Wernisaż Kazimierza Lemańczyka - film

Film nagrany w dniu wernisażu jubileuszowej wystawy Kazimierza Lemańczyka

link do filmu: https://youtu.be/yDsnU_J2YGA


Prace Kazimierza Lemańczyka

prezentowane na jubileuszowej wystawie zatytułowanej "Morskie i Pomorskie"











Relacja fotograficzna z wernisażu jubileuszowej wystawy malarstwa Kazimierza Lemańczyka

zatytułowanej "Morskie i pomorskie" w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku.

Wystawa czynna do 14.02.2024 r.

fot. Ela Scibor













Relacja fotograficzna z wernisażu wystawy fotograficznej Piotra Kowalskiego

zatytułowanej "Litery w mieście" w  Galerii ZPAP Dom Liter przy ul. Piwnel 67/68 w Gdańsku
Wystawa czynna do 28 stycznia 2024 r.

fot. Jacek M.Kozłowski i Ela Scibor

fot. Jacek M.Kozłowski
fot. Jacek M.Kozłowski

fot. Jacek M.Kozłowski
fot. Jacek M. Kozłowski
fot. Jacek M. Kozłowski

fot. Jacek M. Kozłowski
fot. Jacek M. Kozłowski
fot. Jacek M. Kozłowski

fot. Jacek M. Kozłowski
fot. Ela Scibor
fot. Ela Scibor

fot. Ela Scibor
fot. Ela Scibor
fot. Ela Scibor

fot. Ela Scibor
fot. Jacek M. Kozłowski
fot. Jacek M. Kozłowski

fot. Jacek M. Kozłowski
fot. Ela Scibor
fot. Ela Scibor

fot. Ela Scibor
fot. Jacek M. Kozłowski
fot. Jacek M. Kozłowski

fot. Jacek M. Kozłowski
fot. Jacek M. Kozłowski
fot. Jacek M. Kozłowski

fot. Jacek M. Kozłowski

Zapowiedź jubileuszowej wystawy Kazimierza Lemańczyka zatytułowanej "Morskie i Pomorskie"

W dniu 15 stycznia 2024 r. /poniedziałek / o godz. 18.00 w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku zostanie otwarta jubileuszowa wystawa malarstwa Kazimierza Lemańczyka.

Rozmowa z artystą i relacja z wystawy będą dostępne na naszej stronie internetowej www.zpap-gdansk.pl i w mediach społecznościowych.

Miejsce: Galeria ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku

Wystawa czynna od 15.01-14.02.2024 r., od poniedziałku do piątku, w godz. 11.00-17.00.

kurator wystawy: Grażyna Tomaszewska Sobko

 

Rok 2023 był dla mnie rokiem znaczącym, ze względu na zbieg okrągłych rocznic: 70-lecie urodzin, 50 lat od pierwszej indywidualnej wystawy  45 od obrony dyplomu w Zakładzie Grafiki Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, w pracowni grafiki prof. Edmunda Piotrowicza.

Wystawa w Galerii Związku Polskich Artystów Plastyków w Gdańsku wzbogaca cykl realizowanych przy tej okazji przedsięwzięć „WYSTAWY JUBILEUSZOWE – W 50 LAT od pierwszej indywidualnej wystawy”.

 Morze to temat, który od najwcześniejszych lat nieustannie przewija się przez całą moją twórczość. Miejscami moich artystycznych penetracji w Polsce to przestrzeń całego wybrzeża Morza Bałtyckiego, od Szczecina do Kątów Rybackich (Krynicy Morskiej), ze szczególnym akcentem na województwo pomorskie i jego stolicę - miasto Gdańsk. Równolegle powstawały prace, będące wynikiem inspiracji m.in. trzytygodniowym pobytem na greckich Cykladach we wrześniu 2011 roku oraz w Rumunii i Bułgarii (m.in. Warnie i Nesebyrze nad Morzem Czarnym) w sierpniu i wrześniu 2014 roku.  Kolejny istotny element mojej działalności twórczej na przestrzeni tych pięćdziesięciu lat stanowią kontakty z Francją. Zapoczątkowany pierwszym spotkaniem z Normandią i Bretanią w 1987 roku okres inspiracji tematami francuskimi trwa do dzisiaj. Dziesięciokrotne pobyty umożliwiły poznanie prawie całego wybrzeża Normandii (od Mont-Saint-Michel do Fecamp) i część atlantyckiego wybrzeża Bretanii – region Quimper (Finistere).  Nowsze to efekt pięciotygodniowego pobytu studyjnego w Normandii, w okresie od końca czerwca do początku sierpnia 2018 roku, oraz późniejsze obrazy powstałe z inspiracji tym pobytem.Prace plenerowe powstały m.in. na ulicach Bayeux, w miejscowościach Arromanches-les-Bains, Asnelles, w portach Grandcamp-Maisy, Honfleur, Saint-Vaast-la-Hougue, Barfleur oraz moim ulubionym Port-en-Bessin-Huppain. Najnowsze prace powstały w czasie i po (prawie miesięcznym) pobycie w Normandii i Paryżu w lipcu 2023 roku. W tym czasie również eksponowana była, w sali wystawowej w Mediatece w Bayeux, ekspozycja mojego malarstwa pod nazwą „FASCINATION DE LA MER” („MORSKIE FASCYNACJE”.
 Najważniejsze realizowane przeze mnie cykle: „ŚWIATŁO I WODA” - obecny w mojej twórczości od samego początku. „MAŁE PORTY” - temat realizowany od roku 1970. „NORMANDIA” - cykl realizowany od roku 1987. „ŚWIATY” - cykl realizowany od roku 2010.

 

Prezentowana w Galerii ZPAP w Gdańsku wystawa nosi tytuł: „MORSKIE I POMORSKIE”. Gromadzi wybór prac z ostatnich lat spośród powyżej wymienionych cykli oraz symbolicznie, z okazji Jubileuszu, kilka spośród starszych. Prace realizowane są w wielu technikach: olej, akryl, akwarela, pastel, rysunek, techniki mieszane i własne.   Kazimierz Lemańczyk

 




KAZIMIERZ LEMAŃCZYK (1953), artysta plastyk.
  Od 1973 roku studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom obronił w pracowni grafiki prof. Edmunda Piotrowicza w 1978 roku. Jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy, gdzie w 1973 roku uzyskał tytuł technika sztuk plastycznych w zakresie specjalności techniki graficzne.  Dorobek artystyczny Kazimierza Lemańczyka jest zróżnicowany, tak tematycznie, jak i pod względem wykorzystywanych technik i środków. Obok grafiki artystycznej, tworzy w technikach malarskich – do najczęściej stosowanych przez artystę należy akwarela. Oprócz klasycznych olejów i akryli, a także pasteli, posługuje się równie często technikami mieszanymi oraz własnymi, uzyskując oryginalne efekty fakturowe, teksturowe i kolorystyczne. Równolegle zajmuje się m.in. projektowaniem graficznym i poligraficznym, wystawiennictwem oraz fotografią artystyczną. Od kilkudziesięciu lat zajmuje się edytorstwem. Prezentował swoją twórczość na 55 wystawach indywidualnych, w tym za granicą, a także na wielu wystawach zbiorowych w kraju oraz prezentacjach sztuki polskiej za granicą (m.in. Francja, Niemcy). Członek Związku Polskich Artystów Plastyków.    Prace w krajach: Austria, Belgia, Bułgaria, Czechy, Francja, Holandia, Kanada, Niemcy, Stany Zjednoczone, Watykan, Węgry, Wielka Brytania.


INDYWIDUALNE PREZENTACJE (bez wcześniejszych do 2006 roku):

 Rok 2023 był dla mnie rokiem znaczący, ze względu na zbieg okrągłych rocznic: 70. urodziny, 50 lat od pierwszej indywidualnej wystawy oraz 45 od obrony dyplomu w Zakładzie Grafiki Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, w pracowni grafiki prof. Edmunda Piotrowicza. Te daty stały się okazją do prezentacji wyboru prac spośród mojego dorobku twórczego na kilku ekspozycjach, z których trzy zostały otwarte w 2023 roku. Kuratorem wystaw była dr Martyna Maria Lemańczyk. Kolejne w roku 2024. Wydarzenia te wpisały się w program Europejskiej Nocy Muzeów, której edycja miała miejsce w sobotę 13 maja 2023 r.

  „WYSTAWY JUBILEUSZOWE – W 50 LAT od pierwszej indywidualnej wystawy”:
                                                   ODSŁONA I – „Światło i woda II” w Muzeum Historyczno-Etnograficznym w Chojnicach
                                                   ODSŁONA II – „Portrety” w Centrum Kultury w Chojnicach.  (maj – czerwiec 2023)
                                                   ODSŁONA III – „Fastination de la mer” w Mediatece w Bayeux.  (lipiec 2023

 „NORMANDIA. Zdarzenia” w Chojnickim Centrum Kultury (lipiec 2019);
 „NORMANDIA” Centrum Kultury Léopold-Sédar-Senghor w Port-en-Bessin, wystawa będąca  w dużej mierze przeniesieniem eksponowanej w MH-E w Chojnicach wspólnej wystawy  z Martyną Marią Lemańczyk (lipiec 2018);
„ KONIE” w zespole poklasztornym w Bayeux, gdzie eksponowana  jest słynna „tkanina z Bayeux” (lipiec 2018);
„NORMANDIA, BRETANIA” w  Galerii Sztuki Współczesnej  Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach. Wspólna wystawa z Martyną Marią Lemańczyk (październik 2016 - luty 2017);
 „KONIE” w Centrum Polskim w Brukseli (lipiec 2015 - marzec 2016);
„KONIE” w Muzeum Historyczno-Etnograficznym w Chojnicach  (grudzień 2014 - luty 2015);
"KAZIMIERZ LEMAŃCZYK – KONIE” foyer główne Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku (1- 30 maja 2014);
 „KAZIMIERZ LEMAŃCZYK – MALARSTWO” w Galerii Związku  Polskich Artystów Plastyków Okręgu Gdańskiego (marzec 2013);
„ŚWIATY”– malarstwo • rysunek” w Galerii Sztuki Współczesnej  we Włocławku  (2 grudnia - 31 grudnia 2011);
„POSZUKIWANIA”– malarstwo • grafika • rysunek” w BWA w Pile (5 sierpnia - 2 września 2011);
„LEMAŃCZYK – malarstwo • rysunek • grafika” w Muzeum Zachodniopomorskim w Bytowie (luty - marzec 2011);•   wystawa wraz z benefisem „W 35-lecie twórczości” w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach (listopad 2010 - styczeń 2011);
"FRANCUSKIE KLIMATY” w „Domu Bretanii” w Poznaniu, gromadząca prace głównie z Normandii oraz motywy z Bretanii i Paryża, (14 lipca - 19 września 2008);
„KONIE” w „Galerii w ratuszu” w Inowrocławiu  (marzec - kwiecień 2008);
„INTERPRETACJE” w Centrum Sztuki GALERIA EL w Elblągu  (maj - czerwiec 2007).



"Weekendy z kaligrafią" w Galerii ZPAP Dom Liter (2)

Galeria ZPAP Dom Liter przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku zaprasza na cykl warsztatów "WEEKENDY Z KALIGRAFIĄ", które poprowadzi Agnieszka Węgrowska.


Zmarła Barbara Hrynkiewicz-Gawlik

Zapowiedź wystawy fotograficznej Piotra Kowalskiego

zatytułowanej "Litery w mieście" w Galerii ZPAP Dom Liter przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku


Wernisaż wystawy - 5 stycznia 2024 r. godz. 18.00 /piątek/
 
Wystawa czynna do 28 stycznia 2024 r.

PIOTR KOWALSKI Urodził się w Międzyzdrojach. W Szczecinie ukończył liceum plastyczne. Studiował w PWSSP w Gdańsku na Wydziale Malarstwa i Grafiki, gdzie w roku 1978 uzyskał dyplom w pracowni profesora Witolda Janowskiego. Po uzyskaniu dyplomu z grafiki projektowej podjął pracę w macierzystej uczelni. Przez prawie dziesięć lat uczył studentów liternictwa i typografii. Jego pasją jest między innymi kaligrafia, która uprawia od lat. Do pisania używa różnych narzędzi: kredki, ołówka, ptasiego pióra, stalówki, pędzla, zaostrzonego patyka albo … korka od butelki. Unika długopisu, bo uważa, że wypacza on charakter pisma i wzmaga pośpiech, który nie sprzyja sztuce pięknego stawiania liter. Poza kaligrafią zajmuje się również liternictwem i typografią, projektowaniem znaków graficznych, systemów identyfikacji wizualnej, fotografią reklamową i portretową, projektowaniem graficznym.
Współpracuje między innymi z Gminą miasta Gdańska wykonując dyplomy Splendor Gedanensis, Instytutem Oceanologii PAN w Sopocie, Europejskim Centrum Solidarności, Uniwersytetem Gdańskim, gdzie wykonał około 50 dyplomów honoris causa. Jest laureatem IV edycji konkursu "Obsesja papieru" w kategorii praca artystyczna, za "Mistrzowską Kreację". Laureat nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w 2010 roku. Wielokrotnie prezentował swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych.


Świąteczne Życzenia

Jakub Błażejowski - wywiad z artystą

 Jakub Błażejowski w rozmowie z kuratorką wystawy Grażyną Tomaszewską-Sobko

link do filmu: https://youtu.be/sqSms3VkraQ

 

Prace Alojzego ALka Osady

 prezentowane na wystawie zatytułowanej "Pastelowy Gdańsk w szkicach" w Galerii ZPAP Dom Liter przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku
Wystawa czynna do 26 grudnia 2023 r,
fot. Erazm Wojciech Felcyn





Czytaj więcej: Prace Alojzego ALka Osady 

Relacja fotograficzna z wręczenia Nagród dla Twórców Kultury

przyznanych przez Marszałka Województwa Pomorskiego i Prezydenta Miasta Gdańska oraz  wernisaż wystawy ALOJZEGO ALKA OSADY zatytułowanej "Pastelowy Gdańsk w szkicach"
 
W imieniu Marszałka Województwa Pomorskiego Nagrody przyznane Magdalenie Heyda-Usarewicz i Alojzemu Osadzie  wręczał Pan Władysław Zawistowski - Dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego
 
W imieniu Prezydenta Miasta Gdańska Dyplom uznania Magdalenie Heyda-Usarewicz i Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury "w uznaniu zasług na rzecz upowszechniania kultury, z wdzięcznością za bogatą działalność artystyczną w mieście Gdańsk", przyznaną malarzowi i grafikowi Mariuszowi Hoffmanowi, wiceprezesowi ZPAP Okręgu Gdańskiego wręczał Pan Andrzej Stelmasiewicz - Przewodniczący Komisji Kultury i Promocji w Radzie Miasta Gdańska, Przewodniczący Kapituły Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury,
 
Uroczystość prowadził Piotr Kowalski, kurator galerii, sekretarz Okręgu Gdańskiego ZPAP
fot, Erazm Wojciech Felcyn





Czytaj więcej: Relacja fotograficzna  z wręczenia Nagród dla Twórców Kultury 

Film z wręczenia Nagród Marszałka Województwa Pomorskiego i Prezydenta Miasta Gdańska

W dniu 8 grudnia 2023 r. o godz. 18.00 w Galerii ZPAP Dom Liter przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku zostały wręczone Nagrody dla Twórców Kultury.
 
W imieniu Marszałka Województwa Pomorskiego Nagrody przyznane Magdalenie Heyda-Usarewicz i Alojzemu Osadzie  wręczał Pan Władysław Zawistowski - Dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego
 
W imieniu Prezydenta Miasta Gdańska Dyplom uznania Magdalenie Heyda-Usarewicz i Nagrodę przyznaną Mariuszowi Hoffmanowi  wręczał Pan Andrzej Stelmasiewicz - Przewodniczący Komisji Kultury i Promocji w Radzie Miasta Gdańska, Przewodniczący Kapituły Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury,
 
Uroczystość prowadził Piotr Kowalski, kurator galerii, sekretarz Okręgu Gdańskiego ZPAP
 
 
Po uroczystości rozpoczął się wernisaż wystawy ALOJZEGO ALKA OSADY zatytułowanej "Pastelowy Gdańsk w szkicach"

Relacja fotograficzna z wernisażu wystawy rzeźbyJakuba Błażejowskiego

 zatytułowanej "Defiguracja" w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku.
Wystawa ta jest kolejną z cyklu „BŁAŻEJOWSCY NA MARIACKIEJ” - Adam, Bartłomiej, Joanna Jakub 04.09-29.12.2023 r.
Wystawa czynna w dniach 04- 29.12.2023 r.
Kuratorka wystawy: Grażyna Tomaszewska-Sobko










 

Wręczenie Nagród dla Twórców Kultury

przyznanych przez:
Marszałka Województwa Pomorskiego artystom: Magdalenie Usarewicz i Alojzemu Osadzie
oraz
Prezydenta Miasta Gdańska artyście Mariuszowi Hoffmanowi.
 
Uroczystość rozpocznie się o godz 18.00 w dniu 08.12 /piątek/ w galerii ZPAP Dom Liter przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku a tuż po niej zapraszamy na wernisaż wystawy Alojzego Osady.

 

Zapowiedź wystawy ALOJZEGO "ALKA" OSADY

zatytułowanej "Pastelowy Gdańsk w szkicach", której wernisaż odbędzie się w dniu 8 grudnia 2023 r. o godz.18.00 /piątek/ w galerii ZPAP Dom Liter przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku.
Wystawa czynna w dniach 1-26.12.2023 r.
Kurator wystawy - Piotr Kowalski
 
Alojzy „Alek” Osada Urodził się 27 kwietnia 1948 roku w Szczuczynie. Studiował zabytkoznawstwo i konserwatorstwo na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (1965-1970). Po rocznej pracy na macierzystej uczelni w charakterze asystenta naukowo-technicznego w Katedrze Technologii przeniósł się na Wybrzeże. Od 1970 r. był członkiem ZPAP. W latach 1971-1977 pracował w pracowniach Konserwacji Zabytków w Gdańsku, uczestnicząc między innymi w konserwacji zamku w Lidzbarku Warmińskim, gdańskich i żuławskich kościołów a także katedry w Trewirze i pałacu Bruhl na terenie Niemiec. Od końca lat 70-tych XX wieku łączył pracę konserwatorską z artystyczną, która dominować zaczęła po 1980 r. Uczestniczył w ekspozycjach zbiorowych m.in. w Gdańsku (2022), w Sopocie (1980), Gdyni (1991), Mannheim (1983), Beremie (1984), Turku w Finlandii (1987) oraz w licznych plenerach w kraju i za granicą. Wystawy indywidualne artysty przygotowano w Gdańsku (1983, 1984, 1990, 1997, 1998, 2008, 2020), Warszawie (2010), Kazimierzu nad Wisłą (2010), Gdyni (2012), Bremie (1986), Zurichu (1989) a następnie w Bremie, Ritterhude, Norymberdze i Worpswede w 1997 a także w Houston (Texas, USA) w 2000.
Prace artysty znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, Muzeum Miasta Gdyni oraz w zbiorach prywatnych w Polsce i poza jej granicamI.

 

Zapowiedź wystawy rzeźby Jakuba Błażejowskiego

zatytułowanej "Defiguracja" w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku.

Wystawa ta jest kolejną z cyklu „BŁAŻEJOWSCY NA MARIACKIEJ” - Adam, Bartłomiej, Joanna Jakub 04.09-29.12.2023 r.

Wernisaż w dniu 04.12.2023 r. godz. 18.00 (poniedziałek)

Wystawa czynna w dniach 04- 29.12.2023 r.

Kuratorka wystawy: Grażyna Tomaszewska-Sobko

Jakub Błażejowski Urodził się w 1968 roku w Gdyni. W latach 1989-1995 studiował na Wydziale Rzeźby PWSSP w Gdańsku. Dyplom uzyskał w pracowni prof. Edwarda Sitka. Od 1992 roku jest związany z sopocką fundacją „SFINKS”. Od 1995 roku jest członkiem Gdańskiego Okręgu ZPAP. W latach 1999-2002 był członkiem Zarządu Okręgu ZPAP w Gdańsku. Brał udział w wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą, m.in.: w Warszawie, Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Gdańsku, Paryżu, Kilonii i Bremen. Jego prace znajdują się w wielu zbiorach prywatnych, m.in.: w Warszawie, Paryżu, Nowym Jorku i Tokio


Prace Martyny Kaźmierczak prezentowane na wystawie "Plemię"

fot. Sylwia Formella i Andrzej Stelmasiewicz

fot. Andrzej Stelmasiewicz
fot. Andrzej Stelmasiewicz

fot. Andrzej Stelmasiewicz
fot. Andrzej Stelmasiewicz
fot. Andrzej Stelmasiewicz

fot. Andrzej Stelmasiewicz
fot. Andrzej Stelmasiewicz
fot. Andrzej Stelmasiewicz

fot. Andrzej Stelmasiewicz
fot. Andrzej Stelmasiewicz
fot. Andrzej Stelmasiewicz

fot. Andrzej Stelmasiewicz
fot. Andrzej Stelmasiewicz
fot. Andrzej Stelmasiewicz

fot. Andrzej Stelmasiewicz

Czytaj więcej: Prace Martyny Kaźmierczak prezentowane na wystawie "Plemię"

Wernisaż wystawy MARTYNY KAŹMIERCZAK

Relacja fotograficzna z wernisażu wystawy rysunku i fotografii MARTYNY KAŹMIERCZAK  zatytułowanej "Plemię" w Galerii ZPAP Dom Liter przy ul. Piwnej w Gdańsku w obiektywie Sylwii Formella i Andrzeja Stelmasiewicza.

Wystawa czynna do 26 listopada 2023 r.

Kurator wystawy - Piotr Kowalski

fot. Andrzej Stelmasiewicz
fot. Andrzej Stelmasiewicz

fot. Andrzej Stelmasiewicz
fto. Andrzej Stelmasiewicz
fto. Andrzej Stelmasiewicz

fto. Andrzej Stelmasiewicz

fot. Andrzej Stelmasiewcz
fot. Andrzej Stelmasiewcz

fot. Andrzej Stelmasiewcz
fot. Andrzej Stelmasiewicz
fot. Andrzej Stelmasiewicz

fot. Andrzej Stelmasiewicz
fot. Andrzej Stelmasiewicz
fot. Andrzej Stelmasiewicz

fot. Andrzej Stelmasiewicz

fot. Sylwia Formella
fot. Sylwia Formella

fot. Sylwia Formella
fot. Sylwia Formella
fot. Sylwia Formella

fot. Sylwia Formella
fot. Sylwia Formella
fot. Sylwia Formella

fot. Sylwia Formella
fot. Sylwia Formella
fot. Sylwia Formella

fot. Sylwia Formella
fot. Sylwia Formella
fot. Sylwia Formella

fot. Sylwia Formella
fot. Sylwia Formella
fot. Sylwia Formella

fot. Sylwia Formella
fot. Sylwia Formella
fot. Sylwia Formella

fot. Sylwia Formella

JOANNA BŁAŻEJOWSKA - wywiad z artystką

Joanna Błażejowska w rozmowie z kuratorką wystawy Grażyną Tomaszewską-Sobko.

Wystawa prac artystki  w galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku czynna do 30 listopada 2023 r.

link do filmu: https://youtu.be/YsxQdEhb91A

JOANNA BŁAŻEJOWSKA, absolwentka gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa, decyduje że moda stanie się jej językiem wypowiedzi artystycznej. To inspiracja tańcem współczesnym zapoczątkowuje pierwsze projekty i już w 1991 roku powstaje pierwsza kolekcja w bardzo osobistym stylu. Stąd bierze się idea mody o czystej linii, dążącej do doskonałości malarskiej i artystycznej, sublimującej każdą sylwetkę.
W ramach działalności marki ASKA, założonej w tym samym roku, artystka nie przestaje odnawiać się i co sezon proponuje nowe modele, które łączą estetykę form z komfortem naturalnych tkanin. Z czasem otwiera kilka punktów sprzedaży w Paryżu, który staje się jej miejscem zamieszkania:
pierwszy - dwa kroki od Placu des Vosges, następny w dzielnicy Saint Germain, i ostatni u stóp wzgórza Montmartre w18 Dzielnicy Paryża. Do marca 2019 roku większość modeli jest realizowana w rodzinnej pracowni artystki prowadzonej przez jej matkę, Marię Błażejowską.
Będąc obecna od wielu lat na targach mody we Francji, organizuje również pokazy swoich kolekcji. Oryginalność kreacji Joanny jest często zauważana przez francuska jak i polska prasę. Dzięki obecności w miejscach turystycznych, pozyskuję międzynarodową klientelę, co skłania ja w 2013 roku do otwarcia sklepu internetowego www.askaparis.com.

Styl ASKA
Mój styl cechują proste formy i drapowane, miękko układające się tkaniny; zestawienie kolorów: stonowanych ton sur ton lub kontrastujących ze sobą; modele o niewymuszonej elegancji, odpowiadające każdej sylwetce; stroje pulsujące życiem, grające na transformacjach: klasyki na nowo interpretowane akcentowane oryginalnymi modelami, takimi jak sukienki- spadochrony, zdekonstruowane kimona dos nu (bez pleców). W kolekcji ASKA zdarza się, że spódnice są sukienkami, szale stają się eleganckimi fartuchami i bolerkami, płaszcze cache-cœur przewiązywane paskiem-krawatem przekształcają się w szykowne sukienki.

EKO-DRUK
Technika Eco Print to technika druku stworzona przez australijską farbiarkę Indię Flint. Dzięki tej metodzie możliwe jest komponowanie prawdziwych obrazów na bazie liści, kwiatów, kory, jagód itp., ułożonych na tkaninie, którą owija się i wiąże wokół gałęzi, a następnie gotuje na parze lub w wodzie.
Joanna dała się uwieść pikturalnej stronie tej techniki,w której duch permanentnej kreacji daje upust niemal nieskończonej grze kształtów i kolorów.
Joanna Błażejowska w 2017 roku nawiązała kontakt z Beatą Jarmołowską, polską artystką, która rozwinęła tę metodę w swoich licznych kreacjach. W ten sposób rozpoczęły współpracę, z której w lecie 2018 roku narodziła się pierwsza kolekcja z nadrukiem ekologicznym. Efekty są zaskakujące, czasem przypominają akwarelę, czasem sepię lub tusz indyjski, z liniami na przemian rozmytymi, mocnymi i dobrze zdefiniowanymi.
Technika ta tym bardziej zachwyciła Joannę, ponieważ jest ona przyjazna środowisku. Od tamtego momentu artystka zaczęła sama tworzyć własne druki, wzbogacając technikę eco printu wprowadzając inne media, które pozwalają na osiągnięcie nowych efektów kolorystycznych czy fakturowych.
Powstaje coraz więcej unikatowych modeli, tkanin dekoracyjnych i drukowanych obrazów czego efektem jest niniejsza wystawa.

Stypendia Marszałka Województwa Pomorskiego dla twórców kultury w 2024 r.

Stypendium jest przyznawane na realizację określonego projektu o charakterze artystycznym w 2024 r., który dotyczy m.in.: muzyki, literatury, teatru, sztuk wizualnych i rzeźby. Osoba, która o nie wnioskuje, musi mieszkać lub tworzyć na terenie województwa pomorskiego lub projekt musi dotyczyć naszego regionu.
Wniosek o stypendium należy wypełnić za pomocą Elektronicznego Formularza systemu Witkac estypendia.pl dostępnego pod adresem https://pomorskie.estypendia.pl.
Wydrukować z systemu, podpisać, dołączyć załączniki (jeśli nie zostały dołączone bezpośrednio w systemie), złożyć w Kancelarii Ogólnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego (Gdańsk, ul. Okopowa 21/27), w godz. 7.45-15.45, w terminie do 1 grudnia 2023 r., do godz. 15.45
lub
wydrukować wniosek z systemu, podpisać, dołączyć załączniki (jeśli nie zostały dołączone bezpośrednio w systemie), wysłać za pośrednictwem poczty tradycyjnej na adres: Departament Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, ul. Okopowa 21/27, 80-810 Gdańsk (z dopiskiem: stypendium twórcze), w terminie do 1 grudnia 2023 r. (decyduje data stempla pocztowego),
lub
wygenerować plik wniosku z systemu i wysłać go za pośrednictwem platformy ePUAP (wymagany jest podpis certyfikatem kwalifikowanym lub profilem zaufanym), w terminie do 1 grudnia 2023 r., do godz. 15.45.
Termin składania wniosków upływa 1 grudnia 2023 r. o godz. 15.45.
Informacji o stypendiach dla twórców kultury udzielają pracownicy Departamentu Kultury UMWP:
Renata Wierzchołowska, tel. 58 32 68 284
Grażyna Bonisławska, tel. 58 32 68 286, e-mail: g.bonislawska[at]pomorskie.eu
Anna Maliszewska, tel. 58 32 68 404, e-mail: a.maliszewska[at]pomorskie.eu

 

Relacja w TVP 3 Panorama Kultura z:14 października

- z wręczenia Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego i otwarcia wystawy Marcina Zawickiego w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku


- z wernisażu wystawy Łukasza Rogińskiego w Galerii ZPAP Dom Liter przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku

BARTEK BŁAŻEJOWSKI - wywiad z artystą

Bartek Błażejowski w rozmowie z kuratorką wystawy Grażyną Tomaszewską-Sobko.

Wystawa czynna do 31.10.2023 r.

link do filmu: https://youtu.be/V7ubgb8Nopk


Film z wernisażu wystawy malarstwa Marii Żwirełło

Zapraszamy do obejrzenia filmu z otwarcia wystawy twórczości Marii Żwirełło z cyklu "Ocalić od Zapomnienia" w Galerii ZPAP Dom Liter przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku

link do filmu: https://youtu.be/Pv5PztdEVXM

 

 

 

Zapowiedź wystawy tkaniny JOANNY BŁAŻEJOWSKIEJ

zatytułowanej "Horyzonty" w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku
Wystawa ta jest kolejną z cyklu „BŁAŻEJOWSCY NA MARIACKIEJ” - Adam, Bartłomiej, Joanna Jakub 04.09-29.12.2023 r.
Wernisaż zaplanowany jest w dniu 03 listopada 2023 r. godz. 18.00 (piątek)
Wystawa czynna w dniach 03- 30.11.2023 r.
Kuratorka wystawy: Grażyna Tomaszewska-Sobko

 

JOANNA BŁAŻEJOWSKA Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
W 1991 roku projektuje pierwsze własne modele, które sygnuje metką AŚKA.
Od 1995 roku mieszka i pracuje w Paryżu. Styl AŚKI to neoromantyczne, wielowarstwowe kompozycje materii, kolorów i faktur, harmonijnie układających się na sylwetce i zapewniających swobodę ruchu. Inspiracją dla projektantki jest taniec i elementy ludowe.
Kreacje marki AŚKA łączą w sobie szlachetny charakter tkanin i oryginalność form. Od 1998 roku AŚKA przygotowuje dwie kolekcje pret-a-porter rocznie, każda składająca się z około 50 modeli.
W latach 1998-2010 AŚKA prowadzi stoisko w renomowanym „Boutik 102” w paryskich Halach, w którym prezentują ubrania młodzi, dobrze zapowiadający się projektanci.
W latach 2000-2010 Joanna prowadzi swój autorski sklep, który usytuowany jest w sercu Paryża, w pobliżu Placu Vogezów. Zwolenniczki swobodnej elegancji naznaczonej nutą oryginalności z upodobaniem odwiedzają jej butik.
Do grona klientek AŚKI należą m.in. młode francuskie aktorki. W marcu 2002 roku AŚKA prezentuje po raz pierwszy swoją zimową kolekcję, podczas tygodnia pokazów mody pret-a-porter w Paryżu, w Galerii Nikki Diana Marquardt. Sześć miesięcy później, w październiku 2002 powtarza z sukcesem to doświadczenie, demonstrując swoją kolekcję letnią w hotelu Clairon St James&Albany.
Pojawia się przy tym na liście prestiżowego kalendarza pokazów mody pret-a-porter. Od tamtej pory AŚKA bierze udział w wielu imprezach związanych z modą we Francji i w Polsce.
Regularnie uczestniczy w profesjonalnym salonie „Prêt-à-Porter”, który dwa razy do roku odbywa się w Paryżu. Stylistka prezentuje także swoje kolekcje we własnym show-roomie. Jej kreacje sprzedawane są w wielu butikach we Francji i na świecie (Szwajcaria, Irlandia, Holandia, Hiszpania, Włochy, USA, Japonia, Arabia Saudyjska, Australia, Rosja).

SOPOCKA MUZA - gala wręczenia Nagród Kulturalnych Miasta Sopotu.

Nasz kolega, członek Okręgu Gdańskiego ZPAP, artysta malarz PRZEMYSŁAW GARCZYŃSKI został uhonorowany SOPOCKĄ MUZĄ dla młodych artystówza poszukiwanie nowych dróg rozwoju współczesnego malarstwa".
Laudacje wygłosił prof. ASP dr hab. Marek Wrzesiński.
 
Nagroda Prezydenta Sopotu w dziedzinie kultury i sztuki przypadła Annie i Szymonowi Świtajskim, prowadzącym księgarnię i wydawnictwo „Smak Słowa”.
Laudację na cześć wyróżnionych wygłosił prof. Wiesław Łukaszewski.
 
Mecenasem Kultury Sopotu został w tym roku Piotr Maria Śliwicki, sopocki menadżer, którego wyróżniono „za działania wspierające rozwój kultury w Sopocie, w tym organizację międzynarodowego konkursu rzeźbiarskiego „Baltic Horizons”.
 
Wszystkim Laureatom serdecznie gratulujemy!!!
 
Fot. Bartek Błażejowski
Przemysław Garczyński - laureat Sopockiej Muzy dla młodych artystów, Anna i Szymon Świtajscy - laureaci Sopockiej Muzy w dziedzinie kultury i sztuki, Przedstawicielka Miasta Sopotu, Jacek Karnowski - Prezydent Sopotu, Piotr Maria Śliwicki - Laureat Sopockiej Muzy, Mecenas Kultury Sopotu
Przemysław Garczyński - laureat Sopockiej Muzy dla młodych artystów, Anna i Szymon Świtajscy - laureaci Sopockiej Muzy w dziedzinie kultury i sztuki, Przedstawicielka Miasta Sopotu, Jacek Karnowski - Prezydent Sopotu, Piotr Maria Śliwicki - Laureat Sopockiej Muzy, Mecenas Kultury Sopotu

Przemysław Garczyński - laureat Sopockiej Muzy dla młodych artystów, Anna i Szymon Świtajscy - laureaci Sopockiej Muzy w dziedzinie kultury i sztuki, Przedstawicielka Miasta Sopotu, Jacek Karnowski - Prezydent Sopotu, Piotr Maria Śliwicki - Laureat Sopockiej Muzy, Mecenas Kultury Sopotu
Przemysław Garczyński - laureat Sopockiej Muzy dla młodych artystów, Jacek Karnowski - Prezydent Miasta Sopotu, Bartłomiej Błażejowski - Prezes Okręgu Gdańskiego ZPAP
Przemysław Garczyński - laureat Sopockiej Muzy dla młodych artystów, Jacek Karnowski - Prezydent Miasta Sopotu, Bartłomiej Błażejowski - Prezes Okręgu Gdańskiego ZPAP

Przemysław Garczyński - laureat Sopockiej Muzy dla młodych artystów, Jacek Karnowski - Prezydent Miasta Sopotu, Bartłomiej Błażejowski - Prezes Okręgu Gdańskiego ZPAP
Przemysław Garczyński - laureat Sopockiej Muzy dla młodych artystów, Bartłomiej Błażejowski - Prezes Okręgu Gdańskiego ZPAP
Przemysław Garczyński - laureat Sopockiej Muzy dla młodych artystów, Bartłomiej Błażejowski - Prezes Okręgu Gdańskiego ZPAP

Przemysław Garczyński - laureat Sopockiej Muzy dla młodych artystów, Bartłomiej Błażejowski - Prezes Okręgu Gdańskiego ZPAP
 

Film z uroczystości wręczenia Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za 2023 r. MARCINOWI ZAWICKIEMU.

