Boguchwała Bramińska - memoria

3.10.2019 w wieku 97 lat odeszła od nas Boguchwała Bramińska - malarka.

Pogrzeb odbędzie się we wtorek 8 października o godz. 14 na cmentarzu w Witominie w Gdyni. Msza żałobna odbędzie się o godz. 13 w kościele pw. Świętej Rodziny w Gdyni (ul.  Hugo Kołłątaja 40)

Czytaj więcej: Boguchwała Bramińska - memoria

Nie żyje Andrzej Trzaska

13 września 2019 r. zmarł Andrzej Trzaska (ur. 15 IV 1935), malarz, rysownik i ceramik. Po wprowadzeniu stanu wojennego współpracownik Ogólnopolskiego Komitetu Oporu. 5 V-20 X 1982 internowany w Strzebielinku. Jako dziecko przeżył Powstanie Warszawskie, więc żartował, że Strzebielinek to dla niego „bułka z masłem”. Podczas internowania narysował około 400 portretów współwięźniów. Niektóre z nich są prezentowane na wystawie stałej ECS w Gdańsku. Był człowiekiem pogodnym, uczciwym i niezależnym. Cześć Jego pamięci!

 

Tadeusz Ramik - malarstwo, grafika

Tadeusz Ramik, malarstwo, grafika, Galeria ZPAP Okręgu Gdańskiego, ul. Mariacka 46/47 23.09-23.10.2019Grażyna Tomaszewska-Sobko: Twoja droga, którą podążałeś w kierunku sztuk plastycznych była dość szczególna.
Tadeusz Ramik: Swoje talenty zaczynamy przejawiać zazwyczaj w późnym dzieciństwie. Zwracamy na coś uwagę, coś nas interesuje, bawi. W moim przypadku też tak było. Lubiłem rysować w szkole, co zresztą było tam doceniane. Ale dużo też wyniosłem z rodzinnego domu. Ojciec interesował się sztuką i dzięki temu w domu było bardzo dużo reprodukcji, które lubiłem oglądać. Była to przede wszystkim sztuka czeska, a w szczególności malarstwo pejzażowe, które Czesi bardzo doceniali i doceniają do dziś.

Czytaj więcej: Tadeusz Ramik - malarstwo, grafika

Ocalić od zapomnienia – Stanisław Wójcik


Wystawa „Ocalić od zapomnienia” organizowana przez Związek Polskich Artystów Plastyków i Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku od 2003 roku ma już swoją siłę oddziaływania. Pomysłodawcą organizacji wystaw jest znakomity sopocki malarz Krzysztof Izdebski Cruz. Prezentacje mają na celu przypomnienie wyjątkowych osobowości malarskich i ich dzieł, powoli zapominanych, odchodzących w niepamięć, których malarstwo dziś już może nie wywołuje takich emocji jak przed laty, nadal jednak nie traci swoich walorów artystycznych i może zaświadczać o dużym talencie autorów. Pierwszy pokaz poświęcony był zmarłemu w 1978 roku Wisławowi Markowskiemu i odbył się w 2003 roku w Zielonej Bramie. Ostatnio wystawa poświęcona twórczości doc. Zygmunta Karolaka po raz pierwszy odbyła się po dwóch latach, do tej pory prezentacje odbywały się w cyklu rocznym, a ASP użyczyła miejsca na jej organizację. Okazało się, że była jedną z najlepiej przygotowanych przez ZPAP wystaw ostatnich lat. Zbliża się XV edycja wydarzenia.

Czytaj więcej: Ocalić od zapomnienia – Stanisław Wójcik

Henryka Lisiecka „BABA Z KOGUTEM Z PIEKŁA DOLNEGO”

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z Henryką Lisiecką, autorką wystawy „BABA Z KOGUTEM Z PIEKŁA DOLNEGO” w Galerii ZPAP w Gdańsku, przy ul. Piwnej 67/68

MJ: Twoja wystawa zaistniała w Galerii na Piwnej. Obrazy zainspirowane naturą, kwiatami i pejzażem, są bardzo dekoracyjne i kojarzą się z malarstwem Gustava Klimta, austriackiego artysty tworzącego pod koniec XIX wieku, którego celem było stworzenie dzieła totalnego, absolutnego, wolnego od ograniczeń i akademickich konwencji. Jego obrazy cechuje swoboda twórcza, niezależność. Czy Twoje malarstwo jest również wyrazem twórczej niezależności?
HL: Droga do malarstwa dekoracyjnego zaczęła się od zachwytu malarstwem średniowieczny i tkaniną gobelinową, która często jest przetykana złotą nitką, a także mój zachwyt techniką malowania temperą, która pozwala, żeby pędzel malując pisał tak jak w ikonach. To także są takie moje wyszywanki; kreska jak nitka.

Czytaj więcej: Henryka Lisiecka „BABA Z KOGUTEM Z PIEKŁA DOLNEGO”

Artyści w powojennym Gdańsku - Alojzy Michalak

W imieniu pani kurator galerii ZPAP przy ul.Mariackiej 46/47 w Gdańsku Grażyny Tomaszewskiej-Sobko zapraszamy serdecznie Koleżanki i Kolegów na  kolejne spotkanie z cyklu ,,Artyści w powojennym Gdańsku".
Tym razem spotkanie odbędzie się w trakcie Święta Ulicy Mariackiej w dniu 31.08.2019 o godzinie 17.00. Znakomitym gościem spotkania będzie artysta malarz,rysownik i twórca medali  - ALOJZY MICHALAK.

Pożegnanie Zbigniewa Makowskiego

Z wielkim żalem informujemy, że zmarł Zbigniew Makowski, laureat m.in. Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego.


WŁADYSŁAW BORZĘCKI. Rzeźba. Wystawa retrospektywna - rozmowa z K. Strelcyn

Rozmowa Marii Jędrzejczyk, z Katarzyną Strelcyn, inicjatorką wystawy ‘WŁADYSŁAW BORZĘCKI. Rzeźba. Wystawa retrospektywna” (1920-1998)

23 sierpnia - 10 września 2019 r.

MJ: Czy zechciałaby Pani, jako inicjatorka wystawy Władysława Borzęckiego, powiedzieć nam, jakie były powody podjęcia trudów związanych z wystawą, która jest dla jej organizatorów nie lada wyzwaniem chociażby ze względu na konieczność przewiezienia prac przez całą niemal Polskę. Co motywowało Panią do podjęcia tego zadania?

KS: Pierwszy raz zobaczyłam prace Władysława Borzęckiego w 2008 roku, a więc przeszło 20 lat temu. Na fali klasowych spotkań, kolega ze szkoły średniej, Wojciech Kubiński z żoną Olga, z domu Borzęcką, córką rzeźbiarza, zaprosili kilka koleżanek klasowych, wraz ze mną, do domku letniskowego w Sromowcach Niżnych koło Czorsztyna. Domek powstał z byłej pracowni artysty, gdzie spadkobiercy stworzyli intymną galerię jego dzieł. Było to niezwykłe przeżycie; poruszać się, spać i jeść wśród tych wspaniałości, zastygłych w czasie. Wywarło to na mnie niezapomniane wrażenie. Czułam się,  jakbym była elementem niezwykłej scenografii w filmie, który dopiero miał powstać. Potem jeszcze dwukrotnie mieliśmy przyjemność, wraz  z mężem odwiedzić Sromowce Niżne i zapoznać się również z innymi pracami Borzęckiego, znajdującymi się w urokliwym drewnianym kościółku oraz tuż obok, w nowym kościele w Sromowcach Niżnych, a także w “Hotelu nad Przełomem”. Eksponaty stanowią jakby integralną część  tych instytucji. Powstały z lokalnej kultury i wydają się być jej nierozerwalnym elementem.

Czytaj więcej: WŁADYSŁAW BORZĘCKI. Rzeźba. Wystawa retrospektywna - rozmowa z K. Strelcyn

ROZMOWA Z PROF. MIECZYSŁAWEM OLSZEWSKIM

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z prof. Mieczysławem Olszewskim n.t. jego wystawy malarstwa i instalacji w Galerii ZPAP przy ul. Piwnej (sierpień 2019)

Maria Jędrzejczyk: Twoje wystawy pojawiają się w naszej Galerii, w okresie Jarmarku Dominikańskiego od kilku lat. Świetnie się wpisują w jarmarkowy klimat Gdańska. Jako znany malarz, profesor naszej ASP, masz z pewnością wiele wystawienniczych propozycji. Co decyduje o wyborze właśnie tej naszej Galerii ZPAP przy ul. Piwnej?
Mieczysław Olszewski: Zaplanowanie kolejnej wystawy, do której muszę się przygotować, jest dla mnie sposobem na dyscyplinowanie swojego czasu, Po to żeby go dobrze wykorzystać. Dla człowieka, który nie musi już niczego udowadniać i ustał obowiązek pracy ze studentami, problem braku dyscypliny mógłby się pojawić. Ta wystawa, to żart towarzyski. Moi przyjaciele oczekują ode mnie kolejnych aktów. Tym razem pokazuje nowy temat; martwa natura i instalacje dziewiętnastowiecznych naczyń, które od wielu lat zbierałem przy okazjach kolejnych Jarmarków Dominikańskich.

Czytaj więcej: ROZMOWA Z PROF. MIECZYSŁAWEM OLSZEWSKIM

LIDIA MAŁYSZKO-RAMIK

Wernisaż wystawy malarstwa i ceramiki Lidii Małyszko-Ramik i spotkanie autorskie z cyklu "Artyści w powojennym Gdańsku" 16.07.2019


fot. E.W. Felcyn

Czytaj więcej: LIDIA MAŁYSZKO-RAMIK

MONIKA ZAWIEROWSKA-ŁOZIŃSKA "OBRAZY DO NOSZENIA"


Erazm Wojciech Felcyn prezentuje na swoich fotografiach prace prof. dr. hab. Moniki Zawierowskiej - Łozińskiej, absolwentki gdańskiej PWSSP  - na doskonale przez autorkę przygotowanej wystawie p.t. "Obrazy do noszenia". Obrazy i biżuteria - ilustracje wykonane  ze szlachetnych materiałów takich jak porcelana z wykorzystaniem płatków złota i platyny budziły podziw i zachwyt u oglądających gości a także przedstawicieli władz gdańskiego okręgu ZPAP, obecnych na wernisażu.
Maria Jędrzejczyk

Czytaj więcej: MONIKA ZAWIEROWSKA-ŁOZIŃSKA "OBRAZY DO NOSZENIA"

ROZMOWA Z LIDIĄ MAŁYSZKO-RAMIK

Lidia Małyszko-Ramik, malarstwo, ceramika
Galeria ZPAP Okręgu Gdańskiego, ul. Mariacka 46/47

Grażyna Tomaszewska-Sobko: Urodziłaś się w Zamościu, tam też ukończyłaś Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych. Jaka więc była twoja droga do Gdańska i dlaczego właśnie tutaj rozpoczęłaś studia?
Lidia Małyszko-Ramik: Jak miałam trzynaście lat, pojechałam z ojcem na wycieczkę do Gdańska. To był chyba rok ’59 i ja tak się zachwyciłam Gdańskiem, że postanowiłam sobie, że właśnie tu będę studiować. Wszyscy dziwili się, że wybrałam to miasto, mimo że miałam bliżej Akademię Krakowską czy Warszawską. Mówiłam, że Gdańsk mi się po prostu bardzo podobał no i chciałam być nad morzem. Tak naprawdę nie wiedziałam nawet jaka jest na gdańskiej uczelni kadra profesorska. No ale było to jedno z marzeń, które udało mi się zrealizować. Mieszkam w Gdańsku.

Czytaj więcej: ROZMOWA Z LIDIĄ MAŁYSZKO-RAMIK

Rozmowa z prof. Moniką Zawierowską - Łozińską, autorką wystawy “Obrazy do noszenia”

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z prof. Moniką Zawierowską - Łozińską, autorką wystawy “Obrazy do noszenia” w Galerii ZPAP w dniach 12 - 31 lipca 2019 r.

MJ: Jesteś absolwentką PWSSP w Gdańsku, z pracowni Jerzego Krechowicza. Zakładamy, że te studia stanowiły bazę dla twojego dalszego rozwoju artystycznego. Jaką znaczenie miała dla Ciebie właśnie ta baza, w dalszych poczynaniach twórczych?

MZŁ: Najpierw było malowanie po ścianach w domu, w którym czekałam na powrót mamy z pracy. Ściana się zmieniała i dostawała nowe życie wraz z nowymi doświadczeniami z podwórka, obserwacjami ludzi i zwierząt. Były też małe karteczki, na których malowałam serie ptaków i kwiatów. Byłam bardzo blisko przyrody za sprawą podróżowania z moimi rodzicami.

Czytaj więcej: Rozmowa z prof. Moniką Zawierowską - Łozińską, autorką wystawy “Obrazy do noszenia” 

NAGRODA IM. KAZIMIERZA OSTROWSKIEGO ZA ROK 2018, EDYCJA XVIII`2019 DLA PROF. HENRYKA CZEŚNIKA

Werdykt KAPITUŁY NAGRODY IM. KAZIMIERZA OSTROWSKIEGO, 8 MAJA 2019 R.
 
Kapituła Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego powoływana przez Zarząd Gdańskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków, pod przewodnictwem prof. Teresy Grzybkowskiej, przyznała ogólnopolskie wyróżnienie w dziedzinie malarstwa sopockiemu artyście prof. Henrykowi Cześnikowi. Nagroda jest wyróżnieniem za rok 2018 i przyznano ją za wierność ideom swego mistrza Kazimierza Ostrowskiego. Artysta w swojej twórczości pragnie kolorem i formą oddać prawdę o ludzkiej kondycji. Obrazy i całuny Cześnika naznaczone są dolą człowieczą, oddając humanistyczną głębię ludzkiej duszy. Uroczyste wręczenie statuetki i nagrody finansowej nastąpi podczas wystawy laureata w Zbrojowni Sztuki w połowie listopada. Nagrodę im. Kazimierza Ostrowskiego przyznano za wybitne osiągnięcia w dziedzinie malarstwa już po raz XVIII. Dodatkowo wystawie towarzyszy specjalnie wydany katalog nagrodzonego malarza. To obok warszawskiej nagrody im. Jana Cybisa i krakowskiej nagrody im. Witolda Wojtkiewicza najważniejsze wyróżnienie dla polskiego malarza. Dotychczasowymi laureatami byli między innymi: Teresa Pągowska, Kiejstut Bereźnicki, Jacek Sempoliński, Stefan Gierowski, Władysław Jackiewicz, Maciej Świeszewski, Janina Kraupe, Tadeusz Dominik, Jarosław Modzelewski, Stanisław Fijałkowski, Janusz Majewski, Leszek Mądzik. To czołówka polskich artystów. Nagroda uznawana za najbardziej prestiżową w Polsce, dla laureatów stanowi wielkie wyróżnienie.
 
Oprac. Stanisław Seyfried

Czytaj więcej: NAGRODA IM. KAZIMIERZA OSTROWSKIEGO ZA ROK 2018, EDYCJA XVIII`2019 DLA PROF. HENRYKA CZEŚNIKA 

5. Triennale Polskiego Malarstwa Współczesnego JESIENNE KONFRONTACJE Rzeszów 2019

Organizatorem konkursu jest Biuro Wystaw Artystycznych w Rzeszowie.
Celem konkursu jest uzyskanie prac malarskich ukazujących aktualne tendencje w sztuce. Poszukiwanie nowych indywidualności twórczych i przedstawienie ich dzieł. Przedmiotem konkursu będą prace wykonane w tradycyjnych technikach malarskich powstałe w trzech ostatnich latach, które dotychczas nie były nagradzane w żadnych innych konkursach oraz nie były dotąd eksponowane na terenie Rzeszowa.
Kurator konkursu: Dyrektor BWA art. plast. Piotr Rędziniak
Adres do korespondencji/przesyłek: Biuro Wystaw Artystycznych, 35-002 Rzeszów, ul. Jana Sobieskiego 18
tel. sekretariat 178533667, centrala 178533811, 600627121
 
pliki do pobrania: www.bwa.rzeszow.pl

26. Biennale Plakatu Polskiego Katowice 2019

GALERIA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ BWA W Katowicach zaprasza do wzięcia udziału w 26. Biennale Plakatu Polskiego Katowice 2019. Celem konkursu jest przegląd polskiej twórczości plakatowej z okresu od 2017 do 2019 roku i udostępnienie wybranych prac szerokiej publiczności na wystawie pokonkursowej ,która odbędzie się w grudniu 2019 roku Galerii BWA w Katowicach oraz wydanym z tej okazji katalogu. Regulamin uczestnictwa do pobrania ze strony Galerii BWA 

Ewa Miśkiewicz-Żebrowska "Między grafiką i obrazem"

Ewa Miśkiewicz-Żebrowska, malarstwo, grafika "Między grafiką i obrazem"
Galeria Okręgu Gdańskiego ZPAP ul. Mariacka 46/47 10.06-11.07.2019

Grażyna Tomaszewska-Sobko – To co zwraca w Pani pracach szczególną uwagę to tzw. coincidentia oppositorum, czyli jedność przeciwieństw. Można by te przeciwieństwa w Pani pracach zarówno malarskich jak i graficznych mnożyć właściwie w nieskończoność: Np. natura i geometria. Wydawałoby się, że są to dwa osobne światy, a u Pani, niemalże jak w retorcie alchemika, łączą się w całość. Następne opozycje to np. precyzja i niedopowiedzenie, kolor i monochrom.
Ewa Miśkiewicz-Żebrowska – Między naturą a geometrią to tytuł jednego z cykli moich graficznych prac i wspomniana tu natura jest dla mnie nieodzownym elementem, źródłem i impulsem inspiracji zarówno w malarstwie jak i grafice. Od tej bujnej, odwiecznej natury uczę się ładu. Ascetyczny świat geometrii pojawia się w moich pracach, aby okiełznać naturę, nadać jej rytm, kształt. Ponieważ w naturze ta geometria jest dostrzegalna, więc z potrzeby czystości konstrukcji i harmonii, wybrałam język geometrii w połączeniu z elementami natury. Światło, które przechodzi przez okiennice i które układa się w konkretne świetliste listwy, zawsze mnie fascynowało, a także odbicia szklanych naczyń, które ustawiałam na parapecie, są motywami, które przez całe twórcze działania są przedmiotem mojej szczególnej uwagi. Cały czas jest ten zachwyt nad światłem, nad szarością, nad zmrokiem. Połączeniem i zetknięciem się światła z ciemnością. I z tej ciemności wydobywamy się. To też jest jakby doświadczenie osobiste, które przenika przez nasze dusze, przez nasze ciała. I ten mrok i to światło, one się ze sobą łączą. I jeśli jesteśmy wrażliwi, a myślę że każdy jest w jakimś stopniu jest, to potrafi oddać te zależności naszego mroku, przez który potrafi się przebić choćby najmniejszy promień światła. Pokazać, że istniejemy, że jesteśmy, że chcemy coś tym swoim osobistym istnieniem przekazać innym.

Czytaj więcej: Ewa Miśkiewicz-Żebrowska "Między grafiką i obrazem"

KATARZYNA GAUER "POST SCRIPTUM"

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z KATARZYNĄ GAUER dotycząca Jej wystawy: „POST SCRIPTUM” w Galerii ZPAP przy ul Piwnej 67/68 w Gdańsku 18 czerwca, 2018 r.

