Galeria ul. Mariacka

Joanna Dudek "ENERGIE RÓWNAŃ" malarstwo

wernisaż 06.07.2015 godzina 18:00
wystawa czynna do 05.08.2015 r


Galeria ZPAP w Gdańsku, ul. Mariacka 46/47

 

 

 

 

Fascynuje mnie siła równań opisująca przemiany miedzy widzialnym a niewidzialnym, światłem a ciemnością, przyszłością a przeszłością, wreszcie pustką i pełnią. Granice plam lub granice pomiędzy powierzchniami malarskimi zaznaczam płynnie lub zdecydowanie chcąc ukazać ruch i bezruch, postrzeganie umowności i zmienności tego procesu.

Poprzez skalę, materię malarską i surowość płótna buduję napięcia, które w lustrzanym dialogu równoważą się i dopełniają. Forma dyptyku pozwala mi także na odwołanie się do metafory równania, którego wynikiem jest wewnętrzny, skupiony lub rozproszony potencjał koloru- jego siła.

Pierwszy cykl prac: Puste Równania (2008-2011) powstał w odpowiedzi na pytanie Jean'a Baudrillard'a „Czym staje się perspektywa pustki i nieobecności we współczesnym świecie całkowicie już opróżnionym z sensu i rzeczywistości?” oraz w nawiązaniu do twórczości Barnetta Newmana, Ad Reinhardta i Stefana Gierowskiego. To prowokujące pytanie i doświadczenia malarzy color field painting skłoniły mnie do próby odpowiedzi w lapidarnym, malarskim języku. Pustka i pełnia to dla mnie gra oparta na dialogu, równowadze i subtelnej tajemnicy przyciągania lub odpychania..., bycia wewnątrz lub na zewnątrz układu....

Obrazy z cyklów: „Równania Pełni” (2010-2013) „Gry z napięciem”, „Energie Równań”, „Ukryta Energia”(2014), powstały z potrzeby poddania analizie żywiołowego tańca energii i materii, z którego wybrałam najważniejsze zasady przemian, od umownych po wymykające się próbom ujęcia. Połączenie pojedynczych równań w wieloelementowy obraz „11,5 Dowściekliwych równań” pozwoliło na to, by w złożonej strukturze płócien, ilość i umowność granic nabrała wymiaru gry. Nieokreśloność jest elementem gry, wyzwaniem wielu artystów....

Joanna Dudek - Absolwentka Wydziału Malarstwa ASP w Poznaniu, w 2009 roku otrzymała stopień doktora. W 2006 roku ukończyła studia podyplomowe “Menedżer Kultury” w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych w Poznaniu. W 2001 roku ukończyła Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu realizując kolekcję dyplomową z malarstwa. Od 2001 roku pracuje w Pracowni Malarstwa na WPA-UAM w Kaliszu. Od 2010 roku mieszka i pracuje w Gdańsku.

Zajmuje się obrazem: malarstwem, rysunkiem, fotografią, grafiką cyfrową, instalacją. Inicjuje wydarzenia artystyczne jako autorka projektów i kurator. Brała udział w ponad 100 wystawach: indywidualnych i zbiorowych, ogólnopolskich i zagranicznych, plenerach i aukcjach charytatywnych (3.Gdańskie Biennale Sztuki, Gdańska Galeria Miejska, Gdańsk,2014, UP-TEKA SZTUKI, Centrum Rysunku i Grafiki im. T. Kulisiewicza w Kaliszu, 2015,  DOUSTNIE/DOWCIPNIE, Galeria Think Art, Poznań, 2012; II Triennale Polskiego Malarstwa Współczesnego „Jesienne Konfrontacje”, Galeria Umelcov Spisa, Nova Spiska Vsi, Słowacja, BWA Rzeszów, 2011; PUSTE RÓWNANIA, Poznańska Galeria Nowa, Poznań, 2009; XXII Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego, Zamek Książąt Pomorskich, Szczecin, 2008; 38 Biennale Malarstwa "Bielska Jesień 2007”, Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała, 2007; Pierwsza Aukcja Współczesnej Sztuki Polskiej, Konsulat Generalny RP, Nowy Jork, 2007).

Nagrody Prezydenta Miasta Kalisza: 2013, 2009, 2007.

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd