WYSTAWA TWÓRCZOŚCI ALOJZEGO MICHALAKA

7.07.2018 r.


30.07.2018 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 odbędzie się otwarcie wystawy twórczości Alojzego Michalaka. Ekspozycja zatytułowana "Chopin, kwiaty i ....niepodległość" obejmować będzie fragment bogatej twórczości medalierskiej artysty, prezentować będzie wybór medalionów i kompozycji graficznych powstałych w ciągu przeszło sześćdziesięciu lat pracy twórczej. Alojzy Michalak ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Poznaniu w 1954 roku.

Czytaj więcej: WYSTAWA TWÓRCZOŚCI ALOJZEGO MICHALAKA

WYSTAWA MALARSTWA ALEKSANDRY RADZISZEWSKIEJ I MIETA OLSZEWSKIEGO

2-7.07.2018 r.


25 lipca 2018 r. W galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 rozpocznie się ekspozycja malarstwa Aleksandry Radziszewskiej oraz Mieta Olszewskiego. Wystawa obejmie kilkanaście obrazów Aleksandry Radziszewskiej z lat 1983-2007. Będą to kompozycje olejne z cykli: "Pejzaże posłań" i "Owoce, warzywa". Wystawę dopełnią najnowsze obrazy Mieta Olszewskiego.

Czytaj więcej: WYSTAWA MALARSTWA ALEKSANDRY RADZISZEWSKIEJ I MIETA OLSZEWSKIEGO

WYSTAWA MALARSTWA ANDRZEJA SOCHY / OKAZJA

3.07.2018 r.


Rozpoczęła się ekspozycja wystawy twórczości Andrzeja Sochy w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68. Wystawa zatytułowana "Okazja" to prezentacja oryginalnych kompozycji malarskich. Andrzej Socha uczestniczył w tegorocznej edycji konkursu im. Ignacego Jana Paderewskiego i równolegle jego prace można oglądać na finałowej ekspozycji w paryskiej Galerie Roi Doré. Oficjalną uroczystością gdańskiej wystawy z udziałem autora będzie finisaż, który odbędzie się 20 lipca 2018 r, o godz. 18.00. Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do wcześniejszej kontemplacji wystawy.

Czytaj więcej: WYSTAWA MALARSTWA ANDRZEJA SOCHY / OKAZJA

Ryszard Grodnicki — malarstwo

26.06.2018 r.25 czerwca br. odbył się wernisaż wystawy malarstwa Ryszarda Grodnickiego. Oficjalnego otwarcia dokonał prezes Ryszard Kowalewski witając licznie zgromadzonych gości. Kurator Grażyna Tomaszewska-Sobko przedstawiła gościom wernisażowym autora wystawy szeroko referując drogę twórczą artysty. Następnie omówiła założenia wystawy oraz plastyczną wymowę eksponowanych prac.

Czytaj więcej: Ryszard Grodnicki — malarstwo

Ryszard Grodnicki, „W strefie kolorów”, malarstwo, od 25 czerwca do 25 lipca 2018 / Galera ZPAP w Gdańsku, ul. Mariacka 46/47

 

25 czerwca 2018 r.

Grażyna Tomaszewska-Sobko – Na początek naszej rozmowy chciałabym, aby wprowadził nas Pan bardziej w kwestię tytułowego koloru, który jest na tej wystawie z pewnością swoistą dominantą.

Ryszard Grodnicki – Pominąłem kwestię kompozycji , formy i skoncentrowałem się na kolorze. Nie ma co mówić o kompozycji, ani o tematach prac. Tytuły prac, które widnieją na podpisach są tylko pewnego rodzaju prowokacją. Tytuły są zazwyczaj bardziej poetyckie, albo bardziej prozaiczne. Widz sam musi się zmierzyć z tym co widzi. Na tym chyba polega malarstwo, aby po prostu działać na widza, ewentualnie na stwarzaniu relacji. Zwłaszcza dotyczy to instalacji artystycznych.

G.T.S. – Poza malarstwem interesował się Pan również innymi dziedzinami sztuki: filmem, fotografią, teatrem, poezją, i to z sukcesami.

R.G. – Na początku swojej drogi artystycznej szukałem różnych kierunków twórczości. Pojawił się film. Robiłem filmy krótkometrażowe na taśmie 16mm. Działo się to w piwnicach „Żaka” (wówczas Klub Studentów Wybrzeża Żak – przyp. G.T.S.). Jeden z filmów zdobył brązowy medal w 1976 roku na ogólnoświatowym Festiwalu w Baden w Austrii. Był to film pod tytułem „Śniadanie”. Należałem również do Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego. Robiłem fotografie dość abstrakcyjne. Zatytułowałem je „Destrukcje”. Fotografowałem akty, z których fragmentów potem powstawały tak jak już mówiłem abstrakcyjne kompozycje. Jeżeli chodzi o teatr, to miałem bardzo dobre relacje. Moja babcia Helena Sokołowska była aktorką. Przed wojną grała w teatrach warszawskich, a po wojnie na Wybrzeżu. Bardzo chciała bym został aktorem. Szybko jednak zorientowałem się, że aktorstwo to praca zespołowa. Już wtedy doszedłem do wniosku, że największą niezależność twórczą daje poezja i malarstwo.

G.T.S. – Wracając do malarstwa, można zauważyć że maluje Pan cyklami. Cykle te diametralnie różnią się od siebie, oprócz tematyki różnią się przede wszystkim sposobem malowania. Czasem nawet trudno się domyślić, że są to prace jednego artysty. Co powoduje tak odmienne traktowanie technik malarskich?

Czytaj więcej: Ryszard Grodnicki, „W strefie kolorów”, malarstwo, od 25 czerwca do 25 lipca 2018 / Galera ZPAP w...

ODESZŁA ALINA AFANASJEW

18.06.2018 r.


Z przykrością przyjęliśmy informację, że 17 czerwca 2018 r. zmarła Alina Afanasjew, artysta plastyk, wieloletnia członkini ZPAP. Pogrzeb odbędzie się 22 czerwca 2018 roku o godzinie 10.00 na Cmentarzu Katolickim w Sopocie. Syn Aliny Afanasjew prosi o datek na rzecz akcji „Zupa na Monciaku” zamiast wiązanek pogrzebowych.

Czytaj więcej: ODESZŁA ALINA AFANASJEW

GDAŃSKIE KOŚCIOŁY W MALARSTWIE / WYSTAWA W GALERII ZWIĄZKU ORMIAŃSKIEGO W GDAŃSKU

 16.06.2018 r.


8 czerwca 2018 r. w  galerii Związku Ormiańskiego w Gdańsku przy ul. Mariackiej 34/36 rozpoczęła się wystawa "Kościoły w gdańskim malarstwie. Z kolekcji Andrzeja Walasa". Uroczystość otwarcia ekspozycji zgromadziła wielu uczestników. Wystawa jest bardzo interesująca i trwa do 20 czerwca br. Stanisław Seyfried zachęca do kontemplacji tekstem kuratorskim;

Czytaj więcej: GDAŃSKIE KOŚCIOŁY W MALARSTWIE / WYSTAWA W GALERII ZWIĄZKU ORMIAŃSKIEGO W GDAŃSKU

Gdańsk i Burgas w Warszawie / wystawa we współpracy z Bułgarskim Instytutem Kultury

16.06.2018 r.12 czerwca 2018 r. w warszawskiej galerii Bułgarskiego Instytutu Kultury odbyło się otwarcie wystawy twórczości gdańskich i burgaskich artystów. W uroczystości otwarcia ekspozycji z ramienia Gdańskiego Okręgu ZPAP uczestniczyli Andrzej Socha oraz Jarosław Sianko z Okręgowej Komisji Rewizyjnej. Oficjalnie wystąpił Jarosław Sianko witając gości wernisażowych i przedstawiając ideę spotkania. Gospodarzem uroczystości była dyrektor Bułgarskiego Instytutu Kultury Kalina Stanczeva, która podkreślała wagę polsko-bułgarskich relacji kulturalnych i artystycznych. Wernisaż obecnością zaszczycił ambasador Bułgarii Emił Jałnyzow, który w oficjalnym wystąpieniu zapowiedział kolejny etap wspólnego wydarzenia - wystawę w Burgaskiej Galerii Miejskiej im. Petka Zadgorskiego. Wystawa z cyklu "Od morza do morza" prezentująca prace artystów z Gdańska i Burgas jest bardzo interesującą ekspozycją sztuki europejskiej. Różnorodność, wielość plastycznych rozwiązań, barwy i łączący autorskie wypowiedzi wysoki profesjonalizm pokazują, że warto pokonywać odległość, trudności organizacyjne dla wspólnej przestrzeni z ekscytującym przesłaniem artystycznym. Artyści, autorzy wystawy:

Czytaj więcej: Gdańsk i Burgas w Warszawie / wystawa we współpracy z Bułgarskim Instytutem Kultury

Wystawa twórczości Artystów Okręgu Toruńskiego ZPAP

16.06.2018 r.12 czerwca br. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbyło się otwarcie wystawy twórczości pięćdziesięciu artystów skupionych wokół Toruńskiego Okręgu ZPAP. Wystawa jest częścią projektu artystycznego stworzonego przez prof. Wiesława Smużnego pod nazwą ,,Niepodległa dla Niepodległej". Artyści, autorzy wystawy: Anna Barbarowicz, Marek Basiul, Leonard Franciszek Berendt, Tomasz Borkowski, Jerzy Czapiewski, Jolanta Czuczko, Joanna Dąbkiewicz-Luścińska, Janusz Dembowski, Regina Fydrych-Porębska, Bożena Glajcher, Czesława Kazimiera Gucz, Zbigniew Jankowski, Mieczysław Janowski, Andrzej Jarmiłko, Dorota Jutrzenka-Supryn, Andrzej Kałucki, Wojciech Kapelański, Tomasz Karasiewicz, Anna Kola, Władysław Kozioł,Wojciech Kozioł, Maria Krupska, Stanisław Lackowski, Halina Matyka, Piotr Niemcewicz, Paweł Nowak, Anna Olińska ,Tomasz Pietrzyk, Tadeusz Porębski, Andrzej Prokopiuk, Bogdan Przybyliński, Małgorzata Puciata-Mroczyńska, Marlena Rakoczy, Justyna Rebelka-Czapiewska, Katarzyna Rumińska, Adam Siałkowski, Joanna Sitko, Wiesław Smużny, Danuta Sowińska-Warmbier, Marian Stępak, Klara Stolp, Joanna Strzelecka-Traczykowska, Maria Szurmiej, Katarzyna Ślusarska, Leszek Warmbier, Katarzyna Wesołowska-Karasiewicz, Alicja Wieczorek, Marlena Witkowska-Rypina, Marek Zajko, Grażyna Zielinska oraz promocyjnie - student Wydziału Sztuk Pięknych UMK Łukasz Stawecki.

Czytaj więcej: Wystawa twórczości Artystów Okręgu Toruńskiego ZPAP

FESTIWAL SZTUKI EKOART 2018 / PODSUMOWANIE

 16.06.2018 r.


Galeria Stodoła Szumiłowo to szczególne miejsce kreacji plastycznej. Siła natury, jej bliskość, powab stworzyły wyjątkowe warunki dla realizacji ekologicznego festiwalu sztuki. Kuratorem tegorocznej edycji Festiwalu Sztuki Ekoart był dr Janusz Plota, który usytuował tematykę wypowiedzi artystycznych wokół wody. Wydarzenia festiwalowe odbywały się między 21.05.2018 r. a 3.06.2018 r. Artyści festiwalu:

Czytaj więcej: FESTIWAL SZTUKI EKOART 2018 / PODSUMOWANIE

Stanisław Gierada — rzeźba / wystawa jubileuszowa

12.06.2018 r.26 maja 2018 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy rzeźby Stanisawa Gierady. Szeroka ekspozycja twórczości gdańskiego rzeźbiarza powstała z okazji jubileuszu 50-lecia pracy twórczej. W imieniu dyrektora Basila Kerskiego gości wernisażowych powitała Monika Krzencessa-Ropiak menedżer działu wystaw. Oficjalnego otwarcia wystawy dokonał prezes Gdańskiego Okręgu ZPAP Ryszard Kowalewski. O dokonaniach mistrza rzeźby Stanisława Gierady mówił rektor ASP w Gdańsku prof. Krzysztof Polkowski, o ważnych wolnościowych wypowiedziach artystycznych wspominał senator Sławomir Rybicki. Stanisław Gierada za dorobek twórczy został uhonorowany nagrodami prezydenckimi. W imieniu Prezydenta Miasta Gdyni Nagrodę wręczył prezes Ryszard Kowalewski. W imieniu Prezydenta Miasta Gdańska Nagrodę wręczyła prof. Katarzyna Józefowicz. Jubilat nie krył radości i w emocjonalnym wystąpieniu dzielił się wrażeniami z gośćmi wernisażowymi. Najważniejszym reżyserem dnia jubileuszowego, także szerokiej prezentacji twórczości Stanisława Gierady była Bożena Brzostowska-Gierada – żona artysty, która zainicjowała wydarzenie i razem z prezesem Ryszardem Kowalewskim zajęła się pracą kuratorską nad wystawą. Oficjalną część uroczystości zakończył koncert Cappelli Gedanensis. Wieczór pełen wrażeń. Wyśmienity czas.

Czytaj więcej: Stanisław Gierada — rzeźba / wystawa jubileuszowa

GABRIELA TRYNKLER / ZAPROSZENIE


ARTYŚCI OKRĘGU TORUŃSKIEGO ZPAP W GDAŃSKU

3.06.2018 r.12 czerwca br. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 rozpocznie się ekspozycja twórczości artystów z Torunia. Wernisaż odbędzie się o godzinie 18.18. Będzie to wystawa przygotowana zgodnie z wizją, którą określił prof. Wiesław Smużny;

Czytaj więcej: ARTYŚCI OKRĘGU TORUŃSKIEGO ZPAP W GDAŃSKU

RYSZARD GRODNICKI / W STREFIE KOLORÓW

3.06.2018 r.


25 czerwca 2018 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 rozpocznie się wystawa malarstwa Ryszarda Grodnickiego. Ekspozycja powstanie z dzieł o oryginalnym artystycznym przekazie. Ryszard Grodnicki wyraziście określił priorytety wystawy:

Czytaj więcej: RYSZARD GRODNICKI / W STREFIE KOLORÓW

Stanisław Konieczny (1933-1981) / ceramika

30.05.2018 r.


21 maja 2018 r. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul.Mariackiej 46/47 odbył się wernisaż wystawy twórczości Stanisława Koniecznego. Prezes Ryszard Kowalewski rozpoczął oficjalne otwarcie serdecznym powitaniem gości wernisażowych. Kurator galerii Grażyna Tomaszewska-Sobko szeroko przedstawiła sylwetkę twórczą Stanisława Koniecznego, przybliżyła dokonania i drogę twórczą artysty.

Czytaj więcej: Stanisław Konieczny (1933-1981) / ceramika

JAN MISIEK, EDWARD ZOC / ZAPROSZENIE NA WERNISAŻKapituła Nagrody im.Kazimierza Ostrowskiego / wyniki obrad

28.05.2018Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego jest ogólnopolskim wyróżnieniem w dziedzinie malarstwa. Kapitułę Nagrody powołuje Zarząd Gdańskiego Okręgu ZPAP. Kapituła wyznacza laureata nagrody raz w roku, na specjalnym posiedzeniu. Dnia 28 maja 2018 r. w Klubie Środowisk Twórczych SPATiF w Sopocie odbyło się posiedzenie Kapituły Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za 2017 rok, na którym ustanowiono werdykt:

Czytaj więcej: Kapituła Nagrody im.Kazimierza Ostrowskiego / wyniki obrad

STANISŁAW OLESIEJUK / ZAPROSZENIE NA WERNISAŻ


Rozmowa Marii Jędrzejczyk z artystą plastykiem, dyrektorem galerii w Burgas, GEORGIJEM DINEWEM,

organizatorem wystawy grupy bułgarskich artystów, p.t. „OD MORZA DO MORZA” w Galerii ZPAP w Gdańsku, przy ul. Piwnej 67/68M.J. Bardzo nas cieszy fakt, że możemy oglądać w naszej Galerii dziesięciu Bułgarskich artystów. Czy uważasz, że wystawa ta zapoczątkuje zintensyfikowanie kontaktów, nie tylko między naszymi środowiskami twórczymi, ale w znacznie szerszym znaczeniu?

G.D. Tak, Jestem tego pewien. W czasach socjalizmu nasze państwa łączyły silne stosunki kulturalne, rozwijane przez instytuty kultury, wymianę studencką, wystawy, muzykę i literaturę.

Po okresie stagnacji, stosunki te są stopniowo odbudowywane. Mam nadzieję, że w sferze gospodarki i kultury osiągną najwyższy możliwy poziom, tym bardziej, że oba państwa są członkami Unii Europejskiej i mają wielowiekowe tradycje sztuk wizualnych.

Czytaj więcej: Rozmowa Marii Jędrzejczyk z artystą plastykiem, dyrektorem galerii w Burgas, GEORGIJEM DINEWEM,

TERESA GRABOWSKA / ZAPROSZENIE NA WERNISAŻWŁODZIMIERZ ŁAJMING / ZAPROSZENIE NA WERNISAŻWSPÓŁPRACA Z BUŁGARSKIM INSTYTUTEM KULTURY / AUTORZY WYSTAWY Z GDAŃSKA

21.05.2018 r.

Komisja Gdańskiego Okręgu ZPAP ds. kwalifikacji artystów do wystawy we współpracy z Bułgarskim Instytutem Kultury obradowała dnia 18.05.2018 r. w składzie: Krzysztof Izdebski, prof. Czesław Tumielewicz, Dominik Włodarek. Spośród przeszło pięćdziesięciu zgłoszeń do wystawy Komisja zakwalifikowała następujących artystów:

Czytaj więcej: WSPÓŁPRACA Z BUŁGARSKIM INSTYTUTEM KULTURY / AUTORZY WYSTAWY Z GDAŃSKA

Rozmowa z Antoniną Kałużną, wnuczką Stanisława Koniecznego

Galeria ZPAP w Gdańsku. Stanisław Konieczny (1933-1981). Ceramika. Od 21 maja do 20 czerwca 2018


Grażyna Tomaszewska-Sobko – Wystawie w galerii ZPAP towarzyszy wywiad udzielany przez autora wystawy. Obecnie mamy nietypową sytuację, ponieważ artysta nie żyje już od 37. lat. O Stanisławie Koniecznym opowie nam jego wnuczka Antonina Kałużna.

Jaki obraz dziadka wytworzył się w Pani wyobraźni, w Pani emocjach, na podstawie śladu jaki po sobie zostawił?

Antonina Kałużna- Przede wszystkim nasuwa mi się kilka słów-kluczy: pracowitość, skromność, na pewno duża wyobraźnia. Oprócz artysty drzemał w nim matematyk i chemik. Pierwsze moje zetknięcie z jego wizerunkiem to były oczywiście stare fotografie, kiedy to urzekł mnie swoim wyglądem. Mimo tego, że byłam małą dziewczynką to już wtedy zauważyłam, że był bardzo przystojnym mężczyzną. Miał kręcone włosy i piękne oczy. Nie dziwię się, że urzekł babcię ( Janinę Karczewską- Konieczną, również rzeźbiarkę, dop. G.T.-S.). Muszę przyznać, że byli trochę „fikuśną” parą, jeżeli można tak powiedzieć. Poznali się w Liceum Plastycznym, a ich miłość przetrwała aż do końca. Dziadek był bardzo małomówny, ale dynamiczny. Był człowiekiem czynu, bardzo pracowitym. Oprócz twórczości artystycznej, dodatkowej pracy zarobkowej (kreślił rysunki techniczne dla lotniska na Zaspie), wybudował dwa domy .

G.T.-S.- A jak Pani ocenia rzeźby Dziadka w kontekście czasu jaki upłynął od momentu ich powstania?

Czytaj więcej: Rozmowa z Antoniną Kałużną, wnuczką Stanisława Koniecznego

Od morza do morza / Artyści z Burgas w Gdańsku

20.05.2018 r.


19.05.2018 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbylo się otwarcie wystawy twórczości bułgarskich artystów: Yordana Angelova, Nikolaia Angelova-Gary'ego, Georga Dineva, Dimo Kolibarova, Petara Pecina, Georga Petkova, Dory Slavovej, Milcho Taleva, Krastyo Todorova, Andrey'a Yaneva. Wernisaż swoją obecnością zaszczycił ambasador Bułgarii w Polsce Emil Sawow Jalnazow, a także konsul honorowy Bułgarii w Gdańsku Jan Strawiński.W oficjalnym otwarciu uczestniczyła również dyrektor Bułgarskiego Instytutu Kultury w Warszawie Kalina Stancheva.

Czytaj więcej: Od morza do morza / Artyści z Burgas w Gdańsku

Wystawa malarstwa Ryszarda Kowalewskiego w Garnizonie Kultury

20.05.2018 r.


17 maja 2018 r. w Garnizonie Kultury w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy malarstwa Ryszarda Kowalewskiego. Kameralna pracownia-galeria Na Miejscu z trudem pomieściła licznie zgromadzonych gości. Serdeczna gościnność kreatorek miejsca artystycznych spotkań Magdaleny Gzowskiej i Karoliny Ossowskiej wprowadziła przyjazną atmosferę.

Czytaj więcej: Wystawa malarstwa Ryszarda Kowalewskiego w Garnizonie Kultury

STANISŁAW GIERADA / JUBILEUSZ 50-LECIA PRACY TWÓRCZEJ

20.05.2018 r.


 Kamień, metal, drewno, śnieg ... to materia, którą Stanisław Gierada przekształca w dzieła o wnikliwym artystycznym przekazie. Precyzyjny warsztat, śmiała wizja, pracowitość i głęboka potrzeba tworzenia charakteryzują Stanisława Gieradę jako rzeźbiarza, dzisiaj z 50-letnim dorobkiem twórczym.

Czytaj więcej: STANISŁAW GIERADA / JUBILEUSZ 50-LECIA PRACY TWÓRCZEJ

RYSZARD KOWALEWSKI / ZAPROSZENIE NA WERNISAŻ


WYSTAWA CERAMIKI STANISŁAWA KONIECZNEGO

3.05.2018 r.21 maja 2018 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 rozpocznie się wystawa ceramiki Stanisława Koniecznego (1933-1981), który w swoim dorobku artystycznym pozostawił dzieła uniwersalne o mocnym artystycznym przekazie.

Czytaj więcej: WYSTAWA CERAMIKI STANISŁAWA KONIECZNEGO

WYSTAWA ARTYSTÓW BUŁGARSKICH / SPOTKANIE Z CYKLU "OD MORZA DO MORZA"- BURGAS W GDAŃSKU

2.05.2018 r.


19 maja 2018 r. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 o godz. 18.00 odbędzie się otwarcie wystawy twórczości bułgarskich artystów. Ekspozycja złoży się z kompozycji malarskich i graficznych dziesięciu autorów: Yordana Angelova, Nikolaia Angelova-Gary'ego, Georga Dineva, Dimo Kolibarova, Petara Pecina, Georga Petkova, Dory Slavovej, Milcho Taleva, Krastyo Todorova, Andrey'a Yaneva. Artyści przyjadą z Burgas, znad Morza Czarnego. Wystawa powstaje we współpracy z Bułgarskim Instytutem Kultury. Przed nami interesujące wydarzenie artystyczne. Gorąco zapraszamy.

Czytaj więcej: WYSTAWA ARTYSTÓW BUŁGARSKICH / SPOTKANIE Z CYKLU "OD MORZA DO MORZA"- BURGAS W GDAŃSKU

RZEŹBA W SOPOT CENTRUM / PASAŻ SZTUKI

1.05.2018 r.


W ostatni dzień kwietnia 2018 r. odbyło się otwarcie wystawy pt. Przejście. Jest to druga odsłona cyklu prezentacji artystycznych w obszarze sopockiego dworca nazwanego Pasaż Sztuki. Uroczystość wernisażową rozpoczęła kurator wystawy Danka Jarzyńska serdecznym powitaniem, przedstawieniem twórców prezentowanych rzeźb oraz merytorycznym przybliżeniem zamysłów kuratorskich i sylwetek twórczych autorów wystawy.

Czytaj więcej: RZEŹBA W SOPOT CENTRUM / PASAŻ SZTUKI

Duch miejsca. Zamek M. — fotografia, sztuka mediów

29.04.2018 r. 

28 kwietnia br. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 rozpoczęła się wystawa twórczości siedmiu autorów: Antoniego Grunera, Roberta Jopa, Stanisława Michalskiego, Janusza Musiała, Agnieszki Piaseckiej, Michała Pietrzaka oraz Leszka Żurka. Oficjalnego otwarcia dokonał kurator wystawy Mariusz Sładczyk.

Czytaj więcej: Duch miejsca. Zamek M. — fotografia, sztuka mediów

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z Leszkiem Żurkiem, organizatorem wystawy fotograficznej Kopalnia Obrazu XVI, DUCH MIEJSCA – Zamek M

w Galerii ZPAP, przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku, w dniach 28 kwietnia – 17 maja 2018 roku.


M.J. Jesteś organizatorem wystawy, przygotowanej przez siedmiu artystów, takich jak: Antoni Gruner, Robert Jop, Stanisław Michalski, Janusz Musiał, Agnieszka Piasecka, Michał Pietrzak oraz Leszek Żurek...

Co przyczyniło się do takiego zastawu autorów, czy można mówić o jakimś wspólnym mianowniku dla waszej twórczości?

Czytaj więcej: Rozmowa Marii Jędrzejczyk z Leszkiem Żurkiem, organizatorem wystawy fotograficznej Kopalnia Obrazu...

KONKURS IM. IGNACEGO PADEREWSKIEGO


Galeria Roi Doré oraz platforma Art-maniac w Paryżu ogłaszają II edycję Konkursu im. Ignacego Jana Paderewskiego „W służbie sztuce i ojczyźnie” na dzieło sztuki inspirowane życiem i twórczością Ignacego Jana Paderewskiego (1860-1941).

Czytaj więcej: KONKURS IM. IGNACEGO PADEREWSKIEGO

Andrzej Piwarski — malarstwo

21.04.2018 r.


16 kwietnia br. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 odbył się wernisaż wystawy malarstwa Andrzeja Piwarskiego. Oficjalnego otwarcia dokonał prezes Ryszard Kowalewski, o drodze twórczej artysty opowiedziała kurator galerii Grażyna Tomaszewska-Sobko.

Czytaj więcej: Andrzej Piwarski — malarstwo

KOPALNIA OBRAZU XVI — WYSTAWA FOTOGRAFII / SZTUKI MEDIÓW

19.04.2018 r.


W galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 zagości wystawa fotografii siedmiu autorów: Antoniego Grunera, Roberta Jopa, Stanisława Michalskiego, Agnieszki Piaseckiej, Michała Pietrzaka oraz Leszka Żurka. Ekspozycja zapowiada się ekscytująco. Wernisaż 28 kwietnia br. o godz. 18.00. Résumé ideowe przedstawione przez jednego z kuratorów stanowi doskonałe wprowadzenie do wystawy;

Kolejna odsłona projektu realizowanego w ramach kolektywu Kopalnia Obrazu tworzy panoramę wizualnych narracji zainspirowanych tematem

DUCH MIEJSCA – ZAMEK M.

Zaproszeni do udziału w projekcie autorzy eksplorują twórczy potencjał medium fotografii, obserwują otaczający świat natury i technokultury, zaglądają do własnej wyobraźni. Tworzą obrazy dokumentalne i kompozycje kreacyjne, posługują się fotografią analogową oraz obrazowaniem cyfrowym. W konsekwencji powstaje niejednorodna mozaika obrazów, które są próbą namysłu nad zagadnieniami dotyczącymi obiektywności, obiektywizmu oraz subiektywności i subiektywizmu wyrażanymi za pomocą medium fotografii.

Janusz Musiał, 2018-04-04

Uczestnicy wystawy:

Czytaj więcej: KOPALNIA OBRAZU XVI — WYSTAWA FOTOGRAFII / SZTUKI MEDIÓW

Rozmowa z Andrzejem Janem Piwarskim

 16 kwietnia 2018 r.


Grażyna Tomaszewska-Sobko – W przypadku artystów, zazwyczaj to czego doznają w życiu, ma bardziej lub mniej ścisły związek z uprawianą sztuką. Zobaczyć to możemy również w Pańskim malarstwie. Może Pan opowiedzieć o tej transformacji jakiej ono ulegało w związku z podejmowanymi wyborami i postawami życiowymi ?

Andrzej Jan Piwarski – Właściwie transformacji, jako takiej, nie było. Miałem pewną linię twórczą, która do dzisiaj jest kontynuowana. Ona oczywiście ma jakieś zakręty, w lewo, w prawo, ale zasadniczo jeżeli chodzi o materię, o kompozycję, nie ulega zmianie. Zawsze dla mnie najważniejszą rzeczą w malarstwie były dwie warstwy. Warstwa pokazująca człowieka osadzonego w historii i warstwa malarska, ślad farby i to co się z nią dzieje aż do zaschnięcia. Zostaje ślad artysty, ślad jego działania. Zawsze moje malarstwo było strukturalne, fakturalne. Czasami próbowałem malować gładkie płaszczyzny, ale to „nie było moje”. Musiałem potem nałożyć więcej farby aby rozbudowywać płaszczyznę.

Czytaj więcej: Rozmowa z Andrzejem Janem Piwarskim

WARSZTATY PLASTYCZNE W GALERII ZPAP W GDAŃSKU

19.04.2018 r.


10 i 11 kwietnia br. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 odbyły się warsztaty twórcze z młodzieżą licealną Gdańska i Gdyni. Warsztaty prowadziła Maria Lepczak-Wysocka - autorka wystawy pt. OSOBLIWA Re:kolekcja. Po wprowadzeniu merytorycznym młodzież oddała się przyjemności tworzenia... W efekcie warsztatów powstały dzieła oryginalne o świeżej energii, również debiutanckie.

Fotorelacja:

Czytaj więcej: WARSZTATY PLASTYCZNE W GALERII ZPAP W GDAŃSKU

PRZEJŚCIE / WYSTAWA RZEŹBY W SOPOT CENTRUM

11.04.2018 r.


Kontynuacja zapoczątkowanego w ubiegłym roku cyklu wystaw w przestrzeni Sopot Centrum, z kuratorską pracą Danki Jarzyńskiej wniosła perspektywę emocjonującej wystawy rzeźby. Idea Pasażu Sztuki z szeroką prezentacją rzeźby inspirować będzie przechodniów już od 30 kwietnia 2018 r. ,  kurator przedsięwzięcia artystycznego Danka Jarzyńska w oryginalnej interpretacji prezentuje zamierzenia wiosennej odsłony cyklu:

 
Pasaże: budowle, galerie, którym brak strony zewnętrznej. Jak snom

Walter Benjamin

Pasaż to przestrzeń przechodzenia przez miasto w stanie wyjątkowym: jednoczesnego skupienia i rozproszenia, szczególnej gotowości na bodźce przychodzące z ulicy, z witryn sklepowych, ze skwerów... To może być decyzja o właściwym wejściu w miasto, byciu wewnątrz, rezygnacji z granic na co dzień chroniących naszą wrażliwość. Warto wejść w taki stan szczególnie wtedy, gdy wśród tysięcy przyciągających oko przedmiotów mamy szansę trafić na prace artystów.

Czytaj więcej: PRZEJŚCIE / WYSTAWA RZEŹBY W SOPOT CENTRUM

WYSTAWA MALARSTWA ANDRZEJA PIWARSKIEGO

7.04.2018 r.


Jednym z wydarzeń artystycznych zaplanowanych na wiosnę 2018 roku będzie wystawa malarstwa Andrzeja Piwarskiego w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47. Andrzej Jan Piwarski urodził się w Warszawie w 1938 roku. Jest absolwentem gdańskiej PWSSP i najnowsza historia Gdańska jest ważną inspiracją twórczą artysty.

Czytaj więcej: WYSTAWA MALARSTWA ANDRZEJA PIWARSKIEGO

MAGDALENA HEYDA-USAREWICZ / ZAPROSZENIE NA WERNISAŻ


3 mamy się / malarstwo, tkanina

6.04.2018 r.


5 kwietnia 2018 r. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbyło się oficjalne otwarcie wystawy twórczości trzech autorów: Benedykta Kroplewskiego, Ewy Łukiewskiej oraz Anny Panek. Oficjalne wystąpienia wernisażowe rozpoczął prezes Ryszard Kowalewski, który powitał gości w świeżo wyremontowanej galerii. Kurator galerii Maria Jędrzejczyk zachęcała do kontemplacji wystawy. Benedykt Kroplewski w imieniu trójki autorów przybliżył dzieje dotychczasowych realizacji powstałych w efekcie przyjaźni twórczej.

Czytaj więcej: 3 mamy się / malarstwo, tkanina

WYSTAWA MALARSTWA LIDII I TADEUSZA RAMIKÓW

29.03.2018 r.


29.03.2018 r. w siedzibie Związku Ormiańskiego w Gdańsku przy ul. Mariackiej 34/36 odbył się wernisaż wystawy malarstwa Lidii Małyszko-Ramik oraz Tadeusza Ramika. To już druga wystawa powstała w wyniku realizacji współpracy Gdańskiego Okręgu ZPAP i Związku Ormiańskiego w Gdańsku.

Czytaj więcej: WYSTAWA MALARSTWA LIDII I TADEUSZA RAMIKÓW

REPARTYCJE / ZG ZPAP

26.03.2018 r.

Komisja ds. Repartycji przedłuża termin składania wniosków na repartycję bezpośrednią za rok 2016 oraz za rok 2017 do 20 kwietnia 2018 r.

Czytaj więcej: REPARTYCJE / ZG ZPAP

STYPENDIA MINISTERIALNE

26.03.2018 r.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło konkurs o stypendia twórcze oraz stypendia z zakresu upowszechniania kultury na rok 2018/II. Do 9 kwietnia 2018 roku trwa nabór wniosków w ramach konkursu na stypendia twórcze oraz stypendia z zakresu upowszechniania kultury na rok 2018/II. Przedmiotem konkursu są stypendia mające charakter cyklicznego świadczenia finansowego, przyznawane osobom fizycznym zajmującym się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami na realizację określonego przedsięwzięcia, w następujących kategoriach:

Czytaj więcej: STYPENDIA MINISTERIALNE

L. MAŁYSZKO-RAMIK, T.RAMIK — MALARSTWO / WYSTAWA WE WSPÓŁPRACY ZE ZWIĄZKIEM ORMIAŃSKIM W GDAŃSKU

24.03.2018 r.Druga wystawa we współpracy Gdańskiego Okręgu ZPAP i Związku Ormiańskiego w Gdańsku przedstawi twórczość dwóch autorów: Lidii Małyszko Ramik oraz Tadeusza Ramika. Lidia Małyszko Ramik i Tadeusz Ramik to małżeństwo — długoletnie, zgodne i nawzajem się inspirujące.

Czytaj więcej: L. MAŁYSZKO-RAMIK, T.RAMIK — MALARSTWO / WYSTAWA WE WSPÓŁPRACY ZE ZWIĄZKIEM ORMIAŃSKIM W GDAŃSKU 

B.KROPLEWSKI, E.ŁUKIEWSKA, A.PANEK / 3 MAMY SIĘ

 21.03.2018 r.


Przyjaźnie twórcze to fascynująca siła sprawcza. Tym razem w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 właśnie trójka przyjaciół artystów zaprezentuje swoją twórczość na wystawie pt. "3mamy się". Wernisaż odbędzie się 5 kwietnia 2018 r. o godz. 18.00 z udziałem autorów: Benedykta Kroplewskiego, Ewy Łukiewskiej oraz Anny Panek. Ekspozycję malarstwa i tkaniny trzech twórców oglądać będzie można już od 3 kwietnia br. Zapowiada się niezwykle interesujące wydarzenie. Serdecznie zapraszamy.

„Do trzech razy sztuka” - to tytuł naszej pierwszej wspólnej wystawy, która odbyła się w galerii „Pax” w Elblągu. Prezentacja ta spotkała się z przyjaznym odbiorem, dlatego postanowiliśmy po kilku latach zorganizować kolejną, tym razem pod tytułem „3 po 3”. Galeria „Nova” w Malborku gościła nasze prace w listopadzie 2015 roku, w grudniu - galeria „Pok” w Pasłęku i w kwietniu 2016 roku – galeria „Nobilis” w Elblągu.

Po dwóch latach uznaliśmy, że czas na kolejną edycję, tym razem pod tytułem „3 mamy się”.

Dlaczego trzymamy się?

Czytaj więcej: B.KROPLEWSKI, E.ŁUKIEWSKA, A.PANEK / 3 MAMY SIĘ

BEATA EWA BIAŁECKA / ZAPROSZENIE NA WERNISAŻ


ODESZŁA MARIA DANUTA GRUSZCZYŃSKA

21.03.2018 r.


Ze smutkiem zawiadamiamy, że zmarła Maria Danuta Gruszczyńska, artysta plastyk, wieloletnia członkini Związku Polskich Artystów Plastyków. Msza święta odbędzie się w sobotę 24 marca 2018 r. o godzinie 12.30 w kościele pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie w Gdańsku-Wrzeszczu. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się tego samego dnia o godzinie 14.00 na cmentarzu Srebrzysko (stara kaplica).

Rodzinie składamy głębokie wyrazy współczucia.

Czytaj więcej: ODESZŁA MARIA DANUTA GRUSZCZYŃSKA

ODESZŁA ZOFIA POLASIŃSKA-TEE

19.03.2018 r.


Z przykrością zawiadamiamy, że 13 marca 2018 r. zmarła Zofia Polasińska-Tee, artysta plastyk, wieloletnia członkini ZPAP. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 23 marca 2018 r. w Warszawie. Ceremonia pogrzebowa rozpocznie się o godz. 13.00 w kościele św. Karola Boromeusza w Warszawie przy ul. Powązkowskiej 14 skąd nastąpi odprowadzenie na miejsce pochówku na cmentarzu Stare Powązki. Rodzinie przekazujemy głębokie wyrazy współczucia.

Czytaj więcej: ODESZŁA ZOFIA POLASIŃSKA-TEE

Anna Karpińska-Dehnel, Jacek Dehnel / malarstwo

15.03.2018 r.


13 marca 2018 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbyło się uroczyste otwarcie wystawy malarstwa Anny Karpińskiej-Dehnel i Jacka Dehnela. Oficjalną część rozpoczęła kurator Maria Jędrzejczyk. Anna Karpińska-Dehnel za dokonania artystyczne i z okazji jubileuszu 40-lecia pracy twórczej otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska, którą w imieniu prezydenta wręczyła Ewa Rogaczewska. Wernisaż przebiegł w jubileuszowej atmosferze. Wystawa niezwykle interesująca, czynna do 20.03.2018 r. Serdecznie zapraszamy.

Fotorelację prezentujemy dzięki uprzejmości autora zdjęć Erazma Wojciecha Felcyna;

Czytaj więcej: Anna Karpińska-Dehnel, Jacek Dehnel / malarstwo

OSOBLIWA Re: kolekcja / Maria Lepczak-Wysocka

 14-15.03.2018 r.


W poniedziałek, 12 marca 2018 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul.Mariackiej 46/47 odbył się wernisaż wystawy twórczości Marii Lepczak-Wysockiej. Oficjalnego otwarcia dokonał prezes Ryszard Kowalewski, o wystawie opowiedziała kurator Grażyna Tomaszewska-Sobko. Do oficjalnej części wernisażu autorka zaprosiła ekologów z Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku. Wieczór wernisażowy upłynął wśród wyjątkowych dzieł plastycznych. Autorka z artystyczną charyzmą wyjaśniała tajniki ekspozycji.

Prace prezentowane na wystawie „Osobliwa Re:kolekcja” składają się na kilka zbiorów, powstałych na przestrzeni ostatnich lat. Wystawa jest wynikiem nawiązania obopólnie inspirującej i twórczej współpracy artystki i ekologów z Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku. Szczytny cel prowadzonych warsztatów, to promowanie ekologicznego stylu życia za sprawą zauroczenia magią recyclingu oraz upcyklingu.

Czytaj więcej: OSOBLIWA Re: kolekcja / Maria Lepczak-Wysocka

Rozmowa z Marią Lepczak-Wysocką. Galeria ZPAP w Gdańsku. OSOBLIWA Re: kolekcja. Od 12 marca do 11 kwietnia 2018

 

Grażyna Tomaszewska-Sobko – Pierwsze pytanie które chciałabym zadać dotyczy tytułu wystawy: OSOBLIWA Re:kolekcja. Moim zdaniem ten tytuł jest bardzo wieloznaczny. Re ( z j. ang.) oznacza: ponownie, natomiast rekolekcja czytane łącznie kojarzy się z okresem poświęconym odnowie duchowej. Wyraz ten pochodzi z łaciny, recolligere oznacza zbierać na nowo, powtórnie. Czy właśnie te pojęcia miałaś na myśli nadając tytuł tej wystawie?

Maria Lepczak-Wysocka – Powiem szczerze, że to tytuł niezwykły. Ustalenie tytułu dla tak bogatej i różnorodnej wystawy nie jest proste. Lecz tym razem poczułam jakby wpłynęła na mnie pewna forma oświecenia.  Tytuł pojawił się sam. Osobliwość - to słowo, które mnie bardzo nastraja filozoficznie i duchowo. Re:kolekcja - to podkreślę jeszcze bardziej, bo jak wspomniałaś , wiąże się z okresem odnowy duchowej i skupienia, myślenia nad pewnymi sprawami. Jest to bardzo piękny moment, którym wpisujemy  się akurat w czas przedświąteczny. Dlatego uważam, że ten tytuł jest adekwatny do całości mojej prezentacji, bo stanowi ona zbiór różnych etapów mojego życia i kształtowania się postawy twórczej. Z pewnego rodzaju zamknięcia, wewnętrznego skupienia, przetworzyła się w postawę człowieka, który wychodzi do ludzi, na zewnątrz. Nie pozostając jednak bez własnego myślenia filozoficznego o sprawach doczesnych, ziemskich, dotyczących naszego bytu. To jest dla mnie szalenie istotne.

G.T.S. – Zajmujesz się rysunkiem, malarstwem, projektowaniem graficznym, serigrafią, formami unikatowymi. Na tej wystawie natomiast zobaczymy prace związane z recyklingiem i upcyklingiem. Pozwolisz, że ponownie odniosę się do definicji tych pojęć. Recykling to metoda ochrony środowiska naturalnego i zmniejszenia ilości odpadów przez ponowne wykorzystanie. Upcykling to forma przetwarzania wtórnego odpadów w wyniku którego powstają produkty o wartości wyższej, traktowane jako wartościowe surowce. Chciałabym, abyś podała swoją definicję tych pojęć.

Czytaj więcej: Rozmowa z Marią Lepczak-Wysocką. Galeria ZPAP w Gdańsku. OSOBLIWA Re: kolekcja. Od 12 marca  do 11...

WSPÓŁPRACA Z BUŁGARSKIM INSTYTUTEM KULTURY

7.03.2018 r.

Szanowne Koleżanki i Szanowni Koledzy

Z przyjemnością pragnę poinformować o nawiązaniu współpracy z Bułgarskim Instytutem Kultury, w wyniku której w maju tego roku w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbędzie się prezentacja wystawy bułgarskich artystów, a ekspozycja twórczości gdańskich artystów odbędzie się w czerwcu br. w Galerii BIK w Warszawie, następnie w sierpniu br. w Burgas i we wrześniu br. w Sofii.

Do wystawy Gdańskiego Okręgu ZPAP możemy zakwalifikować prace malarskie, rysunkowe, graficzne maksymalnie 35 twórców. Spośród nadesłanych aplikacji Komisja powołana przez Zarząd Gdańskiego Okręgu ZPAP w składzie: Krzysztof Izdebski, Ryszard Kowalewski, prof. Czesław Tumielewicz, Dominik Włodarek wyłoni artystów, których prace włączone zostaną do ekspozycji. Komisja weźmie pod uwagę kryteria jakościowe i możliwości techniczne. Selekcja odbędzie się na podstawie przesłanych fotografii.

  • Technika prac dowolna
  • Format prac nie może przekroczyć 100 x 120 cm
  • Każdy z uczestników maksymalnie może przedstawić 1 pracę

Prosimy o nadsyłanie zgłoszeń na adres e-mail:  biuro(at)zpap-gdansk.pl lub na adres pocztowy: 80-833 Gdańsk, ul. Mariacka 46/47 do dnia 16 maja 2018 r.

Zgłoszenia powinny zawierać:

1) krótką notę biograficzną w zapisie elektronicznym – word, txt

2) reprodukcję fotograficzną pracy (300 dpi) w zapisie elektronicznym jpg, pdf wraz z opisem wg klucza: tytuł, rok powstania, technika wykonania, wymiary

3) fotografię portretową w zapisie elektronicznym jpg, pdf

4) nr legitymacji ZPAP

Planowane posiedzenie Komisji – 18.05.2018 r.

Ogłoszenie listy autorów zakwalifikowanych prac – 21.05.2018 r.

Dostarczanie zakwalifikowanych prac do Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 – 8.06.2018 r. w godz. 13.00-17.00

Gorąco zachęcamy do zgłaszania się do wystawy.

 Z koleżeńskimi pozdrowieniami

Prezes Gdańskiego Okręgu ZPAP

Ryszard Kowalewski

WYSTAWA RYSUNKU KATARZYNY SZCZODROWSKIEJ

6.03.2018 r.


6.03.2018 r. w siedzibie Związku Ormiańskiego w Gdańsku przy ul. Mariackiej 34/36 odbył się wernisaż wystawy rysunku Katarzyny Szczodrowskiej. Wystawa powstała w wyniku realizacji współpracy Gdańskiego Okręgu ZPAP i Związku Ormiańskiego w Gdańsku. Oficjalnego otwarcia dokonał prezes Gagik Parsamian, który powitał gości oraz prezes Ryszard Kowalewski, który przedstawił sylwetkę twórczą Katarzyny Szczodrowskiej. Autorka przybliżyła uczestnikom wernisażu inspiracje jakie towarzyszyły przy pracy nad rysunkami na plenerze artystycznym.

Czytaj więcej: WYSTAWA RYSUNKU KATARZYNY SZCZODROWSKIEJ

FINISAŻ WYSTAWY MALARSTWA JÓZEFA IZYDORA DOBROWOLSKIEGO

2.03.2018 r.


W piątkowy wieczór, 2 marca 2018 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul.Mariackiej 46/47 odbył się uroczysty finisaż wystawy twórczości Józefa Izydora Dobrowolskiego. Wystawę oficjalnie zamknął prezes Ryszard Kowalewski. Autor nie szczędził serdeczności licznie przybyłym gościom. Przyjaciele artyści z Wałbrzycha wystąpili ze specjalnymi dedykacjami.

Czytaj więcej: FINISAŻ WYSTAWY MALARSTWA JÓZEFA IZYDORA DOBROWOLSKIEGO

ANNA KARPIŃSKA-DEHNEL, JACEK DEHNEL / WYSTAWA MALARSTWA

1.03.2018 r.


Anna Karpińska-Dehnel jest autorką znakomitych warsztatowo, niezwykle interesujących kompozycji malarskich. Jej często surrealistyczny przekaz plastyczny buduje oryginalny nastrój o nostalgicznym zabarwieniu. W jej przedstawieniach plastycznych przedmioty codziennego użytku zestawione z naturą, życiem urastają do ważnych symboli niosących duży ładunek emocji i opowieść o istnieniu, przemijaniu i wadze ludzkich dokonań, jak chociażby w przypadku kompozycji z cyklu „Listy malowane” czy obrazu zatytułowanego „Czekanie na telefon”.. W jej dorobku są również kompozycje malarskie, które z mistrzostwem warsztatowym prezentują niezwykłe umiejętności budowania surrealistycznego pejzażu – feeria barw, fascynujące kształty, światło, głębia... Anna Karpińska-Dehnel do wspólnej prezentacji zaprosiła swojego syna Jacka Dehnela. Ekspozycja zatem wzbogacona zostanie o kompozycje malarskie jednego z najgłośniejszych pisarzy młodego pokolenia.

Czytaj więcej: ANNA KARPIŃSKA-DEHNEL, JACEK DEHNEL / WYSTAWA MALARSTWA

KATARZYNA SZCZODROWSKA — RYSUNEK / WYSTAWA WE WSPÓŁPRACY ZE ZWIĄZKIEM ORMIAŃSKIM W GDAŃSKU

 1.03.2018 r.


Cykl wystaw przygotowanych we współpracy Gdańskiego Okręgu ZPAP i Związku Ormiańskiego w Gdańsku otworzy ekspozycja rysunków. Rysunki  Katarzyny Szczodrowskiej odrzucają narrację. Dzięki podziałowi warstwy wizualnej na strefy, wprowadzeniu diagonalnych linii, silnych kontrastów, nałożeniu kształtów otrzymują oryginalną energię. Mocne zdecydowane kompozycje o wrażeniowej sile zagoszczą w siedzibie Związku Ormiańskiego w Gdańsku przy ul. Mariackiej 34/36. Wystawa będzie ciekawą propozycją kulturalną, wernisaż rozpocznie się 6 marca 2018 r. o godz.18.00. Serdecznie zapraszamy.

Czytaj więcej: KATARZYNA SZCZODROWSKA — RYSUNEK / WYSTAWA WE WSPÓŁPRACY ZE ZWIĄZKIEM ORMIAŃSKIM W GDAŃSKU

SŁAWOMIR GRABOWY / ZAPROSZENIE NA WERNISAŻ


STANISŁAW OLESIEJUK / ZAPROSZENIE NA WERNISAŻ


Wystawa twórczości Andrzeja Łączyńskiego

20.02.2018 r.


Wtorkowy wieczór 20 lutego 2018 r. w gdańskiej galerii ZPAP przy ul. Piwnej 67/68 upłynął z fascynującą opowieścią o wzorach. Uroczystego otwarcia wystawy twórczości Andrzeja Łączyńskiego dokonała kurator galerii Maria Jędrzejczyk. Autor opowiadał o wzorach, inspiracjach twórczych i podkreślał, że jego tkaniny powstały z poszanowaniem życia, środowiska naturalnego, z odpowiedzialnością wobec otoczenia.

Czytaj więcej: Wystawa twórczości Andrzeja Łączyńskiego

ODSZEDŁ FRANCISZEK TROSZCZYŁÓW

20.02.2018 r.


Ze smutkiem zawiadamiamy, że 15 lutego 2018 roku zmarł Franciszek Troszczyłów, artysta plastyk, wieloletni członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Pogrzeb odbędzie się na Cmentarzu Łostowickim w najbliższy piątek 23 lutego br., o godzinie 11.00 wystawienie w kaplicy, następnie o godz. 11.30 odprowadzenie do kwatery AK.

Czytaj więcej: ODSZEDŁ FRANCISZEK TROSZCZYŁÓW

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z Andrzejem Łączyńskim przeprowadzona z okazji jego wystawy w Galerii ZPAP, w lutym 2018 roku, pt. „Krótka historia wzoru”, na fejsbukowym czacie:


M.J.: Jesteś artystą, który nie po raz pierwszy prezentuje swoje prace w naszej, związkowej Galerii na ul. Piwnej. Mimo, że od lat mieszkasz i tworzysz w Szwecji, nie zaniedbujesz kontaktów z polskimi środowiskami artystycznymi - nie tylko wtedy, kiedy pokazujesz swoje prace na wystawach. Na przykład - Grażyna Szapołowska miała możliwość przyodziać się w Twoje dzieła. Muszę przyznać, że prace pokazywane przez Ciebie, wywołują moje pożądanie: „Chciałabym to mieć, ubrać się w taką tkaninę!”.

Czytaj więcej: Rozmowa Marii Jędrzejczyk z Andrzejem Łączyńskim przeprowadzona z okazji jego wystawy w Galerii...

Noworoczne spotkanie w SPATiFie

18.02.2018 r.


9 lutego 2018 r. w sopockim Klubie Środowisk Twórczych SPATiF spotkali się nestorzy Gdańskiego Okręgu ZPAP. Prezes Ryszard Kowalewski rozpoczął przyjęcie uroczystym powitaniem i życzeniami dobrej przyszłości. Spotkanie przebiegło wśród uśmiechów, rozmów, przy wybornym poczęstunku i urokliwej muzyce.

FOTORELACJA

Czytaj więcej: Noworoczne spotkanie w SPATiFie

MARIA LEPCZAK-WYSOCKA / OSOBLIWA Re:kolekcja

17.02.2018 r.


12 marca 2018 r. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 odbędzie się otwarcie wystawy twórczości Marii Lepczak-Wysockiej. Autorka osobliwej re:kolekcji nosi w sobie niezwykłą troskę o świat – życie, wodę, ziemię, skałę …  Jej wysoka świadomość zagrożeń antropogenicznych i energia twórcza złożyły się na powstanie prac o artystycznych walorach i proekologicznym przesłaniu.

Czytaj więcej: MARIA LEPCZAK-WYSOCKA / OSOBLIWA Re:kolekcja

TERESA SUPLICKA / ZAPROSZENIE NA WERNISAŻ


Spotkanie Noworoczne Seniorów 70+

8.02.2018 r.

Zarząd Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków serdecznie zaprasza na Spotkanie Noworoczne, które odbędzie się 16 lutego 2018 r. w piątek, o godzinie 16.00 w Klubie Spatif w Sopocie przy ulicy Bohaterów Monte Cassino 54.

Spotkanie, jak co roku, będzie okazją do złożenia życzeń noworocznych i miłego spędzenia czasu wśród Koleżanek i Kolegów — Seniorów ZPAP.

Prosimy o potwierdzenie obecności do dnia 14 lutego br. telefonicznie pod nr 58 301 69 14 lub 505 487 310 w godzinach od 11.00 do 17.00.

Serdecznie zapraszamy.

WŁODZIMIERZ ŁAJMING / ZAPROSZENIE NA WERNISAŻANDRZEJ ŁĄCZYŃSKI / KRÓTKA HISTORIA WZORÓW

6.02.2018 r.


„Gdy to zdjęcie było zrobione, nie myślałem, że posłuży mi ono kiedyś do tematu mojej wystawy. Pierwsza kolorowa „fota” z Polaroidu, wywołana w dwie minuty na naszych oczach. Cud techniki w latach 70.! Barwne, soczyste kolory pokazały, jakby wyglądał nasz szary, PRL-owski dom, gdyby nie żelazna kurtyna. Fotografia przypomina mi świat mojego dzieciństwa. Moi rodzice. Wzorzyste zasłony w „picassy”. Bogate wzory są dominującym elementem z tamtych lat. Ten świat nie był tylko szary. Przy okazji wywołanego w dwie minuty zdjęcia, stał się kolorowym i pozostaje dla mnie inspiracją do tego co zobaczymy”. 

Andrzej Łączyński, 2018

Czytaj więcej: ANDRZEJ ŁĄCZYŃSKI / KRÓTKA HISTORIA WZORÓW

HELENA SADŁEK / ZAPROSZENIE NA WERNISAŻ


„Okruchy twórczości” / Zdzisław Koseda – rzeźba

03.02.2018 r.


27.01.2018 r. w sobotnie popołudnie w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbyło się oficjalne otwarcie wystawy rzeźby Zdzisława Kosedy. Gości wernisażowych powitały: Jolanta Dulas-Smulkowska – kurator wystawy oraz Maria Jędrzejczyk – kurator galerii. Jolanta Dulas-Smulkowska w swojej wypowiedzi przedstawiającej sylwetkę twórczą Zdzisława Kosedy podkreśliła realizacje pomnikowe i poprosiła o kilka wspomnień rzeźbiarza – Stanisława Gieradę.

Czytaj więcej: „Okruchy twórczości” / Zdzisław Koseda – rzeźba

ODESZŁA IRENA LOROCH


Z żalem odebraliśmy informację, że 26.01.2018 r. zmarła rzeźbiarka Irena Loroch. Pogrzeb odbędzie się 1 lutego 2018 r. o godz.12.30 na cmentarzu przy ul Spokojnej w Gdyni. Msza św. odbędzie się 1 lutego 2018 r. o godz. 11.30 w kościele pw. św. Jadwigi Królowej w Gdyni przy ul. Korzennej 2. Rodzinie składamy kondolencje łącząc się w smutku.

BARBARA KASPERCZYK / ZAPROSZENIE NA WERNISAŻ


Rozmowa Marii Jędrzejczyk z Jolantą Dulas-Smulkowską z okazji wystawy artysty rzeźbiarza Zdzisława Kosedy – Okruchy twórczości


M.J.: Zdzisław Koseda, rzeźbiarz, znany jest z wielu, około połowy istniejących, pomników w Gdyni.

Do jego dzieł należą pomniki J.C. Korzeniowskiego, Leonida Teligi, gen. Mariusza Zaruskiego, Pomnika Harcerzy Pomordowanych w 1939 roku – w Gdyni – Obłużu, Figura Chrystusa Błogosławiącego Morze, pomnik Antoniego Suchanka, pomnik ks. proboszcza Stanisława Zawadzkiego.

Gdyńscy przewodnicy wymieniają nazwisko rzeźbiarza Zdzisława Kosedy każdego dnia.

Nic dziwnego, że z zainteresowaniem oglądamy aktualną wystawę.

Co spowodowało, że zajęłaś się jej organizacją, mimo, że autor rzeźb nie jest członkiem Twojej rodziny?

Czytaj więcej: Rozmowa Marii Jędrzejczyk z Jolantą Dulas-Smulkowską z okazji wystawy artysty rzeźbiarza Zdzisława...

ZMIANY ZASAD PRZYDZIELANIA MIEJSC PLASTYKOM DO PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI WYSTAWIENNICZO-HANDLOWEJ W GDAŃSKU

Otrzymaliśmy informację z Biura Prezydenta Miasta Gdańska, że w trosce o estetykę Głównego i Starego Miasta w Gdańsku wprowadzono zmiany do regulaminu przydzielania miejsc plastykom do prowadzenia działalności wystawienniczo-handlowej. W uszczegółowieniu informacji podano, że zmiany dotyczą przede wszystkim sposobu zagospodarowania przestrzeni wystawienniczej. Wprowadzono również nowe, alternatywne lokalizacje w okolicach pomnika Świętopełka II (ul. Grobla II), na ulicy Świętego Ducha, a także w okolicach pomnika Jana Heweliusza (ul. Korzenna). Aplikacje należy składać w terminie od 1 do 28.02.2018. Regulamin oraz formularz wniosku na sezon 2018 na stronach Urzędu Miasta Gdańska.

ODSZEDŁ JERZY DRIEMEL

23.01.2018 r.


Ze smutkiem odebraliśmy informację, że 21.01.2018 r. zmarł wieloletni członek ZPAP, artysta plastyk Jerzy Driemel. Pogrzeb odbędzie się 24 stycznia 2018 r. o godz.12.30 na Cmentarzu Komunalnym w Sopocie. Rodzina prosi o nieskładanie kondolencji.

Czytaj więcej: ODSZEDŁ JERZY DRIEMEL

WYSTAWA MALARSTWA JÓZEFA IZYDORA DOBROWOLSKIEGO W GALERII ZPAP

20.01.2018 r.


5 lutego 2018 r. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 rozpocznie się wystawa malarstwa Józefa Izydora Dobrowolskiego. Ekspozycja nie rozpocznie się standardowo – wernisażem, ale zachęcamy do kontemplacji malarstwa już od pierwszego poniedziałku lutego. Autor zaplanował uroczyste zakończenie wystawy, na które już dzisiaj gorąco zapraszamy. Finisaż rozpoczniemy 2 marca 2018 r.o godz. 18.00.

Czytaj więcej: WYSTAWA MALARSTWA JÓZEFA IZYDORA DOBROWOLSKIEGO W GALERII ZPAP

Teatr rysowania / Galeria ZPAP w Gdańsku

14.01.2018 r.


11 stycznia 2018 r. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbyła się inscenizacja plastyczna. Performance „Teatr rysowania” w wielogodzinnej akcji artystycznej intrygował rytmiką figur, plastyką ciała, twórczą energią. W spektaklu plastycznym udział wzięły studentki Uniwersytetu Sabanci w Stambule Naz Kirelli, Basak Ozcelik, Basak Ertekin, Hazal Hoseoglu, Elifsu Dagdeviren, Deniz Beren Akural oraz aktorka Anna Rakowska. Równoległy audiowizualny występ tureckiej aktorki Cansu Gultekin wzbogacał akcję perfomatywną.

Czytaj więcej: Teatr rysowania / Galeria ZPAP w Gdańsku

ZDZISŁAW KOSEDA / OKRUCHY TWÓRCZOŚCI

8-9.01.2018 r.


 "Okruchy twórczości" to ekspozycja prac Zdzisława Kosedy powstała z inicjatywy artysty plastyka Jolanty Dulas-Smulkowskiej. W Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 prezentowane będą rzeźby, które do ekspozycji wybrała Jolanta Dulas-Smulkowska bezpośrednio z pracowni artysty. Wystawa prezentować będzie około dwudziestu kompozycji rzeźbiarskich głowy, figury baśniowych postaci, modele pomników... Wernisaż odbędzie się 27 stycznia 2018 r. o godz. 16.00. Serdecznie zapraszamy.

Czytaj więcej: ZDZISŁAW KOSEDA / OKRUCHY TWÓRCZOŚCI

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z prof. Wiesławem Zarembą z Uniwersytetu Sabanci (Sabanci University)

z okazji wystawy i wydarzenia artystycznego w dniu 11 stycznia 2018 r. w godz. 15.00-19.00 w Galerii ZPAP przy ul. Piwnej 67/68 w styczniu 2018 r.


M.J. Z satysfakcją otwieramy rok wystawienniczy Teatrem Rysowania, który przywiozłeś do nas z Uniwersytetu Sabanci w Turcji. Czy zechciałbyś wyjaśnić, co to takiego: „Teatr Rysowania”?

W.Z. Teatr Rysowania to metoda nauczania rysunku figuratywnego, kiedy to w miejsce tradycyjnego wykorzystywania nagiego, najczęściej statycznego modela — wprowadzany zostaje profesjonalny aktor lub tancerz, który pracuje w sposób świadomy — po to żeby pokazać prawdę i piękno ludzkiego ciała.

Czytaj więcej: Rozmowa Marii Jędrzejczyk z prof. Wiesławem Zarembą z Uniwersytetu Sabanci (Sabanci University) 

SPOTKANIE OPŁATKOWE / GRUDZIEŃ 2017

30.12.2017 r.


20 grudnia 2017 r. w Klubie Środowisk Twórczych SPATiF w Sopocie spotkali się przedstawiciele władz Gdańskiego Okręgu ZPAP, gospodarze SPATiFu oraz pracownicy Gdańskiego Okręgu ZPAP.

Czytaj więcej: SPOTKANIE OPŁATKOWE / GRUDZIEŃ 2017

12. ODSŁONA WYSTAWY Z CYKLU „W DRODZE"

30.12.2017 r.


14 grudnia 2017 r. w galerii Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy ze znanego cyklu „W drodze..". Tym razem Danuta Joppek swoim entuzjazmem twórczo-organizacyjnym zainspirowała Alicję Bach. Właśnie z inicjatywy Alicji Bach powstała wspólna niezwykle interesująca ekspozycja twórczości czwórki artystów: Alicji Bach, Danuty Joppek, Mariusza Kułakowskiego oraz Moniki Sobczak-Koncy, którą można oglądać do 7 stycznia 2018 roku.

Czytaj więcej: 12. ODSŁONA WYSTAWY Z CYKLU „W DRODZE"

Odszedł Wiesław Postaleniec

29.12.2017 r.


Z żalem odebraliśmy wiadomość, że 23 grudnia 2017 roku zmarł wieloletni członek ZPAP Wiesław Postaleniec. Pogrzeb odbędzie się 29 grudnia o godzinie 14.30 na Cmentarzu Srebrzysko w Nowej Kaplicy. Rodzinie składamy kondolencje łącząc się w smutku.

Czytaj więcej: Odszedł Wiesław Postaleniec

GALERIA ZPAP / GDAŃSK, UL. PIWNA 67/68

W dniach 23 i 24 grudnia 2017 r. oraz 31 grudnia 2017 r. galeria będzie nieczynna.

FUNDUSZE CELOWE ZWIĄZKU POLSKICH ARTYSTÓW PLASTYKÓW

15.12.2017 r.

Zarząd Główny przypomina, że do 31 grudnia 2017 r. można składać wnioski o dofinansowanie z Repartycji pośredniej 2017.

W repartycji środków wskazanych uczestniczą twórcy utworów plastycznych na równych zasadach i niezależnie od tego, czy są członkami ZPAP lub czy powierzyli ZPAP w zarząd autorskie prawa majątkowe do utworów plastycznych. Podział opłat z tytułu kopiowania utworów w ramach własnego użytku osobistego odbywa się w okresie rocznym. Podział opłat z tytułu kopiowania utworów w ramach własnego użytku osobistego następuje w drodze repartycji pośredniej, która jest realizowana za pośrednictwem przyznawania środków pieniężnych w ramach specjalnie utworzonych funduszy celowych:

Czytaj więcej: FUNDUSZE CELOWE ZWIĄZKU POLSKICH ARTYSTÓW PLASTYKÓW

TEATR RYSOWANIA WIESŁAWA ZAREMBY

 14.12.2017 r.

2018 rok w Galerii  ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 rozpocznie się bardzo oryginalnie. Już od 4 stycznia będzie można oglądać interesującą wystawę autorstwa prof. Wiesława Zaremby ze Stambułu „Teatr Rysowania". Wystawa nie rozpocznie się tradycyjnie wernisażem, po prostu będzie można spotkać się indywidualnie ze sztuką w godzinach funkcjonowania galerii. Głównym punktem planowanej ekspozycji będzie wyjątkowe wydarzenie artystyczne, które odbywać się będzie 11 stycznia w godz. 15.00-19.00 - performance z udziałem aktorów i studentów, pod kierunkiem prof. Wiesława Zaremby. Serdecznie zapraszamy.

Czytaj więcej: TEATR RYSOWANIA WIESŁAWA ZAREMBY

Elżbieta Tęgowska / Iść za marzeniem

9.12.2017 r.


30 listopada 2017 r. w bibliotece w Gdańsku przy ul. Mariackiej 42 odbył się wernisaż wystawy malarstwa Elżbiety Tęgowskiej. Oficjalnej prezentacji sylwetki twórczej Elżbiety Tęgowskiej dokonał prezes Ryszard Kowalewski. O twórczości Josepha Conrada opowiadała Anna Burzyńska.

Czytaj więcej: Elżbieta Tęgowska / Iść za marzeniem

12 EDYCJA WYSTAWY „W DRODZE" / RATUSZ STAROMIEJSKI W GDAŃSKU

8.12.2017 r.


Wystawa twórczości dzieci, wnuków i prawnuków artystów Gdańskiego Okręgu ZPAP

4.12.2017 r.


Grudzień w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 zapowiada się wyjątkowo. Przede wszystkim za sprawą przygotowywanej ekspozycji pełnej koloru, nieskazitelnej wrażliwości i wachlarza emocji... W galerii zagości wystawa prac dzieci, wnuków i prawnuków artystów Gdańskiego Okręgu ZPAP. Autorzy prac: Blanka Błażejowska, Jan Błażejowski, Julia Felcyn, Maria Foryś, Ewelina Guz, Aleksandra Jędrzejczyk, Zofia Jędrzejczyk, Karol Kaliński, Antonina Kałużna, Katarzyna Konieczna, Aleksander Korycki, Osman Korycki, Selim Korycki, Maria Lipka, Zofia Lipka, Elfie-Lila-Cerise Maccari-Joppek, Konstanty Nycz, Alexander Olesiejuk, Sławomir Olesiejuk, Antonina Olszewska, Antonina Podbielska, Tomasz Socha, Wojciech Socha, Maja Sołtysek, Marta Szymerska, Mikołaj Szymkowiak, Stanisław Szymkowiak, Tymon Żyliński-Piechociński.

Czytaj więcej: Wystawa twórczości dzieci, wnuków i prawnuków artystów Gdańskiego Okręgu ZPAP

Wawrzyniec Samp odznaczony medalem Benemerenti

4.12.2017 r.


Wawrzyniec Samp, artysta rzeźbiarz, członek Gdańskiego Okręgu ZPAP został odznaczony medalem Benemerenti (Dobrze Zasłużonym). Odznaczenie papieskie, którego geneza sięga początków XIX wieku i postanowień papieża Grzegorza XVI, Wawrzyniec Samp przyjął z rąk Prymasa Polski arcybiskupa Wojciecha Polaka w sierpniu br. Artysta podzielił się swoją radością z zaszczytnego wyróżnienia. Gratulujemy i życzymy więcej pięknej satysfakcji z pracy twórczej.

Czytaj więcej: Wawrzyniec Samp odznaczony medalem Benemerenti

11 EDYCJA WYSTAWY „W DRODZE" / PODSUMOWANIE WIZYTY W TURCJI

25-26.11.2017 r.


Od 18 października do 17 listopada 2017 r. w Galerii Detay Sanat w Ankarze w Turcji prezentowana była wystawa  z autorskiego cyklu wystaw zbiorowych Danuty Joppek W drodze ...". Ankarska wystawa powstała dzięki pomocy Beaty Zalewskiej, która wraz z Danutą Joppek przygotowała merytorycznie ekspozycję. Wzięli w niej udział artyści z Turcji, Polski, Iraku i Francji: Ahmet Özsalar, Alicja Bach, Alina Jackiewicz-Kaczmarek, Atilla İlkyaz, Aysun Şener, Ayşegül Türk, Beata Zalewska, Cebrail Ötgün, Czesław Tumielewicz, Danuta Joppek, Dariusz Kaca, Dominik Włodarek, Elvan Serin, Feyza İlkyaz Gürleşen, Grazyna Tomaszewska-Sobko, Kübra Gürleşen, Magdalena Hanysz Stefańska, Maria Targońska, Ryszard Kowalewski, Şeniz Aksoy, Wojciech Erazm Felcyn, Yves Gobart. Ekspozycja w Ankarze objęta była patronatem  Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Ankarze, Uniwersytetu Bilkent i Prezesa Gdańskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków, Ryszarda Kowalewskiego. Danuta Joppek autorka tego interesującego cyklu zaproszona została na spotkanie z ambasadorem RP w Turcji Maciejem Langiem. Okazało się, że ambasador Maciej Lang z dużym zainteresowaniem przyjął ankarską odsłonę ekspozycji W drodze" i co warte szczególnego podkreślenia otwarty jest na szeroką współpracę przy kolejnych projektach autorskich Danuty Joppek i Beaty Zalewskiej.

Czytaj więcej: 11 EDYCJA WYSTAWY „W DRODZE" / PODSUMOWANIE WIZYTY W TURCJI

WYSTAWA MALARSTWA ELŻBIETY TĘGOWSKIEJ W BIBLIOTECE MIEJSKIEJ

25.11.2017 r.


30 listopada 2017 r. o godz. 17.30 w bibliotece w Gdańsku przy ul. Mariackiej 42 odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Elżbiety Tęgowskiej. Trzecia odsłona ekspozycji z cyklu „Iść za marzeniem" będzie prezentacją z okazji 160. rocznicy urodzin Josepha Conrada. O twórczości Josepha Conrada opowie Anna Burzyńska, a kompozycje malarskie Elżbiety Tęgowskiej z artystyczną siłą poprowadzą literacko-plastyczny dialog o ludzkiej naturze.

Czytaj więcej: WYSTAWA MALARSTWA ELŻBIETY TĘGOWSKIEJ W BIBLIOTECE MIEJSKIEJ

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd