Nabór do Gdańskiej Kolekcji Sztuki Współczesnej 2025.

Miasto Gdańsk po raz kolejny ogłasza nabór do Gdańskiej Kolekcji Sztuki Współczesnej.

Wnioski należy składać do 20 lipca 2025 roku za pośrednictwem systemu Witkac, wybierając nabór na Gdańska Kolekcja Sztuki Współczesnej 2025 (Zakup Dzieł Sztuki przez Gminę Miasta Gdańska).
Regulamin i więcej informacji na stronie Urzędu Miejskiego w Gdańsku  Nabór do Gdańskiej Kolekcji Sztuki Współczesnej


Maria Górska-Kobylińska - wywiad z artystką.

Maria Górska-Kobylińska "Maryna" w rozmowie z kuratorką galerii Grażyną Tomaszewską-Sobko .

👉🏻Galeria ZPAP Gdańsk przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku

📆 Wystawa czynna do 23 lipca 2025 r.

 

Dofinansowano że środków Miasta Gdańska

 

link do filmu: https://youtu.be/X255pWhtbUI


Wernisaż wystawy malarstwa Marii Górskiej-Kobylińskiej

Relacja filmowa z wernisażu jubileuszowej wystawy Marii Górskiej-Kobylińskiej zatytułowanej "Paradise Lost" (Raj utracony)
👉🏻Galeria ZPAP Gdańsk przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku
⌚ Wernisaż 23 czerwca 2025 r. godz. 18.00 /poniedziałek/
📆 Wystawa czynna do 23 lipca 2025 r.
 
Dofinansowano że środków Miasta Gdańska
 
kuratorka Grażyna Tomaszewska-Sobko

link do filmu: https://youtu.be/vv6VGDwfCGA

 

Zapowiedź jubileuszowej wystawy malarstwa Marii Górskiej-Kobylińskiej

zatytułowanej Paradise Lost (Raj utracony)
 
Jubileusz 60-lecia pracy twórczej i 85-lecie urodzin
👉🏻Galeria ZPAP Gdańsk przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku
⌚ Wernisaż 23 czerwca 2025 r. godz. 18.00 /poniedziałek/
📆 Wystawa czynna do 23 lipca 2025 r.
 
Dofinansowano że środków Miasta Gdańska
 
kuratorka Grażyna Tomaszewska-Sobko
 
Maria Górska Kobylińska „Maryna”
jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku ( dyplom 1965 rok) i członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków od 1965 roku.
Brała udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Miała 18 wystaw indywidualnych, z tego sześć w Londynie i jedną w Sztokholmie.
Jej obrazy znajdują się w zbiorach prywatnych w Stanach Zjednoczonych, Anglii, Szwecji, Holandii, Niemczech, Szwajcarii oraz w innych krajach.
Największą miłością artystki są kwiaty i ptaki. Maluje je z ogromna uwagą, dokładnością i czułością. Umieszcza je w swoich dziwnych pejzażach, które nazywa „Rajem”.
Z obrazów jej bije szacunek dla piękna przyrody. Prawdziwe ptaki i kwiaty są jednak tylko pretekstem do tworzenia nowego świata, który jest bardzo właściwy tylko dla tej artystki. Jej prace o płynnych liniach i bajecznych kolorach są bardzo charakterystyczne i bezbłędnie rozpoznawalne.
Pomimo, że w obrazach jest mnóstwo elementów i kolorów to harmonia, w której one koegzystują – tak zresztą jak w życiu – stwarza najwyższy wymiar spokojnej radości.

Najważniejsze wystawy:

1968  Wystawa indywidualna Klub Politechniki Gdańskiej, Gdańsk
1970  IV Festiwal Sztuki, Opole
1971  Wystawa Indywidualna GALERIA GRAND HOTEL, Sopot
1972  Wystawa indywidualna BWA, Sopot
1974-Wystawa Indywidualna ARTUS GALLERY, Gdańsk
1975 -Wystawa indywidualna Galeria PRO ARTE, Sztokholm
1975- Wystawa kobiet- Muzeum Narodowe, Gdańsk
1978-Wystawa indywidualna GALLERY 16, Anglia, Londyn
1978- Wystawa indywidualna DRIAN GALLERY, Anglia, Londyn
1979 -Wystawa Indywidualna THAMES GALLERY _ Henley on Thames, Anglia
1980 -Wystawa Indywidualna THAMES GALLERY- Henley on Thames, Anglia
1981-Wystawa Indywidualna - Instytut Kultury Polski, Anglia,Londyn
1982-Wystawa indywidualna- Gmach IMO- ONZ, Anglia, Londyn
1988-Wystawa indywidualna-KANTOR SZTUKI, Gdańsk
1990- Pierwsze Triennale Sztuki Gdańskiej, Gdańsk
1992- Wystawa indywidualna - BIAŁA SIEŃ, Gdańsk
1998-Wystawa indywidualna- Muzeum Narodowe oddział Pałac Opatów, Gdańsk
1999 -Wystawa indywidualna- GALERIA KLUCZNIK - City Forum, Gdańsk
1999 -Wystawa zbiorowa w Kazimierzu - Dom Michalików, Kazimierz
2000-Wystawa GALERIA ZAJDLER Pole Golfowe, Postołowo k/Gdańska
2000 - Udział w wystawie Polska Sztuka w Bremie- GALERIA VIV ARTTS, Niemcy, Brema
2000-Udział w wystawie GALERIA VIV ARTIS - Hotel Hevelius, Gdańsk
2002 -Wystawa indywidualna Galeria Glaza, Gdańsk,
2003 -Wystawa indywidualna- Hotel Rezydent, Sopot
2004-Wystawa indywidualna-Pałac Leźno, Ośrodek Kultury Uniwersytetu Gdańskiego, Leźno
2005-Wystawa indywidualna- Galeria Yellow, Iława
2011- Udział w wystawie na stulecie ZPAP, Gdańsk
2012- Wystawa jubileuszowa Galeria ZPAP Piwna, Gdańsk
2005-2025-Stala wystawa w restauracji Zielona Papuga, Gdańsk
 
2012 Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza  z okazji jubileuszu 45-lecia pracy artystycznej, a w szczególności za bardzo kobiece malarstwo.

 


 

Film z wręczenia Nagrody Piotrowi Kowalskiemu i wernisażu wystawy "KADRY"

Nagroda Specjalna Marszałka Województwa Pomorskiego w dziedzinie kultury z okazji 55-lecia pracy twórczej została przyznana Piotrowi Kowalskiemu
za niezwykłą dbałość o formę przekazu i mistrzowski kunszt warsztatu twórczego; z podziękowaniem za wieloletnią obecność i współtworzenie pomorskiego pejzażu kulturalnego.
W imieniu Mieczysława Struka - Marszałka Województwa Pomorskiego Nagrodę wręczył Pan Wojciech Bonisławski.
 
Wernisaż wystawy zbiorowej władz Okręgu Gdańskiego ZPAP zatytułowanej KADRY
W wystawie udział biorą:
 
Marcin Bildziuk, Monika Błaszkowska, Adam Błażejowski, Bartłomiej Błażejowski, Józef Izydor Dąbrowski, Mariusz Hoffman, Iwona Jurkiewicz, Piotr Kowalski, Tomasz Mering, Jarosław Sianko, Grażyna Tomaszewska-Sobko

link do filmu: https://youtu.be/8zDsKtOiNnU

 





Kinga Zaborowska - wywiad z artystką

Zapraszamy do wysłuchania rozmowey Kingi Zaborowskiej z kuratorką wystawy Grażyną Tomaszewską-Sobko.

link do filmu: https://youtu.be/7IVIjvxlpfA


 

Rozpoczynamy współpracę z Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku

Już w październiku zarówno uroczysta Gala wręczenia XXIV Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego jak i wystawa prac tegorocznego laureata Nagrody Łukasza Patelczyka zagoszczą w przestrzeniach wystawienniczych NMM.
 
29 maja 2025 r. w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku dyrektor NMM -  Szymon Kulas wraz z przedstawicielami ZPAP Okręgu Gdańskiego – prezesem Bartłomiejem Błażejowskim i wiceprezesem Mariuszem Hoffmanem  podpisali list intencyjny o współpracy. 
 
 
 Autor zdjęć : Paweł Jóźwiak | Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku
Szymon Kulas, Bartłomiej Błażejowski, Mariusz Hoffman
Szymon Kulas, Bartłomiej Błażejowski, Mariusz Hoffman

Szymon Kulas, Bartłomiej Błażejowski, Mariusz Hoffman
Bartłomiej Błażejowski
Bartłomiej Błażejowski

Bartłomiej Błażejowski
Mariusz Hoffman
Mariusz Hoffman

Mariusz Hoffman

Prace Kingi Zaborowskiej

prezentowane na wystawie malarstwa i rysunku  zatytułowanej "ZWIERZenia" 

👉🏻Galeria ZPAP Gdańsk przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku
📆 Wystawa czynna do 18 czerwca 2025 r.
 
kuratorka Grażyna Tomaszewska-Sobko


Czytaj więcej: Prace Kingi Zaborowskiej 

ŁUKASZ PATELCZYK tegorocznym Laureatem Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego

W dniu 9 maja 2025 roku o godz. 12.00 rozpoczęło się on-line posiedzenie Kapituły Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego ’25 XXIV edycji.
 
Nagroda powołana przez Okręg Gdański Związku Polskich Artystów Plastyków jest ogólnopolskim wyróżnieniem przyznawanym za wybitne osiągnięcia w dziedzinie malarstwa.
 
Nominacje:
1. Grażyna Rigall
2. Łukasz Patelczyk
 
Kapituła pod przewodnictwem prof. dr hab. Anny Kutaj-Markowskiej dokonała wyboru.
 
"Laureatem tegorocznej XXIV edycji Nagrody został Łukasz Patelczyk za wprowadzenie poprzez swoje malarstwo unikalnego dialogu między klasyczną tradycją romantycznego pejzażu a chłodną, analityczną abstrakcją geometryczną.  Jego kontemplacyjne malarstwo upomina się o duchową relację z naturą w cyfrowej epoce antropocenu."
 
Członkowie Kapituły Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego XXIV edycji:
 
1. prof. dr hab. Anna Kutaj-Markowska - historyk sztuki, UWR, Wrocław
2. Bartłomiej Błażejowski - Prezes Gdańskiego Okręgu ZPAP
3. dr Zbigniew Ignacy Brzostowski - historyk sztuki, ASP, Gdańsk
4. Emilia Orzechowska - Dyrektor Centrum Sztuki Galeria EL, Elbląg
5. dr Marcin Westphal – Z-ca dyrektora ds. merytorycznych, Narodowe Muzeum Morskie, Gdańsk
6. prof. ASP dr hab. Marek Wrzesiński - Dziekan Wydziału Malarstwa ASP, Gdańsk
 
Członkowie honorowi Kapituły:
Agata Kus - Laureatka Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego ‘24, XXII edycji
Aleksandra Dulkiewicz - Prezydent Miasta Gdańska
Mieczysław Struk - Marszałek Województwa Pomorskiego
Krzysztof Izdebski - Inicjator Nagrody
 
Organizator : Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Gdański
Współorganizator : Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku
Kurator wystawy: Mariusz Hoffman
Dofinansowano ze środków: Województwo Pomorskie, Miasto Gdańsk
 

Czytaj więcej: ŁUKASZ PATELCZYK tegorocznym Laureatem Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego

Our website is protected by DMC Firewall!