Galeria ul. Mariacka

WYSTAWA RZEŹBY Z CYKLU "PARTYTURA"

1.02.2016 r.

Spotkanie z twórczością Jacka Kucaby to uczestnictwo w oryginalnym artystycznym wydarzeniu. Rzeźby Jacka Kucaby zestawione w autorskiej ekspozycji eskalują intelektualny artystyczny komunikat, który w odbiorze determinuje wysublimowane wrażenia, indywidualne wykładnie, głęboką refleksję... Realizacje rzeźbiarskie Jacka Kucaby to niezwykła egzemplifikacja nieodwracalności losu, przemijania, piękna istnienia, obecności sztuki.

Cykl „Partytura”, który przedstawiony zostanie na wystawie w Gdańsku to oryginalna wypowiedź twórcza o wieloaspektowym brzmieniu kompozycji rzeźbiarskich. Wystawa rozpocznie się 13 lutego 2017 roku o godz. 18.00 w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47. Serdecznie zapraszamy.

Jacek Kucaba

Artysta rzeźbiarz, doktor habilitowany, prof. PWSZ. Dyplom uzyskał na Wydziale Rzeźby ASP w Krakowie. Prowadzi obecnie Pracownię Rzeźby na Wydziale Malarstwa i Edukacji Artystycznej na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Pracownię Rzeźby dla Wzornictwa i Grafiki projektowej w Instytucie Sztuki PWSZ w Tarnowie.Od 2012 do 2015 dyrektor Instytutu Sztuki w Tarnowie. W latach 2010-2014 prezes Związku Polskich Artystów Plastyków. Autor kilkunastu wystaw indywidualnych i kilkudziesięciu zbiorowych w kraju i za granicą (m.in.Gdańsk,Warszawa,Kraków,Poznań Łódź,Tarnów,Opole,Bruksela, Strasburg). Otrzymał wiele nagród i wyróżnień za udział w konkursach na projekty rzeźb i pomników. Jest laureatem wyróżnienia za projekt pomnika C. Goerdelera w międzynarodowym konkursie w Niemczech; wyróżnienia za rzeźbę w brązie na XII Międzynarodowym Biennale Dantesca w Rawennie we Włoszech; nagrody za projekt w Ogólnopolskim Konkursie na „Pomnik Ofiar Stalinizmu” w Tarnowie; nagrody za projekt w Ogólnopolskim Konkursie na pomnik „Golgota XX wieku” w Bydgoszczy; nagrody w ogólnopolskim konkursie na projekt rzeźbiarski pomnika Jana Pawła II w Zielonej Górze. Ma na koncie liczne realizacje w całym kraju m.in. pomnik w kamieniu kardynała Stefana Wyszyńskiego w Bydgoszczy; realizacja kompozycji rzeźbiarskiej w Bazylice w Bydgoszczy; realizacja w polichromowanym drewnie wielofiguralnej kompozycji rzeźbiarskiej w Nowym Sączu; realizacja 8-metrowego Milenijnego Krzyża – rzeźby w Sopocie; realizacja monumentalnego pomnika (8m x 10m) Jana Pawła II tzw. „Łodzi Piotrowej III tysiąclecia” w Sopocie; rozpoczęcie realizacji monumentalnego (23m x 11m) pomnika Golgoty Bydgoskiej XX wieku w Fordonie w Bydgoszczy; realizacja trójfigóralnej „Ławki poetów” w Tarnowie; realizacja w przestrzeni miejskiej w Krakowie rzeźby FILTR; realizacja pomnika papieża Jana Pawła II pn „Wstańcie – chodźmy” w Dębicy (6,5 m); realizacja pomnika papieża Jana Pawła II w Grodkowie k/Opola (3,8m); realizacja rzeźby „Akt lokacji” przed UM w Dębicy. Wielokrotnie nagradzany za wybitną działalność artystyczną i pedagogiczną,m.in. przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Gloria Artis”oraz prezydentów miast Bydgoszczy i Tarnowa za dorobek twórczy i wkład w kulturę narodową RP. Pomysłodawca i kurator wystaw w UE (m.in.w Brukseli, Strasburgu, Warszawie, Krakowie, Łodzi, Tarnowie). Twórca sympozjów z cyklu „Puszka Pandory”, „Emalia Eksperymentalna”, „Morfologia rzeźby”. Współtwórca pisma oraz członek Rady Programowej ogólnopolskiego kwartalnika „Arttak-Sztuki Piękne”. Założyciel i prezes Fundacji „Ambasada Sztuki”, której szczególnym celem jest promocja polskiej sztuki, głównie zagranicą.Od 2016 roku ekspert z dziedziny sztuk wizualnych w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

JACEK KUCABA

rzeźba

z cyklu „Partytura”

wernisaż: 13.02.2017 r. , godz. 18.00, wystawa czynna do 15.03.2017 r.

 Galeria ZPAP w Gdańsku, ul. Mariacka 46/47

 Patronat medialny

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd