Galeria ul. Mariacka

Piotr Kowalski - MAGIA KALIGRAFII

wernisaż 10.08.2015 godzina 18:00
wystawa czynna do 09.09.2015 r


Galeria ZPAP w Gdańsku, ul. Mariacka 46/47

 

 

 

 

Piotr Kowalski urodził się w Międzyzdrojach, studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Dyplom w 1978 r. w pracowni prof. Witolda Janowskiego. Zajmuje się kaligrafią, liternictwem i typografią, projektowaniem znaków graficznych, projktowaniem systemów identyfikacji wizualnej, fotografią reklamową i portretową.

Jest laureatem IV edycji konkursu „Obsesja papieru” w kategorii praca artystyczna za „Mistrzowską Kreację” i laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska.
Kaligrafią zajmuje się od wielu lat. Pisze kredką, ołówkiem, ptasim piórem, stalówką, zaostrzonym patykiem albo... korkiem od butelki. Unika długopisu, bo uważa, że wypacza charakter pisma i sprzyja pośpiechowi, który jest wrogiem sztuki pięknego pisania.

Jest autorem wielu dyplomów honoris causa przyznawanych przez Uniwersytet Gdański, współpracuje z Instytutem Oceanologii PAN w Sopocie, z Miastem Gdańsk, z Europejskim Centrum Solidarności.

Obecna wystawa to prezentacja dorobku ostatniego roku. Są to prace kaligraficzne inspirowane różnymi stylami pisma, w zależności od charakteru danego tekstu. Przedstawionych jest też kilka przedmiotów codziennego użytku, na które została naniesiona kaligrafia.

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!