WYSTAWA FINALISTÓW II EDYCJI KONKURSU IM. PADEREWSKIEGO W GALERII PORCZYŃSKICH W WARSZAWIE

22.10.2018 r.


Andrzej Socha zachęca do odwiedzenia wystawy finalistów II edycji Konkursu im. Paderewskiego w Galerii Porczynskich w Warszawie  w dn. 29/10- 30/11/2018. Wernisaż wystawy odbędzie się 29 października o godz. 17.00.

MARIA JĘDRZEJCZYK — MALARSTWO, PERFORMANCE / ZAPROSZENIE

22.10.2018 r.


ANNA BIELA — INNER PATH / FILM

17.10.2018 r.

Anna Biela, autorka wystawy malarstwa prezentowanej w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 w terminie 2.10.2018 - 21.10.2018 zaprasza do obejrzenia filmu w reżyserii Mirosława Judkowiaka;

Czytaj więcej: ANNA BIELA — INNER PATH / FILM

WYSTAWA MALARSTWA JACKA ALBRECHTA

17.10.2018 r. Wystawa „Powroty” Jacka Albrechta przedstawi dwa cykle prac malarskich powstałych w technice akrylowej na płótnie w ostatnich dwóch latach jego działalności twórczej. Cykl „Mój las” to powrót do malarskich inspiracji naturą wywołany licznymi w ostatnich latach udziałami w plenerach artystycznych autora. Cykl „Powrót” natomiast to poszukiwanie nastroju w marynistycznym motywie „powrotu z morza” i on również wywołany został wieloma ostatnimi laty plenerami nadmorskimi. Jak na każdej wystawie artysty reprezentowany jest też i tutaj lubiany przez niego portret. Tradycyjnie przy okazji ekspozycji autorskich Jacka Albrechta wystawę wzbogacą obrazy jego żony, plastyczki Anny Albrecht. Wernisaż odbędzie się 23 października 2018 r. o godz. 18.00 w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68. Serdecznie zapraszamy.

Czytaj więcej: WYSTAWA MALARSTWA JACKA ALBRECHTA

Tomasz Mering — sztuka komiksu

14.10.2018 r.


8 października 2018 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 odbyło się otwarcie wystawy twórczości Tomasza Meringa. Gości wernisażowych powitał prezes Gdańskiego Okręgu ZPAP Ryszard Kowalewski. Meritum wystawy przedstawiła kurator galerii Grażyna Tomaszewska-Sobko. Autor opowiedział o swoich fascynacjach twórczych, a także wskazał najważniejsze zasady kreowania sekwencyjnej historii obrazowej. Zaprosił gości do wirtualnej przestrzeni pokazując proces modelowania 3D. W galerii po raz pierwszy zagościła sztuka komiksu.

Czytaj więcej: Tomasz Mering — sztuka komiksu

WYSTAWA TWÓRCZOŚCI ARTYSTÓW GDAŃSKIEGO OKRĘGU ZPAP / WOLNOŚĆ W SZTUCE — 3 POKOLENIA

12.10.2018 r.

Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy

Zarząd Gdańskiego Okręgu ZPAP serdecznie zaprasza do udziału w wystawie twórców Gdańskiego Okręgu ZPAP pod nazwą „Wolność w sztuce – 3 pokolenia”. Ekspozycją chcemy nawiązać do idei wolności, solidarności i otwartości. Wystawa stanowić będzie wielopokoleniowy przekaz plastyczny z aspektem cennych dla Gdańska wartości wolnościowych i bezcennego dziedzictwa niepodległościowego Polski. W obrazach, rzeźbach, tkaninie artystycznej, fotografiach, grafikach i innych plastycznych formach przekazu artystycznego jest bezgraniczna siła, którą chcemy zaprezentować w zbiorowej ekspozycji w Forum Gdańsk. Zwracamy się z komunikatem o wystawie z opóźnieniem wobec wcześniejszych zapowiedzi ze względu na nieplanowaną zmianę Współorganizatora.

Prosimy o precyzyjne dostosowanie się do poniższych wytycznych

Czytaj więcej: WYSTAWA TWÓRCZOŚCI ARTYSTÓW GDAŃSKIEGO OKRĘGU ZPAP / WOLNOŚĆ W SZTUCE — 3 POKOLENIA

Tomasz Mering, komiks pt. „Wizyta” 08.10.-07.11 2018. Galeria Okręgu Gdańskiego ZPAP, ul. Mariacka 46/47

9.10.2018 r.


Grażyna Tomaszewska Sobko: W jaki sposób dotarł Pan do sztuki komiksu. Wiem, że ta droga nie była taka prosta.

Tomasz Mering: Wszystko zaczęło się już w dzieciństwie. Na początku była to oczywiście lektura komiksów. Właściwie, to uczyłem się na nich czytać, kiedy miałem sześć czy siedem lat.

G.T.-S.: Czyli to Pańskie ukierunkowanie, jeżeli chodzi o sztuki plastyczne było bardzo konkretne. Od początku był to komiks. W jaki sposób Pan  kształtował swoje umiejętności?

T.M.: Aby nauczyć się  rysunku i malarstwa uczęszczałem na zajęcia w Wejherowskim Centrum Kultury w Wejherowie. Potem, dużo później, chodziłem na zajęcia rysunkowo malarskie na wyższym poziomie, do pracowni we Wrzeszczu. Zależało mi na tym, aby mieć dobre podstawy do tworzenia komiksów. Ale zawsze dużo rysowałem samodzielnie.

G.T.-S.: Proszę opowiedzieć o swoich mistrzach, będących twórcami komiksów, a także osobach, z którymi Pan współpracował. Z tego co wiem, najbardziej znaną osobą w tym środowisku jest pan Jerzy Szyłak.

Czytaj więcej: Tomasz Mering, komiks pt. „Wizyta” 08.10.-07.11 2018. Galeria Okręgu Gdańskiego ZPAP, ul. Mariacka...

Wręczenie Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za rok 2017

9.10.2018 r.W tym roku uroczysta gala wręczenia Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego odbyła się w Centrum św. Jana w Gdańsku. W piątkowy wieczór 5 października 2018 r. światła reflektorów miały oświetlić tegorocznego Laureata Nagrody – Leszka Mądzika, jednak artysta nie mógł osobiście stawić się na uroczystości. Statuetkę autorstwa prof. Jana Szczypki oraz pamiątkowe dyplomy w imieniu swego ojca odebrała Liwia Mądzik.

Uroczystość rozpoczęła się od prezentacji filmu przybliżającego postać artysty (reż. M. Judkowiak). Zaproszeni goście obejrzeli fragmenty kilku przedstawień Sceny Plastycznej KUL oraz posłuchali artysty opowiadającego o charakterystycznych cechach jego teatralnego języka.

Ryszard Kowalewski, Prezes Gdańskiego Okręgu ZPAP, pełniący rolę gospodarza wieczoru, przywitał zaproszonych gości, w tym wnuczkę Kazimierza Ostrowskiego Berenikę Hebdę, a także partnerów, mecenasów i sponsorów wydarzenia. Następnie odczytał uzasadnienie Kapituły, obradującej pod przewodnictwem prof. dr hab. Teresy Grzybkowskiej:

Czytaj więcej: Wręczenie Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za rok 2017

Anna Biela — malarstwo

7.10.2018 r.


5 października w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbył się wernisaż wystawy twórczości Anny Bieli pt. "Inner Path". Uroczystość rozpoczął prezes Ryszard Kowalewski serdecznym powitaniem i przedstawieniem autorki.

Czytaj więcej: Anna Biela — malarstwo

SZKOLENIE / SZTUKA PRAWEM CHRONIONA

3.10.2018 r.


Leszek Mądzik laureatem XVII edycji Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego

28.09.2018 r.


fot.A.Rozek

Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Gdańsk przyznał Nagrodę im. Kazimierza Ostrowskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie malarstwa za rok 2017 Leszkowi Mądzikowi, twórcy teatru Scena Plastyczna KUL, którego działalność artystyczna na polu scenografii, reżyserii, fotografii, grafiki i malarstwa zapewniła mu szczególne miejsce w historii polskiej sztuki współczesnej.

Leszek Mądzik odbierze nagrodę 5 października o godz.18.30 w Centrum Świętego Jana w Gdańsku (Gdańsk, ul. Świętojańska 50). Podczas uroczystości zaproszeni Goście obejrzą film o Laureacie w reż. Mirosława Judkowiaka, a także filmowe zestawienie wybranych fragmentów spektakli artysty. Uroczystość wręczenia nagrody uświetni koncert w wykonaniu Cappelli Gedanensis.  

W uzasadnieniu werdyktu członkowie Kapituły pod przewodnictwem prof. dr hab. Teresy Grzybkowskiej stwierdzają m.in. „ (…) dla Leszka Mądzika za stworzenie malarskiego teatru ruchomych filozoficznych obrazów przepojonych bezinteresowną duchowością (…)”. Nagrodzony artysta tworzy wyraziste spektakle, które trudno jednoznacznie scharakteryzować. Jego autorski teatr, Scena Plastyczna KUL działa od prawie 50 lat w Lublinie, do tej pory powstało w nim ponad dwadzieścia przedstawień. Badacze podkreślają niebywałą spójność estetyczną sztuki Leszka Mądzika i artystyczną konsekwencję, która trwa, nie ulegając zmieniającym się modom.

Leszek Mądzik czuje się malarzem. Lubi mówić: „Myślę obrazami”, i to lakoniczne stwierdzenie trafia w sedno. Jego spektakle, począwszy od premierowego „Ecce homo” z 1970 roku, aż po widowisko „Misterium wody. Trakt II” zrealizowane w Gdańsku w 2018 roku to ruchome obrazy, pełne wewnętrznej dynamiki i znaczeń.Środkiem artystycznym o największym dramaturgicznym potencjale jest dla Mądzika światło – to nim „maluje”, to ono pozwala mu ożywiać pozornie martwe elementy materii – scenografię, tworzywa, kształty i faktury. „Światło to mój pędzel. Na czarnym blejtramie sceny maluję nim jak białą farbą” – wyznaje twórca. Światło wraz z muzyką stwarzają przestrzeń dla działań człowieka-aktora. W teatrze Mądzika ważne jest jego ciało, zawsze traktowane jako swoiste uniwersum, liczy się jego ruch, interakcja czy „dialogowanie” z przestrzenią.

Czytaj więcej: Leszek Mądzik laureatem XVII edycji Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego 

STYPENDIA KULTURALNE MIASTA GDAŃSKA

22.09.2018 r.

30 września mija termin ostatniego w tym roku naboru wniosków o Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska. Stypendium przyznawane jest osobom fizycznym zajmującym się twórczością artystyczną oraz upowszechnieniem kultury, z przeznaczeniem na realizację przedsięwzięć artystycznych, przez które rozumie się m.in. prace twórcze zmierzające do powstania dzieła, wykonania, wydania utworu, zorganizowania wydarzenia kulturalnego.

Czytaj więcej: STYPENDIA KULTURALNE MIASTA GDAŃSKA

Gdańskie Biennale Sztuki 2018 / GDAŃSKA GALERIA MIEJSKA

22.09.2018 r.

30.09.2018 r. upływa termin nadsyłania zgłoszeń na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub osobiście w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa, ul. Szeroka 34/35-37.

Czytaj więcej: Gdańskie Biennale Sztuki 2018 / GDAŃSKA GALERIA MIEJSKA

III TRIENNALE SZTUKI POMORSKIEJ / PGS SOPOT

22.09.2018 r.

Państwowa Galeria Sztuki ogłosiła III Triennale Sztuki Pomorskiej. Celem konkursu jest promocja artystów województwa pomorskiego oraz najnowszych tendencji i kierunków w sztukach wizualnych. Organizatorzy przypominają, że w poprzednich latach laureatami byli m.in. Małgorzata Kotłowska, Krzysztof Gliszczyński, Sławomir Grabowy, Elvin Flamingo, Józef Czerniawski.  Nabór rozpoczyna się 1 października br.

Czytaj więcej: III TRIENNALE SZTUKI POMORSKIEJ / PGS SOPOT

KONKURS / PROJEKT POMNIKA MARSZAŁKA J. PIŁSUDSKIEGO

22.09.2018 r.

Gmina Miasta Tarnowa ogłosiła konkurs na wykonanie projektu pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Tarnowie wraz z koncepcją zagospodarowania jego otoczenia. Celem Konkursu jest wyłonienie oryginalnego i spełniającego założenia Organizatora projektu pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Tarnowie wraz z koncepcją zagospodarowania terenu w jego najbliższym otoczeniu. Pomnik ten ma stać się artystycznym i ideowym trwałym elementem kompozycji przestrzennej, wzbogacającym przestrzeń miejską o dzieło artystyczne upamiętniające wybitną historyczną postać oraz spełniające założenia ideowe związane z setną rocznicą odzyskania niepodległości. Prace konkursowe należy złożyć do dnia 18 października 2018 r., do godz. 15:30 w Urzędzie Miasta Tarnowa.

Czytaj więcej: KONKURS / PROJEKT POMNIKA MARSZAŁKA J. PIŁSUDSKIEGO

KONKURS / KOLORY WENECJI

22.09.2018 r.


Laboratorium Venezia proponuje udział w Międzynarodowym Konkursie Artystycznym pod tytułem „Kolory Wenecji”. W konkursie wyłonionych zostanie trzech zwycięzców, ocenianych pod względem istoty oddania tematu w zaprezentowanych pracach oraz umiejętności wykorzystania różnych technik. Będą oni mieli możliwość wzięcia udziału w wystawie w galerii, która znajduje się w samym sercu Wenecji i która odbędzie się podczas Karnawału.

Czytaj więcej: KONKURS / KOLORY WENECJI 

TOMASZ MERING / WIZYTA — KOMIKS

18.09.2018 r.


Galeria ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46.47 gościć będzie unikalną wystawę, prezentację komiksu. Ekspozycja zatytułowana Wizyta: Gdańsk, sierpień 1939, historia alternatywna przedstawi emocjonującą sekwencyjną opowieść. Otwarcie wystawy odbędzie się 8 października br. o godz. 18.00.

Stasiu urodził się w odrodzonej po 123 latach zaborów Polsce. Uczęszczał, jak inni jego rówieśnicy, do szkoły powszechnej, w Warszawie. Uczył się pilnie, celujące wyniki osiągał zwłaszcza z matematyki i nauk przyrodniczych. Po szkole rzadko bawił się ze swoimi kolegami szkolnymi na podwórku, popołudnia wolał spędzać na czytaniu książek przygodowych i awanturniczych.

Czytaj więcej: TOMASZ MERING / WIZYTA — KOMIKS

Natalia Wegner — malarstwo, collage

16.09.2018 r.


 11 września br. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbyło się otwarcie wystawy twórczości poznańskiej artystki Natalii Wegner. Gości wernisażowych oficjalnie powitał prezes Ryszard Kowalewski, sylwetkę twórczą autorki przybliżyła kurator Maria Jędrzejczyk. Autorka w czarownym wystąpieniu ujęła podziękowania dla organizatorów i uczestników oraz fascynującą opowieść o „Pejzażach zatrzymanych”.

Czytaj więcej: Natalia Wegner — malarstwo, collage

ANNA BIELA / INNER PATH

16.09.2018 r.


Od 2 października 2018 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 rozpocznie się ekspozycja  wystawy malarstwa pt. "INNER PATH". Oficjalne otwarcie wystawy odbędzie się 5 października br. o godz. 17.00. W galerii ZPAP zagości malarstwo autorstwa Anny Bieli.

Malarstwo współczesnej artystki, Anny Bieli, namalowane podczas trzymiesięcznej Rezydencji Artystycznej w DomagkAtelier w Monachium w 2018 roku.

Prace na wystawie są próbą odkrycia właściwej formy dla malarstwa portretującego osoby bardzo wrażliwe (ang. Highly Sensitive Person „HSP”). Są to najnowsze prace Anny Bieli, namalowane podczas trzymiesięcznej Rezydencji Artystycznej w DomagkAtelier w Monachium w 2018 roku.

Czytaj więcej: ANNA BIELA / INNER PATH

ARTYŚCI W POWOJENNYM GDAŃSKU / SPOTKANIE Z KRYSTYNĄ JACOBSON

12.09.2018 r.


8 września o godz. 15.00 w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 odbyło się spotkanie z cyklu "Artyści w powojennym Gdańsku", którego gościem była Krystyna Jacobson, znakomita artystka, autorka wystawy malarstwa aktualnie prezentowanej w galerii. Spotkanie prowadziła Grażyna Tomaszewska-Sobko, kurator galerii i inicjatorka cyklu spotkań z artystami pamiętającymi początki gdańskiego wyższego szkolnictwa plastycznego w dwudziestym wieku.

Czytaj więcej: ARTYŚCI W POWOJENNYM GDAŃSKU / SPOTKANIE Z KRYSTYNĄ JACOBSON

TERYTORIA STOWARZYSZONE / ZAPROSZENIE


Rozmowa Marii Jędrzejczyk z dr. Natalią Wegner, adiunktem poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych dot. wystawy „PEJZAŻE ZATRZYMANE 3” w Galerii ZPAP w Gdańsku, przy ul. Piwnej 67/68, w dniach 11 – 30 września 2018 r.

11.09.2018 r.


M.J. Przestrzeń, niesamowite światło, rozmach, urzekająca kolorystyka i wielka tajemnica... To odczuwam patrząc na Twoją ekspozycję. Czy mogłabyś zdradzić, jakie znaczenie ma dla Ciebie praca ze studentami w ASP, jaki ma ona wpływ na Twoją twórczość?

N.W. Ma wielkie znaczenie. Przede wszystkim, oni są młodsi, mają więcej energii i więcej odwagi.

Z zalet ich młodości czerpię. Oni nie zdają sobie sprawy, w jak dobrej są sytuacji przebywając wśród tworzących kolegów i na dodatek mają do dyspozycji profesorów, którzy się nimi opiekują i doradzają.

Po studiach człowiek zostaje sam.

Czytaj więcej: Rozmowa Marii Jędrzejczyk z dr. Natalią Wegner, adiunktem poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych dot....

MARIA SUŁKOWSKA — MISTYKA CODZIENNOŚCI / ZAPROSZENIE


JAN MASA — DOPPELPASS-ROZEGRANIE / ZAPROSZENIEKrystyna Jacobson, malarstwo / Galeria ZPAP w Gdańsku, Mariacka 46/47, 03.09.2018 – 03.10.2018

 6.09.2018 r.


Grażyna Tomaszewska-Sobko: Jaki był początek Pani przygody ze sztuką i jaki był zarazem początek Szkoły Sopockiej? Dodam że posiada Pani indeks Instytutu Sztuk Plastycznych w Sopocie z numerem 40.

Krystyna Jacobson: U nas w domu było czworo dzieci. Nasi rodzice bardzo czujnie śledzili nasze zainteresowania. Wszyscy moi bracia to biolodzy, a ja zachowałam się jak kukułcze jajo, cały czas rysowałam. Mama nie bardzo wiedziała z czym się wiąże bycie artystą. Mówiła „Pójdziesz na Sztuki Piękne, to jest dobry zawód dla kobiety. Będziesz pracować w domu, robić kwiaty ze skóry”.
Pochodzę z Małopolski. Moi dziadkowie mieszkali w starym dworku. Mój pradziadek zbierał piękne, antykwaryczne przedmioty. To był dla mnie taki zaczarowany świat. Było tam zawsze dużo pięknych kwiatów i bukietów. To szalenie działało na moją wyobraźnię.
Do Sopotu przyjechaliśmy pod koniec 45. roku. Dowiedziałam się, że otwarto Szkołę Sztuk Pięknych i poszłam na ul. Obrońców Westerplatte zapytać czy można się zapisać, czy zdaje się jakieś egzaminy. Przyjął mnie pan, później się okazało, że był to profesor Janusz Strzałecki, wówczas rektor. Chwilę ze mną porozmawiał i powiedział, że jest już po egzaminach, ale są jeszcze miejsca. Dał mi papier i węgiel i powiedział, że mam iść na górę, gdzie są zajęcia z rysunku i że za jakiś tydzień zobaczy, czy się nadaję a maturę będę musiała uzupełnić w trakcie studiów. Prawie wszyscy byli w takiej sytuacji. Było nas studentów około 15 osób.

G.T.S: Czy był tylko jeden wydział?

Czytaj więcej: Krystyna Jacobson, malarstwo / Galeria ZPAP w Gdańsku, Mariacka 46/47, 03.09.2018 – 03.10.2018

Krystyna Jacobson — malarstwo

4.09.2018 r


3 września 2018 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 odbył się wernisaż wystawy malarstwa Krystyny Jacobson. Licznie zgromadzonych gości powitał prezes Ryszard Kowalewski. Kurator galerii Grażyna Tomaszewska-Sobko przybliżyła przebieg kariery twórczej Autorki wystawy. Krystyna Jacobson podziękowała prezesowi za inspirację do działania twórczego nad wystawą, a rodzinie za bezcenne wsparcie organizacyjne i duchowe.

Czytaj więcej: Krystyna Jacobson — malarstwo

ANDRZEJ PIWARSKI / GLORIA ARTIS

28.08.2018 r.


Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński przyznał Andrzejowi Janowi Piwarskiemu Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Wręczenie medalu odbędzie się dnia 31 sierpnia 2018 roku o godzinie 13.00 na uroczystym zebraniu w Sali BHP Stoczni Gdańskiej upamiętniającym 38. rocznicę strajków z 1980 roku i powstania NSZZ „Solidarność” oraz 30. rocznicę strajków z 1988 roku. Artyście gratulujemy.

STYPENDIA MINISTERSTWA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaprasza do udziału w konkursie o stypendia twórcze oraz stypendia z zakresu upowszechniania kultury na 2019 r. Wysokość stypendium to 3,5 tys. zł brutto miesięcznie. Wnioski można składać do 20 września 2018 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego decyzję o przyznaniu stypendium podejmie do końca roku.

Szczegóły wraz z dokumentacją konkursową - regulaminem konkursu, instrukcją Krok po Kroku oraz instrukcją wypełnienia Elektronicznego Formularza, znajdują się pod linkiem:

Czytaj więcej: STYPENDIA MINISTERSTWA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO

KONKURS / POMNIK WŁADYSŁAWA BARTOSZEWSKIEGO W SOPOCIE

Stowarzyszenie Warto Być Przyzwoitym zaprasza do udziału w konkursie rzeźbiarsko-architektonicznym na opracowanie koncepcji projektowej pomnika Władysława Bartoszewskiego w Sopocie. Składanie prac konkursowych do I Etapu – 28.09.2018 r.

Szczegóły oraz regulamin pod adresem:

Czytaj więcej: KONKURS / POMNIK WŁADYSŁAWA BARTOSZEWSKIEGO W SOPOCIE

KONKURS / POMNIK UPAMIĘTNIAJĄCY WYPĘDZENIA WIELKOPOLAN

Miasto Poznań ogłosiło konkurs rzeźbiarsko-architektoniczny na pomnik upamiętniający wypędzenia Wielkopolan w czasie II wojny światowej zlokalizowany w Parku im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Informacje o konkursie dostępne są na stronach internetowych:

Czytaj więcej: KONKURS / POMNIK UPAMIĘTNIAJĄCY WYPĘDZENIA WIELKOPOLAN

NATALIA WEGNER / PEJZAŻE ZATRZYMANE 3

26.08.2018 r.11 września br. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 rozpocznie się wystawa twórczości Natalii Wegner. Będzie to ekspozycja dzieł o niezwykłej dynamice. Natalia Wegner swoje inspiracje i decyzje twórcze przybliża we wstępie do wystawy:

Czytaj więcej: NATALIA WEGNER / PEJZAŻE ZATRZYMANE 3

Andrew Grimmer — malarstwo

22.08.2018 r.


17 sierpnia 2018 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbył się wernisaż wystawy twórczości Andrew Grimmera, artysty argentyńskiego pochodzenia. Oficjalnego otwarcia wystawy dokonała kurator galerii Maria Jędrzejczyk. Autor wyraził wdzięczność zgromadzonym gościom za uczestnictwo w otwarciu. Emocjonującą ekspozycję malarstwa podkreśliła energetyczna muzyka. Kameralny koncert w wykonaniu Johna Leysnera wprowadził wręcz idylliczną atmosferę. Wyjątkowy wieczór.

Czytaj więcej: Andrew Grimmer — malarstwo

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z Andrew Grimmerem, z okazji jego wystawy „Loving Gdańsk” w dniach 17 sierpnia – 6 września 2018 r. w Galerii ZPAP w GdańskuM.J.: Jesteś współautorem filmu „Loving Vincent”. Jak zaczęła się Twoja praca dla tego filmu i na czym ona polegała?

A.G.: Miałem zwyczaj malować od świtu, od godziny trzeciej nad ranem. Chciałem pokazać trudno uchwytne i przemijające piękno  budzącego się do życia świata, zainspirowany  malarstwem  renesansowym.

Mój przyjaciel, muzyk, Eddie Fury, który odnosił sukcesy w Skandynawii i w Stanach często radził mi jechać do Europy. Uważał, że taka podróż wpłynęłaby dobrze na mój artystyczny rozwój.

Pewnego dnia pokazał mi, w Internecie, informację o projekcie filmu „Loving Vincent”. Postanowiłem wziąć w nim udział. Wysłałem swoje portfolio. Po kilku miesiącach dostałem zaproszenie do udziału w tworzeniu filmu.

Zacząłem podróżować pomiędzy Polską i Australią. Byłem jednym z wielu malarzy, którzy tworzyli obrazy dla tego filmu.

Przez pół roku, po sześć dni w tygodniu, malowałem po dziesięć godzin dziennie.

Byłem zmęczony, ale zadowolony, że pracuję nad czymś ważnym i potrzebnym.

M.J.: Co zmienił w Twoim życiu film „Loving Vincent” ?

Czytaj więcej: Rozmowa Marii Jędrzejczyk z Andrew Grimmerem, z okazji jego wystawy „Loving Gdańsk” w dniach 17...

WYSTAWA MALARSTWA KRYSTYNY JACOBSON

13.08.2018 r.Obrazy, które tu przedstawiam stanowią pewnego rodzaju notatnik, który powstawał latami. Są świadectwem mego zachwytu przyrodą i urodą świata.

Malując, zawłaszczam to co widzę.  Analizuję, przetwarzam i zabieram domu. Proces ten wyzwala we mnie radość, ale też przynosi pożytek, ponieważ odświeża moje widzenie i podnosi sprawność w operowaniu światłem, kolorem i formą. Trochę z tego zostaje na obrazach, ale o wiele więcej osiada we mnie.

Ta radość i warsztatowa sprawność ujawnia się potem w pracowni, pomaga mi w realizacji moich pomysłów, nie tylko w formie malarstwa sztalugowego. Na różnych etapach mojego życia tworzyłam wszelkiego rodzaju tkaniny – wielkoformatowe do wnętrz zabytkowych i sakralnych wykonywane techniką filmdruku, kołtryny, gobeliny, aplikacje – ale też witraże.

Nie znaczy to, że odtwarzam przyrodę czy motywy roślinne. Wręcz przeciwnie. Wypracowuję układy różnych form niezależnych, oddając to co zostało we mnie z tych małych studiów pejzażowych.

Wyobraźnia potrzebuje zasilania, a uroda świata ubogaca nasze widzenie. W pracowni radość notowania zamienia się w ogromny, twórczy wysiłek.

Krystyna Jacobson, 2018

Czytaj więcej: WYSTAWA MALARSTWA KRYSTYNY JACOBSON

KONKURS NA LOGOTYPY PROGRAMÓW NARODOWEGO INSTYTUTU WOLNOŚCI


Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ogłosił konkurs na logotypy programów wspierających rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Organizatorzy zapraszają do konkursu profesjonalistów i początkujących twórców, studentów uczelni artystycznych i ich wykładowców. Autor zwycięskiego zestawu projektów zdobędzie 20 000 zł brutto i trwałe miejsce w historii społeczeństwa obywatelskiego. Prace należy składać do poniedziałku 20 sierpnia do godz. 23:59

Czytaj więcej: KONKURS NA LOGOTYPY PROGRAMÓW NARODOWEGO INSTYTUTU WOLNOŚCI

YICCA 2018 / MIĘDZYNARODOWY KONKURS DLA TWÓRCÓW


Stowarzyszenie MoHo Art z siedzibą we Włoszech ogłosiło międzynarodowy konkurs dla artystów YICCA. Rejestracja do konkursu jest płatna: 1 artwork: 40,00 € ; 2 artworks: 70,00 €; 3 artworks: 100,00 €; 4 artworks: 120,00 €; 5 artworks: 135,00 €; 6 artworks: 145,00 € . Zgłoszenia do 25 września 2018 r.

NAGRODY:

Czytaj więcej: YICCA 2018 / MIĘDZYNARODOWY KONKURS DLA TWÓRCÓW

Alojzy Michalak — medaliony, grafika, malarstwo

4.08.2018 r.30 lipca 2018 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 rozpoczęła się ekspozycja twórczości Alojzego Michalaka zatytułowana "Chopin, kwiaty i ... niepodległość". Oficjalnego otwarcia dokonał prezes Ryszard Kowalewski serdecznym powitaniem i zwięzłą prezentacją sylwetki twórczej autora. Kurator galerii Grażyna Tomaszewska-Sobko opowiedziała o drodze twórczej Alojzego Michalaka i treściowo przedstawiła dzieła włączone do ekspozycji.

Czytaj więcej: Alojzy Michalak —  medaliony, grafika, malarstwo

MADOA SPIRItIME / WROCŁAW 2018


MULTICULTURAL ART & DESIGN OPEN AIR

Kuratorką projektu jest dr Anna Biela.

Na Wyspie Tamka ART-HUB, w dniach 10-19 sierpnia 2018 roku odbędzie się 7 odsłona projektu Multicultural Art & Design Open Air.

Projekt odbywa się pod hasłem MADOA S P I R I t I M E.

Autorka projektu inspiruje do podjęcia myślenia, które służyłoby pełniejszemu życiu. Projekt kierowany jest do wszystkich osób twórczo poszukujących.

Wydarzenia rozpoczynają się w piątek 10 sierpnia o godz. 17:00 w Arsenale otwarciem wystawy Anna Biela I N N E R P A T H / Muzeum Miejskie Wrocławia Arsenał przy ul. Cieszyńskiego 9.

Czytaj więcej: MADOA SPIRItIME / WROCŁAW 2018

ERAZM WOJCIECH FELCYN / ZAPROSZENIE


9 sierpnia w Kętrzyńskim Centrum Kultury o godz. 17.00 odbędzie się otwarcie wystawy twórczości Erazma Wojciecha Felcyna. "Fantasmagorie" i "Wyspy Szczęścia" to cykle fotokolaży, które zachwycały na ubiegłorocznej ekspozycji w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68. Przy okazji wystawy z 2017 roku Stanisław Seyfried przeprowadził wywiad z Autorem, który poniżej w całości przytaczamy;

Czytaj więcej: ERAZM WOJCIECH FELCYN / ZAPROSZENIE

PRZYCHODZIMY...ODCHODZIMY.... / ZAPROSZENIE

 


Przychodzimy...Odchodzimy... jest kolejną z sierpniowych wystaw organizowaną przez Panią Marię Borkowską-Flisek wspólnie z Nadbałtyckim Centrum Kultury. Uczestnikami wydarzeń są artyści z Trójmiasta lub w sposób szczególny z nim związani. Pani Maria jest nie tylko inicjatorką wystaw ale i kreatorką niespodzianek muzyczno-poetyckich, które je uświetniają. Koordynatorką ze strony NCK jest Monika Sobczak-Konca, a kuratorką wystaw Grażyna Kunicka.

Czytaj więcej: PRZYCHODZIMY...ODCHODZIMY.... / ZAPROSZENIE

LESZEK MĄDZIK / LAUREAT NAGRODY IM.K.OSTROWSKIEGO

31.07.2018 r.Nagrodę malarską im. Kazimierza Ostrowskiego za rok 2017,  odbierze  5 października w kościele św. Jana prof. Leszek Mądzik, scenograf, reżyser, autor spektakli teatralnych. Kapituła nagrody powoływana przez Zarząd Okręgu Gdańskiego Związku Polskich Artystów Plastyków pracująca  pod przewodnictwem prof. Teresy Grzybkowskiej,  w tym roku wyróżniła wybitną osobowość polskiej sztuki. W uzasadnieniu werdyktu czytamy, iż nagrodę  dla Leszka Mądzika przyznano za ” stworzenie malarskiego teatru ruchomych filozoficznych obrazów przepojonych bezinteresowną duchowością. Swoim teatrem opartym na obrazie, dźwięku, choreografii, artysta staje obok najwybitniejszych twórców Kantora i Szajny. Teatr ten powstał z wiary w siłę obrazu żywiącego się plastyką, nie słowem”.

Czytaj więcej: LESZEK MĄDZIK / LAUREAT NAGRODY IM.K.OSTROWSKIEGO

Alojzy Michalak, „Chopin, kwiaty i… niepodległość” medaliony, malarstwo Galeria ZPAP w Gdańsku, ul. Mariacka 46/47, 30.07.2018-29.08.2018

Grażyna Tomaszewska-Sobko: Skończył Pan studia w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Jak się Pan znalazł w Gdańsku?

Alojzy Michalak: Mój wujek był przed wojną w Gdańsku i zachwycił się tym miastem. Sprezentował mi album Kilarskiego „Piękno Polski” i w tej książce przedstawiony był Gdańsk. Wspaniałe miasto. Po wojnie, kiedy pokazywano w kronikach filmowych zniszczenie Gdańska postanowiłem przyjechać do tego miasta mimo alternatywy jaką była Warszawa, gdzie w pracowni profesora Bogusławskiego odbywałem praktykę dyplomową. Z wielkim żalem zostawiłem rodziców i z żoną przyjechaliśmy do Gdańska.

G.T.-S.: Trafił Pan do Gdańska w roku 1954 i zajmował się  projektowaniem rekonstrukcji, rewaloryzacją zabytkowej części Starego Miasta i elewacją przedproży. Jak wyglądała praca przy tych rekonstrukcjach?

A.M.: Zanim przyjechałem do Gdańska złożyłem ofertę do Miasto Projekt Gdańsk i ta instytucja odpowiedziała mi, że zaprasza i zapewnia mieszkanie. Później okazało się, że było to mieszkanie w Wejherowie i z tego Wejherowa dojeżdżałem towarowymi ciuchciami do Gdańska. Dopiero pół roku później dostaliśmy kawalerkę na Oruni. Pokój przy rodzinie. Teraz jak patrzy się na tak zwanych „budowlańców”, to mają odzież ochronną, kaski, a wówczas nic. Z Jasiem Kromanem, kierownikiem zespołu wchodziliśmy w ruiny, piwnice. Szczyty jeszcze stały. Straż pożarna nie zdążyła jeszcze wszystkich uporządkować i zabezpieczyć.  A jak wiały silne wiatry, to jak człowiek popatrzył na górę, to można było zauważyć, że one się kołyszą. No ale robiliśmy inwentaryzację np. piwnic i fundamentów. Później robiliśmy inwentaryzację rysunkową i przekazywaliśmy do realizacji. Na tych fundamentach inżynierowie stawiali mury, a my robiliśmy elewację. Ale zanim do tego doszło, musiałem zdać swego rodzaju egzamin u Jasia Kromana. Dał mi przedwojenną, rozmytą fotografię przedproża i kazał na podstawie tego zdjęcia zrobić rysunek roboczy dla rzeźbiarzy w skali 1:1. Była to jakaś scenka rodzajowa z łabędziami. Piękna. Na szczęście egzamin wypadł pomyślnie. Pytała pani o Gdańsk. Jak się przyjechało na dworzec do Gdańska to pierwsze co się  widziało to rumowiska. Tam gdzie teraz jest hotel i kino Krewetka były tylko fragmenty domów i rumowiska.

G.T.-S.: Oprócz prac rekonstrukcyjnych zajmował się Pan również grafiką, plakatem i medalierstwem.  Czy była to prosta droga od przedproży i rekonstrukcji?

Czytaj więcej: Alojzy Michalak, „Chopin, kwiaty i… niepodległość” medaliony, malarstwo Galeria ZPAP w Gdańsku,...

ANDREW GRIMMER / LOVING GDAŃSK

29.07.2018 r.


Andrew Grimmer, artysta południowo-amerykańskiego pochodzenia wiele miesięcy spędził w Gdańsku pracując twórczo przy powstawaniu słynnego dzisiaj filmu Loving Vincent. Po powrocie do domu, do Australii stworzył cykl prac z inspiracji pobytem w Gdańsku i pracą z postimpresjonistycznymi przedstawieniami Van Gogha.

Czytaj więcej: ANDREW GRIMMER / LOVING GDAŃSK

Aleksandra Radziszewska, Mieto Olszewski — malarstwo

28.07.2018 r.25 lipca 2018 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 rozpoczęła się wystawa malarstwa Aleksandry Radziszewskiej i Mieta Olszewskiego. Oficjalnego otwarcia dokonał prezes Ryszard Kowalewski, o autorach wystawy opowiedziała Maria Jędrzejczyk. W swoim autorskim wystąpieniu Mieto Olszewski zajmująco przybliżył sylwetkę twórczą Aleksandry Radziszewskiej. Wypowiedź rozstrojoną falą emocji wsparła Ewa Radziszewska, siostra Aleksandry.

Czytaj więcej: Aleksandra Radziszewska, Mieto Olszewski — malarstwo

MIĘDZYNARODOWE BIENNALE PASTELI / NOWY SĄCZ 2018

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu ogłosiło 7 edycję Międzynarodowego Biennale Pasteli. Konkurs organizuje Galeria Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ Oddział Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ. Międzynarodowe Biennale Pasteli jest konkursem przeznaczonym dla profesjonalnych artystów z kraju i zagranicy.  Celem konkursu jest ukazanie współczesnych możliwości kreacji artystycznej w tej technice malarskiej oraz skonfrontowanie twórczości artystów z różnych krajów i kręgów kulturowych.Termin nadsyłania karty zgłoszenia wraz z fotografiami upływa 15 października 2018 roku.

Czytaj więcej: MIĘDZYNARODOWE BIENNALE PASTELI / NOWY SĄCZ 2018

Andrzej Socha — malarstwo

22.07.2018 r.


20 lipca 2018 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbył się finisaż wystawy malarstwa Andrzeja Sochy pt. „Okazja”. Gości finisażowych powitał prezes Ryszard Kowalewski. Wystawę podsumowała kurator galerii Maria Jędrzejczyk podkreślając sylwetkę twórczą Andrzeja Sochy i jego otwartą osobowość oraz altruistyczną postawę.

Czytaj więcej: Andrzej Socha — malarstwo

FINISAŻ WYSTAWY MALARSTWA ANDRZEJA SOCHY / ZAPROSZENIE


Finisaż A. Sochy, w dniu 20 lipca 2018r. o godz. 18.00 uświetni ABSTRACTKULTUR -  zespół muzyczny; Piotr Wyrwaszewski i Rafał Dętkoś, którzy już, w przeszłości, gościli w naszej Galerii, zachwycając nas swoim występem. Ciekawe, jak ich muzyka wpisze się w klimat, który został wytworzony przez malarstwo A. Sochy, zakochanego w muzyce! To trzeba zobaczyć i usłyszeć koniecznie! Zapraszamy!

Maria Jędrzejczyk

ZAWIADOMIENIE / WALNE ZEBRANIE CZŁONKÓW GDAŃSKIEGO OKRĘGU ZPAP

 

Zarząd Okręgu ZPAP w Gdańsku w dniu 9.07.2018 r. podjął uchwałę o zwołaniu Walnego Zebrania Członków Okręgu w celu wyboru Delegatów na WZD ZPAP zgodnie z Uchwałą Zarządu Głównego ZPAP z dnia 23.06.2018 r. w sprawie zwołania Walnego Zjazdu Delegatów ZPAP w Krakowie w terminie 27-28.10.2018 r.

Walne Zebranie Członków Okręgu ZPAP w Gdańsku odbędzie się w dniu 24 lipca 2018 r. o godz. 17.00, w sali konferencyjnej Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, przy ul. Mariackiej 25/26.

Czytaj więcej: ZAWIADOMIENIE / WALNE ZEBRANIE CZŁONKÓW GDAŃSKIEGO OKRĘGU ZPAP

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z prof. Mieczysławem Olszewskim, z okazji wystawy malarstwa jego żony, Aleksandry Radziszewskiej z cyklów „pejzaże posłań” oraz „owoce, warzywa” a także „nowych obrazów” samego Mieczysława Olszewskiego

13.07.2018 r.


M.J. Wasze prace są oczywiście bardzo różne, jednak w moim odbiorze, łączy je zmysłowe, „smakowite” traktowanie tematu, niezależnie od tego czy namalowany został owoc, czy też człowiek.

Was oboje, Olę i Ciebie łączyła miłość, małżeństwo, dzieci i dom. Można powiedzieć, że również sztuka. Chociaż w wypadkach pozostawania w związku dwojga artystów, pojawia się rywalizacja i zazdrość a malarstwo staje się czymś, co ludzi dzieli, a nie łączy. Jak działo się w waszym wypadku? Mam na myśli konieczność „znoszenia się” dwojga artystów na co dzień.

Czytaj więcej: Rozmowa Marii Jędrzejczyk z prof. Mieczysławem Olszewskim, z okazji wystawy malarstwa jego żony,...

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z ANDRZEJEM SOCHĄ, artystą plastykiem, autorem wystawy malarstwa pt. „Okazja” w Galerii ZPAP przy ul. Piwnej 67/68 (3 – 22 lipca 2018)

 10.07.2018 r.Galeria ZPAP przy ulicy Piwnej w Gdańsku prezentuje obecnie ogromne obrazy Andrzeja Sochy, namalowane ze swobodą, bez zahamowań i z rozmachem, które rozsadzają niezbyt duże rozmiary wnętrz galerii.

M.J. Oglądanie Twoich obrazów sprawia frajdę miłośnikom malarstwa. Wynika to z rozmów z polskimi i zagranicznymi gośćmi Galerii, którzy dają również wyraz swoim zachwytom w naszej kronice. Realizacja Twojej wystawy to ogromny wysiłek, związany chociażby z transportem i montażem nie mówiąc o procesie tworzenia, malowania tak dużych formatów. Obok jednak obrazów, przekraczających swoje własne ramy i rozmiary galeryjnych sal, zobaczyć można inne prace, o skromniejszych formatach; tak jakby należały do innego nurtu Twoich malarskich dokonań. W pracach tych pobrzmiewa delikatność, subtelność, nieśmiałość. Wygląda na to, że ujawniasz w swoich pracach dwie różne natury. Czy jesteś człowiekiem nieśmiałym?

A.S. Nieśmiałość... To jest coś, co odczuwam, kiedy uświadamiam sobie jak niezmierzone są możliwości jakie daje sztuka. Wówczas odczuwam pokorę, onieśmielenie. Mam pełną świadomość, że jestem małą cząstką wszechświata. Mimo to czuję w sobie wielką siłę, jeszcze nie w pełni ujawnioną, która pozwala mi popatrzeć na ten wszechświat z góry.

M.J. Jestem zaskoczona. To nie brzmi skromnie!

Czytaj więcej: Rozmowa Marii Jędrzejczyk z ANDRZEJEM SOCHĄ, artystą plastykiem, autorem wystawy malarstwa pt....

WYSTAWA TWÓRCZOŚCI ALOJZEGO MICHALAKA

7.07.2018 r.


30.07.2018 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 odbędzie się otwarcie wystawy twórczości Alojzego Michalaka. Ekspozycja zatytułowana "Chopin, kwiaty i ....niepodległość" obejmować będzie fragment bogatej twórczości medalierskiej artysty, prezentować będzie wybór medalionów i kompozycji graficznych powstałych w ciągu przeszło sześćdziesięciu lat pracy twórczej. Alojzy Michalak ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Poznaniu w 1954 roku.

Czytaj więcej: WYSTAWA TWÓRCZOŚCI ALOJZEGO MICHALAKA

WYSTAWA MALARSTWA ALEKSANDRY RADZISZEWSKIEJ I MIETA OLSZEWSKIEGO

2-7.07.2018 r.


25 lipca 2018 r. W galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 rozpocznie się ekspozycja malarstwa Aleksandry Radziszewskiej oraz Mieta Olszewskiego. Wystawa obejmie kilkanaście obrazów Aleksandry Radziszewskiej z lat 1983-2007. Będą to kompozycje olejne z cykli: "Pejzaże posłań" i "Owoce, warzywa". Wystawę dopełnią najnowsze obrazy Mieta Olszewskiego.

Czytaj więcej: WYSTAWA MALARSTWA ALEKSANDRY RADZISZEWSKIEJ I MIETA OLSZEWSKIEGO

WYSTAWA MALARSTWA ANDRZEJA SOCHY / OKAZJA

3.07.2018 r.


Rozpoczęła się ekspozycja wystawy twórczości Andrzeja Sochy w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68. Wystawa zatytułowana "Okazja" to prezentacja oryginalnych kompozycji malarskich. Andrzej Socha uczestniczył w tegorocznej edycji konkursu im. Ignacego Jana Paderewskiego i równolegle jego prace można oglądać na finałowej ekspozycji w paryskiej Galerie Roi Doré. Oficjalną uroczystością gdańskiej wystawy z udziałem autora będzie finisaż, który odbędzie się 20 lipca 2018 r, o godz. 18.00. Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do wcześniejszej kontemplacji wystawy.

Czytaj więcej: WYSTAWA MALARSTWA ANDRZEJA SOCHY / OKAZJA

Ryszard Grodnicki — malarstwo

26.06.2018 r.25 czerwca br. odbył się wernisaż wystawy malarstwa Ryszarda Grodnickiego. Oficjalnego otwarcia dokonał prezes Ryszard Kowalewski witając licznie zgromadzonych gości. Kurator Grażyna Tomaszewska-Sobko przedstawiła gościom wernisażowym autora wystawy szeroko referując drogę twórczą artysty. Następnie omówiła założenia wystawy oraz plastyczną wymowę eksponowanych prac.

Czytaj więcej: Ryszard Grodnicki — malarstwo

Ryszard Grodnicki, „W strefie kolorów”, malarstwo, od 25 czerwca do 25 lipca 2018 / Galera ZPAP w Gdańsku, ul. Mariacka 46/47

 

25 czerwca 2018 r.

Grażyna Tomaszewska-Sobko – Na początek naszej rozmowy chciałabym, aby wprowadził nas Pan bardziej w kwestię tytułowego koloru, który jest na tej wystawie z pewnością swoistą dominantą.

Ryszard Grodnicki – Pominąłem kwestię kompozycji , formy i skoncentrowałem się na kolorze. Nie ma co mówić o kompozycji, ani o tematach prac. Tytuły prac, które widnieją na podpisach są tylko pewnego rodzaju prowokacją. Tytuły są zazwyczaj bardziej poetyckie, albo bardziej prozaiczne. Widz sam musi się zmierzyć z tym co widzi. Na tym chyba polega malarstwo, aby po prostu działać na widza, ewentualnie na stwarzaniu relacji. Zwłaszcza dotyczy to instalacji artystycznych.

G.T.S. – Poza malarstwem interesował się Pan również innymi dziedzinami sztuki: filmem, fotografią, teatrem, poezją, i to z sukcesami.

R.G. – Na początku swojej drogi artystycznej szukałem różnych kierunków twórczości. Pojawił się film. Robiłem filmy krótkometrażowe na taśmie 16mm. Działo się to w piwnicach „Żaka” (wówczas Klub Studentów Wybrzeża Żak – przyp. G.T.S.). Jeden z filmów zdobył brązowy medal w 1976 roku na ogólnoświatowym Festiwalu w Baden w Austrii. Był to film pod tytułem „Śniadanie”. Należałem również do Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego. Robiłem fotografie dość abstrakcyjne. Zatytułowałem je „Destrukcje”. Fotografowałem akty, z których fragmentów potem powstawały tak jak już mówiłem abstrakcyjne kompozycje. Jeżeli chodzi o teatr, to miałem bardzo dobre relacje. Moja babcia Helena Sokołowska była aktorką. Przed wojną grała w teatrach warszawskich, a po wojnie na Wybrzeżu. Bardzo chciała bym został aktorem. Szybko jednak zorientowałem się, że aktorstwo to praca zespołowa. Już wtedy doszedłem do wniosku, że największą niezależność twórczą daje poezja i malarstwo.

G.T.S. – Wracając do malarstwa, można zauważyć że maluje Pan cyklami. Cykle te diametralnie różnią się od siebie, oprócz tematyki różnią się przede wszystkim sposobem malowania. Czasem nawet trudno się domyślić, że są to prace jednego artysty. Co powoduje tak odmienne traktowanie technik malarskich?

Czytaj więcej: Ryszard Grodnicki, „W strefie kolorów”, malarstwo, od 25 czerwca do 25 lipca 2018 / Galera ZPAP w...

ODESZŁA ALINA AFANASJEW

18.06.2018 r.


Z przykrością przyjęliśmy informację, że 17 czerwca 2018 r. zmarła Alina Afanasjew, artysta plastyk, wieloletnia członkini ZPAP. Pogrzeb odbędzie się 22 czerwca 2018 roku o godzinie 10.00 na Cmentarzu Katolickim w Sopocie. Syn Aliny Afanasjew prosi o datek na rzecz akcji „Zupa na Monciaku” zamiast wiązanek pogrzebowych.

Czytaj więcej: ODESZŁA ALINA AFANASJEW

GDAŃSKIE KOŚCIOŁY W MALARSTWIE / WYSTAWA W GALERII ZWIĄZKU ORMIAŃSKIEGO W GDAŃSKU

 16.06.2018 r.


8 czerwca 2018 r. w  galerii Związku Ormiańskiego w Gdańsku przy ul. Mariackiej 34/36 rozpoczęła się wystawa "Kościoły w gdańskim malarstwie. Z kolekcji Andrzeja Walasa". Uroczystość otwarcia ekspozycji zgromadziła wielu uczestników. Wystawa jest bardzo interesująca i trwa do 20 czerwca br. Stanisław Seyfried zachęca do kontemplacji tekstem kuratorskim;

Czytaj więcej: GDAŃSKIE KOŚCIOŁY W MALARSTWIE / WYSTAWA W GALERII ZWIĄZKU ORMIAŃSKIEGO W GDAŃSKU

Gdańsk i Burgas w Warszawie / wystawa we współpracy z Bułgarskim Instytutem Kultury

16.06.2018 r.12 czerwca 2018 r. w warszawskiej galerii Bułgarskiego Instytutu Kultury odbyło się otwarcie wystawy twórczości gdańskich i burgaskich artystów. W uroczystości otwarcia ekspozycji z ramienia Gdańskiego Okręgu ZPAP uczestniczyli Andrzej Socha oraz Jarosław Sianko z Okręgowej Komisji Rewizyjnej. Oficjalnie wystąpił Jarosław Sianko witając gości wernisażowych i przedstawiając ideę spotkania. Gospodarzem uroczystości była dyrektor Bułgarskiego Instytutu Kultury Kalina Stanczeva, która podkreślała wagę polsko-bułgarskich relacji kulturalnych i artystycznych. Wernisaż obecnością zaszczycił ambasador Bułgarii Emił Jałnyzow, który w oficjalnym wystąpieniu zapowiedział kolejny etap wspólnego wydarzenia - wystawę w Burgaskiej Galerii Miejskiej im. Petka Zadgorskiego. Wystawa z cyklu "Od morza do morza" prezentująca prace artystów z Gdańska i Burgas jest bardzo interesującą ekspozycją sztuki europejskiej. Różnorodność, wielość plastycznych rozwiązań, barwy i łączący autorskie wypowiedzi wysoki profesjonalizm pokazują, że warto pokonywać odległość, trudności organizacyjne dla wspólnej przestrzeni z ekscytującym przesłaniem artystycznym. Artyści, autorzy wystawy:

Czytaj więcej: Gdańsk i Burgas w Warszawie / wystawa we współpracy z Bułgarskim Instytutem Kultury

Wystawa twórczości Artystów Okręgu Toruńskiego ZPAP

16.06.2018 r.12 czerwca br. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbyło się otwarcie wystawy twórczości pięćdziesięciu artystów skupionych wokół Toruńskiego Okręgu ZPAP. Wystawa jest częścią projektu artystycznego stworzonego przez prof. Wiesława Smużnego pod nazwą ,,Niepodległa dla Niepodległej". Artyści, autorzy wystawy: Anna Barbarowicz, Marek Basiul, Leonard Franciszek Berendt, Tomasz Borkowski, Jerzy Czapiewski, Jolanta Czuczko, Joanna Dąbkiewicz-Luścińska, Janusz Dembowski, Regina Fydrych-Porębska, Bożena Glajcher, Czesława Kazimiera Gucz, Zbigniew Jankowski, Mieczysław Janowski, Andrzej Jarmiłko, Dorota Jutrzenka-Supryn, Andrzej Kałucki, Wojciech Kapelański, Tomasz Karasiewicz, Anna Kola, Władysław Kozioł,Wojciech Kozioł, Maria Krupska, Stanisław Lackowski, Halina Matyka, Piotr Niemcewicz, Paweł Nowak, Anna Olińska ,Tomasz Pietrzyk, Tadeusz Porębski, Andrzej Prokopiuk, Bogdan Przybyliński, Małgorzata Puciata-Mroczyńska, Marlena Rakoczy, Justyna Rebelka-Czapiewska, Katarzyna Rumińska, Adam Siałkowski, Joanna Sitko, Wiesław Smużny, Danuta Sowińska-Warmbier, Marian Stępak, Klara Stolp, Joanna Strzelecka-Traczykowska, Maria Szurmiej, Katarzyna Ślusarska, Leszek Warmbier, Katarzyna Wesołowska-Karasiewicz, Alicja Wieczorek, Marlena Witkowska-Rypina, Marek Zajko, Grażyna Zielinska oraz promocyjnie - student Wydziału Sztuk Pięknych UMK Łukasz Stawecki.

Czytaj więcej: Wystawa twórczości Artystów Okręgu Toruńskiego ZPAP

FESTIWAL SZTUKI EKOART 2018 / PODSUMOWANIE

 16.06.2018 r.


Galeria Stodoła Szumiłowo to szczególne miejsce kreacji plastycznej. Siła natury, jej bliskość, powab stworzyły wyjątkowe warunki dla realizacji ekologicznego festiwalu sztuki. Kuratorem tegorocznej edycji Festiwalu Sztuki Ekoart był dr Janusz Plota, który usytuował tematykę wypowiedzi artystycznych wokół wody. Wydarzenia festiwalowe odbywały się między 21.05.2018 r. a 3.06.2018 r. Artyści festiwalu:

Czytaj więcej: FESTIWAL SZTUKI EKOART 2018 / PODSUMOWANIE

Stanisław Gierada — rzeźba / wystawa jubileuszowa

12.06.2018 r.26 maja 2018 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy rzeźby Stanisawa Gierady. Szeroka ekspozycja twórczości gdańskiego rzeźbiarza powstała z okazji jubileuszu 50-lecia pracy twórczej. W imieniu dyrektora Basila Kerskiego gości wernisażowych powitała Monika Krzencessa-Ropiak menedżer działu wystaw. Oficjalnego otwarcia wystawy dokonał prezes Gdańskiego Okręgu ZPAP Ryszard Kowalewski. O dokonaniach mistrza rzeźby Stanisława Gierady mówił rektor ASP w Gdańsku prof. Krzysztof Polkowski, o ważnych wolnościowych wypowiedziach artystycznych wspominał senator Sławomir Rybicki. Stanisław Gierada za dorobek twórczy został uhonorowany nagrodami prezydenckimi. W imieniu Prezydenta Miasta Gdyni Nagrodę wręczył prezes Ryszard Kowalewski. W imieniu Prezydenta Miasta Gdańska Nagrodę wręczyła prof. Katarzyna Józefowicz. Jubilat nie krył radości i w emocjonalnym wystąpieniu dzielił się wrażeniami z gośćmi wernisażowymi. Najważniejszym reżyserem dnia jubileuszowego, także szerokiej prezentacji twórczości Stanisława Gierady była Bożena Brzostowska-Gierada – żona artysty, która zainicjowała wydarzenie i razem z prezesem Ryszardem Kowalewskim zajęła się pracą kuratorską nad wystawą. Oficjalną część uroczystości zakończył koncert Cappelli Gedanensis. Wieczór pełen wrażeń. Wyśmienity czas.

Czytaj więcej: Stanisław Gierada — rzeźba / wystawa jubileuszowa

GABRIELA TRYNKLER / ZAPROSZENIE


ARTYŚCI OKRĘGU TORUŃSKIEGO ZPAP W GDAŃSKU

3.06.2018 r.12 czerwca br. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 rozpocznie się ekspozycja twórczości artystów z Torunia. Wernisaż odbędzie się o godzinie 18.18. Będzie to wystawa przygotowana zgodnie z wizją, którą określił prof. Wiesław Smużny;

Czytaj więcej: ARTYŚCI OKRĘGU TORUŃSKIEGO ZPAP W GDAŃSKU

RYSZARD GRODNICKI / W STREFIE KOLORÓW

3.06.2018 r.


25 czerwca 2018 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 rozpocznie się wystawa malarstwa Ryszarda Grodnickiego. Ekspozycja powstanie z dzieł o oryginalnym artystycznym przekazie. Ryszard Grodnicki wyraziście określił priorytety wystawy:

Czytaj więcej: RYSZARD GRODNICKI / W STREFIE KOLORÓW

Stanisław Konieczny (1933-1981) / ceramika

30.05.2018 r.


21 maja 2018 r. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul.Mariackiej 46/47 odbył się wernisaż wystawy twórczości Stanisława Koniecznego. Prezes Ryszard Kowalewski rozpoczął oficjalne otwarcie serdecznym powitaniem gości wernisażowych. Kurator galerii Grażyna Tomaszewska-Sobko szeroko przedstawiła sylwetkę twórczą Stanisława Koniecznego, przybliżyła dokonania i drogę twórczą artysty.

Czytaj więcej: Stanisław Konieczny (1933-1981) / ceramika

JAN MISIEK, EDWARD ZOC / ZAPROSZENIE NA WERNISAŻKapituła Nagrody im.Kazimierza Ostrowskiego / wyniki obrad

28.05.2018Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego jest ogólnopolskim wyróżnieniem w dziedzinie malarstwa. Kapitułę Nagrody powołuje Zarząd Gdańskiego Okręgu ZPAP. Kapituła wyznacza laureata nagrody raz w roku, na specjalnym posiedzeniu. Dnia 28 maja 2018 r. w Klubie Środowisk Twórczych SPATiF w Sopocie odbyło się posiedzenie Kapituły Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za 2017 rok, na którym ustanowiono werdykt:

Czytaj więcej: Kapituła Nagrody im.Kazimierza Ostrowskiego / wyniki obrad

STANISŁAW OLESIEJUK / ZAPROSZENIE NA WERNISAŻ


Rozmowa Marii Jędrzejczyk z artystą plastykiem, dyrektorem galerii w Burgas, GEORGIJEM DINEWEM,

organizatorem wystawy grupy bułgarskich artystów, p.t. „OD MORZA DO MORZA” w Galerii ZPAP w Gdańsku, przy ul. Piwnej 67/68M.J. Bardzo nas cieszy fakt, że możemy oglądać w naszej Galerii dziesięciu Bułgarskich artystów. Czy uważasz, że wystawa ta zapoczątkuje zintensyfikowanie kontaktów, nie tylko między naszymi środowiskami twórczymi, ale w znacznie szerszym znaczeniu?

G.D. Tak, Jestem tego pewien. W czasach socjalizmu nasze państwa łączyły silne stosunki kulturalne, rozwijane przez instytuty kultury, wymianę studencką, wystawy, muzykę i literaturę.

Po okresie stagnacji, stosunki te są stopniowo odbudowywane. Mam nadzieję, że w sferze gospodarki i kultury osiągną najwyższy możliwy poziom, tym bardziej, że oba państwa są członkami Unii Europejskiej i mają wielowiekowe tradycje sztuk wizualnych.

Czytaj więcej: Rozmowa Marii Jędrzejczyk z artystą plastykiem, dyrektorem galerii w Burgas, GEORGIJEM DINEWEM,

TERESA GRABOWSKA / ZAPROSZENIE NA WERNISAŻWŁODZIMIERZ ŁAJMING / ZAPROSZENIE NA WERNISAŻWSPÓŁPRACA Z BUŁGARSKIM INSTYTUTEM KULTURY / AUTORZY WYSTAWY Z GDAŃSKA

21.05.2018 r.

Komisja Gdańskiego Okręgu ZPAP ds. kwalifikacji artystów do wystawy we współpracy z Bułgarskim Instytutem Kultury obradowała dnia 18.05.2018 r. w składzie: Krzysztof Izdebski, prof. Czesław Tumielewicz, Dominik Włodarek. Spośród przeszło pięćdziesięciu zgłoszeń do wystawy Komisja zakwalifikowała następujących artystów:

Czytaj więcej: WSPÓŁPRACA Z BUŁGARSKIM INSTYTUTEM KULTURY / AUTORZY WYSTAWY Z GDAŃSKA

Rozmowa z Antoniną Kałużną, wnuczką Stanisława Koniecznego

Galeria ZPAP w Gdańsku. Stanisław Konieczny (1933-1981). Ceramika. Od 21 maja do 20 czerwca 2018


Grażyna Tomaszewska-Sobko – Wystawie w galerii ZPAP towarzyszy wywiad udzielany przez autora wystawy. Obecnie mamy nietypową sytuację, ponieważ artysta nie żyje już od 37. lat. O Stanisławie Koniecznym opowie nam jego wnuczka Antonina Kałużna.

Jaki obraz dziadka wytworzył się w Pani wyobraźni, w Pani emocjach, na podstawie śladu jaki po sobie zostawił?

Antonina Kałużna- Przede wszystkim nasuwa mi się kilka słów-kluczy: pracowitość, skromność, na pewno duża wyobraźnia. Oprócz artysty drzemał w nim matematyk i chemik. Pierwsze moje zetknięcie z jego wizerunkiem to były oczywiście stare fotografie, kiedy to urzekł mnie swoim wyglądem. Mimo tego, że byłam małą dziewczynką to już wtedy zauważyłam, że był bardzo przystojnym mężczyzną. Miał kręcone włosy i piękne oczy. Nie dziwię się, że urzekł babcię ( Janinę Karczewską- Konieczną, również rzeźbiarkę, dop. G.T.-S.). Muszę przyznać, że byli trochę „fikuśną” parą, jeżeli można tak powiedzieć. Poznali się w Liceum Plastycznym, a ich miłość przetrwała aż do końca. Dziadek był bardzo małomówny, ale dynamiczny. Był człowiekiem czynu, bardzo pracowitym. Oprócz twórczości artystycznej, dodatkowej pracy zarobkowej (kreślił rysunki techniczne dla lotniska na Zaspie), wybudował dwa domy .

G.T.-S.- A jak Pani ocenia rzeźby Dziadka w kontekście czasu jaki upłynął od momentu ich powstania?

Czytaj więcej: Rozmowa z Antoniną Kałużną, wnuczką Stanisława Koniecznego

Od morza do morza / Artyści z Burgas w Gdańsku

20.05.2018 r.


19.05.2018 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbylo się otwarcie wystawy twórczości bułgarskich artystów: Yordana Angelova, Nikolaia Angelova-Gary'ego, Georga Dineva, Dimo Kolibarova, Petara Pecina, Georga Petkova, Dory Slavovej, Milcho Taleva, Krastyo Todorova, Andrey'a Yaneva. Wernisaż swoją obecnością zaszczycił ambasador Bułgarii w Polsce Emil Sawow Jalnazow, a także konsul honorowy Bułgarii w Gdańsku Jan Strawiński.W oficjalnym otwarciu uczestniczyła również dyrektor Bułgarskiego Instytutu Kultury w Warszawie Kalina Stancheva.

Czytaj więcej: Od morza do morza / Artyści z Burgas w Gdańsku

Wystawa malarstwa Ryszarda Kowalewskiego w Garnizonie Kultury

20.05.2018 r.


17 maja 2018 r. w Garnizonie Kultury w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy malarstwa Ryszarda Kowalewskiego. Kameralna pracownia-galeria Na Miejscu z trudem pomieściła licznie zgromadzonych gości. Serdeczna gościnność kreatorek miejsca artystycznych spotkań Magdaleny Gzowskiej i Karoliny Ossowskiej wprowadziła przyjazną atmosferę.

Czytaj więcej: Wystawa malarstwa Ryszarda Kowalewskiego w Garnizonie Kultury

STANISŁAW GIERADA / JUBILEUSZ 50-LECIA PRACY TWÓRCZEJ

20.05.2018 r.


 Kamień, metal, drewno, śnieg ... to materia, którą Stanisław Gierada przekształca w dzieła o wnikliwym artystycznym przekazie. Precyzyjny warsztat, śmiała wizja, pracowitość i głęboka potrzeba tworzenia charakteryzują Stanisława Gieradę jako rzeźbiarza, dzisiaj z 50-letnim dorobkiem twórczym.

Czytaj więcej: STANISŁAW GIERADA / JUBILEUSZ 50-LECIA PRACY TWÓRCZEJ

RYSZARD KOWALEWSKI / ZAPROSZENIE NA WERNISAŻ


WYSTAWA CERAMIKI STANISŁAWA KONIECZNEGO

3.05.2018 r.21 maja 2018 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 rozpocznie się wystawa ceramiki Stanisława Koniecznego (1933-1981), który w swoim dorobku artystycznym pozostawił dzieła uniwersalne o mocnym artystycznym przekazie.

Czytaj więcej: WYSTAWA CERAMIKI STANISŁAWA KONIECZNEGO

WYSTAWA ARTYSTÓW BUŁGARSKICH / SPOTKANIE Z CYKLU "OD MORZA DO MORZA"- BURGAS W GDAŃSKU

2.05.2018 r.


19 maja 2018 r. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 o godz. 18.00 odbędzie się otwarcie wystawy twórczości bułgarskich artystów. Ekspozycja złoży się z kompozycji malarskich i graficznych dziesięciu autorów: Yordana Angelova, Nikolaia Angelova-Gary'ego, Georga Dineva, Dimo Kolibarova, Petara Pecina, Georga Petkova, Dory Slavovej, Milcho Taleva, Krastyo Todorova, Andrey'a Yaneva. Artyści przyjadą z Burgas, znad Morza Czarnego. Wystawa powstaje we współpracy z Bułgarskim Instytutem Kultury. Przed nami interesujące wydarzenie artystyczne. Gorąco zapraszamy.

Czytaj więcej: WYSTAWA ARTYSTÓW BUŁGARSKICH / SPOTKANIE Z CYKLU "OD MORZA DO MORZA"- BURGAS W GDAŃSKU

RZEŹBA W SOPOT CENTRUM / PASAŻ SZTUKI

1.05.2018 r.


W ostatni dzień kwietnia 2018 r. odbyło się otwarcie wystawy pt. Przejście. Jest to druga odsłona cyklu prezentacji artystycznych w obszarze sopockiego dworca nazwanego Pasaż Sztuki. Uroczystość wernisażową rozpoczęła kurator wystawy Danka Jarzyńska serdecznym powitaniem, przedstawieniem twórców prezentowanych rzeźb oraz merytorycznym przybliżeniem zamysłów kuratorskich i sylwetek twórczych autorów wystawy.

Czytaj więcej: RZEŹBA W SOPOT CENTRUM / PASAŻ SZTUKI

Duch miejsca. Zamek M. — fotografia, sztuka mediów

29.04.2018 r. 

28 kwietnia br. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 rozpoczęła się wystawa twórczości siedmiu autorów: Antoniego Grunera, Roberta Jopa, Stanisława Michalskiego, Janusza Musiała, Agnieszki Piaseckiej, Michała Pietrzaka oraz Leszka Żurka. Oficjalnego otwarcia dokonał kurator wystawy Mariusz Sładczyk.

Czytaj więcej: Duch miejsca. Zamek M. — fotografia, sztuka mediów

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z Leszkiem Żurkiem, organizatorem wystawy fotograficznej Kopalnia Obrazu XVI, DUCH MIEJSCA – Zamek M

w Galerii ZPAP, przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku, w dniach 28 kwietnia – 17 maja 2018 roku.


M.J. Jesteś organizatorem wystawy, przygotowanej przez siedmiu artystów, takich jak: Antoni Gruner, Robert Jop, Stanisław Michalski, Janusz Musiał, Agnieszka Piasecka, Michał Pietrzak oraz Leszek Żurek...

Co przyczyniło się do takiego zastawu autorów, czy można mówić o jakimś wspólnym mianowniku dla waszej twórczości?

Czytaj więcej: Rozmowa Marii Jędrzejczyk z Leszkiem Żurkiem, organizatorem wystawy fotograficznej Kopalnia Obrazu...

KONKURS IM. IGNACEGO PADEREWSKIEGO


Galeria Roi Doré oraz platforma Art-maniac w Paryżu ogłaszają II edycję Konkursu im. Ignacego Jana Paderewskiego „W służbie sztuce i ojczyźnie” na dzieło sztuki inspirowane życiem i twórczością Ignacego Jana Paderewskiego (1860-1941).

Czytaj więcej: KONKURS IM. IGNACEGO PADEREWSKIEGO

Andrzej Piwarski — malarstwo

21.04.2018 r.


16 kwietnia br. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 odbył się wernisaż wystawy malarstwa Andrzeja Piwarskiego. Oficjalnego otwarcia dokonał prezes Ryszard Kowalewski, o drodze twórczej artysty opowiedziała kurator galerii Grażyna Tomaszewska-Sobko.

Czytaj więcej: Andrzej Piwarski — malarstwo

Our website is protected by DMC Firewall!