Zapraszamy do obejrzenia filmu z uroczystości wręczenia Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za 2023 rok MARCINOWI ZAWICKIEMU.
Uroczystość odbyła się 2 października 2023 r. w Auli Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Film zrealizował Mariusz Hoffman

Wystawa rysunku i fotografii MARTYNY KAŹMIERCZAK

Zapowiedź wystawy zatytułowanej "Plemię" w Galerii ZPAP "Dom Liter" przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku.
Wernisaż zaplanowany jest w dniu 3 listopada /piątek/ o godz.18.00.
Wystawa czynna do 26 listopada od wtorku do niedzieli w godz. 13.00-17.00
Kurator wystawy : Piotr Kowalski

"W swoich pracach kieruję się instynktem, polegam na wyczuciu momentu, kształtu, formy, odzieram rzeczy z sytuowań kulturowych i symbolizmu. Poruszam temat rytmów, brzmień kolorystycznych, relacji abstrakcyjnie postrzeganej formy z płaszczyzną barwną, a sam proces twórczy jest dla formą rytuału. Przedstawiam to, co mnie otacza, rzeczy traktowane beznamiętnie, fragmenty organicznej materii, będące częścią mojej codzienności, nadając im inny wymiar, zmieniając sposób ich postrzegania." M.Kaźmierczak

Martyna Kaźmierczak - absolwentka wydziału grafiki ASP w Gdańsku, obrona dyplomu magisterskiego „Fotokreacje” w pracowni prof. Zbigniewa Treppy w 2021r. Autorka wystawy fotografii „Kości” WL4 Przestrzeń Sztuki zrealizowanej w 2022r. Wyróżniona w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym „Portret” 2023r. Zajmuje się fotografią, fotografiką, rysunkiem i malarstwem.


Prace Bartka Błażejowskiego

prezentowane na wystawie rysunku zatytułowanej "Chaos" w galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku

fot. Bartek Błażejowski






















Uroczystość wręczenia Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za 2023 r. Marcinowi Zawickiemu (2)

W tym roku XXII uroczysta gala wręczenia Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za 2023 r. odbyła się 2 października w Auli Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Bartłomiej Błażejowski Prezes Gdańskiego Okręgu ZPAP, pełniący rolę gospodarza wieczoru, przywitał zaproszonych gości, w tym :

Honoratę Pilszyk - córkę Kazimierza Ostrowskiego, a także przedstawicieli Marszałka Województwa Pomorskiego  i Prezydent Miasta Gdańska:

Władysława Zawistowskiego - Dyrektora Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego
Beatę Jaworowską- zastępczynię Dyrektora Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego,
Ewę Adamską - kierowniczkę Referatu ds. Mecenatu Kultury w Biurze Prezydenta ds. Kultury Urzędu Miejskiego
 

Następnie Krzysztof Polkowski, - Rektor ASP w Gdańsku, współorganizator uroczystości również przywitał gości, wspomniał profesora Kazimierza Ostrowskiego, którego był studentem, Przypomniał, że od kilku lat uroczystość wręczenia  tej Nagrody odbywa się w murach Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie profesor był wieloletnim wykładowcą i wyraził zadowolenie z wyłonienia Laureata z grona profesorów uczelni.

Roman Nieczyporowski , członek Kapituły Nagrody, historyk sztuki odczytał uzasadnienie Kapituły, obradującej pod przewodnictwem prof. dr hab. Anny Kutaj-Markowskiej, historyka sztuki, UWR, Wrocław

Kapituła Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego przyznała Nagrodę za 2023 rok MARCINOWI ZAWICKIEMU  za zaskakujące mamienie oka wywołujące radość widza, za twórczą i nieideologiczną refleksję nad historią malarstwa, za różnorodną skalę obrazów prowokującą zarówno do intymnego kontaktu, jak i do wzniosłych uczuć, za powagę  w podejściu do warsztatu i lekkość w podejmowaniu różnorodnych tematów, za fascynujące oscylowanie między mediami i podnoszące na duchu przekonanie, że malarstwo nie zostanie wyparte przez kolorowe drukarki 3 D.

W tym roku nagroda finansowa dla Laureata została ufundowana przez   Marszałka Województwa Pomorskiego. Marcinowi Zawickiemu zoastała również wręczona statuetka i ręcznie wykaligrafowany werdykt Kapituły Nagrody.

Zbigniew Brzostowski wygłosił laudację na cześć Marcina Zawickiego Laureata Nagrody.

Marcin Zawicki podziękował  w kilku słowach za przyznanie tej prestiżowej Nagrody

Uroczystość zwieńczyło wysłuchanie muzycznej dedykacji dla Laureata w wykonaniu Capelli Gedanensis. w składzie: Katarzyna Kowacz - skrzypce; Katarzyna Rogalska - skrzypce; Tomasz Mrowiński - altówka;Alicja Lach-Owsiany – wiolonczela.

Zespół wykonał utwory:

W.A. Mozart – Divertimento B-Dur cz. II KV 137
S. Joplin – Solace
A. Piazzola – Libertango
J. Brahms – Taniec Węgierski nr 5
 

Wręczenie Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego Marcinowi Zawickiemu  było połączone z wernisażem jego prac . Wszystkich obecnych poczęstowano tradycyjną lampką wina i obdarowano pięknym pamiątkowym albumem prezentującym sztukę Laureata.

Wystawę twórczości Marcina Zawickiego w Auli Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku można oglądać do 17 października.

Organizator: Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Gdański
Dofinansowano ze środków: Województwo Pomorskie, Miasto Gdańsk
Kurator wystawy: Bartłomiej Błażejowski
Projekty graficzne: Mariusz Hoffman
 
Fotograf Erazm Wojciech Felcyn
 







Czytaj więcej: Uroczystość wręczenia Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za 2023 r. Marcinowi Zawickiemu (2)

Tablice _ Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego za 2022 rok _ MARCIN zAWICKI

Projekt: Mariusz Hoffman



Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego dla Marcina Zawickiego_Statuetka i Dyplom-Werdykt

Statuetka zaprojektowana przez rzeźbiarkę Dorotę Białczak i dyplom-werdykt  wykonany przez kaligrafa i grafika Piotra Kowalskiego jako Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego za 2023 r. dla MARCINA ZAWICKIEGO.




Zaproszenie na wernisaż wystawy twórczości Marcina Zawickiego (2)

Marcin Zawicki jest laureatem 22. edycji Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego, powołanej przez Okręg Gdański Związku Polskich Artystów Plastyków. Nagroda ta jest  ogólnopolskim wyróżnieniem przyznawanym za wybitne osiągnięcia w dziedzinie malarstwa.
 
2 października 2023 r. (poniedziałek) o godz. 17.00 odbędzie się wernisaż połączony z uroczystym wręczeniem nagrody w Auli Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Wystawa czynna do 17 października 2023 r.
 
Organizator: Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Gdański ZPAP Gdańsk
Dofinansowano ze środków: Województwo Pomorskie, Miasto Gdańsk
Kurator wystawy: Bartłomiej Błażejowski
Projekty graficzne: Mariusz Hoffman
 

Sabat, akryl i olej na płótnie 190x150 cm , 2019
Sabat, akryl i olej na płótnie 190x150 cm , 2019

Sabat, akryl i olej na płótnie 190x150 cm , 2019
Oodmieniec akryl i olej na płótnie 150x150 cm, 2020
Oodmieniec akryl i olej na płótnie 150x150 cm, 2020

Oodmieniec akryl i olej na płótnie 150x150 cm, 2020
/Bez tytułu olej na płótnie 120x120cm, 2018
/Bez tytułu olej na płótnie 120x120cm, 2018

/Bez tytułu olej na płótnie 120x120cm, 2018
Bez tytułu sporysz olej na płótnie
Bez tytułu sporysz olej na płótnie

Bez tytułu sporysz olej na płótnie
Golem na cokole olej na-płótnie 190x150cm, 2020.
Golem na cokole olej na-płótnie 190x150cm, 2020.

Golem na cokole olej na-płótnie 190x150cm, 2020.

 

Zapowiedź uroczystości wręczenia Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego XXII edycji Laureatowi MARCINOWI ZAWICKIEMU.

W dniu 02 października 2023 r. /poniedziałek/ o godz. 17.00 w Dużej Auli Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku , Targ Węglowy 6 rozpocznie się uroczystość wręczenia Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za 2023 r. oraz otwarcie wystawy twórczości Laureata Nagrody Marcina Zawickiego.
Wystawa czynna od 2 do 17 października 2023 r. ,
 
Marcin Zawicki, malarz, rysownik, autor instalacji przestrzennych.
Studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (2005-2010), gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem w pracowni profesor Teresy Miszkin. Jego Praca dyplomowa "Hollow Art" zdobyła Nagrodę Rektorów – Grand Prix w konkursie Najlepsze Dyplomy ASP 2010. W 2015 roku na macierzystej uczelni obronił pracę doktorską "Chorografia", promotorką była profesor Anna Królikiewicz. Doktorat otrzymał wyróżnienie Rady Wydziału Malarstwa oraz Nagrodę Rektora ASP. W 2021 roku po uzyskaniu stopnia doktora habilitowanego pracuje na stanowisku profesora uczelni na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych, w kraju i za granicą, laureat wielu nagród i wyróżnień. Za działalność artystyczną i pedagogiczną otrzymał dwukrotnie Nagrodę Rektora III stopnia, (2012, 2015), oraz Nagrodzę Rektora II stopnia (2019). Laureat Wyróżnienia w X konkursie im. Gepperta (2011), dwukrotnego wyróżnienia na Biennale Malarstwa Bielska Jesień (2013, 2019), Trzykrotnie nominowany do nagrody Pomorskie Sztormy w kategorii Kultura – Człowiek Roku (2017, 2018, 2019). Notowany w rankingu kompas młodej sztuki 2018 roku na 8 pozycji. Jego prace malarskie powstają w oparciu o przygotowanie wcześniej makiety – rodzaj autorskich martwych natur. Instalacje przestrzenne, na których początkowo opierał jedynie malarstwo, stały się autonomiczną formą wypowiedzi Zawickiego osiągając niekiedy monumentalne rozmiary, jak w realizowanej w ramach Projektu "Miejsca" organizowanego przez Instytut kultury Miejskiej wystawie Życie(2018) czy realizacji Chorografia. Jest autorem elementów scenografii do filmu Las Joanny Zastróżnej. W latach 2018-2020 prowadził niezależną galerię sztuki Tajna Galeria w Gdańskim Wrzeszczu. Od 2020 roku zasiada w Gdańskiej Radzie Kultury. W latach 2015–2020 był reprezentowany przez Galerię m2. Mieszka i pracuje w Gdańsku.
 
Organizator: Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Gdański ZPAP Gdańsk
Dofinansowano ze środków: Województwo Pomorskie, Miasto Gdańsk
Kurator wystawy: Bartłomiej Błażejowski
Projekty graficzne: Mariusz Hoffman

Zapowiedź wystawy rysunku BARTKA BŁAŻEJOWSKIEGO

w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku

Wystawa ta jest kolejną z cyklu „BŁAŻEJOWSCY NA MARIACKIEJ” - Adam, Bartłomiej, Joanna Jakub 04.09-29.12.2023 r.

Wernisaż zaplanowany jest w dniu 06.10.2023 r. godz. 18.00 (piątek)
Wystawa czynna 02- 31.10..2023 r.

Kuratorka wystawy: Grażyna Tomaszewska-Sobko

Bartłomiej Błażejowski

Urodził się w 1970 roku. W 1990 r. ukończył Liceum Plastyczne w Gdyni. W 1996 r. obronił dyplom w Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem prof. Jerzego Krechowicza z grafiki projektowej oraz z rysunku pod kierunkiem Wiesława Zaremby. Ważniejsze nagrody: dzieło plastyczne Schwan Stabilo pt. „Ja dzisiaj” (1994), plakat z okazji Światowego Dnia Telekomunikacji (1996), konkurs na dekorację Gdańska z okazji 1000-lecia Miasta (1997) realizacja dekoracji ul. Długiej od 20 lat, praca artystyczna inspirowaną nanomedycyną, NanoArt 2017, Galeria Roi Dore, Paryż. Otrzymał stypendium dla twórców kultury Województwa Pomorskiego (2021). Brał udział w wielu wystawach w kraju i za granicą, m. in: w Parlamencie w Bremen w Niemczech, w Parlamencie w Kilonii w Niemczech, w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej, na Festiwalu Sztuki Młodych Miast Nadbałtyckich - ArtGenda`96 w Kopenhadze w Danii, w Galerii Ars Polona w Warszawie, Galerii PGS w Sopocie, European Gallery w Nowym Jorku, w wystawie „Błażejowscy” w Muzeum Miasta Gdyni, Roi Dore w Paryżu. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach w kraju i za granicą (Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Irlandia, Szwajcaria, Izrael, Wietnam, Stany Zjednoczone Ameryki). Był organizatorem i kuratorem kilku dużych wystaw w kraju i za granicą, m. in. w Parlamentach w Bremen i Kilonii w Niemczech i w Senacie RP w Warszawie. W latach 2001-2009 był członkiem rady Muzeum Miasta Gdyni. Od 1998 roku jest członkiem Zarządu Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Gdańskiego. Od 2019 roku jest prezesem Okręgu Gdańskiego ZPAP. Uprawia rysunek, malarstwo, grafikę artystyczną, grafikę reklamową oraz projektowanie wnętrz.


Relacja w TVP Kultura z wystawy Mariusza Hoffmana

 Relacja w TVP3 Panorama Kultura w dniu 26.08..2023 r. z  wystawy plakatów Mariusza Hoffmana w Galerii ZPAP przy ul.Mariackiej 46/47 w Gdańsku.

link: https://gdansk.tvp.pl/72278303/26082023



Prace Marii Żwirełło

prezentowane na wystawie z cyklu "Ocalić od Zapomnienia" w Galerii ZPAP Dom Liter przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku

Dofinansowano ze środków Województwa Pomorskiego
Patroni Medialni: Radio Gdańsk SA ,TVP3 Gdańsk, trójmiasto.pl, gdańsk.pl, Prestiż, Linia
zdjęcia z archiwum rodzinnego artystki







Czytaj więcej: Prace Marii Żwirełło 

Adam Błażejowski - wywiad z artystą

Adam Błażejowski w rozmowie z kuratorką wystawy - Grażyną Tomaszewską-Sobko.

link do rozmowy: https://youtu.be/WCmsvE1y0tU

 

Jubileuszowa wystawa malarstwa ŁUKASZA ROGIŃSKIEGO

Łukasz Rodziński w roku 2023 świętuje 70 lat pracy artystycznej.

Z tej okazji zaplanował 5 wystaw, w 5 różnych galeriach na terenie Gdańska.

Zapraszamy na pierwszą z wystaw do Galerii ZPAP Dom Liter ul. Piwna wystawa zatytułowana „Śpiewaj. I harfę chwyć"

Wernisaż 29 września 2023 r. godz. 18.00 /piątek/

Wystawa czynna w dniach 29.09-22.10.2023 r. od wtorku do niedzieli /poniedziałki nieczynne/

Październik: Galeria Glaza Expo Design ul. Długi Targ wystawa „Mistrz i Małgorzata”, GTPS Galeria Punkt ul. Chlebnicka wystawa „Spotkania z Szekspirem”

Listopad: Polska Filharmonia Bałtycka wystawa „70 lat ze sztuką”

Grudzień: Muzeum Archeologiczne/Piwnica Romańska Plac Dominikański wystawa „Tajemna strona Moskwy”

ŁUKASZ ROGIŃSKI urodził się w Wilnie w 1936 roku. Jest artystą grafikiem, malarzem i ceramikiem. Wychował się w artystycznej rodzinie. Jego rodzice byli artystami malarzami, a wuj Stanisław Żukowski to znany wileński grafik. Po II Wojnie Światowej państwo Rogińscy z dziećmi osiedli w Gdańsku. Artysta ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Dyplom (1960) w pracowni Piotra Potworowskiego. Po studiach, poza działalnością artystyczną zajmował się pracą dydaktyczną, m.in. w Studium Nauczycielskim w Ełku i społeczną, m.in. warsztaty dla osób niepełnosprawnych, podopiecznych Fundacji Sprawni Inaczej. Czynnie uczestniczył w odbudowie Gdańska ze zniszczeń wojennych. Jest autorem, m.in. zdobień na fasadach kamienic przy ul. Grobla I i ul. Szerokiej (1969). Jego dziełem jest także fontanna na Skwerze Kościuszki w Gdyni (1974). Łukasz Rogiński był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany w konkursach graficznych krajowych i międzynarodowych. Swoje prace prezentował na kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i kilkunastu wystawach indywidualnych. Jego prace znajdują się w zbiorach publicznych licznych muzeów i bibliotek oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą. Jego grafiki i rysunki były darami dla ważnych osobistości, m.in. dla Jana Pawła II, Czesława Miłosza, Jana Nowaka Jeziorańskiego, Margaret Thatcher, Edwarda Kennedy’ego i Jane Fondy. Otrzymał wiele odznaczeń, m.in. Srebrny Krzyż Zasługi „Za zasługi dla Gdańska” i „Zasłużonym Ziemi Gdańskiej”. Był laureatem nagród Prezydenta Miasta Gdańska i Burmistrza Turku (Finlandia).
CYKLE PRAC • linoryty barwne, • akwaforty w kole, • Stan Wojenny, • Śpiewaj. I harfę chwyć w dłonie, • Mistrz i Małgorzata, • W kręgu Szekspira, • Granica, • Tajemna historia Moskwy,


Wrześniowe wernisaże w naszych galeriach

 1 września o godz. 18.00 (piątek) w Galerii ZPAP Dom Liter przy ul. Piwnej 67/68  wernisaż Marii Żwirełło z cyklu "Ocalić od Zapomnienia"


4 września o godz. 18.00 (poniedziałek) w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 wernisaż Adama Błażejowskiego


Zapowiedź wystawy malarstwa ADAMA BŁAŻEJOWSKIEGO

Wystawa jest pierwszą z cyklu „BŁAŻEJOWSCY NA MARIACKIEJ” - Adam, Bartłomiej, Joanna, Jakub 04.09-29.12.2023 r.
Miejsce: Galeria ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku
Wernisaż  w dniu 04.09.2023 r. godz. 18.00 (poniedziałek)
Wystawa czynna 04- 28.09.2023 r.
Kuratorka wystawy: Grażyna Tomaszewska-Sobko
 
ADAM BŁAŻEJOWSKI - urodził się 16.10.1935 r. w Nogorzanach k. Sanoka.
Od 1965 r. jest członkiem Gdańskiego Okręgu ZPAP. Od 1950 r. uczęszczał do PLTP w Bydgoszczy. W latach 1954-1956 był aktywny artystycznie w pracowni malarstwa i rzeźby Okręgu Wojska Polskiego w Bydgoszczy, a w latach 1956-1964 w pracowni plastycznej Marynarki Wojennej w Gdyni. W latach 1957-1966 współpracował w zakresie malarstwa i wystawiennictwa z Kazimierzem Ostrowskim.
Ważniejsze wystawy: Dom Wojska Polskiego, Warszawa (1954, 1955); „Teatr 38”, Kraków (1963); Bydgoszcz, BWA (1955, 1966); Muzeum na Majdanku (1967); BWA, Sopot (1968); Muzeum na Zamku w Lublinie (1968); wystawa rysunku, GTPS, Gdańsk (1988); wystawa „Błażejowscy”, Muzeum Miasta Gdyni (2010).Brał udział w wystawach zbiorowych organizowanych przez ZPAP, a także prezentował swoją twórczość na wystawach indywidualnych w galeriach prowadzonych przez ZPAP.
Za dokonania twórcze odebrał wiele nagród i wyróżnień m.in.: Dom Wojska Polskiego, Warszawa - malarstwo i rzeźba (1954, 1955); Wystawa Młodych - malarstwa, rzeźby i grafiki w Sopocie - nagroda prasy i publiczności za malarstwo, nagroda Prezydenta Miasta Gdyni za malarstwo (1968); Biennale Sztuki Gdańskiej - medal za malarstwo (1979); Medal Miasta Helu (1978); Medal Zasłużony Ziemi Gdańskiej (1979); nagrody za malarstwo na plenerach krajowych i zagranicznych.
Ważniejsze projekty i realizacje:
ORP „Burza” - projekt i wykonanie ekspozycji „1000 lat Polski na morzu”; kurtyna dla Zespołu Estradowego Marynarki Wojennej - współpraca z K. Ostrowskim; Pomnik Obrońców Helu - projekt i realizacja; monument na wjeździe do Helu; monument, płaskorzeźba „50 lat portu Władysławowo”; Instytut Kultury Polskiej w Londynie - wystrój wnętrz, kowalstwo artystyczne; Bank BGŻ w Gdańsku - kowalstwo artystyczne: żyrandole, lampy, kinkiety mosiężne; Bank Gdański, ul. 10 Lutego w Gdyni - odtworzenie zabytkowych żyrandoli i kinkietów zrabowanych po 1945 r.; wiele elementów kowalskich na terenie Starego Miasta w Gdańsku i województwa pomorskiego; ruchomy strop akustyczny wykonany w miedzi dla studia nagrań S1 TVP, Warszawa. W latach 2000-2005 podczas pobytu w Paryżu wykonał kilka projektów i realizacji wystrojów wnętrz galerii i salonów mody. Razem z Jakubem Błażejowskim jest autorem projektu pomnika Poległych Obrońców Helu na cmentarzu w Helu.

Our website is protected by DMC Firewall!