RZEŹBA W SOPOT CENTRUM / PASAŻ SZTUKI

1.05.2018 r.


W ostatni dzień kwietnia 2018 r. odbyło się otwarcie wystawy pt. Przejście. Jest to druga odsłona cyklu prezentacji artystycznych w obszarze sopockiego dworca nazwanego Pasaż Sztuki. Uroczystość wernisażową rozpoczęła kurator wystawy Danka Jarzyńska serdecznym powitaniem, przedstawieniem twórców prezentowanych rzeźb oraz merytorycznym przybliżeniem zamysłów kuratorskich i sylwetek twórczych autorów wystawy.

Oficjalne wystąpienia kontynuował prezes Gdańskiego Okręgu ZPAP Ryszard Kowalewski przybliżając koncepcje współdziałania w zakresie prezentacji rzeźby w przestrzeni Sopot Centrum, a następnie prezes Fundacji Wspólnota Gdańska Andrzej Stelmasiewicz, który podkreślił wagę przedsiębiorców i przedsiębiorczości w aktywności kulturalnej. Twórcy: Ewa Beyer-Formela, Stanisław Gierada, Danka Jarzyńska, Bente Kluge, Wojciech Sęczawa zaprosili gości wernisażowych na spotkania autorskie. Intensywne wydarzenie. Rzeźba w plenerze sopockiego dworca okazała się niezwykle atrakcyjnym dopełnieniem i wzbogaciła miejski krajobraz o mocny artystyczny akcent. Harmonijna i bardzo interesująca aranżacja wystawy sprawiła, że przejście zewnętrznym komunikacyjnym ciągiem Sopot Centrum staje się oryginalnym zdarzeniem, spotkaniem ze sztuką, wyjątkową chwilą w codzienności...Gorąco zapraszamy. Wystawa prezentowana będzie do 30.10.2018 r.

 

Pasaże: budowle, galerie, którym brak strony zewnętrznej. Jak snom

Walter Benjamin

Pasaż to przestrzeń przechodzenia przez miasto w stanie wyjątkowym: jednoczesnego skupienia i rozproszenia, szczególnej gotowości na bodźce przychodzące z ulicy, z witryn sklepowych, ze skwerów... To może być decyzja o właściwym wejściu w miasto, byciu wewnątrz, rezygnacji z granic na co dzień chroniących naszą wrażliwość. Warto wejść w taki stan szczególnie wtedy, gdy wśród tysięcy przyciągających oko przedmiotów mamy szansę trafić na prace artystów.

Taką przestrzenią jest sopocki Pasaż Sztuki, wspólna inicjatywa Sopot Centrum, gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, Okręgu Gdańskiego Związku Polskich Artystów Plastyków i Fundacji Wspólnota Gdańska. W okolicy dworca kolejowego rzeźbiarki i rzeźbiarze należący do ZPAP Okręg Gdański prezentują swoje prace. To miejsce, które łączy wiele funkcji: tędy spieszą na pociąg podróżni, tutaj spotykają się miejscowi w celach towarzyskich, zjeżdżając z różnych stron Trójmiasta; od niedawna – dzięki gruntownej przebudowie – można się tu także wybrać na zakupy i na spacer. A także do podniebnej galerii.

Wystawa, którą dla Państwa przygotowaliśmy, stwarza możliwość doświadczenia piękna tym, co w biegu pokonują miejską przestrzeń, i tym, którzy wzorem paryskich flânerów kontemplują miasto. W Pasażu Sztuki można dać się uwieść pracom uznanych trójmiejskich rzeźbiarzy, tworzącym w szerokim spektrum materiałów: od klasycznego kamienia, drewna i metalu po coraz chętniej wykorzystywane żywice syntetyczne. Niezależnie od formy, jaką wybiera artysta, rzeźba szczególnie wdzięcznie eksponuje swoją materię: strukturę, barwę i fakturę tworzywa. W galerii zewnętrznej do czynników decydujących o kształcie dzieła należy doliczyć warunki atmosferyczne i charakter tkanki miejskiej, w której ma miejsce ekspozycja. Wystawa Przejście otwiera pole do wzajemnej gry różnych materii, przestrzeni, działań i spotkań, zapraszając także przechodniów, aby włączyli się w nią poprzez obserwację, trajektorię spacerów, a może także sny.

Danka Jarzyńska, 2018Wystawa Rzeźby członków Okręgu Gdańskiego ZPAP w Sopockim Pasażu Sztuki

Przejście

Sopot Centrum, ul. T. Kościuszki 14, Sopot

(obszar sopockiego dworca)

Wystawa trwa w okresie 30.04.2018- 30.10.2018

Autorzy: Ewa Beyer-Formela, Stanisław Gierada, Danka Jarzyńska, Bente Kluge, Wojciech Sęczawa

Kuratorka: Danka Jarzyńska

Organizatorzy: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Gdański Okręg Związku Polskich Artystów Plastyków, Fundacja Wspólnota Gdańska, Sopot Centrum

Dziękujemy Firmie Moderna Holding sp. z o.o. za wsparcie w organizacji wystawy.

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd