Pomoc socjalna dla twórców i artystów z MKDNiS _ 2021 rok

Zgodnie z decyzją Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu od 1 marca 2021 r. Narodowe Centrum Kultury przejmuje od ministerstwa zadanie udzielania pomocy socjalnej dla twórców i artystów, w tym zarządzanie procesem wsparcia.

O pomoc mogą się ubiegać artyści i twórcy, którzy posiadają dorobek w zakresie działalności kulturalnej oraz znajdują się w trudnej sytuacji materialnej.

Szczegóły znajdą Państwo w ogłoszeniu o naborze wniosków, które prezentujemy poniżej.

Ogłoszenie o naborze wniosków: https://www.nck.pl/dotacje-i-stypendia/pomoc-socjalna/do-pobrania/ogloszenie-o-naborze-wnioskow#

Wzór wniosku: https://www.nck.pl/dotacje-i-stypendia/pomoc-socjalna/do-pobrania/wzor-wniosku#

Więcej informacji na stronie: https://www.nck.pl/dotacje-i-stypendia/pomoc-socjalna/aktualnosci/nabor-wnioskow-2021

Ważne!!!

Wnioskodawca składa wniosek elektroniczny za pośrednictwem Systemu Obsługi Programów NCK(SOP) https://sop.nck.pl/site/login

Wniosek można złożyć w dowolnym terminie, z zastrzeżeniem 2 ust.4. Do prawidłowego złożenia wniosku obowiązkowe jest założenie konta w SOP. Adres do logowania :https://sop.nck.pl

Po złożeniu wniosku w systemie, Wnioskodawca zobowiązany jest do pobrania wypełnionego wniosku i złożenia podpisanego oryginału wniosku w Narodowym Centrum Kultury w nieprzekraczalnym terminie 5 dni roboczych od daty złożenia wniosku w SOP, przy czym o wpływie wniosku decyduje data faktycznego wpłynięcia wniosku do NCK.

Oryginał wniosku należy:

1. Opatrzyć podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym i przesłać drogą mailową na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ( forma preferowana) lub

2. opatrzyć podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym i przesłać do Narodowego Centrum Kultury ePUAP lub

3. oryginał w formie papierowej złożyć bezpośrednio (osobiście lub pocztą) w siedzibie Narodowego Centrum Kultury, ul. Płocka 5A, 00-231 Warszawa, w zaklejonej kopercie z dopiskiem - "wsparcie dla twórców i artystów", przy czym za datę złożęnia dokumentów uznaje się datę faktycznego wpływu do NCK/;

 

JANUSZ PLOTA - wywiad z artystą (2)

JANUSZ PLOTA - artysta intermedialny - malarz, rzeźbiarz, performer, projektant, eseista, rzeczoznawca wizualizacji - niezależny kurator

w rozmowie z kuratorką wystawy Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej w Gdańsku - Grażyną Tomaszewską-Sobko.

link do filmu z wywiadem: https://youtu.be/z_2fC_jTQAY

Więcej informacji o artyście: www.plotajanusz.pl


Wystawa Janusza Ploty (2)

Poniżej przedstawiamy zdjęcia prac, wykonanych przez artystę Janusza Plotę,  prezentowanych  na wystawie w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku.

Wystawa czynna w dniach 22.02 - 15.03.202 r.
















Relacja fotograficzna z otwarcia wystawy pt. "matryce rysunku-rysunek matryc'2021"JANUSZA PLOTY (2)

22 lutego 2021 r. w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 została otwarta jubileuszowa wystawa Janusza Ploty.

W najbliższych dniach na naszej stronie i w mediach społecznościowych udostępnimy nagrany dzisiaj wywiad z artystą i zdjęcia prac.







Wystawa Janusza Ploty- "matryce rysunku-rysunek matryc ‘2021" (2)

Już dzisiaj zapraszamy na wystawę jubileuszową 35-lecia twórczości artystycznej JANUSZA PLOTY  zatytułowana "matryce rysunku-rysunek matryc ‘2021"
 Wystawa będzie czynna w dniach 22.02-15.03.2021 r. w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku
Wywiad z artystą i zdjęcia z otwarcia wystawy zamieścimy na stronie internetowej ZPAP  i w mediach społecznościowych. Już dzisiaj serdecznie zapraszamy.

Rysunek zapisu energii człowieka, ślad trwania i przetrwania, kod narodzin i stempel graniczny-często ukryty, zakodowany w kliszy rentgenowskiej, w ścianie, na polu, na niebie. To świat mocy sztuki, jej uniwersalizmu .Sejf sztuki najprzedniejszej albo sztuki transarchetypicznej jak to określił Janusz Plota, twórca manifestu sztuki tranzytu , ogłoszonego w elbląskiej Galerii El w roku 1993 , roku  otwarcia sympozjum sztuki tranzytowej i wystawy Transitart 1993(Plota-Peterssen,Radermacher) Walizka sztuki transarchetypicznej przemieszcza się z artystą po rezydencjach, projektach i sympozjach w Europie, Azji i Afryce. Podręczna teczka artystycznych notatek ze świata zapisana w kole czasu, roznosi pocztę sztuki do wybranych przez artystę miejsc  i otwiera kolejny projekt ,punkt transgraniczny. Janusz Plota wymienia się swoimi notatkami sztuki z zaproszonymi artystami za pomocą logo cegiełki( dowolne dzieło przestrzenne o wymiarach 15x20 cm).

Rysunek ,jako część wypowiedzi artystycznej Janusza Ploty jest obrazem, rzeźbą, scenografią, formą performatywną, przestrzenią eko artu czy land artu. Walizka Duchampa otwiera swój kram tam gdzie widzi albo czuje energię miejsca. Tam gdzie Demeter szuka swojej córki, tam gdzie wszystko się zaczęło i trwa.

Wystawa otwiera kokon twórczy na przedprożach ulicy Mariackiej, Galerii Mariackiej gdańskiego ZPAP ,miejsca szczególnego. Do tegorocznego święta ulicy Mariackiej artysta dokłada rysunek z prastarego lasu wygładzony przez bałtyckie fale i zapach z sąsiednich pracowni rysunku, kamienia, złota i bursztynu.

Zapowiedzią cyklu wystaw januszplotaart 21 i kontynuacją projektu januszplotaart 2020 rysunek transarchetypiczny/Westerplatte, plotaartsympozjum 2020/2021,januszplotaecoart2011-2021, transitarteurope2021,januszplotaperformancespace 2021.

Rozłożona matryca sztuki dodatkowo wzbogaci przestrzenie galeryjne ,pola i łąki projektu ekologicznego 2021 w Galerii Stodoła Szumiłowo i Centrum św.Jana w NCK w Gdańsku. Notatki w postaci cegiełek dosycą energię miejsca w kolejnych realizacjach .Często cegiełka, szkic, rysunek ,sztandar jest przerabiany, przemalowywany, modyfikowany-to kolejne nowe dzieło, niekończący się proces tworzenia. Czas pandemiczny odchodzi pozostawiając  niedokończone realizacje. Artyście udało się zrealizować wiele wystąpień performatywnych online , gdzie z taczką i teczką sztuki przewędrował Europę i Azję dokładając do rydwanu notatek małą chorągiewkę miasta Gdańska, miasta Miastka, Pomorza  i nie tylko.

plotaartinfo 2021

 
 Zdjęcia prac z archiwum prywatnego Janusza Ploty




Małgorzata Limon - wywiad z artystką z okazji otwarcia wystawy "Katharsis"

 Z okazji otwarcia wystawy wywiad z artystką przeprowadziła kuratorka Galerii ZPAP Grażyna Tomaszewska-Sobko.

Wystawa czynna od 22.01-15.02.2021 r.

link do filmu z wywiadem: https://youtu.be/DjbJIbxa3l4


Charytatywna Aukcja Sztuki – studenci ASP dla WOŚP! Charity Art Auction – ASP students for WOŚP!

Termin: 31.01.2021
Licytacja online: https://allegro.pl/uzytkownik/WielkaAukcja?bmatch=cl-dict210105-ctx-uni-1-3-0112

Uwaga, sztuka idzie pod młotek w szlachetnym celu!

Zapraszamy Was na aukcję charytatywną organizowaną przez studentów ASP w Gdańsku. W tym roku aukcja odbywa się online, a cały dochód ze sprzedaży dzieł sztuki przekazany będzie na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Spotykamy się 31 stycznia 2021 roku w sieci. Podczas licytacji będzie można zakupić unikatowe prace w dobrych cenach (malarstwo, grafika, rzeźba, design i inne).
Jeśli chcecie wzbogacić swoją kolekcję, a przy tym wesprzeć Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, zapraszamy Was gorąco do udziału w akcji. Liczymy na Waszą obecność i otwarte serca!
Organizacja: Galeria Studencka Start, Uczelniana Rada Samorządu Studenckiego ASP w Gdańsku, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku


Charytatywna Aukcja Sztuki organizowana jest w ramach 29. Finału WOŚP, który odbędzie się 31 stycznia 2021 roku. Zbiórka w tym roku dedykowana będzie wsparciu dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyce głowy. Zbiórka realizowana będzie również przy wykorzystaniu kanałów elektronicznych.

Wydarzenie fb: https://www.facebook.com/events/737653803622500/?active_tab=about


Wystawa MAŁGORZATY LIMON (2)

Już za kilka dni rozpoczynamy kolejny rok z cyklu  wystaw sztuki współczesnej w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku.
 
W dniu 22 stycznia zostanie otwarta wystawa MAŁGORZATY LIMON zatytułowana "KATHARSIS".
 
Wywiad z artystką i zdjęcia z otwarcia wystawy zamieścimy na stronie internetowej ZPAP  i w mediach społecznościowych. Już dzisiaj serdecznie zapraszamy.
 
MAŁGORZATA LIMON tak pisze o swojej wystawie : "Termin katharsis​ ​(z gr. oznacza oczyszczenie), po raz pierwszy użył i zdefiniował Arystoteles. Ten starożytny filozof twierdził, że jest to stan polegający na wyzwoleniu się od uczuć strachu i litości, dzięki intensywnemu przeżywaniu sztuki. Z kolei Artur Schopenhauer upatrywał w kontemplacji sztuki swego rodzaju ratunku dla człowieka, tylko ona może złagodzić jego egzystencjalne cierpienie. Motyw wody pojawiający się w moich obrazach, to nie tylko chęć ukazania jej piękna, czystości i siły. To również odniesienie się do starożytnego hasła oczyszczania duszy ze złych emocji. W rozważaniach o wodzie nie sposób pominąć Biblii i motywu Chrztu jako symbolicznego aktu obmycia człowieka z grzechu pierworodnego - ale ten aspekt nie jest przedmiotem moich poszukiwań .W swoich obrazach pragnę ukazać bezpośredni kontakt człowieka z wodą. Niektóre postacie polewają sobie nią głowy, inne zanurzają się w niej całe...Tym samym na naszych oczach dokonuje się symboliczne oczyszczenie. Oczyszczenie ze złych wspomnień, negatywnych emocji czy strachu. Na wystawie zaprezentuję obrazy z motywem akwatycznym, które powstawały przez ostatnie lata i powstają nadal. Bowiem temat wody jest nieustannie przeze mnie badany i kontynuowany w moich pracach."
 
Zdjęcia prac z archiwum prywatnego M. Limon




Finisaż wystawy jubileuszowej Gabrieli Trynkler (2)

Finisaż wystawy jubileuszowej Gabrieli Trynkler w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku- wręczenie Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska

w Dziedzinie Kultury za 2020 rok









Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Gdański - planowane działania w 2021 roku

Prezes Okręgu Gdańskiego ZPAP Bartłomiej Błażejowski i Przewodniczący Rady Artystycznej Okręgu Gdańskiego ZPAP opowiadają o planowanych działaniach w Okręgu Gdańskim w roku 2021. W wystąpieniu mowa jest o zaplanowanej na jesień 2021 roku jubileuszowej XX edycji Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego, wystawie środowiskowej artystów ZPAP Okręgu Gdańskiego, w przestrzeni galerii handlowej Forum Gdańsk i kolejnej edycji cyklu wystaw sztuki współczesnej w Galerii Okręgu Gdańskiego przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku.

Link do filmu: https://youtu.be/BvdU_plXnN0


STYPENDIUM KULTURALNE MIASTA GDAŃSKA NA 2021 ROK-TRWA NABÓR

Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska przyznawane jest osobom zajmującym się twórczością artystyczną oraz upowszechnianiem kultury, mieszkających i płacących podatki w Gdańsku. Artyści i twórcy mogą starać się o wsparcie miasta niezbędne do realizacji działań, w takich dziedzinach jak literatura, sztuki wizualne, muzyka, taniec, teatr i film oraz organizacja wydarzeń kulturalnych. Stypendium nie jest przyznawane na wykonanie konkretnego dzieła (takiego jak np. wydanie książki, płyty, na działania związane z postprodukcją czy pracę osób trzecich).

W złożonym poprzez formularz wniosku powinny znaleźć się jasne i przejrzyście opisane działania potwierdzające rozwój twórczy autora/autorów projektu.

Ważne, aby dokładnie określić dziedziny i techniki w jakich realizowane będzie przedsięwzięcie. Najwyżej oceniane będą projekty gwarantujące wysoki poziom artystyczny i wykraczające ponad dotychczasowe działania wnioskodawców.

Wniosek tylko przez internet, ale pamiętaj o potwierdzeniu.

Nowością w tej edycji programu stypendialnego będzie składanie wniosków wyłącznie internetowo, poprzez system Witkac. Nie będzie możliwości składania wniosków papierowych.
Po złożeniu aplikacji system Witkac wygeneruje potwierdzenie. Najwygodniejszym sposobem składania potwierdzeń złożenia wniosku (ze względu na pandemię) jest system ePUAP. Istnieje możliwość dostarczenia potwierdzenia osobiście lub przez operatora pocztowego, decyduje data wpłynięcia do UM do 15 stycznia do godz. 15.00.

Wysokość stypendium za dany miesiąc będzie równa wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę wynikającą z Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku kalendarzowym. Stypendia wypłacane będą co miesiąc i mogą być przyznane na okres do 6 miesięcy.

Ważna zmiana

Stypendia przyznawane będą w trybie 2 naborów wniosków, a nie jak to tej pory w trybie ciągłym, w drodze otwartego naboru. 

Wnioski będzie można składać:

- do 10 stycznia - w pierwszym naborze 
- do 10 czerwca - w drugim naborze

4 stycznia o 14.00 zapraszamy wszystkich zainteresowanych na konsultacje w sprawie nowej edycji stypendiów kulturalnych. Postaramy się odpowiedzieć na nurtujące Państwa pytania merytoryczne i techniczne, związane z systemem Witkac.

Link do konsultacji : tutaj

Regulamin: https://www.gdansk.pl/pobierz/162014/regulamin_-stypendium-kulturalne-miasta-gdanska-1

Instrukcja :założenia konta na Witkac , wypełnienia i złożenia oferty

 

 

Życzenia świąteczne

 

Wirtualny spacer po wystawie Laureata Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za 2019 rok prof. Stanisława Baja

Wystawa malarstwa prof. Stanisława Baja już do obejrzenia w sieci! Zapraszamy do  zwiedzania! Zapraszamy do komentowana na naszej stronie na facebooku :ZPAP-Gdańsk
Autorką wirtualnego spaceru jest Veranika Vasilionak.
Link do wystawy: https://tiny.pl/76hzt
 
zdjęcie z archiwum ZPAP, autor Mariusz Hoffman

Wystawa jubileuszowa Gabrieli Trynkler - wywiad z artystką

Wywiad przeprowadziła przeprowadziła kuratorka wystawy Grażyna Tomaszewska-Sobko

Link do wywiadu : https://youtu.be/Dt5JY_59OUk

Gabriela Trynkler-Kwiatkowska - relacja z otwarcia wystawy jubileuszowej_

 23 listopada 2020 r. w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 nastąpiło otwarcie wystawy Gabrieli Trynkler-Kwiatkowskiej bez udziału publiczności.

Wystawa nosi tytuł "Miasta i Katedry. 35 lat później" i jest zwieńczeniem jubileuszu 35-lecia pracy twórczej artystki.

 

 




















 

Film zrealizowany podczas Gali wręczenia Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za 2019 rok prof. Stanisławowi Bajowi

autor filmu Mariusz Hoffman

link do filmu: https://youtu.be/2otWQabu11I


Transmisja z Gali wręczenia Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego prof. Stanisławowi Bajowi

Zapraszamy na bezpośrednią relację z uroczystości wręczenia Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za 2019 rok  prof. Stanisławowi Bajowi

Początek transmisji : godzina 18.00 w dniu 18 listopada 2020 r.

Transmisja : https://youtu.be/caEknn_PMrk

Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego za 2019 rok

Laureat Nagrody Za 2019 rok - prof. Stanisław Baj

 
Uroczysta Gala Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za 2019 rok odbędzie się  w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w dniu 18 listopada 2020 roku.
 
Sytuacja pandemiczna w kraju wymusiła na organizatorach zorganizowanie Gali Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za 2019 rok i wernisażu wystawy prof. Stanisława Baja bez udziału publiczności. Już dzisiaj zapraszamy do śledzenia uroczystości online na stronach internetowych i w mediach społecznościowych. (link już wkrótce) Dodatkową atrakcją będzie wirtualny spacer po wystawie. Strony organizatorów : https://www.asp.gda.pl/ , www.zpap-gdansk.pl
Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego to obok warszawskiej Nagrody im. Jana Cybisa i krakowskiej Nagrody im. Witolda Wojtkiewicza najważniejsze wyróżnienie dla polskiego artysty. Dotychczasowymi Laureatami byli między innymi: Teresa Pągowska, Kiejstut Bereźnicki, Jacek Sempoliński, Stefan Gierowski, Władysław Jackiewicz, Maciej Świeszewski, Janina Kraupe, Tadeusz Dominik, Jarosław Modzelewski, Stanisław Fijałkowski, Janusz Majewski, Leszek Mądzik, Henryk Cześnik. To czołówka polskich artystów.
ORGANIZATOR: Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Gdański
WSPÓŁORGANIZATOR: Akademia Sztuk Pięknych, Gdańsk
MECENASI: Województwo Pomorskie, Miasto Gdańsk,
PATRONAT MEDIALNY: Radio Gdańsk , TVP3 Gdańsk
kurator wystawy - Ryszard Kowalewski

Wystawa jubileuszowa Gabrieli Trynkler-Kwiatkowskiej (2)

Już niedługo zapraszamy na kolejną wystawę z cyklu Wystaw Sztuki Współczesnej w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku .

Wystawa jubileuszowa Gabrieli Trtynkler-Kwiatkowskiej.

Relacja z otwarcia wystawy jak i wywiad z artystką będą dostępne na stronie i w mediach społecznościowych.

 


Spotkanie z cyklu "Artyści w powojennym Gdańsku" - Alojzy "Alek" Osada

Zapraszamy na kolejną rozmowę z Cyklu "Artyści w powojennym Gdańsku".

Gościem kuratorki Grażyny Tomaszewskiej-Sobko jest znany konserwator zabytków i malarz - ALOJZY "ALEK" OSADA

Link do filmu : https://youtu.be/URO1i9xz8WI


Stypendia dla twórców kultury z budżetu Województwa Pomorskiego rok 2021

Zarząd Województwa Pomorskiego ogłasza konkurs o przyznanie stypendiów dla twórców kultury w roku 2021.

Stypendium przyznaje się na dokonanie określonego przedsięwzięcia o charakterze artystycznym w roku 2021. Zgłoszone projekty powinny obejmować działania, których realizacja nie będzie zagrożona przez obostrzenia związane z reżimem sanitarnym wynikającym z obowiązującego w Polsce stanu epidemii.

O stypendia mogą ubiegać się wyłącznie osoby fizyczne, których miejscem zamieszkania lub tworzenia jest województwo pomorskie lub realizującym projekt dotyczący województwa pomorskiego.

Maksymalną wysokość stypendium ustala się na kwotę 5000 zł brutto.

Wnioski, wraz z wymaganymi załącznikami, należy składać w Kancelarii Ogólnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego (Gdańsk, ul. Okopowa 21/27), w godz. 7.45-15.45, albo wysłać za pośrednictwem poczty na adres: Departament Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, ul. Okopowa 21/27, 80-810 Gdańsk (z dopiskiem: stypendium twórcze).

Termin składania wniosków upływa 30 listopada 2020 r. (w przypadku ofert wysyłanych pocztą decyduje data stempla pocztowego).

Informacji na temat konkursu o przyznanie stypendiów dla twórców kultury w roku 2021 udzielają pracownicy Departamentu Kultury UMWP:

  • Renata Wierzchołowska, tel. 58 32 68 284
  • Anna Maliszewska, tel. 58 32 68 404, .
  • Grażyna Bonisławska, tel. 58 32 68 286,

Więcej informacji na stronie :https://pomorskie.eu/stypendia-dla-tworcow-kultury-w-roku-2021-nabor-wnioskow/

dodatkowe informacje do pobrania :

Ogłoszenie konkursu

Wniosek o przyznanie stypendium

Instrukcja wypełnienia wniosku o stypendium

Regulamin przyznawania stypendiów dla twórców kultury

 

"Obywatel Wschodu" film Jakuba Syrkowskiego o prof. Stanisławie Baju

W oczekiwaniu na otwarcie wystawy prof. Stanisława Baja , Laureata Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za 2019 r. serdecznie zapraszamy do obejrzenia filmu dokumentalnego pt. "Obywatel Wschodu" , którego autorem jest Jakub Syrkowski.

film na youtube : https://youtu.be/1GSqOwXYH50

Cykl "Artyści w powojennym Gdańsku" - zapowiedź spotkania z Alojzym "Alkiem" Osadą.

W imieniu kurator Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej w Gdańsku Grażyny Tomaszewskiej-Sobko już dzisiaj zapraszamy na relację z kolejnego spotkania z cyklu "Artyści w powojennym Gdańsku".

Znakomitym gościem, będzie znany konserwator zabytków, artysta malarz, Alojzy Osada.

Mając na uwadze obostrzenia związane z covid - rozmowa z gościem zostanie zarejestrowana i udostępniona na naszej stronie internetowej i w mediach społecznościowych.


Wystawa jubileuszowa Stanisława Olesiejuka - wywiad z artystą


Stanisław Olesiejuk w tym roku obchodzi jubileusz 40-lecia pracy twórczej. Jest to jego już 80. wystawa indywidualna i 30. wystawa indywidualna w Gdańsku.

Stanisław Olesiejuk specjalizuje się w malarstwie sztalugowym olejnym, pastelu, gwaszu, rysunku i grafice warsztatowej. Zrealizował 80 wystaw indywidualnych i wziął udział w ponad 200 wystawach zbiorowych. Należy do ZPAP, ZPAMiG, SPP, PSEP, GTPS.

Wywiad z artystą, który prezentujemy przeprowadziła kuratorka wystawy Grażyna Tomaszewska-Sobko.

Link do filmu : https://youtu.be/IfE1LC8KpWs

Wystawa Stanisława Olesiejuka pt. "Translokacje" prezentowana jest w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 w dniach 19.10-09.11.2020 r. od poniedziałku do piątku w godzinach 12.00-16,00

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z p. Karoliną Andrearczyk, wnuczką artysty plastyka Bogdana Cierpisza n. t. Jego wystawy malarstwa z cyklu "Ocalić od zapomnienia"

Rozmowa przeprowadzona w dniu wernisażu 9 października 2020 r.  w Galerii ZPAP Przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku .

MJ.: Jak zapamiętała Pani swojego dziadka, Bogdana Cierpisza? Czy przypomina sobie Pani dziadka przy pracy, przy sztalugach?

 KA.:  Bogdan Cierpisz - mój dziadek - był pogodny i dowcipny. Nie przypominam sobie żeby o kimś źle mówił. Był po prostu dobry. Pamiętam jak przycinał listwy na ramę; było wtedy dużo hałasu w domu, jak przygotowywał płótna, miał swoje tajemne sposoby, nie bał się eksperymentować. Nieustannie się uczył, lubił nowości. Przy malowaniu pamiętam go chyba raz, jak byliśmy na plenerze, wyjechaliśmy gdzieś na wieś- ja wtedy miałam swój blok rysunkowy i ołówek- udzielił mi cennej wskazówki  jak nie rysować trawy.
Jeżeli chodzi o malowanie martwej natury to najchętniej malował u swojej przyjaciółki, Ewy Hoffman w Sopocie, była tam pracownia, cisza i twórczy spokój (dowiedziałam się niedawno, że „Pani Ewa” udzielała mu wskazówek odnośnie rysowania pastelami).
No i oczywiście było hobby - renowacja antyków, dziadek skupował różne przedmioty, zegary, tace (ku niezadowoleniu babci) i swoimi sposobami dawał im drugie życie... szkoda, że nie zapamiętałam albo nie spytałam jak to się robi.

Czytaj więcej: Rozmowa Marii Jędrzejczyk z p. Karoliną Andrearczyk, wnuczką artysty plastyka Bogdana Cierpisza n....

Relacja video z wernisażu BOGDANA CIERPISZA z cyklu "Ocalić od zapomnienia"

W dniu 9 października 2020 r. o godz. 12.30 w Galerii ZPAP przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy prac artysty Bogdana Cierpisza.

Kuratorzy wystawy : Gabriela Trynkler-Kwiatkowska, Bartłomiej Błażejowski

Link do youtube z filmem : https://youtu.be/9I6q-Zi87EY

 

Bogdan Cierpisz - "Ocalić od zapomnienia" artykuł Stanisława Seyfrieda

Już od 10 października w galerii ZPAP przy ul. Piwnej 67/68 zagości wystawa prac Bogdana Cierpisza z cyklu "Ocalić od zapomnienia".
Wystawa będzie czynna w dniach 10-30.10.2020 r. w godz. 12.00-17.00 od poniedziałku do piątku .
Zachęcamy do zapoznania się z artykułem Stanisława Seyfrieda pt. "Bogdan Cierpisz - Ocalony od zapomnienia ".



 

Uroczystość wręczenia Nagród Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury

5 października o godz. 18.00 w siedzibie ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku zostały wręczone Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury.
Nagrody w imieniu Pani Aleksandry Dulkiewicz - Prezydenta Miasta Gdańska wręczali :
Pani Ewa Rogaczewska - Główny Specjalista Referatu ds Mecenatu Kultury Urzędu Miasta Gdańska,
Pan Andrzej Stelmasiewicz - Przewodniczący Komisji Kultury i Promocji w Radzie Miasta Gdańska, Przewodniczący Kapituły Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury,
Spotkanie prowadziła kuratorka Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej - Grażyna Tomaszewska-Sobko.
Nagrodzeni :
Dorota Białczak,
Ewa Beyer-Formela,
Ryszard Kowalewski,
Piotr Kowalski,
Alojzy Michalak,
Alojzy Osada 
Janusz Tartyłło.
 
Relacja video z uroczystości : https://youtu.be/5zms9sZ7lPs
Zapraszamy na stronę  z tekstem Pani Marty Formella z Referatu Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku , która przygotowała obszerny artykuł o uroczystości wręczenia Nagród Prezydenta : https://media.gdansk.pl/komunikaty/577684/gdanscy-artysci-plastycy-z-nagrodami-prezydenta
 
Fotograf Grzegorz Mehring/gdansk.pl



Czytaj więcej: Uroczystość wręczenia Nagród Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury 

Już niedługo wystawa jubileuszowa Stanisłąwa Olesiejuka

W dniach   19.10-09.11.2020 r. Galeria ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku będzie gościła wystawę jubileuszową Stanisława Olesiejuka .

Będzie to 80. wystawa indywidualna  i 30. wystawa indywidualna w Gdańsku.

Urodził się 17.11.1956 roku. Ukończył PLSP i Instytut Artystyczny UMCS w Lublinie. Pracownia Mariana Stelmasika, Koji Kamoji, Ryszarda Winiarskiego, Maksymiliana Snocha. Uprawia malarstwo olejne, pastelowe, gwasz, rysunek, grafikę.Zrealizował 79 wystaw indywidualnych i wziął udział w ponad 200 wystawach zbiorowych.Wystawy indywidualne ( Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, BWA Lublin, BWA Łomża, BWA Sopot, BWA Nowy Sącz, BWA Olkusz, BWA Zamość, Galeria Podlaska, Galeria Koszalin, Galeria GTPS Gdańsk, Galeria ZPAP Gdańsk).Wystawy zbiorowe( I, II, III, IV Międzynarodowe Biennale Pasteli, III, IV Międzynarodowe Biennale Miniatury, "Sztuka dwóch czasów" Muzeum Narodowe w Gdańsku, "Pamięć i uczestnictwo" Muzeum Narodowe w Gdańsku, IV Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego w Lubaczowie, "Od Maxa Pechsteina do Stanisława Olesiejuka" Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku).

Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem Edukacji Narodowej, Zasłużony Działacz Kultury. Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki. Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury ( 2015 ).

Członek ZPAP, ZPAMiG, SPP, PSEP, GTPS.

W 2010 roku wydany został nakładem wyd. Bernardinum album monograficzny "Stanisław Olesiejuk" autorstwa Elwiry Worzały.

 


Elżbieta Tęgowska- otwarcie wystawy jubileuszowej (2)

21 września 2020 r. o godz. 18.00 nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy jubileuszowej Elżbiety Tęgowskiej. Z okazji jubileuszu 50-lecia pracy artystycznej Elżbieta Tęgowska została uhonorowana Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury.

Nagrodę w imieniu Pani Aleksandry Dulkiewicz - Prezydenta Miasta Gdańska wręczali :

Pani Ewa Adamska- Kierownik Referatu ds Mecenatu Kultury Urzędu Miasta Gdańska,

Pan Andrzej Stelmasiewicz- Przewodniczący Komisji Kultury i Promocji w Radzie Miasta Gdańska, Przewodniczący Kapituły Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury,

Spotkanie prowadziła kuratorka Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej - Grażyna Tomaszewska-Sobko.

Relacja  video z uroczystości : https://youtu.be/wCijSmCwFoY







 

 

Wystawa jubileuszowa Elżbiety Tęgowskiej - wywiad z artystką (2)

Wywiad przeprowadziła kuratorka wystawy jubileuszowej Elżbiety Tęgowskiej- Grażyna Tomaszewska-Sobko.
Zapraszamy na wystawę prac artystki do Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 w dniach 21.09-12.10.2020 r.

Ocalić od zapomnienia 2020 - BOGDAN CIERPISZ

Już niedługo zapraszamy na kolejną wystawę z cyklu „Ocalić od zapomnienia”, na której zaprezentujemy twórczość Bogdana Cierpisza - artysty malarza, człowieka oddanego sztuce, pracy dydaktycznej jak również działaniom konserwatorskim, rekonstrukcyjnym, wpisującym się w odbudowę zniszczonego wojną Gdańska. Tegoroczną uroczystość zorganizujemy  we wnętrzach Galerii ZPAP przy    ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku.

W grudniu 2003 roku zorganizowana została pierwsza wystawa z cyklu „Ocalić od zapomnienia”.    W ramach cyklu prezentowaliśmy już sylwetki następujących artystów: Wiesława Markowskiego, Romana Usarewicza, Maksymiliana Kasprowicza, Zdzisława Kałędkiewicza, Mieczysława Baryłki, Jerzego Zabłockiego, Bohdana Borowskiego, Kazimierza Śramkiewicza, Kazimierza Ostrowskiego, Marcina Duszeńki, Piotra Zajęckiego, Rajmunda Pietkiewicza, Zdzisława Walickiego, Zygmunta Karolaka, Stanisława Wójcika.

Artysta Bogdan Cierpisz urodził się w Puławach 26 sierpnia 1930 roku, a zmarł 23 stycznia 1994 roku w Gdańsku. Od 1945 roku był mieszkańcem Gdańska. Studiował w PWSSP w Gdańsku na Wydziale Malarstwa, pobierając nauki u takich znakomitych wykładowców jak: Jan Cybis, Stanisław Borysowski, Jan Wodyński, Jacek Żuławski.

Jako artysta plastyk uprawiał malarstwo ścienne, malarstwo sztalugowe, rysunek oraz fotografię, dzięki której dokumentował odbudowywane miasto. Brał czynny udział w odbudowie Gdańskiej Starówki.

Czytaj więcej: Ocalić od zapomnienia 2020 - BOGDAN CIERPISZ

Zmarł Zbigniew Szczepanek

 

Zmarła Dorota Borowska

Wystawa jubileuszowa Janusza Tartyłło - wywiad z artystą

JANUSZ TARTYŁŁO - znany scenograf, reżyser, aktor, scenarzysta teatralny, malarz, grafik w tym roku obchodzi
jubileusz  65-lecia pracy twórczej i 90-lecia urodzin.
Wywiad przeprowadziła kuratorka wystawy jubileuszowej Janusza Tartyłło - Grażyna Tomaszewska-Sobko.
Zapraszamy na wystawę prac artysty do Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 w dniach 24.08-14.09.2020 r.

Relacja z otwarcia wystawy prac Krystyny Górskiej z kolekcji Rene Burakowskiego

Wystawa czynna w dniach 19.08-06.09.2020 r. w Galerii ZPAP przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku od wtorku do niedzieli w godzinach 12.00-17.00

zdjęcia z prywatnego archiwum Rene Burakowskiego

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem Stanisława Seyfrieda "Wspomnienie o Krystynie Górskiej" : http://wybrzeze24.pl/salon-sztuki-gdanskiej/wspomnienie-o-krystynie-gorskiej






Czytaj więcej: Relacja z otwarcia wystawy prac Krystyny Górskiej z kolekcji Rene Burakowskiego

Laureat Nagrody im. K. Ostrowskiego za 2019 r. prof. Stanisław Baj (2)

 


Urodzony w 1953 w Dołhobrodach nad Bugiem na Podlasiu. Studia w latach 1972-1978 na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod kierunkiem profesorów: Michała Byliny, Jacka Siennickiego i Ludwika Maciąga. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w pracowni prof. Ludwika Maciąga. Obecnie jest profesorem Wydziału Malarstwa macierzystej uczelni i prowadzi pracownię dyplomującą malarstwa dla studentów od II do V roku. Autor ponad 130 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Uczestniczył w ponad 100 wystawach zbiorowych. Prace artysty znajdują się w zbiorach muzeów polskich oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Artysta wystawia głównie malarstwo i rysunek. Początkowo malował sceny rodzajowe inspirowane życiem wsi i naturą. Od lat 80. XX w. jego twórczość to pejzaż głównie rzeka Bug oraz portret.  Obrazy mają cechy uniwersalne a zarazem symboliczne, zwłaszcza liczne portrety matki artysty oraz zakola dzikiej rzeki Bug, malowane wprost z natury, od realistycznych po abstrakcyjne.

zdjęcia z archiwum artysty



Czytaj więcej: Laureat Nagrody im. K. Ostrowskiego za 2019 r. prof. Stanisław Baj (2)

Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego za rok 2019. edycja XIX'2020 (3)

Werdykt KAPITUŁY NAGRODY IM. KAZIMIERZA OSTROWSKIEGO, 18.08.2020 r.

 Kapituła Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego powoływana przez Zarząd Gdańskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków, na posiedzeniu on-line w dniu 18 sierpnia 2020 r. przyznała ogólnopolskie wyróżnienie  w dziedzinie malarstwa  prof. Stanisławowi Bajowi.

W uzasadnieniu werdyktu członkowie Kapituły pod przewodnictwem prof. dr hab. Teresy Grzybkowskiej ogłosili, iż Nagroda została przyznana artyście za „wierność tradycji wielkiego polskiego malarstwa portretowego   i pejzażowego, za dostrzeżenie w pejzażu rodzinnej wsi i rzeki Bug oraz licznych egzystencjalnych portretach matki i najbliższych sąsiadów wartości uniwersalnych Czasu i Losu. Baj portrety zwykłych ludzi obdarza niezwykłą godnością, kontynuując tradycje portretowe Piotra Michałowskiego i Konrada Krzyżanowskiego. Natomiast          w obrazach „czarnej rzeki Bug”, środkami artystycznymi swoich czasów, nawiązuje do tradycji pejzażowej Ferdynanda Ruszczyca. Baj odkrył nie tylko dla malarstwa „Czarną rzekę Bug”, dzięki Niemu rzeka Bug będzie istniała w polskiej kulturze, jak proza Wiesława Myśliwskiego. Obrazy Baja ukazujące rodzinną wieś i rzekę jako Centrum Świata są zupełnie wyjątkowe nie tylko w polskim współczesnym malarstwie.”

Kapituła przyznała Nagrodę jednogłośnie.

KAPITUŁA NAGRODY IM. KAZIMIERZA OSTROWSKIEGO

prof. dr hab. Teresa Grzybkowska - Przewodnicząca Kapituły, historyk sztuki, Warszawa
Stanisław Bałdyga, artysta grafik, Lublin
Bartłomiej Błażejowski, Prezes Gdańskiego Okręgu ZPAP
Ryszard Kowalewski, Przewodniczący Rady Artystycznej Okręgu Gdańskiego ZPAP
dr Roman Nieczyporowski, historyk sztuki, Gdańsk
dr hab. Krzysztof Polkowski, Rektor ASP, Gdańsk

 CZŁONKOWIE HONOROWI KAPITUŁY NAGRODY IM. KAZIMIERZA OSTROWSKIEGO

Henryk Cześnik , Laureat Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za rok 2018
Aleksandra Dulkiewicz, Prezydent Miasta Gdańska
Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego
Krzysztof Izdebski, Inicjator Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego

 Uroczyste wręczenie statuetki i nagrody finansowej nastąpi podczas otwarcia wystawy Laureata w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w połowie listopada. Dodatkowo wystawie będzie towarzyszył specjalnie wydany katalog nagrodzonego malarza. To obok warszawskiej Nagrody im. Jana Cybisa i krakowskiej Nagrody im. Witolda Wojtkiewicza najważniejsze wyróżnienie dla polskiego artysty. Dotychczasowymi Laureatami byli między innymi: Teresa Pągowska, Kiejstut Bereźnicki, Jacek Sempoliński, Stefan Gierowski, Władysław Jackiewicz, Maciej Świeszewski, Janina Kraupe, Tadeusz Dominik, Jarosław Modzelewski, Stanisław Fijałkowski, Janusz Majewski, Leszek Mądzik, Henryk Cześnik. To czołówka polskich artystów.

 ORGANIZATOR: Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Gdański

 WSPÓŁORGANIZATOR:  Akademia Sztuk Pięknych, Gdańsk

 MECENASI: Województwo Pomorskie, Miasto Gdańsk, Ewa i Arkadiusz Hronowscy, Sopocka Odessa

 

zdjęcie z archiwum artysty

Spotkanie z cyklu "Artyści w powojennym Gdańsku"-Ewa Beyer-Formela (2)

Zapraszamy na kolejną rozmowę z Cyklu "Artyści w powojennym Gdańsku". Gościem kuratorki Grażyny Tomaszewskiej-Sobko jest znana rzeźbiarka Ewa Beyer-Formela.

Link do filmu: https://youtu.be/Wuh9rxMR4DM


Rozmowa Marii Jedrzejczyk z Panem Rene Burakowskim nt. Jego kolekcji prac autorstwa Krystyny Górskiej (2)

MJ.: Jest Pan osoba znaną, m.in. jako miłośnik i kolekcjoner sztuki. Takich osób jak Pan mamy w Polsce niewielu. Zbyt mało. Tym bardziej należy się Panu z tego powodu podziw i szacunek. Kiedy i w jaki sposób zaczęła się u Pana ta szlachetna pasja?

RB.: Wychowałem się w miejscu, gdzie obrazy wisiały na ścianach i obcowanie ze sztuką bardzo pobudzało moja wyobraźnię.

MJ.: W jakich okolicznościach zetknął się Pan z twórczością Krystyny Górskiej?

RB.: Z twórczością Krystyny Górskiej zetknąłem się przypadkowo, ponieważ córka artystki, Pani Zofia Górska jest sędzią jeździeckim i widząc moją kolekcję, pokazała mi obrazy i grafiki swojej matki.

MJ.: Co Pana urzekło w jej pracach? Ile z nich jest w Pana posiadaniu?

RB.: Jak wspomniałem, prowadzimy stadninę, w której odbywają się turnieje jeździeckie i tak jak moją pasją są konie, stwierdziłem, że konie i to co je otacza – w malarstwie Krystyny Górskiej są nadzwyczajne. Przypominają mi po części konie malowane przez wielkiego naszego malarza Michałowskiego, co zresztą potwierdza się w tym, że Pani Krystyna jest prawnuczką wspomnianego artysty a kuzynką Franciszka Starowieyskiego i tak samo też grafiki przedstawiające malowniczy Gdańsk, są prawdziwymi majstersztykami, z którymi mógłby konkurować tylko Stryjec. W moim posiadaniu są 52 prace Pani Krystyny Górskiej.

Czytaj więcej: Rozmowa Marii Jedrzejczyk z Panem Rene Burakowskim nt. Jego kolekcji prac autorstwa Krystyny...

Zmarł Jacek Mydlarski

 

Już niedługo wystawa jubileuszowa Janusza Tartyłło

W dniach   24.08-14.09. 2020 r. Galeria ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w gdańsku będzie gościła wystawę jubileuszową Janusza Tartyłło .

Janusz Tartyłło, artysta plastyk, członek Związku Polskich Artystów Plastyków od roku 1958, wieloletni mieszkaniec miasta Gdyni jest twórcą szczególnym. Obok wiodącej w jego aktywności plastycznej dziedziny – scenografii, uprawia malarstwo i grafikę. Ponadto ogrom jego aktywności twórczej koncentruje się w wymiarze teatralnym. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Scenografii. Dyplom uzyskał w 1956 roku. Od lat 50 uprawia szereg dyscyplin twórczych : malarstwo, scenografię, grafikę użytkową , reżyserię, dramaturgię, aktorstwo. Brał udział w wielu prestiżowych wystawach zbiorowych , a także prezentował swoją twórczość na wystawach indywidualnych. Spośród wielu wydarzeń artystycznych w których wziął udział warto wyróżnić chociażby cykl wystaw „Wrocławskie Muzy”, wystawy zbiorowe w kościele Św. Jana w Gdańsku, a także w kościele Św. Elżbiety. Ponadto warto wspomnieć, że Janusz Tartyłło prezentował swoje prace na wystawie „Rezerwat Majów” w Domu Kultury w Rumii, gdzie przez 10 lat odbywał próby teatru offowego „RY-TAR”. Zrealizował scenografię do ponad 250 spektakli w teatrach stacjonarnych oraz w teatrach offowych, a także w Teatrze TV m.in.: „Śmierć gubernatora”, „Skandal w Hellbergu”, „Św. Joanna”, „Pokojówki”, „Małe Mahagonny, „Orfeusz i Eurydyka”. Jest również autorem wielu sztuk wystawianych na scenach profesjonalnych w całym kraju oraz adaptacji St. I. Witkacego w Warszawie, Koszalinie i Gdyni. Był reżyserem oraz autorem scenografii do 5 przedstawień w Polskim Teatrze w Wilnie. Jest autorem znakomitych plakatów do sztuk teatralnych. Jest też laureatem nagrody Biennale w Paryżu „Cing mois sejours” za scenografię i projekty malarskie sztudo sztuki „Wariatka z Chaillot” Girodoux, także nagrody na Festiwalu Sztuk Współczesnych we Wrocławiu.


zdjęcie z archiwum prywatnego Janusza Tartyłło

 

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z prof. Moniką Zawierowską - Łozińską, autorką wystawy p.t. "Papier, kamień, nóż” w Galerii ZPAP przy ul Piwnej 67/68 w Gdańsku (2)

 MJ: Stale jeszcze mamy w pamięci Twoją niezapomnianą wystawę w naszej galerii p.t. "Obrazy do noszenia", która zachwycała nas w ubiegłym roku. Zobaczyliśmy w Tobie artystkę, która nie dała wcisnąć swoich prac do żadnej szuflady typu "sztuka czysta" lub "sztuka użytkowa", ani do jakiejkolwiek innej szuflady w odniesieniu do sztuki wizualnej. Nadawanie tytułów swoim dziełom, to Twoja domena. Czy możesz zdradzić, co znaczy tytuł: „Papier. Kamień. Nóż”?

 MZŁ: Papier - w swojej oczywistej i nieoczywistej formie jest pierwszym tworzywem, materiałem z którym zaczynam pracę. Jest eko tylko po przetworzeniu recyklingowym, może być papierem z włókien, wiórów, szmat a nawet plastiku. Papier może być kolorowy - mogę mu nadać barwę lub wykorzystać barwiony w różnych zestawieniach. Papier mogę ciąć, giąć, szanować lub zniewolić, nadać mu strukturę lub zbudować strukturę z niego. Papier może być częścią masy porcelanowej czyli kamienia - najpierw w jego sproszkowanej formie, potem w masie lejnej, a następnie w bryłach lub powierzchniach tworzących stałe, wypalone obiekty czyli kamień. Jeśli wybrałabym narzędzie to zaraz po ołówku pojawia się najważniejszy pracownik w mojej pracowni - NÓŻ. On rozdziela, tnie, rysuje, drapie. W nawiązaniu do gry Papier Nożyce Kamień również moja praca polega na przeważaniu szali na stronę jednego lub drugiego tworzywa, które ostatecznie stają się nośnikami do moich nienapisanych historii - ilustracji.

MJ: Nienapisane historie, to takie, które chcesz opowiedzieć przy przy pomocy swoich prac, nie używając słów? Co powiesz na temat ilustracji do gotowych już, napisanych historii?

  MZŁ: Ilustracja- czy to w formie prostych piktogramów, story-tellingu lub skomplikowanych w treści i formie obrazów, jest naturalnym środkiem komunikacji dla grafika. Prawie zawsze jest to obraz, który zostaje nam w głowie razem z konkretnym stanem emocjonalnym. Niektórym zachód słońca kojarzy się z romantyczną miłością, innym z odejściem, a jeszcze innym ze złością. Obraz z emocją to składniki ulotne, a umiejętności, materiały i narzędzia to determinanta materialna obiektu, który powstanie po fuzji. Moje opowieści dotyczą konkretnych osób i zdarzeń, ale stają się bardzo uniwersalne przez brak szczegółów i pewną umowność przedstawianych motywów, które nabierają znaczenia po odczytaniu zestawień i odszukaniu kierunku czytania (ten też może być dowolny). Każdy, z mojej opowieści może stworzyć osobną historię, złożoną ze swoich indywidualnych doświadczeń - symbole stają się tu tylko pretekstem. Bardziej mnie pociąga to, czy ktoś, kto ogląda moje prace czuje się z nimi związany, choćby chęcią posiadania, oglądania lub zrozumienia. 

Czytaj więcej: Rozmowa Marii Jędrzejczyk z prof. Moniką Zawierowską - Łozińską,  autorką wystawy p.t. "Papier,...

DMC Firewall is a Joomla Security extension!