Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego

Lech Majewski — Laureat Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego

12-13.07.2016


Lech Majewski został Laureatem Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za 2015 rok. Po wakacjach, we wrześniu br. odbędzie się uroczystość wręczenia Nagrody i wernisaż wystawy twórczości Lecha Majewskiego. W tym roku główne wydarzenia 15. edycji Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego odbędą się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Jesień dla miłośników sztuki i artystów zapowiada się niezwykle interesująco.

Kapituła Nagrody im.Kazimierza Ostrowskiego, w tym roku pod przewodnictwem prof. dr hab. Teresy Grzybkowskiej, doceniła Lecha Majewskiego za nadanie wyjątkowej rangi malarskiej tworzonym przez niego obrazom filmowym. Bezsprzecznie twórczość Lecha Majewskiego jest oryginalną, silną, o wysokim kwalitecie artystycznym kreacją z niezmierzonymi wręcz implikacjami. Wizja, obrazy, kompozycje z odniesieniami do dziedzictwa światowego malarstwa i jego najważniejszych wartości, symbolika, odkrywcze spojrzenie na współczesność to wszystko zawiera twórczość Lecha Majewskiego obok rozmachu i precyzji - wydawałoby się ambiwalentnych, jednak mocno zgodnych i metodycznych w twórczości Laureata Nagrody im.K.Ostrowskiego za 2015 rok. Sztuka malowania filmowych obrazów, tworzenia opowieści obrazami z dbałością o każdą chwilę przekazu została przez Lecha Majewskiego opanowana do perfekcji. Muśnięcia widokiem, urzeczywistnieniem artystycznego wyobrażenia, kolorem oraz doznania malarskiej akcji doświadczyć można wyłącznie dzięki twórczości Lecha Majewskiego. W świat malarskich kadrów Lecha Majewskiego chce się wracać nieodparcie niczym w świat Przygód Alicji w Krainie Czarów Lewisa Carroll’a czy w świat poezji Williama Blake’a. Wystawa tegorocznego Laureata Nagrody im.Kazimierza Ostrowskiego będzie znaczącym wydarzeniem.

 


© Lech Majewski, Katedra


© Lech Majewski, Ćwiczenia z Bruegla I


© Lech Majewski, Rysunek


© Lech Majewski, Polana I


© Lech Majewski, Orka I


fot.Marek Bielecki

„Wizje Lecha Majewskiego poruszają zaniedbane przez inne media, niezagospodarowane obszary psyche współczesnego człowieka.

Majewski w sposób niezwykle misterny wizualizuje ludzkie fobie, obsesje i lęki.”

Laurence Kardish, Senior Curator, Museum of Modern Art, Nowy Jork

 

Lech Majewski

Malarz, poeta, prozaik, reżyser. Urodzony w Katowicach, od 1981 pracuje przede wszystkim za granicą. Studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych. Absolwent Wydziału Reżyserii PWSFTViT w Łodzi. Jego filmy, m. in.:  „Rycerz”, „Wojaczek”, „Angelus”, „Ogród rozkoszy ziemskich”, „Młyn i Krzyż” oraz „Onirica” prezentowane były na festiwalach filmowych m.in. w Cannes, Wenecji, Berlinie, Toronto, Rzymie, Nowym Jorku, Rio de Janeiro, Londynie, Barcelonie, Jeruzalem i Montrealu, zdobywając wiele nagród.

Jego wideoarty, fotografie i rzeźby pokazywało wiele muzeów i galerii świata. W 2006 roku nowojorskie Museum of Modern Art uhonorowało jego twórczość organizacją indywidualnej retrospektywy, a rok później instalacja „Krew Poety” stała się częścią 52. Biennale w Wenecji. Kolejny cykl wideoartów p.t. „Bruegel Suite” był wystawiany w Luwrze, Tel Aviv Museum of Art, National Gallery w Londynie, Prado w Madrycie, w Muzeum Narodowym w Krakowie oraz na 54. weneckim Biennale.

Więcej informacji o artyście na stronie: www.lechmajewski.art.pl

 

O szczegółowym harmonogramie uroczystości związanych z 15. edycją Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego poinformujemy niebawem.
Organizacją wystawy twórczości Laureata Nagrody jak zawsze zajmie się Zarząd Gdańskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków. Współorganizatorem wystawy będzie w tym roku Gdański Teatr Szekspirowski.

15. edycję Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego mecenatem finansowym obdarzyli: Samorząd Województwa Pomorskiego, Miasto Gdańsk oraz firma NDI SA z Sopotu. Naszym Donatorom szczerze dziękujemy.

Dofinansowano ze środków Województwa Pomorskiego

            Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska

         Wyłączny Partner Biznesowy

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!