ODESZŁA MARIA DANUTA GRUSZCZYŃSKA

21.03.2018 r.


Ze smutkiem zawiadamiamy, że zmarła Maria Danuta Gruszczyńska, artysta plastyk, wieloletnia członkini Związku Polskich Artystów Plastyków. Msza święta odbędzie się w sobotę 24 marca 2018 r. o godzinie 12.30 w kościele pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie w Gdańsku-Wrzeszczu. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się tego samego dnia o godzinie 14.00 na cmentarzu Srebrzysko (stara kaplica).

Rodzinie składamy głębokie wyrazy współczucia.

Maria Danuta Gruszczyńska (1931-2018)

Urodziła się 29 stycznia 1931 r. w Wilnie Ukończyła studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Dyplom uzyskała w 1957 roku z malarstwa i tkaniny dekoracyjnej w pracowniach prof. J. Wnukowej i prof. K. Łady-Studnickiej. Do Związku Polskich Artystów Plastyków wstąpiła w 1958 r. Brała udział w wielu prestiżowych wystawach zbiorowych, swoje prace prezentowała na wielu wystawach indywidualnych w kraju i za granicą. Laureatka prestiżowych konkursów, m.in. nagrodzona za prace tkackie na Ogólnopolskiej Wystawie Wzornictwa Przemysłowego.

Wybrane wystawy: Wystawa Grafiki w XV-lecie PRL. Rysunki i tkanina na wystawie AW 1963 w Warszawie. Udział w wystawie Polska Tkanina – Węgry, Jugosławia, Czechosłowacja, ZSRR. Indywidualna wystawa grafiki w Muzeum w Koszalinie. Udział w I Festiwalu Malarstwa Współczesnego w Szczecinie. Ogólnopolska Wystawa Wzornictwa Przemysłowego. Udział w wystawie Twórczości Kobiet Plastyczek w Gdańsku w 1975 r. Zakup tkaniny „Jaskółcze ziele” przez Muzeum Narodowe w Gdańsku. Wystawa indywidualna grafiki w klubie sportowym w Gdańsku w 1978 r. Trzy wystawy malarstwa i grafiki w Oranie (Afryka) w latach 1980-1984.

Zmarła w wieku 87 lat.

Our website is protected by DMC Firewall!