Jubileusz Ewy Beyer-Formeli

Zapraszamy na film o twórczości Ewy Beyer-Formeli, w którym zobaczymy artystkę przy pracy w czasie plenerów rzeźbiarskich .

Link do filmu : https://youtu.be/J0cPeoxbSaE

Film zrealizowany na podstawie urywków filmów z plenerów i zdjęć prac artystki.

Materiały zebrała, opracowała i zmontowała w całość Bente Kluge

 

Wystawa jubileuszowa Ewy Beyer-Formeli "Rzeźba-rysunek" - wywiad z artystką

Zapraszamy na wywiad z Ewą Beyer-Formelą, znaną trójmiejską rzeźbiarką, wieloletnią członkinią ZPAP z okazji jubileuszu 60-lecia pracy twórczej.
Wywiad przeprowadziła kuratorka wystawy jubileuszowej Grażyna Tomaszewska-Sobko.

 

Relacja fotograficzna z otwarcia wystawy jubileuszowej Ewy Beyer-Formeli "Rzeźba-rysunek" (2)











 

Artyści w powojennym Gdańsku _ zapowiedź spotkania z Ewą Beyer-Formelą.

W imieniu kurator Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej w Gdańsku już dzisiaj zapraszamy na relację z kolejnego spotkania z cyklu "Artyści w powojennym Gdańsku".

Znakomitym gościem, będzie znana artystka rzeźbiarka Ewa Beyer-Formela.

Mając na uwadze obostrzenia związane z covid- rozmowa z gościem zostanie zarejestrowana i udostępniona na naszej stronie internetowej i w mediach społecznościowych.

 


 

Już niedługo wystawa jubileuszowa Ewy Beyer-Formeli

W dniach 20.07-17.08.2020 r. Galeria ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 będzie gościła wystawę jubileuszową 60-lecia pracy twórczej rzeźbiarki Ewy Beyer-Formeli.

Ewa Beyer-Formela już od ponad 60 lat zmaga się z fizycznością drewna, granitu i marmuru, tworząc z tych materiałów klasyczne, plenerowe realizacje rzeźbiarskie. Absolwentka rzeźby w gdańskiej PWSSP w pracowni profesora Stanisława Horno-Popławskiego, którą ukończyła w 1960 roku, pozostała wierna jego idei zachowania prawdy materiału w twórczej pracy. Uwzględniając rodzaj surowca, którego używa w kolejnych realizacjach stara się nie zatracić jego wyjątkowego waloru. Jej rzeźby są oszczędne w wyrazie; jeśli pojawia się w nich figuracja, to jedynie jako dopełnienie abstrakcyjnej formy, od której zwykle wychodzi. Ta zaś uwarunkowana jest kształtem, ciężarem i haptycznością materiału, w którym pracuje. W ten sposób wyraża się jej ogromny szacunek do natury i naturalnych form. Artystka zdecydowanie częściej pracuje nad swoimi realizacjami w plenerze niż w pracowni. Kontakt z przyrodą w trakcie pracy, tak dla niej oczywisty  i bezpośredni znajduje swe żywe odbicie w formach, które stanowią jej język wyrazu. Ewa Beyer-Formela uczestniczyła w kilkuset wystawach krajowych i zagranicznych m.in.: w Rawennie  (Włochy), Bremenhaven, Badenii- Wurtenbergii, Mainz (Niemcy), Clairewin, Chateleaudren, Salin-les-Bains (Francja). Brała udział w około 50 wystawach indywidualnych. Uczestniczyła w kilkudziesięciu plenerach rzeźbiarskich w kraju i zagranicą. Była inicjatorką i organizatorką słynnych plenerów rzeźby w granicie we Wdzydzach Kiszewskich , które odbywały się od roku 1974 do 2007. Dla miasta Gdańska artystka jest zasłużona szczególnie jako rzeźbiarka zaangażowana w odbudowę gdańskiej Starówki. 

Czytaj więcej: Już niedługo wystawa jubileuszowa Ewy Beyer-Formeli

II nabór wniosków w konkursie o przyznanie stypendiów dla twórców kultury z budżetu Województwa Pomorskiego w roku 2020

Informujemy, iż w obliczu trudnej sytuacji, w jakiej z powodu wystąpienia w Polsce stanu epidemii znaleźli się artyści indywidualni, mając na uwadze utrzymujące się ograniczenia związane z tworzeniem, upowszechnianiem i promowaniem powstałych dzieł i odpowiadając na rosnące potrzeby przedstawicieli sektora kultury - decyzją Zarządu Województwa Pomorskiego został ogłoszony  II nabór wniosków w konkursie o przyznanie stypendiów dla twórców kultury z budżetu Województwa Pomorskiego w roku 2020.

Warunki konkursu oraz obowiązujący formularz wniosku dostępne są na stronie:

https://pomorskie.eu/-/ogloszenie-o-ii-naborze-wnioskow-w-konkursie-o-przyznanie-stypendiow-dla-tworcow-kultury

 Najważniejsze informacje o konkursie:

  • stypendia zostaną przyznane na realizację zamierzeń twórczych w roku 2020,
  • o stypendium nie mogą ubiegać się osoby, które otrzymały stypendium dla twórców kultury z budżetu Województwa Pomorskiego w roku 2020 oraz pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego,
  • maksymalną wysokość stypendium ustala się na kwotę 5 000 zł brutto (stypendium wypłacane jest jednorazowo),
  • termin składania wniosków upływa z dniem 15 lipca 2020 roku (w przypadku ofert wysyłanych pocztą decyduje data stempla pocztowego).

 

 

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z Joanną Sieradzką, autorką wystawy "Turbulencje" 07-26.07.2020 r. w Galerii ZPAP Ul. Piwna 67/68 (2)

MJ:  Czym dla Pani jest malarstwo? Jakie miejsce zajmuje   w Pani życiu sztuka?

JS:    Słowo / definicję – malarstwo - rozumiem w sposób bardzo szeroki, jako dziedzinę otwartą na eksperymentowanie i dyskusję. Interesuje mnie proces tworzenia, różnorodność malarskich rozwiązań i to w jaki sposób możemy interpretować obraz, który został stworzony za pomocą różnych materiałów, niekoniecznie musi być to płótno na ramie. Proces obserwowania, myślenia i opowiadania o tym jak rozumiem to, co widzę jest codzienną, w zasadzie, wszystkich ludzi -  aktywnością. Dla mnie jest to bardzo ciekawe, w jak różny sposób, każda z osób, ujmuje rzeczywistość w której funkcjonuje. Myślę że, sztuka to taka konstelacja różnych podejść do świata. Tworząc, należy podejmować decyzje, które czasami zmieniają wszystko. Podjęcie decyzji jest bardzo trudne, może być błędne a czasami zaskakująco pozytywne. Malownie to dla mnie proces, który jest angażujący i nigdy nie wiem dokąd mnie zaprowadzi. Dotyczy myślenia, działania i odczuwania czyli życia.

Czytaj więcej: Rozmowa Marii Jędrzejczyk z Joanną  Sieradzką,  autorką wystawy "Turbulencje" 07-26.07.2020 r. w...

Ankieta Urzędu Miejskiego Wydziału Kultury

Biuro Prezydenta ds. Kultury oraz Instytut Kultury Miejskiej/ Obserwatorium Kultury zachęcają do wzięcia udziału w ankietach dotyczących uczestnictwa w życiu kulturalnym naszego miasta w trakcie i po pandemii, zarówno od strony kulturotwórczej, jak i odbiorców i odbiorczyń kultury.
Czas na wypełnienie ankiety mija 28 czerwca.

Ankieta dla instytucji/organizacji/twórców/twórczyń: https://bit.ly/KulturawGdanskuPoPandemii

Ankieta dla odbiorców/odbiorczyń kultury: https://bit.ly/KulturaOnlinePodczasPandemii

 

Wystawa jubileuszowa Piotra Kowalskiego "50/70" - wywiad z artystą

Kolejny z cyklu wywiadów przeprowadzonych przez kuratorkę wystaw w Galerii ZPAP  Grażynę Tomaszewską-Sobko.

Tym razem rozmówcą jest Piotr Kowalski - gdański grafik i kaligraf, który swoją wystawą, prezentowaną w Galerii ZPAP  podsumowuje  jubileusz 50-lecia pracy twórczej i 70-lecie urodzin. .

w dniach 22..06-13.07.2020 r. wystawa będzie otwarta dla zwiedzających .


Zapraszamy do obejrzenia wywiadu z artystą. Zapis na youtube : https://youtu.be/9zLmkmDx1bk

 

Zmarł Zygfryd Korpalski

Zygfryd Korpalski (1930-2020)

 

Z ogromnym smutkiem informujemy, że w dniu 13 czerwca 2020 roku zmarł Zygfryd Korpalski wybitny artysta rzeźbiarz.

Rodzinie i bliskim składamy wyrazy współczucia.

Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Gdański

Życiorys

Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni-Orłowie ukończył w 1950 roku. Rozpoczął studia artystyczne w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku na Wydziale Rzeźby, w pracowni profesora Stanisława Horno-Popławskiego. W latach 1948–1952 był członkiem ZMP, a od 1952 roku należał do PZPR[3]. W latach 1952–1958 kontynuował studia w Akademii Sztuk Pięknych w Leningradzie u profesora Lisowa, gdzie uzyskał dyplom w 1958 roku.

Nagrody

Laureat Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury (za 1984)

Udział w wystawach i konkursach krajowych i zagranicznych od roku 1962:

w konkursie na "Medal XXV-lecia Wyzwolenia Gdańska" – II nagroda i realizacja

na pomnik "Chana Asparucha" w Bułgarii – (zakup części projektu)

na medal "Lenin i Jego Idea" – III nagroda (zakup przez Muzeum Lenina w Warszawie)

na pomnik Józefa Wybickiego w Kościerzynie – wyróżnienie

w wystawie "Rzeźba i Kwiaty", Berlin – nagroda (zakup rzeźby pt. "On i Ona")

"Ogólnopolska Wystawa Rzeźby w XXX-lecie PRL", Sopot – nagroda (medal za pracę "Ewolucja")

Ważniejsze realizacje:

tablica poświęcona "Bojownikom o Polskość Warmii i Mazur" – Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie

tablica upamiętniająca "Walkę Marynarzy PMH w II wojnie światowej" – gmach PLO w Gdyni

