SUKCES ARTYSTÓW OKRĘGU GDAŃSKIEGO W PARYSKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM

28-29.06.2017 r.


 W konkursie NanoArt organizowanym przez Galerię Roi Doré w Paryżu III nagrodę odebrała rzeźbiarka Danuta Jarzyńska. Wyróżnienie za rysunki otrzymał Bartłomiej Błażejowski. To  bardzo miła wiadomość. Konkurs NanoArt im. Tadeusza Malińskiego jest organizowany przez Galerię Roi Doré. Galeria Roi Doré jest renomowaną paryską galerią, usytuowaną w centrum artystycznej dzielnicy Paryża, Le Marais, w sąsiedztwie Muzeum Picassa. Tegoroczna edycja konkursu została objęta honorowym patronatem Ambasady RP w Paryżu, Ohio University (USA), Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Polskiego Instytutu Studiów nad Sztuką Świata w Warszawie. Prof. Tadeusz Maliński jest światowej sławy ekspertem z zakresu medycyny, farmakologii i chemii, pionierem nanomedycyny dwukrotnie nominowanym do Nagrody Nobla. Konkursu NanoArt ma na celu propagowanie wiedzy i uhonorowanie innowacyjnej działalności Profesora Malińskiego, dostarczając zarazem artystom nowych źródeł inspiracji, konkurs wpisuje się również w wielowiekową tradycję związków między sztuką a nauką. Do tegorocznej, trzeciej edycji swoje prace zgłosiło 80 artystów z 7 krajów. Ich zadaniem było stworzenie w dowolnej technice prac nadających nowy wymiar samemu pojęciu NanoArt, łącząc w sobie tak „Nano” – naukę w szerokim znaczeniu tego słowa, jak i „Art” –  sztukę w klasycznym rozumieniu, czyli dzieła o znaczącej wartości estetycznej i intelektualnej. Do ostatniego etapu konkursu przeszło 46 autorów, których prace złożyły się na wystawę finałową prezentowaną obecnie w galerii. 24 czerwca miał miejsce wernisaż, podczas którego prof. Jan Wiktor Sienkiewicz – przewodniczący konkursowego jury - ogłosił wyniki:

Artur MAJKA (I miejsce), Fabien YVON (II miejsce), Danuta Jarzyńska (III miejsce), Piotr BETLEJ (wyróżnienie), Bartłomiej BŁAŻEJOWSKI (wyróżnienie), Katarzyna BUŁKA-MATŁACZ (wyróżnienie), Aleksandra KANN-BOGOMILSKA (wyróżnienie), Yvan MALINSKYY (wyróżnienie). Wszystkim Laureatom serdecznie gratulujemy, najgoręcej - Danucie Jarzyńskiej i Bartłomiejowi Błażejowskiemu.


D.Jarzyńska, Hemocytometre

Danuta Jarzyńska na konkurs przygotowała rzeźbę Hemocytometre. O idei twórczej pracy konkursowej oraz o swoich wrażeniach osobiście informuje Laureatka: Hemocytometr to szkło mikroskopowe. Zainspirowana tym podstawowym narzędziem służącym do badań oraz pięknem polskiego granitu, w kamiennej bryle wyrzeźbiłam prostokąt o wymiarach 76x26mm (wymiary podstawowego szkła mikroskopowego) i umieściłam w nim stalową płytkę pokrytą laserowym reliefem, będącym wizualną interpretacją nanocząsteczek. Bryłę umieściłam na podstawie ze stali nierdzewnej – nawiązującej do estetyki stołów laboratoryjnych. Udział w konkursie dał mi przede wszystkim nieco wiedzy w dziedzinie dla mnie dotychczas abstrakcyjnej – nanotechnologii – i dużo radości w zmierzeniu z tym tematem. To było jak przeniesienie w „chmury” przy jednoczesnym stąpaniu mocno po ziemi (poszukiwaniu odpowiedniego granitu):). Od uczestników konkursu wymagane było posiadanie strony internetowej dotyczącej ich twórczości. Udział w tym konkursie zmobilizował mnie do jej stworzenia w czym pomógł mi Michał Urbański, któremu korzystając z okazji chciałabym podziękować.

Gdy poinformowano mnie, że moja rzeźba została zakwalifikowana do finału konkursu czułam się szczęśliwa i dowartościowana. Dzięki Stypendium Wydziału Kultury Urzędu Miasta Gdańska i prywatnemu sponsorowi – bardzo dziękuję –  okazało się że zobaczę swoją rzeźbę w paryskiej galerii:) Decyzja jury to dla mnie miłe zaskoczenie i wielka radość. Ten sukces jest dla mnie ważny i mobilizujący, choć nie sądzę aby miał zrewolucjonizować moje podejście do pracy twórczej.

 B.Błażejowski, Niewolnik czasu; B.Błażejowski, Z nanocy

Bartłomiej Błażejowski swoje prace konkursowe przygotował w szerokiej inspiracji niezmierzonymi możliwościami człowieka. Artysta przybliża  ideę rysunków konkursowych: Nawiązując do sztuki antycznej poprzez wierne odtworzenie ciała ludzkiego, pragnę zaprezentować człowieka dążącego do doskonałości i walczącego z czasem. Idę o krok dalej, moje postaci są w skali rzeczywistej, a technika foto-realistycznego rysunku pozwala na uzyskanie przestrzennego wrażenia. Jak w sztuce antyku, tak człowiek współczesny jest piękny. W jakiej kondycji przetrwały dzieła twórców tej epoki, traki jest człowiek naszych czasów niedoskonały. Sposób rysowania polegający na stawianiu dziesiątek tysięcy krzyżujących się kresek, dbający o najmniejszy szczegół, zajmujący wiele godzin do stworzenia jednego dzieła, nawiązuje do żmudnej, czasochłonnej i sięgającej do wnętrza ludzkich komórek Nano-medycyny. Im głębiej do wnętrza ciała ludzkiego sięga współczesna medycyna dając nadzieję na doskonałość, tym bardziej człowiek w obecnych czasach nie może się pogodzić z ograniczeniami jakie ono stawia i stara się wyrwać temu co nieuniknione – śmierci.

Relacja z dnia ogłoszenia wyników:

https://www.youtube.com/watch?v=ME6MXThVfGA&feature=youtu.be

Our website is protected by DMC Firewall!