Galeria przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku

czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 11.00-17.00

Galeria ul. Mariacka

Kazimierz Lemańczyk uhonorowany Nagrodą Marszałka Województwa Pomorskiego (2)

Uroczystość wręczenia  KAZIMIERZOWI LEMAŃCZYKOWI Nagrody dla Twórców Kultury przyznanej przez  Marszałka Województwa Pomorskiego.
W dniu 15.02.2024 r. w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku Nagrodę wręczał Pan Wojciech Bonisławski - Przedstawiciel Marszałka Województwa Pomorskiego.
 








Zapowiedź wystawy pirografii AGNIESZKI BUDENKO w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku (2)

zatytułowanej  "Powrót do korzeni".
 
Wernisaż w dniu 19.02.2024 r. godz. 18.00 /poniedziałek/
Wystawa czynna 19.02-20.03.2024 r..
Kuratorka wystawy: Grażyna Tomaszewska-Sobko
 
Agnieszka Budenko
Urodziłam się w 1981 r. Ukończyłam studia na wydziale Malarstwa w pracowni Mieta Olszewskiego oraz w pracowni Malarstwa Ściennego i Witrażu profesora Jacka Zdybla na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w 2008 roku, oraz Edukację Artystyczną na tej samej uczelni. Miałam zaszczyt prezentować swoją sztukę na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą (Niemcy, Czechy). Tworzę głównie w technice olejnej, pirografii, aerografii oraz technikami mieszanymi, eksperymentalnymi. Na przestrzeni lat stworzyłam cykle poświęcone człowiekowi, mechanice i biomechanice oraz formom biomorficznym.
Sztuka jest odzwierciedleniem pragnień i wyobrażeń, wewnętrznych niewygód, rozterek, tęsknot. Moje obrazy są dalszym ciągiem mojej wędrówki i przystankiem. Poszukuję swoich korzeni, będących fundamentem tożsamości każdego człowieka. Kłaniam się naturze, także tej ludzkiej. Czerpię po drodze ze źródeł wiedzy o pradawnych Bogach . Maluję ogniem który ” puszczony wolno”, mógłby zniszczyć je wszystkie lecz w moich rękach, ma stanowić piękno.
 
Wystawy :
Wystawa indywidualna ,Tygiel.Gdynia 2017 Wystawa zbiorowa „ Barwy morza” , Gdynia 2016, wyróżnienie honorowe Wystawa indywidualna Gdyńskie Centrum Organizacji Pozarządowych, Gdynia 2016 Cafe Racer & Classic Bike Show 2015- pokaz aerografii Cafe Racer Sprint & Air Show 2015-pokaz aerografii Wystawa indywidualna Klub Marynarki Wojennej „Riwiera „ Gdynia, 2015 Wystawa indywidualna Galeria El, Elbląg 2014 Wystawa zbiorowa Nic nowego? Nic nového Kutna Hora, Czechy 2013 Wystawa zbiorowa Elbląg-Leer, Niemcy 2013 27 Salon Elbląski- wystawa zbiorowa 2013 C K M Człowiek- Kultura- Maszyna wystawa indywidualna w Galerii GTPS „PUNKT”,Gdańsk 2010 CKM Człowiek- Kultura- Maszyna wystawa indywidualna w galerii Ateneum Młodych,Warszawa 2009 25 Salon Elbląski- wystawa zbiorowa, Elbląg 2009 Młodzi malarze z Gdańska Dyplomy 2008-wystawa zbiorowa Udział w wykonaniu sgraffito ,Gdańsk 200 „Mapa nieba według Jana Heweliusza) Promocje “c.d. wystawy w Muzeum Archeologiczno- Historycznym w Głogowie 2009 Finał konkursu im. Franciszki Eibisch 2008 Promocje- udział w finisażu, Legnica 2008-wystawa zbiorowa Krawędzie wyciszenia- „Młode Miasto”, Gdańsk 2008-wystawa zbiorowa

 

Kazimierz Lemańczyk - wywiad z artystą (2)

Kazimierz Lemańczyk w rozmowie z Grażyną Tomaszewską-Sobko, kuratorką wystawy artysty w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku.

Wystawa czynna do 14 lutego 2024 r.

link do wywiadu: https://youtu.be/hN5WG4AfKVY

Wernisaż Kazimierza Lemańczyka - film (2)

Film nagrany w dniu wernisażu jubileuszowej wystawy Kazimierza Lemańczyka

link do filmu: https://youtu.be/yDsnU_J2YGA


Prace Kazimierza Lemańczyka (2)

prezentowane na jubileuszowej wystawie zatytułowanej "Morskie i Pomorskie"











Relacja fotograficzna z wernisażu jubileuszowej wystawy malarstwa Kazimierza Lemańczyka (2)

zatytułowanej "Morskie i pomorskie" w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku.

Wystawa czynna do 14.02.2024 r.

fot. Ela Scibor













Kalendarz na 2024 rok (2)

Jak co roku wydrukowaliśmy kalendarz na 2024 rok z dziełami wszystkich artystów, których gościliśmy w Galerii przy ul. Mariackiej 46/47 w 2023 roku.


Zapowiedź jubileuszowej wystawy Kazimierza Lemańczyka zatytułowanej "Morskie i Pomorskie" (2)

W dniu 15 stycznia 2024 r. /poniedziałek / o godz. 18.00 w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku zostanie otwarta jubileuszowa wystawa malarstwa Kazimierza Lemańczyka.

Rozmowa z artystą i relacja z wystawy będą dostępne na naszej stronie internetowej www.zpap-gdansk.pl i w mediach społecznościowych.

Miejsce: Galeria ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku

Wystawa czynna od 15.01-14.02.2024 r., od poniedziałku do piątku, w godz. 11.00-17.00.

kurator wystawy: Grażyna Tomaszewska Sobko

 

Rok 2023 był dla mnie rokiem znaczącym, ze względu na zbieg okrągłych rocznic: 70-lecie urodzin, 50 lat od pierwszej indywidualnej wystawy  45 od obrony dyplomu w Zakładzie Grafiki Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, w pracowni grafiki prof. Edmunda Piotrowicza.

Wystawa w Galerii Związku Polskich Artystów Plastyków w Gdańsku wzbogaca cykl realizowanych przy tej okazji przedsięwzięć „WYSTAWY JUBILEUSZOWE – W 50 LAT od pierwszej indywidualnej wystawy”.

 Morze to temat, który od najwcześniejszych lat nieustannie przewija się przez całą moją twórczość. Miejscami moich artystycznych penetracji w Polsce to przestrzeń całego wybrzeża Morza Bałtyckiego, od Szczecina do Kątów Rybackich (Krynicy Morskiej), ze szczególnym akcentem na województwo pomorskie i jego stolicę - miasto Gdańsk. Równolegle powstawały prace, będące wynikiem inspiracji m.in. trzytygodniowym pobytem na greckich Cykladach we wrześniu 2011 roku oraz w Rumunii i Bułgarii (m.in. Warnie i Nesebyrze nad Morzem Czarnym) w sierpniu i wrześniu 2014 roku.  Kolejny istotny element mojej działalności twórczej na przestrzeni tych pięćdziesięciu lat stanowią kontakty z Francją. Zapoczątkowany pierwszym spotkaniem z Normandią i Bretanią w 1987 roku okres inspiracji tematami francuskimi trwa do dzisiaj. Dziesięciokrotne pobyty umożliwiły poznanie prawie całego wybrzeża Normandii (od Mont-Saint-Michel do Fecamp) i część atlantyckiego wybrzeża Bretanii – region Quimper (Finistere).  Nowsze to efekt pięciotygodniowego pobytu studyjnego w Normandii, w okresie od końca czerwca do początku sierpnia 2018 roku, oraz późniejsze obrazy powstałe z inspiracji tym pobytem.Prace plenerowe powstały m.in. na ulicach Bayeux, w miejscowościach Arromanches-les-Bains, Asnelles, w portach Grandcamp-Maisy, Honfleur, Saint-Vaast-la-Hougue, Barfleur oraz moim ulubionym Port-en-Bessin-Huppain. Najnowsze prace powstały w czasie i po (prawie miesięcznym) pobycie w Normandii i Paryżu w lipcu 2023 roku. W tym czasie również eksponowana była, w sali wystawowej w Mediatece w Bayeux, ekspozycja mojego malarstwa pod nazwą „FASCINATION DE LA MER” („MORSKIE FASCYNACJE”.
 Najważniejsze realizowane przeze mnie cykle: „ŚWIATŁO I WODA” - obecny w mojej twórczości od samego początku. „MAŁE PORTY” - temat realizowany od roku 1970. „NORMANDIA” - cykl realizowany od roku 1987. „ŚWIATY” - cykl realizowany od roku 2010.

 

Prezentowana w Galerii ZPAP w Gdańsku wystawa nosi tytuł: „MORSKIE I POMORSKIE”. Gromadzi wybór prac z ostatnich lat spośród powyżej wymienionych cykli oraz symbolicznie, z okazji Jubileuszu, kilka spośród starszych. Prace realizowane są w wielu technikach: olej, akryl, akwarela, pastel, rysunek, techniki mieszane i własne.   Kazimierz Lemańczyk

 




KAZIMIERZ LEMAŃCZYK (1953), artysta plastyk.
  Od 1973 roku studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom obronił w pracowni grafiki prof. Edmunda Piotrowicza w 1978 roku. Jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy, gdzie w 1973 roku uzyskał tytuł technika sztuk plastycznych w zakresie specjalności techniki graficzne.  Dorobek artystyczny Kazimierza Lemańczyka jest zróżnicowany, tak tematycznie, jak i pod względem wykorzystywanych technik i środków. Obok grafiki artystycznej, tworzy w technikach malarskich – do najczęściej stosowanych przez artystę należy akwarela. Oprócz klasycznych olejów i akryli, a także pasteli, posługuje się równie często technikami mieszanymi oraz własnymi, uzyskując oryginalne efekty fakturowe, teksturowe i kolorystyczne. Równolegle zajmuje się m.in. projektowaniem graficznym i poligraficznym, wystawiennictwem oraz fotografią artystyczną. Od kilkudziesięciu lat zajmuje się edytorstwem. Prezentował swoją twórczość na 55 wystawach indywidualnych, w tym za granicą, a także na wielu wystawach zbiorowych w kraju oraz prezentacjach sztuki polskiej za granicą (m.in. Francja, Niemcy). Członek Związku Polskich Artystów Plastyków.    Prace w krajach: Austria, Belgia, Bułgaria, Czechy, Francja, Holandia, Kanada, Niemcy, Stany Zjednoczone, Watykan, Węgry, Wielka Brytania.


INDYWIDUALNE PREZENTACJE (bez wcześniejszych do 2006 roku):

 Rok 2023 był dla mnie rokiem znaczący, ze względu na zbieg okrągłych rocznic: 70. urodziny, 50 lat od pierwszej indywidualnej wystawy oraz 45 od obrony dyplomu w Zakładzie Grafiki Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, w pracowni grafiki prof. Edmunda Piotrowicza. Te daty stały się okazją do prezentacji wyboru prac spośród mojego dorobku twórczego na kilku ekspozycjach, z których trzy zostały otwarte w 2023 roku. Kuratorem wystaw była dr Martyna Maria Lemańczyk. Kolejne w roku 2024. Wydarzenia te wpisały się w program Europejskiej Nocy Muzeów, której edycja miała miejsce w sobotę 13 maja 2023 r.

  „WYSTAWY JUBILEUSZOWE – W 50 LAT od pierwszej indywidualnej wystawy”:
                                                   ODSŁONA I – „Światło i woda II” w Muzeum Historyczno-Etnograficznym w Chojnicach
                                                   ODSŁONA II – „Portrety” w Centrum Kultury w Chojnicach.  (maj – czerwiec 2023)
                                                   ODSŁONA III – „Fastination de la mer” w Mediatece w Bayeux.  (lipiec 2023

 „NORMANDIA. Zdarzenia” w Chojnickim Centrum Kultury (lipiec 2019);
 „NORMANDIA” Centrum Kultury Léopold-Sédar-Senghor w Port-en-Bessin, wystawa będąca  w dużej mierze przeniesieniem eksponowanej w MH-E w Chojnicach wspólnej wystawy  z Martyną Marią Lemańczyk (lipiec 2018);
„ KONIE” w zespole poklasztornym w Bayeux, gdzie eksponowana  jest słynna „tkanina z Bayeux” (lipiec 2018);
„NORMANDIA, BRETANIA” w  Galerii Sztuki Współczesnej  Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach. Wspólna wystawa z Martyną Marią Lemańczyk (październik 2016 - luty 2017);
 „KONIE” w Centrum Polskim w Brukseli (lipiec 2015 - marzec 2016);
„KONIE” w Muzeum Historyczno-Etnograficznym w Chojnicach  (grudzień 2014 - luty 2015);
"KAZIMIERZ LEMAŃCZYK – KONIE” foyer główne Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku (1- 30 maja 2014);
 „KAZIMIERZ LEMAŃCZYK – MALARSTWO” w Galerii Związku  Polskich Artystów Plastyków Okręgu Gdańskiego (marzec 2013);
„ŚWIATY”– malarstwo • rysunek” w Galerii Sztuki Współczesnej  we Włocławku  (2 grudnia - 31 grudnia 2011);
„POSZUKIWANIA”– malarstwo • grafika • rysunek” w BWA w Pile (5 sierpnia - 2 września 2011);
„LEMAŃCZYK – malarstwo • rysunek • grafika” w Muzeum Zachodniopomorskim w Bytowie (luty - marzec 2011);•   wystawa wraz z benefisem „W 35-lecie twórczości” w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach (listopad 2010 - styczeń 2011);
"FRANCUSKIE KLIMATY” w „Domu Bretanii” w Poznaniu, gromadząca prace głównie z Normandii oraz motywy z Bretanii i Paryża, (14 lipca - 19 września 2008);
„KONIE” w „Galerii w ratuszu” w Inowrocławiu  (marzec - kwiecień 2008);
„INTERPRETACJE” w Centrum Sztuki GALERIA EL w Elblągu  (maj - czerwiec 2007).



Jakub Błażejowski - wywiad z artystą (2)

 Jakub Błażejowski w rozmowie z kuratorką wystawy Grażyną Tomaszewską-Sobko

link do filmu: https://youtu.be/sqSms3VkraQ

 

Relacja fotograficzna z wernisażu wystawy rzeźbyJakuba Błażejowskiego (2)

 zatytułowanej "Defiguracja" w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku.
Wystawa ta jest kolejną z cyklu „BŁAŻEJOWSCY NA MARIACKIEJ” - Adam, Bartłomiej, Joanna Jakub 04.09-29.12.2023 r.
Wystawa czynna w dniach 04- 29.12.2023 r.
Kuratorka wystawy: Grażyna Tomaszewska-Sobko










 

Zapowiedź wystawy rzeźby Jakuba Błażejowskiego (2)

zatytułowanej "Defiguracja" w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku.

Wystawa ta jest kolejną z cyklu „BŁAŻEJOWSCY NA MARIACKIEJ” - Adam, Bartłomiej, Joanna Jakub 04.09-29.12.2023 r.

Wernisaż w dniu 04.12.2023 r. godz. 18.00 (poniedziałek)

Wystawa czynna w dniach 04- 29.12.2023 r.

Kuratorka wystawy: Grażyna Tomaszewska-Sobko

Jakub Błażejowski Urodził się w 1968 roku w Gdyni. W latach 1989-1995 studiował na Wydziale Rzeźby PWSSP w Gdańsku. Dyplom uzyskał w pracowni prof. Edwarda Sitka. Od 1992 roku jest związany z sopocką fundacją „SFINKS”. Od 1995 roku jest członkiem Gdańskiego Okręgu ZPAP. W latach 1999-2002 był członkiem Zarządu Okręgu ZPAP w Gdańsku. Brał udział w wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą, m.in.: w Warszawie, Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Gdańsku, Paryżu, Kilonii i Bremen. Jego prace znajdują się w wielu zbiorach prywatnych, m.in.: w Warszawie, Paryżu, Nowym Jorku i Tokio


JOANNA BŁAŻEJOWSKA - wywiad z artystką (2)

Joanna Błażejowska w rozmowie z kuratorką wystawy Grażyną Tomaszewską-Sobko.

Wystawa prac artystki  w galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku czynna do 30 listopada 2023 r.

link do filmu: https://youtu.be/YsxQdEhb91A

JOANNA BŁAŻEJOWSKA, absolwentka gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa, decyduje że moda stanie się jej językiem wypowiedzi artystycznej. To inspiracja tańcem współczesnym zapoczątkowuje pierwsze projekty i już w 1991 roku powstaje pierwsza kolekcja w bardzo osobistym stylu. Stąd bierze się idea mody o czystej linii, dążącej do doskonałości malarskiej i artystycznej, sublimującej każdą sylwetkę.
W ramach działalności marki ASKA, założonej w tym samym roku, artystka nie przestaje odnawiać się i co sezon proponuje nowe modele, które łączą estetykę form z komfortem naturalnych tkanin. Z czasem otwiera kilka punktów sprzedaży w Paryżu, który staje się jej miejscem zamieszkania:
pierwszy - dwa kroki od Placu des Vosges, następny w dzielnicy Saint Germain, i ostatni u stóp wzgórza Montmartre w18 Dzielnicy Paryża. Do marca 2019 roku większość modeli jest realizowana w rodzinnej pracowni artystki prowadzonej przez jej matkę, Marię Błażejowską.
Będąc obecna od wielu lat na targach mody we Francji, organizuje również pokazy swoich kolekcji. Oryginalność kreacji Joanny jest często zauważana przez francuska jak i polska prasę. Dzięki obecności w miejscach turystycznych, pozyskuję międzynarodową klientelę, co skłania ja w 2013 roku do otwarcia sklepu internetowego www.askaparis.com.

Styl ASKA
Mój styl cechują proste formy i drapowane, miękko układające się tkaniny; zestawienie kolorów: stonowanych ton sur ton lub kontrastujących ze sobą; modele o niewymuszonej elegancji, odpowiadające każdej sylwetce; stroje pulsujące życiem, grające na transformacjach: klasyki na nowo interpretowane akcentowane oryginalnymi modelami, takimi jak sukienki- spadochrony, zdekonstruowane kimona dos nu (bez pleców). W kolekcji ASKA zdarza się, że spódnice są sukienkami, szale stają się eleganckimi fartuchami i bolerkami, płaszcze cache-cœur przewiązywane paskiem-krawatem przekształcają się w szykowne sukienki.

EKO-DRUK
Technika Eco Print to technika druku stworzona przez australijską farbiarkę Indię Flint. Dzięki tej metodzie możliwe jest komponowanie prawdziwych obrazów na bazie liści, kwiatów, kory, jagód itp., ułożonych na tkaninie, którą owija się i wiąże wokół gałęzi, a następnie gotuje na parze lub w wodzie.
Joanna dała się uwieść pikturalnej stronie tej techniki,w której duch permanentnej kreacji daje upust niemal nieskończonej grze kształtów i kolorów.
Joanna Błażejowska w 2017 roku nawiązała kontakt z Beatą Jarmołowską, polską artystką, która rozwinęła tę metodę w swoich licznych kreacjach. W ten sposób rozpoczęły współpracę, z której w lecie 2018 roku narodziła się pierwsza kolekcja z nadrukiem ekologicznym. Efekty są zaskakujące, czasem przypominają akwarelę, czasem sepię lub tusz indyjski, z liniami na przemian rozmytymi, mocnymi i dobrze zdefiniowanymi.
Technika ta tym bardziej zachwyciła Joannę, ponieważ jest ona przyjazna środowisku. Od tamtego momentu artystka zaczęła sama tworzyć własne druki, wzbogacając technikę eco printu wprowadzając inne media, które pozwalają na osiągnięcie nowych efektów kolorystycznych czy fakturowych.
Powstaje coraz więcej unikatowych modeli, tkanin dekoracyjnych i drukowanych obrazów czego efektem jest niniejsza wystawa.

BARTEK BŁAŻEJOWSKI - wywiad z artystą (2)

Bartek Błażejowski w rozmowie z kuratorką wystawy Grażyną Tomaszewską-Sobko.

Wystawa czynna do 31.10.2023 r.

link do filmu: https://youtu.be/V7ubgb8Nopk


Zapowiedź wystawy tkaniny JOANNY BŁAŻEJOWSKIEJ (2)

zatytułowanej "Horyzonty" w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku
Wystawa ta jest kolejną z cyklu „BŁAŻEJOWSCY NA MARIACKIEJ” - Adam, Bartłomiej, Joanna Jakub 04.09-29.12.2023 r.
Wernisaż zaplanowany jest w dniu 03 listopada 2023 r. godz. 18.00 (piątek)
Wystawa czynna w dniach 03- 30.11.2023 r.
Kuratorka wystawy: Grażyna Tomaszewska-Sobko

 

JOANNA BŁAŻEJOWSKA Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
W 1991 roku projektuje pierwsze własne modele, które sygnuje metką AŚKA.
Od 1995 roku mieszka i pracuje w Paryżu. Styl AŚKI to neoromantyczne, wielowarstwowe kompozycje materii, kolorów i faktur, harmonijnie układających się na sylwetce i zapewniających swobodę ruchu. Inspiracją dla projektantki jest taniec i elementy ludowe.
Kreacje marki AŚKA łączą w sobie szlachetny charakter tkanin i oryginalność form. Od 1998 roku AŚKA przygotowuje dwie kolekcje pret-a-porter rocznie, każda składająca się z około 50 modeli.
W latach 1998-2010 AŚKA prowadzi stoisko w renomowanym „Boutik 102” w paryskich Halach, w którym prezentują ubrania młodzi, dobrze zapowiadający się projektanci.
W latach 2000-2010 Joanna prowadzi swój autorski sklep, który usytuowany jest w sercu Paryża, w pobliżu Placu Vogezów. Zwolenniczki swobodnej elegancji naznaczonej nutą oryginalności z upodobaniem odwiedzają jej butik.
Do grona klientek AŚKI należą m.in. młode francuskie aktorki. W marcu 2002 roku AŚKA prezentuje po raz pierwszy swoją zimową kolekcję, podczas tygodnia pokazów mody pret-a-porter w Paryżu, w Galerii Nikki Diana Marquardt. Sześć miesięcy później, w październiku 2002 powtarza z sukcesem to doświadczenie, demonstrując swoją kolekcję letnią w hotelu Clairon St James&Albany.
Pojawia się przy tym na liście prestiżowego kalendarza pokazów mody pret-a-porter. Od tamtej pory AŚKA bierze udział w wielu imprezach związanych z modą we Francji i w Polsce.
Regularnie uczestniczy w profesjonalnym salonie „Prêt-à-Porter”, który dwa razy do roku odbywa się w Paryżu. Stylistka prezentuje także swoje kolekcje we własnym show-roomie. Jej kreacje sprzedawane są w wielu butikach we Francji i na świecie (Szwajcaria, Irlandia, Holandia, Hiszpania, Włochy, USA, Japonia, Arabia Saudyjska, Australia, Rosja).

Prace Bartka Błażejowskiego (2)

prezentowane na wystawie rysunku zatytułowanej "Chaos" w galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku

fot. Bartek Błażejowski






















Zapowiedź wystawy rysunku BARTKA BŁAŻEJOWSKIEGO (2)

w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku

Wystawa ta jest kolejną z cyklu „BŁAŻEJOWSCY NA MARIACKIEJ” - Adam, Bartłomiej, Joanna Jakub 04.09-29.12.2023 r.

Wernisaż zaplanowany jest w dniu 06.10.2023 r. godz. 18.00 (piątek)
Wystawa czynna 02- 31.10..2023 r.

Kuratorka wystawy: Grażyna Tomaszewska-Sobko

Bartłomiej Błażejowski

Urodził się w 1970 roku. W 1990 r. ukończył Liceum Plastyczne w Gdyni. W 1996 r. obronił dyplom w Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem prof. Jerzego Krechowicza z grafiki projektowej oraz z rysunku pod kierunkiem Wiesława Zaremby. Ważniejsze nagrody: dzieło plastyczne Schwan Stabilo pt. „Ja dzisiaj” (1994), plakat z okazji Światowego Dnia Telekomunikacji (1996), konkurs na dekorację Gdańska z okazji 1000-lecia Miasta (1997) realizacja dekoracji ul. Długiej od 20 lat, praca artystyczna inspirowaną nanomedycyną, NanoArt 2017, Galeria Roi Dore, Paryż. Otrzymał stypendium dla twórców kultury Województwa Pomorskiego (2021). Brał udział w wielu wystawach w kraju i za granicą, m. in: w Parlamencie w Bremen w Niemczech, w Parlamencie w Kilonii w Niemczech, w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej, na Festiwalu Sztuki Młodych Miast Nadbałtyckich - ArtGenda`96 w Kopenhadze w Danii, w Galerii Ars Polona w Warszawie, Galerii PGS w Sopocie, European Gallery w Nowym Jorku, w wystawie „Błażejowscy” w Muzeum Miasta Gdyni, Roi Dore w Paryżu. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach w kraju i za granicą (Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Irlandia, Szwajcaria, Izrael, Wietnam, Stany Zjednoczone Ameryki). Był organizatorem i kuratorem kilku dużych wystaw w kraju i za granicą, m. in. w Parlamentach w Bremen i Kilonii w Niemczech i w Senacie RP w Warszawie. W latach 2001-2009 był członkiem rady Muzeum Miasta Gdyni. Od 1998 roku jest członkiem Zarządu Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Gdańskiego. Od 2019 roku jest prezesem Okręgu Gdańskiego ZPAP. Uprawia rysunek, malarstwo, grafikę artystyczną, grafikę reklamową oraz projektowanie wnętrz.


Relacja w TVP Kultura z wystawy Mariusza Hoffmana (2)

 Relacja w TVP3 Panorama Kultura w dniu 26.08..2023 r. z  wystawy plakatów Mariusza Hoffmana w Galerii ZPAP przy ul.Mariackiej 46/47 w Gdańsku.

link: https://gdansk.tvp.pl/72278303/26082023



Adam Błażejowski - wywiad z artystą (2)

Adam Błażejowski w rozmowie z kuratorką wystawy - Grażyną Tomaszewską-Sobko.

link do rozmowy: https://youtu.be/WCmsvE1y0tU

 

Zapowiedź wystawy malarstwa ADAMA BŁAŻEJOWSKIEGO (2)

Wystawa jest pierwszą z cyklu „BŁAŻEJOWSCY NA MARIACKIEJ” - Adam, Bartłomiej, Joanna, Jakub 04.09-29.12.2023 r.
Miejsce: Galeria ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku
Wernisaż  w dniu 04.09.2023 r. godz. 18.00 (poniedziałek)
Wystawa czynna 04- 28.09.2023 r.
Kuratorka wystawy: Grażyna Tomaszewska-Sobko
 
ADAM BŁAŻEJOWSKI - urodził się 16.10.1935 r. w Nogorzanach k. Sanoka.
Od 1965 r. jest członkiem Gdańskiego Okręgu ZPAP. Od 1950 r. uczęszczał do PLTP w Bydgoszczy. W latach 1954-1956 był aktywny artystycznie w pracowni malarstwa i rzeźby Okręgu Wojska Polskiego w Bydgoszczy, a w latach 1956-1964 w pracowni plastycznej Marynarki Wojennej w Gdyni. W latach 1957-1966 współpracował w zakresie malarstwa i wystawiennictwa z Kazimierzem Ostrowskim.
Ważniejsze wystawy: Dom Wojska Polskiego, Warszawa (1954, 1955); „Teatr 38”, Kraków (1963); Bydgoszcz, BWA (1955, 1966); Muzeum na Majdanku (1967); BWA, Sopot (1968); Muzeum na Zamku w Lublinie (1968); wystawa rysunku, GTPS, Gdańsk (1988); wystawa „Błażejowscy”, Muzeum Miasta Gdyni (2010).Brał udział w wystawach zbiorowych organizowanych przez ZPAP, a także prezentował swoją twórczość na wystawach indywidualnych w galeriach prowadzonych przez ZPAP.
Za dokonania twórcze odebrał wiele nagród i wyróżnień m.in.: Dom Wojska Polskiego, Warszawa - malarstwo i rzeźba (1954, 1955); Wystawa Młodych - malarstwa, rzeźby i grafiki w Sopocie - nagroda prasy i publiczności za malarstwo, nagroda Prezydenta Miasta Gdyni za malarstwo (1968); Biennale Sztuki Gdańskiej - medal za malarstwo (1979); Medal Miasta Helu (1978); Medal Zasłużony Ziemi Gdańskiej (1979); nagrody za malarstwo na plenerach krajowych i zagranicznych.
Ważniejsze projekty i realizacje:
ORP „Burza” - projekt i wykonanie ekspozycji „1000 lat Polski na morzu”; kurtyna dla Zespołu Estradowego Marynarki Wojennej - współpraca z K. Ostrowskim; Pomnik Obrońców Helu - projekt i realizacja; monument na wjeździe do Helu; monument, płaskorzeźba „50 lat portu Władysławowo”; Instytut Kultury Polskiej w Londynie - wystrój wnętrz, kowalstwo artystyczne; Bank BGŻ w Gdańsku - kowalstwo artystyczne: żyrandole, lampy, kinkiety mosiężne; Bank Gdański, ul. 10 Lutego w Gdyni - odtworzenie zabytkowych żyrandoli i kinkietów zrabowanych po 1945 r.; wiele elementów kowalskich na terenie Starego Miasta w Gdańsku i województwa pomorskiego; ruchomy strop akustyczny wykonany w miedzi dla studia nagrań S1 TVP, Warszawa. W latach 2000-2005 podczas pobytu w Paryżu wykonał kilka projektów i realizacji wystrojów wnętrz galerii i salonów mody. Razem z Jakubem Błażejowskim jest autorem projektu pomnika Poległych Obrońców Helu na cmentarzu w Helu.

Relacja fotograficzna z wernisażu wystawy plakatu MARIUSZA HOFFMANA_

 zatytułowanej "Plakat teatralny...i" prezentowanej w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku.

Ekfrazy czytały: Agnieszka Tomik - Powaga wiersz Sławomir Jerzy Ambroziak - liryki; Agnieszka Smugła; Grażyna Witkowicka; Ewa Ilińska, Gabriela Szubstarska.
Wystawa czynna do 30 sierpnia 2023 r.

 








Czytaj więcej: Relacja fotograficzna z wernisażu wystawy plakatu MARIUSZA HOFFMANA_

Zapowiedź jubileuszowej wystawy Mariusza Hoffmana zatytułowanej "Plakat teatralny...i" (2)

w Galerii ZPAP przy ul.Mariackiej 46/47 w Gdańsku
 
Wernisaż w dniu  31 lipca 2023 r. o godz. 18.00.
Wystawa czynna w dniach 31.07-30.08.2023 r. w godz. 11.00-17.00 od poniedziałku do piątku
 
kuratorka wystawy Grażyna Tomaszewska-Sobko
 

MARIUSZ HOFFMAN Studiował w latach 1977-1983 na Wydziale Malarstwa i Grafiki PWSSP w Gdańsku. Dyplom z grafiki uzyskał w pracowni profesora Jerzego Krechowicza. Studia malarskie i rysunku odbył w pracowni profesora Kiejstuta Bereźnickiego. Od 1991 r. należy do Gdańskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków. W tej kadencji i w kadencji poprzedniej, sprawuje w Związku funkcję wiceprezesa.

 Od 1991 bierze udział w wystawach ZPAP, do którego należy od  1983.

Wystawy, m.in:

1993 - pierwsza indywidualna wystawa plakatów EMPIK 'Długi Targ" Gdańsk. 1995 – Indywidualna wystawa grafiki w Sopockim BWA „William Szekspir – "Cyfrowe grafiki i tradycyjny plakat”.

2018 -  wystawa zbiorowa twórców Okręgu Gdańskiego ZPAP „Wolność w Sztuce 3 Pokolenia”.

2019 -  indywidualna wystawa pt. „Mariusz Hoffman - Grafiki z Ekfrazą” we współpracy z Gdańskim Klubem Poetów i WMBP w Gdańsku.

2020 -  udział w wystawie prac wykładowców Akademii Sztuki PJATK w Galerii "Stacja Kultura" – Biblioteka Rumia.

2021 - "Wystawa pokonkursowa Fortepian Szopena” w Dworku Sierakowskich w Sopocie, gdzie zdobył główną nagrodę w konkursie  za "Obraz+Wiersz".

2021 -  wystawa zbiorowa – "Skąd przychodzimy?, kim jesteśmy?, dokąd zmierzamy?, to wystawa w której wystąpił w dwóch rolach – kuratora oraz uczestnika, wraz z artystami z pracowni grafiki z w 2021, w Galerii ZPAP Dom Liter w Gdańsku.

2022 – wystawa zbiorowa artystów Okręgu Gdańskiego ZPAP  „Kształtem miłości piękno jest” Artysta wobec wyzwań współczesności.

Swoje prace prezentował na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych.  Współpracuje z gdańskimi ośrodkami kultury i wydawnictwami. Wykonuje projekty plakatów, okładek do książek, ilustracji, uprawia grafikę artystyczną i użytkową. Projektuje i publikuje plakaty teatralne dla teatrów i filharmonii z całej Polski. Zajmuje się również malarstwem sztalugowym.
W swoim dorobku posiada wiele projektów znaków graficznych, ( w latach 1993 do 1995 znakiem jego pomysłu posługiwał się Teatr Wybrzeże w Gdańsku), okładek do płyt, projektów reklam oraz opakowań. Od 2013 r. zajmuje się również pracą pedagogiczną. Wykłada grafikę i projektowanie komputerowe DTP, prowadzi zajęcia z cyfrowej edycji publikacji w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych i w latach poprzednich także w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

 

 Jego prace są nacechowane pomysłowością i smakiem artystycznym oraz sprawnym graficznym warsztatem. Podnosi je do rangi sztuki, nawiązując twórczo do polskiej szkoły plakatu, ale idzie własną drogą. Tworzy prace w swobodnej grze wyobraźni i emocji ocierając się o to co pozarealne i poetyckie. Stanisław Seyfried krytyk sztuki.

 


 

 

Monika Dętkoś - wywiad z artystką. (2)

Monika Dętkoś w rozmowie z kuratorką wystawy Grażyną Tonaszewską-Sobko.

link do filmu: https://youtu.be/YMb3O7JtXXI

Uroczystość wręczenia Elżbiecie Makule-Hajdun i Janowi Miśkowi Nagród Prezydent Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury (2)

link do filmu: https://youtu.be/mdnFjMiZ9S4

Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury (2)

Uroczystość wręczenia Elżbiecie Makule-Hajdun i Janowi Miśkowi Nagrody Pani Prezydent Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury .
W dniu 21 czerwca 2023 r. o godz. 18.00 w siedzibie ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku , w dniu finisażu wystawy jubileuszowej Jana Miśka Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury w imieniu Pani Aleksandry Dulkiewicz - Prezydenta Miasta Gdańska wręczali :
 
Pan Andrzej Stelmasiewicz - Przewodniczący Komisji Kultury i Promocji w Radzie Miasta Gdańska, Przewodniczący Kapituły Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury,
 
Pani Marta Kąkel - Inspektor w Biurze Prezydenta Miasta Gdańska do spraw Kultury
 
Spotkanie prowadziła kuratorka Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej - Grażyna Tomaszewska-Sobko.
 
fot. Ela Scibor






Zapowiedź wystawy MONIKI DĘTKOŚ (2)

Zapowiedź jubileuszowej wystawy malarstwa MONIKI DĘTKOŚ  w Galerii ZPAP przy ul.Mariackiej 46/47 w Gdańsku
Wernisaż w dniu 26 czerwca 2023 r. o godz. 18.00.
Wystawa czynna w dniach 27.06-26.07.2023 r. w godz. 11.00-17.00 od poniedziałku do piątku
kuratorka wystawy Grażyna Tomaszewska-Sobko
 
MONIKA DĘTKOŚ
Urodzona w 1974 roku. Mieszka i tworzy w Sopocie. W 1994 ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy na wydziale grafiki. Studia na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku rozpoczęła w roku 1994 .Dyplom ukończenia studiów na wydziale Malarstwa i Grafiki w pracowni Prof. Kiejstuta Bereżnickiego oraz Grafiki Warsztatowej ( aneks) u prof. Czesława Tumielewicza uzyskała w roku 2001.
1999 - Wyróżnienie w konkursie na rysunek w A.S.P – Gdańsk
2002 - Udział w corocznym konkursie "Obraz Roku" organizowanym przez magazyn Art & Business
2002 - Wystawa "Znajomi z nad morza" Galeria bezdomna – Gdańsk Stocznia, Gdańsku, współprowadzenie Warsztatów Artystycznych,
2003 - Wystawa "Cel i Wartość" Galeria CSW Łaźnia w
2003 - Wystawa konkursowa Międzynarodowego Festiwalu Działań Teatralnych i Plastycznych "Zdarzenia" Tczew - Europa.
2004 - Finalistka konkursu ,,Obraz Roku 2004” magazyn Art & Business, wystawa, Pałac Królikarnia Muzeum im. X.Dunikowskiego Warszawa.
2003 - Wystawa Ratusz Staromiejski Gdańsk.
2004 - Wystawa Galeria The Other Way Kraków.
2005 - Wystawa przed aukcyjna ,,Obraz Roku 2004,, D.A. Rempex - Warszawa.
2005- Wystawa konkursowa Biennale Małych Form Malarskich,Galeria Sztuki “Wozownia” Toruń
2005 - Międzynarodowe Sympozjum Artystyczne ,wystawa Rostock Niemcy.
2006 - Wystawa Clubogaleria Soho - Sopot.
2006 - Wystawa Wolna Pracownia PGR ART/Kolonia Artystów - Gdańsk.
2007- Alternatywa Cukrownia wystawa– projekt Pruszcz Gdański
2007 - Kużnia Wodna w Oliwie, oddział Muzeum Techniki w Warszawie.
2008- Wystawa przedaukcyjna 1. Aukcja Młodej Sztuki, Desa Unicum, Warszawa.
2008- Wystawa XXII Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego, Zamek Książąt Pomorskich, Szczecin.
2009 - wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Malarskim ,,Obraz przestrzeni publicznej” oraz nagroda miasta Rzym Diploma di Merito we Włoszech.
2009 - 1. Wystawa Malarstwa i Grafiki ,,Barwy Polskie w Rzymie,, Cascina Farsetti -Włochy
2010 - 2. Międzynarodowy Konkurs Malarski ,, Przestrzeń Publiczna- Konteksty,,
Galeria Sztuki Współczesnej PROFIL Centrum Kultury Zamek, Poznań
2011 - ,,Ciało,, Stricte, Kawiarnia Między Nami, Warszawa
2011 - 101+1 Pięknych Obrazów, Wielka Wystawa Polskiego Malarstwa Współczesnego, Galeria DAP, Warszawa
2014 - Love is the air , wystawa i aukcja sztuki współczesnej., Dom Aukcyjny w
Sopocie, Galeria Nowy Świat , Warszawa
2014 - Wystawa przedaukcyjna Bator Tabor, Galeria Zachęta, Warszawa
2015 - Wystawa World Child Cancer, USEUM, Londyn
2015 - Targi Sztuki, Designu i Idei, Euro styl, Gdańsk
2018 - III Ogólnopolski Konkurs Malarski im. Leona Wyczółkowskiego, Galeria Sztuki Współczesnej BWA, Bydgoszcz
2018 - Wystawa BURGAS I GDAŃSK W WARSZAWIE – /projekt od morza do
morza/ , Galeria Bik Warszawa, Burgas, Sofia ,Bułgaria .
2018 - Wystawa GDAŃSK W BURGAS- / projekt od morza do morza/, Galeria
Petko Zadgorski, Bułgaria.
Od 2018 roku członkini Związku Polskich Artystów Plastyków w Gdańsku.
2018 - finalistka III. Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Leona Wyczółkowskiego Galeria BWA, Bydgoszcz.
2018 - Międzynarodowa wystawa ,,Szara strefa" Instytut Cybernetyki Sztuki, Gdańsk.
2018 - Wystawa ,,Wolność w Sztuce" - 3 Pokolenia, Forum Gdańsk 2019 - Wystawa ,,Magia Morza" , Galeria ZPAP, Gdańsk 2020 - Wystawa ,,Maski, Maski, Maski, Galeria ZPAP, Gdańsk.
2020 - Wystawa indywidualna Galeria Sztuki Współczesnej BWA, Włocławek.
2021 - Międzynarodowy Jesienny Salon Sztuki- konkurs Galeria BWA Ostrowiec Świętokrzyski.
2022 - Wystawa ,,Kształtem miłości piękno jest" Artysta wobec wyzwań współczesności, wystawa twórców Okręgu Gdańskiego ZPAP, Forum Gdańsk.
 






 
 
 

Relacja w TVP Kultura z wernisażu Jana Miśka (2)

Relacja w TVP3 Panorama Kultura w dniu 10.06.2023 r. z wernisażu wystawy Jana Miśka w Galerii ZPAP przy ul.Mariackiej 46/47 w Gdańsku.
Wystawa czynna do 21 czerwca 2023 r.

Jan Misiek - wywiad z artystą (2)

Jan Misiek w rozmowie z kuratorką wystawy Grażyną Tomaszewską-Sobko.

link do wywiadu:  https://youtu.be/G52bN8Hp_Zs


KOMUNIKAT (2)

Biuro i Galeria Okręgu Gdańskiego ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku w dniu 9 czerwca 2023 r. (piątek) będą zamknięte.


 

Elżbieta Makuła-Hajdun - wywiad z artystką (2)

Elżbieta Makuła-Hajdun w rozmowie z kuratorką wystawy Grażyną Tomaszewską-Sobko.

Wystawa czynna do 24 maja 2023 r.

link do wywiadu: https://youtu.be/KPKcBosFrRY


Zapowiedź wystawy kolażu Jana Miśka (2)

W dniu 29 maja 2023 r. o godz. 18.00 zapraszamy do Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku na wernisaż wystawy Jana Miśka zatytułowanej "Pamięć luster"
Wystawa będzie czynna w dniach 29.05-21.06.2023 r. ,od poniedziałku do piątku w godzinach 11.00-17.00.
kuratorka wystawy: Grażyna Tomaszewska-Sobko

JAN MISIEK_Malarz i grafik. Tworzy kolaże i książki artystyczne. Członek międzynarodowej grupy artystycznej Groupe Chanteloube.

 urodził się w Słupsku w 1949 r. W 1975 r. uzyskał dyplom z malarstwa w pracowni prof. Władysława Jackiewicza. Był redaktorem graficznym Wydawnictwa Morskiego (1979-1990) i miesięcznika „Pomerania” (1995-1999).

Artysta najbardziej znany jest ze swoich kolaży odwołujących się do wspomnień. Maluje również tempery abstrakcyjne. Ponadto tworzy grafikę projektową: plakatową, książkową           i katalogową.

Swoje prace prezentował na ponad 120 wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą, między innymi w : Kuratorium der Willibald-Kramm-Preis-Stiftung, Heidelberg, Niemcy (1992); Vruggink Gallery, Zutphen,Holandia (1995); Galerie Neuropa, Heidelberg, Niemcy (1995); Inter-Art Galerie, Stuttgart, Niemcy (1997); Villa Cicogna, Bisuschio-Varese, Włochy (1999); Galeria EL, Elbląg (1976, 2001); Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku (2002); Galerie Hang.art, Grenoble, Francja (2004); Muzeum Narodowym w Gdańsku (1998, 2005); Muzeum Regionalne w Toruniu (2006);  Maire de Montaud, Montaud, Francja (2007); Muzeum Historii Miasta Gdańska (1998, 2006, 2008); Galeria Wozownia, Toruń (2009); Galeria Test, Warszawa (2010); Alytaus Kraštotyros muziejus, Litwa (2009);  Instytut Polski w Pradze, Czechy (2009); Musashino Art University Museum, Tokio, Japonia (2011);  Galeria Ex Nihilo, Grenoble, Francja (2014); Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku (2015); Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie (1999, 2015); Centrum Sztuki Moulins de Villancourt, Grenoble, Francja (2017); Heidelberger Kunstverein, Heidelberg, Niemcy (2019); Dom Uphagena ,Gdańsk (2021).

Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych w Gdańsku, Toruniu, Druskiennikach, Lęborku, a także w zbiorach Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Stadtamt w Heidelbergu, Muzeum Książki artystycznej w Łodzi oraz prywatnych kolekcjach w Polsce i wielu krajach Europy.


Zapowiedź wystawy rysunku Elżbiety Makuły-Hajdun (2)

Już w najbliższy poniedziałek 24 kwietnia 2023 r. o godz. 18.00 zapraszamy do Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku na wernisaż wystawy Elżbiety Makuły-Hajdun zatytułowanej " Zapis dźwięku"

Wystawa będzie czynna w dniach 24.04-24.05.2023 r. , od poniedziałku do piątku w godzinach 11.00-17.00.

kuratorka wystawy: Grazyna Tomaszewska-Sobko

 
Muzyka jest najbardziej abstrakcyjną ze sztuk.  Żyjemy zanurzeni w dźwiękach, tak jak jesteśmy wciąż otoczeni obrazami.  Sztuką wizualną, jak i muzyką nazywamy tylko fragmenty, które wyodrębnia ze świata i zapisuje artysta.
Ta wystawa zawiera mój subiektywny zapis dźwięków, które mnie otaczają. Elżbieta Makuła-Hajdun
 






Olena Ulyanova - wywiad z artystką (2)

Olena Ulyanova w rozmowie z kuratorką wystawy- Grażyną Tomaszewską-Sobko

link do wywiadu: https://youtu.be/pWiZWMBoOxA

 

Maja Kiszkurno i Małgorzata Rypina-Truszkowska w TVP3 Panorama Kultura 11.03.2023 r. (2)

Relacja w TVP3 Panorama Kultura w dniu 11.03.2023 r. z wernisażu wystawy Mai Kiszkurno i Małgorzaty Rypina-Truszkowskiej w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku.
Wystawa czynna do 22 marca 2023 r.


Zapowiedź wystawy Oleny Ulianovej (2)

Zapraszamy na wernisaż wystawy OLENY ULIANOVEJ zatytułowanej "Opowieści starego drzewa Filberta" w dniu 27 marca .2023 r. o godz.18.00 do Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku.
Wystawa będzie czynna w dniach 27.03-19.04.2023 r.
 
OLENA ULIANOVA
Wykształcenie i doświadczenie:
- dyplom Chersońskiego Krajowego Instytutu Pedagogicznego (obecnie Uniwersytetu),
- dyplom Chersońskiej Szkoły Plastycznej,
- certyfikat graficznego design-u Uniwersytetu Georgia w Stanach Zjednoczonych,
- członkini Narodowego Związku Artystów Ukrainy, Międzynarodowej Organizacji TAFA (artyści pracujący z tekstyliami, włóknami itp.), Amerykańskiej Asocjacji SDA (design powierzchni), Europejskiej Sieci Tekstylnej, Związku Polskich Artystów Plastyków.
- animatorka społeczna, prowadząca moderację zajęć, prowadząca promocję w mediach społecznościowych, z doświadczeniem w koordynacji projektów; edukatora,
- lektor języka angielskiego,
- osoba biegle posługująca się językiem angielskim, rosyjskim oraz ukraińskim, polskim,
- aktywna artystka pracująca z tkaninami, włóknami i barwikami, w tym barwnikami naturalnymi uzyskiwanymi autorską metodą z liści roślin;
- prowadząca Autorską Galerią Sztuki Szary Ganek w Pruszcz Gdańskim,
- fundatorka i prezes Fundacji KIWI Kreatywność Inicjatywa Wielokulturowość Integracja.
Osiągnięcia:
- I miejsce w Konkursie Artystycznym Gminy Pruszcz Gdański "Pociąg do Sztuki 2020",
- autorka książki o naturalnych metodach barwienia „Ślady Wysokich Drzew”, książka napisana na stypendium marszałka województwa Pomorskiego 2020,
- wyróżnienie w Konkursie Artystycznym Gminy Pruszcz Gdański "Pociąg do Sztuki 2019"
- autorka książki o naturalnych metodach barwienia The Handbook of Amateur Natural Dyeing and
Printing - książka napisana na stypendium kulturalne miasta Gdańsk, 2018r.,
- I miejsce w Konkursie Artystycznym Gminy Pruszcz Gdański" Pociąg do Sztuki 2018",
- Nagroda Burmistrza Pruszcza Gdańskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury 2018r.,
- nominacja do nagrody Osobowość Roku Kapituły redakcji "Dziennika Bałtyckiego" 2018
- personalna wystawa prac „Opowieści wydm południowych” sztuka tekstylna; Filharmonia Bałtycka, Gdańsk, 2017r.,
- publikacje n.t. własnych technik stosowania naturalnych barwników w amerykańskim czasopiśmie ALTERED Couture z 2014, 2015, 2017r.,
- wykład o autorskiej technice druku botanicznego "contact dyeing" na Konferencji Eco Fun, Warszawa, 2016r.,
- udział w projekcie Ukraina/Polska Tkanina Współczesna Zagadnienia Malarskie. Wystawa towarzysząca Międzynarodowemu Triennale Tkaniny - Łódź 2016r.,
- uczestniczka narodowej wystawy sztuki, Kijów, Ukraina 2014 r.,
- artysta roku 2014 miasta Chersoń, Ukraina 2014r.,
- laureatka I Narodowego Triennale Tkaniny Artystycznej, Ukraina, 2007r.
 










Maja Kiszkurno i Małgorzata Rypina-Truszkowska - wywiad (2)

Maja Kiszkurno i Małgorzata Rypina-Truszkowska w rozmowie z kuratorką wystawy Grażyną Tomaszewską-Sobko.
Wspólna wystawa zatytułowana "Symbioza form" dostępna dla zwiedzających do dnia 22 marca 2023 r.

Prace prezentowane na wystawie "Symbioza form" (2)

Prace Mai Kiszkurno i Małgorzaty Rypina-Truszkowskiej prezentowane na wystawie zatytułowanej "Symbioza form" w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku.
Wystawa czynna do 22 marca 2023 r.












Relacja fotograficzna z wernisażu wystawy "Symbioza form" (2)

Relacja fotograficzna z wernisażu wystawy Mai Kiszkurno i Małgorzaty Rypina-Truszkowskiej zatytułowanej "Symbioza form" w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku.
Wystawa czynna do 22 marca 2023 r.








Zapowiedź wystawy Mai Kiszkurno i Małgorzaty Rypina-Truszkowskiej (2)

Zapraszamy na wernisaż wystawy MAI KISZKURNO I MAŁGORZATY RYPINA-TRUSZKOWSKIEJ w dniu 20.02..2023 r. o godz.18.00 do Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku.
Wystawa będzie czynna w dniach 20.02-22.03.2023 r.
”SYMBIOZA FORM” To odzwierciedlenie ponadczasowości pracy z tworzywem (gliną, tuszem) i formą, która ukazuje osobiste dążenie artystek do doskonałości w swojej twórczości. Sztuka winna być funkcjonalna i użyteczna, ale i zintegrowania z naturą, co przybliża ją do odbiorcy. Czysta forma grafik Małgorzaty przybliża nas do zamysłu twórców modernistycznych i szkoły Bauhausu. Tu nie ma przypadkowości, to dokładnie przemyślana wizualizacja procesu twórczego artysty. Natomiast symbioza w kolorze, kompozycji i formie prac Mai porusza struny, które zaczynają delikatnie drgać w naszej wyobraźni dając pełną wolność do własnej interpretacji obrazu, który jest hologramem myśli i założeń artystki.
Maria „Maja” Kiszkurno – urodzona w 1979 roku w Gdańsku. Od dziecka blisko sztuki i rękodzieła dzięki artystycznej duszy jej matki. W latach 1998-2000 lekcje malarstwa i historii sztuki pobierała u doktora Janusza Janowskiego. W 2003 roku obroniła tytuł licencjata z grafiki warsztatowej w pracowni profesora Zbigniewa Gorlaka, a w 2006 roku uzyskała tytuł magistra sztuki na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dyplom z malarstwa obroniła w pracowni profesora Włodzimierza Łajminga, a z historii sztuki u profesora Romana Nieczyporowskiego.
 
Małgorzata Rypina-Truszkowska - urodzona w 1981 roku w Gdańsku. Sztuka od zawsze jest bardzo ważnym aspektem w jej życiu. Lekcje rysunku i malarstwa pobierala u Krzysztofa Polkowskiego wieloletniego wykładowcy na ASP w Gdańsku. W 2003 roku obroniła tytuł licencjata z rzeźby w pracowni Wojciecha Sęczawy. W 2006 roku uzyskała tytuł magistra sztuki na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dyplom obroniła z rzeźby w pracowni Teresy Klaman.
 
\

Andrzej Tuźnik w Magazynie Trójmiejskim Prestiż (2)

W najnowszym wydaniu Prestiż Magazyn Trójmiejski relacja fotograficzna z wernisażu wystawy ANDRZEJA TUŹNIKA
Wystawa czynna do 15 lutego 2022 r. w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku.
Link do Magazynu Prestiż styczeń 2023 https://bit.ly/3Hr703O

Andrzej Tuźnik w Panorama Kultura 28.01.2023 r. (2)

Relacja z wystawy malarstwa Andrzeja Tuźnika w TVP3 Gdańsk Panorama Kultura 28.01.2023 r.

link do relacji: Panorama Kultura 28.01.2023 r.



Andrzej Tuźnik - wywiad z artystą (2)

Andrzej Tuźnik w rozmowie z kuratorką wystawy Grażyną Tomaszewską-Sobko.

link do wywiadu: https://youtu.be/p9VE3Ubenr4



Zapowiedź wystawy Mai Kiszkurno i Małgorzaty Rypina-Truszkowskiej

Zapraszamy na wernisaż wystawy MAI KISZKURNO I MAŁGORZATY RYPINA-TRUSZKOWSKIEJ w dniu 20.02..2023 r. o godz.18.00 do Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku.
Wystawa będzie czynna w dniach 20.02-22.03.2023 r.
 
”SYMBIOZA FORM” To odzwierciedlenie ponadczasowości pracy z tworzywem (gliną, tuszem) i formą, która ukazuje osobiste dążenie artystek do doskonałości w swojej twórczości. Sztuka winna być funkcjonalna i użyteczna, ale i zintegrowania z naturą, co przybliża ją do odbiorcy. Czysta forma grafik Małgorzaty przybliża nas do zamysłu twórców modernistycznych i szkoły Bauhausu. Tu nie ma przypadkowości, to dokładnie przemyślana wizualizacja procesu twórczego artysty. Natomiast symbioza w kolorze, kompozycji i formie prac Mai porusza struny, które zaczynają delikatnie drgać w naszej wyobraźni dając pełną wolność do własnej interpretacji obrazu, który jest hologramem myśli i założeń artystki.
Maria „Maja” Kiszkurno – urodzona w 1979 roku w Gdańsku. Od dziecka blisko sztuki i rękodzieła dzięki artystycznej duszy jej matki. W latach 1998-2000 lekcje malarstwa i historii sztuki pobierała u doktora Janusza Janowskiego. W 2003 roku obroniła tytuł licencjata z grafiki warsztatowej w pracowni profesora Zbigniewa Gorlaka, a w 2006 roku uzyskała tytuł magistra sztuki na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dyplom z malarstwa obroniła w pracowni profesora Włodzimierza Łajminga, a z historii sztuki u profesora Romana Nieczyporowskiego.
 
Małgorzata Rypina-Truszkowska - urodzona w 1981 roku w Gdańsku. Sztuka od zawsze jest bardzo ważnym aspektem w jej życiu. Lekcje rysunku i malarstwa pobierala u Krzysztofa Polkowskiego wieloletniego wykładowcy na ASP w Gdańsku. W 2003 roku obroniła tytuł licencjata z rzeźby w pracowni Wojciecha Sęczawy. W 2006 roku uzyskała tytuł magistra sztuki na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dyplom obroniła z rzeźby w pracowni Teresy Klaman.
 

Obrazy Andrzeja Tuźnika (2)

Obrazy Andrzeja Tuźnika, prezentowane na wystawie zatytułowanej "Pretekst" w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej w Gdańsku.
Wystawa czynna do dnia 15 lutego 2022 r.
Zapraszamy.
fot. Erazm Wojciech Felcyn
 



Czytaj więcej: Obrazy Andrzeja Tuźnika (2)

Zapowiedź wystawy malarstwa ANDRZEJA TUŹNIKA zatytułowanej PRETEKST. (2)

Zapraszamy na wernisaż wystawy malarstwa ANDRZEJA TUŹNIKA w dniu 16.01.2023 r. o godz.18.00 do Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku.
Wystawa  czynna w dniach 16.01-15.02.2023 r.

Andrzej Tuźnik
Urodził się w 1974 roku w Puławach. Ukończył Wydział Artystyczny Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, gdzie – pod kierunkiem prof. Walentego Wróblewskiego – uzyskał dyplom z malarstwa. Za pracę dyplomową otrzymał Wyróżnienie Dziekańskie. W latach 1997–2005 pracował jako plastyk w Państwowym Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Od roku 2005 jest związany z Trójmiastem, pracuje jako grafik w Gdańskim Wydawnictwie Oświatowym. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Gdańsk. W roku 2022 otrzymał stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego dla twórców kultury. Prace artysty znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą.

Wystawy indywidualne

2022 Miejsce. Gdańsk, Galeria Nowy Warzywniak, Oliwski Ratusz Kultury, Gdańsk
2019 Rekonstrukcja, Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku
2019 Malarstwo, galeria NA miejscu, Gdańsk
2018 Miejsca, Galeria Sztuki NEXT, Bydgoszcz
2018 Miejsca, Fundacja 4 Style, Kraków
2017 Miejsca, Sztuka Wyboru, Gdańsk
2017 Miejsca, Artbistro Stalowa 52, Warszawa

Wystawy zbiorowe

2021 Pustka, Gdański Archipelag Kultury
2020 Przystanek Puck, Klub Morza Zejman, Puck
2016 Wiosna Artystów, CKiS, Pruszcz Gdański
2007 Polsk Konst, EU Art Museum, Malmö
2001 Autograf 2001, Zamek Lubelski
1999 Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie
1997 Oberża Artystyczna Złoty Osioł, Lublin
1996 Galeria 31, Miejska Biblioteka Publiczna, Lublin



"Odbiorca zaproszony jest do podglądania, jakby z zewnątrz, zatrzymanego na chwilę, ulotnego świata. Lecz temat prac jest tylko przestrzenią, narzędziem formalnych poszukiwań estetycznych. Szukanie w kompozycji harmonii, usuwanie zbędnych detali, użycie określonych barw, dążenie do syntezy są próbą odnalezienia ogólniejszych zasad.

To również postawienie pytania, dlaczego dane miejsce, światło, kolor, kształt wywołują w nas, odbiorcach, wrażenie spokoju. Odnajdywanie w estetyce elementów pierwotnych, podstawowych pozwala na nowo odczytywać i rekonstruować otaczającą nas rzeczywistość, a w konsekwencji (być może) ją zrozumieć. Aby tak się stało na pewno potrzebny jest – pretekst. Andrzej Tuźnik


Relacja fotograficzna z wernisażu wystawy rzeźby Jacka Kiciińskiego (2)

Wystawa czynna do 21 grudnia 2022 r. w galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku
fot. Sylwia Formella


















Jacek Kiciński - wywiad z artystą

Jacek Kiciński w rozmowie z kuratorką wystawy Grażyną Tomaszewską-Sobk0

link do wywiadu: https://youtu.be/rHRGWnyfh2w

 

Nagrody w Dziedzinie Kultury - film z uroczystości (2)

Film z uroczystości wręczenia Nagród w dziedzinie Kultury przyznanych przez Marszałka Województwa Pomorskiego i Prezydenta Miasta Gdańska

link do filmu: https://youtu.be/wLVWNznkGwY


Uroczystość wręczenia Nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury. (2)

 
W dniu 15 listopada o godz. 15.30 w siedzibie ZPAP Okręgu Gdańskiego przy ul. Mariackiej 46/47 zostały wręczone Nagrody w Dziedzinie Kultury.
 
W imieniu Marszałka Województwa Pomorskiego Pana Mieczysława Struka Nagrody
 
Panu Alojzemu Michalakowi
Panu  Sławomirowi Grabowemu
 
wręczał Pan Władysław Zawistowski - Dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego
 
W imieniu Prezydent Miasta Gdańska Pani Aleksandry Dulkiewicz Nagrody
 
Pani Alicji Bach,
PaniEwie Hać,
Pani Agnieszce Olędzkiej,
Pani Helenie Sadłek
Pani Jolancie Sampławskiej
 
wręczała Pani Ewa Adamska - Kierownik Referatu ds. Mecenatu Kultury w Biurze Prezydenta Miasta Gdańska
 
Spotkanie prowadziła członkini Zarządu Okręgu Gdańskiego ZPAP, kuratorka Galerii przy ul. Mariackiej Grażyna Tomaszewska-Sobko
 
fot. Ela Scibor













Zapowiedź wystawy rzeźby Jacka Kicińskiego zatytułowanej "Reficere" (2)

Zapraszamy na wernisaż wystawy Jacka Kicińskiego w dniu 21.11.2022 r. o godz.18.00 do Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku.

Wystawa będzie czynna w dniach 21.11-21.12.2022 r.

Jacek Kiciński nieprzerwanie od wczesnej młodości realizuje swoje pasje w materii rzeźbiarskiej.
Zajmuje się rzeźbą monumentalną, pomnikową, sakralną, portretową oraz kameralną realizując swoje prace w brązie, drewnie, sztucznych tworzywach, piaskowcu, granicie oraz innych opracowanych przez siebie technologiach.
Od 1999 roku prowadzi firmę „MORFES” RZEŹBA I ARCHITEKTURA WNĘTRZ, która realizuje różne, często duże inwestycje od projektu do montażu.
Ma na swoim koncie kilkadziesiąt realizacji rzeźbiarskich.
Jest stypendystą MKiDN.
Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.
Od 1999 do 2021 roku pracował jako pedagog w Państwowym Licem Sztuk Plastycznych w Katowicach, prowadząc pracownię rzeźby w metalu oraz specjalizację „techniki rzeźbiarskie”.


Alicja Bach - wywiad z artystką (2)

Alicja Bach w rozmowie z kuratorką wystawy Grażyną Tomaszewską-Sobko.

 

link do wywiadu: https://youtu.be/PlpCV16mF0E

 

Finisaż Ewy Hać (2)

W dniu 12 października 2022 r. o godz. 14.00 odbył się finisaż jubileuszowej wystawy Ewy Hać.


Zapowiedź jubileuszowej wystawy rysunku Alicji Bach (2)

Zapraszamy na wernisaż wystawy Alicji Bach w dniu 17.10.2022 r. o godz.18.00 do Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku.
Wystawa będzie czynna w dniach 17.10-16.11.2022 r.

  "„...pozornie chłodna, wirtuozerska twórczość rysunkowa Alicji Bach” (Rafał Radwański, esej n.t. wystawy <W Drodze „Kontynenty”>)
Powyższy cytat chyba najbardziej adekwatnie określa moją twórczość z naciskiem na słowo „pozornie”. Moimi rysunkami pragnę przede wszystkim widza wyciszyć i skłonić do przypatrywania się. Mierzenie się z formą, materią rysunku jest sednem mojego trwania w tej fascynującej „robocie”. Treść natomiast wytycza kierunek, poszerza moje horyzonty, jest przestrzenią. Nie oczekuję jednak, by była ona odczytana przez widza. Jego podróż jest niezależna - ja tylko zapraszam. Alicja Bach, jesień, 2022

Alicja Bach ur. w Gdyni. 1989 r. studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Należy do ZPAP od 2008r. Zaprezentowała się na licznych wystawach i konkursach w kraju i za granicą.
2008, 2010, 2012, 2014, 2022 - Międzynarodowe Biennale Miniatury, Częstochowa
2009, 2012, 2018, 2021 - Międzynarodowy konkurs na rysunek im. Andriollego - Nałęczów
2012 - Międzynarodowe Biennale Rysunku, Pilzno
2013 - Centrum Bavaria Bohemia in Schönsee,
2014 – Międzynarodowy Konkurs na Pejzaż, Częstochowa
2014 – Wystawa pokonkursowa MBR, Pilzno
2016 – Międzynarodowe Biennale Rysunku Skopje, Macedonia – katalog
2016 – Konfrontacje Szuki, Warszawa, Galeria TEST, wystawa
2016 – Międzynarodowe Biennale Rysunku, Prijedor, Bośnia Hercegowina
2016 – Gdańskie Biennnale Sztuki, Gdańska Galeria Miejska, Gdańsk
2018 – Wystawa na 60-lecie GTPS, Kościoł Św. Jana, Gdańskie
2018 – „Niepodległa dla niepodlgłej”, Galeria ZPAP, Toruń
2018 – „W drodze XI”, Galeria Detay Sanat, Ankara, Turcja
2019 – Kościół Św. Jana, Gdańsk „Jubileusz GTPS”                                                
2019 – III Triennale Sztuki Pomorskiej – PGS, Sopot
2019 – Wystawa zbiorowa „W kręgu sztuki. Istnienie. Trwanie”, Filharmonia Bałtycka, Gdańsk
2020 – Wejherowskie Centrum Kultury „W drodze XIII” – Kontynenty                                                                                                                          
2020 – X Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego – Lubaczów
Wszystkie wyżej wymienione wydarzenia artystyczne dotyczyły kategorii rysunku i były okazją do skonfrontowania własnych przemyśleń z najlepszymi twórcami w tej dziedzinie.
Uczestniczyła we wszystkich dotychczasowych edycjach wystaw „W Drodze” (Kurator – Danuta Joppek), a także we wszystkich spotkaniach artystycznych w Nadbałtyckim Centrum Kultury organizowanych przez Panią Marię Borkowską.  
Uzyskała dwukrotnie I nagrodę i dwukrotnie II nagrodę w Przeglądzie Twórczości Plastycznej Nauczycieli „Chromy i Achromy” oraz Honorowy Certyfikat Najwyższej Jakości – Short List na Międzynarodowym Biennale Rysunku Pilzno 2012. Była autorką publikacji na temat twórczości trójmiejskich artystów w miesięczniku WOBEC, a także wypowiedzi na łamach czasopisma ARS FORUM. Współredagowała album Leszka Mądzika ZPAP 2018.

 

Ewa Hać - wywiad z artystką (2)

EWA HAĆ w rozmowie z kuratorką wystawy Grażyną Tomaszewską-Sobko.

W dniach 12.09-12.10..2022 r. w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku gościmy jubileuszową wystawę malarstwa Ewy Hać zatytułowaną "Ucieczka przed ciemnością".

Link do filmu: https://youtu.be/eQSzDVs6P4Q



Zaproszenie na wernisaż EWY HAĆ (2)

Już dzisiaj serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy EWY HAĆ  w dniu 12 września 2022 r. o godz. 18.00 połaczony z jubileuszem 20-lecia pracy artystycznej.

Wystawa będzie czynna w dniach 12.09-12.10.2022 r. od poniedziałku do piątku, w godzinach 11.00-17.00

kuratorka wystawy: Grażyna Tomaszewska-Sobko

Relacja z otwarcia wystawy i wywiad z artystką będą dostępne na stronie www.zpap-gdansk.pl i w mediach społecznościowych.


Zapowiedź jubileuszowej wystawy malarstwa EWY HAĆ zatytułowanej "Ucieczka przed ciemnością".

W dniu 12 września 2022 r. o godz.18.00 zapraszamy na wernisaż wystawy.
 
Wystawa będzie czynna w dniach 12.09-12.10.2022 r. , pon.- pt, 11.00-17.00











 

Teresa Grabowska - wywiad z artystką (2)

Zapraszamy do obejrzenia wywiadu z Teresą Grabowską , który przeprowadziła kuratorka Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej - Grażyna Tomaszewska-Sobko

link do wywiadu : https://youtu.be/XozLoQI6SFA



Relacja fotograficzna z wernisażu Teresy Grabowskiej (2)

W dniu 8 sierpnia 2022 r. o godz.18.00 rozpoczął się wernisaż wystawy Teresy Grabowskiej  "Zatrzymane w istnieniu" monotypia, kolaż, relief na papierze czerpanym

Wystawa będzie czynna w dniach 8.08-07.09.2022 r. od poniedziałku do piątku, w godzinach 11.00-17.00

kuratorka wystawy: Grażyna Tomaszewska-Sobko

fot. Anna Głuchowska

















Jan Masa - wywiad z artystą (2)

Zapraszamy do obejrzenia wywiadu Jana Masy, który przeprowadziła kuratorka Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej - Grażyna Tomaszewska-Sobko

link do wywiadu:https://youtu.be/IUnsvvJ05sg


Zaproszenie na wernisaż wystawy Teresy Grabowskiej (2)

Już dzisiaj serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy Teresy Grabowskiej  w dniu 8 sierpnia 2022 r.

monotypia, kolaż, relief na papierze czerpanym

Wystawa będzie czynna w dniach 8.08-07.09.2022 r. od poniedziałku do piątku, w godzinach 11.00-17.00

kuratorka wystawy: Grażyna Tomaszewska-Sobko

Relacja z otwarcia wystawy i wywiad z artystką będą dostępne na stronie www.zpap-gdansk.pl i w mediach społecznościowych.


Grażyna Kunicka w TVP Kultura w dniu 11.06.2022 r.

Zapraszamy na wywiad, który przeprowadziła redaktor TVP3 Pani Bożena Olechnowicz z Grażyną Kunicką

link do rozmowy: https://gdansk.tvp.pl/60710568/11062022



Zapowiedź wystawy Teresy Grabowskiej (2)

W dniu 8 sierpnia 2022 r. o godz.18.00 serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy Teresy Grabowskiej.

monotypia, kolaż, relief na papierze czerpanym

Wystawa będzie czynna w dniach 8.08-07.09.2022 r. od poniedziałku do piątku, w godzinach 11.00-17.00

kuratorka wystawy: Grażyna Tomaszewska-Sobko

Relacja z otwarcia wystawy i wywiad z artystką będą dostępne na stronie www.zpap-gdansk.pl i w mediach społecznościowych.

ZATRZYMANE w ISTNIENIU Wystawa z cyklu "w obszarze sztuki"

„Uwierzyliśmy zbyt łatwo, że piękno nie ocala” Zbigniew Herbert

...zatrzymać to co przeczuwane jedynie, co pojawia się intuicyjnie, z cienia do jasności, co wiedzie do świata niepoznanego, poza przestrzeń, poza materię, poza czas, życie, pamięć, niepamięć; wyrazić to co niewyrażalne, dotrzeć tam, gdzie nie sposób,...... tajemnica sztuki,, siła malarstwa, które ma w sobie moc pobudzania, poszerzania granic rzeczywistości, rodzi emocje, skłania do refleksji. do poszukiwania sensu życia, do poszukiwania własnej drogi....w obliczu pandemii, porażającej wojny, bezmiaru cierpienia, pogubienia, utraty, dla wielu izolacji i samotności w rozbitym świecie, widzę w sztuce, w malarstwie ogromną moc, która może przywrócić równowagę i porządek świata, być źródłem siły i ukojenia. Wystawa jest retrospektywną prezentacją pojedynczych i zebranych w cykle prac na papierze czerpanym, które powstawały na przestrzeni piętnastu lat, od momentu uzyskania przeze mnie dyplomu magisterskiego. Prace na papierze od początku towarzyszyły mojemu malarstwu na jedwabiu,. Były jego przeciwwagą, jednak są dla mnie równie istotne i ważne. Początkowo wykonywane techniką monotypii,, która pozwala na pewną dowolność, swobodę i spontaniczność w tworzeniu, stopniowo uzyskiwały inny wymiar poprzez wprowadzanie nowych rozwiązań. Pojawiały się kolaże, reliefy i prace łączące te techniki. W takich jak ten momentach, kiedy mogę przyjrzeć się swoim pracom powstałym na przestrzeni lat, dostrzegam,że to wciąż ta sama droga, na której odkrywam nowe, i chcę zatrzymać w istnieniu tak wiele a udaje się tak mało. To co najważniejsze wciąż się wymyka... Teresa Grabowska

TERESA GRABOWSKA Urodziła się w Gdańsku. Mieszka w Gdyni. Absolwentka Wydziału Malarstwa w Wyższej Szkole Sztuk Stosowanych Schola Posnaniensis w Poznaniu. Dyplom magisterski z wyróżnieniem w Pracowni prof. Wojciecha Sadley’a w 2007 roku ( aneks z malarstwa na jedwabiu). Zajmuje się sztuką wizualną: malarstwo sztalugowe, malarstwo na jedwabiu, miniatura tkacka, kolaż, monotypia, witraż oraz ceramika. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków oraz do Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki. Kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą. Udział w Ogólnopolskich Wystawach Tkaniny Unikatowej w CMW w Łodzi, udział w Międzynarodowym Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej Z krosna do krosna, w Międzynarodowym Triennale Miniatury Tkackiej Balic Mini Textile. Otrzymała wyróżnienie na II Triennale Współczesnej Tkaniny Artystycznej Środowiska Wybrzeża Gdańskiego, Gdańsk (2007), Grand Prix na I Biennale Malarstwa na Jedwabiu, Milanówek (2014); Medal przyznany przez Marszałka Województwa Pomorskiego, Gdańsk (2017) Udział w Konferencji i Wystawie Polska Akademia Malarstwa na Jedwabiu w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w 2019 roku.

Wybrane wystawy z ostatnich 5 lat:

 Wystawa zbiorowa z cyklu Mistrz i uczniowie „ Malarstwo materii”, Galeria BWA Książ (2015);  2015);  Wystawa zbiorowa 10 lat Pleneru polsko-niemieckiego, Wiesbaden (2015);  10 Międzynarodowe Triennale Miniatury Tkackiej Balic Mini Textile, Gdynia (2016);  Grand Prix na I Biennale Malarstwa na Jedwabiu, Milanówek 2014; 
 8. Międzynarodowe Biennale Miniatury, Częstochowa, (2014);  Wystawa zbiorowa w ramach projektu „Jan Heweliusz i jego Gdańsk”, Londyn (2014);  13 Ogólnopolska Wystawa Tkaniny Unikatowej, Łódź (2016);  Wystawa zbiorowa „Między Niebem a Ziemią”, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Gdańsk (2016);  Wystawa indywidualna „Obrazy utrwalone” towarzysząca  XV Międzynarodowemu Triennale Tkaniny i 13 Ogólnopolskiej Wystawie Tkaniny Unikatowej Łódź 2016,
Galeria Debiut (2016);

 Wystawa indywidualna „Rzeczywistość niewyobrażona”, Gdyńskie Centrum Filmowe, Gdynia(2017);  Wystawa indywidualna „Rzeczywistość niewyobrażona II”- edycja gdańska, Galeria „Punk’ Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki, Gdańsk (2017);  Medal przyznany przez Marszałka Województwa Pomorskiego, Gdańsk ( 2017);  Wystawa indywidualna „Czas utracony”, Filharmonia Bałtycka, Gdańsk, (2018);  Wystawa zbiorowa „Czerwone maki”, Państwowa Galeria Sztuki, Sopot (2018);  Wystawa jubileuszowa Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki  „60 lat GTPS”. Centrum Św. Jana, Gdańsk (2018);  Wystawa zbiorowa „10 Baltic Mini Textile Gdynia”, Ansbach, Niemcy (2018);  Wystawa zbiorowa „Wolność w sztuce. 3 Pokolenia”, Gdańsk (2018), w ramach projektu Związku Polskich Artystów Plastyków, Gdańsk (2018);  Wystawa zbiorowa i udział w Konferencji „Polska Akademia Malarstwa na Jedwabiu” w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, (2019);  Wystawa zbiorowa ‘W kręgu Sztuki. Istnienie. Trwanie”, Filharmonia Bałtycka, Gdańsk (2019);  Wystawa zbiorowa „To też jest Gdańsk”, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Gdańsk (2019);  Wystawa indywidualna, „W kręgu sztuki. Współbrzmienie. Współistnienie”, Filharmonia Bałtycka, Gdańsk (2019);  Wystawa wirtualna Prezentacje, Gdańskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki, (2020);  Wystawa zbiorowa ”Kocham cię życie”, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Gdańsk (2022);









Relacja fotograficzna z wernisażu jubileuszowej wystawy JANA MASY (2)

Relacja z otwarcia wystawy JANA MASY zatytułowanej "BYĆ w drodze" , w dniu 07.07.2022 r. w  Galerii ZPAP w Gdańsku, przy ul. Mariackiej 46/47.
Wystawa będzie czynna do dnia 27.07..2022 r. , od poniedziałku do piątku w godz. 11.00-17.00

fot. Erazm Wojciech Felcyn





















Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury dla Grażyny Kunickiej (2)

W siedzibie ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku w dniu 29.06.2022 r. o godz.14.00 została wręczona Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska malarce Grażynie Kunickiej.

link do filmu: https://youtu.be/9hyy3maem0Q



Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury - uroczystość (2)

Uroczystość wręczenia GRAŻYNIE KUNICKIEJ Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury .
 
W dniu 28 czerwca o godz. 14.00 w siedzibie ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku , w dniu finisażu wystawy jubileuszowej Grażyny Kunickiej Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury w imieniu Pani Aleksandry Dulkiewicz - Prezydenta Miasta Gdańska wręczały :
Pani Dorota Raczkowska  - Biuro Prezydenta Miasta Gdańska, Kierownik referatu ds. społecznych projektów kulturalnych
Pani Aleksandra Rodzicka - Biuro Prezydenta Miasta Gdańska, referat ds. mecenatu kultury
Pani Marta Kąkel - Biuro Prezydenta Miasta Gdańska, referat ds. medenatu kultury
 
Spotkanie prowadził członek Zarządu Okręgu gdańskiego ZPAP Piotr Kowalski.
 
fot. Ela Scibor










Zapowiedź jubileuszowej wystawy JANA MASY (2)

Już dzisiaj zapraszamy na wystawę Jana Masy Fotografia & mixed media, zatytułowaną "BYC w drodze" połączoną z jubileuszem 50-lecia twórczości artystycznej

Wernisaż odbędzie się w czwartek, 07.07.2022 roku o godzinie 18.00 w Galerii ZPAP w Gdańsku, ul. Mariacka 46/47 

Wystawa czynna w dniach 07-28.07.2022 r., od poniedziałku do piątku w godz. 11.00-17.00.

kuratorka wystawy: Grażyna Tomaszewska-Sobko

Relacja z otwarcia wystawy i wywiad z artystą będą dostępne na stronie ZPAP i w mediach społecznościowych.

 

JAN MASA, urodzony w Gdańsku w 1950 roku.

Artysta fotografik i rzeźbiarz.

Mieszka i pracuje w Erkrath, w Nadrenii Westfalii w Niemczech. Studiował na Wydziale rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku u prof. Horno-Popławskiego i prof. Duszeńko, którą ukończył w 1973 r. Zajmuje się kolażem, fotografią oraz działaniami w przestrzeni, rozumianymi jako szeroko pojęty eksperyment. Jego twórczość charakteryzuje głębokie przeżycia duchowe. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych oraz muzeach w Finlandii, Kanadzie, Niemczech, Polsce i USA. Ponad 20 wystaw indywidualnych oraz 110 zbiorowych w Polsce oraz wielu krajach Europy i Ameryki Północnej. https://www.janmasa.eu







Grażyna Kunicka - wywiad z artystką (2)

Grażyna Kunicka w rozmowie z kuratorką wystawy "Czas, którego nie ma" - Grażyną Tomaszewską-Sobko

W dniach 30.06-29.07.22 r. w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku gościmy jubileuszową wystawę malarstwa Grażyny Kunickiej zatytułowaną "Czas, którego nie ma".

Prezentowane na wystawie obrazy (w większości ) zamykają się w dwóch cyklach: NIE JESTEM TYLKO... oraz BIEGNIJ

link do wywiadu: https://youtu.be/RJ6nRv0FNSw

Grażyna Kunicka tak pisze o swojej wystawie:

Moje malarstwo, to opowieści o tym co dla mnie ważne, znaczące.

Zaistniało w czasie, którego już nie ma a mimo wszystko trwa.
To
Przenikanie czasów.
Dialog
Emocje
Zdarzenia
Codzienność i niezwykłość

 



Wernisaż wystawy Grażyny Kunickiej

W najbliższy poniedziałek zapraszamy na wernisaż wystawy Grażyny Kunickiej zatytułowanej "Czas, którego nie ma" , który rozpocznie się o godzinie 18.00 w Galerii ZPAP w Gdańsku, przy ul. Mariackiej 46/47.
Wystawa będzie czynna do dnia 29.06.2022 r. , od poniedziałku do piątku w godz. 11.00-17.00
Prezentowane na wystawie obrazy (w większości ) zamykają się w dwóch cyklach: NIE JESTEM TYLKO... oraz BIEGNIJ
 
Grażyna Kunicka tak pisze o swojej wystawie:
Moje malarstwo, to opowieści o tym co dla mnie ważne, znaczące.
Zaistniało w czasie, którego już nie ma a mimo wszystko trwa.
To
Przenikanie czasów.
Dialog
Emocje
Zdarzenia
Codzienność i niezwykłość

Zapowiedź jubileuszowej wystawy malarstwa Grażyny Kunickiej. (2)

Wernisaż wystawy Grażyny Kunickiej zatytułowanej "Czas, którego nie ma" rozpocznie się w dniu 30 maja 2022 roku o godzinie 18.00 w Galerii ZPAP w Gdańsku, przy ul. Mariackiej 46/47.
Wystawa będzie czynna do dnia 29.06.2022 r. , od poniedziałku do piątku w godz. 11.00-17.00.
Relacja z otwarcia wystawy i wywiad z artystką będą dostępne na stronie ZPAP www.zpap-gdansk.pl i w mediach społecznościowych.



Grażyna Kunicka Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (ASP) w Gdańsku na wydziale Malarstwa i Grafiki w pracowni prof. K. Bereźnickiego. Dyplom w  1987 r..Należy do GTPS i ZAPAP.
W 2013 r. Nagroda specjalna Marszałka Województwa Pomorskiego
W 2012 r. Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury
W 2005 r. i 2012 r. Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska.
W 1988 r. stypendium artystyczne Ministerstwa Kultury i Sztuki.

Czytaj więcej: Zapowiedź jubileuszowej wystawy malarstwa Grażyny Kunickiej. (2)

Agnieszka Olędzka - wywiad z artystką (2)

 Agnieszka Olędzka w rozmowie z kuratorką wystawy Grażyną Tomaszewską-Sobko.

W dniach 25.04-25.05.2022 r. w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku gościmy jubileuszową wystawę malarstwa Agnieszki Olędzkiej zatytułowana "Ulotne z plaży".

 

link do filmu: https://youtu.be/Y6COfL7cagY



Zaproszenie na wernisaż wystawy Agnieszki Olędzkiej (2)

Już w najbliższy poniedziałek  tj. 25.04.2022 r. o godz.18.00 zapraszamy na wernisaż wystawy malarstwa Agnieszki Olędzkiejj w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku.
Wystawa będzie czynna do dnia 25 maja 2022 r. w godz.11.00-17.00 .
kurator wystawy: Grażyna Tomasze4wska-Sobko

Jolanta Sampławska w TVP Kultura w dniu 09.04.2022 r. (2)

Zapraszamy na wywiad, który przeprowadziła redaktor TVP3 Pani Bożena Olechnowicz z Jolantą Sampławską

link do rozmowy: https://gdansk.tvp.pl/59551538/09042022   



Relacja fotograficzna z otwarcia jubileuszowej wystawy Agnieszki Olędzkiej

W dniu 25 kwietnia 2022 r. w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku odbył się wernisaż jubileuszowej wystawy Agnieszki Olędzkiej, zatytułowanej "Ulotne z plaży".

Artystka obchodzi jubileusz 35-lecia twórczości artystycznej.

Wystawa będzie czynna do dnia 25 maja 2022 r.

fot.Erazm Wojciech Felcyn
















Zapowiedź jubileuszowej wystawy malarstwa Agnieszki Olędzkiej (2)

Wernisaż wystawy Agnieszki Olędzkiej zatytułowanej "Ulotne z plaży" rozpocznie się w dniu 25 kwietnia 2022 roku o godzinie 18.00 w Galerii ZPAP w Gdańsku, przy ul. Mariackiej 46/47.
Wystawa czynna od 25.04-25.05.2022 r. roku, od poniedziałku do piątku w godz. 12.00-16.00.
Relacja z otwarcia wystawy i wywiad z artystką będą dostępne na stronie ZPAP www.zpap-gdansk.pl i w mediach społecznościowych.
 
Agnieszka Olędzka tak pisze o sobie:
Światło to najznakomitszy reżyser spektakli, które bezustannie rozgrywają się wokół mnie. (…) Proces twórczy to dla mnie pasjonująca zagadka do rozwiązania. Balansuję pomiędzy potrzebą odwzorowania wrażeń wywołanych przez zjawiska natury a poddaniem się wytworom mojej wyobraźni. Na płótnach moich obrazów rozgrywa się walka kolorów o pierwszeństwo, form o nabranie kształtów. Od urodzenia mieszkam w Sopocie, mieście malarzy i artystów. Moja artystyczna wrażliwość kształtowała się w rodzinnym domu pod okiem rodziców – architektów, miejscu spotkań twórczego środowiska. To tu pierwszy raz uczestniczyłam w rozmowach o architekturze, malarstwie, grafice, stylu, potrzebie tworzenia. Przyjaciele rodziny: Kachu Ostrowski, Artur Nacht – Samborski, mieli ogromny wpływ na moją późniejszą, dorosłą twórczość. Można powiedzieć, że wychowałam się w pracowni, dlatego naturalnie wybrałam studia na PWSSP w Gdańsku. W latach ’90 centrum mojego życia artystycznego na kilka lat przeniosło się do Holandii, gdzie wystawiałam prace, pogłębiając własny styl, otwierając się na nowoczesność i europejskość malarstwa. Nauczyłam się łamać schematy i akademickie zasady, dając sobie artystyczną wolność. Moje obrazy mówią o emocjach, są z nich zbudowane, wieloznaczeniowe, nieoczywiste. Moje prace znajdują się w kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej, Pałac Opatów w Gdańsku, w kolekcji Urzędu Miasta Sopotu oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i zagranicą. "





Uroczystość wręczenia SŁAWOMIROWI GRABOWEMU Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury . (2)

Uroczystość wręczenia Sławomirowi Grabowemu  Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury.
Spotkanie prowadziła kuratorka Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej - Grażyna Tomaszewska-Sobko.

Jolanta Sampławska - wywiad z artystką (2)

Jolanta Sampławska w rozmowie z kuratorką wystawy Grażyną Tomaszewską-Sobko.

W dniach 28.03-20.04.2022 r. w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku gościmy jubileuszową wystawę  rysunku Jolanty Sampławskiej zatytułowaną "Geometryzacja rzeczywistości".

link do filmu: https://youtu.be/WDSJIgcG1VA


Relacja fotograficzna z otwarcia jubileuszowej wystawy Jolanty Sampławskiej (2)

W dniu 28 marca 2022 r. w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku odbył się wernisaż jubileuszowej wystawy Jolanty Sampławskiej , zatytułowanej "Geometryzacja rzeczywistości".

Artystka obchodzi jubileusz 40-lecia twórczości artystycznej.

Wystawa będzie czynna do dnia 20 kwietnia 2022 r.

fot. Lilla Balcerzak-Najdekier


















Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury - uroczystość (2)

Uroczystość wręczenia SŁAWOMIROWI GRABOWEMU Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury .
 
W dniu 23 marca o godz. 15.00 w siedzibie ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku , w dniu finisażu wystawy jubileuszowej Sławomira Grabowego Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury w imieniu Pani Aleksandry Dulkiewicz - Prezydenta Miasta Gdańska wręczali :
Pan Andrzej Stelmasiewicz - Przewodniczący Komisji Kultury i Promocji w Radzie Miasta Gdańska, Przewodniczący Kapituły Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury,
Pani Ewa Adamska - Kierownik Referatu ds. Mecenatu Kultury Urzędu Miejskiego w Gdańsku
Pani Marta Kąkel - Inspektor w Biurze Prezydenta Miasta Gdańska do spraw Kultury
 
Spotkanie prowadziła kuratorka Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej - Grażyna Tomaszewska-Sobko.
fot. Ela Scibor
 























Zaproszenie na wernisaż wystawy Jolanty Sampławskiej (2)

Już w najbliższy poniedziałek  o godz.18.00 zapraszamy na wernisaż wystawy rysunku Jolanty Sampławskiej w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku.
Wystawa będzie czynna do dnia 20 kwietnia 2022 r. w godz.11.00-17.00 .
kurator wystawy: Grażyna Tomasze4wska-Sobko

Zapowiedź wystawy jubileuszowej Jolanty Sampławskiej (2)

W dniach 28.03-20.04..2022 r. zapraszamy do Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku na jubileuszową wystawę rysunku Jolanty Sampławskiej , zatytułowaną "Geometryzacja rzeczywistości".

Wernisaż 28.03.22 r. o godz. 18.00

Artystka obchodzi jubileusz 40-lecia pracy twórczej.

 

Jolanta Sampławska - studiowała na Wydziału Wychowania Plastycznego Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu(obecnie Akademia Sztuk Pięknych w Poznaniu) dyplom 1989r u prof. Wacława Twarowskiego. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni-Orłowie.  Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, fotografią i grafiką komputerową. Podejmuje się różnorodnej tematyki: martwej natury, kwiatów, portretowej, marynistycznej, pejzażowej, animalistycznej, abstrakcyjnej, w różnorodnych technikach. Jest wieloletnim pedagogiem i animatorem kultury, współorganizatorką Klubu Miłośników Sztuki przy GOK w Pszczółkach. Swoje prace malarskie, graficzne i fotograficzne prezentowała na dziewięciu wystawach indywidualnych, dziewiętnastu wystawach zbiorowych m.in. w Gdańsku, Sopocie, Gdyni i innych miejscowościach Pomorza. Prace malarskie znajdują się w licznych prywatnych kolekcjach polskich i zagranicznych (m.in. w Niemczech i USA) Jolanta Sampławska jest członkinią Oddziału Gdańskiego Związku Polskich Artystów Plastyków. Mieszka i tworzy w Pszczółkach. W tym roku 2022 artystka obchodzi jubileusz 40-lecia pracy twórczej.

 

 Ważniejsze wystawy

 
07.10-31.10.2020         Wystawa indywidualna rysunku pt.”Odszukaj piękno” w Dworku Sierakowskich  w  Sopocie                             
08.09-25.10.2020          udział w zbiorowej wystawie marynistycznej Stowarzyszenia Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART. na statku-muzeum Dar Pomorza.(pod patronatem  Prezydenta miasta Gdyni-Wojciecha Szczurka)
14.02-02.03.2020         Udział w zbiorowej wystawie artystów członków ZPAP pt.”Maski, maski, maski” w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68
10.04-05.05.2019         Wystawa indywidualna rysunku pt. Iluzja dwóch światów” w Fabryce Sztuk w Tczewie
10.11-20.11.2018         Udział w wystawie twórców Gdańskiego Okręgu ZPAP FORUM GDAŃSK
20.07-04.08.2013         Udział w zbiorowej wystawie artystów pomorskich i litewskich pod tytułem  ”Pamiętajcie o ogrodach” w Galerii NCK w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku
17-31.10.2012             Wystawa autorska fotograficzna „Jesienny spacer” Cafe Pub Bruderschaft w Gdańsku
20.11.2008                  Udział w zbiorowej wystawie fotograficznej „Jesień w Borach” w Miejskiej  Bibliotece Publicznej w Tucholi związanej z XXI Konkursem Bory Tucholskie
21.04.2004                  Udział w zbiorowej wystawie Przeglądu Twórczości Plastycznej Nauczycieli „Chromy i Achromy” w Zespole Szkół nr 12 w Gdyni
12.09.-26.09.2003        VIII wystawa zbiorowa Klubu Miłośników Sztuki w Galerii Młodych Twórców w Pałacu Młodzieży w Gdańsku pt. „Sztuka pasją życia”
15.05-29.05.2003         Wystawa indywidualna pt.”Grafika” w CEN w Gdańsku
2002-2007                   wystawy indywidualne i dziewięć wystaw zbiorowych Klubu Miłośników  Sztuki w GOK-u w Pszczółkach, Rusocinie, Pruszczu Gdańskim, Straszynie
1990                           Udział w wystawie malarstwa pejzażowego Jolanty Sampławskiej i Alicji Bach w  Galerii Św.Jacka w Gdańsk, Udział w zbiorowej wystawie malarskiej w Żarnowcu „Absolwenci Roku”  z PLSSP z Gdyni-Orłowa

 

Publikacje (Prezentacja prac na Youtube)

 1.Czarno-biała potęga natury-TV Tetka Tczew

2.Galeria Sztuki-Dworek Sierakowskich w Sopocie –wystawa rysunku Jolanty Sampławskiej   

  „Odszukaj piękno”

 

Są różne spojrzenia na rzeczywistość. Każdy z nas obserwuje,  interpretuje, przeżywa i przetwarza otaczający nas świat-wydarzenia inaczej, w indywidualny sposób. Artysta-twórca inspiruje się różnymi rzeczami. Dla mnie inspiracja jest natura-przyroda. Inspiracją może być zarówno zachód słońca, lecący ptak po niebie, przeczytana książka, kadr fotografii, miłość do dziecka, czy podróże. Inspiracją staje się dany widok, odczucie, atmosfera chwili a póżniej następuje przetwarzanie na język sztuki. Zmieniam wszystko w dekoracyjne formy, linie. Prace wykonuję ołówkiem, wydobywając całą plejadę szarości, w której ważną rolę odgrywa światłocień, trójwymiarowość. Światło jest zawsze przewodnie w każdej pracy. Światło stanowi tu symbol życia, szczęścia, pogody ducha, optymizmu. Przetwarzanie dla mnie to ciągłe przeplatanie-przenikanie świata rzeczywistego z fantazją geometryzacji, upraszczania lub wzbogacania formy-kształtu.” Jolanta Sampławska

 




 

Helena Sadłek w TVP3 Panorama Kultura z dnia 12.02.2022 r. (2)

Zapraszamy na wywiad, który przeprowadziła redaktor TVP3 Pani Bożena Olechnowicz z Heleną Sadłek

link do wywiadu: https://gdansk.tvp.pl/58477474/12022022


Finisaż jubileuszowej wystawy Sławomira Grabowego (2)

Finisaż wystawy SŁAWOMIRA GRABOWEGO połączony z uroczystością wręczenia Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury z okazji 50-lecia twórczości artystycznej odbędzie się w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku w dniu 23 marca o godz. 15.00.


Relacja fotograficzna z otwarcia jubileuszowej wystawy Sławomira Grabowego (2)

Do 23 marca 2022 r. zapraszamy do Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku na jubileuszową wystawę grafiki i rysunku Sławomira Grabowego, zatytułowaną "Ulubione prace Grabowego, grafiki i rysunki Grabowego plus jeden obraz olejny".

Artysta obchodzi jubileusz 50-lecia pracy twórczej i 75 urodziny.














Sławomir Grabowy - wywiad z artystą (2)

SŁAWOMIR GRABOWY w rozmowie z kuratorką wystawy Grażyną Tomaszewską-Sobko.

W dniach 21.02-23.03.2022 r. w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku gościmy jubileuszową wystawę grafiki i rysunku Sławomira Grabowego, zatytułowaną "Ulubione prace Grabowego, grafiki i rysunki Grabowego plus jeden obraz olejny".

Artysta obchodzi jubileusz 50-lecia pracy twórczej i 75 urodzin

link do filmu: https://youtu.be/-MzD-7qf-f8


Wywiad z Heleną Sadłek (2)

Helena Sadłek w rozmowie z kuratorką wystawy Grażyną Tomaszewską-Sobko.

link do wywiadu: https://youtu.be/iO2nVgcwt7c




Zapowiedź wystawy jubileuszowej Sławomira Grabowego (2)

W dniach 21.02-23.03.2022 r. zapraszamy do Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku na jubileuszową wystawę grafiki i rysunku Sławomira Grabowego, zatytułowaną "Ulubione prace Grabowego, grafiki i rysunki Grabowego plus jeden obraz olejny".

Artysta będzie obchodził jubileusz 50-lecia pracy twórczej i 75 urodziny.

Sławomir Grabowy ur. się w Kopcu w roku 1947.

Studia na PWSSP Gdańsk 1968 – 73 w pracowniach doc. Borowskiego i prof. Rajmunda Pietkiewicza.

Zajmuje się malarstwem, rysunkiem i grafiką art.

Otrzymał stypendium miasta Turku 1988 i miasta Mannheim 1989. Jest sześciokrotnym stypendystą MKiS i MKiDzN.

Jego prace znajdują się m.in. w:

XYLON Museum – Schwetzingen; Kim Nae Hyun Art Gallery – Seoul; Silpacorn University – Bangkok; Civic Museum – Cremona; Museum Florean – Baia-Mare; Cluj-Napoca Art Gallery; Museum Evora; Adogi Collection – Barcelona; Landsford Collection of Purdue University – West Lafayette; Historical Archive of Pancevo; Museum Prijedor; World Gallery of Drawing – Skopje,

a także w muzeach i w zbiorach galeryjnych Gdańska, Krakowa, Lublina, Łodzi, Jeleniej Góry, Lubaczowa, Olsztyna, Bydgoszczy, Słupska, Ostrowa Wlkp.

Miał 25 wystaw indywidualnych m.in.

XYLON Museum Schwetzingen2001;

Edmonton SNAP Gallery 2008; PGS Sopot 2013 i 2018; Galeria Zakładu Grafiki Wydz. Sztuk Pięknych UMK Toruń 2017;

Udział w ok. 340 wystawach, w tym 178 międzynarodowych (Kraków, Winterthur, Frechen, Norymberga, Augsburg, Heidelberg, Frankfurt, Sofia, Varna, Pilzno, Bitola, Belgrad, Moskwa, Novosibirsk, Ateny, West Lafayette, Edmonton, Seoul, Bangkok, Bhopal, Kyoto, Tokyo i in.)

Imiennie zaproszony na 40 wystaw, m.in.

Oryginalgraphic aus der CSFR, Polen und Deutschland „Nachbarn” - Norymberga 1991; Winners Award Gallery – Augsburg1993; Zeitgenössische Europäische Hochgrucgrafik – XYLON Museum Schwetzingen 1991, 1998; The European Contemporary Prints 1 – Seoul 2001; International Impact Art Festival – Intern. Art Center of Kyoto 2004, 2005; Wielość w jedności. Drzeworyt polski po 1900 roku – Bydgoszcz 2009; UCZTA U MISTRZÓW – Pałac Sztuki TPSP w Krakowie 2012; MISTRZOWIE WARSZTATU. Polski Rysunek Współczesny – BWA Bielsko-Biała 2014;

 

Otrzymał 82 nagrody i wyróżnienia, w tym:

20 nagród międzynarodowych: m. in.

Prize ex Aequo na XII Intern. Biennial of Graphic Art , Kraków 1988;

Medal of Honour na Intern. Triennial of Small Graphic Forms, Łódź 1989;

Prize ex Aequo na Intern. Mini Print Biennial, Cluj-Napoca 2003;

Grand Prix na Andriolli Drawing Competition, Nałęczów 2006;

Equal Award na Intern. Print Biennial, Varna 2007;

Medal of Honour na Intern. Biennial Exhibition of Modern Exlibris, Malbork 2009 i 2011; Grand Prix na Intern. Contest of Exlibris and Small Graphic „Żalgiris 600”, Vilnius 2010; Prize of BBK Bunesverband na Intern. Biennial of Drawing, Pilsen 2012;

Triennale Prize na Bangkok Triennale Print and Drawing Exhibition 2019;

jeszcze Kalisz 1998, Częstochowa 2004, Pancevo 2006, Pilsen 2006 i 2010, Wrocław 2006, Novi Sad 2009, Ufa 2014;

i 60 nagród i wyróżnień na malarskich, graficznych i rysunkowych wystawach środowiskowych i ogólnopolskich (+ 2 w konkursach poetyckich) m. in.

5 Pierwszych Nagród na Gdańskiej i Pomorskiej Grafice Roku – 1985, 86, 89, 92, 2009;

2 nagrody + 2 wyróżnienia na Ogólnopolskim Konkursie Graficznym im. J. Gielniaka w Jeleniej Górze1985, 1987, 1997;

Nagroda Główna na Wystawie Malarstwa, Rysunku, Grafiki i Rzeźby, Gdańsk 2002;

Nagroda Główna + wyróżnienie na Konkursie na Rysunek im. Andriollego, Nałęczów 2006, 2004;

2 Pierwsze Nagrody + wyróżnienie na Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego w Lubaczowie 2008, 2014, 2017;

Nagroda + wyróżnienie na Quadriennale Drzeworytu i Linorytu Polskiego, Olsztyn 2003, 2007;

Nagroda w dziedzinie „GRAFIKA I RYSUNEK” na I. Triennale Sztuki Pomorskiej, PGS Sopot 2013;

 

Bożena Kowalska swój tekst w katalogu wystawy „GRABOWY I PRZYJACIELE” (PGS Sopot 2013) zakończyła:

Tak pod względem przesłania jak kształtu wizualnego rysunki i grafiki Sławomira Grabowego są bratnio do siebie podobne. Stanowią ideową i formalną jedność. Autor to akceptuje. Ale gdyby nawet nie akceptował – rezultat artystyczny byłby ten sam. Sztuka jest bowiem wyrazem indywidualności twórcy i niezależnie od jego woli, warunków i użytej techniki, zawsze pozostaje czynnikiem nadrzędnym w kształtowaniu tworzonego dzieła. Im zatem osobowość artysty silniejsza, im bardziej odbiega od przeciętności, tym jego twórczość intensywniej jest tą odrębnością nasycona, tym bardziej odróżnia się od innych i tym lepiej jest rozpoznawalna. Prac Grabowego nie da się z innymi pomylić.




 

Jubileuszowa wystawa malarstwa Heleny Sadłek zatytyłowana "Cztery pory roku". 40 lat minęło... (2)

Rozpoczynamy kolejny rok z cyklu "Wystaw sztuki współczesnej" w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku
Już od 17 stycznia 2022 r. zapraszamy na jubileuszową wystawę Heleny Sadłek, zatytułowaną "Cztery pory roku 40 lat minęło...
Wystawa będzie czynna od 17.01-16.02.2022 r. , od poniedziałku do piątku w godzinach 12.00-16.00.
kurator wystawy Grażyna Tomaszewska-Sobko
40 lat minęło… Tyle od pierwszej wystawy.
Na początku mojej drogi twórczej był batik – to mało znana technika wywodząca się z Indonezji, będąca doskonałym narzędziem dydaktycznym do nauki w pracy edukacyjnej, którą przez lata stosowałam przy pracy z dziećmi. Potem zajęłam się malarstwem olejnym. Dawało mi ono większą satysfakcję i nie wymagało tyle czasu i miejsca, choć z biegiem czasu mój dom stał się moją nieustającą pracownią, gdzie tworzę kiedy tylko mam czas i ochotę. Miałam w swoim życiu artystycznym różne fascynacje: malowałam morze, portrety, pejzaże i abstrakcje.
Moja obecna wystawa „Cztery pory roku” to kilka cykli malarskich: kobiety przemienione w drzewa, portrety drzew, abstrakcje. Łącznikiem jest natura, nasza zależność od świata przyrody i jej przemijanie.
Wszystkie prace są wykonane w technice olejnej, którą obecnie się zajmuję.Helena Sadłek
 
 
 

 

Wystawa zimowa w Galerii ZPAP Mariacka

Relacja fotograficzna z otwarcia Wystawy zimowej w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku.
Wystawa czynna do 14 stycznia 202w roku
udział biorą :
Danuta Joppek
Iwona Jurkiewicz
Grażyna Kunicka
Jan Misiek
Alojzy Osada
Rita Staszulonok
























 

Wystawa zimowa (2)

Zapraszamy do  Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku na zbiorową  "Wystawę Zimową", w której udział biorą :
Danuta Joppek
Iwona Jurkiewicz
Grażyna Kunicka
Jan Misiek
Alojzy Osada
Rita Staszulonok

Wystawa czynna w dniach 6 grudzień 2021 r. - 14 styczeń 2022 r., od poniedziałku do piątku w godz. 12.00-16.00
 
Relacja z wystawy będzie dostępna na naszej stronie internetowej  www.zpap-gdansk.pl i w mediach społecznościowych.
 
kurator wystawy : Grażyna Tomaszewska-Sobko
 

Działalność wystawiennicza Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46//47 w Gdańsku w roku 2022

Wystawy artystów w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 z Cyklu Wystaw Sztuki Współczesnej w roku 2022 :

Alicja Bach

Teresa Grabowska

Sławomir Grabowy

Grażyna Kunicka

 Jacek Kiciński

Jan Masa

Agnieszka Olędzka

Helena Sadłek

Jolanta Sampławska

 Agata Smólska-Mackiewicz

 

 Terminy wystaw zostaną ustalone w najbliższym czasie.

Danuta Joppek - wywiad z artystką (2)

DANUTA JOPPEK w rozmowie z kuratorką Grażyną Tomaszewską-Sobko.

link: https://youtu.be/gdKXOVt4e4s



Relacja fotograficzna z wernisażu wystawy Danuty Joppek (2)

W dniu  18 października 2021 r. o godz.18.00 w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 odbył się wernisaż wystawy DANUTY JOPPEK zatytułowanej "Ślady. Blizny".

Tytuł wystawy „Ślady. Blizny”... O ile słowo „ślady” implikuje pojęcie „blizny” i każda blizna jest  śladem, to ślad nie zawsze jest blizną, dlatego użyłam obu pojęć. Idąc przez życie zostawiamy ślady, często nawet o tym nie myśląc. Ale często też świadomie kreujemy dorobek, który po nas zostanie (Emerson – nie idż tam, dokąd może prowadzić ścieżka. Idż tam, gdzie nie ma ścieżki i zostaw swój ślad) Życzę nam wszystkim, aby ślady przez nas pozostawione były piękne. A blizny, które są świadectwem ran, jakie nam – powiedzmy – życie zadało, niech będą świadectwem, że nie przeczekaliśmy tego życia w krzakach lecz coś się działo, coś robiliśmy. Bo gdzie drwa rąbią, tam wióry lecą! Blizny, ślady w warstwie technologicznej moich obrazów (…) Danuta Joppek













Jubileuszowa wystawa Danuty Joppek (2)

Już dzisiaj zapraszamy na wernisaż jubileuszowej wystawy Danuty Joppek, który odbędzie się 18 października 2021 r. o godz.18.00 w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47.

DANUTA JOPPEK studiowała na wydziale Wychowania Plastycznego w Państwowej Wyż-szej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu (obecna nazwa uczelni: Akademia Sztuk Pięknych w Poznaniu), dyplom 1989 r. u prof. Wacława Twarowskiego. Równorzędnie studiowała na wydziale Malarstwa i Grafiki w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecna nazwa uczelni: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku), dyplom w 1990 r. w pracowni prof. Włodzimierza Łajminga, aneks z rysunku u prof. Macieja Świeszewskiego, specjalizacja w pracowni linorytu i litografii u prof. Czesława Tumielewicza.
Wystawia od 1986 roku. Kuratorka autorskiego cyklu wystaw zbiorowych „W drodze...” oraz cyklu „Grunt to Rodzinka” – tu prezentuje swoją twórczość wraz z pracami zapraszanych do udziału w wystawie dzieci.
O jej twórczości pisali i analizowali m.in.: André Verdet (Fr), Adam Pawlak, Jacek Kotlica, Piotr Paweł Kawiecki, Tadeusz Skutnik, Tomasz „Tomek” Kawiak (Fr.), Janusz Janowski, Mariusz Kułakowski, Elwira Worzała, Andrzej C. Leszczyński, Jerzy Kamrowski, Ryszard Kul, Waldemar Nocny, Mieczysława Cierpioł, Henryk Wrożyński (USA), Lucy Bonnefous (Fr.), Michel Gaudet (Fr.), Marta Ratajczak, Wojsław Brydak, Zofia Watrak, Stanisław Sey-fried, Rafał Radwański, Erazm Wojciech Felcyn, Alicja Bach, Andrzej Jar (Kanada), Roman Gajewski.
W 2019 nominowana w plebiscycie „Dziennika Bałtyckiego” do Osobowość Roku 2019 w dziedzinie kultury
Artystka mieszka i pracuje w Gdańsku – Świbnie oraz w Nicei (Francja).


Spotkanie z cyklu "Artyści w powojennym Gdańsku" - Wojciech Strzelecki

Zapraszamy na kolejną rozmowę z Cyklu "Artyści w powojennym Gdańsku".

Gościem kuratorki Grażyny Tomaszewskiej-Sobko jest Wojciech Strzelecki

Link do filmu :https://youtu.be/xC0B_Yme5DE




BENTE KLUGE - wywiad z artystką (2)

Bente Kluge w rozmowie z kuratorką wystawy Grażyną Tomaszewską-Sobko.

link do filmu: https://youtu.be/CPzI-BG1N30



Jubileuszowa wystawa rzeźby BENTE KLUGE

Już dzisiaj zapraszamy na wernisaż wystawy jubileuszowej 35-lecia twórczości artystycznej BENTE KLUGE, który odbędzie sięw dniu 20.09.2021 r.  o godz. 18.00 w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku.
Wystawa będzie czynna w dniach 20.09-11.10.2021 r. od poniedziałku do piątku w godzinach 12.00-16.00
"Zrealizowano przy pomocy finansowej Województwa Pomorskiego"
 
BENTE KLUGE urodziła się w Yellowknife w Kanadzie i wychowała w Norwegii. W latach 1979–1983 studiowała projektowanie kostiumów na Państwowej Wyższej Szkole Rzemiosła Artystycznego i Projektowania Przemysłowego w Oslo. Jej zainteresowanie rzeźbą rozwijało się stopniowo, na przestrzeni lat. W 1994 roku Bente przeprowadziła się do Polski, gdzie rozpoczęła studia na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W 2000 roku uzyskała tytuł magistra rzeźby. Od 1994 roku mieszka i pracuje w Sopocie. Bente pracuje w brązie, ceramice, kamieniu, drzewie i technikach mieszanych, jej dzieła inspirowane są różnymi kulturami i okresami historycznym. W swojej twórczości artystka przekracza wiele granic, podejmując tematy związane z egzystencją człowieka.



Katarzyna Szczodrowska - wywiad z artystką

Katarzyna Szczodrowska w rozmowie z kuratorką wystawy Grażyną Tomaszewską-Sobko.

link do filmu: https://youtu.be/Mp3BGd39Zq8



Relacja fotograficzna z wernisażu Katarzyny Szczodrowskiej

Zapraszamy na wystawę w dniach 16.-08-13.09.2021 r. do Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku















Jubileuszowa wystawa rysunku Katarzyny Szczodrowskiej

Już dzisiaj zapraszamy na  jubileuszową  wystawę 20-lecia pracy artystycznej Katarzyny Szczodrowskiej.
Wernisaż 16.08.2021 r. godz. 18.00 Galeria ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku. Wystawa czynna w dniach 16.08-13.09.2021 r.
 
KATARZYNA SZCZODROWSKA jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni Orłowie (fotografia artystyczna). W latach 1996-2001 studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w pracowni prof. Hugona Laseckiego, aneks z witrażu pod kierunkiem prof. Andrzeja Dyakowskiego. W latach 2010-2019 zasiadała w Zarządzie Gdańskiego Okręgu ZPAP, pełniąc funkcje najpierw wiceprezesa, a następnie skarbnika, a także kuratora wystaw organizowanych w Galerii ZPAP przy ulicy Piwnej w Gdańsku. Jest nauczycielką rysunku i malarstwa w Zespole Szkół Plastycznych w Gdyni Orłowie. Autorka kilkunastu wystaw indywidualnych i uczestniczka kilkudziesięciu zbiorowych. Prace w zbiorach: Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki; A.D.A.F.A. / Collezione internazionale dell'arte a stampa originale - Prints and Drawings Cabinet, Cremona Civic Museum; M.M. Pieńkowski. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, fotografią i witrażem.



MICHAŁ WIRTEL - wywiad z artystą

Michał Wirtel w rozmowie z kuratorką wystawy Grażyną Tomaszewską-Sobko.

link do filmu: https://youtu.be/7P9UWcw9yMc


Relacja fotograficzna z wernisażu Michała Wirtela

Na przedprożach Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej  w dniu 19 lipca 2021 r. odbył się wernisaż wystawy Michała Wirtela.

Wystawa czynna w dniach 19.07-11.08.2021 r.

fot. z archiwum ZPAP Okręgu Gdańskiego





















RITA STASZULONOK - wywiad z artystką

Rita Staszulonok w rozmowie z kuratorką wystawy Grażyną Tomaszewską-Sobko.

link do filmu: https://youtu.be/m5Rg_-4yJg4



Wystawa malarstwa Michała Wirtela

Już dzisiaj serdecznie zapraszamy na wystawę malarstwa Michała Wirtela, zatytułowaną "Wybrane Prace Malarskie 17-21" w terminie 19.07-11.08.2021 r. w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku.

MICHAŁ WIRTEL
Urodzony w 1988 roku w Lublinie. Absolwent Wydziału Malarstwa Gdańskiej ASP, w czerwcu 2017 obronił dyplom z malarstwa pod opieką  prof. Macieja Świeszewskiego. Zatrudniony na stanowisku asystenta w pracowni Rysunku i Malarstwa prowadzonej przez Prof. Zbigniewa Gorlaka na Wydziale Grafiki Gdańskiej ASP.
Malarz, grafik, ikonopis. Zajmuje się współczesną chrześcijańską sztuką sakralną – dyplom z Malarstwa o tytule "Kazanie na Górze" brał udział w Wystawie Najlepszych Dyplomów Akademii Sztuk Pięknych w 2017 roku.
Od ponad 10 lat zajmuje się grafiką projektową – jest autorem m.in. ponad 100 plakatów oraz kilku okładek płyt. Od roku 2015 projektuje oraz realizuje murale – jest autorem kilku fasad kamienic w Gdańsku (projekt Fasady OdNowa dla Fundacji Urban Forms) oraz brał udział w rekonstrukcji fresku Jana Zamojskiego i Bolesława Cybisa z 1938 roku – Polskie Niebo.
Uczestnik wielu plenerów oraz wystaw zarówno w kraju (Gdańsk, Lublin, Kraków) oraz za granicą (Stany Zjednoczone, Ukraina).

zdjęcia z archiwum prywatnego M. Wirtela





Relacja fotograficzna z otwarcia wystawy Rity Staszulonok - prace artystki

Zapraszamy na wystawę malarstwa Rity Staszulonok  "Ogniem i gliną",
Wystawa dostępna w dniach 22.06-14.07.2021 r. w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku
 
Wywiad z artystką i zdjęcia z otwarcia wystawy zamieścimy na stronie internetowej ZPAP  i w mediach społecznościowych.
zdjęcia z archiwum ZPAP Okręgu Gdańskiego
 
Zrealizowano w ramach Stypendium Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu
 


















 

Spotkanie z cyklu "Artyści w powojennym Gdańsku" - prof. Hanna Brzuszkiewicz (2)

Zapraszamy na kolejną rozmowę z Cyklu "Artyści w powojennym Gdańsku".

Gościem kuratorki Grażyny Tomaszewskiej-Sobko jest znana rzeźbiarka prof. Hanna Brzuszkiewicz

Link do filmu :https://youtu.be/18Sam67GGBA


prof. Hanna Brzuszkiewicz- relacja fotograficzna ze spotkania

W dniu 11 czerwca 2021 r. odbyło się spotkanie z prof. Hanną Brzuszkiewicz w przestrzeni jej kameralnej, pełnej wyrazu,  ujmującej formalnie  i semantycznie ekspozycji w galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku

 

na zdjęciu poniżej od lewej: Grażyna Tomaszewska-Sobko, Marta Branicka, Hanna Brzuszkiewicz, Dorota Grubba,-Thiede, Magdalena Howorus-Czajka

fot. z archiwum ZPAP Okręgu Gdańskiego







prof. Hanna Brzuszkiewicz - wywiad z artystką

w rozmowie z kuratorką wystawy Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej w Gdańsku - Grażyną Tomaszewską-Sobko.

Link do filmu : https://youtu.be/tvAvvHhY3xM

 



Artyści w powojennym Gdańsku - zapowiedź spotkania z prof. Hanną Brzuszkiewicz (2)

 
W imieniu  kurator galerii ZPAP przy ul.Mariackiej 46/47 w Gdańsku Grażyny Tomaszewskiej-Sobko już dzisiaj zapraszamy   na  relację z kolejnego spotkania  z cyklu ,,Artyści w powojennym Gdańsku". Znakomitym gościem będzie znana artystka rzeźbiarka prof. Hanna Brzuszkiewicz.
Spotkanie odbędzie się  w dniu 14 czerwca 2021 r.  w Galerii ZPAP, gdzie jest obecnie prezentowana wystawa naszego znakomitego gościa.  Rozmowa z gościem zostanie zarejestrowana i udostępniona na naszej stronie internetowej i w mediach społecznościowych

 


Wystawa malarstwa Rity Staszulonok

 
Już dzisiaj zapraszamy na wystawę malarstwa Rity Staszulonok  "Ogniem i gliną", w dniach 22.06-14.07.2021 r. w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku
 
Wywiad z artystką i zdjęcia z otwarcia wystawy zamieścimy na stronie internetowej ZPAP  i w mediach społecznościowych.
 

Margarita Staszulonok- profesjonalna malarka, absolwentka Białoruskiej Państwowej Akademii Sztuk Pięknych. Od 2010 mieszka w pobliżu Gdańska w Polsce. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Laureatka Stypendium Polskiego Ministra Kultury Gaude Polonia, Instituto Sacatar w Brazilii, Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska, Stypendium Twórczego Marszałka Województwa Pomorskiego, Stypendium Twórczego Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Ulubiona technika- tempera na desce.             

 

Na wystawie będą przedstawione obrazy z projektów “Portret cegły” i “Ogniem i gliną”, które łączy temat architektury ceglanej Pomorza.

 “Portret cegły” był zamyślony jako hołd ceglanej architekturze Gdańska i okolic. Zrealizowany w ramach Stypendium Twórczego Marszałka Województwa Pomorskiego. Głównymi bohaterami zostały budynki gotyckie i przemysłowe z XIX wieku. Obrazy  namalowano   w technice tempery jajowej na płycie. Rozmiarem nawiązują do dwóch wymiarów cegły XIX-wiecznej: najmniejszej powierzchni prostopadłościanu cegły- “główki”, i największej powierzchni- “podstawy”. Wynoszą one 6 cm x 13 cm i 13 x 27.  Ten temat rozbudowano, portretując gotyckie budowle na płycie w rozmiarze “główki” cegły gotyckiej - 9 cm x 14 cm. 

Duże budynki wraz z pejzażem miejskim celowo umieszczone na miniaturowym rozmiarze, żeby zatrzymać widza i zachęcić do podziwiania imponujących zabytków.

“Ogniem i gliną”- projekt zrealizowany w ramach Stypendium Twórczego Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, poświęcony gotyku ceglanemu Pomorza, opowiada o powstawaniu kultury tego regionu “ogniem i gliną”. Celem projektu było “sportretować” jak znane, tak i bardziej skromne budowle regionu, pokazując ich najważniejsze cechy, albo związane z nimi osoby i wydarzenia. Rita Staszulonok




"HANNA BRZUSZKIEWICZ - Misterium" wystawa rzeźby w Galerii ZPAP w Gdańsku

Zapraszamy na spotkanie z prof. Hanną Brzuszkiewicz w przestrzeni jej kameralnej, pełnej wyrazu,  ujmującej formalnie  i semantycznie ekspozycji w najbliższy piątek, 11 czerwca 2021 r. od g.12.00 do 16.00 w Galerii ZPAP przy ul Mariackiej 46/47 w Gdańsku

 

Kuratorka wystawy Grażyna Tomaszewska-Sobko
Współpraca Prof. Hanna Brzuszkiewicz, Dorota Grubba-Thiede.
Ekspozycja czynna do 18 czerwca 2021 od pn.-pt. g.12.00-16.00

 

Prof. Hanna Brzuszkiewicz - artystka rzeźbiarka, od 1958 pedagog rzeźby na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zatrudniona na uczelni po studiach artystycznych na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu (1951-1955) w pracowni rzeźby prof.  Tadeusza Godziszewskiego oraz studiach podyplomowych w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku, w pracowni rzeźby prof. Stanisława Horno-Popławskiego i pracowni projektowania architektoniczno-rzeźbiarskiego prof. Adama Smolany, a także pracowni ceramiki prof. Hanny Żuławskiej (1955-1957). Jako wykładowczyni w latach 1958-2001 w Katedrze Rzeźby na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, wspierała rozwój twórczy wielu utalentowanych adeptów sztuki, a w jej profesorskiej pracowni dyplomowej powstało szereg oryginalnych dyplomów rzeźbiarskich. Habilitację otrzymała w 1978 na gdańskiej PWSSP [dzisiejsza Akademia Sztuk Pięknych, następnie otrzymała tytuł profesora Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
w Toruniu. W Zakładzie Rzeźby w kolejnych latach zorganizowała Pracownię Ceramiki. Przez wiele lat prowadziła zajęcia z zakresu rzeźby i ceramiki, od 1990 roku jako samodzielny pracownik naukowo-dydaktyczny. Stypendystka Rządu Włoskiego w 1973. Jest członkinią ZPAP. Prof. Hanna Brzuszkiewicz zrealizowała liczne ekspozycje indywidualne, bierze udział w wielu zbiorowych, problemowych wystawach sztuki współczesnej (szczególnie w dziedzinach rzeźby, ceramiki, form w metalu, rzeźby architektonicznej, wzornictwa przemysłowego i rysunku współczesnego) w kraju i za granicą. Prof. Hanna Brzuszkiewicz eksponowała prace m.in. w Pradze [1962- srebrny medal wraz z działem polskim]; w Faenzie [1965, 1969, 1974]; Gualdo Tadino w Perugii [1966, 1968, 1971, 1972, 1990, 1994]; w Vallauris – [1968 – srebrny medal wraz z całym działem polskim]; Florencji [1976]; Rawennie [1983, 1985, 1987]; Toronto i innych miastach Kanady [1967, 1994/1995]; Frechen [1978]; Tokio i innych miastach Japonii [1983-1984]; w Getyndze – [1988]; Lyonie [1989]; w Arras i innych miastach Francji w 1991. W Galerii ZPAP prezentowana jest m.in. grupa wyróżnionych ceramik.

 Prof. Hanna Brzuszkiewicz była inicjatorką przyznania prof. Stanisławowi Horno-Popławskiemu tytułu Doctora Honoris Causa Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu (1996), wybitnemu artyście i wieloletniemu profesorowi rzeźby PWSSP w Gdańsku [dzisiejszej ASP].  Artystka podkreśla „- Moje inspiracje – kosmos, przestrzeń, człowiek z jednej strony, a z drugiej – magia „sztuk ognia” i reguł nimi rządzących”.

 

Prace Hanny Brzuszkiewicz – wybitnej artystki i wieloletniej pedagożki rzeźby oraz ceramiki na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, łączą w sobie dotyk doświadczeń tragicznych i intuicje o afirmacji odradzającego się istnienia. Odnajdziemy je w formach, w których każdorazowo podmiotowo pojawia się otwarta przestrzeń, stanowiąca integralną, aktywną znaczeniowo wartość.  Trwanie (1980) mimo kameralnego formatu pozostaje przejmującą studium osamotnienia o znamionach  anamorfozy, nawiązując może nieświadomy dialog z melancholijnym Aktem 2 Katarzyny Kobro z 1925 r., jak i skulonymi sylwetami kobiecymi tworzonymi przez nią w latach 40. XX. wieku. Memento i Być – nie być, Hanny Brzuszkiewicz budowane aluzyjnymi formami antytezy pustych i pełnych szablonowych popiersi ludzkich, w unikatowy sposób interpretują tragedie ludzi od dnia 11 września 2001. Medytacyjny pierwiastek pojawił się już we wczesnej, pracy zatytułowanej Popromienna (z lat 60. XX w), w którym Hanna Brzuszkiewicz zastosowała w całej formie rytm uorganicznionych paseczków glinianych, osiągając efekt geologiczności. W tym wyobrażeniu dziewczęcego popiersia wprowadziła już ważny dla niej w późniejszej twórczości motyw otwartej głowy, jakby rozpękniętej, naznaczonej prześwitem, nawiązującym do sytuacji ludzi – ofiar zrzucenia bomby atomowej na Hiroszimę i Nagasaki. Jednym z teoretycznych odniesień wydają się badania Julii Kristevy poświęcone stanom depresyjnym, zwłaszcza kobiecym, m.in. w książce Czarne słońce (2007), w której przywołała określenie Waltera Benjamina o esencji głębi melancholijnej medytacji. Artystka nadaje swoim kompozycjom często formę kobiecą, jakby podkreślała wypowiadanie się w jej własnym imieniu. Wyznaje też: Moje inspiracje – kosmos, przestrzeń, człowiek z jednej strony, a z drugiej – magia sztuk ognia i reguł nimi rządzących.

dr Dorota Grubba-Thiede, 2019

Podziękowania dla wszystkich Osób i Instytucji, które wsparły ekspozycje „HANNA BRZUSZKIEWICZ – Misterium”, w tym. P. Adama Neumanna i Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie oraz Zakładu Historii i Teorii Sztuki ASP w Gdańsku.

Zdjęcia z archiwum prywatnego artystki. Poniższe zdjęcia wykonali : W.Szulc i Tytus Burczyk



Relacja fotograficzna z otwarcia wystawy rzeźby Hanny Brzuszkiewicz zatytułowanej "Misterium"_

Wystawa dostępna w dniach 20.05-11.06.2021 r. w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku
fot. Grażyna Tomaszewska-Sobko
Zdjęcia z archiwum ZPAP Okręgu Gdańskiego
 
 

















Wystawa rzeźby Hanny Brzuszkiewicz w dniach 20.05-11.06.2021 r. (2)

 
Już dzisiaj zapraszamy na wystawę Hanny Brzuszkiewicz, w dniach 20.05-11.06.2021 r. w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku
 
Wywiad z artystką i zdjęcia z otwarcia wystawy zamieścimy na stronie internetowej ZPAP  i w mediach społecznościowych.
 
Hanna Brzuszkiewicz . Artysta rzeźbiarz, od 1958 pedagog rzeźby na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zatrudniona na uczelni po studiach artystycznych na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu (1951-1955) w pracowni rzeźby prof. Tadeusza Godziszewskiego oraz studiach podyplomowych w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku w pracowni rzeźby prof. Stanisława Horno-Popławskiego i pracowni projektowania architektoniczno-rzeźbiarskiego prof. Adama Smolany, a także pracowni ceramiki prof. Hanny Żuławskiej. Zatrudniona w latach 1958-2001 Katedrze Rzeźby na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, wspierała rozwój twórczy wielu utalentowanych adeptów sztuki, a w jej profesorskiej pracowni dyplomowej powstało szereg oryginalnych dyplomów rzeźbiarskich. Habilitację otrzymała w 1978 na gdańskiej PWSSP [dzisiejsza Akademia Sztuk Pięknych, następnie otrzymała tytuł profesora Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W Zakładzie Rzeźby w kolejnych latach zorganizowała Pracownię Ceramiki. Przez wiele lat prowadziła zajęcia z zakresu rzeźby i ceramiki, od 1990 roku jako samodzielny pracownik naukowo-dydaktyczny. Stypendystka Rządu Włoskiego w 1973.
 



Maria Jędrzejczyk - wywiad z artystką (2)

Maria Jędrzejczyk w rozmowie z kuratorką wystawy Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej w Gdańsku - Grażyną Tomaszewską-Sobko.

link do filmu z wywiadem: https://youtu.be/lNgQI5VQh54


Relacja fotograficzna z otwarcia wystawy Marii Jedrzejczyk- prace artystki (2)


zdjęcia z archiwum ZPAP










Maria Jędrzejczyk - relacja fotograficzna z otwarcia wystawy (2)

W dniu otwarcia wystawy 19 kwietnia 2021 r. Maria Jędrzejczyk udzieliła wywiadów Pani Marzenie Bakowskiej , dziennikarce Radio Gdańsk SA i  kuratorce wystawy Grażynie Tomaszewskiej-Sobko.

Wystawa w dniach 19.04-10.05.2021 r. w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej  46/47 w Gdańsku

zdjęcia z archiwum ZPAP












 

Wojciech Strzelecki - wywiad z artystą (2)

w rozmowie z kuratorką wystawy Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej w Gdańsku - Grażyną Tomaszewską-Sobko.

link do filmu z wywiadem:https://youtu.be/02pM7HyWpz8


Wystawa Marii Jędrzejczyk w dniach 19.04-10.05.2021 r.

Już dzisiaj zapraszamy na wystawę jubileuszową 50-lecia pracy artystycznej "Powiew wiosny" Marii Jędrzejczyk.
 
Wystawa będzie czynna w dniach 19.04-10.05.2021 r. w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku
Wywiad z artystką i zdjęcia z otwarcia wystawy zamieścimy na stronie internetowej ZPAP  i w mediach społecznościowych.

MARIA JĘDRZEJCZYK - Studia artystyczne, na wydziale projektowania plastycznego (kierunek architektura wnętrz), ukończyła w PWSSP – obecnie Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku. 

Malarstwa uczyła się  w pracowni prof. Jacka Żuławskiego. Dyplom magistra sztuki uzyskała w roku 1974.  Liczne zainteresowania spowodowały, że ukończyła również:

- Państwowe Studium Oświaty i Kultury Dorosłych w Gdańsku, dyplom w 1972 r.

- Camerimage Film School w Toruniu, Scenariopisarstwo oraz Wydz. Aktorski  dyplom w roku 1998

- PTTK, Kurs Przewodnicki  dyplom w r. 2015

 

Aktualnie, jesteśmy u szczytu, trwającej od ponad roku, pandemii. Wszyscy jesteśmy zmęczeni i zasmuceni koniecznością izolacji oraz dotkliwym paraliżem naszego życie społecznego, gospodarczego i kulturalnego. Każdego roku, nadejście wiosny, budzi w nas nadzieję na poprawę losu. Szczególnie wiosna roku 2021 budzi taką nadzieję na to, że ten koszmarny sen skończy się wkrótce. Czas pandemii wykorzystałam na przygotowanie zupełnie świeżej serii prac malarskich. Chcę podzielić z innymi; nadzieją, moim oczekiwaniami i radością, jaką daje kontakt z naturą, z żywiołami wody, powietrza oraz ognia. W moich pracach pojawia się również niepokój, agresja, zagrożenie. W aktualnej sytuacji, okazały się one nie do uniknięcia. Tryptyki pokazują rozmach i impet z jakim wiosna wkracza w nasze życie. Zależało mi na tym, żeby pokazać siłę i jednocześnie subtelność, delikatność, która wraz z budzeniem się życia ujawnia się wiosną. Bliski jest mi temat morza. Urodziłam się tutaj, nad morzem. Tutaj spędzam najradośniejsze chwile. Raduje mnie świadomość, że Polska ma dostęp do Bałtyku. Ta świadomość rodzi poczucie odpowiedzialności za ten fakt. Artystycznej odpowiedzialności również. Stąd podejmowanie tego tematu i dzielenie się moimi emocjami związanymi z morzem. To tematyki morskiej stale powracam i trwam przy niej od wielu lat. Chce podzielić się moją miłością do morza, moim Nim zachwytem. Chcę przekazać innym radość, jaką daje kontakt z Wodą, Powietrzem, Słońcem. Kontakt z bardzo kruchym, jak się okazuje, Życiem. Na moich pracach widnieje podpis „Marina”. Marina, to nie tylko imię żeńskie. Marina znaczy również „przystań”. Marina to jest również połączenie moich Imion: MARIa oraz IreNA"
Maria Irena Jędrzejczyk    "Marina"

       



Wojciech Strzelecki- relacja fotograficzna z otwarcia wystawy (2)




 

W dniu otwarcia wystawy 22 marca 2021 r. Wojciech Strzelecki udzielił wywiadów Pani Marzenie Bakowskiej , dziennikarce Radio Gdańsk SA i ekipie reporterskiej TVP3 Gdańsk oraz kuratorce wystawy Grażynie Tomaszewskiej-Sobko.

zdjęcia z archiwum ZPAP

 






 

 

Relacja fotograficzna z otwarcia wystawy Wojciecha Strzeleckiego - prace artysty (2)











 

Wystawa Wojciecha Strzeleckiego w dniach 22.03-12.04.2021 r. (2)

Już dzisiaj zapraszamy na wystawę rysunku Wojciecha Strzeleckiego.
 Wystawa będzie czynna w dniach 22.03-12.04.2021 r. w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku
Wywiad z artystą i zdjęcia z otwarcia wystawy zamieścimy na stronie internetowej ZPAP  i w mediach społecznościowych.

Wojciech Strzelecki Urodzony w 1955 roku w Sopocie.

W 1978 roku ukończył Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej.

W 1982 roku  uzyskał w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku na Wydziale Malarstwa w Pracowni prof. Jerzego Zabłockiego

Od 1984 pracuje w katedrze Rysunku, Malarstwa  i Rzeźby na Wydziale Politechniki Gdańskiej .

W 1992 roku uzyskał stopień naukowy dr sztuki , zakończony w 2006 roku stopniem dr hab. Sztuki.

Obecnie posiada tytuł profesora Politechniki Gdańskiej. Mieszka w Sopocie.




JANUSZ PLOTA - wywiad z artystą

JANUSZ PLOTA - artysta intermedialny - malarz, rzeźbiarz, performer, projektant, eseista, rzeczoznawca wizualizacji - niezależny kurator

w rozmowie z kuratorką wystawy Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej w Gdańsku - Grażyną Tomaszewską-Sobko.

link do filmu z wywiadem: https://youtu.be/z_2fC_jTQAY

Więcej informacji o artyście: www.plotajanusz.pl


Wystawa Janusza Ploty

Poniżej przedstawiamy zdjęcia prac, wykonanych przez artystę Janusza Plotę,  prezentowanych  na wystawie w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku.

Wystawa czynna w dniach 22.02 - 15.03.202 r.
















Relacja fotograficzna z otwarcia wystawy pt. "matryce rysunku-rysunek matryc'2021"JANUSZA PLOTY

22 lutego 2021 r. w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 została otwarta jubileuszowa wystawa Janusza Ploty.

W najbliższych dniach na naszej stronie i w mediach społecznościowych udostępnimy nagrany dzisiaj wywiad z artystą i zdjęcia prac.

Zdjęcia z archiwum prywatnego ZPAP Okręgu Gdańskiego










Wystawa Janusza Ploty- "matryce rysunku-rysunek matryc ‘2021"

Już dzisiaj zapraszamy na wystawę jubileuszową 35-lecia twórczości artystycznej JANUSZA PLOTY  zatytułowana "matryce rysunku-rysunek matryc ‘2021"
 Wystawa będzie czynna w dniach 22.02-15.03.2021 r. w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku
Wywiad z artystą i zdjęcia z otwarcia wystawy zamieścimy na stronie internetowej ZPAP  i w mediach społecznościowych. Już dzisiaj serdecznie zapraszamy.

Rysunek zapisu energii człowieka, ślad trwania i przetrwania, kod narodzin i stempel graniczny-często ukryty, zakodowany w kliszy rentgenowskiej, w ścianie, na polu, na niebie. To świat mocy sztuki, jej uniwersalizmu .Sejf sztuki najprzedniejszej albo sztuki transarchetypicznej jak to określił Janusz Plota, twórca manifestu sztuki tranzytu , ogłoszonego w elbląskiej Galerii El w roku 1993 , roku  otwarcia sympozjum sztuki tranzytowej i wystawy Transitart 1993(Plota-Peterssen,Radermacher) Walizka sztuki transarchetypicznej przemieszcza się z artystą po rezydencjach, projektach i sympozjach w Europie, Azji i Afryce. Podręczna teczka artystycznych notatek ze świata zapisana w kole czasu, roznosi pocztę sztuki do wybranych przez artystę miejsc  i otwiera kolejny projekt ,punkt transgraniczny. Janusz Plota wymienia się swoimi notatkami sztuki z zaproszonymi artystami za pomocą logo cegiełki( dowolne dzieło przestrzenne o wymiarach 15x20 cm).

Rysunek ,jako część wypowiedzi artystycznej Janusza Ploty jest obrazem, rzeźbą, scenografią, formą performatywną, przestrzenią eko artu czy land artu. Walizka Duchampa otwiera swój kram tam gdzie widzi albo czuje energię miejsca. Tam gdzie Demeter szuka swojej córki, tam gdzie wszystko się zaczęło i trwa.

Wystawa otwiera kokon twórczy na przedprożach ulicy Mariackiej, Galerii Mariackiej gdańskiego ZPAP ,miejsca szczególnego. Do tegorocznego święta ulicy Mariackiej artysta dokłada rysunek z prastarego lasu wygładzony przez bałtyckie fale i zapach z sąsiednich pracowni rysunku, kamienia, złota i bursztynu.

Zapowiedzią cyklu wystaw januszplotaart 21 i kontynuacją projektu januszplotaart 2020 rysunek transarchetypiczny/Westerplatte, plotaartsympozjum 2020/2021,januszplotaecoart2011-2021, transitarteurope2021,januszplotaperformancespace 2021.

Rozłożona matryca sztuki dodatkowo wzbogaci przestrzenie galeryjne ,pola i łąki projektu ekologicznego 2021 w Galerii Stodoła Szumiłowo i Centrum św.Jana w NCK w Gdańsku. Notatki w postaci cegiełek dosycą energię miejsca w kolejnych realizacjach .Często cegiełka, szkic, rysunek ,sztandar jest przerabiany, przemalowywany, modyfikowany-to kolejne nowe dzieło, niekończący się proces tworzenia. Czas pandemiczny odchodzi pozostawiając  niedokończone realizacje. Artyście udało się zrealizować wiele wystąpień performatywnych online , gdzie z taczką i teczką sztuki przewędrował Europę i Azję dokładając do rydwanu notatek małą chorągiewkę miasta Gdańska, miasta Miastka, Pomorza  i nie tylko.

plotaartinfo 2021

 
 Zdjęcia prac z archiwum prywatnego Janusza Ploty




Małgorzata Limon - wywiad z artystką z okazji otwarcia wystawy "Katharsis" (2)

 Z okazji otwarcia wystawy wywiad z artystką przeprowadziła kuratorka Galerii ZPAP Grażyna Tomaszewska-Sobko.

Wystawa czynna od 22.01-15.02.2021 r.

link do filmu z wywiadem: https://youtu.be/DjbJIbxa3l4


Wystawa MAŁGORZATY LIMON

Już za kilka dni rozpoczynamy kolejny rok z cyklu  wystaw sztuki współczesnej w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku.
 
W dniu 22 stycznia zostanie otwarta wystawa MAŁGORZATY LIMON zatytułowana "KATHARSIS".
 
Wywiad z artystką i zdjęcia z otwarcia wystawy zamieścimy na stronie internetowej ZPAP  i w mediach społecznościowych. Już dzisiaj serdecznie zapraszamy.
 
MAŁGORZATA LIMON tak pisze o swojej wystawie : "Termin katharsis​ ​(z gr. oznacza oczyszczenie), po raz pierwszy użył i zdefiniował Arystoteles. Ten starożytny filozof twierdził, że jest to stan polegający na wyzwoleniu się od uczuć strachu i litości, dzięki intensywnemu przeżywaniu sztuki. Z kolei Artur Schopenhauer upatrywał w kontemplacji sztuki swego rodzaju ratunku dla człowieka, tylko ona może złagodzić jego egzystencjalne cierpienie. Motyw wody pojawiający się w moich obrazach, to nie tylko chęć ukazania jej piękna, czystości i siły. To również odniesienie się do starożytnego hasła oczyszczania duszy ze złych emocji. W rozważaniach o wodzie nie sposób pominąć Biblii i motywu Chrztu jako symbolicznego aktu obmycia człowieka z grzechu pierworodnego - ale ten aspekt nie jest przedmiotem moich poszukiwań .W swoich obrazach pragnę ukazać bezpośredni kontakt człowieka z wodą. Niektóre postacie polewają sobie nią głowy, inne zanurzają się w niej całe...Tym samym na naszych oczach dokonuje się symboliczne oczyszczenie. Oczyszczenie ze złych wspomnień, negatywnych emocji czy strachu. Na wystawie zaprezentuję obrazy z motywem akwatycznym, które powstawały przez ostatnie lata i powstają nadal. Bowiem temat wody jest nieustannie przeze mnie badany i kontynuowany w moich pracach."
 
Zdjęcia prac z archiwum prywatnego M. Limon




Finisaż wystawy jubileuszowej Gabrieli Trynkler

Finisaż wystawy jubileuszowej Gabrieli Trynkler w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku- wręczenie Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska

w Dziedzinie Kultury za 2020 rok









Działalność wystawiennicza Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46//47 w Gdańsku w roku 2021

 

Lp.

Imię i nazwisko

Termin wystawy

1

Małgorzata Limon

22.01-15.02.2021

2

Janusz Plota

22.02-15.03.2021

3

Wojciech Strzelecki

22.03-12.04.2021

4

Maria Jedrzejczyk

19.04-10.05.2021

5

Hanna Brzuszkiewicz

17.05-07.06.2021

6

Jacek Kiciński

14.06-05.07.2021

7

Michał Wirtel

12.07-09.08.2021

8

Danuta Joppek

16.08-13.09.2021

9

Alicja Bach

20.09-11.10.2021

10

Bente Kluge

18.10-15.11.2021

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Wystawa jubileuszowa Gabrieli Trynkler - wywiad z artystką (2)

Wywiad przeprowadziła przeprowadziła kuratorka wystawy Grażyna Tomaszewska-Sobko

Link do wywiadu : https://youtu.be/Dt5JY_59OUk

Gabriela Trynkler-Kwiatkowska - relacja z otwarcia wystawy jubileuszowej

 23 listopada 2020 r. w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 nastąpiło otwarcie wystawy Gabrieli Trynkler-Kwiatkowskiej bez udziału publiczności.

Wystawa nosi tytuł "Miasta i Katedry. 35 lat później" i jest zwieńczeniem jubileuszu 35-lecia pracy twórczej artystki.

 

 




















 

Wystawa jubileuszowa Gabrieli Trynkler-Kwiatkowskiej

Już niedługo zapraszamy na kolejną wystawę z cyklu Wystaw Sztuki Współczesnej w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku .

Wystawa jubileuszowa Gabrieli Trtynkler-Kwiatkowskiej.

Relacja z otwarcia wystawy jak i wywiad z artystką będą dostępne na stronie i w mediach społecznościowych.

 


Spotkanie z cyklu "Artyści w powojennym Gdańsku" - Alojzy "Alek" Osada (2)

Zapraszamy na kolejną rozmowę z Cyklu "Artyści w powojennym Gdańsku".

Gościem kuratorki Grażyny Tomaszewskiej-Sobko jest znany konserwator zabytków i malarz - ALOJZY "ALEK" OSADA

Link do filmu : https://youtu.be/URO1i9xz8WI


Wystawa jubileuszowa Stanisława Olesiejuka - wywiad z artystą (2)


Stanisław Olesiejuk w tym roku obchodzi jubileusz 40-lecia pracy twórczej. Jest to jego już 80. wystawa indywidualna i 30. wystawa indywidualna w Gdańsku.

Stanisław Olesiejuk specjalizuje się w malarstwie sztalugowym olejnym, pastelu, gwaszu, rysunku i grafice warsztatowej. Zrealizował 80 wystaw indywidualnych i wziął udział w ponad 200 wystawach zbiorowych. Należy do ZPAP, ZPAMiG, SPP, PSEP, GTPS.

Wywiad z artystą, który prezentujemy przeprowadziła kuratorka wystawy Grażyna Tomaszewska-Sobko.

Link do filmu : https://youtu.be/IfE1LC8KpWs

Wystawa Stanisława Olesiejuka pt. "Translokacje" prezentowana jest w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 w dniach 19.10-09.11.2020 r. od poniedziałku do piątku w godzinach 12.00-16,00

Elżbieta Tęgowska- otwarcie wystawy jubileuszowej

21 września 2020 r. o godz. 18.00 nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy jubileuszowej Elżbiety Tęgowskiej. Z okazji jubileuszu 50-lecia pracy artystycznej Elżbieta Tęgowska została uhonorowana Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury.

Nagrodę w imieniu Pani Aleksandry Dulkiewicz - Prezydenta Miasta Gdańska wręczali :

Pani Ewa Adamska- Kierownik Referatu ds Mecenatu Kultury Urzędu Miasta Gdańska,

Pan Andrzej Stelmasiewicz- Przewodniczący Komisji Kultury i Promocji w Radzie Miasta Gdańska, Przewodniczący Kapituły Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury,

Spotkanie prowadziła kuratorka Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej - Grażyna Tomaszewska-Sobko.

Relacja  video z uroczystości :https://youtu.be/wCijSmCwFoY







 

 

Wystawa jubileuszowa Elżbiety Tęgowskiej - wywiad z artystką

Wywiad przeprowadziła kuratorka wystawy jubileuszowej Elżbiety Tęgowskiej- Grażyna Tomaszewska-Sobko.
Zapraszamy na wystawę prac artystki do Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 w dniach 21.09-12.10.2020 r.

Wystawa jubileuszowa Janusza Tartyłło - wywiad z artystą (2)

JANUSZ TARTYŁŁO - znany scenograf, reżyser, aktor, scenarzysta teatralny, malarz, grafik w tym roku obchodzi
jubileusz  65-lecia pracy twórczej i 90-lecia urodzin.
Wywiad przeprowadziła kuratorka wystawy jubileuszowej Janusza Tartyłło - Grażyna Tomaszewska-Sobko.
Zapraszamy na wystawę prac artysty do Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 w dniach 24.08-14.09.2020 r.

Spotkanie z cyklu "Artyści w powojennym Gdańsku"-Ewa Beyer-Formela

Zapraszamy na kolejną rozmowę z Cyklu "Artyści w powojennym Gdańsku". Gościem kuratorki Grażyny Tomaszewskiej-Sobko jest znana rzeźbiarka Ewa Beyer-Formela.

Link do filmu: https://youtu.be/Wuh9rxMR4DM


Jubileusz Ewy Beyer-Formeli (2)

Zapraszamy na film o twórczości Ewy Beyer-Formeli, w którym zobaczymy artystkę przy pracy w czasie plenerów rzeźbiarskich .

Link do filmu : https://youtu.be/J0cPeoxbSaE

Film zrealizowany na podstawie urywków filmów z plenerów i zdjęć prac artystki.

Materiały zebrała, opracowała i zmontowała w całość Bente Kluge

 

Relacja fotograficzna z otwarcia wystawy jubileuszowej Ewy Beyer-Formeli "Rzeźba-rysunek"










 

Wystawa jubileuszowa Ewy Beyer-Formeli "Rzeźba-rysunek" - wywiad z artystką (2)

Zapraszamy na wywiad z Ewą Beyer-Formelą, znaną trójmiejską rzeźbiarką, wieloletnią członkinią ZPAP z okazji jubileuszu 60-lecia pracy twórczej.
Wywiad przeprowadziła kuratorka wystawy jubileuszowej Grażyna Tomaszewska-Sobko.

 

Wystawa jubileuszowa Piotra Kowalskiego "50/70" - wywiad z artystą (2)

Kolejny z cyklu wywiadów przeprowadzonych przez kuratorkę wystaw w Galerii ZPAP  Grażynę Tomaszewską-Sobko.

Tym razem rozmówcą jest Piotr Kowalski - gdański grafik i kaligraf, który swoją wystawą, prezentowaną w Galerii ZPAP  podsumowuje  jubileusz 50-lecia pracy twórczej i 70-lecie urodzin. .

w dniach 22..06-13.07.2020 r. wystawa będzie otwarta dla zwiedzających .


Zapraszamy do obejrzenia wywiadu z artystą. Zapis na youtube : https://youtu.be/9zLmkmDx1bk

 

Wystawa Alojzego "Alka" Osady pt. "REMANENT - półwiecze twórczości"


  

21 maja 2020 r.  roku odbył się wernisaż wystawy twórczości Alojzego "Alka" Osady . Był to pierwszy  wernisaż bez udziału publiczności.

Kuratorka wystawy Grażyna Tomaszewska-Sobko rozmawiała z artystą  o jego twórczości i przypadającym na ten rok jubileuszu  .

Zapraszamy na relację z wydarzenia i spacer po Galerii. https://youtu.be/XaeeQl24Jno


Czytaj więcej: Wystawa Alojzego "Alka" Osady pt. "REMANENT - półwiecze twórczości"

Iwona Jurkiewicz "Cienie..."Odbicia"

17 lutego 2020 r.  w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 odbył się wernisaż Iwony Jurkiewicz pt „Cienie…Odbicia”. Przybyłych gości przywitała kuratorka Grażyna Tomaszewska-Sobko, która nakreśliła sylwetkę artystyczną Iwony Jurkiewicz. Następnie głos zabrała bohaterka wieczoru, opowiadając o swoich pracach i inspiracji naturą,  a dokładniej zestawieniem świata zwierząt i ludzi, łączeniem tych dwóch światów.Wystawa „Cienie…Odbicia to wystawa o śmierci, przemijaniu, utracie, a także o poszukiwaniu tego, co utracone. Tytułowe odbicia, to także lustra i szyby, na których rzeźby powielają się jeszcze bardziej. Wystawa czynna do 18 marca 2020 


Czytaj więcej: Iwona Jurkiewicz "Cienie..."Odbicia"

Wystawa "Cienie...Odbicia" Iwony Jurkiewicz

Już za kilka dni zapraszamy na kolejną wystawę w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 zatytułowaną  "Cienie...Odbicia", której autorką będzie Iwona Jurkiewicz.

Artystka urodziła się w 1983 w Zamościu. Jest absolwentką Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dyplom (2009) w pracowni prof. Sławoja Ostrowskiego, ze specjalnością ceramika artystyczna w pracowni prof. Teresy Klaman. Wcześniej uczęszczała do Liceum Sztuk Plastycznych im. Bernarda Morando w Zamościu ze specjalnością formy użytkowe i specjalizacją ceramika artystyczna (dyplom w 2003). Brała udział w wystawach i plenerach w Polsce i za granicą (Ukraina, Litwa, Francja, Hiszpania, Norwegia). Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce, Hiszpanii, Francji, Ukrainie, Norwegii, Turcji, Szwecji.
W swojej twórczości głównie wykorzystuje materiały takie jak glina, drewno, kamień, żywica, techniki własne. Obecnie w swojej pracy artystycznej artystka zestawia dwa światy: ludzi i zwierząt, co w rezultacie przekłada się na groteskę.

Czytaj więcej: Wystawa "Cienie...Odbicia" Iwony Jurkiewicz

Ewa Łukiewska "Nie ma czasu"

13 stycznia Galeria ZPAP na ul. Mariackiej nowy cykl tegorocznych prezentacji rozpoczęła wystawą Ewy Łukiewskiej zatytułowaną „Nie ma czasu”. Przybyłych gości przywitał rzewodniczący Rady Artystycznej Ryszard Kowalewski. Kuratorka wystawy Grażyna Tomaszewska-Sobko nakreśliła sylwetkę artystyczną Ewy Łukiewskiej z omówieniem prac prezentowanych na wystawie. Następnie głos zabrała bohaterka wieczoru opowiadając o wystawie w odniesieniu do jej intrygującego tytułu. Artystka zaprezentowała prace w kilku technikach, które zresztą bardzo swobodnie ze sobą łączy. To przede wszystkim tkanina unikatowa, oraz kolaże na papierze czerpanym. Dzieła pozornie abstrakcyjne, jednak z widocznymi inspiracjami naturą. Zapraszam serdecznie aby obejrzeć tę niezwykle pogodną wystawę i wbrew tytułowemu „Nie ma czasu” zatrzymać się na niej na chwilę.
kurator galerii
Grażyna Tomaszewska-Sobko

Ewa Łukiewska, wystawa p.t. „Nie ma czasu”, Galeria ZPAP, Gdańsk ul. Mariacka 46/47,
13.01.2020 – 13.02.2020


Czytaj więcej: Ewa Łukiewska "Nie ma czasu"

Ewa Kalińska

2 grudnia w galerii ZPAP na ul. Mariackiej została otwarta wystawa tkaniny artystycznej Ewy Kalińskiej zatytułowana "W rozkwicie" na której artystka zaprezentowała kilkanaście prac wykonanych w technice aplikacji.

Przybyłych licznie gości przywitał Przewodniczący Rady Artystycznej Ryszard Kowalewski, następnie kurator galerii Grażyna Tomaszewska-Sobko nakreśliła sylwetkę autorki wystawy. Natomiast artystka opowiedziała o samej technice.
Wieczór wernisażowy umiliły standardy jazzowe w wykonaniu duetu muzycznego.

Czytaj więcej: Ewa Kalińska

Artyści w powojennym Gdańsku

22 listopada o godz. 17.00 w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 odbyło się  czwarte spotkanie z cyklu „Artyści w powojennym Gdańsku”, którego gościem był Ryszard Kowalewski, autor aktualnie prezentowanej w galerii wystawy malarstwa. Spotkanie prowadziła Grażyna Tomaszewska-Sobko.


Ryszard Kowalewski - malarstwo

28 października 2019 w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 odbył się wernisaż wystawy malarstwa Ryszarda Kowalewskiego. Kurator galerii Grażyna Tomaszewska-Sobko przywitała przybyłych gości, po czym przedstawiła sylwetkę artysty z uwzględnieniem jego długoletniej działalności związkowej, a także dokonań alpinistycznych, które mają zasadniczy wpływ na tematykę przedstawionych prac. Wystawa potrwa do 27 listopada.


Czytaj więcej: Ryszard Kowalewski - malarstwo

Wywiad z Ryszardem Kowalewskim

Ryszard Kowalewski, malarstwo
Galeria ZPAP w Gdańsku, ulica Mariacka 46/47
28.10-27.11.2019

Grażyna Tomaszewska-Sobko: Studia ukończyłeś w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Byłeś tam przez dwa lata asystentem w pracowni drzeworytu kolorowego w pracowni prof. Wacława Waśkowskiego, po czym mając 27 lat postanowiłeś przenieść się do Gdańska.
Ryszard Kowalewski: No cóż, podążyłem za głosem serca. Ale nawet mój dyplom był związany z Wybrzeżem i nosił tytuł „Muzeum, wystawa poświęcona Obrońcom Wybrzeża”, co wiązało się z częstymi wizytami w Gdańsku, Gdyni, na Kępie Oksywskiej i Westerplatte. Potem zacząłem tu pracę w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych jako asystent u profesorów: Włodzimierza Padlewskiego, Lecha Kadłubowskiego i Jerzego Zabłockiego. Jednak po czterech latach wyprawy w góry zaczęły kolidować z pracą na uczelni. Zacząłem się wtedy wspinać bardzo intensywnie. Góry od początku mojej kariery alpinistycznej nauczyły mnie pokory. Zaliczyłem kilka mocnych przygód, dotykałem krawędzi życia, spadałem, jednak wychodziłem z opresji bez większych urazów, przeżyłem. Miałem dużo szczęścia, lecz około dwudziestu bliskich kolegów z którymi byłem związany liną straciłem, zostali w górach. Pierwszy raz za granicę wyjechałem w Alpy francuskie w roku ’67, a w ’68 w Dolomity włoskie, w roku ’70 był Pamiro-Ałaj, następnie Alpy włoskie i austriackie i tak
dalej. No ale w związku z tymi wyjazdami musiałem wybrać, uczelnia czy wspinaczki. Wybrałem góry, między innymi dlatego, że dawało mi to możliwość wyjazdu za granicę. Zwiedzałem i chłonąłem świat.

Czytaj więcej: Wywiad z Ryszardem Kowalewskim

Tadeusz Ramik - malarstwo, grafika

Tadeusz Ramik, malarstwo, grafika, Galeria ZPAP Okręgu Gdańskiego, ul. Mariacka 46/47 23.09-23.10.2019



Grażyna Tomaszewska-Sobko: Twoja droga, którą podążałeś w kierunku sztuk plastycznych była dość szczególna.
Tadeusz Ramik: Swoje talenty zaczynamy przejawiać zazwyczaj w późnym dzieciństwie. Zwracamy na coś uwagę, coś nas interesuje, bawi. W moim przypadku też tak było. Lubiłem rysować w szkole, co zresztą było tam doceniane. Ale dużo też wyniosłem z rodzinnego domu. Ojciec interesował się sztuką i dzięki temu w domu było bardzo dużo reprodukcji, które lubiłem oglądać. Była to przede wszystkim sztuka czeska, a w szczególności malarstwo pejzażowe, które Czesi bardzo doceniali i doceniają do dziś.

Czytaj więcej: Tadeusz Ramik - malarstwo, grafika

Artyści w powojennym Gdańsku - Alojzy Michalak

W imieniu pani kurator galerii ZPAP przy ul.Mariackiej 46/47 w Gdańsku Grażyny Tomaszewskiej-Sobko zapraszamy serdecznie Koleżanki i Kolegów na  kolejne spotkanie z cyklu ,,Artyści w powojennym Gdańsku".
Tym razem spotkanie odbędzie się w trakcie Święta Ulicy Mariackiej w dniu 31.08.2019 o godzinie 17.00. Znakomitym gościem spotkania będzie artysta malarz,rysownik i twórca medali  - ALOJZY MICHALAK.

LIDIA MAŁYSZKO-RAMIK

Wernisaż wystawy malarstwa i ceramiki Lidii Małyszko-Ramik i spotkanie autorskie z cyklu "Artyści w powojennym Gdańsku" 16.07.2019


fot. E.W. Felcyn

Czytaj więcej: LIDIA MAŁYSZKO-RAMIK

ROZMOWA Z LIDIĄ MAŁYSZKO-RAMIK

Lidia Małyszko-Ramik, malarstwo, ceramika
Galeria ZPAP Okręgu Gdańskiego, ul. Mariacka 46/47

Grażyna Tomaszewska-Sobko: Urodziłaś się w Zamościu, tam też ukończyłaś Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych. Jaka więc była twoja droga do Gdańska i dlaczego właśnie tutaj rozpoczęłaś studia?
Lidia Małyszko-Ramik: Jak miałam trzynaście lat, pojechałam z ojcem na wycieczkę do Gdańska. To był chyba rok ’59 i ja tak się zachwyciłam Gdańskiem, że postanowiłam sobie, że właśnie tu będę studiować. Wszyscy dziwili się, że wybrałam to miasto, mimo że miałam bliżej Akademię Krakowską czy Warszawską. Mówiłam, że Gdańsk mi się po prostu bardzo podobał no i chciałam być nad morzem. Tak naprawdę nie wiedziałam nawet jaka jest na gdańskiej uczelni kadra profesorska. No ale było to jedno z marzeń, które udało mi się zrealizować. Mieszkam w Gdańsku.

Czytaj więcej: ROZMOWA Z LIDIĄ MAŁYSZKO-RAMIK

Ewa Miśkiewicz-Żebrowska "Między grafiką i obrazem"

Ewa Miśkiewicz-Żebrowska, malarstwo, grafika "Między grafiką i obrazem"
Galeria Okręgu Gdańskiego ZPAP ul. Mariacka 46/47 10.06-11.07.2019

Grażyna Tomaszewska-Sobko – To co zwraca w Pani pracach szczególną uwagę to tzw. coincidentia oppositorum, czyli jedność przeciwieństw. Można by te przeciwieństwa w Pani pracach zarówno malarskich jak i graficznych mnożyć właściwie w nieskończoność: Np. natura i geometria. Wydawałoby się, że są to dwa osobne światy, a u Pani, niemalże jak w retorcie alchemika, łączą się w całość. Następne opozycje to np. precyzja i niedopowiedzenie, kolor i monochrom.
Ewa Miśkiewicz-Żebrowska – Między naturą a geometrią to tytuł jednego z cykli moich graficznych prac i wspomniana tu natura jest dla mnie nieodzownym elementem, źródłem i impulsem inspiracji zarówno w malarstwie jak i grafice. Od tej bujnej, odwiecznej natury uczę się ładu. Ascetyczny świat geometrii pojawia się w moich pracach, aby okiełznać naturę, nadać jej rytm, kształt. Ponieważ w naturze ta geometria jest dostrzegalna, więc z potrzeby czystości konstrukcji i harmonii, wybrałam język geometrii w połączeniu z elementami natury. Światło, które przechodzi przez okiennice i które układa się w konkretne świetliste listwy, zawsze mnie fascynowało, a także odbicia szklanych naczyń, które ustawiałam na parapecie, są motywami, które przez całe twórcze działania są przedmiotem mojej szczególnej uwagi. Cały czas jest ten zachwyt nad światłem, nad szarością, nad zmrokiem. Połączeniem i zetknięciem się światła z ciemnością. I z tej ciemności wydobywamy się. To też jest jakby doświadczenie osobiste, które przenika przez nasze dusze, przez nasze ciała. I ten mrok i to światło, one się ze sobą łączą. I jeśli jesteśmy wrażliwi, a myślę że każdy jest w jakimś stopniu jest, to potrafi oddać te zależności naszego mroku, przez który potrafi się przebić choćby najmniejszy promień światła. Pokazać, że istniejemy, że jesteśmy, że chcemy coś tym swoim osobistym istnieniem przekazać innym.

Czytaj więcej: Ewa Miśkiewicz-Żebrowska "Między grafiką i obrazem"

WYWIAD Z GERTRUDĄ KUZIEMSKĄ-WILCZOPOLSKĄ

Gertruda Kuziemska-Wilczopolska, malarstwo, ceramika, gobelin
Galeria ZPAP Okręgu Gdańskiego, ul. Mariacka 46/47 06.05.2019-05.06-2019


Grażyna Tomaszewska-Sobko: „Radość tworzenia”- to sformułowanie często pojawia się w kontekście Pani prac. Są to też tytuły wystaw. Pani twórczość charakteryzuje się niesamowitą witalnością i radością życia.
Gertruda Kuziemska-Wilczopolska: No cóż, tak to czuję. Całe życie towarzyszy mi radość tworzenia, operowania barwami i kształtami. Ciągle poszukuję nowych rozwiązań formalnych, ale chciałabym jednocześnie aby moje obrazy uspokajały i emanowały szlachetną ciszą.

Czytaj więcej: WYWIAD Z GERTRUDĄ KUZIEMSKĄ-WILCZOPOLSKĄ

WYSTAWA MALARSTWA ANDRZEJA KRZEMIŃSKIEGO

9.03.2019 r.


Od 26 marca do 25 kwietnia 2019 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 prezentowana będzie twórczość Andrzeja Krzemińskiego. Dominantą kompozycji malarskich Andrzeja Krzemińskiego jest estetyka inżynierskiej kreacji, swoisty pejzaż współczesności w matissowskiej kolorystyce. Jego prace charakteryzują plastyczne rozważania nad relacją między architekturą a malarstwem, badania powiązań pomiędzy kolorem a bryłą w przestrzeni codzienności, autorska wizja rzeczywistości. Wystawa zapowiada się obiecująco. Wernisaż odbędzie się 25 marca 2019 r. o godz. 18.00. Gorąco zapraszamy.

Czytaj więcej: WYSTAWA MALARSTWA ANDRZEJA KRZEMIŃSKIEGO

Benedykt Kroplewski — malarstwo, grafika, rysunek

22.02.2019 r.


18 lutego 2019 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 odbył się wernisaż wystawy twórczości Benedykta Kroplewskiego. Oficjalnego otwarcia dokonał prezes Ryszard Kowalewski. Kurator Grażyna Tomaszewska-Sobko przedstawiła sylwetkę twórczą Benedykta Kroplewskiego. Gdański publicysta Stanisław Seyfried przybliżył ważne aspekty twórczości Benedykta Kroplewskiego.

Czytaj więcej: Benedykt Kroplewski — malarstwo, grafika, rysunek

Benedykt Kroplewski, malarstwo, rysunek. Galeria ZPAP Okręgu Gdańskiego, ul. Mariacka 46/47, 18.02.2019 – 20.03.2019

18.02.2019 r.


Grażyna Tomaszewska-Sobko: Zazwyczaj na początku rozmowy pytam o rodzaje inspiracji jakie towarzyszą artyście. Jeżeli chodzi o nastrój, Twoje prace kojarzą mi się z obrazami Henryka Wańka, ale bez tej ezoterycznej emanacji. W Twoich pracach również dominuje pewien metafizyczny spokój, mimo że są przepełnione ruchem, co też stanowi swoisty paradoks.

Benedykt Kroplewski: Z Henrykiem Wańkiem znamy się bardzo dobrze. Byliśmy „w grupie 6-ciu”, która powstała w Berlinie Zachodnim. Jej inspiratorką była Helena Bohle-Szacki. Do grupy należał jak już wspomniałem Henryk Waniek, z Litwy Dubauskas i Antonas Obcauskas, a także profesor Janusz Debis i ja. Wystawialiśmy wspólnie np. przy Teatrze Szajny, stąd być może te inspiracje. Może podobna jest ta malarska strona, niż to co opowiadam. Gros moich prac to prace plenerowe. Jeżdżę na 8-10 plenerów rocznie. Nie tylko w Polsce, ale i Armenii, Grecji itd.

G.T.-S.: No właśnie, patrząc na Twoje obrazy próbowałam je jakoś przyporządkować krajobrazowo, ale poza Żuławami nie udało mi się to.

Czytaj więcej: Benedykt Kroplewski, malarstwo, rysunek. Galeria ZPAP Okręgu Gdańskiego, ul. Mariacka 46/47,...

BENEDYKT KROPLEWSKI / ...OD IKARA DO DON KICHOTA

13.02.2019 r.


18 lutego 2019 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 rozpocznie się wystawa twórczości Benedykta Kroplewskiego. Będzie to z pewnością interesująca ekspozycja. Autor odkrywa ważne aspekty przygotowywanej wystawy:

Czytaj więcej: BENEDYKT KROPLEWSKI /...OD IKARA DO DON KICHOTA

BENEDYKT KROPLEWSKI / PEJZAŻE

26.01.2019 r.


 W lutym br. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 rozpocznie się wystawa twórczości Benedykta Kroplewskiego. Benedykt Kroplewski jest twórcą oryginalnych i niezwykle interesujących kompozycji malarskich. Jego prace epatują mistrzostwem, swobodą malarskiego warsztatu. Oddychają niepohamowaną wyobraźnią twórczą, fascynują złożonością kompozycji i wielością znaczeń.

Czytaj więcej: BENEDYKT KROPLEWSKI / PEJZAŻE

Bogusław Górecki — malarstwo, rysunek, grafika

26.01.2019 r.


Pierwszy w 2019 roku wieczór wernisażowy w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 odbył się 21 stycznia 2019 r. Uroczyście otwarto wystawę twórczości Bogusława Góreckiego. Prezes Ryszard Kowalewski w oficjalnym wystąpieniu powitał gości galerii, kurator Grażyna Tomaszewska-Sobko przedstawiła zgromadzonym główne koncepcje eksponowanej twórczości, a także przybliżyła sylwetkę artystyczną autora wystawy. Gdański publicysta Stanisław Seyfried poproszony o wypowiedź w charyzmatycznym wystąpieniu o twórczości Bogusława Góreckiego podkreślił odniesienia malarskie do kreacji artystów szkoły wileńskiej m.in. Bronisława Jamontta i Stanisława Borysowskiego, a także znakomitą siłę wyrażania artystycznego w grafice i rysunku, wyróżniając dzieła o tematyce marynistycznej. Autor z wyraźnym poruszeniem podziękował za wszystkie słowa uznania i z charakterystyczną dla siebie błyskotliwością i humorem zaprosił gości do kontemplacji. Wieczór upłynął w artystycznej atmosferze.

Czytaj więcej: Bogusław Górecki — malarstwo, rysunek, grafika

WERNISAŻ WYSTAWY MALARSTWA BOGUSŁAWA GÓRECKIEGO

został przeniesiony na dzień 21 stycznia 2019 r., godz. 18.00. Serdecznie zapraszamy do galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47.


Bogusław Górecki „Sztuka pozostała”, malarstwo, rysunek, grafika, sześćdziesięciolecie pracy twórczej, Galeria ZPAP Okręgu Gdańskiego 14.01.2019-13.02.2019

 15.01.2019 r.


Grażyna Tomaszewska-Sobko – Studiował Pan w Toruniu na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Katedrze Rysunku. Były to lata ’50, a więc w powszechnym mniemaniu lata szczególne i niezbyt wesołe.

Bogusław Górecki – Dla mnie były to najwspanialsze lata. Człowiek był młody. Poznałem żonę, poznałem Toruń. Teraz młodzież myśli, że była to tylko ponura noc komunizmu.

G.T.S. – Chyba jednak była…

B.G. – Nie. Rozwijał się teatr, sztuki plastyczne. Literatura z tego okresu zostawiła najpiękniejszą spuściznę. Nie było tak źle, zawsze jest, czy było inaczej niż się niektórym wydaje. Nie można lat od 1948 do 1989 wykreślić zupełnie z historii Polski. W roku 1945 w Polsce było morze ruin i zgliszczy, a jedna trzecia obywateli była niepiśmienna. Trzeba było odbudowywać miasta i nauczyć analfabetów pisać. Jeżeli chodzi o politykę, to była wojna między komunistami i ich przeciwnikami i jak na każdej wojnie były ofiary. Czasem naiwna młodzież wierzyła w te socjalistyczne hasła. Każda rewolucja na początku wydaje się wspaniała.

G.T.S. – A potem zjada własne dzieci. Ale trochę odeszliśmy od Pańskich studiów. Jak Pan na nie trafił?

Czytaj więcej: Bogusław Górecki „Sztuka pozostała”, malarstwo, rysunek, grafika, sześćdziesięciolecie pracy...

BOGUSŁAW GÓRECKI / SZTUKA POZOSTAŁA

 3.01.2019 r.


14 stycznia 2019 roku rozpocznie się wystawa twórczości Bogusława Góreckiego. Będzie to pierwsza w nowym roku ekspozycja w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47, inaugurująca cykl wystaw w 2019 roku. Rok wystawienniczy zacznie się wyraźnym wydarzeniem artystycznym. „Sztuka pozostała” to wieloznaczeniowy tytuł wystawy, który wprowadza w aurę najwyższych standardów malarstwa, rysunku i grafiki.

Czytaj więcej: BOGUSŁAW GÓRECKI / SZTUKA POZOSTAŁA

DANKA JARZYŃSKA — RZEŹBA / RECENZJA RAFAŁA RADWAŃSKIEGO

17.12.2018 r.

Recenzja wystawy Danki Jarzyńskiej "BALANSE"

 Galeria ZPAP Gdańsk ul Mariacka 46/47


Twórczość Danki Jarzyńskiej to manifestacja myślenia o człowieku, efekt refleksji nad toksyczną stroną współczesności.  Można odnieść wrażenie, że każda kolejna realizacja tej trójmiejskiej rzeźbiarki stanowi fragment niekończącej się opowieści o poszukiwaniu harmonii w świecie pełnym zewnętrznej presji i wymuszonych przez  rzeczywistość kompromisów. Wymiernym efektem tych często gorzkich diagnoz są prace niejednoznaczne w swojej wymowie, zachęcające odbiorców do rozmaitych interpretacji. Słowa Jean- Francoisa Lyotarda o "eksploracji niewypowiedzianego i niewidzialnego" do pewnego stopnia sygnalizują także kierunek twórczych poszukiwań gdańskiej artystki. Danka Jarzyńska odnalazła osobisty, autonomiczny obszar  w sztuce. Jej plastyczna aktywność stanowi pochodną wewnętrznej konieczności. W epoce hałaśliwej promocji działań efemerycznych i publicystycznych komunikatów, rozmaitych instalacji i ready mades, artystka pozostaje wierna   poszukiwaniom w obrębie tradycyjnego rzeźbiarskiego materiału. Fascynacja szlachetnymi środkami plastycznymi owocuje realizacjami w brązie, granicie, marmurze, drewnie a także w ceramice. Wybór tworzywa dającego poczucie niezniszczalności współgra z uniwersalną wymową zaprezentowanych w gdańskiej galerii ZPAP prac.

Czytaj więcej: DANKA JARZYŃSKA — RZEŹBA / RECENZJA RAFAŁA RADWAŃSKIEGO

Danka Jarzyńska — rzeźba

18.11.2018 r.


 12 listopada 2018 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 odbył się wernisaż wystawy twórczości Danki Jarzyńskiej. Wystawę zatytułowaną "Balanse" uroczyście otworzył prezes Ryszard Kowalewski, o twórczości Danki Jarzyńskiej opowiedziała kurator galerii Grażyna Tomaszewska-Sobko. Autorka z radością powitała licznie zgromadzonych gości i zachęcona wystąpieniem prezesa przybliżyła swoje dotychczasowe osiągnięcia twórcze.

Czytaj więcej: Danka Jarzyńska — rzeźba

Wystawa rzeźby Danki Jarzyńskiej „Balanse”. Galeria Okręgu Gdańskiego ZPAP

 ul. Mariacka 46/47, od 12 listopada do 12 grudnia 2018


Grażyna Tomaszewska-Sobko – Wspominałaś, że inspirujesz się Brâncuşim i Moorem. Ja dostrzegam w Twoich pracach również syntetyczność, skupienie, oszczędność wyrazu i kontemplacyjność, właściwe dla sztuki japońskiej.

Danka Jarzyńska – To ciekawe spostrzeżenie. Rzeczywiście, jest w moich pracach odrzucenie detali, niepotrzebnych szczegółów i uproszczenie postaci. Synteza pozwala na skupienie. Być może to właśnie potrzeba kontemplacji i szukanie w procesie twórczym tego szczególnego stanu ducha zbliża europejski modernizm do sztuki japońskiej i tak bardzo mnie w nim pociąga. Dzięki syntezie sztuka może stanowi

kontrapunkt dla otaczającej rzeczywistości, tego zabiegania, które nas rozprasza. Pomaga mi to zachować wewnętrzny balans. Stąd, między innymi, tytuł najnowszej wystawy: moje prace powstają w toku szukaniu równowagi między chaosem i porządkiem, złożonością i prostotą, otwarciem na świat i schronieniem we własnym wnętrzu.

G.T.-S. – W swoich pracach analizujesz, a przynajmniej takie jest moje wrażenie, związki międzyludzkie. I nawet w takich, na pozór bardzo abstrakcyjnych rzeźbach, widać napięcia i emocje w relacjach między dwoma osobami. Jest to chyba podstawowy trzon Twojej twórczości.

Czytaj więcej: Wystawa rzeźby Danki Jarzyńskiej „Balanse”. Galeria Okręgu Gdańskiego ZPAP

Józef Izydor Dobrowolski — happening

11.11.2018 r.


9 listopada 2018 r. na przedprożu galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 odbył się happening Józefa Izydora Dobrowolskiego pt. "Wybicie się na niepodległość". Światło, uosobienie, muzyka, akcja ... Symbolika barw – biel i czerwień, fiolet. Happening utrzymany w czytelnej konwencji tajemnicy, mądrości, przywództwa, męki, poświęcenia i odrodzenia – wybicia się na Niepodległość. Jednak główny – plastyczny składnik akcji twórczej, kompozycje kreowane światłem wzbudzały emocje, zmuszały do refleksji i upajały zmysł widzenia. Po happeningu odbyło się spotkanie autorskie.

Czytaj więcej: Józef Izydor Dobrowolski — happening

WYSTAWA RZEŹBY DANKI JARZYŃSKIEJ

28.10.2018 r.


12 listopada 2018 r. o godz. 18.00 w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 rozpocznie się wystawa twórczości Danki Jarzyńskiej pt. Balanse. Danka Jarzyńska w obrazowym tekście autorskim o cyklu Balanse zaprasza do obejrzenia wystawy;

Żeby wytrwać wewnątrz systemu, który zmienia się coraz szybciej, żeby się w tym pędzie nie zatracić, trzeba mieć niezwykle silną kotwicę fundamentalnych wartości, jasną świadomość, co dla nas jest naprawdę istotne, czego tak naprawdę oczekujemy od życia, od siebie, od innych.

Alvin Toffler

Balans, którego formy eksplorują prezentowane prace, oscyluje pomiędzy procesem i efektem, ułomnością i doskonałością, materią i tym, co materię przekracza. Każda z rzeźb waha się także między innymi biegunami przeciwieństw, jak: wnętrze-zewnętrze, góra-dół, bierność-aktywność, żeńskie-męskie, samotność-wspólnota. Poszukują złotego środka, co ma w sobie coś z utopii, tak samo jak ludzkie pragnienie harmonii, którego jednak nie potrafimy (nie powinniśmy?) porzucić.

Czytaj więcej: WYSTAWA RZEŹBY DANKI JARZYŃSKIEJ

Tomasz Mering — sztuka komiksu

14.10.2018 r.


8 października 2018 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 odbyło się otwarcie wystawy twórczości Tomasza Meringa. Gości wernisażowych powitał prezes Gdańskiego Okręgu ZPAP Ryszard Kowalewski. Meritum wystawy przedstawiła kurator galerii Grażyna Tomaszewska-Sobko. Autor opowiedział o swoich fascynacjach twórczych, a także wskazał najważniejsze zasady kreowania sekwencyjnej historii obrazowej. Zaprosił gości do wirtualnej przestrzeni pokazując proces modelowania 3D. W galerii po raz pierwszy zagościła sztuka komiksu.

Czytaj więcej: Tomasz Mering — sztuka komiksu

Tomasz Mering, komiks pt. „Wizyta” 08.10.-07.11 2018. Galeria Okręgu Gdańskiego ZPAP, ul. Mariacka 46/47

9.10.2018 r.


Grażyna Tomaszewska Sobko: W jaki sposób dotarł Pan do sztuki komiksu. Wiem, że ta droga nie była taka prosta.

Tomasz Mering: Wszystko zaczęło się już w dzieciństwie. Na początku była to oczywiście lektura komiksów. Właściwie, to uczyłem się na nich czytać, kiedy miałem sześć czy siedem lat.

G.T.-S.: Czyli to Pańskie ukierunkowanie, jeżeli chodzi o sztuki plastyczne było bardzo konkretne. Od początku był to komiks. W jaki sposób Pan  kształtował swoje umiejętności?

T.M.: Aby nauczyć się  rysunku i malarstwa uczęszczałem na zajęcia w Wejherowskim Centrum Kultury w Wejherowie. Potem, dużo później, chodziłem na zajęcia rysunkowo malarskie na wyższym poziomie, do pracowni we Wrzeszczu. Zależało mi na tym, aby mieć dobre podstawy do tworzenia komiksów. Ale zawsze dużo rysowałem samodzielnie.

G.T.-S.: Proszę opowiedzieć o swoich mistrzach, będących twórcami komiksów, a także osobach, z którymi Pan współpracował. Z tego co wiem, najbardziej znaną osobą w tym środowisku jest pan Jerzy Szyłak.

Czytaj więcej: Tomasz Mering, komiks pt. „Wizyta” 08.10.-07.11 2018. Galeria Okręgu Gdańskiego ZPAP, ul. Mariacka...

TOMASZ MERING / WIZYTA — KOMIKS

18.09.2018 r.


Galeria ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46.47 gościć będzie unikalną wystawę, prezentację komiksu. Ekspozycja zatytułowana Wizyta: Gdańsk, sierpień 1939, historia alternatywna przedstawi emocjonującą sekwencyjną opowieść. Otwarcie wystawy odbędzie się 8 października br. o godz. 18.00.

Stasiu urodził się w odrodzonej po 123 latach zaborów Polsce. Uczęszczał, jak inni jego rówieśnicy, do szkoły powszechnej, w Warszawie. Uczył się pilnie, celujące wyniki osiągał zwłaszcza z matematyki i nauk przyrodniczych. Po szkole rzadko bawił się ze swoimi kolegami szkolnymi na podwórku, popołudnia wolał spędzać na czytaniu książek przygodowych i awanturniczych.

Czytaj więcej: TOMASZ MERING / WIZYTA — KOMIKS

ARTYŚCI W POWOJENNYM GDAŃSKU / SPOTKANIE Z KRYSTYNĄ JACOBSON

12.09.2018 r.


8 września o godz. 15.00 w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 odbyło się spotkanie z cyklu "Artyści w powojennym Gdańsku", którego gościem była Krystyna Jacobson, znakomita artystka, autorka wystawy malarstwa aktualnie prezentowanej w galerii. Spotkanie prowadziła Grażyna Tomaszewska-Sobko, kurator galerii i inicjatorka cyklu spotkań z artystami pamiętającymi początki gdańskiego wyższego szkolnictwa plastycznego w dwudziestym wieku.

Czytaj więcej: ARTYŚCI W POWOJENNYM GDAŃSKU / SPOTKANIE Z KRYSTYNĄ JACOBSON

Krystyna Jacobson, malarstwo / Galeria ZPAP w Gdańsku, Mariacka 46/47, 03.09.2018 – 03.10.2018

 6.09.2018 r.


Grażyna Tomaszewska-Sobko: Jaki był początek Pani przygody ze sztuką i jaki był zarazem początek Szkoły Sopockiej? Dodam że posiada Pani indeks Instytutu Sztuk Plastycznych w Sopocie z numerem 40.

Krystyna Jacobson: U nas w domu było czworo dzieci. Nasi rodzice bardzo czujnie śledzili nasze zainteresowania. Wszyscy moi bracia to biolodzy, a ja zachowałam się jak kukułcze jajo, cały czas rysowałam. Mama nie bardzo wiedziała z czym się wiąże bycie artystą. Mówiła „Pójdziesz na Sztuki Piękne, to jest dobry zawód dla kobiety. Będziesz pracować w domu, robić kwiaty ze skóry”.
Pochodzę z Małopolski. Moi dziadkowie mieszkali w starym dworku. Mój pradziadek zbierał piękne, antykwaryczne przedmioty. To był dla mnie taki zaczarowany świat. Było tam zawsze dużo pięknych kwiatów i bukietów. To szalenie działało na moją wyobraźnię.
Do Sopotu przyjechaliśmy pod koniec 45. roku. Dowiedziałam się, że otwarto Szkołę Sztuk Pięknych i poszłam na ul. Obrońców Westerplatte zapytać czy można się zapisać, czy zdaje się jakieś egzaminy. Przyjął mnie pan, później się okazało, że był to profesor Janusz Strzałecki, wówczas rektor. Chwilę ze mną porozmawiał i powiedział, że jest już po egzaminach, ale są jeszcze miejsca. Dał mi papier i węgiel i powiedział, że mam iść na górę, gdzie są zajęcia z rysunku i że za jakiś tydzień zobaczy, czy się nadaję a maturę będę musiała uzupełnić w trakcie studiów. Prawie wszyscy byli w takiej sytuacji. Było nas studentów około 15 osób.

G.T.S: Czy był tylko jeden wydział?

Czytaj więcej: Krystyna Jacobson, malarstwo / Galeria ZPAP w Gdańsku, Mariacka 46/47, 03.09.2018 – 03.10.2018

Krystyna Jacobson — malarstwo

4.09.2018 r


3 września 2018 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 odbył się wernisaż wystawy malarstwa Krystyny Jacobson. Licznie zgromadzonych gości powitał prezes Ryszard Kowalewski. Kurator galerii Grażyna Tomaszewska-Sobko przybliżyła przebieg kariery twórczej Autorki wystawy. Krystyna Jacobson podziękowała prezesowi za inspirację do działania twórczego nad wystawą, a rodzinie za bezcenne wsparcie organizacyjne i duchowe.

Czytaj więcej: Krystyna Jacobson — malarstwo

WYSTAWA MALARSTWA KRYSTYNY JACOBSON

13.08.2018 r.



Obrazy, które tu przedstawiam stanowią pewnego rodzaju notatnik, który powstawał latami. Są świadectwem mego zachwytu przyrodą i urodą świata.

Malując, zawłaszczam to co widzę.  Analizuję, przetwarzam i zabieram domu. Proces ten wyzwala we mnie radość, ale też przynosi pożytek, ponieważ odświeża moje widzenie i podnosi sprawność w operowaniu światłem, kolorem i formą. Trochę z tego zostaje na obrazach, ale o wiele więcej osiada we mnie.

Ta radość i warsztatowa sprawność ujawnia się potem w pracowni, pomaga mi w realizacji moich pomysłów, nie tylko w formie malarstwa sztalugowego. Na różnych etapach mojego życia tworzyłam wszelkiego rodzaju tkaniny – wielkoformatowe do wnętrz zabytkowych i sakralnych wykonywane techniką filmdruku, kołtryny, gobeliny, aplikacje – ale też witraże.

Nie znaczy to, że odtwarzam przyrodę czy motywy roślinne. Wręcz przeciwnie. Wypracowuję układy różnych form niezależnych, oddając to co zostało we mnie z tych małych studiów pejzażowych.

Wyobraźnia potrzebuje zasilania, a uroda świata ubogaca nasze widzenie. W pracowni radość notowania zamienia się w ogromny, twórczy wysiłek.

Krystyna Jacobson, 2018

Czytaj więcej: WYSTAWA MALARSTWA KRYSTYNY JACOBSON

Alojzy Michalak — medaliony, grafika, malarstwo

4.08.2018 r.



30 lipca 2018 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 rozpoczęła się ekspozycja twórczości Alojzego Michalaka zatytułowana "Chopin, kwiaty i ... niepodległość". Oficjalnego otwarcia dokonał prezes Ryszard Kowalewski serdecznym powitaniem i zwięzłą prezentacją sylwetki twórczej autora. Kurator galerii Grażyna Tomaszewska-Sobko opowiedziała o drodze twórczej Alojzego Michalaka i treściowo przedstawiła dzieła włączone do ekspozycji.

Czytaj więcej: Alojzy Michalak —  medaliony, grafika, malarstwo

Alojzy Michalak, „Chopin, kwiaty i… niepodległość” medaliony, malarstwo Galeria ZPAP w Gdańsku, ul. Mariacka 46/47, 30.07.2018-29.08.2018

Grażyna Tomaszewska-Sobko: Skończył Pan studia w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Jak się Pan znalazł w Gdańsku?

Alojzy Michalak: Mój wujek był przed wojną w Gdańsku i zachwycił się tym miastem. Sprezentował mi album Kilarskiego „Piękno Polski” i w tej książce przedstawiony był Gdańsk. Wspaniałe miasto. Po wojnie, kiedy pokazywano w kronikach filmowych zniszczenie Gdańska postanowiłem przyjechać do tego miasta mimo alternatywy jaką była Warszawa, gdzie w pracowni profesora Bogusławskiego odbywałem praktykę dyplomową. Z wielkim żalem zostawiłem rodziców i z żoną przyjechaliśmy do Gdańska.

G.T.-S.: Trafił Pan do Gdańska w roku 1954 i zajmował się  projektowaniem rekonstrukcji, rewaloryzacją zabytkowej części Starego Miasta i elewacją przedproży. Jak wyglądała praca przy tych rekonstrukcjach?

A.M.: Zanim przyjechałem do Gdańska złożyłem ofertę do Miasto Projekt Gdańsk i ta instytucja odpowiedziała mi, że zaprasza i zapewnia mieszkanie. Później okazało się, że było to mieszkanie w Wejherowie i z tego Wejherowa dojeżdżałem towarowymi ciuchciami do Gdańska. Dopiero pół roku później dostaliśmy kawalerkę na Oruni. Pokój przy rodzinie. Teraz jak patrzy się na tak zwanych „budowlańców”, to mają odzież ochronną, kaski, a wówczas nic. Z Jasiem Kromanem, kierownikiem zespołu wchodziliśmy w ruiny, piwnice. Szczyty jeszcze stały. Straż pożarna nie zdążyła jeszcze wszystkich uporządkować i zabezpieczyć.  A jak wiały silne wiatry, to jak człowiek popatrzył na górę, to można było zauważyć, że one się kołyszą. No ale robiliśmy inwentaryzację np. piwnic i fundamentów. Później robiliśmy inwentaryzację rysunkową i przekazywaliśmy do realizacji. Na tych fundamentach inżynierowie stawiali mury, a my robiliśmy elewację. Ale zanim do tego doszło, musiałem zdać swego rodzaju egzamin u Jasia Kromana. Dał mi przedwojenną, rozmytą fotografię przedproża i kazał na podstawie tego zdjęcia zrobić rysunek roboczy dla rzeźbiarzy w skali 1:1. Była to jakaś scenka rodzajowa z łabędziami. Piękna. Na szczęście egzamin wypadł pomyślnie. Pytała pani o Gdańsk. Jak się przyjechało na dworzec do Gdańska to pierwsze co się  widziało to rumowiska. Tam gdzie teraz jest hotel i kino Krewetka były tylko fragmenty domów i rumowiska.

G.T.-S.: Oprócz prac rekonstrukcyjnych zajmował się Pan również grafiką, plakatem i medalierstwem.  Czy była to prosta droga od przedproży i rekonstrukcji?

Czytaj więcej: Alojzy Michalak, „Chopin, kwiaty i… niepodległość” medaliony, malarstwo Galeria ZPAP w Gdańsku,...

WYSTAWA TWÓRCZOŚCI ALOJZEGO MICHALAKA

7.07.2018 r.


30.07.2018 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 odbędzie się otwarcie wystawy twórczości Alojzego Michalaka. Ekspozycja zatytułowana "Chopin, kwiaty i ....niepodległość" obejmować będzie fragment bogatej twórczości medalierskiej artysty, prezentować będzie wybór medalionów i kompozycji graficznych powstałych w ciągu przeszło sześćdziesięciu lat pracy twórczej. Alojzy Michalak ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Poznaniu w 1954 roku.

Czytaj więcej: WYSTAWA TWÓRCZOŚCI ALOJZEGO MICHALAKA

Ryszard Grodnicki — malarstwo

26.06.2018 r.



25 czerwca br. odbył się wernisaż wystawy malarstwa Ryszarda Grodnickiego. Oficjalnego otwarcia dokonał prezes Ryszard Kowalewski witając licznie zgromadzonych gości. Kurator Grażyna Tomaszewska-Sobko przedstawiła gościom wernisażowym autora wystawy szeroko referując drogę twórczą artysty. Następnie omówiła założenia wystawy oraz plastyczną wymowę eksponowanych prac.

Czytaj więcej: Ryszard Grodnicki — malarstwo

RYSZARD GRODNICKI / W STREFIE KOLORÓW

3.06.2018 r.


25 czerwca 2018 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 rozpocznie się wystawa malarstwa Ryszarda Grodnickiego. Ekspozycja powstanie z dzieł o oryginalnym artystycznym przekazie. Ryszard Grodnicki wyraziście określił priorytety wystawy:

Czytaj więcej: RYSZARD GRODNICKI / W STREFIE KOLORÓW

Stanisław Konieczny (1933-1981) / ceramika

30.05.2018 r.


21 maja 2018 r. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul.Mariackiej 46/47 odbył się wernisaż wystawy twórczości Stanisława Koniecznego. Prezes Ryszard Kowalewski rozpoczął oficjalne otwarcie serdecznym powitaniem gości wernisażowych. Kurator galerii Grażyna Tomaszewska-Sobko szeroko przedstawiła sylwetkę twórczą Stanisława Koniecznego, przybliżyła dokonania i drogę twórczą artysty.

Czytaj więcej: Stanisław Konieczny (1933-1981) / ceramika

Rozmowa z Antoniną Kałużną, wnuczką Stanisława Koniecznego

Galeria ZPAP w Gdańsku. Stanisław Konieczny (1933-1981). Ceramika. Od 21 maja do 20 czerwca 2018


Grażyna Tomaszewska-Sobko – Wystawie w galerii ZPAP towarzyszy wywiad udzielany przez autora wystawy. Obecnie mamy nietypową sytuację, ponieważ artysta nie żyje już od 37. lat. O Stanisławie Koniecznym opowie nam jego wnuczka Antonina Kałużna.

Jaki obraz dziadka wytworzył się w Pani wyobraźni, w Pani emocjach, na podstawie śladu jaki po sobie zostawił?

Antonina Kałużna- Przede wszystkim nasuwa mi się kilka słów-kluczy: pracowitość, skromność, na pewno duża wyobraźnia. Oprócz artysty drzemał w nim matematyk i chemik. Pierwsze moje zetknięcie z jego wizerunkiem to były oczywiście stare fotografie, kiedy to urzekł mnie swoim wyglądem. Mimo tego, że byłam małą dziewczynką to już wtedy zauważyłam, że był bardzo przystojnym mężczyzną. Miał kręcone włosy i piękne oczy. Nie dziwię się, że urzekł babcię ( Janinę Karczewską- Konieczną, również rzeźbiarkę, dop. G.T.-S.). Muszę przyznać, że byli trochę „fikuśną” parą, jeżeli można tak powiedzieć. Poznali się w Liceum Plastycznym, a ich miłość przetrwała aż do końca. Dziadek był bardzo małomówny, ale dynamiczny. Był człowiekiem czynu, bardzo pracowitym. Oprócz twórczości artystycznej, dodatkowej pracy zarobkowej (kreślił rysunki techniczne dla lotniska na Zaspie), wybudował dwa domy .

G.T.-S.- A jak Pani ocenia rzeźby Dziadka w kontekście czasu jaki upłynął od momentu ich powstania?

Czytaj więcej: Rozmowa z Antoniną Kałużną, wnuczką Stanisława Koniecznego

WYSTAWA CERAMIKI STANISŁAWA KONIECZNEGO

3.05.2018 r.



21 maja 2018 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 rozpocznie się wystawa ceramiki Stanisława Koniecznego (1933-1981), który w swoim dorobku artystycznym pozostawił dzieła uniwersalne o mocnym artystycznym przekazie.

Czytaj więcej: WYSTAWA CERAMIKI STANISŁAWA KONIECZNEGO

Andrzej Piwarski — malarstwo

21.04.2018 r.


16 kwietnia br. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 odbył się wernisaż wystawy malarstwa Andrzeja Piwarskiego. Oficjalnego otwarcia dokonał prezes Ryszard Kowalewski, o drodze twórczej artysty opowiedziała kurator galerii Grażyna Tomaszewska-Sobko.

Czytaj więcej: Andrzej Piwarski — malarstwo

Rozmowa z Andrzejem Janem Piwarskim

 16 kwietnia 2018 r.


Grażyna Tomaszewska-Sobko – W przypadku artystów, zazwyczaj to czego doznają w życiu, ma bardziej lub mniej ścisły związek z uprawianą sztuką. Zobaczyć to możemy również w Pańskim malarstwie. Może Pan opowiedzieć o tej transformacji jakiej ono ulegało w związku z podejmowanymi wyborami i postawami życiowymi ?

Andrzej Jan Piwarski – Właściwie transformacji, jako takiej, nie było. Miałem pewną linię twórczą, która do dzisiaj jest kontynuowana. Ona oczywiście ma jakieś zakręty, w lewo, w prawo, ale zasadniczo jeżeli chodzi o materię, o kompozycję, nie ulega zmianie. Zawsze dla mnie najważniejszą rzeczą w malarstwie były dwie warstwy. Warstwa pokazująca człowieka osadzonego w historii i warstwa malarska, ślad farby i to co się z nią dzieje aż do zaschnięcia. Zostaje ślad artysty, ślad jego działania. Zawsze moje malarstwo było strukturalne, fakturalne. Czasami próbowałem malować gładkie płaszczyzny, ale to „nie było moje”. Musiałem potem nałożyć więcej farby aby rozbudowywać płaszczyznę.

Czytaj więcej: Rozmowa z Andrzejem Janem Piwarskim

WARSZTATY PLASTYCZNE W GALERII ZPAP W GDAŃSKU

19.04.2018 r.


10 i 11 kwietnia br. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 odbyły się warsztaty twórcze z młodzieżą licealną Gdańska i Gdyni. Warsztaty prowadziła Maria Lepczak-Wysocka - autorka wystawy pt. OSOBLIWA Re:kolekcja. Po wprowadzeniu merytorycznym młodzież oddała się przyjemności tworzenia... W efekcie warsztatów powstały dzieła oryginalne o świeżej energii, również debiutanckie.

Fotorelacja:

Czytaj więcej: WARSZTATY PLASTYCZNE W GALERII ZPAP W GDAŃSKU

WYSTAWA MALARSTWA ANDRZEJA PIWARSKIEGO

7.04.2018 r.


Jednym z wydarzeń artystycznych zaplanowanych na wiosnę 2018 roku będzie wystawa malarstwa Andrzeja Piwarskiego w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47. Andrzej Jan Piwarski urodził się w Warszawie w 1938 roku. Jest absolwentem gdańskiej PWSSP i najnowsza historia Gdańska jest ważną inspiracją twórczą artysty.

Czytaj więcej: WYSTAWA MALARSTWA ANDRZEJA PIWARSKIEGO

OSOBLIWA Re: kolekcja / Maria Lepczak-Wysocka

 14-15.03.2018 r.


W poniedziałek, 12 marca 2018 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul.Mariackiej 46/47 odbył się wernisaż wystawy twórczości Marii Lepczak-Wysockiej. Oficjalnego otwarcia dokonał prezes Ryszard Kowalewski, o wystawie opowiedziała kurator Grażyna Tomaszewska-Sobko. Do oficjalnej części wernisażu autorka zaprosiła ekologów z Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku. Wieczór wernisażowy upłynął wśród wyjątkowych dzieł plastycznych. Autorka z artystyczną charyzmą wyjaśniała tajniki ekspozycji.

Prace prezentowane na wystawie „Osobliwa Re:kolekcja” składają się na kilka zbiorów, powstałych na przestrzeni ostatnich lat. Wystawa jest wynikiem nawiązania obopólnie inspirującej i twórczej współpracy artystki i ekologów z Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku. Szczytny cel prowadzonych warsztatów, to promowanie ekologicznego stylu życia za sprawą zauroczenia magią recyclingu oraz upcyklingu.

Czytaj więcej: OSOBLIWA Re: kolekcja / Maria Lepczak-Wysocka

Rozmowa z Marią Lepczak-Wysocką. Galeria ZPAP w Gdańsku. OSOBLIWA Re: kolekcja. Od 12 marca do 11 kwietnia 2018

 

Grażyna Tomaszewska-Sobko – Pierwsze pytanie które chciałabym zadać dotyczy tytułu wystawy: OSOBLIWA Re:kolekcja. Moim zdaniem ten tytuł jest bardzo wieloznaczny. Re ( z j. ang.) oznacza: ponownie, natomiast rekolekcja czytane łącznie kojarzy się z okresem poświęconym odnowie duchowej. Wyraz ten pochodzi z łaciny, recolligere oznacza zbierać na nowo, powtórnie. Czy właśnie te pojęcia miałaś na myśli nadając tytuł tej wystawie?

Maria Lepczak-Wysocka – Powiem szczerze, że to tytuł niezwykły. Ustalenie tytułu dla tak bogatej i różnorodnej wystawy nie jest proste. Lecz tym razem poczułam jakby wpłynęła na mnie pewna forma oświecenia.  Tytuł pojawił się sam. Osobliwość - to słowo, które mnie bardzo nastraja filozoficznie i duchowo. Re:kolekcja - to podkreślę jeszcze bardziej, bo jak wspomniałaś , wiąże się z okresem odnowy duchowej i skupienia, myślenia nad pewnymi sprawami. Jest to bardzo piękny moment, którym wpisujemy  się akurat w czas przedświąteczny. Dlatego uważam, że ten tytuł jest adekwatny do całości mojej prezentacji, bo stanowi ona zbiór różnych etapów mojego życia i kształtowania się postawy twórczej. Z pewnego rodzaju zamknięcia, wewnętrznego skupienia, przetworzyła się w postawę człowieka, który wychodzi do ludzi, na zewnątrz. Nie pozostając jednak bez własnego myślenia filozoficznego o sprawach doczesnych, ziemskich, dotyczących naszego bytu. To jest dla mnie szalenie istotne.

G.T.S. – Zajmujesz się rysunkiem, malarstwem, projektowaniem graficznym, serigrafią, formami unikatowymi. Na tej wystawie natomiast zobaczymy prace związane z recyklingiem i upcyklingiem. Pozwolisz, że ponownie odniosę się do definicji tych pojęć. Recykling to metoda ochrony środowiska naturalnego i zmniejszenia ilości odpadów przez ponowne wykorzystanie. Upcykling to forma przetwarzania wtórnego odpadów w wyniku którego powstają produkty o wartości wyższej, traktowane jako wartościowe surowce. Chciałabym, abyś podała swoją definicję tych pojęć.

Czytaj więcej: Rozmowa z Marią Lepczak-Wysocką. Galeria ZPAP w Gdańsku. OSOBLIWA Re: kolekcja. Od 12 marca  do 11...

FINISAŻ WYSTAWY MALARSTWA JÓZEFA IZYDORA DOBROWOLSKIEGO

2.03.2018 r.


W piątkowy wieczór, 2 marca 2018 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul.Mariackiej 46/47 odbył się uroczysty finisaż wystawy twórczości Józefa Izydora Dobrowolskiego. Wystawę oficjalnie zamknął prezes Ryszard Kowalewski. Autor nie szczędził serdeczności licznie przybyłym gościom. Przyjaciele artyści z Wałbrzycha wystąpili ze specjalnymi dedykacjami.

Czytaj więcej: FINISAŻ WYSTAWY MALARSTWA JÓZEFA IZYDORA DOBROWOLSKIEGO

MARIA LEPCZAK-WYSOCKA / OSOBLIWA Re:kolekcja

17.02.2018 r.


12 marca 2018 r. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 odbędzie się otwarcie wystawy twórczości Marii Lepczak-Wysockiej. Autorka osobliwej re:kolekcji nosi w sobie niezwykłą troskę o świat – życie, wodę, ziemię, skałę …  Jej wysoka świadomość zagrożeń antropogenicznych i energia twórcza złożyły się na powstanie prac o artystycznych walorach i proekologicznym przesłaniu.

Czytaj więcej: MARIA LEPCZAK-WYSOCKA / OSOBLIWA Re:kolekcja

WYSTAWA MALARSTWA JÓZEFA IZYDORA DOBROWOLSKIEGO W GALERII ZPAP

20.01.2018 r.


5 lutego 2018 r. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 rozpocznie się wystawa malarstwa Józefa Izydora Dobrowolskiego. Ekspozycja nie rozpocznie się standardowo – wernisażem, ale zachęcamy do kontemplacji malarstwa już od pierwszego poniedziałku lutego. Autor zaplanował uroczyste zakończenie wystawy, na które już dzisiaj gorąco zapraszamy. Finisaż rozpoczniemy 2 marca 2018 r.o godz. 18.00.

Czytaj więcej: WYSTAWA MALARSTWA JÓZEFA IZYDORA DOBROWOLSKIEGO W GALERII ZPAP

Spotkanie nt. papierowego wizerunku

25.11.2017 r.


23 listopada 2017 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 odbyło się spotkanie tematyczne, na którym licznie zebrała się gdańska młodzież gimnazjalna i licealna. Spotkanie pod hasłem „Papierowy wizerunek" poprowadziła kurator galerii Ida Łotocka-Huelle. Gościem specjalnym wydarzenia była Katarzyna Łukasik, autorka wystawy odbywającej się w galerii. Spotkanie przebiegło według zapowiedzi, czyli w oparciu o wystawę serigrafii Katarzyny Łukasik pt. „Kobiety" odbyła się analiza dzieła sztuki graficznej oraz dyskusja na temat nieosiągalnych standardów urody, ciała i wizerunku kreowanych w mediach.

FOTORELACJA:

Czytaj więcej: Spotkanie nt. papierowego wizerunku

PAPIEROWY WIZERUNEK / SPOTKANIE Z CYKLU „OSWOIĆ SZTUKĘ"

3.11.2017 r.


ZPAP Okręg Gdański zaprasza na spotkanie tematyczne pt. „Papierowy wizerunek”, które odbędzie się 23.11.2017 r. o godz. 13.30 w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47.

Spotkanie prowadzone będzie w oparciu o wystawę grafiki Katarzyny Łukasik zatytułowanej „Kobiety” i obejmie:

Czytaj więcej: PAPIEROWY WIZERUNEK / SPOTKANIE Z CYKLU „OSWOIĆ SZTUKĘ"

Katarzyna Łukasik — grafika

31.10.2017 r.


W poniedziałkowy wieczór 30 października 2017 r. odbył się wernisaż wystawy twórczości Katarzyny Łukasik p.t. „Kobiety". Oficjalnego otwarcia wystawy dokonał prezes Ryszard Kowalewski. Sylwetkę twórczą autorki szeroko przedstawiła kurator galerii Ida Łotocka-Huelle. Na ekspozycję złożyły się cykle serigrafii traktujące o kobietach, o społecznych oczekiwaniach wobec kobiet, o współczesnym pojmowaniu kobiecości, o problematyce komercjalizacji w aspekcie dzisiejszej kobiety....

Czytaj więcej: Katarzyna Łukasik — grafika

Z Katarzyną Łukasik o papierowym wizerunku rozmawia Ida Łotocka-Huelle

27 października 2017 r.


I.Ł. Jaka jest historia pani peregrynacji artystycznych?

K.Ł. Dość nietypowa. Do Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku dotarłam drogą okrężną, przez Łódź, gdzie kończyłam studia i Kraków, w którym robiłam doktorat. Najważniejsze punkty na tej drodze to dyplom z fotografii, który uzyskałam u prof. Grzegorza Przyborka oraz aneks z grafiki u prof. Andrzeja Smoczyńskiego.

I.Ł. Prace w naszej galerii na wystawie zatytułowanej „Kobiety”, w jakiej technice są wykonane?

K.Ł. Serigrafii, czyli sitodruku.

I.Ł. Szlachetna, klasyczna technika. Nie korzysta pani z komputera?

K.Ł. W pewnym stopniu tak. Korzystam z fotografii przygotowywanej komputerowo, ale potem następuje etap drukowania, które wykonuje się ręcznie.

I.Ł. Inspiracją są kobiety, a właściwie ich twarze.

K.Ł. W ostatnich pracach tak, ale generalnie moje projekty dotyczą problemów społecznych inspirowanych codziennością. Pomysł najnowszego cyklu grafik wziął się z przeglądania czasopism i zawartych w nich reklam. Wszystkie bez wyjątku przedstawiają kobiety, które nie istnieją naprawdę: idealne, wymuskane, bez mikroskopijnych nawet zmarszczek i wad wizerunku. Kobiety bez wieku i mimiki. To nierealna bajka stworzona przez programy komputerowe służące oddaleniu prawdy od rzeczywistości. Sama mam córkę i wiem, jaki jest z tym problem, czym te wizerunki skutkują w psychice nastolatek, jak się nimi przejmują, jak ważne jest postrzeganie wyglądu przez środowisko koleżanek. Postanowiłam wybrać te piękne twarze i zwrócić uwagę na to, że one też podlegają zmianom. Jak wszystko.

Czytaj więcej: Z Katarzyną Łukasik o papierowym wizerunku rozmawia Ida Łotocka-Huelle 

KATARZYNA ŁUKASIK / KOBIETY

10.10.2017 r.


30 października 2017 r. o godz. 18.00 w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 odbędzie się otwarcie wystawy serigrafii Katarzyny Łukasik. Przed nami oryginalna wystawa autorki prac o odważnych, charyzmatycznych artystycznych interpretacjach generalnych zjawisk. Komunikat artystyczny grafiki Katarzyny Łukasik najtrafniej ujął Maciej Siembieda w emocjonującym eseju "KOBIETY wystawa serigrafii";

Czytaj więcej: KATARZYNA ŁUKASIK / KOBIETY

Bożena Duda — malarstwo

1.10.2017 r.



25 września 2017 r. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 odbyło się oficjalne otwarcie wystawy malarstwa Bożeny Dudy. Uczestników wernisażu powitał prezes Ryszard Kowalewski, w tajniki twórczości Bożeny Dudy wprowadziła kurator galerii Ida Łotocka-Huelle.

Czytaj więcej: Bożena Duda — malarstwo

Z Bożeną Dudą o prawdzie w sztuce rozmawia Ida Łotocka-Huelle

22 września 2017 r.


I.Ł. Obecna wystawa podsumowuje 45 lat pani pracy twórczej, czy zatytułowała pani w jakiś sposób przewodnią myśl wystawy?

B.D. Na wystawę wybrałam obrazy reprezentatywne dla tych 45 lat i dla mnie ważne. Prawda jest ich myślą przewodnią. Warto walczyć o prawdę i prawda się opłaca, chociaż zawsze jest pierwszą ofiarą wojny.

I.Ł. Mocne słowa w aspekcie tak subtelnego, wysublimowanego malarstwa.

B.D. Tak bywa.

I.Ł. Zatem postać, która pojawia się w pani obrazach to postać poszukująca. Porusza się w wyjątkowych, pustych przestrzeniach. Czy jest to poszukujące prawdy alter ego autorki?

B.D. Można tak powiedzieć. Warto żyć tylko dla prawdy, a sztuka to życie.

I.Ł. Pani malarstwo znam od wielu lat. Moja przyjaciółka kolekcjonowała pani obrazy i zawsze mnie one fascynowały. Ich świat wydaje się hermetyczny, w związku z tym sugeruje poszukiwanie prawdy wewnętrznej. Biorąc pod uwagę niezwykłą konsekwencję w kontynuowaniu tego stylu, czy to jest jakaś pani trwała kondycja?

Czytaj więcej: Z Bożeną Dudą o prawdzie w sztuce rozmawia Ida Łotocka-Huelle 

WYSTAWA MALARSTWA BOŻENY DUDY Z OKAZJI JUBILEUSZU 45-LECIA PRACY TWÓRCZEJ

10.09.2017 r.


25 września 2017 roku w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 rozpocznie się ważna, bo jubileuszowa prezentacja malarstwa Bożeny Dudy. Bożena Duda jest autorką oryginalnych dzieł malarskich o refleksyjnej energii. Obrazuje zjawiskowy imaginatywny świat z osobliwą dynamiką, niczym w muzyce — maestoso, spianato i tranquillo.

Czytaj więcej: WYSTAWA MALARSTWA BOŻENY DUDY Z OKAZJI JUBILEUSZU 45-LECIA PRACY TWÓRCZEJ

Maciej Biberstein — malarstwo, rysunek

22.08.2017 r.


21 sierpnia br. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 odbył się wernisaż wystawy twórczości Macieja Bibersteina. Oficjalne otwarcie rozpoczął prezes Ryszard Kowalewski. Autor wystawy ofiarował liczne swoje szkice uczestnikom wernisażu oświadczając, że otwiera nowy rozdział w swojej karierze twórczej.

Fotorelacja:

Czytaj więcej: Maciej Biberstein — malarstwo, rysunek

Z Maciejem Bibersteinem o prawdziwym, podskórnym życiu rozmawia Ida Łotocka-Huelle

17 sierpnia 2017 r.


I.Ł. W naszej galerii prezentuje Pan malarstwo, ale nie tylko. Jaki zamysł towarzyszy wystawie?

M.B. To wystawa malarstwa i rysunku. Pokazuję również swoje albumy, szkicowniki, książki artystyczne, które tworzyłem ostatnimi czasy.

I.Ł. Czyli artystyczny diariusz?

M.B. Coś w tym rodzaju. To obrazy z ostatnich 2 lat, ale sięgające również mojej dawnej ikonografii. Jestem obecnie w momencie przełomowym. Planuję stworzyć pewną specyficzną artystyczną książkę.

I.Ł. Zajmuje się Pan również fotografią.

M.B. I nie chwaląc się, tylko informacyjnie powiem, że w 1998 r., rok po ukończeniu studiów otrzymałem nagrodę za najlepsze zdjęcia portretowe miesięcznika „Foto”, a jednoosobowym jury był Krzysztof Gierałtowski, bardzo ważna dla polskiej fotografii postać.

Czytaj więcej: Z Maciejem Bibersteinem o prawdziwym, podskórnym życiu rozmawia Ida Łotocka-Huelle 

WYSTAWA MALARSTWA I RYSUNKU MACIEJA BIBERSTEINA

16.08.2017 r.


21 sierpnia br. o godz. 18.00 w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 odbędzie się otwarcie wystawy twórczości Macieja Bibersteina. W galerii zagoszczą kompozycje o ogromnej sile oddziaływania, intensywnych barwach, z plastyczną rekonstrukcją rzeczywistości. Maciej Biberstein jest autorem niezwykłych wypowiedzi artystycznych i wyraża się twórczo w wielu dziedzinach sztuki. W osobiste motywacje artystyczne autor wystawy wtajemnicza w ideowym résumé:

Czytaj więcej: WYSTAWA MALARSTWA I RYSUNKU MACIEJA BIBERSTEINA

Piotr Kowalski — kaligrafia

18.07.2017 r.


17 lipca br. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 prezes Ryszard Kowalewski oficjalnie otworzył ekspozycję prac Piotra Kowalskiego. Prezes przybliżył uczestnikom wernisażu sylwetkę twórczą Piotra Kowalskiego, przedstawił inspiracje Kaligrafa i zwrócił uwagę na relacje plastyczno-literackie wystawy. Piotr Kowalski podkreślił odprężający charakter wystawy, który zaakcentował wcześniej filuternym tytułem ekspozycji „Kotom też należy się wystawa kaligrafii”.

Czytaj więcej: Piotr Kowalski — kaligrafia

Rozmowa z Piotrem Kowalskim — artystą plastykiem, autorem wystawy p.t. „Kotom też należy się wystawa kaligrafii”


Ryszard Kowalewski: Piotrze, proszę opowiedz kiedy zetknąłeś się z liternictwem i ładnym pisaniem?

Piotr Kowalski: Liceum Plastyczne ukończyłem w Szczecinie. W szkole nauczyciel liternictwa odkrył, że potrafię sprawnie i zręcznie ładnie pisać. Od trzeciej klasy byłem „wykorzystywany” do wykonywania na rzecz szkoły plakatów, transparentów, szyldów itp.

R.K.: Jak dalej potoczyły się twoje przygody ze sztukami pięknymi?

Czytaj więcej: Rozmowa z Piotrem Kowalskim — artystą plastykiem, autorem wystawy p.t. „Kotom też należy się...

WYSTAWA KALIGRAFII PIOTRA KOWALSKIEGO

3.07.2017 r.


Piotr Kowalski przygotowuje niezwykłą wystawę, którą zatytułował „Kotom też należy się... wystawa kaligrafii”. Prezentacja obejmie prace z dziedziny kaligrafii inspirowane literaturą o kotach – najpopularniejszych zwierzętach domowych na świecie.

Czytaj więcej: WYSTAWA KALIGRAFII PIOTRA KOWALSKIEGO

Jan Masa — fotografia

15.06.2017 r.



12 czerwca br. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 odbyło się oficjalne otwarcie wystawy fotografii autorstwa Jana Masy. Gości wernisażowych powitał prezes Ryszard Kowalewski. Rozstrzygnięcia twórcze, ważne etapy w biografii artystycznej i plastyczną koncepcję cyklu Spaces Jana Masy naświetliła kurator galerii Ida Łotocka-Huelle. Jan Masa podziękował gościom za uczestnictwo w wernisażu, wyraził wdzięczność swoim bliskim i zaprosił do dalszych konwersacji przy kieliszku wina. Spotkanie upłynęło w radosnej i życzliwej atmosferze. Wystawa potrwa do 12 lipca 2017 r. Gorąco zapraszamy.

Czytaj więcej: Jan Masa — fotografia

Z Janem Masą o przestrzeniach w mentalnym obiektywie rozmawia Ida Łotocka-Huelle

Gdańsk 9 czerwca 2017 r.


I.Ł. W naszej związkowej galerii prezentuje pan cykl fotografii zatytułowany „Spaces” czyli przestrzenie. Faktycznie to obrazy wnętrz, przestrzeni wewnętrznych. Skojarzenia i konteksty nasuwają się same. Czy to również przestrzenie psychiki człowieka?

J.M. To przestrzenie w rozumieniu szerokim. Uważam, że to, co widzimy, namacalne, to nie jest wszystko. Sfera spirytualna, duchowa jest tak samo ważna, o ile nie najważniejsza. Często ludzie ubodzy materialnie są szczęśliwsi, niż ludzie bogaci.

I.Ł. Może mają mniejszy dostęp do informacji, które czynią człowieka nieszczęśliwym?

J.M. Czy ja wiem? Im dłużej żyję, tym mam więcej pytań, a mniej odpowiedzi. Uważam, że człowiek jest istotą poszukującą. Ten, kto twierdzi że znalazł, może się bardzo mylić. Mógł znaleźć jakiś wycinek rzeczywistości np. zawód, miejsce, w którym czuje się szczęśliwy. Ale to tylko przystanek.

I.Ł. Można powiedzieć, że znalazł, ale tylko punkt wyjścia do dalszych poszukiwań?

Czytaj więcej: Z Janem Masą o przestrzeniach w mentalnym obiektywie rozmawia Ida Łotocka-Huelle

JAN MASA / FOTOGRAFIA Z CYKLU „SPACES”

27.05.2017 r.





Światło, odbicie, rozproszenie, tajemnica, droga... Silne metafizyczne korelacje w fotografii Jana Masy sprawiają, że przyswojenie artystycznej wypowiedzi jest prawdziwym przeżyciem, duchową podróżą po przestrzeniach wykreowanych światłem, spokojem, wyobraźnią. Wystawa fotografii Jana Masy rozpocznie się 12 czerwca br. o godz. 18.00 w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47.

Czytaj więcej: JAN MASA / FOTOGRAFIA Z CYKLU „SPACES”

Giennadij Jerszow — rzeźba

8.05.2017 r.


8 maja 2017 r. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 odbył się wernisaż wystawy twórczości Giennadija Jerszowa. Oficjalnego otwarcia dokonała kurator galerii Ida Łotocka-Huelle, która w swojej wypowiedzi szeroko przedstawiła dokonania artystyczne Giennadija Jerszowa, jego monumentalne realizacje.

Czytaj więcej: Giennadij Jerszow — rzeźba

Z Gienadijem Jerszowem o sile figury rozmawia Ida Łotocka-Huelle

5 maja 2017 r.


I.Ł. Obecna wystawa to retrospektywa w formie plansz pańskiej twórczości – rzeźby monumentalnej.

G.J. Tak, to pomniki zrealizowane w Polsce i na Ukrainie.

I.Ł. Czy gdzieś jeszcze tworzył Pan pomniki?

G.J. W Rumunii w Bukareszcie pomnik Tarasa Szewczenki, romantycznego pisarza ukraińskiego. Niestety nie mam planszy z tą rzeźbą.

I.Ł. Skąd płyną zamówienia? Tak kosztowne realizacje to pewnie zamówienia publiczne, kościelne, jakieś instytucje?

G.J. Tak, ale sam sobie szukam tematu takiego, w którym mam dużo do powiedzenia. Jeżeli wszystko układa się dobrze, temat urasta w pomnik.

I.Ł. Ci wielcy ludzie to pański wybór. Co w nich pana pociąga?

G.J. Różne rzeczy: osobowości, różne tematy historyczne, religijne, kwestie kulturowe.

I.Ł. Pomnik Jana Pawła II w Toruniu. W pana wydaniu to niezwykle skupiona postać z pochyloną głową i cierpliwym uśmiechem na twarzy. Jak przebiega proces uzyskiwania takiej ekspresji?

G.J. Praca nad taką rzeźbą wymaga spokoju, dobrego klimatu, wewnętrznej harmonii.

Czytaj więcej: Z Gienadijem Jerszowem o sile figury rozmawia Ida Łotocka-Huelle

Anna Baranowska — malarstwo

21.03.2017 r.


21 marca 2017 r. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 odbyło się oficjalne otwarcie wystawy malarstwa Anny Baranowskiej. Zebranych przywitał prezes Gdańskiego Okręgu ZPAP Ryszard Kowalewski, o plastycznych inspiracjach autorki, wyborach i środkach artystycznego  wyrazu opowiedziała kurator Ida Łotocka-Huelle.

Czytaj więcej: Anna Baranowska — malarstwo

Z Anną Baranowską o wystawie „Kwadrat do kwadratu” i o łamaniu reguł szachowego pola rozmawia Ida Łotocka-Huelle

17 marca 2017 r.



I.Ł. Pokazuje pani na wystawie obrazy olejne. Czy to jedyna technika w jakiej się pani wypowiada?

A.B. Pracuję jeszcze w technice akrylowej, ale rzadko, bo jest dla mnie za mało elastyczna. Poza tym robię grafikę artystyczną – linoryt kolorowy, a wcześniej biało-czarny. Teraz czerń i biel „wskoczyły” do malarstwa, z czego się cieszę, bo udało mi się uspokoić gamę kolorystyczną. Wcześniej dominowała czerwień, teraz pozostała w akcentach, aby przełamać szarości i beże. Jednak moim zamysłem było, aby prace miały charakter graficzny.

I.Ł. W sensie budowania formy? Aby strukturalny dla obrazu nie był kolor?

A.B. Tak, chodzi o formę, tą która jest u źródeł mojej inspiracji, a jest nią czaturanga.

Czytaj więcej: Z Anną Baranowską o wystawie „Kwadrat do kwadratu” i o łamaniu reguł szachowego pola rozmawia Ida...

KWADRAT do KWADRATU — WYSTAWA TWÓRCZOŚCI ANNY BARANOWSKIEJ

3.03.2017 r.

 


20 marca br. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 odbędzie się oficjalne otwarcie wystawy malarstwa Anny Baranowskiej. "KWADRAT do KWADRATU" to samorzutny tytuł ekspozycji o mocnych matematycznych konotacjach. W kompozycjach malarskich Anny Baranowskiej przewodzi kontrast, harmonia, symetria, geometria, paralelizm, multiplikacja, zwielokrotnianie i reguła.

Czytaj więcej: KWADRAT do KWADRATU — WYSTAWA TWÓRCZOŚCI ANNY BARANOWSKIEJ

Jacek Kucaba — rzeźba

13.02.2017 r.


W poniedziałkowy wieczór 13 lutego br. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 odbył się wernisaż wystawy rzeźby Jacka Kucaby. Oficjalnego otwarcia dokonał prezes Ryszard Kowalewski przybliżając zgromadzonym sylwetkę twórczą autora. Jacek Kucaba w swojej wypowiedzi wspomniał, że w Gdańsku zawsze spotyka się z dużą życzliwością i z przyjemnością przedstawia swoje prace w przestrzeni Galerii ZPAP.

Czytaj więcej: Jacek Kucaba — rzeźba 

WYSTAWA RZEŹBY Z CYKLU "PARTYTURA"

1.02.2016 r.

Spotkanie z twórczością Jacka Kucaby to uczestnictwo w oryginalnym artystycznym wydarzeniu. Rzeźby Jacka Kucaby zestawione w autorskiej ekspozycji eskalują intelektualny artystyczny komunikat, który w odbiorze determinuje wysublimowane wrażenia, indywidualne wykładnie, głęboką refleksję... Realizacje rzeźbiarskie Jacka Kucaby to niezwykła egzemplifikacja nieodwracalności losu, przemijania, piękna istnienia, obecności sztuki.

Czytaj więcej: WYSTAWA RZEŹBY Z CYKLU "PARTYTURA"

Z Jackiem Kucabą o wystawie rzeźby pt. „Partytura” rozmawia Ida Łotocka–Huelle

21 stycznia 2017 r.

I.Ł. „Partytura”, czyli przełożenie dźwięków na zapis symboliczny, najczęściej graficzny, ty zapisujesz je w formie rzeźbiarskiej Skąd ten pomysł?

J.K. Pojęcie partytury odnosi się do zapisu utworów przeznaczonych na wiele instrumentów. Poszczególne głosy notowane są jeden nad drugim, dzięki czemu można wyobrazić sobie brzmienie instrumentów grających jednocześnie. Tak wyobrażam sobie również odbiór dzieła plastycznego jako rodzaj niesłyszalnej, choć wielogłosowej partytury, którą na bieżąco tworzą odbiorcy. Prezentowany cykl jest rodzajem osobistej próby przełożenia dźwięków na język formy.

I.Ł. Partytura w zapisie przyjmuje formę symboliczno-graficzną , u ciebie przyjmuje formę bardzo materialną, przestrzenną. To jest oczywiście wyobraźnia rzeźbiarza. Inspirują cię więc dźwięki z otaczającego świata, które są dla ciebie tak dotkliwe, że aż materialne?

J.K. Świat, który nas otacza, jest też światem dźwięku, wrzawy, chaosu, ale i dosłyszalnej pewnej melodii, układów synchronicznych w końcu muzyki. Stosuję pewną próbę uporządkowania tych doznań. To dwanaście małych płaskorzeźb i zwornikowa forma centralna: człowiek, który dyryguje i odbiera otaczający go dźwięk, jest poddany oddziaływaniu dźwięku, który go niejako przekształca, deformuje. Zauważmy zewsząd słyszymy dziś odgłosy: samochodów, urządzeń, wszechobecnych telewizorów, reklam, mieszających się stylów muzycznych sączących się ze sklepów. W tej polifonii czy też kakofonii próbuję odnaleźć formę materialną fali dźwiękowej, która nas atakuje, przekształca, osacza i wpływa na samopoczucie. Oczywiście nie jestem pierwszy, który podejmuje próbę przełożenia dźwięku na formę czy kolor.

Czytaj więcej: Z Jackiem Kucabą o wystawie rzeźby pt. „Partytura” rozmawia Ida Łotocka–Huelle

Ida Łotocka-Huelle — malarstwo, rysunek

9.01.2016 r.



Pierwsza wystawa w 2017 roku w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 została otwarta. Poniedziałkowy wieczór 9 stycznia wśród eksponowanych dzieł malarskich odbył się w wyjątkowej atmosferze. Galeria prezentuje wystawę twórczości Idy Łotockiej-Huelle. Oficjalnego otwarcia dokonał Prezes Ryszard Kowalewski w swej wypowiedzi przytaczając fragment artykułu teoretycznego autorstwa Idy Łotockiej-Huelle. Autorka w swoim wystąpieniu poinformowała gości wernisażowych, że „Ogrody umysłu” są zamknięciem rocznego projektu, na który składają się się obrazy, rysunki i artykuł teoretyczny zamieszczony m.in w katalogu towarzyszącym wystawie i który uzyskał stypendium kulturalne Marszałka Województwa Pomorskiego.

Czytaj więcej: Ida Łotocka-Huelle — malarstwo, rysunek

Ogrody umysłu, czyli o możliwościach sztuki

 



Poznanie

Sztuka, jak inne niezwiązane bezpośrednio z zabezpieczeniem bytu aktywności człowieka jest formą nadawania kształtu świadomości świata i własnej jaźni. Poznanie i samopoznanie możliwe jest jedynie poprzez nasze ludzkie władze umysłowe. To kontakt człowieka z samym sobą gwarantuje orientację w świecie, dodajmy, że jedynie w ludzkim świecie, bo świat innych istot pozostaje hermetyczny i dla nas niedostępny. Przeświadczenie, że rzeczywistość jest tym, czego doświadczamy paradoksalnie wyłącza nas z uniwersum. Doświadczamy bowiem jedynie ludzkiej rzeczywistości. Nigdy nie będziemy mieli udziału w rzeczywistości kota czy ptaka, bo nie mamy jego struktur poznawczych. Nasze struktury poznawcze ograniczają nas, ale również rozszerzają nasz świat poza doświadczenie. Światy wirtualne, pozbawione materialnego oporu zdają się mieć większy wpływ na nasze emocjonalne życie, niż zdominowanie przez sensoryczne doznania cielesne peregrynacje. To wpływ hipnotyczny, uzależniający. Status ontologiczny świata wydaje się być bez znaczenia. Dla procesów mentalnych wystarczą symulacje. Bez samopoznania zagubimy się w możliwościach naszego umysłu. Szansą na samopoznanie jest sztuka.

Czytaj więcej: Ogrody umysłu, czyli o możliwościach sztuki

OGRODY UMYSŁU — WYSTAWA W GALERII ZPAP W GDAŃSKU

30.12.2016 r.


Pierwszy wernisaż w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 w 2017 roku odbędzie się już w styczniu. Roczny cykl wystaw rozpocznie wystawa malarstwa Idy Łotockiej-Huelle. Na ekspozycję złożą się najnowsze prace — powstałe w ciągu ostatniego roku. "Ogrody umysłu" — taki tytuł nadała autorka planowanej wystawie.

Czytaj więcej: OGRODY UMYSŁU — WYSTAWA W GALERII ZPAP W GDAŃSKU

Stanisław Olesiejuk — rysunek

21.11.2016 r.


21 listopada 2016 r. o godz. 18.00 w Galerii ZPAP w Gdańsku odbyło się uroczyste otwarcie wystawy rysunku Stanisława Olesiejuka zatytułowanej Nokturn". Oficjalne wystąpienia rozpoczął serdecznym powitaniem prezes Ryszard Kowalewski. Wiceprezes Ida Łotocka-Huelle w swojej wypowiedzi przybliżyła merytoryczne aspekty twórczości Stanisława Olesiejuka i odkryła, że wystawę autor zadedykował prof. Blance Gul-Olszewskiej, która w tym roku odeszła pozostawiając cenny dar jakim bez wątpienia jest jej dorobek pedagogiczny, który między innymi wpłynął na ukształtowanie osobowości twórczej Stanisława Olesiejuka.

Czytaj więcej: Stanisław Olesiejuk — rysunek

Ze Stanisławem Olesiejukiem o „Nokturnie” rozmawia Ida Łotocka-Huelle

19 listopada 2016 r.

 


 

I.Ł. Nokturn to obraz nocy?

S.O. Może niezupełnie nocy kojarzonej z porą dnia, ale z czasem przemijania, odchodzenia, transformacji, pożegnania. Chodzi o szeroki sens tego pojęcia, o ładunek filozoficzny.

I.Ł. Czyli ogromny ładunek narracyjny, choć rysunki wydają się abstrakcyjne. Rzeczywiście, teraz dostrzegam, że mają ciężar kamienia, nagrobnej płyty.

S.O. Dobre skojarzenie, bo jest to rodzaj epitafium, które odwołuje się do określonych sytuacji z mojego życia, do osób, które zaistniały, odcisnęły na mnie swoje piętno i odeszły. Osób, z którymi los zetknął mnie bezpośrednio, jak i ważnych dla mnie twórców, znanych ze swych dzieł i historii Sztuki.

Czytaj więcej: Ze Stanisławem Olesiejukiem o „Nokturnie” rozmawia Ida Łotocka-Huelle

Kolory XX — malarstwo Jadwigi Sankowskiej-Raftopulos

18.10.2016 r.

 


17 października 2016 r. odbyło się otwarcie wystawy malarstwa Jadwigi Sankowskiej-Raftopulos w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47. Licznie przybyłych gości wernisażowych przywitała wiceprezes Ida Łotocka-Huelle, przybliżyła następnie sylwetkę twórczą autorki wystawy. Jadwiga Sankowska-Raftopulos opowiedziała o swoich decyzjach artystycznych i inspiracjach.

Czytaj więcej: Kolory XX — malarstwo Jadwigi Sankowskiej-Raftopulos

Z Jadwigą Sankowską Raftopulos o energii genetycznej kobiecości Rozmawia Ida Łotocka-Huelle. 13 października 2016 r.

17.10.2016 r.

 


I.Ł. Czy to genetyczny zapis kobiecości zainspirował Cię do cyklu obrazów „Kolory XX”?

J.S.R. Zainspirowały mnie same kobiety. Ich wrażliwość i energia.

I.Ł. Na obrazach widać ich ciała, ale nie tylko. Rozmywają się kontury, przenikają kolory, postać stapia się z otoczeniem.

J.S.R. Zespala się ze światem.

I.Ł. Czyli nie tylko ciało, w takim podejściu do modela jest element duchowy, kontemplacyjny, zawarłaś go w malarskiej materii.

J.S.R. Techniki są różne, w zależności, którą kobietę maluję. Ja je wszystkie znam. Znam ich losy, myśli. Oczywiście ich nie ujawniam, bo to intymna sfera, przetwarzam ją i zamykam w obrazie.

I.Ł. A tytułowe kolory, to piękny pomysł nazywać kobiety kolorami. Czy to kolor aury, która je spowija?

Czytaj więcej: Z Jadwigą Sankowską Raftopulos o energii genetycznej kobiecości Rozmawia Ida Łotocka-Huelle. 13...

Helena Sadłek — batik

14.09.2016 r.


12 września br. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul.Mariackiej 46/47 odbyło się otwarcie wystawy batiku Heleny Sadłek. Wernisaż rozpoczęła wiceprezes Ida Łotocka-Huelle, która przybliżyła merytorycznie batikowe kompozycje Heleny Sadłek.

Czytaj więcej: Helena Sadłek — batik

Z Heleną Sadłek o Poczwarkach i Motylach rozmawia Ida Łotocka

10 września 2016 r.

 



I.Ł. Heleno, wyczytałam w twojej biografii, że nie studiowałaś w Gdańsku.

H.S. Jestem desantem z Lublina. Tam studiowałam w Instytucie Wychowania Artystycznego na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej. Byłam pierwszym rocznikiem, od którego zaczął się ten kierunek. Przyjechały wielkie sławy z Krakowa i Warszawy: Marian Bogusz, Ryszard Winiarski, Witold Urbanowicz. Mieliśmy wspaniałych profesorów. Dyplom zrobiłam z grafiki w pracowni Danuty Kołwzan-Nowickiej.

I.Ł. A gdzie nauczyłaś się batiku?

Czytaj więcej: Z Heleną Sadłek o Poczwarkach i Motylach rozmawia Ida Łotocka

"POCZWARKI I MOTYLE" WYSTAWA BATIKU W GALERII ZPAP W GDAŃSKU

03.09.2016 r.


Helena Sadłek wytrawna malarka, której prace cechuje rozsmakowanie się w barwach natury, w kolorycie emocji wspieranych fascynacją otoczeniem. Jej twórczość to czerpanie z natury, z zapachu, z oddechu, powietrza, z wrażeń i ich obrazowanie, przeistaczanie w linie, kształt, kolor aż powstaje wypowiedź - osobista, malarska, ważna….

Czytaj więcej: "POCZWARKI I MOTYLE" WYSTAWA BATIKU W GALERII ZPAP W GDAŃSKU

ŚWIĘTO ULICY MARIACKIEJ W GDAŃSKU

28.08.2016 r.


W tym roku święto ulicy Mariackiej wypadło 27 sierpnia i w Galerii ZPAP przy ulicy Mariackiej 46/47 odbywało się spotkanie z autorami aktualnej wystawy. Katerina Ocheredko, Tetiana Ocheredko i Vitaliy Muryn prowadzili rozmowy z gośćmi galerii o malarstwie, o wizycie w Gdańsku, o pasji twórczej... Wszystko w atmosferze szczęśliwości, zgodnie z tegorocznym hasłem przewodnim Święta ulicy Mariackiej -"Na Mariackiej w Siódmym Niebie".

Fotorelacja;

Czytaj więcej: ŚWIĘTO ULICY MARIACKIEJ W GDAŃSKU

K.Ocheredko, T.Ocheredko, V.Muryn — malarstwo

9.08.2016 r.


8 sierpnia 2016 r. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 odbył się wernisaż wystawy malarstwa trojga ukraińskich artystów - Kateriny Ocheredko, Tetiany Ocheredko oraz Vitaliy'a Muryna. Otwarcia oficjalnie dokonała wiceprezes Ida Łotocka-Huelle. Oficjalną wypowiedź wygłosił również Konsul - Kierownik Konsulatu Ukrainy w Gdańsku Łew Zacharczyszyn.

Czytaj więcej: K.Ocheredko, T.Ocheredko, V.Muryn — malarstwo

Z Kateryną i Tatianą Ocheredko oraz z Vitalijem Murynem rozmawia Ida Łotocka-Huelle

29 lipca 2016 r. / 3.08.2016 r.


I.Ł. Jak trafiliście z Ukrainy do Gdańska?

V.M. Znaleźliśmy w Internecie, każdy z nas z osobna, bo wcześniej nie znałem się z dziewczynami, zaproszenie dla ukraińskich malarzy do uczestnictwa w międzynarodowym, polsko-angielskim projekcie: film o życiu i twórczości Van Gogha. Nasze zadanie miało polegać na wykonywaniu obrazów do animacji. Zgłosiliśmy się i oto jesteśmy. Malujemy obrazy Van Gogha klatka po klatce, a one ożywają. Połowa z nich jest czarno-biała, a połowa kolorowa.

Czytaj więcej: Z Kateryną i Tatianą Ocheredko oraz z Vitalijem Murynem rozmawia Ida Łotocka-Huelle

ARTYŚCI Z UKRAINY W GALERII ZPAP W GDAŃSKU

31.07.2016


 

Galeria ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 gościć będzie trzech ukraińskich artystów. 8 sierpnia 2016 roku, w poniedziałek odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Kateryny Ocheredko, Tetiany Ocheredko oraz Vitaliy'a Muryna.

Czytaj więcej: ARTYŚCI Z UKRAINY W GALERII ZPAP W GDAŃSKU

Barbara Gruszka — malarstwo

4.07.2016 r.


4 lipca 2016 roku o godz. 18.00 w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 rozpoczęło się oficjalne otwarcie wystawy malarstwa Barbary Gruszki. Wernisaż rozpoczęła analitycznym wprowadzeniem wiceprezes Ida Łotocka-Huelle, która skierowała uwagę gości na fundamentalne dla plastycznego działania światło, które w kompozycjach Barbary Gruszki jest istotnym i szczególnie interesującym elementem.

Czytaj więcej: Barbara Gruszka — malarstwo

Z Barbarą Gruszką o marokańskim świetle rozmawia Ida Łotocka-Huelle

1 lipca 2016 r.


I.Ł. Co zainspirowało panią do stworzenia tego cyklu obrazów i czy miała pani pokusę, aby go jakoś zatytułować?

B.G. Zastanawiałam się, ale w końcu zostawiłam wystawę bez tytułu, choć samo się prosi, aby nazwać ją „Maroko”, albo nadać jej tytuł bardziej rozbudowany. Niestety wszystko, co przychodziło mi do głowy, wydawało się banalne. Zostawiłam bez.

I.Ł. Są to „obrazki z podróży”?

B.G. Podróż do Maroka odbyłam trzy lata temu i do tej pory jest ona dla mnie źródłem inspiracji. Praca nad cyklem obrazów zajęła mi dwanaście miesięcy. To zdawałoby się niewielki plon, ale do niektórych obrazów wracałam wielokrotnie.

I.Ł. To taka metoda pracy, czy dylemat każdego artysty, kiedy skończyć pracę i postawić kropkę nad „i”?

Czytaj więcej: Z Barbarą Gruszką o marokańskim świetle rozmawia Ida Łotocka-Huelle

WYSTAWA MALARSTWA BARBARY GRUSZKI

13-14.06.2016 r.

 


4 lipca 2016 roku w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 odbędzie się otwarcie wystawy malarstwa Barbary Gruszki.

Lawsonia, szafran, mięta, indygo – świat barw w marokańskim świetle układa się w pejzaż manufaktury, gdzie kadzie wypełnione barwnikami stanowiące główny multiplikacyjny element kompozycji upajają przejściami tonalnymi, subtelnym rytmem i harmonią (Farbiarnia skór, 2015, akryl 70 x 80 cm).

Czytaj więcej: WYSTAWA MALARSTWA BARBARY GRUSZKI

Mariusz Sładczyk — grafika cyfrowa

30.05.2016 r.


W ostatni majowy poniedziałkowy wieczór 2016 roku prezes Gdańskiego Okręgu ZPAP Ryszard Kowalewski w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/ 47 uroczyście otworzył wystawę twórczości Mariusza Sładczyka zatytułowaną „Krechy i kreski”. Goście wernisażowi, którzy licznie przybyli na spotkanie ze sztuką nie kryli zainteresowania ekspozycją więc autor oddał się, z widoczną przyjemnością, objaśnieniom, komentarzom, dyskusji… Wystawa prezentuje kilkanaście zajmujących, nasyconych plastyczną energią prac z zakresu grafiki i rysunku.

Czytaj więcej: Mariusz Sładczyk — grafika cyfrowa

Z Mariuszem Sładczykiem o krechach i kreskach rozmawia Ida Łotocka-Huelle

20 maja 2016 r.


I.Ł. Jesteś grafikiem. Jaka była twoja droga artystyczna, jak zdobywałeś graficzne „szlify”?

M.S. Po kolei doświadczenia plastyczne: najpierw w Bydgoszczy liceum plastyczne, potem studia w PWSSP w Gdańsku, w 1984 r. dyplom u profesora Marka Freudenreicha w Pracowni Projektowania Graficznego. Po studiach jako freelancer wolny grafik, później trochę pracowałem w KMPiK-u na stanowisku plastyka i szefa galerii, która wtedy była znaczącą galerią na Długim Targu, ale niestety czasy się zmieniły i zamieniono ją na bank. Potem w latach 1990-2000 w Akademii Sztuk Pięknych — już podówczas, najpierw jako asystent, potem w samodzielnej pracowni projektowania przy pomocy komputerów. To była wtedy nowość na polskim rynku graficznym. Prowadziłem również własne studio projektowania graficznego. W 2000 r. pojawiła się możliwość pracy w Turcji, więc natychmiast z niej skorzystałem. W Ankarze na uniwersytecie Bilkent spędziłem 12 lat na Wydziale Sztuk Pięknych Architektury i Projektowania w Katedrze Projektowania Graficznego, którą to katedrę nazywaliśmy filią gdańskiej ASP, bo w tym czasie pracowało tam pięcioro nauczycieli z Gdańska. Do Polski wróciłem jesienią 2012 roku, od marca 2013r. jestem dziekanem Wydziału Sztuki Nowych Mediów w Polsko Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Gdańsku.

Czytaj więcej: Z Mariuszem Sładczykiem o krechach i kreskach rozmawia Ida Łotocka-Huelle

WYSTAWA GRAFIKI I RYSUNKU MARIUSZA SŁADCZYKA

2.05.2016 r.


Kolejną wystawą w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 będzie ekspozycja rysunków i grafik autorstwa Mariusza Sładczyka p.t. „Krechy i kreski”. Oficjalne otwarcie odbędzie się 30 maja 2016 r.

Czytaj więcej: WYSTAWA GRAFIKI I RYSUNKU MARIUSZA SŁADCZYKA

Jarosław Viking Olszewski — malarstwo

25.04.2016 r.


Poniedziałkowy wieczór ostatniego tygodnia kwietnia 2016 roku w Galerii ZPAP w Gdańsku rozpoczął niezwykłą ekspozycję pod tytułem "Ktoś". Oficjalnego otwarcia wystawy twórczości Jarosława Vikinga Olszewskiego dokonała wiceprezes Ida Łotocka-Huelle. Zgromadzeni goście nie kryli fascynacji pracami prezentowanymi na wystawie.

Czytaj więcej: Jarosław Viking Olszewski  — malarstwo

Z Jarosławem „Vikingiem” Olszewskim o wędrującym punkcie widzenia rozmawia Ida Łotocka-Huelle

22 kwietnia 2016 r.


I.Ł. Studiowałeś malarstwo, ale twoje prace bardziej przypominają grafikę. W jakiej technice są wykonane, malarskiej, rysunkowej czy graficznej?

J.V.O. To jest malarstwo na papierze w technice mieszanej, z zastosowaniem trzech technik: tusz, ołówek i farba — akwarela, ale inaczej stosowana, niż jest przyjęte: bez dużej ilości wody i rozmycia plamy koloru. Dla mnie to farba, barwnik. Nie ma tutaj efektów akwarelowych. W niektórych pracach jest więcej rysunku technicznego, w innych mniej i te są bardziej malarskie.

Czytaj więcej: Z Jarosławem „Vikingiem” Olszewskim  o wędrującym punkcie widzenia rozmawia Ida Łotocka-Huelle

Z Władysławem Szczepańskim i Bartłomiejem Michalskim o pamięci i drodze ku światłu rozmawia Ida Łotocka-Huelle

21 marca 2016 r.


I.Ł. Wystawa składa się z dwóch części: cyklu rysunków węglem i pasteli prof. Władysława Szczepańskiego zatytułowanego „Ad Lucem” i cyklu obrazów olejnych Bartłomieja Michalskiego pt. „Siatki pamięci”. Czy panowie planowali tę wystawę jako ekspozycję o wspólnym wyrazie, czy jako koncepcje zdecydowanie odrębne. Pytam o plany, bo za chwilę porozmawiamy o tym, co odkrywa przed nami ekspozycja.



W. S. Są to dwie osobne ekspozycje, mające jednak ze sobą sporo wspólnego. Twórczość pana Bartłomieja zainteresowała mnie i współpracujemy już drugi rok. Pan Bartek jest doktorantem u nas na uczelni w Instytucie Sztuk Pięknych (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach), a ja jestem jego opiekunem artystycznym. Wystawy jednak są dwie oddzielne.

Czytaj więcej: Z Władysławem Szczepańskim i Bartłomiejem Michalskim o pamięci i drodze ku światłu rozmawia Ida...

W.Szczepański, B.Michalski — wystawa rysunku i malarstwa

22.03.2016 r.



fot.J.Gajewicz

21 marca br. o godz. 18.00 odbyło się uroczyste otwarcie wystawy złożonej z dwóch odrębnych ekspozycji: twórczości Władysława Szczepańskiego oraz twórczości Bartłomieja Michalskiego. Otwarcia dokonała wiceprezes Ida Łotocka-Huelle.

Czytaj więcej: W.Szczepański, B.Michalski — wystawa rysunku i malarstwa

Władysław Szczepański, Bartłomiej Michalski

4.03.2016 r.


21 marca 2016 roku w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 odbędzie się otwarcie wystawy malarstwa i rysunku dwóch autorów Władysława Szczepańskiego oraz Bartłomieja Michalskiego. Będzie to wystawa składająca się z dwóch odrębnych ekspozycji.

Czytaj więcej: Władysław Szczepański, Bartłomiej Michalski 

Dominik Włodarek — grafika

15.02.2016 r.


fot.Mariusz Sładczyk

15 lutego br odbyło się oficjalne otwarcie wystawy grafiki Dominika Włodarka. Wystawę uroczyście otworzyła wiceprezes Ida Łotocka-Huelle.

Wystawa "Pejzaż graficzny" prezentuje prace autora nawiązujące do idei pejzażu abstrakcyjnego. Są one wykonane w technikach graficznych wklęsłodruku, takich jak akwatinta, akwaforta oraz karborund i sucha igła. Dominik Włodarek porusza się na granicy abstrakcji i przedstawienia realnego z oryginalnym artystycznym uznaniem rzeczywistości. Ważną rolę w prezentowanym na wystawie cyklu odbitek graficznych odgrywa kolor oraz relief.

Niezwykłe kompozycje graficzne Dominika Włodarka zachęcają do kontemplacji. Naprawdę warto odwiedzać wystawę wielokrotnie nie odmawiając sobie prawdziwej przyjemności przebywania z oryginalną i intrygującą twórczością. Serdecznie zapraszamy. 

Czytaj więcej: Dominik Włodarek — grafika

Z Dominikiem Włodarkiem o graficznym warsztacie i malarskiej wyobraźni rozmawia Ida Łotocka-Huelle

13 lutego 2016 r.


I.Ł. „Pejzaż graficzny” — tytuł cyklu prac, które na pierwszy rzut oka wydają się niezwykle wrażliwymi, rozbudowanymi kolorystycznie obrazami wykonanymi w klasycznych technikach malarskich, a w rzeczywistości są grafikami. To mylenie oka wynika z naszego przywiązania do ścisłej klasyfikacji środków wyrazu, czy przyporządkowania określonych poszukiwań formalnych konkretnym dziedzinom sztuki?

Czytaj więcej: Z Dominikiem Włodarkiem o graficznym warsztacie i malarskiej wyobraźni rozmawia Ida Łotocka-Huelle

WYSTAWA GRAFIKI DOMINIKA WŁODARKA

23.01.2016 r.

Dominik Włodarek jest autorem niezwykłych prac graficznych. Za swoją twórczość artystyczną odebrał szereg nagród oraz wyróżnień. Planowana wystawa w Galerii ZPAP w Gdańsku pokazywać będzie cykl grafik dotąd w Gdańsku nieprezentowanych, wykonanych w technikach druku wklęsłego. Już dzisiaj, na trzy tygodnie przed otwarciem, można zapewnić, że wystawa będzie pełną koloru ucztą dla oczu i pełną wyrafinowanych doznań ucztą dla ducha. Będzie to spotkanie ze znakomitym warsztatem wypełnione artystyczną treścią. Serdecznie zapraszamy.

Czytaj więcej: WYSTAWA GRAFIKI DOMINIKA WŁODARKA

Jasiek Balcerzak — malarstwo

12.01.2016 r.


fot. Jerzy Gajewicz

11 stycznia br. o godz. 19.00 w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku Wiceprezes Ida Łotocka-Huelle oficjalnie otworzyła wystawę malarstwa Jaśka Balcerzaka. Ekscytującym czasem było wernisażowe spotkanie w towarzystwie Autora kompozycji inspirowanych naturą, która jak pokazuje wystawa nie zawsze emanuje bogactwem koloru, życia, promiennymi wrażeniami... Teraz czas na oddziaływanie malarstwa Jaśka Balcerzaka. Serdecznie zapraszamy do odwiedzania wystawy.

Czytaj więcej: Jasiek Balcerzak — malarstwo

Z Jaśkiem Balcerzakiem o głębokim lesie i malarskiej materii rozmawia Ida Łotocka-Huelle

8 stycznia 2016 r.

 


I.Ł. Pańska Twórczość wydaje mi się jednocześnie gwałtowna i bardzo wysmakowana. To skrajne połączenie jest bardzo interesujące. Czy wynika ono z Pańskiego temperamentu, z osobowości o skrajnych dyspozycjach?

J.B. Choć ciężko, bo niezręcznie jest mówić o sobie, wydaje mi się, że po trosze tak jest. Sam ostatnio się nawet zastanawiałem malując, że gdy robię te gwałtowne gesty na obrazie, czuję że żyję, że to jest moja, wynikająca z głębi część malowania, która daje mi najwięcej przyjemności i pomysłów na kolejne obrazy. Ale z drugiej strony, ten etap  związany z detalami przy kończeniu obrazów, nad którymi praca zabiera mi piekielnie dużo czasu, choć doprowadza mnie do furii, jest niezbędny. Potem widzę, że jedno bez drugiego nie działa, nie ma wyrazu i nie potrafię tego w żaden sposób rozłączyć. Ta część pracy wymagająca dużej cierpliwości czasami mnie jednak przerasta.

Czytaj więcej: Z Jaśkiem Balcerzakiem o głębokim lesie i malarskiej materii rozmawia Ida Łotocka-Huelle

WYSTAWA MALARSTWA JAŚKA BALCERZAKA

23.12.2015 r.


Jasiek Balcerzak, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, twórca interesujących kompozycji malarskich, które często układa w cykle „Las”, „Norwegia”, „Kamień”...

już w styczniu 2016 roku pokaże swoje malarstwo w gdańskiej Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47.

Otwarcie wystawy odbędzie się 11 stycznia 2016 roku o godz. 19.00. Wystawę będzie można oglądać do dnia 10 lutego 2016 roku. Serdecznie zapraszamy.

Z  Izabelą Huk-Malinowską o „Powrocie do przeszłości” rozmawia Ida Łotocka-Huelle

21 listopada 2015 r.


I.Ł. „Powrót do przeszłości” to tytuł wystawy Pani realizacji konserwatorskich. Jakie obiekty obejmuje ekspozycja?

I.H.M. Są to obiekty w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Wejherowie, Braniewie, Gniewie i Dobrym Mieście. Powstały w różnych okresach historycznych.

I.Ł. A więc nie tylko średniowieczny i siedemnastowieczny Gdańsk, co nam się automatycznie nasuwa, gdy słyszymy słowa „zabytek” i „konserwacja”.

I.H.M. Oczywiście że nie. Przywracamy, mówię o nas – konserwatorach stan pierwotny różnych obiektów. Tak jesteśmy wykształceni, taka jest nasza rola, że jesteśmy odtwórcami, przywracamy kształt pierwotny zabytków, musimy uszanować ich oryginalną wartość, autentycznością, również tych obiektów, które powstały po wojnie.

I.Ł. Czyli rekonstrukcja i zachowanie tego, co jeszcze zostało oryginalne z budynków, dzieł sztuki, przedmiotów użytkowych. Proszę powiedzieć, jak rozpoczyna się Pani kontakt z zabytkiem?

Czytaj więcej: Z  Izabelą Huk-Malinowską o „Powrocie do przeszłości” rozmawia Ida Łotocka-Huelle

Z Gabrielą Trynkler–Kwiatkowską o połączeniu nieba i ziemi rozmawia Ida Łotocka-Huelle

21 października 2015 r.


I.Ł. „Miasta i katedry” to tytuł twojej jubileuszowej wystawy 30-lecia pracy twórczej. Od jak dawna malujesz ten temat?

G.T. To jest najstarszy mój cykl malarski. Katedry były tematem mojej pracy dyplomowej na gdańskiej PWSSP i ten cykl cały czas mi towarzyszy. Oczywiście w swojej twórczości podejmuję jeszcze inne tematy, niemniej „Katedry” najgłębiej siedzą w mojej duszy.

I.Ł.Z jakiego powodu tam utkwiły? Coś symbolizują?

G.T. Na pewno zawsze byłam pod wielkim wrażeniem katedr. Oczywiście trudno nie ulec gotykowi mieszkając w Gdańsku. Ale pamiętam jak w latach 70. wyjechałam do Anglii i spotkałam się tam z gotykiem kamiennym, takim koronkowym, nie ceglanym, jak u nas. Tak mnie zauroczył, ze nie mogłam wzroku oderwać. To pierwsze silne wrażenie jest we mnie do dzisiaj.

I.Ł. Gotyk angielski nie jest jednak aż tak strzelisty. Na twoich obrazach katedry są bardzo wysmuklone, sięgające nieba. To typ niemiecki, francuski gotyku.

G.T. To jest kwestia wyobraźni, fantazji. W strzelistych formach zachwyca mnie niematerialność, wrażenie, jakie daje opozycja budulca, którym jest kamień – kwintesencja materialności. Katedra to coś najbardziej niematerialnego z materialnych rzeczy, zawieszona między niebem, a ziemią. To rzecz magiczna i pod jej wpływem pozostaję do dzisiaj.

Czytaj więcej: Z Gabrielą Trynkler–Kwiatkowską o połączeniu nieba i ziemi rozmawia Ida Łotocka-Huelle

Józef Paweł Karczewski - MALARSTWO - 35-LECIE PRACY TWÓRCZEJ

wernisaż 14.09.2015 godzina 17:00
wystawa czynna do 14.10.2015 r



Galeria ZPAP
ul. Mariacka 46/47, Gdańsk

 

 

 

Z Joanną Dudek o niekończących się próbach rozwiązywania równań rozmawia Ida Łotocka-Huelle

I.Ł. Twoje malarstwo obecne na wystawie, którą zatytułowałaś „Energie równań” wywodzi się z dwóch źródeł: z jednej strony ze szkoły nowojorskiej i jej kierunku color field painting, czyli malarstwa barwnych płaszczyzn, a z drugiej strony z abstrakcji geometrycznej i sztuki minimalizmu. Czy dobrze klasyfikuję źródła?

J.D. Istotnie cykle prac, które tutaj pokazuję, a które tworzyłam od 2008 do 2015 r. można tak sytuować, można szukać inspiracji w tych dwóch nurtach, natomiast nie zapominałabym o polskim malarstwie, którym się zachwycam: Aleksandry Jachtomy, Stefana Gierowskiego, Kajetana Sosnowskiego i wielu innych. W pewnym momencie stało się ono dla mnie ważne i powstała potrzeba odpowiedzi na ich twórczość. Z pewnością minimalistyczna powściągliwość była dla mnie zadaniem, pewnym wyzwaniem „odszukania w sobie milczenia obrazów” (R. Barthes). W tym czasie dużo też czytałam tekstów Artura C. Danto, Ludwiga Wittgensteina, Hansa G. Gadamera, Martina Heideggera z filozofii sztuki, aż zatrzymałam się nad pytaniem, które często przywołuję w kontekście prezentowanych prac, a które sformułował Jean Baudrillarda „Czym jest perspektywa pustki i nieobecności we współczesnym świecie całkiem już opróżnionym z sensu i rzeczywistości?”. Zastanowiło mnie, czy to pytanie w ogóle ma sens i jak się do niego odnieść? Czym właściwie jest pustka i co pozwala nam doświadczać obecności? Poświęciłam temu chyba trzy lata swoich różnych poszukiwań i refleksji, ale myślę, że udało mi się znaleźć osobistą odpowiedź w postaci „Energii równań”, czyli gry opartej na równowadze, przyciąganiu i odpychaniu, byciu wewnątrz lub na zewnątrz układu.

Czytaj więcej: Z Joanną Dudek o niekończących się próbach rozwiązywania równań rozmawia Ida Łotocka-Huelle

Dorota Białczak JUBILEUSZ 20-LECIA PRACY TWÓRCZEJ

wernisaż 01.06.2015 godzina 18:00
wystawa czynna do 01.07.2015 r


Galeria ZPAP w Gdańsku, ul. Mariacka 46/47

Z Marią Jędrzejczyk o miłości do Neptuna, radości życia i tworzenia rozmawia Ida Łotocka-Huelle

27.04.2015r.

I.Ł. Tytuł Twojej wystawy to…

M.J. Romans z Neptunem!


I.Ł. To będzie prawdziwy, zmysłowy romans, czy tylko intelektualny, artystyczny? Na co widz powinien się przygotować?

M.J. Przedstawię w czasie wernisażu sensację historyczno – epistologiczną z I poł. XVIII w. opowiadającą właśnie historię romansu – to clou wernisażowego spotkania. Treść pewnego listu znalezionego na strych w niemieckim domu dotycząca m.in. Neptuna w czasie, kiedy gdański Neptun miał już z górą 100 lat.

 I.Ł. Rozumiem, że list jest prawdziwy, a fabuła, którą wokół niego budujesz?

M.J. Historia mocno osadzona w realiach epoki.

I.Ł. Planujesz happening, performance? Czy to będą obie te formy?

Czytaj więcej: Z Marią Jędrzejczyk o miłości do Neptuna, radości życia i tworzenia rozmawia Ida Łotocka-Huelle

Maria Jędrzejczyk „Romans z Neptunem” - sensacja z pierwszej połowy XVIII w. - malarstwo, grafika

wernisaż 27.04.2015, godz. 18.00
wystawa czynna do 27.05.2015


W programie wernisażu zaplanowany jest happening oraz performance na osnowie artystycznej relacji o gdańskich zabytkach. Autorka dokona prezentacji sensacyjnego dokumentu z I połowy XVIII, który stanie się przyczynkiem do powiązania m. in. posągu Neptuna z gdańskiej fontanny ze współczesnymi zjawiskami w kulturze. Wszystko odbywać się będzie w radosnej atmosferze o teatralnym i literackim kolorycie przy kieliszku Goldwassera.

Galeria ZPAP, ul. Mariacka 46/47, Gdańsk  czynna od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-17.00

Z Ritą Stashulionak o ujętym w sztuce uniwersalnym i osobistym porządku wszechświata, materii prima oraz geniuszu wczesnego renesansu rozmawia Ida Łotocka-Huelle.

21.03.2015 r.

I.Ł. Moje pierwsze zaskoczenie przed Pani obrazami – to ich wielkość. Po obejrzeniu reprodukcji w Internecie spodziewałam się zobaczyć dzieła pokaźnego rozmiaru, tymczasem obrazy są niewielkie, a  monumentalność okazała się być ukryta w ich strukturze. Czy wynika to z podejścia do malarstwa na kierunku Pani studiów?


R.S. Temu złudzeniu ulegają wszyscy. Wrażenie polega na języku malarskim, na specyficznym operowaniu przeze mnie skalą. Studiowałam malarstwo monumentalne na Akademii Sztuk Pięknych w Mińsku, bo pochodzę z Białorusi. Zapamiętałam, czego uczył nas profesor powołując się na „Pieśni niewinności” Williama Blake’a, a to mój  ulubiony fragment:

"Zobaczyć świat w ziarenku piasku.

Niebiosa w jednym kwiecie z lasu,

W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar,

W godzinie - nieskończoność czasu."

I.Ł. Tak oto preromantyk i mistyk stworzył, poprzez Pani twórczość, kontekst dla renesansu. Chodzi tu zapewne nie tyle o boski wymiar człowieczeństwa, co ludzki wymiar wszechświata stworzonego na miarę człowieka, czyli makro –  i mikro – kosmos. To istota sztuki monumentalnej, ale też pewnych idei humanistycznych i filozoficznych, żywych również              w średniowieczu jako powszechny symbolizm: świat ziemski jest odbiciem świata niebiańskiego. Czy to właśnie renesansowy człowiek będący miarą wszechrzeczy, ten, który zawiera w sobie całość, uniwersalny porządek, Mikrokosmos, jest dla Pani inspiracją?

Czytaj więcej: Z Ritą Stashulionak o ujętym w sztuce uniwersalnym i osobistym porządku wszechświata, materii...

Z Arkadiuszem Banieckim o procesie twórczym i warstwowej strukturze obrazu rozmawia Ida Łotocka-Huelle

13.02.2015

I.Ł. Pański rodowód artystyczny jest bogaty i zróżnicowany. Oprócz czysto artystycznego ma Pan również przygotowanie pedagogiczne i humanistyczne. Jaki ma to wpływ na Pańską obecną aktywność zawodową?

fot. Jerzy Gajewicz
fot. Jerzy Gajewicz

fot. Jerzy Gajewicz
A.B. Akademię Sztuk Pięknych (wówczas PWSSP) kończyłem
w Gdańsku, Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Warszawie, a Studia Podyplomowe – Etykę na Uniwersytecie Gdańskim, ale mój zawód to malarstwo i ono najbardziej leży mi na sercu. Dodatkowo jeszcze uczę w szkole: w liceum historii sztuki,
a w gimnazjum plastyki. Daje mi to dużo satysfakcji, choć czasem trzeba traktować szkolne relacje dość ostro, bo nasza młodzież, jak wiadomo, twierdzi, że nic im nie jest potrzebne. Żeby zapewnić młodym ludziom niezbędny poziom wiedzy i kultury, szerokie przygotowanie jest bardzo przydatne.

I.Ł. Ja również uczę w szkole i znam te problemy, więc przyjemniej będzie wrócić do tego, co zależy tylko od nas, artystów – czyli własnej twórczości. Czy próbował Pan nadać tytuł obecnej wystawie?

A.B. Wielokrotnie nazywałem swoje wystawy jakimś tytułem i zastanawiałem się nad nazwaniem tej w Galerii ZPAP, ale nie zdecydowałem się aby to zrobić. W tym wypadku uważam, że – malarstwo – wystarczy.

I.Ł. Rzeczywiście, obrazy są dosyć zróżnicowane. Mamy tu abstrakcje, figuracje oraz połączenie jednego
z drugim na zasadzie kolażu. W niektórych jest synteza światła i koloru, co daje efekt płaskości, w innych mamy sugestię przestrzeni. Jaki okres obejmują te prace?

Czytaj więcej: Z Arkadiuszem Banieckim o procesie twórczym i warstwowej strukturze obrazu rozmawia Ida...

Rita Stashulionak - malarstwo

wernisaż 23.03.2015, godz. 18.00
wystawa czynna do 22.04.2015


Wystawa „Osobiste Planetarium” powstała z zachwytu dziełami twórców wczesnego Renesansu, którzy balansując między symbolizmem i realizmem, tworzą własne spójne plastyczne koncepcje świata. Tak pojawiła się idea oddzielnych planet poświęconych twórczości dawnych mistrzów.

Rita Stashulionak należy do wąskiego grona artystów współczesnych stosujących czasochłonną technikę tempery na desce, używaną powszechnie do momentu wynalezienia farby olejnej w XV wieku. Rita pracuje w tej technice  od ponad dziesięciu lat, to jest od czasu, gdy zakochała się w tym starożytnym medium podczas studiów.

W swojej pracy łączy sprawdzone warsztatowe techniki i solidne artystyczne rzemiosło z nieustannym eksperymentowaniem. Artystka lubi aspekt rzemieślniczy swojego fachu. Jest on wręcz nieodzowny
w malarstwie temperą jajową: przygotowanie i nakładanie gesso na deskę, mieszanie pigmentów i emulsji jajowej, stosowanie cieńszych laserunkowych warstw farby - to wszystko wymaga czasu, doświadczenia
i cierpliwości, a jednocześnie ma w sobie wspaniałą energię i skłania ku medytacji, pogrążając autora w stanie mistycznego dialogu z malarzami z przeszłości.

Arkadiusz Baniecki - malarstwo

wernisaż 16.02.2015, godz. 18.00
wystawa czynna do 18.03.2015

A.Baniecki, 2013, Co wiemy o sobie III
A.Baniecki, 2013, Co wiemy o sobie III

A.Baniecki, 2013, Co wiemy o sobie III
Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Warszawie. Ukończył także studia podyplomowe na Uniwersytecie Gdańskim  - etyka i ekologia. Tworzy od wielu lat na Wybrzeżu. Swoje dzieła prezentował na licznych wystawach m.in. w Braniewie, Gdańsku, Gdyni, Krynicy Morskiej, Łodzi, Mielcu, Ostrowcu Świętokrzyskim, Płoskini, Sieradzu, Sopocie, Radomiu, Tczewie, Wałbrzychu, a także w Szwecji i Niemczech. Brał udział w międzynarodowych konkursach między innymi w Atenach i Wenecji. Brał udział w jubileuszowej wystawie z okazji 100-lecia ZPAP w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym w 2011 roku, ponadto uczestniczył w  Biennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej w Gdyni, Ωuadro-Art w Łodzi i Ogólnopolskiej Wystawie Marynistycznej na „Darze Pomorza” w Gdyni. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Zajmuje się także działalnością pedagogiczną
w Gdańsku.

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd