WYSTAWA MALARSTWA KRYSTYNY JACOBSON

13.08.2018 r.Obrazy, które tu przedstawiam stanowią pewnego rodzaju notatnik, który powstawał latami. Są świadectwem mego zachwytu przyrodą i urodą świata.

Malując, zawłaszczam to co widzę.  Analizuję, przetwarzam i zabieram domu. Proces ten wyzwala we mnie radość, ale też przynosi pożytek, ponieważ odświeża moje widzenie i podnosi sprawność w operowaniu światłem, kolorem i formą. Trochę z tego zostaje na obrazach, ale o wiele więcej osiada we mnie.

Ta radość i warsztatowa sprawność ujawnia się potem w pracowni, pomaga mi w realizacji moich pomysłów, nie tylko w formie malarstwa sztalugowego. Na różnych etapach mojego życia tworzyłam wszelkiego rodzaju tkaniny – wielkoformatowe do wnętrz zabytkowych i sakralnych wykonywane techniką filmdruku, kołtryny, gobeliny, aplikacje – ale też witraże.

Nie znaczy to, że odtwarzam przyrodę czy motywy roślinne. Wręcz przeciwnie. Wypracowuję układy różnych form niezależnych, oddając to co zostało we mnie z tych małych studiów pejzażowych.

Wyobraźnia potrzebuje zasilania, a uroda świata ubogaca nasze widzenie. W pracowni radość notowania zamienia się w ogromny, twórczy wysiłek.

Krystyna Jacobson, 2018

Czytaj więcej: WYSTAWA MALARSTWA KRYSTYNY JACOBSON

KONKURS NA LOGOTYPY PROGRAMÓW NARODOWEGO INSTYTUTU WOLNOŚCI


Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ogłosił konkurs na logotypy programów wspierających rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Organizatorzy zapraszają do konkursu profesjonalistów i początkujących twórców, studentów uczelni artystycznych i ich wykładowców. Autor zwycięskiego zestawu projektów zdobędzie 20 000 zł brutto i trwałe miejsce w historii społeczeństwa obywatelskiego. Prace należy składać do poniedziałku 20 sierpnia do godz. 23:59

Czytaj więcej: KONKURS NA LOGOTYPY PROGRAMÓW NARODOWEGO INSTYTUTU WOLNOŚCI

YICCA 2018 / MIĘDZYNARODOWY KONKURS DLA TWÓRCÓW


Stowarzyszenie MoHo Art z siedzibą we Włoszech ogłosiło międzynarodowy konkurs dla artystów YICCA. Rejestracja do konkursu jest płatna: 1 artwork: 40,00 € ; 2 artworks: 70,00 €; 3 artworks: 100,00 €; 4 artworks: 120,00 €; 5 artworks: 135,00 €; 6 artworks: 145,00 € . Zgłoszenia do 25 września 2018 r.

NAGRODY:

Czytaj więcej: YICCA 2018 / MIĘDZYNARODOWY KONKURS DLA TWÓRCÓW

Alojzy Michalak — medaliony, grafika, malarstwo

4.08.2018 r.30 lipca 2018 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 rozpoczęła się ekspozycja twórczości Alojzego Michalaka zatytułowana "Chopin, kwiaty i ... niepodległość". Oficjalnego otwarcia dokonał prezes Ryszard Kowalewski serdecznym powitaniem i zwięzłą prezentacją sylwetki twórczej autora. Kurator galerii Grażyna Tomaszewska-Sobko opowiedziała o drodze twórczej Alojzego Michalaka i treściowo przedstawiła dzieła włączone do ekspozycji.

Czytaj więcej: Alojzy Michalak —  medaliony, grafika, malarstwo

MADOA SPIRItIME / WROCŁAW 2018


MULTICULTURAL ART & DESIGN OPEN AIR

Kuratorką projektu jest dr Anna Biela.

Na Wyspie Tamka ART-HUB, w dniach 10-19 sierpnia 2018 roku odbędzie się 7 odsłona projektu Multicultural Art & Design Open Air.

Projekt odbywa się pod hasłem MADOA S P I R I t I M E.

Autorka projektu inspiruje do podjęcia myślenia, które służyłoby pełniejszemu życiu. Projekt kierowany jest do wszystkich osób twórczo poszukujących.

Wydarzenia rozpoczynają się w piątek 10 sierpnia o godz. 17:00 w Arsenale otwarciem wystawy Anna Biela I N N E R P A T H / Muzeum Miejskie Wrocławia Arsenał przy ul. Cieszyńskiego 9.

Czytaj więcej: MADOA SPIRItIME / WROCŁAW 2018

ERAZM WOJCIECH FELCYN / ZAPROSZENIE


9 sierpnia w Kętrzyńskim Centrum Kultury o godz. 17.00 odbędzie się otwarcie wystawy twórczości Erazma Wojciecha Felcyna. "Fantasmagorie" i "Wyspy Szczęścia" to cykle fotokolaży, które zachwycały na ubiegłorocznej ekspozycji w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68. Przy okazji wystawy z 2017 roku Stanisław Seyfried przeprowadził wywiad z Autorem, który poniżej w całości przytaczamy;

Czytaj więcej: ERAZM WOJCIECH FELCYN / ZAPROSZENIE

PRZYCHODZIMY...ODCHODZIMY.... / ZAPROSZENIE

 


Przychodzimy...Odchodzimy... jest kolejną z sierpniowych wystaw organizowaną przez Panią Marię Borkowską-Flisek wspólnie z Nadbałtyckim Centrum Kultury. Uczestnikami wydarzeń są artyści z Trójmiasta lub w sposób szczególny z nim związani. Pani Maria jest nie tylko inicjatorką wystaw ale i kreatorką niespodzianek muzyczno-poetyckich, które je uświetniają. Koordynatorką ze strony NCK jest Monika Sobczak-Konca, a kuratorką wystaw Grażyna Kunicka.

Czytaj więcej: PRZYCHODZIMY...ODCHODZIMY.... / ZAPROSZENIE

LESZEK MĄDZIK / LAUREAT NAGRODY IM.K.OSTROWSKIEGO

31.07.2018 r.Nagrodę malarską im. Kazimierza Ostrowskiego za rok 2017,  odbierze  5 października w kościele św. Jana prof. Leszek Mądzik, scenograf, reżyser, autor spektakli teatralnych. Kapituła nagrody powoływana przez Zarząd Okręgu Gdańskiego Związku Polskich Artystów Plastyków pracująca  pod przewodnictwem prof. Teresy Grzybkowskiej,  w tym roku wyróżniła wybitną osobowość polskiej sztuki. W uzasadnieniu werdyktu czytamy, iż nagrodę  dla Leszka Mądzika przyznano za ” stworzenie malarskiego teatru ruchomych filozoficznych obrazów przepojonych bezinteresowną duchowością. Swoim teatrem opartym na obrazie, dźwięku, choreografii, artysta staje obok najwybitniejszych twórców Kantora i Szajny. Teatr ten powstał z wiary w siłę obrazu żywiącego się plastyką, nie słowem”.

Czytaj więcej: LESZEK MĄDZIK / LAUREAT NAGRODY IM.K.OSTROWSKIEGO

Alojzy Michalak, „Chopin, kwiaty i… niepodległość” medaliony, malarstwo Galeria ZPAP w Gdańsku, ul. Mariacka 46/47, 30.07.2018-29.08.2018

Grażyna Tomaszewska-Sobko: Skończył Pan studia w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Jak się Pan znalazł w Gdańsku?

Alojzy Michalak: Mój wujek był przed wojną w Gdańsku i zachwycił się tym miastem. Sprezentował mi album Kilarskiego „Piękno Polski” i w tej książce przedstawiony był Gdańsk. Wspaniałe miasto. Po wojnie, kiedy pokazywano w kronikach filmowych zniszczenie Gdańska postanowiłem przyjechać do tego miasta mimo alternatywy jaką była Warszawa, gdzie w pracowni profesora Bogusławskiego odbywałem praktykę dyplomową. Z wielkim żalem zostawiłem rodziców i z żoną przyjechaliśmy do Gdańska.

G.T.-S.: Trafił Pan do Gdańska w roku 1954 i zajmował się  projektowaniem rekonstrukcji, rewaloryzacją zabytkowej części Starego Miasta i elewacją przedproży. Jak wyglądała praca przy tych rekonstrukcjach?

A.M.: Zanim przyjechałem do Gdańska złożyłem ofertę do Miasto Projekt Gdańsk i ta instytucja odpowiedziała mi, że zaprasza i zapewnia mieszkanie. Później okazało się, że było to mieszkanie w Wejherowie i z tego Wejherowa dojeżdżałem towarowymi ciuchciami do Gdańska. Dopiero pół roku później dostaliśmy kawalerkę na Oruni. Pokój przy rodzinie. Teraz jak patrzy się na tak zwanych „budowlańców”, to mają odzież ochronną, kaski, a wówczas nic. Z Jasiem Kromanem, kierownikiem zespołu wchodziliśmy w ruiny, piwnice. Szczyty jeszcze stały. Straż pożarna nie zdążyła jeszcze wszystkich uporządkować i zabezpieczyć.  A jak wiały silne wiatry, to jak człowiek popatrzył na górę, to można było zauważyć, że one się kołyszą. No ale robiliśmy inwentaryzację np. piwnic i fundamentów. Później robiliśmy inwentaryzację rysunkową i przekazywaliśmy do realizacji. Na tych fundamentach inżynierowie stawiali mury, a my robiliśmy elewację. Ale zanim do tego doszło, musiałem zdać swego rodzaju egzamin u Jasia Kromana. Dał mi przedwojenną, rozmytą fotografię przedproża i kazał na podstawie tego zdjęcia zrobić rysunek roboczy dla rzeźbiarzy w skali 1:1. Była to jakaś scenka rodzajowa z łabędziami. Piękna. Na szczęście egzamin wypadł pomyślnie. Pytała pani o Gdańsk. Jak się przyjechało na dworzec do Gdańska to pierwsze co się  widziało to rumowiska. Tam gdzie teraz jest hotel i kino Krewetka były tylko fragmenty domów i rumowiska.

G.T.-S.: Oprócz prac rekonstrukcyjnych zajmował się Pan również grafiką, plakatem i medalierstwem.  Czy była to prosta droga od przedproży i rekonstrukcji?

Czytaj więcej: Alojzy Michalak, „Chopin, kwiaty i… niepodległość” medaliony, malarstwo Galeria ZPAP w Gdańsku,...

ANDREW GRIMMER / LOVING GDAŃSK

29.07.2018 r.


Andrew Grimmer, artysta południowo-amerykańskiego pochodzenia wiele miesięcy spędził w Gdańsku pracując twórczo przy powstawaniu słynnego dzisiaj filmu Loving Vincent. Po powrocie do domu, do Australii stworzył cykl prac z inspiracji pobytem w Gdańsku i pracą z postimpresjonistycznymi przedstawieniami Van Gogha.

Czytaj więcej: ANDREW GRIMMER / LOVING GDAŃSK

Aleksandra Radziszewska, Mieto Olszewski — malarstwo

28.07.2018 r.25 lipca 2018 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 rozpoczęła się wystawa malarstwa Aleksandry Radziszewskiej i Mieta Olszewskiego. Oficjalnego otwarcia dokonał prezes Ryszard Kowalewski, o autorach wystawy opowiedziała Maria Jędrzejczyk. W swoim autorskim wystąpieniu Mieto Olszewski zajmująco przybliżył sylwetkę twórczą Aleksandry Radziszewskiej. Wypowiedź rozstrojoną falą emocji wsparła Ewa Radziszewska, siostra Aleksandry.

Czytaj więcej: Aleksandra Radziszewska, Mieto Olszewski — malarstwo

MIĘDZYNARODOWE BIENNALE PASTELI / NOWY SĄCZ 2018

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu ogłosiło 7 edycję Międzynarodowego Biennale Pasteli. Konkurs organizuje Galeria Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ Oddział Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ. Międzynarodowe Biennale Pasteli jest konkursem przeznaczonym dla profesjonalnych artystów z kraju i zagranicy.  Celem konkursu jest ukazanie współczesnych możliwości kreacji artystycznej w tej technice malarskiej oraz skonfrontowanie twórczości artystów z różnych krajów i kręgów kulturowych.Termin nadsyłania karty zgłoszenia wraz z fotografiami upływa 15 października 2018 roku.

Czytaj więcej: MIĘDZYNARODOWE BIENNALE PASTELI / NOWY SĄCZ 2018

Andrzej Socha — malarstwo

22.07.2018 r.


20 lipca 2018 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbył się finisaż wystawy malarstwa Andrzeja Sochy pt. „Okazja”. Gości finisażowych powitał prezes Ryszard Kowalewski. Wystawę podsumowała kurator galerii Maria Jędrzejczyk podkreślając sylwetkę twórczą Andrzeja Sochy i jego otwartą osobowość oraz altruistyczną postawę.

Czytaj więcej: Andrzej Socha — malarstwo

FINISAŻ WYSTAWY MALARSTWA ANDRZEJA SOCHY / ZAPROSZENIE


Finisaż A. Sochy, w dniu 20 lipca 2018r. o godz. 18.00 uświetni ABSTRACTKULTUR -  zespół muzyczny; Piotr Wyrwaszewski i Rafał Dętkoś, którzy już, w przeszłości, gościli w naszej Galerii, zachwycając nas swoim występem. Ciekawe, jak ich muzyka wpisze się w klimat, który został wytworzony przez malarstwo A. Sochy, zakochanego w muzyce! To trzeba zobaczyć i usłyszeć koniecznie! Zapraszamy!

Maria Jędrzejczyk

ZAWIADOMIENIE / WALNE ZEBRANIE CZŁONKÓW GDAŃSKIEGO OKRĘGU ZPAP

 

Zarząd Okręgu ZPAP w Gdańsku w dniu 9.07.2018 r. podjął uchwałę o zwołaniu Walnego Zebrania Członków Okręgu w celu wyboru Delegatów na WZD ZPAP zgodnie z Uchwałą Zarządu Głównego ZPAP z dnia 23.06.2018 r. w sprawie zwołania Walnego Zjazdu Delegatów ZPAP w Krakowie w terminie 27-28.10.2018 r.

Walne Zebranie Członków Okręgu ZPAP w Gdańsku odbędzie się w dniu 24 lipca 2018 r. o godz. 17.00, w sali konferencyjnej Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, przy ul. Mariackiej 25/26.

Czytaj więcej: ZAWIADOMIENIE / WALNE ZEBRANIE CZŁONKÓW GDAŃSKIEGO OKRĘGU ZPAP

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z prof. Mieczysławem Olszewskim, z okazji wystawy malarstwa jego żony, Aleksandry Radziszewskiej z cyklów „pejzaże posłań” oraz „owoce, warzywa” a także „nowych obrazów” samego Mieczysława Olszewskiego

13.07.2018 r.


M.J. Wasze prace są oczywiście bardzo różne, jednak w moim odbiorze, łączy je zmysłowe, „smakowite” traktowanie tematu, niezależnie od tego czy namalowany został owoc, czy też człowiek.

Was oboje, Olę i Ciebie łączyła miłość, małżeństwo, dzieci i dom. Można powiedzieć, że również sztuka. Chociaż w wypadkach pozostawania w związku dwojga artystów, pojawia się rywalizacja i zazdrość a malarstwo staje się czymś, co ludzi dzieli, a nie łączy. Jak działo się w waszym wypadku? Mam na myśli konieczność „znoszenia się” dwojga artystów na co dzień.

Czytaj więcej: Rozmowa Marii Jędrzejczyk z prof. Mieczysławem Olszewskim, z okazji wystawy malarstwa jego żony,...

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z ANDRZEJEM SOCHĄ, artystą plastykiem, autorem wystawy malarstwa pt. „Okazja” w Galerii ZPAP przy ul. Piwnej 67/68 (3 – 22 lipca 2018)

 10.07.2018 r.Galeria ZPAP przy ulicy Piwnej w Gdańsku prezentuje obecnie ogromne obrazy Andrzeja Sochy, namalowane ze swobodą, bez zahamowań i z rozmachem, które rozsadzają niezbyt duże rozmiary wnętrz galerii.

M.J. Oglądanie Twoich obrazów sprawia frajdę miłośnikom malarstwa. Wynika to z rozmów z polskimi i zagranicznymi gośćmi Galerii, którzy dają również wyraz swoim zachwytom w naszej kronice. Realizacja Twojej wystawy to ogromny wysiłek, związany chociażby z transportem i montażem nie mówiąc o procesie tworzenia, malowania tak dużych formatów. Obok jednak obrazów, przekraczających swoje własne ramy i rozmiary galeryjnych sal, zobaczyć można inne prace, o skromniejszych formatach; tak jakby należały do innego nurtu Twoich malarskich dokonań. W pracach tych pobrzmiewa delikatność, subtelność, nieśmiałość. Wygląda na to, że ujawniasz w swoich pracach dwie różne natury. Czy jesteś człowiekiem nieśmiałym?

A.S. Nieśmiałość... To jest coś, co odczuwam, kiedy uświadamiam sobie jak niezmierzone są możliwości jakie daje sztuka. Wówczas odczuwam pokorę, onieśmielenie. Mam pełną świadomość, że jestem małą cząstką wszechświata. Mimo to czuję w sobie wielką siłę, jeszcze nie w pełni ujawnioną, która pozwala mi popatrzeć na ten wszechświat z góry.

M.J. Jestem zaskoczona. To nie brzmi skromnie!

Czytaj więcej: Rozmowa Marii Jędrzejczyk z ANDRZEJEM SOCHĄ, artystą plastykiem, autorem wystawy malarstwa pt....

WYSTAWA TWÓRCZOŚCI ALOJZEGO MICHALAKA

7.07.2018 r.


30.07.2018 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 odbędzie się otwarcie wystawy twórczości Alojzego Michalaka. Ekspozycja zatytułowana "Chopin, kwiaty i ....niepodległość" obejmować będzie fragment bogatej twórczości medalierskiej artysty, prezentować będzie wybór medalionów i kompozycji graficznych powstałych w ciągu przeszło sześćdziesięciu lat pracy twórczej. Alojzy Michalak ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Poznaniu w 1954 roku.

Czytaj więcej: WYSTAWA TWÓRCZOŚCI ALOJZEGO MICHALAKA

WYSTAWA MALARSTWA ALEKSANDRY RADZISZEWSKIEJ I MIETA OLSZEWSKIEGO

2-7.07.2018 r.


25 lipca 2018 r. W galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 rozpocznie się ekspozycja malarstwa Aleksandry Radziszewskiej oraz Mieta Olszewskiego. Wystawa obejmie kilkanaście obrazów Aleksandry Radziszewskiej z lat 1983-2007. Będą to kompozycje olejne z cykli: "Pejzaże posłań" i "Owoce, warzywa". Wystawę dopełnią najnowsze obrazy Mieta Olszewskiego.

Czytaj więcej: WYSTAWA MALARSTWA ALEKSANDRY RADZISZEWSKIEJ I MIETA OLSZEWSKIEGO

WYSTAWA MALARSTWA ANDRZEJA SOCHY / OKAZJA

3.07.2018 r.


Rozpoczęła się ekspozycja wystawy twórczości Andrzeja Sochy w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68. Wystawa zatytułowana "Okazja" to prezentacja oryginalnych kompozycji malarskich. Andrzej Socha uczestniczył w tegorocznej edycji konkursu im. Ignacego Jana Paderewskiego i równolegle jego prace można oglądać na finałowej ekspozycji w paryskiej Galerie Roi Doré. Oficjalną uroczystością gdańskiej wystawy z udziałem autora będzie finisaż, który odbędzie się 20 lipca 2018 r, o godz. 18.00. Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do wcześniejszej kontemplacji wystawy.

Czytaj więcej: WYSTAWA MALARSTWA ANDRZEJA SOCHY / OKAZJA

Ryszard Grodnicki — malarstwo

26.06.2018 r.25 czerwca br. odbył się wernisaż wystawy malarstwa Ryszarda Grodnickiego. Oficjalnego otwarcia dokonał prezes Ryszard Kowalewski witając licznie zgromadzonych gości. Kurator Grażyna Tomaszewska-Sobko przedstawiła gościom wernisażowym autora wystawy szeroko referując drogę twórczą artysty. Następnie omówiła założenia wystawy oraz plastyczną wymowę eksponowanych prac.

Czytaj więcej: Ryszard Grodnicki — malarstwo

Ryszard Grodnicki, „W strefie kolorów”, malarstwo, od 25 czerwca do 25 lipca 2018 / Galera ZPAP w Gdańsku, ul. Mariacka 46/47

 

25 czerwca 2018 r.

Grażyna Tomaszewska-Sobko – Na początek naszej rozmowy chciałabym, aby wprowadził nas Pan bardziej w kwestię tytułowego koloru, który jest na tej wystawie z pewnością swoistą dominantą.

Ryszard Grodnicki – Pominąłem kwestię kompozycji , formy i skoncentrowałem się na kolorze. Nie ma co mówić o kompozycji, ani o tematach prac. Tytuły prac, które widnieją na podpisach są tylko pewnego rodzaju prowokacją. Tytuły są zazwyczaj bardziej poetyckie, albo bardziej prozaiczne. Widz sam musi się zmierzyć z tym co widzi. Na tym chyba polega malarstwo, aby po prostu działać na widza, ewentualnie na stwarzaniu relacji. Zwłaszcza dotyczy to instalacji artystycznych.

G.T.S. – Poza malarstwem interesował się Pan również innymi dziedzinami sztuki: filmem, fotografią, teatrem, poezją, i to z sukcesami.

R.G. – Na początku swojej drogi artystycznej szukałem różnych kierunków twórczości. Pojawił się film. Robiłem filmy krótkometrażowe na taśmie 16mm. Działo się to w piwnicach „Żaka” (wówczas Klub Studentów Wybrzeża Żak – przyp. G.T.S.). Jeden z filmów zdobył brązowy medal w 1976 roku na ogólnoświatowym Festiwalu w Baden w Austrii. Był to film pod tytułem „Śniadanie”. Należałem również do Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego. Robiłem fotografie dość abstrakcyjne. Zatytułowałem je „Destrukcje”. Fotografowałem akty, z których fragmentów potem powstawały tak jak już mówiłem abstrakcyjne kompozycje. Jeżeli chodzi o teatr, to miałem bardzo dobre relacje. Moja babcia Helena Sokołowska była aktorką. Przed wojną grała w teatrach warszawskich, a po wojnie na Wybrzeżu. Bardzo chciała bym został aktorem. Szybko jednak zorientowałem się, że aktorstwo to praca zespołowa. Już wtedy doszedłem do wniosku, że największą niezależność twórczą daje poezja i malarstwo.

G.T.S. – Wracając do malarstwa, można zauważyć że maluje Pan cyklami. Cykle te diametralnie różnią się od siebie, oprócz tematyki różnią się przede wszystkim sposobem malowania. Czasem nawet trudno się domyślić, że są to prace jednego artysty. Co powoduje tak odmienne traktowanie technik malarskich?

Czytaj więcej: Ryszard Grodnicki, „W strefie kolorów”, malarstwo, od 25 czerwca do 25 lipca 2018 / Galera ZPAP w...

ODESZŁA ALINA AFANASJEW

18.06.2018 r.


Z przykrością przyjęliśmy informację, że 17 czerwca 2018 r. zmarła Alina Afanasjew, artysta plastyk, wieloletnia członkini ZPAP. Pogrzeb odbędzie się 22 czerwca 2018 roku o godzinie 10.00 na Cmentarzu Katolickim w Sopocie. Syn Aliny Afanasjew prosi o datek na rzecz akcji „Zupa na Monciaku” zamiast wiązanek pogrzebowych.

Czytaj więcej: ODESZŁA ALINA AFANASJEW

GDAŃSKIE KOŚCIOŁY W MALARSTWIE / WYSTAWA W GALERII ZWIĄZKU ORMIAŃSKIEGO W GDAŃSKU

 16.06.2018 r.


8 czerwca 2018 r. w  galerii Związku Ormiańskiego w Gdańsku przy ul. Mariackiej 34/36 rozpoczęła się wystawa "Kościoły w gdańskim malarstwie. Z kolekcji Andrzeja Walasa". Uroczystość otwarcia ekspozycji zgromadziła wielu uczestników. Wystawa jest bardzo interesująca i trwa do 20 czerwca br. Stanisław Seyfried zachęca do kontemplacji tekstem kuratorskim;

Czytaj więcej: GDAŃSKIE KOŚCIOŁY W MALARSTWIE / WYSTAWA W GALERII ZWIĄZKU ORMIAŃSKIEGO W GDAŃSKU

Gdańsk i Burgas w Warszawie / wystawa we współpracy z Bułgarskim Instytutem Kultury

16.06.2018 r.12 czerwca 2018 r. w warszawskiej galerii Bułgarskiego Instytutu Kultury odbyło się otwarcie wystawy twórczości gdańskich i burgaskich artystów. W uroczystości otwarcia ekspozycji z ramienia Gdańskiego Okręgu ZPAP uczestniczyli Andrzej Socha oraz Jarosław Sianko z Okręgowej Komisji Rewizyjnej. Oficjalnie wystąpił Jarosław Sianko witając gości wernisażowych i przedstawiając ideę spotkania. Gospodarzem uroczystości była dyrektor Bułgarskiego Instytutu Kultury Kalina Stanczeva, która podkreślała wagę polsko-bułgarskich relacji kulturalnych i artystycznych. Wernisaż obecnością zaszczycił ambasador Bułgarii Emił Jałnyzow, który w oficjalnym wystąpieniu zapowiedział kolejny etap wspólnego wydarzenia - wystawę w Burgaskiej Galerii Miejskiej im. Petka Zadgorskiego. Wystawa z cyklu "Od morza do morza" prezentująca prace artystów z Gdańska i Burgas jest bardzo interesującą ekspozycją sztuki europejskiej. Różnorodność, wielość plastycznych rozwiązań, barwy i łączący autorskie wypowiedzi wysoki profesjonalizm pokazują, że warto pokonywać odległość, trudności organizacyjne dla wspólnej przestrzeni z ekscytującym przesłaniem artystycznym. Artyści, autorzy wystawy:

Czytaj więcej: Gdańsk i Burgas w Warszawie / wystawa we współpracy z Bułgarskim Instytutem Kultury

Wystawa twórczości Artystów Okręgu Toruńskiego ZPAP

16.06.2018 r.12 czerwca br. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbyło się otwarcie wystawy twórczości pięćdziesięciu artystów skupionych wokół Toruńskiego Okręgu ZPAP. Wystawa jest częścią projektu artystycznego stworzonego przez prof. Wiesława Smużnego pod nazwą ,,Niepodległa dla Niepodległej". Artyści, autorzy wystawy: Anna Barbarowicz, Marek Basiul, Leonard Franciszek Berendt, Tomasz Borkowski, Jerzy Czapiewski, Jolanta Czuczko, Joanna Dąbkiewicz-Luścińska, Janusz Dembowski, Regina Fydrych-Porębska, Bożena Glajcher, Czesława Kazimiera Gucz, Zbigniew Jankowski, Mieczysław Janowski, Andrzej Jarmiłko, Dorota Jutrzenka-Supryn, Andrzej Kałucki, Wojciech Kapelański, Tomasz Karasiewicz, Anna Kola, Władysław Kozioł,Wojciech Kozioł, Maria Krupska, Stanisław Lackowski, Halina Matyka, Piotr Niemcewicz, Paweł Nowak, Anna Olińska ,Tomasz Pietrzyk, Tadeusz Porębski, Andrzej Prokopiuk, Bogdan Przybyliński, Małgorzata Puciata-Mroczyńska, Marlena Rakoczy, Justyna Rebelka-Czapiewska, Katarzyna Rumińska, Adam Siałkowski, Joanna Sitko, Wiesław Smużny, Danuta Sowińska-Warmbier, Marian Stępak, Klara Stolp, Joanna Strzelecka-Traczykowska, Maria Szurmiej, Katarzyna Ślusarska, Leszek Warmbier, Katarzyna Wesołowska-Karasiewicz, Alicja Wieczorek, Marlena Witkowska-Rypina, Marek Zajko, Grażyna Zielinska oraz promocyjnie - student Wydziału Sztuk Pięknych UMK Łukasz Stawecki.

Czytaj więcej: Wystawa twórczości Artystów Okręgu Toruńskiego ZPAP

FESTIWAL SZTUKI EKOART 2018 / PODSUMOWANIE

 16.06.2018 r.


Galeria Stodoła Szumiłowo to szczególne miejsce kreacji plastycznej. Siła natury, jej bliskość, powab stworzyły wyjątkowe warunki dla realizacji ekologicznego festiwalu sztuki. Kuratorem tegorocznej edycji Festiwalu Sztuki Ekoart był dr Janusz Plota, który usytuował tematykę wypowiedzi artystycznych wokół wody. Wydarzenia festiwalowe odbywały się między 21.05.2018 r. a 3.06.2018 r. Artyści festiwalu:

Czytaj więcej: FESTIWAL SZTUKI EKOART 2018 / PODSUMOWANIE

Stanisław Gierada — rzeźba / wystawa jubileuszowa

12.06.2018 r.26 maja 2018 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy rzeźby Stanisawa Gierady. Szeroka ekspozycja twórczości gdańskiego rzeźbiarza powstała z okazji jubileuszu 50-lecia pracy twórczej. W imieniu dyrektora Basila Kerskiego gości wernisażowych powitała Monika Krzencessa-Ropiak menedżer działu wystaw. Oficjalnego otwarcia wystawy dokonał prezes Gdańskiego Okręgu ZPAP Ryszard Kowalewski. O dokonaniach mistrza rzeźby Stanisława Gierady mówił rektor ASP w Gdańsku prof. Krzysztof Polkowski, o ważnych wolnościowych wypowiedziach artystycznych wspominał senator Sławomir Rybicki. Stanisław Gierada za dorobek twórczy został uhonorowany nagrodami prezydenckimi. W imieniu Prezydenta Miasta Gdyni Nagrodę wręczył prezes Ryszard Kowalewski. W imieniu Prezydenta Miasta Gdańska Nagrodę wręczyła prof. Katarzyna Józefowicz. Jubilat nie krył radości i w emocjonalnym wystąpieniu dzielił się wrażeniami z gośćmi wernisażowymi. Najważniejszym reżyserem dnia jubileuszowego, także szerokiej prezentacji twórczości Stanisława Gierady była Bożena Brzostowska-Gierada – żona artysty, która zainicjowała wydarzenie i razem z prezesem Ryszardem Kowalewskim zajęła się pracą kuratorską nad wystawą. Oficjalną część uroczystości zakończył koncert Cappelli Gedanensis. Wieczór pełen wrażeń. Wyśmienity czas.

Czytaj więcej: Stanisław Gierada — rzeźba / wystawa jubileuszowa

GABRIELA TRYNKLER / ZAPROSZENIE


ARTYŚCI OKRĘGU TORUŃSKIEGO ZPAP W GDAŃSKU

3.06.2018 r.12 czerwca br. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 rozpocznie się ekspozycja twórczości artystów z Torunia. Wernisaż odbędzie się o godzinie 18.18. Będzie to wystawa przygotowana zgodnie z wizją, którą określił prof. Wiesław Smużny;

Czytaj więcej: ARTYŚCI OKRĘGU TORUŃSKIEGO ZPAP W GDAŃSKU

RYSZARD GRODNICKI / W STREFIE KOLORÓW

3.06.2018 r.


25 czerwca 2018 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 rozpocznie się wystawa malarstwa Ryszarda Grodnickiego. Ekspozycja powstanie z dzieł o oryginalnym artystycznym przekazie. Ryszard Grodnicki wyraziście określił priorytety wystawy:

Czytaj więcej: RYSZARD GRODNICKI / W STREFIE KOLORÓW

Stanisław Konieczny (1933-1981) / ceramika

30.05.2018 r.


21 maja 2018 r. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul.Mariackiej 46/47 odbył się wernisaż wystawy twórczości Stanisława Koniecznego. Prezes Ryszard Kowalewski rozpoczął oficjalne otwarcie serdecznym powitaniem gości wernisażowych. Kurator galerii Grażyna Tomaszewska-Sobko szeroko przedstawiła sylwetkę twórczą Stanisława Koniecznego, przybliżyła dokonania i drogę twórczą artysty.

Czytaj więcej: Stanisław Konieczny (1933-1981) / ceramika

JAN MISIEK, EDWARD ZOC / ZAPROSZENIE NA WERNISAŻKapituła Nagrody im.Kazimierza Ostrowskiego / wyniki obrad

28.05.2018Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego jest ogólnopolskim wyróżnieniem w dziedzinie malarstwa. Kapitułę Nagrody powołuje Zarząd Gdańskiego Okręgu ZPAP. Kapituła wyznacza laureata nagrody raz w roku, na specjalnym posiedzeniu. Dnia 28 maja 2018 r. w Klubie Środowisk Twórczych SPATiF w Sopocie odbyło się posiedzenie Kapituły Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za 2017 rok, na którym ustanowiono werdykt:

Czytaj więcej: Kapituła Nagrody im.Kazimierza Ostrowskiego / wyniki obrad

STANISŁAW OLESIEJUK / ZAPROSZENIE NA WERNISAŻ


Rozmowa Marii Jędrzejczyk z artystą plastykiem, dyrektorem galerii w Burgas, GEORGIJEM DINEWEM,

organizatorem wystawy grupy bułgarskich artystów, p.t. „OD MORZA DO MORZA” w Galerii ZPAP w Gdańsku, przy ul. Piwnej 67/68M.J. Bardzo nas cieszy fakt, że możemy oglądać w naszej Galerii dziesięciu Bułgarskich artystów. Czy uważasz, że wystawa ta zapoczątkuje zintensyfikowanie kontaktów, nie tylko między naszymi środowiskami twórczymi, ale w znacznie szerszym znaczeniu?

G.D. Tak, Jestem tego pewien. W czasach socjalizmu nasze państwa łączyły silne stosunki kulturalne, rozwijane przez instytuty kultury, wymianę studencką, wystawy, muzykę i literaturę.

Po okresie stagnacji, stosunki te są stopniowo odbudowywane. Mam nadzieję, że w sferze gospodarki i kultury osiągną najwyższy możliwy poziom, tym bardziej, że oba państwa są członkami Unii Europejskiej i mają wielowiekowe tradycje sztuk wizualnych.

Czytaj więcej: Rozmowa Marii Jędrzejczyk z artystą plastykiem, dyrektorem galerii w Burgas, GEORGIJEM DINEWEM,

TERESA GRABOWSKA / ZAPROSZENIE NA WERNISAŻWŁODZIMIERZ ŁAJMING / ZAPROSZENIE NA WERNISAŻWSPÓŁPRACA Z BUŁGARSKIM INSTYTUTEM KULTURY / AUTORZY WYSTAWY Z GDAŃSKA

21.05.2018 r.

Komisja Gdańskiego Okręgu ZPAP ds. kwalifikacji artystów do wystawy we współpracy z Bułgarskim Instytutem Kultury obradowała dnia 18.05.2018 r. w składzie: Krzysztof Izdebski, prof. Czesław Tumielewicz, Dominik Włodarek. Spośród przeszło pięćdziesięciu zgłoszeń do wystawy Komisja zakwalifikowała następujących artystów:

Czytaj więcej: WSPÓŁPRACA Z BUŁGARSKIM INSTYTUTEM KULTURY / AUTORZY WYSTAWY Z GDAŃSKA

Rozmowa z Antoniną Kałużną, wnuczką Stanisława Koniecznego

Galeria ZPAP w Gdańsku. Stanisław Konieczny (1933-1981). Ceramika. Od 21 maja do 20 czerwca 2018


Grażyna Tomaszewska-Sobko – Wystawie w galerii ZPAP towarzyszy wywiad udzielany przez autora wystawy. Obecnie mamy nietypową sytuację, ponieważ artysta nie żyje już od 37. lat. O Stanisławie Koniecznym opowie nam jego wnuczka Antonina Kałużna.

Jaki obraz dziadka wytworzył się w Pani wyobraźni, w Pani emocjach, na podstawie śladu jaki po sobie zostawił?

Antonina Kałużna- Przede wszystkim nasuwa mi się kilka słów-kluczy: pracowitość, skromność, na pewno duża wyobraźnia. Oprócz artysty drzemał w nim matematyk i chemik. Pierwsze moje zetknięcie z jego wizerunkiem to były oczywiście stare fotografie, kiedy to urzekł mnie swoim wyglądem. Mimo tego, że byłam małą dziewczynką to już wtedy zauważyłam, że był bardzo przystojnym mężczyzną. Miał kręcone włosy i piękne oczy. Nie dziwię się, że urzekł babcię ( Janinę Karczewską- Konieczną, również rzeźbiarkę, dop. G.T.-S.). Muszę przyznać, że byli trochę „fikuśną” parą, jeżeli można tak powiedzieć. Poznali się w Liceum Plastycznym, a ich miłość przetrwała aż do końca. Dziadek był bardzo małomówny, ale dynamiczny. Był człowiekiem czynu, bardzo pracowitym. Oprócz twórczości artystycznej, dodatkowej pracy zarobkowej (kreślił rysunki techniczne dla lotniska na Zaspie), wybudował dwa domy .

G.T.-S.- A jak Pani ocenia rzeźby Dziadka w kontekście czasu jaki upłynął od momentu ich powstania?

Czytaj więcej: Rozmowa z Antoniną Kałużną, wnuczką Stanisława Koniecznego

Od morza do morza / Artyści z Burgas w Gdańsku

20.05.2018 r.


19.05.2018 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbylo się otwarcie wystawy twórczości bułgarskich artystów: Yordana Angelova, Nikolaia Angelova-Gary'ego, Georga Dineva, Dimo Kolibarova, Petara Pecina, Georga Petkova, Dory Slavovej, Milcho Taleva, Krastyo Todorova, Andrey'a Yaneva. Wernisaż swoją obecnością zaszczycił ambasador Bułgarii w Polsce Emil Sawow Jalnazow, a także konsul honorowy Bułgarii w Gdańsku Jan Strawiński.W oficjalnym otwarciu uczestniczyła również dyrektor Bułgarskiego Instytutu Kultury w Warszawie Kalina Stancheva.

Czytaj więcej: Od morza do morza / Artyści z Burgas w Gdańsku

Wystawa malarstwa Ryszarda Kowalewskiego w Garnizonie Kultury

20.05.2018 r.


17 maja 2018 r. w Garnizonie Kultury w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy malarstwa Ryszarda Kowalewskiego. Kameralna pracownia-galeria Na Miejscu z trudem pomieściła licznie zgromadzonych gości. Serdeczna gościnność kreatorek miejsca artystycznych spotkań Magdaleny Gzowskiej i Karoliny Ossowskiej wprowadziła przyjazną atmosferę.

Czytaj więcej: Wystawa malarstwa Ryszarda Kowalewskiego w Garnizonie Kultury

STANISŁAW GIERADA / JUBILEUSZ 50-LECIA PRACY TWÓRCZEJ

20.05.2018 r.


 Kamień, metal, drewno, śnieg ... to materia, którą Stanisław Gierada przekształca w dzieła o wnikliwym artystycznym przekazie. Precyzyjny warsztat, śmiała wizja, pracowitość i głęboka potrzeba tworzenia charakteryzują Stanisława Gieradę jako rzeźbiarza, dzisiaj z 50-letnim dorobkiem twórczym.

Czytaj więcej: STANISŁAW GIERADA / JUBILEUSZ 50-LECIA PRACY TWÓRCZEJ

RYSZARD KOWALEWSKI / ZAPROSZENIE NA WERNISAŻ


WYSTAWA CERAMIKI STANISŁAWA KONIECZNEGO

3.05.2018 r.21 maja 2018 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 rozpocznie się wystawa ceramiki Stanisława Koniecznego (1933-1981), który w swoim dorobku artystycznym pozostawił dzieła uniwersalne o mocnym artystycznym przekazie.

Czytaj więcej: WYSTAWA CERAMIKI STANISŁAWA KONIECZNEGO

WYSTAWA ARTYSTÓW BUŁGARSKICH / SPOTKANIE Z CYKLU "OD MORZA DO MORZA"- BURGAS W GDAŃSKU

2.05.2018 r.


19 maja 2018 r. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 o godz. 18.00 odbędzie się otwarcie wystawy twórczości bułgarskich artystów. Ekspozycja złoży się z kompozycji malarskich i graficznych dziesięciu autorów: Yordana Angelova, Nikolaia Angelova-Gary'ego, Georga Dineva, Dimo Kolibarova, Petara Pecina, Georga Petkova, Dory Slavovej, Milcho Taleva, Krastyo Todorova, Andrey'a Yaneva. Artyści przyjadą z Burgas, znad Morza Czarnego. Wystawa powstaje we współpracy z Bułgarskim Instytutem Kultury. Przed nami interesujące wydarzenie artystyczne. Gorąco zapraszamy.

Czytaj więcej: WYSTAWA ARTYSTÓW BUŁGARSKICH / SPOTKANIE Z CYKLU "OD MORZA DO MORZA"- BURGAS W GDAŃSKU

RZEŹBA W SOPOT CENTRUM / PASAŻ SZTUKI

1.05.2018 r.


W ostatni dzień kwietnia 2018 r. odbyło się otwarcie wystawy pt. Przejście. Jest to druga odsłona cyklu prezentacji artystycznych w obszarze sopockiego dworca nazwanego Pasaż Sztuki. Uroczystość wernisażową rozpoczęła kurator wystawy Danka Jarzyńska serdecznym powitaniem, przedstawieniem twórców prezentowanych rzeźb oraz merytorycznym przybliżeniem zamysłów kuratorskich i sylwetek twórczych autorów wystawy.

Czytaj więcej: RZEŹBA W SOPOT CENTRUM / PASAŻ SZTUKI

Duch miejsca. Zamek M. — fotografia, sztuka mediów

29.04.2018 r. 

28 kwietnia br. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 rozpoczęła się wystawa twórczości siedmiu autorów: Antoniego Grunera, Roberta Jopa, Stanisława Michalskiego, Janusza Musiała, Agnieszki Piaseckiej, Michała Pietrzaka oraz Leszka Żurka. Oficjalnego otwarcia dokonał kurator wystawy Mariusz Sładczyk.

Czytaj więcej: Duch miejsca. Zamek M. — fotografia, sztuka mediów

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z Leszkiem Żurkiem, organizatorem wystawy fotograficznej Kopalnia Obrazu XVI, DUCH MIEJSCA – Zamek M

w Galerii ZPAP, przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku, w dniach 28 kwietnia – 17 maja 2018 roku.


M.J. Jesteś organizatorem wystawy, przygotowanej przez siedmiu artystów, takich jak: Antoni Gruner, Robert Jop, Stanisław Michalski, Janusz Musiał, Agnieszka Piasecka, Michał Pietrzak oraz Leszek Żurek...

Co przyczyniło się do takiego zastawu autorów, czy można mówić o jakimś wspólnym mianowniku dla waszej twórczości?

Czytaj więcej: Rozmowa Marii Jędrzejczyk z Leszkiem Żurkiem, organizatorem wystawy fotograficznej Kopalnia Obrazu...

KONKURS IM. IGNACEGO PADEREWSKIEGO


Galeria Roi Doré oraz platforma Art-maniac w Paryżu ogłaszają II edycję Konkursu im. Ignacego Jana Paderewskiego „W służbie sztuce i ojczyźnie” na dzieło sztuki inspirowane życiem i twórczością Ignacego Jana Paderewskiego (1860-1941).

Czytaj więcej: KONKURS IM. IGNACEGO PADEREWSKIEGO

Andrzej Piwarski — malarstwo

21.04.2018 r.


16 kwietnia br. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 odbył się wernisaż wystawy malarstwa Andrzeja Piwarskiego. Oficjalnego otwarcia dokonał prezes Ryszard Kowalewski, o drodze twórczej artysty opowiedziała kurator galerii Grażyna Tomaszewska-Sobko.

Czytaj więcej: Andrzej Piwarski — malarstwo

KOPALNIA OBRAZU XVI — WYSTAWA FOTOGRAFII / SZTUKI MEDIÓW

19.04.2018 r.


W galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 zagości wystawa fotografii siedmiu autorów: Antoniego Grunera, Roberta Jopa, Stanisława Michalskiego, Agnieszki Piaseckiej, Michała Pietrzaka oraz Leszka Żurka. Ekspozycja zapowiada się ekscytująco. Wernisaż 28 kwietnia br. o godz. 18.00. Résumé ideowe przedstawione przez jednego z kuratorów stanowi doskonałe wprowadzenie do wystawy;

Kolejna odsłona projektu realizowanego w ramach kolektywu Kopalnia Obrazu tworzy panoramę wizualnych narracji zainspirowanych tematem

DUCH MIEJSCA – ZAMEK M.

Zaproszeni do udziału w projekcie autorzy eksplorują twórczy potencjał medium fotografii, obserwują otaczający świat natury i technokultury, zaglądają do własnej wyobraźni. Tworzą obrazy dokumentalne i kompozycje kreacyjne, posługują się fotografią analogową oraz obrazowaniem cyfrowym. W konsekwencji powstaje niejednorodna mozaika obrazów, które są próbą namysłu nad zagadnieniami dotyczącymi obiektywności, obiektywizmu oraz subiektywności i subiektywizmu wyrażanymi za pomocą medium fotografii.

Janusz Musiał, 2018-04-04

Uczestnicy wystawy:

Czytaj więcej: KOPALNIA OBRAZU XVI — WYSTAWA FOTOGRAFII / SZTUKI MEDIÓW

Rozmowa z Andrzejem Janem Piwarskim

 16 kwietnia 2018 r.


Grażyna Tomaszewska-Sobko – W przypadku artystów, zazwyczaj to czego doznają w życiu, ma bardziej lub mniej ścisły związek z uprawianą sztuką. Zobaczyć to możemy również w Pańskim malarstwie. Może Pan opowiedzieć o tej transformacji jakiej ono ulegało w związku z podejmowanymi wyborami i postawami życiowymi ?

Andrzej Jan Piwarski – Właściwie transformacji, jako takiej, nie było. Miałem pewną linię twórczą, która do dzisiaj jest kontynuowana. Ona oczywiście ma jakieś zakręty, w lewo, w prawo, ale zasadniczo jeżeli chodzi o materię, o kompozycję, nie ulega zmianie. Zawsze dla mnie najważniejszą rzeczą w malarstwie były dwie warstwy. Warstwa pokazująca człowieka osadzonego w historii i warstwa malarska, ślad farby i to co się z nią dzieje aż do zaschnięcia. Zostaje ślad artysty, ślad jego działania. Zawsze moje malarstwo było strukturalne, fakturalne. Czasami próbowałem malować gładkie płaszczyzny, ale to „nie było moje”. Musiałem potem nałożyć więcej farby aby rozbudowywać płaszczyznę.

Czytaj więcej: Rozmowa z Andrzejem Janem Piwarskim

WARSZTATY PLASTYCZNE W GALERII ZPAP W GDAŃSKU

19.04.2018 r.


10 i 11 kwietnia br. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 odbyły się warsztaty twórcze z młodzieżą licealną Gdańska i Gdyni. Warsztaty prowadziła Maria Lepczak-Wysocka - autorka wystawy pt. OSOBLIWA Re:kolekcja. Po wprowadzeniu merytorycznym młodzież oddała się przyjemności tworzenia... W efekcie warsztatów powstały dzieła oryginalne o świeżej energii, również debiutanckie.

Fotorelacja:

Czytaj więcej: WARSZTATY PLASTYCZNE W GALERII ZPAP W GDAŃSKU

PRZEJŚCIE / WYSTAWA RZEŹBY W SOPOT CENTRUM

11.04.2018 r.


Kontynuacja zapoczątkowanego w ubiegłym roku cyklu wystaw w przestrzeni Sopot Centrum, z kuratorską pracą Danki Jarzyńskiej wniosła perspektywę emocjonującej wystawy rzeźby. Idea Pasażu Sztuki z szeroką prezentacją rzeźby inspirować będzie przechodniów już od 30 kwietnia 2018 r. ,  kurator przedsięwzięcia artystycznego Danka Jarzyńska w oryginalnej interpretacji prezentuje zamierzenia wiosennej odsłony cyklu:

 
Pasaże: budowle, galerie, którym brak strony zewnętrznej. Jak snom

Walter Benjamin

Pasaż to przestrzeń przechodzenia przez miasto w stanie wyjątkowym: jednoczesnego skupienia i rozproszenia, szczególnej gotowości na bodźce przychodzące z ulicy, z witryn sklepowych, ze skwerów... To może być decyzja o właściwym wejściu w miasto, byciu wewnątrz, rezygnacji z granic na co dzień chroniących naszą wrażliwość. Warto wejść w taki stan szczególnie wtedy, gdy wśród tysięcy przyciągających oko przedmiotów mamy szansę trafić na prace artystów.

Czytaj więcej: PRZEJŚCIE / WYSTAWA RZEŹBY W SOPOT CENTRUM

WYSTAWA MALARSTWA ANDRZEJA PIWARSKIEGO

7.04.2018 r.


Jednym z wydarzeń artystycznych zaplanowanych na wiosnę 2018 roku będzie wystawa malarstwa Andrzeja Piwarskiego w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47. Andrzej Jan Piwarski urodził się w Warszawie w 1938 roku. Jest absolwentem gdańskiej PWSSP i najnowsza historia Gdańska jest ważną inspiracją twórczą artysty.

Czytaj więcej: WYSTAWA MALARSTWA ANDRZEJA PIWARSKIEGO

MAGDALENA HEYDA-USAREWICZ / ZAPROSZENIE NA WERNISAŻ


3 mamy się / malarstwo, tkanina

6.04.2018 r.


5 kwietnia 2018 r. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbyło się oficjalne otwarcie wystawy twórczości trzech autorów: Benedykta Kroplewskiego, Ewy Łukiewskiej oraz Anny Panek. Oficjalne wystąpienia wernisażowe rozpoczął prezes Ryszard Kowalewski, który powitał gości w świeżo wyremontowanej galerii. Kurator galerii Maria Jędrzejczyk zachęcała do kontemplacji wystawy. Benedykt Kroplewski w imieniu trójki autorów przybliżył dzieje dotychczasowych realizacji powstałych w efekcie przyjaźni twórczej.

Czytaj więcej: 3 mamy się / malarstwo, tkanina

WYSTAWA MALARSTWA LIDII I TADEUSZA RAMIKÓW

29.03.2018 r.


29.03.2018 r. w siedzibie Związku Ormiańskiego w Gdańsku przy ul. Mariackiej 34/36 odbył się wernisaż wystawy malarstwa Lidii Małyszko-Ramik oraz Tadeusza Ramika. To już druga wystawa powstała w wyniku realizacji współpracy Gdańskiego Okręgu ZPAP i Związku Ormiańskiego w Gdańsku.

Czytaj więcej: WYSTAWA MALARSTWA LIDII I TADEUSZA RAMIKÓW

REPARTYCJE / ZG ZPAP

26.03.2018 r.

Komisja ds. Repartycji przedłuża termin składania wniosków na repartycję bezpośrednią za rok 2016 oraz za rok 2017 do 20 kwietnia 2018 r.

Czytaj więcej: REPARTYCJE / ZG ZPAP

STYPENDIA MINISTERIALNE

26.03.2018 r.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło konkurs o stypendia twórcze oraz stypendia z zakresu upowszechniania kultury na rok 2018/II. Do 9 kwietnia 2018 roku trwa nabór wniosków w ramach konkursu na stypendia twórcze oraz stypendia z zakresu upowszechniania kultury na rok 2018/II. Przedmiotem konkursu są stypendia mające charakter cyklicznego świadczenia finansowego, przyznawane osobom fizycznym zajmującym się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami na realizację określonego przedsięwzięcia, w następujących kategoriach:

Czytaj więcej: STYPENDIA MINISTERIALNE

L. MAŁYSZKO-RAMIK, T.RAMIK — MALARSTWO / WYSTAWA WE WSPÓŁPRACY ZE ZWIĄZKIEM ORMIAŃSKIM W GDAŃSKU

24.03.2018 r.Druga wystawa we współpracy Gdańskiego Okręgu ZPAP i Związku Ormiańskiego w Gdańsku przedstawi twórczość dwóch autorów: Lidii Małyszko Ramik oraz Tadeusza Ramika. Lidia Małyszko Ramik i Tadeusz Ramik to małżeństwo — długoletnie, zgodne i nawzajem się inspirujące.

Czytaj więcej: L. MAŁYSZKO-RAMIK, T.RAMIK — MALARSTWO / WYSTAWA WE WSPÓŁPRACY ZE ZWIĄZKIEM ORMIAŃSKIM W GDAŃSKU 

B.KROPLEWSKI, E.ŁUKIEWSKA, A.PANEK / 3 MAMY SIĘ

 21.03.2018 r.


Przyjaźnie twórcze to fascynująca siła sprawcza. Tym razem w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 właśnie trójka przyjaciół artystów zaprezentuje swoją twórczość na wystawie pt. "3mamy się". Wernisaż odbędzie się 5 kwietnia 2018 r. o godz. 18.00 z udziałem autorów: Benedykta Kroplewskiego, Ewy Łukiewskiej oraz Anny Panek. Ekspozycję malarstwa i tkaniny trzech twórców oglądać będzie można już od 3 kwietnia br. Zapowiada się niezwykle interesujące wydarzenie. Serdecznie zapraszamy.

„Do trzech razy sztuka” - to tytuł naszej pierwszej wspólnej wystawy, która odbyła się w galerii „Pax” w Elblągu. Prezentacja ta spotkała się z przyjaznym odbiorem, dlatego postanowiliśmy po kilku latach zorganizować kolejną, tym razem pod tytułem „3 po 3”. Galeria „Nova” w Malborku gościła nasze prace w listopadzie 2015 roku, w grudniu - galeria „Pok” w Pasłęku i w kwietniu 2016 roku – galeria „Nobilis” w Elblągu.

Po dwóch latach uznaliśmy, że czas na kolejną edycję, tym razem pod tytułem „3 mamy się”.

Dlaczego trzymamy się?

Czytaj więcej: B.KROPLEWSKI, E.ŁUKIEWSKA, A.PANEK / 3 MAMY SIĘ

BEATA EWA BIAŁECKA / ZAPROSZENIE NA WERNISAŻ


ODESZŁA MARIA DANUTA GRUSZCZYŃSKA

21.03.2018 r.


Ze smutkiem zawiadamiamy, że zmarła Maria Danuta Gruszczyńska, artysta plastyk, wieloletnia członkini Związku Polskich Artystów Plastyków. Msza święta odbędzie się w sobotę 24 marca 2018 r. o godzinie 12.30 w kościele pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie w Gdańsku-Wrzeszczu. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się tego samego dnia o godzinie 14.00 na cmentarzu Srebrzysko (stara kaplica).

Rodzinie składamy głębokie wyrazy współczucia.

Czytaj więcej: ODESZŁA MARIA DANUTA GRUSZCZYŃSKA

ODESZŁA ZOFIA POLASIŃSKA-TEE

19.03.2018 r.


Z przykrością zawiadamiamy, że 13 marca 2018 r. zmarła Zofia Polasińska-Tee, artysta plastyk, wieloletnia członkini ZPAP. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 23 marca 2018 r. w Warszawie. Ceremonia pogrzebowa rozpocznie się o godz. 13.00 w kościele św. Karola Boromeusza w Warszawie przy ul. Powązkowskiej 14 skąd nastąpi odprowadzenie na miejsce pochówku na cmentarzu Stare Powązki. Rodzinie przekazujemy głębokie wyrazy współczucia.

Czytaj więcej: ODESZŁA ZOFIA POLASIŃSKA-TEE

Anna Karpińska-Dehnel, Jacek Dehnel / malarstwo

15.03.2018 r.


13 marca 2018 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbyło się uroczyste otwarcie wystawy malarstwa Anny Karpińskiej-Dehnel i Jacka Dehnela. Oficjalną część rozpoczęła kurator Maria Jędrzejczyk. Anna Karpińska-Dehnel za dokonania artystyczne i z okazji jubileuszu 40-lecia pracy twórczej otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska, którą w imieniu prezydenta wręczyła Ewa Rogaczewska. Wernisaż przebiegł w jubileuszowej atmosferze. Wystawa niezwykle interesująca, czynna do 20.03.2018 r. Serdecznie zapraszamy.

Fotorelację prezentujemy dzięki uprzejmości autora zdjęć Erazma Wojciecha Felcyna;

Czytaj więcej: Anna Karpińska-Dehnel, Jacek Dehnel / malarstwo

OSOBLIWA Re: kolekcja / Maria Lepczak-Wysocka

 14-15.03.2018 r.


W poniedziałek, 12 marca 2018 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul.Mariackiej 46/47 odbył się wernisaż wystawy twórczości Marii Lepczak-Wysockiej. Oficjalnego otwarcia dokonał prezes Ryszard Kowalewski, o wystawie opowiedziała kurator Grażyna Tomaszewska-Sobko. Do oficjalnej części wernisażu autorka zaprosiła ekologów z Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku. Wieczór wernisażowy upłynął wśród wyjątkowych dzieł plastycznych. Autorka z artystyczną charyzmą wyjaśniała tajniki ekspozycji.

Prace prezentowane na wystawie „Osobliwa Re:kolekcja” składają się na kilka zbiorów, powstałych na przestrzeni ostatnich lat. Wystawa jest wynikiem nawiązania obopólnie inspirującej i twórczej współpracy artystki i ekologów z Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku. Szczytny cel prowadzonych warsztatów, to promowanie ekologicznego stylu życia za sprawą zauroczenia magią recyclingu oraz upcyklingu.

Czytaj więcej: OSOBLIWA Re: kolekcja / Maria Lepczak-Wysocka

Rozmowa z Marią Lepczak-Wysocką. Galeria ZPAP w Gdańsku. OSOBLIWA Re: kolekcja. Od 12 marca do 11 kwietnia 2018

 

Grażyna Tomaszewska-Sobko – Pierwsze pytanie które chciałabym zadać dotyczy tytułu wystawy: OSOBLIWA Re:kolekcja. Moim zdaniem ten tytuł jest bardzo wieloznaczny. Re ( z j. ang.) oznacza: ponownie, natomiast rekolekcja czytane łącznie kojarzy się z okresem poświęconym odnowie duchowej. Wyraz ten pochodzi z łaciny, recolligere oznacza zbierać na nowo, powtórnie. Czy właśnie te pojęcia miałaś na myśli nadając tytuł tej wystawie?

Maria Lepczak-Wysocka – Powiem szczerze, że to tytuł niezwykły. Ustalenie tytułu dla tak bogatej i różnorodnej wystawy nie jest proste. Lecz tym razem poczułam jakby wpłynęła na mnie pewna forma oświecenia.  Tytuł pojawił się sam. Osobliwość - to słowo, które mnie bardzo nastraja filozoficznie i duchowo. Re:kolekcja - to podkreślę jeszcze bardziej, bo jak wspomniałaś , wiąże się z okresem odnowy duchowej i skupienia, myślenia nad pewnymi sprawami. Jest to bardzo piękny moment, którym wpisujemy  się akurat w czas przedświąteczny. Dlatego uważam, że ten tytuł jest adekwatny do całości mojej prezentacji, bo stanowi ona zbiór różnych etapów mojego życia i kształtowania się postawy twórczej. Z pewnego rodzaju zamknięcia, wewnętrznego skupienia, przetworzyła się w postawę człowieka, który wychodzi do ludzi, na zewnątrz. Nie pozostając jednak bez własnego myślenia filozoficznego o sprawach doczesnych, ziemskich, dotyczących naszego bytu. To jest dla mnie szalenie istotne.

G.T.S. – Zajmujesz się rysunkiem, malarstwem, projektowaniem graficznym, serigrafią, formami unikatowymi. Na tej wystawie natomiast zobaczymy prace związane z recyklingiem i upcyklingiem. Pozwolisz, że ponownie odniosę się do definicji tych pojęć. Recykling to metoda ochrony środowiska naturalnego i zmniejszenia ilości odpadów przez ponowne wykorzystanie. Upcykling to forma przetwarzania wtórnego odpadów w wyniku którego powstają produkty o wartości wyższej, traktowane jako wartościowe surowce. Chciałabym, abyś podała swoją definicję tych pojęć.

Czytaj więcej: Rozmowa z Marią Lepczak-Wysocką. Galeria ZPAP w Gdańsku. OSOBLIWA Re: kolekcja. Od 12 marca  do 11...

WSPÓŁPRACA Z BUŁGARSKIM INSTYTUTEM KULTURY

7.03.2018 r.

Szanowne Koleżanki i Szanowni Koledzy

Z przyjemnością pragnę poinformować o nawiązaniu współpracy z Bułgarskim Instytutem Kultury, w wyniku której w maju tego roku w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbędzie się prezentacja wystawy bułgarskich artystów, a ekspozycja twórczości gdańskich artystów odbędzie się w czerwcu br. w Galerii BIK w Warszawie, następnie w sierpniu br. w Burgas i we wrześniu br. w Sofii.

Do wystawy Gdańskiego Okręgu ZPAP możemy zakwalifikować prace malarskie, rysunkowe, graficzne maksymalnie 35 twórców. Spośród nadesłanych aplikacji Komisja powołana przez Zarząd Gdańskiego Okręgu ZPAP w składzie: Krzysztof Izdebski, Ryszard Kowalewski, prof. Czesław Tumielewicz, Dominik Włodarek wyłoni artystów, których prace włączone zostaną do ekspozycji. Komisja weźmie pod uwagę kryteria jakościowe i możliwości techniczne. Selekcja odbędzie się na podstawie przesłanych fotografii.

  • Technika prac dowolna
  • Format prac nie może przekroczyć 100 x 120 cm
  • Każdy z uczestników maksymalnie może przedstawić 1 pracę

Prosimy o nadsyłanie zgłoszeń na adres e-mail:  biuro(at)zpap-gdansk.pl lub na adres pocztowy: 80-833 Gdańsk, ul. Mariacka 46/47 do dnia 16 maja 2018 r.

Zgłoszenia powinny zawierać:

1) krótką notę biograficzną w zapisie elektronicznym – word, txt

2) reprodukcję fotograficzną pracy (300 dpi) w zapisie elektronicznym jpg, pdf wraz z opisem wg klucza: tytuł, rok powstania, technika wykonania, wymiary

3) fotografię portretową w zapisie elektronicznym jpg, pdf

4) nr legitymacji ZPAP

Planowane posiedzenie Komisji – 18.05.2018 r.

Ogłoszenie listy autorów zakwalifikowanych prac – 21.05.2018 r.

Dostarczanie zakwalifikowanych prac do Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 – 8.06.2018 r. w godz. 13.00-17.00

Gorąco zachęcamy do zgłaszania się do wystawy.

 Z koleżeńskimi pozdrowieniami

Prezes Gdańskiego Okręgu ZPAP

Ryszard Kowalewski

WYSTAWA RYSUNKU KATARZYNY SZCZODROWSKIEJ

6.03.2018 r.


6.03.2018 r. w siedzibie Związku Ormiańskiego w Gdańsku przy ul. Mariackiej 34/36 odbył się wernisaż wystawy rysunku Katarzyny Szczodrowskiej. Wystawa powstała w wyniku realizacji współpracy Gdańskiego Okręgu ZPAP i Związku Ormiańskiego w Gdańsku. Oficjalnego otwarcia dokonał prezes Gagik Parsamian, który powitał gości oraz prezes Ryszard Kowalewski, który przedstawił sylwetkę twórczą Katarzyny Szczodrowskiej. Autorka przybliżyła uczestnikom wernisażu inspiracje jakie towarzyszyły przy pracy nad rysunkami na plenerze artystycznym.

Czytaj więcej: WYSTAWA RYSUNKU KATARZYNY SZCZODROWSKIEJ

FINISAŻ WYSTAWY MALARSTWA JÓZEFA IZYDORA DOBROWOLSKIEGO

2.03.2018 r.


W piątkowy wieczór, 2 marca 2018 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul.Mariackiej 46/47 odbył się uroczysty finisaż wystawy twórczości Józefa Izydora Dobrowolskiego. Wystawę oficjalnie zamknął prezes Ryszard Kowalewski. Autor nie szczędził serdeczności licznie przybyłym gościom. Przyjaciele artyści z Wałbrzycha wystąpili ze specjalnymi dedykacjami.

Czytaj więcej: FINISAŻ WYSTAWY MALARSTWA JÓZEFA IZYDORA DOBROWOLSKIEGO

ANNA KARPIŃSKA-DEHNEL, JACEK DEHNEL / WYSTAWA MALARSTWA

1.03.2018 r.


Anna Karpińska-Dehnel jest autorką znakomitych warsztatowo, niezwykle interesujących kompozycji malarskich. Jej często surrealistyczny przekaz plastyczny buduje oryginalny nastrój o nostalgicznym zabarwieniu. W jej przedstawieniach plastycznych przedmioty codziennego użytku zestawione z naturą, życiem urastają do ważnych symboli niosących duży ładunek emocji i opowieść o istnieniu, przemijaniu i wadze ludzkich dokonań, jak chociażby w przypadku kompozycji z cyklu „Listy malowane” czy obrazu zatytułowanego „Czekanie na telefon”.. W jej dorobku są również kompozycje malarskie, które z mistrzostwem warsztatowym prezentują niezwykłe umiejętności budowania surrealistycznego pejzażu – feeria barw, fascynujące kształty, światło, głębia... Anna Karpińska-Dehnel do wspólnej prezentacji zaprosiła swojego syna Jacka Dehnela. Ekspozycja zatem wzbogacona zostanie o kompozycje malarskie jednego z najgłośniejszych pisarzy młodego pokolenia.

Czytaj więcej: ANNA KARPIŃSKA-DEHNEL, JACEK DEHNEL / WYSTAWA MALARSTWA

KATARZYNA SZCZODROWSKA — RYSUNEK / WYSTAWA WE WSPÓŁPRACY ZE ZWIĄZKIEM ORMIAŃSKIM W GDAŃSKU

 1.03.2018 r.


Cykl wystaw przygotowanych we współpracy Gdańskiego Okręgu ZPAP i Związku Ormiańskiego w Gdańsku otworzy ekspozycja rysunków. Rysunki  Katarzyny Szczodrowskiej odrzucają narrację. Dzięki podziałowi warstwy wizualnej na strefy, wprowadzeniu diagonalnych linii, silnych kontrastów, nałożeniu kształtów otrzymują oryginalną energię. Mocne zdecydowane kompozycje o wrażeniowej sile zagoszczą w siedzibie Związku Ormiańskiego w Gdańsku przy ul. Mariackiej 34/36. Wystawa będzie ciekawą propozycją kulturalną, wernisaż rozpocznie się 6 marca 2018 r. o godz.18.00. Serdecznie zapraszamy.

Czytaj więcej: KATARZYNA SZCZODROWSKA — RYSUNEK / WYSTAWA WE WSPÓŁPRACY ZE ZWIĄZKIEM ORMIAŃSKIM W GDAŃSKU

SŁAWOMIR GRABOWY / ZAPROSZENIE NA WERNISAŻ


STANISŁAW OLESIEJUK / ZAPROSZENIE NA WERNISAŻ


Wystawa twórczości Andrzeja Łączyńskiego

20.02.2018 r.


Wtorkowy wieczór 20 lutego 2018 r. w gdańskiej galerii ZPAP przy ul. Piwnej 67/68 upłynął z fascynującą opowieścią o wzorach. Uroczystego otwarcia wystawy twórczości Andrzeja Łączyńskiego dokonała kurator galerii Maria Jędrzejczyk. Autor opowiadał o wzorach, inspiracjach twórczych i podkreślał, że jego tkaniny powstały z poszanowaniem życia, środowiska naturalnego, z odpowiedzialnością wobec otoczenia.

Czytaj więcej: Wystawa twórczości Andrzeja Łączyńskiego

ODSZEDŁ FRANCISZEK TROSZCZYŁÓW

20.02.2018 r.


Ze smutkiem zawiadamiamy, że 15 lutego 2018 roku zmarł Franciszek Troszczyłów, artysta plastyk, wieloletni członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Pogrzeb odbędzie się na Cmentarzu Łostowickim w najbliższy piątek 23 lutego br., o godzinie 11.00 wystawienie w kaplicy, następnie o godz. 11.30 odprowadzenie do kwatery AK.

Czytaj więcej: ODSZEDŁ FRANCISZEK TROSZCZYŁÓW

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z Andrzejem Łączyńskim przeprowadzona z okazji jego wystawy w Galerii ZPAP, w lutym 2018 roku, pt. „Krótka historia wzoru”, na fejsbukowym czacie:


M.J.: Jesteś artystą, który nie po raz pierwszy prezentuje swoje prace w naszej, związkowej Galerii na ul. Piwnej. Mimo, że od lat mieszkasz i tworzysz w Szwecji, nie zaniedbujesz kontaktów z polskimi środowiskami artystycznymi - nie tylko wtedy, kiedy pokazujesz swoje prace na wystawach. Na przykład - Grażyna Szapołowska miała możliwość przyodziać się w Twoje dzieła. Muszę przyznać, że prace pokazywane przez Ciebie, wywołują moje pożądanie: „Chciałabym to mieć, ubrać się w taką tkaninę!”.

Czytaj więcej: Rozmowa Marii Jędrzejczyk z Andrzejem Łączyńskim przeprowadzona z okazji jego wystawy w Galerii...

Noworoczne spotkanie w SPATiFie

18.02.2018 r.


9 lutego 2018 r. w sopockim Klubie Środowisk Twórczych SPATiF spotkali się nestorzy Gdańskiego Okręgu ZPAP. Prezes Ryszard Kowalewski rozpoczął przyjęcie uroczystym powitaniem i życzeniami dobrej przyszłości. Spotkanie przebiegło wśród uśmiechów, rozmów, przy wybornym poczęstunku i urokliwej muzyce.

FOTORELACJA

Czytaj więcej: Noworoczne spotkanie w SPATiFie

MARIA LEPCZAK-WYSOCKA / OSOBLIWA Re:kolekcja

17.02.2018 r.


12 marca 2018 r. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 odbędzie się otwarcie wystawy twórczości Marii Lepczak-Wysockiej. Autorka osobliwej re:kolekcji nosi w sobie niezwykłą troskę o świat – życie, wodę, ziemię, skałę …  Jej wysoka świadomość zagrożeń antropogenicznych i energia twórcza złożyły się na powstanie prac o artystycznych walorach i proekologicznym przesłaniu.

Czytaj więcej: MARIA LEPCZAK-WYSOCKA / OSOBLIWA Re:kolekcja

TERESA SUPLICKA / ZAPROSZENIE NA WERNISAŻ


Spotkanie Noworoczne Seniorów 70+

8.02.2018 r.

Zarząd Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków serdecznie zaprasza na Spotkanie Noworoczne, które odbędzie się 16 lutego 2018 r. w piątek, o godzinie 16.00 w Klubie Spatif w Sopocie przy ulicy Bohaterów Monte Cassino 54.

Spotkanie, jak co roku, będzie okazją do złożenia życzeń noworocznych i miłego spędzenia czasu wśród Koleżanek i Kolegów — Seniorów ZPAP.

Prosimy o potwierdzenie obecności do dnia 14 lutego br. telefonicznie pod nr 58 301 69 14 lub 505 487 310 w godzinach od 11.00 do 17.00.

Serdecznie zapraszamy.

WŁODZIMIERZ ŁAJMING / ZAPROSZENIE NA WERNISAŻANDRZEJ ŁĄCZYŃSKI / KRÓTKA HISTORIA WZORÓW

6.02.2018 r.


„Gdy to zdjęcie było zrobione, nie myślałem, że posłuży mi ono kiedyś do tematu mojej wystawy. Pierwsza kolorowa „fota” z Polaroidu, wywołana w dwie minuty na naszych oczach. Cud techniki w latach 70.! Barwne, soczyste kolory pokazały, jakby wyglądał nasz szary, PRL-owski dom, gdyby nie żelazna kurtyna. Fotografia przypomina mi świat mojego dzieciństwa. Moi rodzice. Wzorzyste zasłony w „picassy”. Bogate wzory są dominującym elementem z tamtych lat. Ten świat nie był tylko szary. Przy okazji wywołanego w dwie minuty zdjęcia, stał się kolorowym i pozostaje dla mnie inspiracją do tego co zobaczymy”. 

Andrzej Łączyński, 2018

Czytaj więcej: ANDRZEJ ŁĄCZYŃSKI / KRÓTKA HISTORIA WZORÓW

HELENA SADŁEK / ZAPROSZENIE NA WERNISAŻ


„Okruchy twórczości” / Zdzisław Koseda – rzeźba

03.02.2018 r.


27.01.2018 r. w sobotnie popołudnie w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbyło się oficjalne otwarcie wystawy rzeźby Zdzisława Kosedy. Gości wernisażowych powitały: Jolanta Dulas-Smulkowska – kurator wystawy oraz Maria Jędrzejczyk – kurator galerii. Jolanta Dulas-Smulkowska w swojej wypowiedzi przedstawiającej sylwetkę twórczą Zdzisława Kosedy podkreśliła realizacje pomnikowe i poprosiła o kilka wspomnień rzeźbiarza – Stanisława Gieradę.

Czytaj więcej: „Okruchy twórczości” / Zdzisław Koseda – rzeźba

ODESZŁA IRENA LOROCH


Z żalem odebraliśmy informację, że 26.01.2018 r. zmarła rzeźbiarka Irena Loroch. Pogrzeb odbędzie się 1 lutego 2018 r. o godz.12.30 na cmentarzu przy ul Spokojnej w Gdyni. Msza św. odbędzie się 1 lutego 2018 r. o godz. 11.30 w kościele pw. św. Jadwigi Królowej w Gdyni przy ul. Korzennej 2. Rodzinie składamy kondolencje łącząc się w smutku.

BARBARA KASPERCZYK / ZAPROSZENIE NA WERNISAŻ


Rozmowa Marii Jędrzejczyk z Jolantą Dulas-Smulkowską z okazji wystawy artysty rzeźbiarza Zdzisława Kosedy – Okruchy twórczości


M.J.: Zdzisław Koseda, rzeźbiarz, znany jest z wielu, około połowy istniejących, pomników w Gdyni.

Do jego dzieł należą pomniki J.C. Korzeniowskiego, Leonida Teligi, gen. Mariusza Zaruskiego, Pomnika Harcerzy Pomordowanych w 1939 roku – w Gdyni – Obłużu, Figura Chrystusa Błogosławiącego Morze, pomnik Antoniego Suchanka, pomnik ks. proboszcza Stanisława Zawadzkiego.

Gdyńscy przewodnicy wymieniają nazwisko rzeźbiarza Zdzisława Kosedy każdego dnia.

Nic dziwnego, że z zainteresowaniem oglądamy aktualną wystawę.

Co spowodowało, że zajęłaś się jej organizacją, mimo, że autor rzeźb nie jest członkiem Twojej rodziny?

Czytaj więcej: Rozmowa Marii Jędrzejczyk z Jolantą Dulas-Smulkowską z okazji wystawy artysty rzeźbiarza Zdzisława...

ZMIANY ZASAD PRZYDZIELANIA MIEJSC PLASTYKOM DO PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI WYSTAWIENNICZO-HANDLOWEJ W GDAŃSKU

Otrzymaliśmy informację z Biura Prezydenta Miasta Gdańska, że w trosce o estetykę Głównego i Starego Miasta w Gdańsku wprowadzono zmiany do regulaminu przydzielania miejsc plastykom do prowadzenia działalności wystawienniczo-handlowej. W uszczegółowieniu informacji podano, że zmiany dotyczą przede wszystkim sposobu zagospodarowania przestrzeni wystawienniczej. Wprowadzono również nowe, alternatywne lokalizacje w okolicach pomnika Świętopełka II (ul. Grobla II), na ulicy Świętego Ducha, a także w okolicach pomnika Jana Heweliusza (ul. Korzenna). Aplikacje należy składać w terminie od 1 do 28.02.2018. Regulamin oraz formularz wniosku na sezon 2018 na stronach Urzędu Miasta Gdańska.

DMC Firewall is a Joomla Security extension!