Galeria ul. Mariacka

K.Ocheredko, T.Ocheredko, V.Muryn — malarstwo

9.08.2016 r.


8 sierpnia 2016 r. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 odbył się wernisaż wystawy malarstwa trojga ukraińskich artystów - Kateriny Ocheredko, Tetiany Ocheredko oraz Vitaliy'a Muryna. Otwarcia oficjalnie dokonała wiceprezes Ida Łotocka-Huelle. Oficjalną wypowiedź wygłosił również Konsul - Kierownik Konsulatu Ukrainy w Gdańsku Łew Zacharczyszyn.

Katerina Ocheredko zdradziła uczestnikom wernisażu, że wystawa jest malarską opowieścią o nowym kraju i mieście, nowych przyjaźniach, nieznanych dotąd uczuciach, nowych miejscach i przeżyciach... Autorzy są w Gdańsku od niedawna, uczestniczą w ważnym projekcie "Loving Vincent". Wystawa pięknie oddaje ich pasję do malarskich tradycji, talent i młodzieńczą radość tworzenia... Czas wernisażowy uświetnił muzyczny akcent - miniatura jazzowa na saksofonie. Fascynujący wieczór. Wystawę można oglądać do 7 września 2016 r.

  

Projekt „Spotkanie”

Celem projektu „Spotkanie” jest znalezienie płaszczyzny spotkań pomiędzy artystami. Poznawanie się, wymiana informacji o sobie, swoim sposobie patrzenia i interpretowania sztuki. Poznania własnych umiejętności w zakresie posługiwania się technikami malarskimi.

Jesteśmy Ukraińcami, którzy przypadkowo spotkali się w Gdańsku, pracujemy razem, ale dodatkowo rozwijamy się artystycznie. Wynika to także z wzajemnych inspiracji.

Liczba „trzy” wielokrotnie przeplata się w naszym projekcie:

  • jest nas troje, trzech młodych malarzy
  • łączą nas trzy miasta: Kijów, Lwów i Gdańsk
  • pracujemy w Trójmieście
  • wyszliśmy z trzech różnych uczelni artystycznych
  • mamy trzy różne spojrzenia na otaczającą nas rzeczywistość

Tak się szczęśliwie składa, że ta wspólna praca, wspólne rozmowy i wspólne tworzenie bardzo nam odpowiada. Świetnie się rozumiemy zarówno artystycznie jak i towarzysko. Stworzyliśmy grupę przyjaciół, którzy ”niecą we własnych duszach ogień” - tak pożądany w życiu młodych artystów; tak inspirujący i wzbogacający wewnętrznie.

Pomorze, to miejsce dla nas nowe nowe. Jesteśmy to po raz pierwszy. Tu przyroda jest inna, niż nasza ojczysta, inni są ludzie, inna kultura. Doświadczanie miejsca jakiego tu doznajemy pozwala nam widzieć świat szerzej i trochę inaczej.

To w gruncie rzeczy przypadkowe spotkanie może być brzemienne w skutki może ono spełnić przepowiednię zawartą w słowach Paulo Coelho:

„I kiedy czegoś gorąco pragniesz, to cały wszechświat sprzyja potajemnie twojemu pragnieniu”

 Katerina Ocheredko, Tetiana Ocheredko, Vitaliy Muryn, Gdańsk 2016

 


Galeria ZPAP w Gdańsku, ul. Mariacka 46/47,

czynna od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-17.00

Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska

 

Our website is protected by DMC Firewall!