MJ: „Post Scriptum”, to tytuł, który nadała Pani swojej wystawie. Proszę powiedzieć, co pragnie Pani wyrazić w swoim post scriptum. O czym zapomniała Pani powiedzieć, w swoich wcześniejszych przekazach artystycznych?
KG: Tytuł wystawy „Post Scriptum” jest jednocześnie tytułem cyklu prac, nad którym aktualnie pracuję, jednak na wystawie zostaną zaprezentowane obrazy powstałe na przestrzeni kilku lat. Można powiedzieć, że wszystkie moje prace odnoszą się do wspólnego tematu, kręgu moich malarskich poszukiwań i nie da się ich od siebie oddzielić. Cykl ten zawdzięcza swoja nazwę poczuciu, że wciąż mogę jeszcze na ten temat bardzo dużo powiedzieć. Każdy kolejny obraz jest kontynuacją poprzedniego i jest nawiązaniem, bądź zaprzeczeniem. Chciałabym, żeby oglądane razem, tworzyły wspólną, nierozerwalną całość. Proces powstawania moich obrazów, to proces zakrywania, nakładania i ścierania, proces poszukiwań interesujących połączeń, zależności barw i kompozycji. Działam intuicyjnie, a decyzje podejmuje szybko, spontanicznie dodając kolejne warstwy farby. Obrazy powstają w indywidualnym rytmie, niektóre bardzo szybko, do reszty powracam po jakimś czasie, z nowym pomysłem, z innym nastawieniem i uczuciem.

Czytaj więcej: KATARZYNA GAUER "POST SCRIPTUM"

W DRODZE - KONTYNENTY

Fotorelacja z XIII SPOTKANIA Z AUTORSKIEGO CYKLU WYSTAW ZBIOROWYCH DANUTY JOPPEK - W DRODZE - Kontynenty, które odbyło się 6.06.2019 w Wejherowskim Centrum Kultury - Filharmonia Kaszubska.


Czytaj więcej: W DRODZE - KONTYNENTY

CZESŁAW GAJDA - pożegnanie

Z przykrością zawiadamiamy, że 3 czerwca 2019 r. zmarł nasz Kolega Czesław Gajda.

Pogrzeb odbędzie się w dniu jutrzejszym t.j. 7 maja 2019 r. na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku, bezpośrednio po mszy św. w 
Kościele p.w. św. Franciszka z Asyżu Gdańsk - Emaus, ul. Kartuska 186. 
Msza św. o godz. 12.00, odprowadzenie z pod bramy cmentarza o godz. 12.45.

Czytaj więcej: CZESŁAW GAJDA - pożegnanie

NEW VISIONS - wernisaż

Wernisaż wystawy prac Jana Masy, Sigrid van Sierenberg i Wilfreda H.G. Neuse w Galerii ZPAP przy ul Piwnej 67/68 w Gdańsku

fot. Inge MasaPOŻEGNANIE JAROSŁAWA "VIKINGA" OLSZEWSKIEGO

Ze smutkiem zawiadamiamy, że zmarł nasz wieloletni kolega Jarosław "Viking" Olszewski.

 

SKŁADKI CZŁONKOWSKIE ZPAP

Zarząd Okręgu Gdańskiego ZPAP z dniem 1 maja 2019 r. w celu urealnienia przychodów ze składek członkowskich ( ostatnia waloryzacja 2000 rok) podwyższa wysokość składki w sposób następujący:

Od 1.05.2019 r. do 31.12.2019 r. – do wysokości 8 zł miesięcznie

Od 1.01.2020 r. do 31.12.2020 r. – do wysokości 9 zł miesięcznie

Od 1.01.2021 r. – do wysokości 10 zł miesięcznie

Składka członkowska dla emerytów i rencistów wzrasta w sposób następujący:

Od 1.05.2019 r. do 31.12.2019 r. – do wysokości 5,50 zł miesięcznie

Od 1.01.2020 r. do 31.12.2020 r. – do wysokości 6,50 zł miesięcznie

Od 1.01.2021 r. – do wysokości 7,50 zł miesięcznie

WYWIAD Z GERTRUDĄ KUZIEMSKĄ-WILCZOPOLSKĄ

Gertruda Kuziemska-Wilczopolska, malarstwo, ceramika, gobelin
Galeria ZPAP Okręgu Gdańskiego, ul. Mariacka 46/47 06.05.2019-05.06-2019


Grażyna Tomaszewska-Sobko: „Radość tworzenia”- to sformułowanie często pojawia się w kontekście Pani prac. Są to też tytuły wystaw. Pani twórczość charakteryzuje się niesamowitą witalnością i radością życia.
Gertruda Kuziemska-Wilczopolska: No cóż, tak to czuję. Całe życie towarzyszy mi radość tworzenia, operowania barwami i kształtami. Ciągle poszukuję nowych rozwiązań formalnych, ale chciałabym jednocześnie aby moje obrazy uspokajały i emanowały szlachetną ciszą.

Czytaj więcej: WYWIAD Z GERTRUDĄ KUZIEMSKĄ-WILCZOPOLSKĄ

KURATOR ZAPRASZA / NEW VISIONS


Serdecznie zapraszamy 31 maja o godz. 18:00 do Galerii ZPAP przy ul. Piwnej 67/68 na otwarcie wystawy New Visions.

Prace zaprezentuje trójka artystów: Jan Masa, Wilfred H. G. Neuse i Sigrid van Sierenberg.

Czytaj więcej: KURATOR ZAPRASZA / NEW VISIONS

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z ERAZMEM WOJCIECHEM FELCYNEM w związku z wystawą fotografii artystycznej P.T. SYNTHESIS”

MJ: Jesteś osobą powszechnie znaną nie tylko dlatego, że odniosłeś sukces jako przedsiębiorca, a wcześniej jako naukowiec , doktor chemii, ale głownie z powodu miłości, którą obdarowałeś fotografię. Jak zaczęła się ta miłość?
EWF: Fotografią zainteresowałem się mając lat 7 po przeczytaniu książek Włodzimierza Puchalskiego „Wyspa kormoranów” i „W krainie łabędzi”. Mając 10 lat stałem się dumnym posiadaczem aparatu fotograficznego „Perfecta II” (6x6 cm) i tak to się zaczęło…

Czytaj więcej: Rozmowa Marii Jędrzejczyk z ERAZMEM WOJCIECHEM FELCYNEM w związku z wystawą fotografii...

ERAZM WOJCIECH FELCYN - SYNTHESIS


Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy znanego gdańskiego artysty fotografika, ERAZMA WOJCIECHA FELCYNA p.t. „SYNTHESIS” do Galerii ZPAP przy ul. Piwnej 67/68 w dniu 10 maja 2019 r. o godz. 18.00

Czytaj więcej: ERAZM WOJCIECH FELCYN - SYNTHESIS

Władysław Dobrucki - malarstwo


Kiedy ogląda się obrazy Władysława Dobruckiego, przychodzi na myśl łacińska sentencja OMNIA TEMPUS HABET, co dosłownie oznacza „Czas wszystko trzyma”.
Jego twórczość jest silnie związana z przełomem lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych dwudziestego wieku. Należy do”klasyki lat sześćdziesiątych. Dzisiaj obchodzilibyśmy Jego urodziny. Niestety, zmarł dokładnie rok
temu.

Czytaj więcej: Władysław Dobrucki - malarstwo

Pożegnanie Pawła Petasza

Z przykrością zawiadamiamy o śmierci Pawła Petasza - wieloletniego członka ZPAP w Gdańsku i Elblągu.
 
W dniu 17 kwietnia w godz. 16.30-17.00 będą wystawione zwłoki w nowej kaplicy krematorium na cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku. O godz. 17.00 odbędzie się kremacja.
Ceremonia pogrzebowa odbędzie się w czwartek dnia 18 kwietnia 2019 r. o godz. 13.30 w nowej kaplicy cmentarza Srebrzysko w Gdańsku. O godz. 14.00 nastąpi przeniesienie urny z prochami z kaplicy do kolumbarium (kolumbarium pod krzyżem).

Ogólnopolski Konkurs na Małą Formę Użytkową/Dekoracyjną "Włocławki - Nowa Odsłona 2019"

Galeria Sztuki Współczesnej we Włocławku zaprasza do udziału w Ogólnopolskim Konkursie na Małą Formę Użytkową/Dekoracyjną "Włocławki - Nowa Odsłona 2019".
Regulamin i karta zgłoszenia dostępna na stronie internetowej organizatora www.galeriasztuki.wloclawek.pl lub www.wloclawki.galeriasztuki.wloclawek.pl .

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z dr. hab. Piotrem Mastalerzem i dr. Maciejem Jabłońskim, autorami wystawy malarstwa i instalacji pt. „Kody codzienności” w Galerii ZPAP przy ul Piwnej w Gdańsku, 29 marca 2019 roku

1.04.2019 r.M.J. Prezentujecie, można powiedzieć, „w duecie” swoje prace, które chociaż są bardzo różne, doskonale współgrają i uzupełniają się. Skąd wziął się pomysł wspólnej wystawy?

Maciej Jabłoński. Pomysł wziął się stąd, że wspólnie pracujemy na kierunku wzornictwo na PŁ. Często rozmawiamy i doszliśmy do wniosku, że nasze prace się uzupełniają, To nie jest nasza pierwsza wspólna wystawa. W roku ubiegłym mieliśmy dwie wspólne prezentacje; w Galerii ZPAP w Łodzi i w Galerii 33 w Ostrowie Wielkopolskim.

P.M. Zauważając wiele podobnych cech w warstwie koncepcyjnej doszliśmy do wniosku, że cykl prezentacji naszych prac uzupełnia ideę dopełniającej się współpracy artystycznej. Kolejne edycje powodują nowe uwarunkowania i progres ekspozycyjny.

M.J.Jesteście nie tylko artystami, ale również nauczycielami akademickimi. Obaj pracujecie na Politechnice Łódzkiej. Waszym studentom można pozazdrościć tego, że mają z Wami do czynienia na co dzień. Na szczęście dzisiaj zawitaliście do naszej Galerii ZPAP przy ul Piwnej w Gdańsku, w pobliżu gdańskiej ASP.

Praca twórcza i praca dydaktyczna nieomal jednocześnie, w Waszym wypadku z pewnością wywołuje jakieś problemy, napięcia.

Czytaj więcej: Rozmowa Marii Jędrzejczyk z  dr. hab. Piotrem Mastalerzem i dr. Maciejem Jabłońskim, autorami...

KURATOR ZAPRASZA / KODY CODZIENNOŚCI

ZAPRASZAMY SERDECZNIE!

Sztuka z najwyższej półki zagości w gdańskiej Galerii ZPAP, przy ul Piwnej 67/68 od 29 marca 2019 r. godz. 18.oo
PIOTR MASTALERZ i MACIEJ JABŁOŃSKI,  łódzcy artyści o bogatym dorobku artystycznym i dydaktycznym zaprezentują swoje prace w naszej Galerii na wystawie pt. „Kody codzienności”.
Ich prace, nadzwyczaj inspirujące, czyste i ożywcze są jak źródlana woda. Warto jej się napić.
Zapraszamy na wernisaż - duchową ucztę w piątek, 29 marca o godz. 18.oo         
Maria Irena Jędrzejczyk / kurator

27.03.2019 r.

KODY CODZIENNOŚCI / WERNISAŻ 29.03.2019DZIEŃ SZTUKI

23.03.2019 r.


Szanowne Koleżanki i Koledzy,

Międzynarodowe Stowarzyszenie Artystów IAA/AIAP którego jako ZPAP jesteśmy członkiem, przyjęło datę 15 kwietnia jako World Art Day - Światowy Dzień Sztuki /Dzień urodzin mistrza Leonardo da Vinci 15.04.1452/. Wszystkim artystom zależy na wprowadzeniu tej inicjatywy do oficjalnego kalendarza obchodów UNESCO i upowszechnieniu tej daty na świecie. Zwracamy się z prośbą o używanie przekazanego znaku przy wszelkich działaniach artystycznych, wernisażach, spotkaniach w okolicach dnia 15 kwietnia. Wszelkie formy obchodów DNIA SZTUKI zależą od Waszych inicjatyw i pomysłów. Świętujmy i cieszmy się Dniem Sztuki! Następnie prosimy uprzejmie o przesyłanie dokumentacji zdjęciowej i krótkich informacji o wydarzeniach do Zarządu Głównego ZPAP. Całość będzie wysłana do IAA/AIAP i zamieszczona na stronach internetowych IAA .

Przesyłam również przygotowaną informację o IAA/AIAP i Legitymacjach IAA do umieszczenia w Waszych informatorach lub na stronach internetowych Okręgów.

Z poważaniem

Maria Moroz

Wiceprezydent Polskiego Narodowego Komitetu IAA/AIAP, Executive Committee IAA/AIAP World

Warszawa, 17.03.2019 r.

Czytaj więcej: DZIEŃ SZTUKI

6. Międzynarodowe Triennale Grafiki Cyfrowej – Gdynia 2019

23.03.2019 r.


organizator: Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART

współorganizator: Centrum Designu Gdynia, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny

W konkursie mogą wziąć udział wyłącznie artyści profesjonalni, absolwenci uczelni artystycznych (z wyłączeniem licencjatu) oraz członkowie ZPAP. Do konkursu można zgłosić jedną lub dwie, wcześniej nienagrodzone prace, będące własnością autora i powstałe po październiku 2017 roku.

Format grafik na dłuższym boku winien być nie mniejszy niż 70 cm, nie przekraczając 150 cm. Dopuszczalne są techniki łączone (obróbka cyfrowa powinna mieć charakter dominujący).

W pierwszym etapie konkursu, na podstawie plików nadesłanych na nośnikach cyfrowych (płyta CD) w wersji poglądowej 72 DPI i w wielkości do 1500 pix na dłuższym boku, w formacie JPG (kolor RGB)  – jury wyłoni prace, które zostaną zakwalifikowane do finałowej prezentacji.

Artyści proszeni są o dokonanie opłaty przeznaczonej na cele organizacyjne na konto organizatora:

Czytaj więcej: 6. Międzynarodowe Triennale Grafiki Cyfrowej – Gdynia 2019 

KONKURS CHESPA PACKAGING DESIGN / V EDYCJA

15.03.2019 r.


Firma Chespa ogłosiła konkurs na projekty opakowań. W kategorii "Na co dzień" tematem tegorocznej edycji konkursu jest projekt opakowania na słoik miodu, czerpak do miodu oraz cztery saszetki z herbatą dla firrmy Chespa. W kategorii "Na specjalne okazje" tematem tegorocznej edycji konkursu jest projekt opakowania na butelkę wina dla Piwnic Półtorak Wine & Spirits w trzech wersjach. Termin składania prac mija 20.04.2019 r.

Czytaj więcej: KONKURS CHESPA PACKAGING DESIGN / V EDYCJA

MACIEJ JABŁOŃSKI, PIOTR MASTALERZ / KODY CODZIENNOŚCI

11.03.2019 r., 15.03.2019 r.29 marca 2019 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 o godz. 18.00 rozpocznie się ekspozycja instalacji artystycznej oraz malarstwa.

Wystawa „KODY CODZIENNOŚCI” to prezentacja twórczości dwóch łódzkich artystów — Piotra Mastalerza i Macieja Jabłońskiego. Twórcy poruszają się po gruncie wypracowanych przez siebie systemów wypowiedzi artystycznej, a ich zainteresowania zawierają się między malarstwem a obiektami przestrzennymi. Wyrażając się odmiennym, dla każdego z nich językiem artystycznej narracji, zauważają pewne elementy wspólne, istniejące w sferze koncepcyjnej i duchowej. Czynniki te stanowiące ważki powód ich artystycznych zmagań są na tyle istotne, że owocują kolejną wspólną wystawą opartą na specyficznym dialogu dwóch wartości i postaw.

Czytaj więcej: MACIEJ JABŁOŃSKI, PIOTR MASTALERZ / KODY CODZIENNOŚCI

ZAWIADOMIENIE / ZWYCZAJNE WALNE ZEBRANIE CZŁONKÓW OKRĘGU GDAŃSKIEGO ZPAP - KONTYNUACJA

Informujemy, że obrady Zwyczajnego Walnego Zebrania Członków Okręgu  Gdańskiego zostaną wznowione w dniu 30 marca 2019 r. (sobota) o godz. 15.30 w siedzibie Miejskiego Instytutu Kultury przy ul. Długi Targ  39/40 w Gdańsku.

Regulamin Zwyczajnych Walnych Zebrań Członków Okręgu ZPAP znajduje się do wglądu  w siedzibie ZPAP oraz na stronie  www.zpap.org.pl. Uprawnionymi do głosowania  są wyłącznie rzeczywiści członkowie Okręgu obecni na Zebraniu, podpisani na liście obecności. Zaleganie przez członka Okręgu z opłatą składek członkowskich za okres przekraczający 12 miesięcy skutkuje automatycznym zawieszeniem w prawach członka ZPAP co w konsekwencji zakazuje między innymi czynnego i biernego prawa wyborczego do wszystkich władz ZPAP zgodnie   z przepisami § 12 ust. 2 Statutu. Zawieszenie ustaje z chwilą zapłaty zaległych składek.

Związek Polskich Artystów Plastyków

Okręg Gdański

WYSTAWA MALARSTWA ANDRZEJA KRZEMIŃSKIEGO

9.03.2019 r.


Od 26 marca do 25 kwietnia 2019 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 prezentowana będzie twórczość Andrzeja Krzemińskiego. Dominantą kompozycji malarskich Andrzeja Krzemińskiego jest estetyka inżynierskiej kreacji, swoisty pejzaż współczesności w matissowskiej kolorystyce. Jego prace charakteryzują plastyczne rozważania nad relacją między architekturą a malarstwem, badania powiązań pomiędzy kolorem a bryłą w przestrzeni codzienności, autorska wizja rzeczywistości. Wystawa zapowiada się obiecująco. Wernisaż odbędzie się 25 marca 2019 r. o godz. 18.00. Gorąco zapraszamy.

Czytaj więcej: WYSTAWA MALARSTWA ANDRZEJA KRZEMIŃSKIEGO

Artyści Gdańskiego Okręgu ZPAP – malarstwo, grafika, ceramika

4.03.2019 r.


Marzec w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 rozpoczął się wernisażem wystawy pt. "Zabytki – ślady świetności". Oficjalnego otwarcia wystawy dokonali prezes Ryszard Kowalewski oraz kurator galerii Maria Jędrzejczyk. Wystawa pokazuje prace Aleksandry Baliszewskiej-Walickiej, Magdaleny Heyda-Usarewicz, Marii Ireny Jędrzejczyk, Janiny Karczewskiej-Koniecznej, Barbary Konarskiej, Ryszarda Kowalewskiego, Lidii Małyszko-Ramik, Jana Masy, Alojzego Osady, Janusza Ploty, Tadeusza Ramika, Heleny Sadłek, Wawrzyńca Sampa, Jarosława Sianki, Andrzeja Sochy, Darii Sołtan-Krzyżyńskiej, Rity Staszulonok, Teresy Suplickiej, Janusza Tartyłło, Czesława Tumielewicza, Dominika Włodarka, Katarzyny Wolskiej, Moniki Zawierowskiej-Łozińskiej.

Czytaj więcej: Artyści Gdańskiego Okręgu ZPAP – malarstwo, grafika, ceramika

Benedykt Kroplewski — malarstwo, grafika, rysunek

22.02.2019 r.


18 lutego 2019 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 odbył się wernisaż wystawy twórczości Benedykta Kroplewskiego. Oficjalnego otwarcia dokonał prezes Ryszard Kowalewski. Kurator Grażyna Tomaszewska-Sobko przedstawiła sylwetkę twórczą Benedykta Kroplewskiego. Gdański publicysta Stanisław Seyfried przybliżył ważne aspekty twórczości Benedykta Kroplewskiego.

Czytaj więcej: Benedykt Kroplewski — malarstwo, grafika, rysunek

UWAGA

Dnia 25.02.2019 r. w poniedziałek biuro i galeria ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 będą nieczynne.

Zapraszamy od 26.02,2019 r.

STYPENDIA MIASTA GDAŃSKA / STYPENDIUM KULTURALNE ORAZ STYPENDIUM KULTURALNE "FUNDUSZ MOBILNOŚCI"

21.02.2019 r.

28 lutego mija pierwszy w tym roku termin na złożenie wniosku o przyznanie Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska. Stypendium przyznaje się osobom fizycznym zajmującym się twórczością artystyczną oraz upowszechnianiem kultury na realizację przedsięwzięć artystycznych. Przez przedsięwzięcia artystyczne rozumie się m.in. prace twórcze zmierzające do powstania dzieła, wykonania, wydania utworu, zorganizowania kursu czy wydarzenia kulturalnego. Stypendium nie obejmuje dofinansowania kosztów podróży, przejazdu, ponoszenia opłat administracyjnych, zakupu środków trwałych i innych. Stypendium przyznawane jest trzy razy w roku.

Czytaj więcej: STYPENDIA MIASTA GDAŃSKA / STYPENDIUM KULTURALNE ORAZ STYPENDIUM KULTURALNE "FUNDUSZ MOBILNOŚCI"

Benedykt Kroplewski, malarstwo, rysunek. Galeria ZPAP Okręgu Gdańskiego, ul. Mariacka 46/47, 18.02.2019 – 20.03.2019

18.02.2019 r.


Grażyna Tomaszewska-Sobko: Zazwyczaj na początku rozmowy pytam o rodzaje inspiracji jakie towarzyszą artyście. Jeżeli chodzi o nastrój, Twoje prace kojarzą mi się z obrazami Henryka Wańka, ale bez tej ezoterycznej emanacji. W Twoich pracach również dominuje pewien metafizyczny spokój, mimo że są przepełnione ruchem, co też stanowi swoisty paradoks.

Benedykt Kroplewski: Z Henrykiem Wańkiem znamy się bardzo dobrze. Byliśmy „w grupie 6-ciu”, która powstała w Berlinie Zachodnim. Jej inspiratorką była Helena Bohle-Szacki. Do grupy należał jak już wspomniałem Henryk Waniek, z Litwy Dubauskas i Antonas Obcauskas, a także profesor Janusz Debis i ja. Wystawialiśmy wspólnie np. przy Teatrze Szajny, stąd być może te inspiracje. Może podobna jest ta malarska strona, niż to co opowiadam. Gros moich prac to prace plenerowe. Jeżdżę na 8-10 plenerów rocznie. Nie tylko w Polsce, ale i Armenii, Grecji itd.

G.T.-S.: No właśnie, patrząc na Twoje obrazy próbowałam je jakoś przyporządkować krajobrazowo, ale poza Żuławami nie udało mi się to.

Czytaj więcej: Benedykt Kroplewski, malarstwo, rysunek. Galeria ZPAP Okręgu Gdańskiego, ul. Mariacka 46/47,...

ZWYCZAJNE WALNE ZEBRANIE CZŁONKÓW OKRĘGU GDAŃSKIEGO ZPAP

Z a w i a d o m i e n i e

Zarząd Okręgu Gdańskiego ZPAP ze względu na okres ferii zimowych w województwie pomorskim w okresie od 11 do 23 lutego br., podejmuje decyzję o zwołaniu Zwyczajnego Walnego Zebrania Członków Okręgu Gdańskiego ZPAP w dniu 2 marca 2019 roku o godz. 17.00 I termin, o godz. 17.30 II termin w sali konferencyjnej Muzeum Archeologicznego w Gdańsku przy ul. Mariackiej 25/26.

Rejestracja i wydawanie mandatów od godz.16.30 do godz. 17.00.

Porządek obrad:

Czytaj więcej: ZWYCZAJNE WALNE ZEBRANIE CZŁONKÓW OKRĘGU GDAŃSKIEGO ZPAP

BENEDYKT KROPLEWSKI / ...OD IKARA DO DON KICHOTA

13.02.2019 r.


18 lutego 2019 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 rozpocznie się wystawa twórczości Benedykta Kroplewskiego. Będzie to z pewnością interesująca ekspozycja. Autor odkrywa ważne aspekty przygotowywanej wystawy:

Czytaj więcej: BENEDYKT KROPLEWSKI /...OD IKARA DO DON KICHOTA

PAMIĄTKA WARMII I MAZUR / KONKURS

10.02.2019 r.

Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego ogłosił kolejną edycję konkursu „Pamiątka regionu Warmii i Mazur”. Celem konkursu jest pozyskanie regionalnej pamiątki, która kojarzy się z Warmią i Mazurami, symbolizuje jej kulturę, tradycje regionalne i zwyczaje. Prace konkursowe w zakresie rzeźby i płaskorzeźby, grafiki, plecionkarstwa, kowalstwa artystycznego, rękodzieła artystycznego należy nadsyłać wraz z kartą zgłoszenia do dnia 30 czerwca 2019 r.

Regulamin konkursu przewiduje nagrody pieniężne w wysokości:

Czytaj więcej: PAMIĄTKA WARMII I MAZUR / KONKURS

Leonard Franciszek Berendt – malarstwo, rzeźba, instalacja, fotografia

8.02.2019 r.


1 lutego 2019 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 rozpoczęła się ekspozycja prac Leonarda Franciszka Berendta. Oficjalne otwarcie odbyło się z udziałem artysty, kurator galerii Marii Jędrzejczyk, prezesa Ryszarda Kowalewskiego oraz licznie zgromadzonych gości. Wernisaż uświetnił koncert jazzowy. Dzięki pełnym koloru, energii artystycznej kompozycjom malarskim, przestrzennym i fotograficznym oraz charyzmie Leonarda Franciszka Berendta wieczór upłynął w barwnej i emocjonującej atmosferze.

Czytaj więcej: Leonard Franciszek Berendt – malarstwo, rzeźba, instalacja, fotografia

WYSTAWA W GALERII ZPAP / ZABYTKI – ŚLADY ŚWIETNOŚCI

5.02.1019 r.


Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy

Serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w zbiorowej wystawie malarstwa, grafiki i rzeźby w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 w dniach 1 marca – 22 marca 2019 r. pt. „ZABYTKI – ŚLADY ŚWIETNOŚCI”

Można dostarczyć po jednej, gotowej do zawieszenia, pracy. O udziale decyduje kolejność zgłoszeń.

Regulamin wystawy;

Czytaj więcej: WYSTAWA W GALERII ZPAP / ZABYTKI – ŚLADY ŚWIETNOŚCI

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z Leonardem Franciszkiem Berendtem, autorem wystawy „a w żyłach kolor” (1 – 21 luty 2019) w Galerii ZPAP przy ul. Piwnej w Gdańsku - czyli spotkanie z wrażliwością, wyobraźnią i witalnością.

5.02.2019 r.


 M.J. Wydajesz się być Wulkanem Energii i Pasji. Energię widać u Ciebie nie tylko w sposobie bycia, zachowania, ale przede wszystkim w twórczych dokonaniach; w rozmachu z jakim malujesz, rzeźbisz, budujesz instalacje.

Czytaj więcej: Rozmowa Marii Jędrzejczyk z Leonardem Franciszkiem Berendtem, autorem wystawy „a w żyłach kolor”...

BENEDYKT KROPLEWSKI / PEJZAŻE

26.01.2019 r.


 W lutym br. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 rozpocznie się wystawa twórczości Benedykta Kroplewskiego. Benedykt Kroplewski jest twórcą oryginalnych i niezwykle interesujących kompozycji malarskich. Jego prace epatują mistrzostwem, swobodą malarskiego warsztatu. Oddychają niepohamowaną wyobraźnią twórczą, fascynują złożonością kompozycji i wielością znaczeń.

Czytaj więcej: BENEDYKT KROPLEWSKI / PEJZAŻE

LEONARD FRANCISZEK BERENDT / A W ŻYŁACH KOLOR...

26.01.2019 r.


1 lutego 2019 roku o godz. 18.00 w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 rozpocznie się prezentacja twórczości Leonarda Franciszka Berendta. Wystawa pt. „A w żyłach kolor...” będzie porywającą prezentacją autorskich kompozycji szeregu dziedzin sztuki – malarstwa, rzeźby, instalacji i fotografii. Taka rozpiętość zainteresowań twórczych jest domeną Leonarda Franciszka Berendta. Zapowiada się ciekawe wydarzenie artystyczne. Serdecznie zapraszamy.

Czytaj więcej: LEONARD FRANCISZEK BERENDT / A W ŻYŁACH KOLOR...

Bogusław Górecki — malarstwo, rysunek, grafika

26.01.2019 r.


Pierwszy w 2019 roku wieczór wernisażowy w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 odbył się 21 stycznia 2019 r. Uroczyście otwarto wystawę twórczości Bogusława Góreckiego. Prezes Ryszard Kowalewski w oficjalnym wystąpieniu powitał gości galerii, kurator Grażyna Tomaszewska-Sobko przedstawiła zgromadzonym główne koncepcje eksponowanej twórczości, a także przybliżyła sylwetkę artystyczną autora wystawy. Gdański publicysta Stanisław Seyfried poproszony o wypowiedź w charyzmatycznym wystąpieniu o twórczości Bogusława Góreckiego podkreślił odniesienia malarskie do kreacji artystów szkoły wileńskiej m.in. Bronisława Jamontta i Stanisława Borysowskiego, a także znakomitą siłę wyrażania artystycznego w grafice i rysunku, wyróżniając dzieła o tematyce marynistycznej. Autor z wyraźnym poruszeniem podziękował za wszystkie słowa uznania i z charakterystyczną dla siebie błyskotliwością i humorem zaprosił gości do kontemplacji. Wieczór upłynął w artystycznej atmosferze.

Czytaj więcej: Bogusław Górecki — malarstwo, rysunek, grafika

KONKURS / PLAKAT UPAMIĘTNIAJĄCY 75. ROCZNICĘ LIKWIDACJI "ZIGEUNERLAGER"

20.01.2019 r.


Stowarzyszenie Romów w Polsce organizuje międzynarodowy konkurs na plakat 75. rocznicy likwidacji „Zigeunerlager” — obozu romskiego w KL Auschwitz-Birkenau 2 sierpnia 1944 roku.

Plakat ma upamiętniać 75. rocznicę likwidacji Zigeunerlager — obozu romskiego w KL Auschiwtz Birkenau. Projekty należy przesyłać w wersji elektronicznej na płycie CD/DVD lub na innym nośniku zgodnie z wytycznymi regulaminowymi w nieprzekraczalnym terminie do dnia 1 maja 2019 r.

Czytaj więcej: KONKURS / PLAKAT UPAMIĘTNIAJĄCY 75. ROCZNICĘ LIKWIDACJI "ZIGEUNERLAGER"

WERNISAŻ WYSTAWY MALARSTWA BOGUSŁAWA GÓRECKIEGO

został przeniesiony na dzień 21 stycznia 2019 r., godz. 18.00. Serdecznie zapraszamy do galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47.


PREZYDENT MIASTA GDAŃSKA PAWEŁ ADAMOWICZ (1965-2019)

15.01.2019 r.

Trudno pogodzić się z odejściem prezydenta Pawła Adamowicza, zrozumieć nie sposób. Tak niedawno czytaliśmy słowa prezydenckiego podziękowania dla artystów Gdańskiego Okręgu ZPAP przy okazji otwarcia środowiskowej wystawy "Wolność w sztuce - 3 pokolenia", pamiętamy jak bardzo wspierał nas Prezydent w akcie powołania Nagrody im.Kazimierza Ostrowskiego, nie zapomnimy prezydenckiej życzliwości dla artystycznego działania. Dziękujemy Prezydencie. Będziemy pamiętać.

Rodzinie Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza składamy głębokie wyrazy współczucia.Bogusław Górecki „Sztuka pozostała”, malarstwo, rysunek, grafika, sześćdziesięciolecie pracy twórczej, Galeria ZPAP Okręgu Gdańskiego 14.01.2019-13.02.2019

 15.01.2019 r.


Grażyna Tomaszewska-Sobko – Studiował Pan w Toruniu na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Katedrze Rysunku. Były to lata ’50, a więc w powszechnym mniemaniu lata szczególne i niezbyt wesołe.

Bogusław Górecki – Dla mnie były to najwspanialsze lata. Człowiek był młody. Poznałem żonę, poznałem Toruń. Teraz młodzież myśli, że była to tylko ponura noc komunizmu.

G.T.S. – Chyba jednak była…

B.G. – Nie. Rozwijał się teatr, sztuki plastyczne. Literatura z tego okresu zostawiła najpiękniejszą spuściznę. Nie było tak źle, zawsze jest, czy było inaczej niż się niektórym wydaje. Nie można lat od 1948 do 1989 wykreślić zupełnie z historii Polski. W roku 1945 w Polsce było morze ruin i zgliszczy, a jedna trzecia obywateli była niepiśmienna. Trzeba było odbudowywać miasta i nauczyć analfabetów pisać. Jeżeli chodzi o politykę, to była wojna między komunistami i ich przeciwnikami i jak na każdej wojnie były ofiary. Czasem naiwna młodzież wierzyła w te socjalistyczne hasła. Każda rewolucja na początku wydaje się wspaniała.

G.T.S. – A potem zjada własne dzieci. Ale trochę odeszliśmy od Pańskich studiów. Jak Pan na nie trafił?

Czytaj więcej: Bogusław Górecki „Sztuka pozostała”, malarstwo, rysunek, grafika, sześćdziesięciolecie pracy...

WERNISAŻ ODWOŁANY

14 stycznia 2019 r. o godz. 18.00 miało odbyć się uroczyste otwarcie wystawy twórczości Bogusława Góreckiego. Wernisaż został ODWOŁANY, a jego termin przeniesiony na dzień 21.01.2019 r.,godz. 18.00.


ŁĄCZYMY SIĘ W SMUTKU PO STRACIE PREZYDENTA MIASTA GDAŃSKA PAWŁA ADAMOWICZA

Andrzej Wróblewski — fotografia

12.01.2019 r.


Nowy rok wystawienniczy w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 zainaugurowała wystawa fotografii Andrzeja Wróblewskiego pt. Prawda. Oficjalne otwarcie ekspozycji odbyło się 9 stycznia 2019 r. Autora i gości wernisażowych powitał prezes Ryszard Kowalewski. Kurator galerii Maria Jędrzejczyk przedstawiła sylwetkę twórczą Andrzeja Wróblewskiego. Autor opowiedział o złożoności i możliwościach techniki gumy chromianowej. Erazm Wojciech Felcyn mówił o prawdzie z perspektywy aksjomatyki i zaznaczył wagę decyzji w procesie twórczym, zwracając uwagę na szczególnie trafny dobór techniki i estetyki do artystycznego wyrazu w fotografiach Andrzeja Wróblewskiego. Spotkanie wernisażowe było ekscytującym wydarzeniem.

Czytaj więcej: Andrzej Wróblewski — fotografia

BOGUSŁAW GÓRECKI / SZTUKA POZOSTAŁA

 3.01.2019 r.


14 stycznia 2019 roku rozpocznie się wystawa twórczości Bogusława Góreckiego. Będzie to pierwsza w nowym roku ekspozycja w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47, inaugurująca cykl wystaw w 2019 roku. Rok wystawienniczy zacznie się wyraźnym wydarzeniem artystycznym. „Sztuka pozostała” to wieloznaczeniowy tytuł wystawy, który wprowadza w aurę najwyższych standardów malarstwa, rysunku i grafiki.

Czytaj więcej: BOGUSŁAW GÓRECKI / SZTUKA POZOSTAŁA

SPOTKANIE NOWOROCZNE SENIORÓW GDAŃSKIEGO OKRĘGU ZPAP / ZAPROSZENIE

2.01.2019 r.

Szanowna Koleżanko i Szanowny Kolego,

Zarząd Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków serdecznie zaprasza Koleżankę/Kolegę na Spotkanie Noworoczne Seniorów ZPAP, które odbędzie się 16 stycznia 2019 roku o godzinie 16.00 w Klubie Spatif w Sopocie przy ulicy Bohaterów Monte Cassino 54.

Na spotkaniu podzielimy się Opłatkiem i złożymy życzenia noworoczne. Jesteśmy przekonani, że frekwencja i atmosfera będą równie wspaniałe jak w latach ubiegłych.

Konieczne jest potwierdzenie obecności, o co bardzo prosimy, do dnia 14 stycznia 2019 r. telefonicznie pod nr 58 301 69 14 lub 505 487 310 w godzinach od 11.00 do 17.00.

Serdecznie zapraszamy

Zarząd Okręgu Gdańskiego ZPAP

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z artystą fotografikiem, Andrzejem Wróblewskim, autorem wystawy prac fotograficznych w Galerii ZPAP pt. „PRAWDA” w dniach 9 – 30 stycznia 2019 roku

30.12.2018 r.


M.J. Dlaczego „Prawda”? Skąd wziął się pomysł, żeby nadać taki właśnie, odważny - trzeba przyznać, tytuł tej wystawie? Czy ma on związek z techniką gumy chromianowej stosowanej przez Pana w pracy?

A.W. Prawda jest fundamentem wolności człowieka. Tytuł wystawy powstał kiedy wszystkie prace były gotowe. PRAWDA! Guma chromianowa, nazywana fotografią szlachetną, jest starą techniką historyczną. Technika gumowa kryje w sobie niezmierzone bogactwo możliwości, daje nieograniczone horyzonty wolności w kreacji obrazu.

M.J. Przyjaciele, którzy dobrze Pana znają, mówią, że z pasją oddaje się Pan dążeniu do PERFEKCJI i PIĘKNA. Jak się okazuje,do tego dochodzi jeszcze PRAWDA...

Czytaj więcej: Rozmowa Marii Jędrzejczyk z artystą fotografikiem, Andrzejem Wróblewskim, autorem wystawy prac...

BARBARA GRUSZKA, ANDRZEJ SOCHA W GRUPIE FINALISTÓW VIII TRIENNALE Z MARTWĄ NATURĄ W SIERADZU

30.12.2018 r.Kompozycje malarskie Barbary Gruszki oraz Andrzeja Sochy można oglądać na wystawie pokonkursowej VIII TRIENNALE Z MARTWĄ NATURĄ w Sieradzu. Sieradzkie BWA ekspozycję triennale udostępnia odbiorcom do 25.01.2019 r. Gorąco zachęcamy do odwiedzin wystawy. Prace Barbary Gruszki i Andrzeja Sochy to oryginalne dzieła, wystawa proponuje najbardziej interesujące treści malarskie wokół motywu vanitas, milczącego życia, symbolu, codzienności...

JANUSZ PLOTA / SZTUKA PRZESTRZENNA W EGIPCIE

30.12.2018 r.


Na przełomie października i listopada 2018 roku w Egipcie odbył się międzynarodowy projekt artystyczny, w którym wzięło udział 75 twórców z całego świata. Wśród nich był Janusz Plota. Sympozjum artystyczne odbywało się w pobliżu Szarm el-Szejk w Egipcie. Shosha Aboul Kheir z Shosha Kamal Design Studio w Kairze stworzyła koncepcję Reviving Humanity Memorial. Projekt to artystyczny dar dla ofiar terroryzmu i na mocy zarządzenia prezydenta Egiptu, Abdela Fattaha el-Sisi, stał się fundamentem pomocy ofiarom terroryzmu.Tegoroczna wystawa została zatytułowana "Odradzająca się ludzkość". Artyści zostali poproszeni o stworzenie dzieł inspirowanych ludzkim sercem, każdy we własnym stylu i preferowanym medium. Serce zostało wybrane jako symbol miłości, życzliwości, jedności, człowieczeństwa. Specjalnie dla projektu 2018 u podnóża gór Echo Temple zostało zbudowane studio twórcze, w którym zaproszeni artyści tworzyli rzeźby inspirowane sercem. Czerwony, rzadki marmur to materiał użyty do realizacji rzeźby Janusza Ploty. Projekt będzie kontynuowany w roku 2019 gdzie artyści reprezentujący pozostałe sto krajów przyjedzie do Egiptu by stworzyć swoje dzieła, uzupełniając czekające marmurowe kolumny w przestrzennym muzeum rzeźby serca. Niezwykły projekt, piękna idea, niezmierzona siła sztuki, wyrazista kompozycja Janusza Ploty.

Autorska relacja Janusza Ploty z artystycznego pobytu w Egipcie:

Czytaj więcej: JANUSZ PLOTA / SZTUKA PRZESTRZENNA W EGIPCIE

WYSTAWA FOTOGRAFII ANDRZEJA WRÓBLEWSKIEGO

28-29.12.2018 r.9 stycznia 2019 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 rozpocznie się wystawa fotografii autorstwa Andrzeja Wróblewskiego. Kilkadziesiąt kompozycji fotograficznych stworzonych w technice gumy chromianowej złoży się na ekspozycję zatytułowaną „Prawda”. Od strony kuratorskiej wystawę przygotował Erazm W. Felcyn, również artysta fotograf, który w skondensowanym résumé ujął główne aspekty wystawy:

Czytaj więcej: WYSTAWA FOTOGRAFII ANDRZEJA WRÓBLEWSKIEGO

Potrety w galerii ZPAP w Gdańsku

28-29.12.2018 r.


15 grudnia br. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbył się wernisaż zbiorowej wystawy portretów. Wystawę oficjalnie otworzył prezes Ryszard Kowalewski, o idei ekspozycji opowiedziała kurator Maria Jędrzejczyk. Wieczór upłynął w artystycznej atmosferze wśród dzieł o wyjątkowej energii.

Fotorelacja z wernisażu

Czytaj więcej: Potrety w galerii ZPAP w Gdańsku

DANKA JARZYŃSKA — RZEŹBA / RECENZJA RAFAŁA RADWAŃSKIEGO

17.12.2018 r.

Recenzja wystawy Danki Jarzyńskiej "BALANSE"

 Galeria ZPAP Gdańsk ul Mariacka 46/47


Twórczość Danki Jarzyńskiej to manifestacja myślenia o człowieku, efekt refleksji nad toksyczną stroną współczesności.  Można odnieść wrażenie, że każda kolejna realizacja tej trójmiejskiej rzeźbiarki stanowi fragment niekończącej się opowieści o poszukiwaniu harmonii w świecie pełnym zewnętrznej presji i wymuszonych przez  rzeczywistość kompromisów. Wymiernym efektem tych często gorzkich diagnoz są prace niejednoznaczne w swojej wymowie, zachęcające odbiorców do rozmaitych interpretacji. Słowa Jean- Francoisa Lyotarda o "eksploracji niewypowiedzianego i niewidzialnego" do pewnego stopnia sygnalizują także kierunek twórczych poszukiwań gdańskiej artystki. Danka Jarzyńska odnalazła osobisty, autonomiczny obszar  w sztuce. Jej plastyczna aktywność stanowi pochodną wewnętrznej konieczności. W epoce hałaśliwej promocji działań efemerycznych i publicystycznych komunikatów, rozmaitych instalacji i ready mades, artystka pozostaje wierna   poszukiwaniom w obrębie tradycyjnego rzeźbiarskiego materiału. Fascynacja szlachetnymi środkami plastycznymi owocuje realizacjami w brązie, granicie, marmurze, drewnie a także w ceramice. Wybór tworzywa dającego poczucie niezniszczalności współgra z uniwersalną wymową zaprezentowanych w gdańskiej galerii ZPAP prac.

Czytaj więcej: DANKA JARZYŃSKA — RZEŹBA / RECENZJA RAFAŁA RADWAŃSKIEGO

WYSTAWA PORTRETÓW W GALERII ZPAP

4-5.12.2018 r.


W Galerii ZPAP przy ul Piwnej 67/68 w Gdańsku, w dniu 15 grudnia 2018 o godz, 18.00 br. nastąpi otwarcie zbiorowej wystawy „Portrety” - prac malarskich, rysunków, grafik i rzeźb.

Wystawa będzie prezentacją i przeglądem prac środowiska artystów stowarzyszonych w gdańskim Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków, których tematem jest portret. Niestety, za względu na ograniczoną ilość miejsca w Galerii nie wszyscy chętni do udziału w wystawie, mogli znaleźć dla siebie miejsce. Decydowała kolejność zgłoszeń. Portret, jako temat pojawia się na wystawach (zdominowanych najczęściej przez sztukę abstrakcyjną, odwiedzanych głównie przez osoby zainteresowane bezpośrednio), pojawia się w ostatnich latach, niezbyt często.

Czytaj więcej: WYSTAWA PORTRETÓW W GALERII ZPAP

KONKURS NA ZNAK GRAFICZNY DLA MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ W GDAŃSKU


Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ogłosiło konkurs na stworzenie znaku graficznego nawiązującego tematycznie do obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, który będzie wykorzystywany jako promocyjny znak identyfikacyjny zadań realizowanych w ramach opracowanego programu Obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Termin składania prac mija 15 grudnia 2018 r.

Szczegóły pod adresem:

Czytaj więcej: KONKURS NA ZNAK GRAFICZNY DLA MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ W GDAŃSKU

UWAGA : „PORTRETY”

2.12.2018 r.

W związku wystawą „Portrety” , zorganizowaną dla członków ZPAP/ Okręg Gdańsk proszę uczestników tej wystawy o dostarczenie zgłoszonych do wystawy prac,

do Galerii ZPAP przy ul Piwnej 67/68 w Gdańsku w dniu 13 grudnia, w godz. 11.00 – 16.00.

Proszę o dostarczenie prac przygotowanych do zawieszenia (obrazy bez zawieszek nie będą mogły być eksponowane).

Proszę również o dostarczenie, wraz ze swoim dziełem, informacji o autorze i ewentualnie podanie kontaktu   na formacie A4 – na wypadek zainteresowania zamówieniami. Informacje te będą udostępnione zwiedzającym.  

Wernisaż wystawy „Portrety”, odbędzie się 15 grudnia 2018 roku o godz.18.00

Konieczny jest terminowy odbiór prac w dniu 5 stycznia 2019 roku w godz. 11.oo – 16.oo

W Galerii ZPAP na Piwnej, objętej ustalonym przez Zarząd regulaminem nie ma miejsca na ich przechowywanie - z uwagi na następne, oczekujące w kolejce wystawy.

WYSTAWA JEST OBJĘTA PATRONATEM TVP 3

Zapraszam serdecznie i pozdrawiam,

Maria Irena Jędrzejczyk/kurator

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z Adamem Papke

2.12.2018 r.


Adam Papke, znany polski akwarelista swoją edukację zawdzięcza Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy, a następnie Uniwersytetowi im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, w pracowni malarstwa prof. Mieczysława Wiśniewskiego, gdzie uzyskał dyplom w roku 1993. Adam Papke jest artystą plastykiem w trzecim pokoleniu i to zarówno po mieczu jak i po kądzieli. Jego Ojciec Zbigniew Papke, jest również znanym, profesjonalnym malarzem. Mama Jolanta, absolwentka Liceum Plastycznego, również, w miarę możliwości, zajmowała się twórczością plastyczną. Adam Papke zapytany, czy uprawia również inne techniki, poza akwarelą, odpowiedział: Owszem, zdarza się, ale poświęciłem się akwareli.

M.J. Co spowodowało, że zdecydowałaś się na to poświęcenie?

Czytaj więcej: Rozmowa Marii Jędrzejczyk z Adamem Papke

Złote Odznaki ZPAP

30.11.2018 r.


24.11.2018 r. Prezes Gdańskiego Okręgu ZPAP Ryszard Kowalewski uroczyście wręczył Januszowi Plocie oraz Andrzejowi Sosze Złote Odznaki Związku Polskich Artystów Plastyków, nadane artystom decyzją Kapituły na wniosek Zarządu Okręgu. Listę członków ZPAP, którym przyznana została w tej kadencji Złota Odznaka ZPAP odczytano na Walnym Zjeździe Delegatów ZPAP.

Czytaj więcej: Złote Odznaki ZPAP

Adam Papke — akwarela

30.11.2018 r.


24 listopada 2018 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbył się wernisaż wystawy akwareli Adama Papki. Wystawę zatytułowaną Autonomia akwareli oficjalnie otworzył prezes Ryszard Kowalewski serdecznym powitaniem i przedstawieniem sylwetki twórczej autora wystawy. Kurator Maria Jędrzejczyk przybliżyła uczestnikom wernisażu treści malarskie wystawy. Autor opowiedział o swoich inspiracjach i pasjach twórczych zachęcając gości do kontemplacji.

Czytaj więcej: Adam Papke — akwarela

STYPENDIA DLA TWÓRCÓW KULTURY Z BUDŻETU WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO W ROKU 2019

Zarząd Województwa Pomorskiego ogłosił konkurs o przyznanie stypendiów dla twórców kultury z budżetu Województwa Pomorskiego w roku 2019. Wnioski można składać do 30 listopada 2018 
  1. Stypendium przyznaje się na dokonanie określonego przedsięwzięcia o charakterze artystycznym w roku 2019.
  2. O stypendia mogą ubiegać się wyłącznie osoby fizyczne. Stypendium może być tylko indywidualne.

Czytaj więcej: STYPENDIA DLA TWÓRCÓW KULTURY Z BUDŻETU WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO W ROKU 2019

CZESŁAW TUMIELEWICZ / ZAPROSZENIE


STEFAN STANKIEWICZ / ZAPROSZENIEMARIA JĘDRZEJCZYK / FEEL HARMONY

 19.11.2018 r.


Wystawa "Feel Harmony", otwarta na Ołowiance, w Filharmonii Bałtyckiej w dniu 9 listopada br., trwa!
Tytuł „Feel Harmony” nawiązuje do etymologii słowa „FILHARMONIA” - CZUJ HARMONIĘ!
Została ona zainaugurowana pokazem performance - uznaną, nowoczesną forma przekazu, jeśli chodzi o sztukę wizualną.

Czytaj więcej: MARIA JĘDRZEJCZYK / FEEL HARMONY

WOLNOŚĆ W SZTUCE — 3 POKOLENIA / ZAMKNIĘCIE WYSTAWY

Termin odbioru prac z wystawy "Wolność w sztuce - 3 pokolenia" został ustalony na dni 22.11.2018, 23.11.2018 r. w godz. 11.00-17.00.

Prace wydawane będą osobiście przez prezesa Ryszarda Kowalewskiego oraz sekretarz Alicję Bach w pomieszczeniu pomiędzy sklepami Diverse Man a Lee Cooper na poziomie +1 Forum Gdańsk.

ADAM PAPKE / AUTONOMIA AKWARELI

19.11.2018 r.


Akwarela

Trudna, kapryśna, błędów mych łasa

Biegnę, by ją dogonić, a może tylko

Trzymać się jej blisko.

                                     Adam Papke

Adam Papke jest autorem wyjątkowych przedstawień malarskich w technice akwareli. Znakomitych pod względem warsztatu, pełnych emocji, artystycznej pasji co doskonale ilustruje przytoczony wyżej utwór "Akwarela". Już w sobotę 24 listopada 2018 r. o godz. 18.00 rozpocznie się wystawa twórczości Adama Papki w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68. Serdecznie zapraszamy.

Czytaj więcej: ADAM PAPKE / AUTONOMIA AKWARELI

Andrzej Socha / Gdańsk, złote wrota Rzeczypospolitej — malarstwo

19.11.2018 r.


15 listopada 2018 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 rozpoczęła się wystawa twórczości Andrzeja Sochy pt. Gdańsk — złote wrota Rzeczypospolitej. Ekspozycję oficjalnie otworzył prezes Ryszard Kowalewski, ideę wystawy przybliżyła kurator galerii Maria Jędrzejczyk. Autor wyraził wdzięczność gościom wernisażowym za przybycie, podziękował również gospodarzom prezesowi i kurator za kreatywną współpracę.

Czytaj więcej: Andrzej Socha / Gdańsk, złote wrota Rzeczypospolitej — malarstwo

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z Andrzejem Sochą, z okazji wystawy „GDAŃSK – ZŁOTE WROTA RZECZYPOSPOLITEJ”

19.11.2018 r.


Andrzej Socha, gdański artysta plastyk, prezentuje  obecnie swoje najnowsze prace w Galerii ZPAP na ulicy Piwnej w Gdańsku. Andrzej Socha urodził się w Lublinie w 1950 roku i w Lublinie ukończył Liceum Plastyczne. Studia na Wydziale Malarstwa, w pracowni prof. Kazimierza Ostrowskiego, ukończył w PWSSP (ASP) w Gdańsku. Od lat prezentuje swoje prace na licznych wystawach w Polsce i za granicą. Jest  laureatem Nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Złotej Odznaki ZPAP.

M.J.: Tytuł, który nadałeś aktualnej wystawie, tłumaczy czym był  i jest Gdańsk dla Polski a Polska dla Gdańska. Czy tą wystawą postanowiłeś włączyć się w obchody SETNEJ ROCZNICY WYZWOLENIA POLSKI?

Czytaj więcej: Rozmowa Marii Jędrzejczyk z Andrzejem Sochą, z okazji wystawy „GDAŃSK – ZŁOTE WROTA...

Danka Jarzyńska — rzeźba

18.11.2018 r.


 12 listopada 2018 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 odbył się wernisaż wystawy twórczości Danki Jarzyńskiej. Wystawę zatytułowaną "Balanse" uroczyście otworzył prezes Ryszard Kowalewski, o twórczości Danki Jarzyńskiej opowiedziała kurator galerii Grażyna Tomaszewska-Sobko. Autorka z radością powitała licznie zgromadzonych gości i zachęcona wystąpieniem prezesa przybliżyła swoje dotychczasowe osiągnięcia twórcze.

Czytaj więcej: Danka Jarzyńska — rzeźba

Wystawa rzeźby Danki Jarzyńskiej „Balanse”. Galeria Okręgu Gdańskiego ZPAP

 ul. Mariacka 46/47, od 12 listopada do 12 grudnia 2018


Grażyna Tomaszewska-Sobko – Wspominałaś, że inspirujesz się Brâncuşim i Moorem. Ja dostrzegam w Twoich pracach również syntetyczność, skupienie, oszczędność wyrazu i kontemplacyjność, właściwe dla sztuki japońskiej.

Danka Jarzyńska – To ciekawe spostrzeżenie. Rzeczywiście, jest w moich pracach odrzucenie detali, niepotrzebnych szczegółów i uproszczenie postaci. Synteza pozwala na skupienie. Być może to właśnie potrzeba kontemplacji i szukanie w procesie twórczym tego szczególnego stanu ducha zbliża europejski modernizm do sztuki japońskiej i tak bardzo mnie w nim pociąga. Dzięki syntezie sztuka może stanowi

kontrapunkt dla otaczającej rzeczywistości, tego zabiegania, które nas rozprasza. Pomaga mi to zachować wewnętrzny balans. Stąd, między innymi, tytuł najnowszej wystawy: moje prace powstają w toku szukaniu równowagi między chaosem i porządkiem, złożonością i prostotą, otwarciem na świat i schronieniem we własnym wnętrzu.

G.T.-S. – W swoich pracach analizujesz, a przynajmniej takie jest moje wrażenie, związki międzyludzkie. I nawet w takich, na pozór bardzo abstrakcyjnych rzeźbach, widać napięcia i emocje w relacjach między dwoma osobami. Jest to chyba podstawowy trzon Twojej twórczości.

Czytaj więcej: Wystawa rzeźby Danki Jarzyńskiej „Balanse”. Galeria Okręgu Gdańskiego ZPAP

ANDRZEJ SOCHA / GDAŃSK — ZŁOTE WROTA RZECZYPOSPOLITEJ

 12.11.2018 r.


Od 15 listopada 2018 r. do 22 listopada 2018 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbywać się będzie ekspozycja wystawy malarstwa Andrzeja Sochy pod nazwą „Gdańsk – złote wrota Rzeczypospolitej”. Autor przedstawi najnowszy cykl prac zrealizowanych z inspiracji historią Gdańska jako wielkomiejskiego, kupieckiego ośrodka w implikacji z kulturowym i ekonomicznym rozwojem dziejowym. Zobaczymy wrażeniowe malarskie przedstawienia Gdańska i ośrodków miejskich rozwijających się dzięki potędze czy wsparciu Gdańska i także bilateralnie – ośrodki dzięki którym Gdańsk rozwijał się, dzięki którym nastąpiło zwiększenie potęgi Gdańska.Wernisaż rozpocznie się 15 listopada o godz. 18.00. Serdecznie zapraszamy.

Czytaj więcej: ANDRZEJ SOCHA / GDAŃSK — ZŁOTE WROTA RZECZYPOSPOLITEJ

Wystawa twórców Gdanskiego Okręgu ZPAP / Wolność w sztuce — 3 pokolenia

12.11.2018 r.


10 listopada 2018 r. w Forum Gdańsk odbyło się uroczyste otwarcie wystawy twórców Gdańskiego Okręgu ZPAP pt. „Wolność w sztuce – 3 pokolenia”. Prezes Ryszard Kowalewski rozpoczął oficjalne wystąpienia serdecznym powitaniem. Kierownik Referatu Mecenatu Kultury Urzędu Miasta Gdańska Ewa Adamska odczytała w imieniu Prezydenta Miasta Gdańska list gratulacyjny. Wiceprezes Bartłomiej Błażejowski ogłosił, że tak szerokie prezentacje będą odbywały się cyklicznie co cztery lata.

Czytaj więcej: Wystawa twórców Gdanskiego Okręgu ZPAP / Wolność w sztuce — 3 pokolenia

Józef Izydor Dobrowolski — happening

11.11.2018 r.


9 listopada 2018 r. na przedprożu galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 odbył się happening Józefa Izydora Dobrowolskiego pt. "Wybicie się na niepodległość". Światło, uosobienie, muzyka, akcja ... Symbolika barw – biel i czerwień, fiolet. Happening utrzymany w czytelnej konwencji tajemnicy, mądrości, przywództwa, męki, poświęcenia i odrodzenia – wybicia się na Niepodległość. Jednak główny – plastyczny składnik akcji twórczej, kompozycje kreowane światłem wzbudzały emocje, zmuszały do refleksji i upajały zmysł widzenia. Po happeningu odbyło się spotkanie autorskie.

Czytaj więcej: Józef Izydor Dobrowolski — happening

SŁAWOMIR GRABOWY / 45 LAT PRACY TWÓRCZEJDMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd