Galeria ul. Mariacka

Mariusz Sładczyk — grafika cyfrowa

30.05.2016 r.


W ostatni majowy poniedziałkowy wieczór 2016 roku prezes Gdańskiego Okręgu ZPAP Ryszard Kowalewski w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/ 47 uroczyście otworzył wystawę twórczości Mariusza Sładczyka zatytułowaną „Krechy i kreski”. Goście wernisażowi, którzy licznie przybyli na spotkanie ze sztuką nie kryli zainteresowania ekspozycją więc autor oddał się, z widoczną przyjemnością, objaśnieniom, komentarzom, dyskusji… Wystawa prezentuje kilkanaście zajmujących, nasyconych plastyczną energią prac z zakresu grafiki i rysunku.

Wyrazisty cykl „Oblicz” przykuwa uwagę swoistą dynamiką i niezwykle oryginalnym przedstawieniem twarzy. Studium fizys z mocną dawką energii. Mariusz Sładczyk potrafi w swojej prostej harmonijnej wypowiedzi plastycznej zawrzeć niezwykłą moc, niepowtarzalną dynamikę, która jest wyraźnie wyczuwalna w zobrazowanych twarzach, także tych wydawałoby się statycznych, patrzących w odległy punkt, zatopionych w myślach. Kontemplacja „Oblicz” Mariusza Sładczyka to niebanalne doświadczenie.

Najnowszy cykl grafiki cyfrowej Mariusza Sładczyka odnoszący się do dziewiętnastowiecznego świata i do jego materii urzeka tempem, animuszem i wieloaspektową optyką. „Balociąg”, „Lokodemon” czy „Multilokomo” z 2016 roku wizerunkiem lokomotywy, balonu, atmosferą, z pozytywną wibracją przenosi w czas rewolucji przemysłowej, w świat gdzie królował intelekt, a prym wiedli wizjonerzy przyszłości, w czas kiedy inżynieria święciła prawdziwe triumfy. Podobnie prace graficzne „Piruet X”, Piruet Y”, „Adoracja” fascynują dynamiką i powiewem historii, jej dokonań z mocnym sprzężeniem z teraźniejszością i dzisiejszymi zdobyczami technologii cyfrowej, która stała się prawdziwym narzędziem tworzenia, także zjawisk plastycznych. Na wystawie odnajdujemy również prace, które z humorem komentują trudną rzeczywistość z bagażem historii i jej przełomowych dokonań świadczących o wielkości człowieka, a także epokowych błędów będących świadectwem jego małości. „Wyhodowałem wam demona” z 2016 roku to autorska wypowiedź o wielu warstwach. Postać błazna, może Stańczyka czy Sowizdrzała wymownie przywołująca bagaż historii, aspekty literackie, dramaturgiczne i ukryty w ciele ludzkim z twarzą nie do odczytania demon, tworzą niezwykłą scenę plastyczną. Tak można długo czytać prace Mariusza Sładczyka, ale można po prostu oddać się kontemplacji poddając się artystycznemu działaniu wywołującemu atmosferę rozwiewającą wątpliwości czy cyfryzacja sztuki to wartościowe zjawisko. Można jeszcze prościej – poddać się artystycznym manipulacjom i pozwolić na działanie artystycznego komentarza o uniwersalnym wymiarze. Wystawa jest bardzo ciekawa. Serdecznie zapraszamy.Galeria ZPAP w Gdańsku, ul. Mariacka 46/47

Mariusz Sładczyk

Krechy i kreski

grafika, rysunek

wernisaż 30.05.2016, godz. 18.00; wystawa czynna do 29.06.2016

Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd