Zapowiedź jubileuszowej wystawy grafiki BARBARY KASPERCZYK

zatytułowanej "Ekosystem"
 
Jubileusz 20-lecia twórczości artystycznej
👉🏻Galeria ZPAP Gdańsk przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku
⌚ Wernisaż 3 lutego 2025 r. godz. 18.00 /poniedziałek/
📆 Wystawa czynna do 26 lutego 2025 r.
 
Kuratorka; Grażyna Tomaszewska-Sobko

 

EKOSYSTEM „Samo istnienie, niezależnie od jego natury i formy, każdemu, kto tak by je postrzegał, wydawałoby się cudem i napełniało umysł zdumieniem […]. We wszystkim, co rzeczywiste, samo istnienie jest jedyną rzeczą bezpodstawną, nieskończoną i zrozumiałą; Któż jednak bez głębokiego poruszenia świata jako całości mógłby patrzeć na ten wiecznie żywy, brzemienny życiem strumień, który zalewa każdy brzeg, przełamuje każdy chwilowy spokój, z pewnością po to, by odzyskać kontrolę nad sobą, ale nie po to, by się ociągać lub być związany z którymkolwiek z nich, aby zostać! […] Bo wszelkie istnienie jest jedynie samoobjawieniem się istoty.” (Schelling, Aforyzmy o filozofii przyrody [1806], VII: 198 i n.)„Arché terra nostra – równowaga wszechświata”
Cykl oraz teka grafik na podstawie instalacji z cyklu Paradise Lost - Arché terra nostra – równowaga wszechświata z okazji 20-lecia pracy twórczej Barbary Kasperczyk.
Przez piętnaście pierwszych lat mojej twórczości głównym jej bohaterem był współczesny człowiek, który jako istota społeczna realizuje się w tłumie.
„W zasięgu wzroku jest rzeczywistość początku XXI wieku ─ artystka zdecydowana jest iść tropem zmiennych okoliczności cywilizacyjnych i kulturowych swojego czasu; jej sztuka wyrasta z dużych ludzkich skupisk. W s p ó l n o t o w o ś ć to  ważne słowo w języku sztuki Barbary Kasperczyk, zwłaszcza jeśli pojmować ją jako przestrzeń znaczoną archetypami lub figurami zbiorowej świadomości i podświadomości. [..] Wszyscy odczuwają niepokój, niepokój, czyli zachwianą równowagę pomiędzy nami a światem; jesteśmy niespokojni, kiedy zbyt wiele rzeczy dzieje się wokół. Niepokój nie jest jakąś nadzwyczajną cechą naszego życia ─ to stały element rzeczywistości, coś jakby substancja przesączająca się przez ożywioną i nieożywioną materię. Tkwi w każdym z nas i tkwi we wspólnotach.” (Roman Gajewski, Dynamika Przestrzeni – Barbara Kasperczyk, Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie 2017, str.6) „Od 20 marca 2020 r. do odwołania, w Polsce obowiązuje stan epidemii, który daje organom państwowym nowe uprawnienia. Działamy profilaktycznie, aby ograniczyć rozszerzanie się koronawirusa.”
Wtedy tłumy wygasły. Puste ulice, place i rynki największych miast zmieniły nasze myślenie, ba zmieniły cały obraz współczesnej rzeczywistości; i choć puste od tłumów przestrzenie były jak się dziś wydaje jedynie stanem przejściowym, tak powrót do stanu z przed pandemii okazał się niemożliwy. Moje myśli powędrowały w kierunku tego co warunkuje istnienie człowieka, jego biologicznego powiązania, świata w którym istnieje, jego początku i końca - a może nieskończoności -wieczności. Współczesna nauka, oprócz obliczeń tak naprawdę nie daje żadnych odpowiedzi. Szperając w pismach filozoficznych zaczęłam od początku.
„Życie, stawanie się, organizacja jest właściwością pierwotną i powszechną universum. Kosmos jest jednym wielkim organizmem, samoorganizującym się bytem celowym. Człowiek jako życie stanowi z nim jedność [..].” (R. Panasiuk, Człowiek i przyroda. Antropologiczny sens filozofii przyrody Schellinga, w: tenże, Filozofowanie jako dialog z dziedzictwem kulturowym przeszłości, Toruń 2008, s. 41.)
Wieki temu, dawno przed ustanowieniem naukowego punktu widzenia, ludzie szukali wytłumaczenia odnosząc się do zagadkowych zjawisk samej przyrody, przypisując im głęboką symbolikę. W ten sposób głównym zagadnieniem pierwszych filozofów starożytnej Grecji stała się podstawowa zasada arché leżąca u źródła całej rzeczywistości. Wtedy powstało europejskie pojęcie żywiołu - elementu, pierwiastka. Teoria czterech żywiołów – ognia, wody, powietrza i ziemi zakłada, że świat materialny, wszechświat składa się z tych właśnie podstawowych elementów, a zróżnicowane proporcje w jakich występują one w obiektach i substancjach ma odpowiadać za złożoność świata materialnego; tymczasem sposób, w jaki żywioły reagują ze sobą, ma wyjaśniać przemiany w tym świecie. Zachowanie równowagi pomiędzy żywiołami gwarantuje porządek i urodzaj, natomiast zachwianie jej niesie za sobą nieodwracalne skutki dla organizmu całej planety oraz ściśle związanych z nią istot żywych. Cała ta idea znalazła symboliczne odbicie w obiekcie graficznym - szklarni – która została po raz pierwszy zaprezentowana latem 2020 roku w ogrodzie galerii Sulmin w Sulminie, niedaleko Gdańska pod nazwą „Gdańska szklarnia sztuki” sfinansowana za pomocą stypendium miasta Gdańska. Instalacja została wystawiona po raz kolejny jako część wystawy „Paradise lost” mającej miejsce w październiku 2022 roku w Muzeum Grafiki Fundacji Schreiner w Bad Steben w Niemczech – W syntetycznej przestrzeni kabinetu (jednej z sal muzeum) dopracowana instalacja osiągnęła zamierzony efekt wizualny pod nową nazwą „Arché terra nostra – równowaga wszechświata”.
Ponieważ już na samym początku projektu pojawił się pomysł, by obrazy tworzące instalację zostały zrealizowane w przyszłości jako druki kolorowe od 2022 roku sukcesywnie pracowałam nad nimi w technice własnej mieszanej - sucha igła, akwaforta, miękki werniks, ekosolwent.
Z okazji 20-lecia pracy twórczej w 2025 roku postanowiłam wydać tekę poświęconą tematowi, zawierającą pojedyncze prace graficzne w wersji kolorystycznej.     Barbara Kasperczyk, październik 2024(fragmenty tekstu z teki graficznej)
 
 

Barbara Kasperczyk

 Urodzona 4 grudnia 1976 roku w Mikołowie. 10 lat swego dzieciństwa spędziła z rodzicami w Niemczech.  Po ukończeniu liceum plastycznego w Monachium dwa lata studiowała na Uniwersytecie Cieszyńskim.

W 2005 roku ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach. Od III do V roku studiów jej głównymi przedmiotami były Nowe Media prowadzone przez Prof. Mariana Oslislo oraz Pracownia Druku Wklęsłego prowadzona przez Prof. Jan Szmatlocha.

W 2007 roku otrzymała stypendium i wzięła udział w projekcie „Visiting Lecturer” North Wales School of Art and Design in Wrexham – Wyższa szkoła Sztuki i Designu w Walii. Jest autorem wielu wystaw indywidualnych oraz brała udział w licznych projektach i wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków oraz ZaiKS`u.

W latach 2012 - 2015 odbyła studia doktoranckie na wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jej promotorem był Prof. Henryk Ożóg. 18 grudnia 2015 roku otrzymała stopień Doktora w dziedzinie Sztuk Plastycznych, dyscyplinie artystycznej Sztuki Piękne.

Pracowała na wydziale grafiki ASP w Gdańsku. Mieszka i tworzy w Trójmieście a głównym zagadnieniem jej twórczości jest współczesne społeczeństwo, które symbolizują kroczące tłumy ludzi nakładające się w jej grafikach na wielu warstwach tworząc wielowymiarową przestrzeń "obrazu". W poszukiwaniu nowej możliwości przedstawienia przestrzeni posługuje się zarówno klasycznym warsztatem graficznym, jak i najnowszymi możliwościami technologicznymi obrazu i druku cyfrowego na różnych materiałach.

Obecnie zatrudniona: Uniwersytet Merito WSB w Gdańsku na wydziale Grafiki Komputerowej i Multimediów.

 


NAJWAŻNIEJSZE WYSTAWY/ KONFERENCJE / DZIAŁANIA I SUKCESY ARTYSTYCZNE  OD 2015 r.:
 
- udział w międzynarodowym plenerze „Srebrne Miasto Olkusz” (sierpień 2015 r.), wystawa z katalogiem
- WYSTAWA INDYWIDUALNA pod tytułem „Grafika w przestrzeni - Przestrzeń w Grafice”; prezentacja prac doktoranckich, Galeria BWA w Olkuszu (sierpień 2015 r.), wystawa z folderem
- AUTOREFERAT oraz prezentacja prac podczas konferencji i na wystawie „Wielość w Jedności – Litografia  I techniki druku płaskiego w Polsce po 1900 roku” w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy; publikacja tekstu i prac w wydawnictwach (wrzesień 2015 r.), wystawa z katalogami
- AUTOREFERAT oraz prezentacja prac podczas sympozjum grafiki cyfrowej „Rewolucja czy ewolucja  w grafice” organizowanej przez ASP w Gdańsku (listopad 2015 r.)
- STYPENDIUM Prezydenta Miasta Gdańska na rok akademicki 2016/ 2017 r.
- udział w imprezie artystycznej Międzynarodowe Biennale Grafiki Cyfrowej w Gdyni (październik 2016 r.) wystawa z Katalogiem, I Nagroda
- AUTOREFERAT podczas sympozjum” INTERGRAFIA 2017”, ASP w Katowicach (kwiecień 2017 r.)
- Kurator oraz uczestnik Międzynarodowego pleneru malarskiego „XXVII Impresje Mikołowskie 2017” (lipiec 2017 r.), wystawa z katalogiem
- WYSTAWA INDYWIDUALNA pod tytułem „Dynamika Przestrzeni”, grafika+obiekty oraz AUTOREFERAT   w Galerii KORIDOR , Uniwersytet UMENI w Ostrawie (maj 2017 r.)
- WYSTAWA INDYWIDUALNA pod tytułem „Dynamika Przestrzeni”, grafika+obiekty, Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie (luty 2018 r.), wystawa z katalogiem
- Kurator oraz uczestnik Międzynarodowego pleneru malarskiego „XXVIII Impresje Mikołowskie 2018” (lipiec 2018 r.), wystawa z katalogiem
- udział w imprezie artystycznej 10 Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach (październik 2018 r.), wystawa   z katalogiem
- udział w plenerze „XXI Międzynarodowy plener artystyczny Bolestraszyce-Tarnobrzeg” w 2018 r., wystawa   z katalogiem
- WYSTAWA INDYWIDUALNA pod tytułem „Dynamika Przestrzeni”, grafika+obiekty, Galeria TYGIEL Stowarzyszenia Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART w Gdyni (październik 2018)
- Kurator oraz uczestnik wystawy „Sztuka Współczesna - Impresje Mikołowskie” w galeriach ogrodu botanicznego w Bolestraszycach przy Przemyślu w 2018 r., wystawa z folderem
- udział w wystawie z okazji 60 lat Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki w 2018 r., wystawa z katalogiem
- WYSTAWA INDYWIDUALNA pod tytułem „Dynamika Przestrzeni”, grafika+obiekty, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej, Fundacja im. Mariusza Kazany, ASP  w Warszawie (marzec 2019 r.), wystawa z katalogiem
- Kurator oraz uczestnik wystawy towarzyszącej Międzynarodowe Triennale Grafiki Cyfrowej w Gdyni 2019, 7+2, Statek Muzeum Dar Pomorza w Gdyni (Oddział Muzeum Miasta Gdańska) i 2+7 w Galerii TYGIEL Stowarzyszenia Promocji Artystów ERA ART w Gdyni (październik 2019 r.)
- Członek jury w Międzynarodowym Triennale Grafiki Cyfrowej w Gdyni 2019
- Kurator oraz uczestnik Międzynarodowego pleneru malarskiego „XXIX Impresje Mikołowskie 2019” (sierpień 2019 r.), wystawa z katalogiem
- WYSTAWA INDYWIDUALNA pod tytułem „Pomiędzy Biologią a Cywilizacją” - grafika+malarstwo+obiekty, Galeria Arboretum w Bolestraszycach (sierpień 2019 r.), wystawa z folderem
- udział w plenerze „XXII Międzynarodowy plener artystyczny Bolestraszyce-Tarnobrzeg” w 2019 r., wystawa  z katalogiem
- Kurator oraz uczestnik projektu on-line w ramach programu „Kultura w sieci" (stypendium Ministra Kultury  i Dziedzictwa Narodowego), „REFLEKSY 2020 – Współczesna Grafika artystyczna w sieci"- plener/ wystawy/ konferencje/ kolekcja on-line, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, (maj-wrzesień 2020 r.)
- STYPENDIUM KULTURALNE MIASTA GDAŃSKA na projekt artystyczny „Gdańska Szklarnia Sztuki” (maj-lipiec 2021 r.)
- WYSTAWA INDYWIDUALNA „Gdańska Szklarnia Sztuki”, Galeria Sulmin w Sulminie przy Gdańsku (sierpień 2021 r.)
- udział w imprezie artystycznej Międzynarodowym Triennale Grafiki w Krakowie „Sprzeczne Przyszłości” (czerwiec 2021 r.), wystawa z katalogiem
- Kurator oraz uczestnik wydarzenia „II REFLEKSY 2021 – Technologies recycled"- plener/ wystawy/ konferencje/ kolekcja, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, (wrzesień 2021 r.)
- WYSTAWA INDYWIDUALNA pod tytułem „Zakazane Tłumy”, Galeria Warzywniak, Oliwski Ratusz Kultury w Gdańsku (październik 2021 r.)
- udział w 10 Międzynarodowym Triennale Grafiki „Kolor w grafice” w Toruniu (październik 2021 r.)
- Kurator oraz uczestnik wydarzenia „REFLEKSY 2022 - ..a test for Humanity"- plener/ wystawy/ konferencje/ kolekcja, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, Wystawa jubileuszowa w Centrum Sztuki Galeria EL  w Elblągu (wrzesień/październik 2022 r.)
- Kurator 7 Międzynarodowego Triennale Grafiki - Gdańsk 2022 "Od druku Gutenberga do CYFROWEJ RZECZYWISTOŚCI" w Gdańsku (wrzesień 2022 r.)
- Członek jury w Międzynarodowym Triennale Grafiki - Gdańsk 2022 r.
- WYSTAWA INDYWIDUALNA pod tytułem „Paradise Lost”, grafika+obiekty, w Muzeum Grafiki Fundacji Schreiner w Bad Steben (Grafikmuseum Stiftung Schreiner Bad Steben), Bad Steben, Niemcy (październik 2022 – styczeń 2023 r.)
- WYSTAWA „Artistic printmaking between digital creation and physical print”, Michael Grossmann „Botticelli Girls“ & Barbara Kasperczyk „Feminity remains“ w Galerii EDITION HOKE w Monachium, Niemcy  (marzec 2023 r.)
- WYSTAWA „3 MYŚLI / POSTAWY / ŚWIATY - litografia / algrafia / druk cyfrowy - Fraz Hoke / Barbara Kasperczyk / Michael Grossmann”, Galeria Humberta 3, ASP w Krakowie (maj 2023 r.)
- Kurator oraz uczestnik pleneru „Powidoki Kociewia 2023” w Wygoninkach (lipiec 2022 r.), wystawa poplenerowa w Galerii Gminnego Ośrodka Kultury w Kaliskach (kwiecień 2023 r.), wystawa z katalogiem
- udział w imprezie artystycznej 11 Międzynarodowe Biennale Grafiki  „11 INTERNATIONAL PRINTMAKING BIENNIAL -  DOURO 2023 w Portugalii (sierpień 2023 r.)
- Kurator oraz uczestnik wydarzenia „IV REFLEKSY 2023 – Mikołaj Kopernik i rewolucja wszechświata"- plener/ wystawy/ konferencje/ kolekcja on-line, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu,  (wrzesień 2023 r.)
- Kurator oraz uczestnik międzynarodowej wystawy „Magia Symboli/ Magie der Symbole” z okazji 30-lecia Muzeum Fundacji Grafiki Schreiner w Bad Steben, w Muzeum Grafiki Fundacji Schreiner w Bad Steben (Grafikmuseum Stiftung Schreiner Bad Steben), Bad Steben, Niemcy, (lipiec - październik 2024 r.), wystawa  z katalogiem
- udział w projekcie "MAPPING PRINTMAKING" - Work in Progress World Book, mapping-printmaking.com (internetowy katalog poświęcony grafice artystycznej), Portugalia 2024 r.
- udział w wystawie „Grafika Warsztatowa”, Galeria Duża Aula ASP w Gdańsku (wrzesień/ październik 2024)
- WYSTAWA INDYWIDUALNA pod tytułem „EKOSYSTEM – z cyklu Arche terra nostra”, grafika+obiekty, Galeria ZPAP Gdańsk (luty 2025 r.)
 
NAJWAŻNIEJSZE WYSTAWY/ KONFERENCJE / DZIAŁANIA I SUKCESY ARTYSTYCZNE DO 2014 r.:
 
- udział w Międzynarodowym plenerze malarskim „Impresje Mikołowskie” w roku 2005, 2006, 2007, 2008 oraz 2014 r.
- udział animacji „PODRÓŻ” w krakowskim festiwalu ETIUDA & ANIMA 2005, w Międzynarodowym Krakowskim Festiwalu Filmowym 2006 oraz w festiwalu RePreFeNe, Rybnik 2006 r.
- WYSTAWA INDYWIDUALNA pod tytułem „Tłum” - grafika+multimedia, Teatr Witkacego, Zakopane (luty 2006 r.)
- WYSTAWA INDYWIDUALNA pod tytułem „Impresje Miasta”, grafika+obiekt+multimedia, Galeria MM  w Chorzowie (kwiecień 2008 r.)
- udział w imprezie artystycznej Międzynarodowe Biennale Grafiki Cyfrowej Gdynia 2008, (październik 2008 r.)
- udział w imprezie artystycznej Międzynarodowe Triennale Grafiki Kraków – Oldenburg - Wiedeń, (Kraków 2009) oraz w wystawach towarzyszących Triennale we Wiedniu oraz Oldenburgu 2009/ 2010 r.
- udział w wystawie „Grafika i edukacja. Polskie uczelnie artystyczne”, Chiny, Korea 2010/11 r.,  Portugalia 2013 r.
- udział w imprezie artystycznej Międzynarodowe Biennale Grafiki Cyfrowej Gdynia 2010 (październik 2010 r.)
- STYPENDIUM Prezydenta Miasta Gdańska na rok 2011/ 2012 r.
- WYSTAWA INDYWIDUALNA pod tytułem „Oblicze Miasta - Gdańsk”, malarstwo+grafika+obiekty, finansowana ze Stypendium Prezydenta Miasta Gdańska, Galeria ZPAP w Gdańsku (kwiecień 2012 r.)
- udział w imprezie artystycznej 7 Międzynarodowym Triennale Grafiki „KOLOR W GRAFICE”, Galeria Sztuki Wozownia (wrzesień, październik 2012 r.)
- udział w imprezie artystycznej Międzynarodowe Biennale Grafiki Cyfrowej Gdynia 2012 (październik 2012 r.)
- udział w wystawie objazdowej Fundacji Barbara Kazana, Chiny, Indonezja, Warszawa 2012/13 r.
- STYPENDIUM Marszałka Województwa Pomorskiego na rok 2014 r.
- udział w imprezie artystycznej Międzynarodowe Biennale Grafiki Cyfrowej Gdynia 2014 (październik 2014 r.)
 
NAGRODY I WYRÓŻNIENIA:
 
- I NAGRODA w kategorii Film Eksperymentalny w międzynarodowym festiwalu filmowym RePreFeNe, Rybnik 2006 za animację pod tytułem PODRÓŻ
- NAGRODA Prezydenta Miasta Katowic w konkursie Praca Roku 2008
- NAGRODA Stowarzyszenia Promocji Artystów Wybrzeża Era Art w konkursie Międzynarodowe Biennale Grafiki Cyfrowej Gdynia 2010
- Stypendium Prezydenta Miasta Gdańska na rok akademicki 2011/ 2012 oraz 2015/ 2016
- II NAGRODA w konkursie Pomorska Grafika Roku, Gdańsk 2014
- STYPENDIUM Marszałka Województwa Pomorskiego na rok 2014
- WYRÓŻNIENIE Stowarzyszenia Międzynarodowego Triennale Grafiki w Międzynarodowym Biennale Grafiki Cyfrowej Gdynia 2014
- NAGRODA/ Zwyciężczyni w kategorii Grafika i Rysunek w II Triennale Sztuki Pomorskiej, Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, 2016
- NAGRODA SPECJALNA Andrzeja Stelmasiewicza, Prezesa Zarządu Fundacji Wspólnota Gdańska w 8 Międzynarodowym Konkursie na Ex Libris i Małą Formę Graficzną, Gdańsk 2016
- I NAGRODA Stowarzyszenia Promocji Artystów Wybrzeża Era Art w konkursie Międzynarodowe Biennale Grafiki Cyfrowej Gdynia 2016
- III NAGRODA w konkursie Pomorska Grafika Roku, Gdańsk 2017
- I NAGRODA w kategorii "Grafika cyfrowa" w Międzynarodowym Konkursie na Ex Libris i Małą Formę Graficzną, Gdańsk 2018
- WYRÓŻNIENIE HONOROWE na Ogólnopolskiej wystawie marynistycznej „Barwy morza – Gdynia 2020”, Gdynia 2020
- STYPENDIUM KULTURALNE MIASTA GDAŃSKA na projekt artystyczny „Gdańska Szklarnia Sztuki”, Gdańsk 2021
- STYPENDIUM Stowarzyszenie Twórców ZAiKS na rok 2024
PRACE W ZBIORACH: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy / Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu /  Miejski Dom Kultury w Mikołowie »Impresje Mikołowskie« / Zbiór prywatny Jarosława Biereckiego, Sopot oraz Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni / Kolekcja Muzeum Grafiki Fundacji Schreiner (Grafikmuseum Stiftung Schreiner) Bad Steben, Niemcy
 
WYDAWNICTWA/ MONOGRAFIE Z ISBN: Barbara Kasperczyk, Dynamika Przestrzeni, Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie 2018, ISBN: 978-83-8040-049-8 / Barbara Kasperczyk, Paradise Lost, Muzeum Grafiki Fundacji Schreiner (Grafikmuseum Stiftung Schreiner) Bad Steben, Niemcy 2022,  ISBN: 978-3-9819546-9-2 (katalog w zbiorach Niemieckiej Biblioteki Narodowej)

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd