawsze emanuje bogactwem koloru, życia, promiennymi wrażeniami... Teraz czas na oddziaływanie malarstwa Jaśka Balcerzaka. Serdecznie zapraszamy do odwiedzania wystawy.

Czytaj więcej: Jasiek Balcerzak — malarstwo

Z Jaśkiem Balcerzakiem o głębokim lesie i malarskiej materii rozmawia Ida Łotocka-Huelle

8 stycznia 2016 r.

 


I.Ł. Pańska Twórczość wydaje mi się jednocześnie gwałtowna i bardzo wysmakowana. To skrajne połączenie jest bardzo interesujące. Czy wynika ono z Pańskiego temperamentu, z osobowości o skrajnych dyspozycjach?

J.B. Choć ciężko, bo niezręcznie jest mówić o sobie, wydaje mi się, że po trosze tak jest. Sam ostatnio się nawet zastanawiałem malując, że gdy robię te gwałtowne gesty na obrazie, czuję że żyję, że to jest moja, wynikająca z głębi część malowania, która daje mi najwięcej przyjemności i pomysłów na kolejne obrazy. Ale z drugiej strony, ten etap  związany z detalami przy kończeniu obrazów, nad którymi praca zabiera mi piekielnie dużo czasu, choć doprowadza mnie do furii, jest niezbędny. Potem widzę, że jedno bez drugiego nie działa, nie ma wyrazu i nie potrafię tego w żaden sposób rozłączyć. Ta część pracy wymagająca dużej cierpliwości czasami mnie jednak przerasta.

Czytaj więcej: Z Jaśkiem Balcerzakiem o głębokim lesie i malarskiej materii rozmawia Ida Łotocka-Huelle

WYSTAWA MALARSTWA JAŚKA BALCERZAKA

23.12.2015 r.


Jasiek Balcerzak, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, twórca interesujących kompozycji malarskich, które często układa w cykle „Las”, „Norwegia”, „Kamień”...

już w styczniu 2016 roku pokaże swoje malarstwo w gdańskiej Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47.

Otwarcie wystawy odbędzie się 11 stycznia 2016 roku o godz. 19.00. Wystawę będzie można oglądać do dnia 10 lutego 2016 roku. Serdecznie zapraszamy.

Z  Izabelą Huk-Malinowską o „Powrocie do przeszłości” rozmawia Ida Łotocka-Huelle

21 listopada 2015 r.


I.Ł. „Powrót do przeszłości” to tytuł wystawy Pani realizacji konserwatorskich. Jakie obiekty obejmuje ekspozycja?

I.H.M. Są to obiekty w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Wejherowie, Braniewie, Gniewie i Dobrym Mieście. Powstały w różnych okresach historycznych.

I.Ł. A więc nie tylko średniowieczny i siedemnastowieczny Gdańsk, co nam się automatycznie nasuwa, gdy słyszymy słowa „zabytek” i „konserwacja”.

I.H.M. Oczywiście że nie. Przywracamy, mówię o nas – konserwatorach stan pierwotny różnych obiektów. Tak jesteśmy wykształceni, taka jest nasza rola, że jesteśmy odtwórcami, przywracamy kształt pierwotny zabytków, musimy uszanować ich oryginalną wartość, autentycznością, również tych obiektów, które powstały po wojnie.

I.Ł. Czyli rekonstrukcja i zachowanie tego, co jeszcze zostało oryginalne z budynków, dzieł sztuki, przedmiotów użytkowych. Proszę powiedzieć, jak rozpoczyna się Pani kontakt z zabytkiem?

Czytaj więcej: Z  Izabelą Huk-Malinowską o „Powrocie do przeszłości” rozmawia Ida Łotocka-Huelle

Z Gabrielą Trynkler–Kwiatkowską o połączeniu nieba i ziemi rozmawia Ida Łotocka-Huelle

21 października 2015 r.


I.Ł. „Miasta i katedry” to tytuł twojej jubileuszowej wystawy 30-lecia pracy twórczej. Od jak dawna malujesz ten temat?

G.T. To jest najstarszy mój cykl malarski. Katedry były tematem mojej pracy dyplomowej na gdańskiej PWSSP i ten cykl cały czas mi towarzyszy. Oczywiście w swojej twórczości podejmuję jeszcze inne tematy, niemniej „Katedry” najgłębiej siedzą w mojej duszy.

I.Ł.Z jakiego powodu tam utkwiły? Coś symbolizują?

G.T. Na pewno zawsze byłam pod wielkim wrażeniem katedr. Oczywiście trudno nie ulec gotykowi mieszkając w Gdańsku. Ale pamiętam jak w latach 70. wyjechałam do Anglii i spotkałam się tam z gotykiem kamiennym, takim koronkowym, nie ceglanym, jak u nas. Tak mnie zauroczył, ze nie mogłam wzroku oderwać. To pierwsze silne wrażenie jest we mnie do dzisiaj.

I.Ł. Gotyk angielski nie jest jednak aż tak strzelisty. Na twoich obrazach katedry są bardzo wysmuklone, sięgające nieba. To typ niemiecki, francuski gotyku.

G.T. To jest kwestia wyobraźni, fantazji. W strzelistych formach zachwyca mnie niematerialność, wrażenie, jakie daje opozycja budulca, którym jest kamień – kwintesencja materialności. Katedra to coś najbardziej niematerialnego z materialnych rzeczy, zawieszona między niebem, a ziemią. To rzecz magiczna i pod jej wpływem pozostaję do dzisiaj.

Czytaj więcej: Z Gabrielą Trynkler–Kwiatkowską o połączeniu nieba i ziemi rozmawia Ida Łotocka-Huelle

Józef Paweł Karczewski - MALARSTWO - 35-LECIE PRACY TWÓRCZEJ

wernisaż 14.09.2015 godzina 17:00
wystawa czynna do 14.10.2015 rGaleria ZPAP
ul. Mariacka 46/47, Gdańsk

 

 

 

Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego - XIV edycja


Stanisław Białogłowicz malarstwo
wernisaż: 15.09.2015, godz. 17.00
wystawa prezentowana będzie w Oddziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku do dnia 18.10.2015 r. 

Organizator: Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Gdański
Współorganizator: Muzeum Narodowe w Gdańsku

Zdzisław Walicki OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA

wernisaż 09.09.2015 godzina 17:00
wystawa czynna do 26.09.2015 r


Aula Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku
ul. Targ Węglowy 6

 

 

 

Z Joanną Dudek o niekończących się próbach rozwiązywania równań rozmawia Ida Łotocka-Huelle

I.Ł. Twoje malarstwo obecne na wystawie, którą zatytułowałaś „Energie równań” wywodzi się z dwóch źródeł: z jednej strony ze szkoły nowojorskiej i jej kierunku color field painting, czyli malarstwa barwnych płaszczyzn, a z drugiej strony z abstrakcji geometrycznej i sztuki minimalizmu. Czy dobrze klasyfikuję źródła?

J.D. Istotnie cykle prac, które tutaj pokazuję, a które tworzyłam od 2008 do 2015 r. można tak sytuować, można szukać inspiracji w tych dwóch nurtach, natomiast nie zapominałabym o polskim malarstwie, którym się zachwycam: Aleksandry Jachtomy, Stefana Gierowskiego, Kajetana Sosnowskiego i wielu innych. W pewnym momencie stało się ono dla mnie ważne i powstała potrzeba odpowiedzi na ich twórczość. Z pewnością minimalistyczna powściągliwość była dla mnie zadaniem, pewnym wyzwaniem „odszukania w sobie milczenia obrazów” (R. Barthes). W tym czasie dużo też czytałam tekstów Artura C. Danto, Ludwiga Wittgensteina, Hansa G. Gadamera, Martina Heideggera z filozofii sztuki, aż zatrzymałam się nad pytaniem, które często przywołuję w kontekście prezentowanych prac, a które sformułował Jean Baudrillarda „Czym jest perspektywa pustki i nieobecności we współczesnym świecie całkiem już opróżnionym z sensu i rzeczywistości?”. Zastanowiło mnie, czy to pytanie w ogóle ma sens i jak się do niego odnieść? Czym właściwie jest pustka i co pozwala nam doświadczać obecności? Poświęciłam temu chyba trzy lata swoich różnych poszukiwań i refleksji, ale myślę, że udało mi się znaleźć osobistą odpowiedź w postaci „Energii równań”, czyli gry opartej na równowadze, przyciąganiu i odpychaniu, byciu wewnątrz lub na zewnątrz układu.

Czytaj więcej: Z Joanną Dudek o niekończących się próbach rozwiązywania równań rozmawia Ida Łotocka-Huelle

Z Dorotą Białczak o glinie, metafizyce ognia i o starej wełnianej chuście rozmawia Ida Łotocka – Huelle

23.05.2015r.


I.Ł. Jest  Pani artystką, która zajmuje się rzeźbą, konserwacją rzeźby, ceramiką i aranżacją wnętrz. Co na obecnym etapie stanowi istotę Pani twórczości?

D.B. Na tym etapie twórczości myślę, że zbliżyłam się do języka ceramiki w wypowiedzi rzeźbiarskiej. Kończąc liceum plastyczne na kierunku fotografii artystycznej już wiedziałam, że będę zajmowała się rzeźbą. Fotografia miała mi już służyć do dokumentacji tego, co wyrzeźbię. Potem spędzając godziny na odlewach, na ciężkiej fizycznej pracy, czułam, że to nie może być koniec, że jest jeszcze coś, że należy szukać swojej własnej formy wypowiedzi artystycznej. Glina była mi bliska, była dla mnie takim materiałem pierwotnym, z którym najbardziej się identyfikowałam. W czasie studiów przez 2 lata uczyłam się w pracowni prof. Luli. Teraz, na Wyspie Sobieszewskiej, gdzie mam pracownię wyposażoną w duży piec elektryczny do wypału ceramiki i piec do wypału raku, mogę poznawać ceramikę, szukać najbardziej nośnego dla mnie języka wypowiedzi.

I.Ł. Czyli można powiedzieć, że obecna wystawa wieńcząca dwudziestoletni okres Pani twórczości spotyka Panią w optymalnym okresie działalności artystycznej?

D.B. Odkąd przeprowadziłam się z Oliwy na Wyspę Sobieszewską mam poczucie otwartych możliwości, dostępu do ogromnej energii. To co prezentuję na wystawie, to prace ceramiczne z ostatnich 6 lat - od tego czasu mam warunki do zajmowania się ceramiką.

A obecna wystawa ukazuje też, że przeszłam na tzw. drugą stronę tęczy, ponieważ znalazłam wreszcie język wypowiedzi, w którym mogę się czuć i rzeźbiarzem i ceramikiem jednocześnie.

Czytaj więcej: Z Dorotą Białczak o glinie, metafizyce ognia i o starej wełnianej chuście rozmawia Ida Łotocka –...

Dorota Białczak JUBILEUSZ 20-LECIA PRACY TWÓRCZEJ

wernisaż 01.06.2015 godzina 18:00
wystawa czynna do 01.07.2015 r


Galeria ZPAP w Gdańsku, ul. Mariacka 46/47

Werdykt Kapituły Nagrody im. K. Ostrowskiego za rok 2014


Z Marią Jędrzejczyk o miłości do Neptuna, radości życia i tworzenia rozmawia Ida Łotocka-Huelle

27.04.2015r.

I.Ł. Tytuł Twojej wystawy to…

M.J. Romans z Neptunem!


I.Ł. To będzie prawdziwy, zmysłowy romans, czy tylko intelektualny, artystyczny? Na co widz powinien się przygotować?

M.J. Przedstawię w czasie wernisażu sensację historyczno – epistologiczną z I poł. XVIII w. opowiadającą właśnie historię romansu – to clou wernisażowego spotkania. Treść pewnego listu znalezionego na strych w niemieckim domu dotycząca m.in. Neptuna w czasie, kiedy gdański Neptun miał już z górą 100 lat.

 I.Ł. Rozumiem, że list jest prawdziwy, a fabuła, którą wokół niego budujesz?

M.J. Historia mocno osadzona w realiach epoki.

I.Ł. Planujesz happening, performance? Czy to będą obie te formy?

Czytaj więcej: Z Marią Jędrzejczyk o miłości do Neptuna, radości życia i tworzenia rozmawia Ida Łotocka-Huelle

Andrzej Andrew Laczyński "Reflections"

wernisaż 08.05.2015 godzina 18:00
wystawa czynna do 09.06.2015r


Galeria ZPAP w Gdańsku, ul. Piwna 67/68

Maria Jędrzejczyk „Romans z Neptunem” - sensacja z pierwszej połowy XVIII w. - malarstwo, grafika

wernisaż 27.04.2015, godz. 18.00
wystawa czynna do 27.05.2015


W programie wernisażu zaplanowany jest happening oraz performance na osnowie artystycznej relacji o gdańskich zabytkach. Autorka dokona prezentacji sensacyjnego dokumentu z I połowy XVIII, który stanie się przyczynkiem do powiązania m. in. posągu Neptuna z gdańskiej fontanny ze współczesnymi zjawiskami w kulturze. Wszystko odbywać się będzie w radosnej atmosferze o teatralnym i literackim kolorycie przy kieliszku Goldwassera.

Galeria ZPAP, ul. Mariacka 46/47, Gdańsk  czynna od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-17.00

Grupa Apellesa - malarstwo


20 marca w Kołobrzeskim Ratuszu odbył się wernisaż wystawy Grupy Apellesa, w której wzięło udział dwoje członków Gdańskiego Okręgu ZPAP: Ida Łotocka-Huelle i Krzysztof Izdebski-Cruz.

Grupa Apellesa narodziła się podczas pleneru w Kołobrzegu. Na który z różnych części polski przyjechali: ida łotocka-huelle. Krzysztof izdebski-cruz. Marcin kołpanowicz i leszek maestro żegalski. Owocem dyskusji z gospodarzem pleneru. Dariuszem kaletą. Stało się stowarzyszenie twórcze grupa apellesa. Zawiązane po to by realizować wspólne projekty malarskie.

Znany jedynie z imienia - nie z prac - ojciec malarstwa europejskiego. Apelles. Wyznacza program artystyczny grupy: osadzenie w tradycji. Poszanowanie powszechnych zasad postrzegania (perspektywa. Światłocień). Dbałość o warsztat malarski i nawiązanie do ideowego paradygmatu kultury europejskiej.

Czytaj więcej: Grupa Apellesa - malarstwo

Z Ritą Stashulionak o ujętym w sztuce uniwersalnym i osobistym porządku wszechświata, materii prima oraz geniuszu wczesnego renesansu rozmawia Ida Łotocka-Huelle.

21.03.2015 r.

I.Ł. Moje pierwsze zaskoczenie przed Pani obrazami – to ich wielkość. Po obejrzeniu reprodukcji w Internecie spodziewałam się zobaczyć dzieła pokaźnego rozmiaru, tymczasem obrazy są niewielkie, a  monumentalność okazała się być ukryta w ich strukturze. Czy wynika to z podejścia do malarstwa na kierunku Pani studiów?


R.S. Temu złudzeniu ulegają wszyscy. Wrażenie polega na języku malarskim, na specyficznym operowaniu przeze mnie skalą. Studiowałam malarstwo monumentalne na Akademii Sztuk Pięknych w Mińsku, bo pochodzę z Białorusi. Zapamiętałam, czego uczył nas profesor powołując się na „Pieśni niewinności” Williama Blake’a, a to mój  ulubiony fragment:

"Zobaczyć świat w ziarenku piasku.

Niebiosa w jednym kwiecie z lasu,

W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar,

W godzinie - nieskończoność czasu."

I.Ł. Tak oto preromantyk i mistyk stworzył, poprzez Pani twórczość, kontekst dla renesansu. Chodzi tu zapewne nie tyle o boski wymiar człowieczeństwa, co ludzki wymiar wszechświata stworzonego na miarę człowieka, czyli makro –  i mikro – kosmos. To istota sztuki monumentalnej, ale też pewnych idei humanistycznych i filozoficznych, żywych również              w średniowieczu jako powszechny symbolizm: świat ziemski jest odbiciem świata niebiańskiego. Czy to właśnie renesansowy człowiek będący miarą wszechrzeczy, ten, który zawiera w sobie całość, uniwersalny porządek, Mikrokosmos, jest dla Pani inspiracją?

Czytaj więcej: Z Ritą Stashulionak o ujętym w sztuce uniwersalnym i osobistym porządku wszechświata, materii...

Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy

14 listopada 2014 roku w trakcie Zwyczajnego Walnego Zebrania Sprawozdawczo-Wyborczego Członków Gdańskiego Okręgu ZPAP zostałem wybrany prezesem. To dla mnie wielki zaszczyt i jednocześnie zobowiązanie do odpowiedzialnego kierowania – wraz z Zarządem – sprawami Okręgu tak aby nasze stowarzyszenie działające ponad sto lat było postrzegane w przestrzeni kulturalnej Trójmiasta, Pomorza, kraju
z należytą powagą, szacunkiem i podziwem.

Mamy ku temu odpowiednie możliwości: znakomitych artystów, dobre tradycje, świetne dokonania poprzedników, w tym pionierskie realizacje zapoczątkowane przez prezesa Krzysztofa Izdebskiego; krajową Nagrodę im. Kazimierza Ostrowskiego oraz wystawy z cyklu „Ocalić od zapomnienia” i kontynuację
projektów prowadzoną przez prezesa Janusza Janowskiego.

Przed nami nowe wyzwania. Organizacja wystaw dla naszych członków nie tylko w galeriach związkowych,
a także prezentacja dorobku całego naszego stowarzyszenia w prestiżowych miejscach Gdańska, Sopotu
i Gdyni. Stawiamy sobie również za cel stworzenie atmosfery koleżeństwa. Drogie Koleżanki
i Koledzy, chcemy żebyście utożsamiali się z pracą kolegów z Zarządu ale przyjmiemy również krytykę, jeśli Waszym zdaniem na taką zasłużymy. Liczymy na wnoszenie pomysłów
i nowych projektów, współpracę na rzecz budowania prestiżu naszego środowiska.

Bardzo ważnym dla nas zadaniem będzie łączenie i integracja młodych twórców z kolegami średniego
i starszego pokolenia. Pragnę z Zarządem rozwijać współpracę – wierzę, że owocną i efektywną – z nowo wybranymi prezydentami Gdańska, Sopotu i Gdyni. Naszym celem jest pozyskanie nowych sponsorów i takie zarządzanie dzierżawionymi od miasta lokalami, aby nie osłabiało to naszej kondycji materialnej oraz pozwalało z optymizmem patrzeć na kolejne dni i lata przed nami. Myślimy i będziemy do tego dążyć aby nawiązywać kontakty międzynarodowe, które przyczynią się do prezentacji dorobku twórców naszego stowarzyszenia
w świecie i równorzędnie pokazywać artystów zaprzyjaźnionych z nami ośrodków w Europie i poza nią.

Zarząd Okręgu w Gdańsku z góry dziękuje za wspieranie nas kredytem zaufania, dobre słowa, pomysły
i włączanie się do wspólnego budowania mocnej, stabilnej pozycji naszego stowarzyszenia. Bądźmy różnorodną, WIELKĄ TWÓRCZĄ ARTYSTYCZNĄ RODZINĄ.

Prezes Gdańskiego Okręgu ZPAP Ryszard Kowalewski

Rita Stashulionak - malarstwo

wernisaż 23.03.2015, godz. 18.00
wystawa czynna do 22.04.2015


Wystawa „Osobiste Planetarium” powstała z zachwytu dziełami twórców wczesnego Renesansu, którzy balansując między symbolizmem i realizmem, tworzą własne spójne plastyczne koncepcje świata. Tak pojawiła się idea oddzielnych planet poświęconych twórczości dawnych mistrzów.

Rita Stashulionak należy do wąskiego grona artystów współczesnych stosujących czasochłonną technikę tempery na desce, używaną powszechnie do momentu wynalezienia farby olejnej w XV wieku. Rita pracuje w tej technice  od ponad dziesięciu lat, to jest od czasu, gdy zakochała się w tym starożytnym medium podczas studiów.

W swojej pracy łączy sprawdzone warsztatowe techniki i solidne artystyczne rzemiosło z nieustannym eksperymentowaniem. Artystka lubi aspekt rzemieślniczy swojego fachu. Jest on wręcz nieodzowny
w malarstwie temperą jajową: przygotowanie i nakładanie gesso na deskę, mieszanie pigmentów i emulsji jajowej, stosowanie cieńszych laserunkowych warstw farby - to wszystko wymaga czasu, doświadczenia
i cierpliwości, a jednocześnie ma w sobie wspaniałą energię i skłania ku medytacji, pogrążając autora w stanie mistycznego dialogu z malarzami z przeszłości.

Arkadiusz Baniecki - malarstwo

wernisaż 16.02.2015, godz. 18.00
wystawa czynna do 18.03.2015

A.Baniecki, 2013, Co wiemy o sobie III
A.Baniecki, 2013, Co wiemy o sobie III

A.Baniecki, 2013, Co wiemy o sobie III
Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Warszawie. Ukończył także studia podyplomowe na Uniwersytecie Gdańskim  - etyka i ekologia. Tworzy od wielu lat na Wybrzeżu. Swoje dzieła prezentował na licznych wystawach m.in. w Braniewie, Gdańsku, Gdyni, Krynicy Morskiej, Łodzi, Mielcu, Ostrowcu Świętokrzyskim, Płoskini, Sieradzu, Sopocie, Radomiu, Tczewie, Wałbrzychu, a także w Szwecji i Niemczech. Brał udział w międzynarodowych konkursach między innymi w Atenach i Wenecji. Brał udział w jubileuszowej wystawie z okazji 100-lecia ZPAP w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym w 2011 roku, ponadto uczestniczył w  Biennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej w Gdyni, Ωuadro-Art w Łodzi i Ogólnopolskiej Wystawie Marynistycznej na „Darze Pomorza” w Gdyni. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Zajmuje się także działalnością pedagogiczną
w Gdańsku.

 

Our website is protected by DMC Firewall!