"Pomnik Walczących o Polskość Ziemi Złotoryjskiej" – Zakrzewo (praca zbiorowa)

pomnik "Leśnika" – koło Kościerzyny

upamiętnienie przełamania "Wału Pomorskiego" – akcenty rzeźbiarskie w wielu miejscowościach

Urna Mjr. Henryka SucharskiegoWesterplatte

Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy Gdańsk, ul. 3 Maja, realizacja 2002 r. Zespół autorski: Hanna Klementowska, Jacek Krenz, współpraca: Katarzyna Bogucka-Krenz, Michał Krenz, Andrzej Wójcicki, rzeźbiarze: Zygfryd Korpalski, Witold Głuchowski

prace na Głównym i Starym Mieście w Gdańsku.

głowa kpt. Karola Olgierda Borchardta znajdująca się na nagrobku na cmentarzu Witomińskim, (kwatera S 839A przy Czarnej Drodze)

Został wyróżniony Złotym Krzyżem Zasługi, honorową odznaką Rady Ochrony Pomników Walki i Męczeństwa Koszalina i Gdańska oraz medalami "Zasłużony Ziemi Gdańskiej" i Zasłużony Działacz Kultury.

źródło: wikipedia

 

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z dr. Izydorem Borysem (2)

Wystawa  "transformacje" w Galerii ZPAP przy Piwnej 67/68 w Gdańsku, w dniach 16.06-28.06.2020 r.

 

MJ: Jak wynika z Pana życiorysu, dzieli Pan swój czas pracy na pracę dydaktyczną w Uniwersytecie Mazursko - Warmińskim w Olsztynie i pracę twórczą, czego dowodem jest aktualna wystawa Pana rzeźb p. t. "Transformacje" w naszej związkowej  Galerii.

 Jaki mają się do siebie te dwa rodzaje aktywności, które, jak się okazało, nie wykluczają się wzajemnie?

 IB: Te dwie aktywności wzajemnie się uzupełniają. Kontakt ze studentami pozwala złapać dystans do własnej twórczości. Praca pedagoga zmusza do formułowania pewnych definicji i zwięzłych tez, to pomaga w samookreśleniu własnej drogi twórczej. Jako pracownik naukowy jestem zobligowany do prowadzenia własnej działalności badawczej, w tym wypadku, działalności artystycznej.

 MJ: Ukończył Pan gdańską PWSSP w pracowni prof. Stanisława Radwańskiego; jaki wpływ na Pana pracę twórczą a także dydaktyczną ma ukończenie właśnie tej, naszej a nie innej uczelni?

 IB:.Moje zainteresowanie sztuką sięga czasów dzieciństwa. Praktycznie dorastałem w pracowni ceramicznej mojego Ojca. Urzekła mnie łatwość i przyjemność pracy w glinie. Z tego materiału starałem się wyczarowywać wszystko co podsuwała dziecięca wyobraźnia. Potem było Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni –Orłowie.

Czytaj więcej: Rozmowa Marii Jędrzejczyk z dr. Izydorem Borysem  (2)

Wczasy w Świnoujściu w Domu Pracy Twórczej

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą wypoczynku w Domu Pracy Twórczej w Świnoujściu

 


Z zapytaniami o dostępność miejsc oraz szczegółowe informacje prosimy zwracać się bezpośrednio do Pana Andrzeja Idzika tel. 601 835 296  ,

Więcej informacji na stronie : http://www.dpt-noclegi.pl/index.php

Wczasy w Ustce w Domu Pracy Twórczej

 


Zapraszamy do zapoznania się z ofertą wypoczynku w Domu Pracy Twórczej w Ustce.

 W obecnym sezonie nie działa kuchnia ośrodka, do użytku gości pozostają 2 kuchenki elektryczne dwupalnikowe ustawione w ogólnodostępnych miejscach oraz lodówki w pokojach. Niedaleko ośrodka znajduje się wiele miejsc, w których można wykupić posiłki.

Z zapytaniami o dostępność miejsc oraz szczegółowe informacje prosimy zwracać się bezpośrednio do Pana Mariana Sokołowskiego, tel. 509706267.

https://www.nadbaltykiem.pl/noclegi/ustka/622/Dom-Pracy-Tworczej-w-Ustce.html

Wystawa Alojzego "Alka" Osady pt. "REMANENT - półwiecze twórczości"...


  

21 maja 2020 r.  roku odbył się wernisaż wystawy twórczości Alojzego "Alka" Osady . Był to pierwszy  wernisaż bez udziału publiczności.

Kuratorka wystawy Grażyna Tomaszewska-Sobko rozmawiała z artystą  o jego twórczości i przypadającym na ten rok jubileuszu  .

Zapraszamy na relację z wydarzenia i spacer po Galerii. https://youtu.be/XaeeQl24Jno


Czytaj więcej: Wystawa Alojzego "Alka" Osady pt. "REMANENT - półwiecze twórczości"...

Zmiany w funkcjonowaniu Biura ZPAP oraz Galerii przy ul. Mariackiej 46/47 i Galerii przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku

Informujemy, że z dniem 26 maja 2020 r. otwieramy działalność stacjonarną w Biurze ZPAP i  Galerii przy ul. Mariackiej 46/47 oraz  Galerii przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku. Z uwagi na obowiązujące restrykcje sanitarne związane z pandemią koronawirusa w Biurze i Galeriach będą obowiązywać środki zapewniające komfort i bezpieczeństwo zwiedzającym i pracownikom.

 Regulamin otwierania i zwiedzania wystaw w Galeriach ZPAP:

1. Otwarcie wystaw będzie odbywać się bez udziału publiczności. Fotorelacje, filmy i spotkania z autorami wystaw dostępne będą w sieci poprzez naszą stronę www.zpap-gdansk.pl, facebook ZPAP Gdańsk i ewentualnie YouTube.

 2. Galerie będą dostępne dla publiczności w sposób następujący:

- Galeria przy ul. Mariackiej 46/47 od poniedziałku do piątku w godzinach od 12.00 do 16.00,

- Galeria przy ul. Piwnej 67/68 od wtorku do niedzieli w godzinach od 12.00 do 17.00

3. Zwiedzający winni zachować pomiędzy sobą i pracownikiem ZPAP minimum 2 metrowe odstępy; zasady ta nie dotyczy odstępów pomiędzy opiekunami a dziećmi w wieku do lat 12.

4. Zwiedzający zobowiązani są do noszenia maseczek zakrywających usta i nos, chust lub innych części garderoby zakrywających usta i nos; obowiązek ten nie dotyczy dzieci w wieku do lat 4 i innych osób zwolnionych z tego obowiązku na mocy powszechnie obowiązujących przepisów prawa.

5. Przy wejściu do Galerii zwiedzający zobowiązani są do dezynfekcji rąk środkiem zapewnianym przez ZPAP.

6. Jednocześnie na sali wystawowej mogą przebywać nie więcej niż 2 osoby w Galerii przy ul. Mariackiej 46/47 oraz 4 osoby w Galerii przy ul. Piwnej 67/68. Pracownik ZPAP kontroluje ilość osób zwiedzających, wpuszcza i wypuszcza zwiedzających, tak aby jednocześnie na sali nie przebywało więcej osób niż postanowienia wyżej. Zwiedzający mają obowiązek zastosować się do poleceń pracownika ZPAP.

7. Zwiedzanie grupowe jest dopuszczalne tylko w terminach i na zasadach uprzednio uzgodnionych z kuratorem Galerii (zachowaniem stosownej odległości i ilości osób jednocześnie mogących przebywać na sali wystawowej).

8. Toalety nie będą dostępne dla zwiedzających.

Postanowienia dotyczące pracowników ZPAP:

1. Pracownicy Biura ZPAP oraz Galerii przy ul. Mariackiej 46/47 pracują stacjonarnie w godzinach otwarcia Galerii od poniedziałku do piątku.

- W pozostałych godzinach tj. od 9.00 do 12.00 oraz od 16.00 do 17.00 pracują zdalnie.

- Kurator Galerii przy ul. Piwnej 67/68 pracuje stacjonarnie w godzinach 12.00 – 17.00. W godzinach od 17.00 do 18.00 zdalnie.

2. Załatwianie spraw w Biurze ZPAP odbywa się tylko poprzez wcześniejsze umówienie telefoniczne.

3. Pracownicy ZPAP pomiędzy sobą oraz pomiędzy zwiedzającymi i odwiedzającymi Biuro wini zachować minimum 2 metrowe odstępy.

4. Pracownicy zobowiązani są do noszenia przyłbic lub maseczek, które zapewnia ZPAP. W Biurze i Galerii muszą znajdować się również rękawiczki jednorazowe.

5. Drzwi do Galerii powinny być cały czas otwarte aby wyeliminować konieczność dotykania klamek a jeżeli to nie będzie możliwe, klamki muszą być każdorazowo dezynfekowane.

Postanowienia wchodzą w życie z dniem 25 maja 2020 r. i obowiązują do odwołania.

Zarząd Okręgu Gdańskiego ZPAP

Gdańsk, dnia 20.05.2020 r.

 

 

 

 

 

 

 

 

Zmarł MAREK MODEL

Marek Model

(1959-2020)


Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że w dniu 15 maja 2020 r. odszedł prof. Marek Model, wybitny artysta i znakomity pedagog, nasz kolega i Przyjaciel.

Trudno pogodzić się z taką stratą.

Bliskim składamy wyrazy najszczerszego współczucia i żalu.

 

Okręg Gdański Związku Polskich Artystów Plastyków

 

Marek Model urodził się 14 lutego 1959 roku w Gdańsku, z którym był związany do końca życia. Był malarzem i rysownikiem, nauczycielem akademickim na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.W latach 1980-1985 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnej ASP), dyplom w Pracowni Malarstwa profesora Kazimierza Ostrowskiego obronił w 1985 roku. Wiele lat pracował jako adiunkt w Pracowni Podstaw Rysunku i Malarstwa profesora Jerzego Ostrogórskiego. W roku 2002 uzyskał stopień doktora habilitowanego. Do śmierci był kierownikiem Katedry Kształcenia Podstawowego na Wydziale Malarstwa ASP w Gdańsku.

WSPOMNIENIE Ś.P. MARKA MODELA
 
W południe zadzwonił do mnie Ryszard. Marek nie żyje ...
Szok , łzy , smutek. Wszyscy wiedzieliśmy o chorobie, ale wierzyliśmy w cud. Marek też wierzył , że z tego wyjdzie. Do końca tworzył.
Marek był WIELKIM ARTYSTĄ . Jego życie to twórczość, sztuka i  oddanie Akademii . z którą był związany wiele lat. Był artystą  wielkiej tolerancji . Potrafił docenić każdy wartościowy przejaw twórczy niekoniecznie stylistycznie bliski swojej robocie. Był Profesorem. Nie tylko z tytułu , ale prawdziwym profesorem w swojej dziedzinie.
Zostawił po sobie setki prac. Cechowała GO prawdziwa Mania Malowania.
Miałem zaszczyt i przyjemność bycia z NIM blisko. Rozmowy o sztuce , twórczości ,wystawach.Miał nieprawdopodobną pamięć plastyczną.
Ze szczegółami umiał mówić o wystawie sprzed wielu lat . Znał tysiące nazwisk artystów z różnych czasów i środowisk .Był dla mnie prawdziwym autorytetem.
Jego twórczość cechowała wielka pasja  . Miał niebywałe zdolności manualne , jednak nie popisywał się nimi. Był wierny swojej ekspresji.ARTYSTA PRAWDZIWY
Marek- PRZYJACIELU - będzie ciężko bez CIEBIE !
CZEŚĆ TWOJEJ PAMIĘCI !
Marek Wróbel

 

Życzenia Wielkanocne


World Art Day - Światowy Dzień Sztuki

Szanowne Koleżanki i Koledzy !

Międzynarodowe Stowarzyszenie Artystów IAA/AIAP którego jako ZPAP jesteśmy członkiem, przyjęło datę 15-go kwietnia jako World Art Day- Światowy Dzień Sztuki (Dzień urodzin mistrza Leonardo da Vinci 15 .04 .1452). Dzięki Nam wszystkim artystom- Dzień ten jest w oficjalnym kalendarzu obchodów UNESCO od maja 2019! Obecna sytuacja nie pozwala na bezpośrednie prezentacje czy otwarcie galerii czy drzwi pracowni. Ale przecież jesteśmy i tworzymy !!!! Dlatego zwracamy się z prośbą o używanie przekazanego znaku przy wszelkich działaniach artystycznych w sieci , w okolicach dnia 15 kwietnia. Wszelkie formy obchodów Dnia Sztuki zależą od naszych inicjatyw. Pogoda ma być słoneczna. Obraz na balkonie, wystawiona rzeźba ,galeria którą inni zobaczą ze swych okien. Świętujmy i cieszmy się Dniem Sztuki! Prosimy uprzejmie o przesyłanie dokumentacji zdjęciowej , krótkich info/angielski na mail oyku(kropka)piramid @ gmail.com . (w miejsce słowa (kropka) wstawić . i bez spacji przed i po @) IAA/AIAP zamierza na stronach IAA www. aiap-iaa.org prezentować działania artystów z okazji Światowego Dnia Sztuki .

Maria Moroz

Wiceprezydent Polskiego Narodowego Komitetu IAA/AIAP, Executive Committee IAA/AIAP World

 


Pomoc socjalna dla twórców i artystów z Funduszu Promocji Kultury

 

Szanowne Koleżanki i Koledzy

Informujemy, że można starać się o wsparcie z ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Zapytania dotyczące zasad przyznawania pomocy socjalnej oraz składania wniosków należy kierować na adres mailowy podany na stronie bądź zgłaszać do Ministerstwa za pośrednictwem platformy epuap : https://epuap.gov.pl

Pomoc socjalną z Funduszu Promocji Kultury mogą uzyskać twórcy i artyści, którzy znajdują się w trudnej sytuacji materialnej.
 
Aby ubiegać się o pomoc socjalną należy czytelnie wypełnić „Wniosek o pomoc socjalną z Funduszu Promocji Kultury"  oraz dołączyć wymagane załączniki wskazane we Wniosku. Wnioski można składać w dowolnym terminie przez cały rok. Pomoc socjalna ma charakter jednorazowej wypłaty środków.
 

Czytaj więcej: Pomoc socjalna dla twórców i artystów  z Funduszu Promocji Kultury

KOMUNIKAT z dnia 12 marca 2020 r.

Stosownie do decyzji podjętych przez  Rządowy Zespół Zarządzania  Kryzysowego oraz Zarządzenia Wojewody Pomorskiego z dnia 11.03.2020 roku informujemy, że do dnia 25 marca br. działalność Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 i przy ul. Piwnej 67/68 zostaje zawieszona.  Zaplanowane w tym czasie wernisaże  nie odbędą się a galerie pozostaną zamknięte. Ponadto prosimy o powstrzymanie się od załatwiania spraw, które nie są pilne w Biurze ZPAP. Polecamy kontakt telefoniczny oraz email :

58 301 69 14

505 487 310

biuro @zpap-gdansk.pl

W związku z dynamicznie zmieniającą się sytuacją związaną z epidemią będziemy o  zmianach informować na stronie www.zpap-gdansk.pl oraz drogą elektroniczną.

Pozdrawiamy  wszystkich i życzymy zdrowia.

Zarząd Okręgu Gdańskiego ZPAP

Zaproszenie na wernisaż Alojzego Osady "REMANENT-półwiecze twórczości" 23 marca 2020 r.

W imieniu kurator  Grażyny Tomaszewskiej-Sobko zapraszamy serdecznie na  wernisaż ALOJZEGO OSADY, który odbędzie się 23 marca 2020 r. o godz. 18.00 w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku
 

 
 

Miłosz Piotrowski "Złoty podział odcinka i liczba PHI" - wywiad z autorem

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z dr Miłoszem Piotrowskim z okazji Wystawy Złoty podział odcinka i liczba "PHI" w Galerii ZPAP w Gdańsku przy Piwnej 67/68 w dniach 26.05-14.06 2020 r.

 MJ: Czy tytuł Pana wystawy mówi nam o tym, że jako dydaktyk prezentując swoje prace chce Pan nam przekazać coś ważnego? Jeżeli tak to na czym ma polegać Pana przekaz?

 MP: To bardzo dobre pytanie. Zawsze bardzo się cieszę gdy widzę ludzi, którzy zbierają się z  okazji wystawy sztuki. Myślę, że to jest bardzo wysublimowane, cenne audytorium i że jest to ogromny potencjał. Ci ludzie zebrani w jednym miejscu są jak garść prochu, który może się zapalić od jednej iskry lub jak  zaczyn drożdży w małym kubeczku, który może spowodować  urośniecie wielkiego bochna chleba. Jednocześnie ci ludzie są na tyle wrażliwi na drugiego człowieka i taktowni, że energia, która posiadają nie wybucha - tylko napełnia salę wystawową i delikatnie się rozpływa. Zawsze potem jest mi szkoda, że taki wspaniały potencjał - jakby się zmarnował. 

Czytaj więcej: Miłosz Piotrowski "Złoty podział odcinka i liczba PHI" - wywiad z autorem

Zmarł EDWARD BOBER

Z ogromnym żalem zawiadamiamy ,że w wieku 85 lat zmarł EDWARD BOBER, malarz,  wykładowca PWSSP na Wydziale Malarstwa w latach 1963-1980, członek ZPAP.

Msza Św. odbędzie się w poniedziałek 02.03.2020 r. o godz.10.00 w Kościele p.w Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni ul.Armii Krajowej 46. Uroczystości pogrzebowe o godz.12.00 na cmentarzu parafialnym w Koleczkowie kolo Gdyni.

Iwona Jurkiewicz "Cienie..."Odbicia" (2)

17 lutego 2020 r.  w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 odbył się wernisaż Iwony Jurkiewicz pt „Cienie…Odbicia”. Przybyłych gości przywitała kuratorka Grażyna Tomaszewska-Sobko, która nakreśliła sylwetkę artystyczną Iwony Jurkiewicz. Następnie głos zabrała bohaterka wieczoru, opowiadając o swoich pracach i inspiracji naturą,  a dokładniej zestawieniem świata zwierząt i ludzi, łączeniem tych dwóch światów.Wystawa „Cienie…Odbicia to wystawa o śmierci, przemijaniu, utracie, a także o poszukiwaniu tego, co utracone. Tytułowe odbicia, to także lustra i szyby, na których rzeźby powielają się jeszcze bardziej. Wystawa czynna do 18 marca 2020 


Czytaj więcej: Iwona Jurkiewicz "Cienie..."Odbicia" (2)

INFORMACJA-składki członkowskie

SKŁADKI CZŁONKOWSKIE ZPAP

Zarząd Okręgu Gdańskiego ZPAP z dniem 1 maja 2019 r. w celu urealnienia przychodów ze składek członkowskich ( ostatnia waloryzacja 2000 rok) podwyższa wysokość składki w sposób następujący:

Od 1.05.2019 r. do 31.12.2019 r. – do wysokości 8 zł miesięcznie

Od 1.01.2020 r. do 31.12.2020 r. – do wysokości 9 zł miesięcznie

Od 1.01.2021 r. – do wysokości 10 zł miesięcznie

Składka członkowska dla emerytów i rencistów wzrasta w sposób następujący:

Od 1.05.2019 r. do 31.12.2019 r. – do wysokości 5,50 zł miesięcznie

Od 1.01.2020 r. do 31.12.2020 r. – do wysokości 6,50 zł miesięcznie

Od 1.01.2021 r. – do wysokości 7,50 zł miesięcznie

Memoria-Halina Gajewska

Z ogromnym smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 2 lutego 2020 zmarła jedna z naszych najstarszych Koleżanek Halina Gajewska. Msza święta odbędzie się 6 lutego 2020 o godz. 11.15 w nowej kaplicy na cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku. Pogrzeb tego samego dnia o godzinie 12.00.

 Halina Gajewska urodziła się 10 stycznia 1926 roku w Lublinie. W latach 1928-1946 mieszkała we Lwowie, gdzie ukończyła szkołę średnią. Następnie wraz z rodziną przeniosła się do Krakowa. Studia artystyczne odbyła  w latach 1946-1950 w Akademii Sztuk Plastycznych Krakowie w pracowniach: malarstwo u prof. A.Terleckiego i prof. Kantora, tkaninę u prof. S.Gałkowskiego. Dyplom w zakresie włókiennictwa uzyskała w 1955 roku. W 1950 roku zamieszkała w Sopocie. Od 1951 roku była członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków oraz od 1966 roku członkiem Towarzystwa Przyjaciół Sztuki. Od 1959 pracowała w szkolnictwie średnim jako nauczyciel rysunku. W Pałacu Młodzieży w Gdańsku prowadziła zajęcia  z plastyki. Za działalność artystyczną i pedagogiczną odznaczona  Krzyżem Zasługi i Honorową Odznaką Zasłużony Ziemi Gdańskiej. Laureatka wielu konkursów.  Swoje prace prezentowała na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jej prace znajdują się w wielu kolekcjach w kraju i za granicą m.in. w Muzeum w Toruniu i  Gdańsku, w Muzeach Polonijnych w Doylestow i Chicago w USA.

Trisity ###3 - trójmiejski festiwal sitodruku


Trisity###3 to trzecia odsłona Trójmiejskiego Festiwalu Sitodruku organizowana przez fundację ~MORZE, która popularyzuje technikę sitodruku. Wydarzenie skupia ponad 90-ciu artystów z różnych nurtów i środowisk, którzy przez cały miesiąc tworzą swoje prace w pracowni Sity® w tuBazie. Celem festiwalu jest zderzenie twórców reprezentujących różne style i korzystających z odmiennych środków wyrazu z techniką sitodruku lub serigrafii jak nazywa się jego artystyczną odmianę. Obok siebie na jednej ścianie demokratycznie zawisną pracę malarzy, grafików, rysowników, fotografów, ilustratorów, ludzi reprezentujących scenę graffiti oraz streetartu, niezależnych twórców, wykładowców i profesorów ASP. Zobaczyć będzie można także prace najlepszych studentów ASP w Gdańsku realizowane w Pracowni Serigrafii na Wydziale Grafiki. W tym roku artyści tworzą posługując się wyłącznie dwoma kolorami. Zwieńczeniem intensywnego miesiąca działań w pracowni jest wystawa, która odbywać będzie się w 3 miejscach na ternie trójmiasta: w tuBazie w Gdyni, Savchenko Galleryi w oraz w Zbrojowni Sztuki w Gdańsku.

Czytaj więcej: Trisity ###3 - trójmiejski festiwal sitodruku

„Wpis ukończony”. Dyplomy gdańskiej ASP


Wystawa realizacji dyplomowych studentów ASP w Gdańsku 2018/2019.

Obrona pracy dyplomowej jest dla studentów jednym z najważniejszych momentów kilkuletniego procesu kształcenia. To swoisty punkt kulminacyjny i jednocześnie chwila, w której przystępujący do obrony pokazują siebie jako artystów, projektantów i twórców. Dzień obron jest Świętem dyplomantów i Uczelni – Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku!
Przedstawiamy kolejną odsłonę wydarzenia, która prezentuje studenckie prace dyplomowe z roku akademickiego 2018/2019 gromadząc w jednym miejscu – Zbrojowni Sztuki, dzieła absolwentów wszystkich Wydziałów Uczelni!

wernisaż: 16.01.2020, 18:00
wystawa czynna: 17.01.2020 – 02.02.2020, w godz. 12.00-18.00
miejsce: Zbrojownia Sztuki, Targ Węglowy 6
Wstęp wolny

Czytaj więcej: „Wpis ukończony”. Dyplomy gdańskiej ASP

Koncerty muzyki ormiańskiej

Związek Ormiański w Gdańsku zaprasza na przedświąteczne koncerty muzyki ormiańskiej, w 150. rocznicę urodzin Vardapeta Komitasa, twórcy ormiańskiej szkoły kompozytorskiej, które odbędą się 12 grudnia 2019 r. w Ratuszu Staromiejskim przy ul. Korzennej 35/37, o godz. 18.00 oraz 13 grudnia 2019 r. w Muzeum Archeologiczym przy ul. Mariackiej 25/26 również o godz. 18.00. Wstęp wolny.

XVIII OGÓLNOPOLSKI SALON WIELKOPOLSKI 2019

Pod patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego 15 listopada 2019 r. w Muzeum Ziemi Czarnkowskiej dokonano otwarcia Salonu Wielkopolskiego 2019. Wśród finalistów jest troje twórców z Gdańskiego Okręgu ZPAP:
Sławomir Grabowy
Danka Jarzyńska
Andrzej Socha

Zmarła Ewa Hoffman – Rosińska


W wieku 95 lat zmarła sopocka malarka Ewa Hoffman – Rosińska.

PWSSP w Sopocie ukończyła w 1953 roku w pracowni prof. Jacka Żuławskiego. W latach 1954 – 1971 pracowała na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej w Katedrze Rysunku, Malarstwa i Rzeźby, będąc asystentką prof. Adama Gerżabka i prof. Władysława Lama. Do Sopotu przyjechała w 1948 roku z Łodzi, ale urodziła się w Poznaniu. Była kolorystką, malowała pejzaże i portrety Wychowała spore grono wybrzeżowych malarzy, do jej uczniów należy między innymi prof. Marek Model.

Boguchwała Bramińska - memoria

3.10.2019 w wieku 97 lat odeszła od nas Boguchwała Bramińska - malarka.

Pogrzeb odbędzie się we wtorek 8 października o godz. 14 na cmentarzu w Witominie w Gdyni. Msza żałobna odbędzie się o godz. 13 w kościele pw. Świętej Rodziny w Gdyni (ul.  Hugo Kołłątaja 40)

Czytaj więcej: Boguchwała Bramińska - memoria

Nie żyje Andrzej Trzaska

13 września 2019 r. zmarł Andrzej Trzaska (ur. 15 IV 1935), malarz, rysownik i ceramik. Po wprowadzeniu stanu wojennego współpracownik Ogólnopolskiego Komitetu Oporu. 5 V-20 X 1982 internowany w Strzebielinku. Jako dziecko przeżył Powstanie Warszawskie, więc żartował, że Strzebielinek to dla niego „bułka z masłem”. Podczas internowania narysował około 400 portretów współwięźniów. Niektóre z nich są prezentowane na wystawie stałej ECS w Gdańsku. Był człowiekiem pogodnym, uczciwym i niezależnym. Cześć Jego pamięci!

 

5. Triennale Polskiego Malarstwa Współczesnego JESIENNE KONFRONTACJE Rzeszów 2019

Organizatorem konkursu jest Biuro Wystaw Artystycznych w Rzeszowie.
Celem konkursu jest uzyskanie prac malarskich ukazujących aktualne tendencje w sztuce. Poszukiwanie nowych indywidualności twórczych i przedstawienie ich dzieł. Przedmiotem konkursu będą prace wykonane w tradycyjnych technikach malarskich powstałe w trzech ostatnich latach, które dotychczas nie były nagradzane w żadnych innych konkursach oraz nie były dotąd eksponowane na terenie Rzeszowa.
Kurator konkursu: Dyrektor BWA art. plast. Piotr Rędziniak
Adres do korespondencji/przesyłek: Biuro Wystaw Artystycznych, 35-002 Rzeszów, ul. Jana Sobieskiego 18
tel. sekretariat 178533667, centrala 178533811, 600627121
 
pliki do pobrania: www.bwa.rzeszow.pl

26. Biennale Plakatu Polskiego Katowice 2019

GALERIA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ BWA W Katowicach zaprasza do wzięcia udziału w 26. Biennale Plakatu Polskiego Katowice 2019. Celem konkursu jest przegląd polskiej twórczości plakatowej z okresu od 2017 do 2019 roku i udostępnienie wybranych prac szerokiej publiczności na wystawie pokonkursowej ,która odbędzie się w grudniu 2019 roku Galerii BWA w Katowicach oraz wydanym z tej okazji katalogu. Regulamin uczestnictwa do pobrania ze strony Galerii BWA 

W DRODZE - KONTYNENTY

Fotorelacja z XIII SPOTKANIA Z AUTORSKIEGO CYKLU WYSTAW ZBIOROWYCH DANUTY JOPPEK - W DRODZE - Kontynenty, które odbyło się 6.06.2019 w Wejherowskim Centrum Kultury - Filharmonia Kaszubska.


Czytaj więcej: W DRODZE - KONTYNENTY

CZESŁAW GAJDA - pożegnanie

Z przykrością zawiadamiamy, że 3 czerwca 2019 r. zmarł nasz Kolega Czesław Gajda.

Pogrzeb odbędzie się w dniu jutrzejszym t.j. 7 maja 2019 r. na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku, bezpośrednio po mszy św. w 
Kościele p.w. św. Franciszka z Asyżu Gdańsk - Emaus, ul. Kartuska 186. 
Msza św. o godz. 12.00, odprowadzenie z pod bramy cmentarza o godz. 12.45.

Czytaj więcej: CZESŁAW GAJDA - pożegnanie

POŻEGNANIE JAROSŁAWA "VIKINGA" OLSZEWSKIEGO

Ze smutkiem zawiadamiamy, że zmarł nasz wieloletni kolega Jarosław "Viking" Olszewski.

 

SKŁADKI CZŁONKOWSKIE ZPAP

Zarząd Okręgu Gdańskiego ZPAP z dniem 1 maja 2019 r. w celu urealnienia przychodów ze składek członkowskich ( ostatnia waloryzacja 2000 rok) podwyższa wysokość składki w sposób następujący:

Od 1.05.2019 r. do 31.12.2019 r. – do wysokości 8 zł miesięcznie

Od 1.01.2020 r. do 31.12.2020 r. – do wysokości 9 zł miesięcznie

Od 1.01.2021 r. – do wysokości 10 zł miesięcznie

Składka członkowska dla emerytów i rencistów wzrasta w sposób następujący:

Od 1.05.2019 r. do 31.12.2019 r. – do wysokości 5,50 zł miesięcznie

Od 1.01.2020 r. do 31.12.2020 r. – do wysokości 6,50 zł miesięcznie

Od 1.01.2021 r. – do wysokości 7,50 zł miesięcznie

DMC Firewall is a Joomla Security extension!