PASAŻ SZTUKI SOPOT CENTRUM / KRZYSZTOF CIUPA — RZEŹBA

 27.05.2017 r.

Gdański Okręg Związku Polskich Artystów Plastyków, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Fundacja Wspólnota Gdańska oraz Sopot Centrum we wspólnej inicjatywie stworzyli przestrzeń do artystycznej prezentacji — Pasaż Sztuki w Sopot Centrum. Pierwsza wystawa inaugurująca cykl wystaw twórczości młodych interesujących autorów rozpocznie się już 31 maja br. Będzie to ekspozycja rzeźb Krzysztofa Ciupy. Rzeźby Krzysztofa Ciupy to bardzo oryginalne konstrukcyjne kompozycje o esencjonalnym komunikacie. Wernisaż rozpocznie się o godz. 17.00. Gorąco zapraszamy.
 
 



Jako główny budulec rzeźbiarski służą mi deski, pozyskiwane najczęściej z drewnianych palet, wszechobecnego dziś materiału stosowanego niemal w każdej dziedzinie przemysłu. Łącząc i wycinając określone figury składam je w konkretną bryłę uzyskując jednocześnie spójną formę rzeźbiarską. Podstawą dla mojej rzeźby jest projekt odlany w gipsie. Dzięki szczegółowym wyliczeniom i starannemu wymierzeniu kątów każdej płaszczyzny, jestem w stanie bardzo dokładnie odwzorować całą formę.

Czytaj więcej: PASAŻ SZTUKI SOPOT CENTRUM / KRZYSZTOF CIUPA — RZEŹBA

KONKURS NA WYKONANIE PROJEKTU MURALU POŚWIĘCONEGO WOJCIECHOWI KILAROWI


Organizatorem konkursu na projekt muralu jest Polska Filharmonia „Sinfonia Baltica” w Słupsku, ul. Jana Pawła II 3, 76-200 Słupsk. Celem konkursu na projekt muralu jest wyłonienie najlepszego projektu wielkoformatowego malowidła ściennego, które zostanie zrealizowane na eksponowanej ścianie Polskiej Filharmonii „Sinfonia Baltica” w Słupsku. Tematyką muralu jest postać wybitnego, zmarłego w roku 2013, kompozytora Wojciecha Kilara. Mile widziane będą elementy inspirowane jego twórczością. Projekt i jego wykonanie związane jest z jubileuszem 40-lecia Filharmonii i faktem nadania instytucji imienia Wojciecha Kilara. Wymiary ściany są następujące: 23,50 m ( długość ściany) x 10,10 m (wysokość). Jeśli chodzi o technikę wykonania muralu, to powinien on być wykonany na bazie farb akrylowych lub innych profesjonalnych farb elewacyjnych. Konkurs na projekt muralu skierowany jest do studentów lub absolwentów uczelni plastycznych w Polsce.Termin przesyłania prac mija 30 czerwca b.r.

Czytaj więcej: KONKURS NA WYKONANIE PROJEKTU MURALU POŚWIĘCONEGO WOJCIECHOWI KILAROWI

Ogólnopolski Konkurs na małą formę użytkową „Włocławki — Nowa Odsłona”

 

Galeria Sztuki Współczesnej oraz Urząd Miasta Włocławka ogłosili Ogólnopolski Konkurs na małą formę użytkową „Włocławki — Nowa Odsłona”. Konkurs jest jednoetapowy i ma charakter konkursu otwartego ze szczególnym uwzględnieniem studentów wzornictwa, grafiki użytkowej, rzeźby, ceramiki i szkła, tkaniny i ubioru, oraz artystów plastyków. Nieprzekraczalny termin dostarczenia Prac Konkursowych i wymaganych załączników mija 30 czerwca 2017 r. Nagrody:

I Nagroda: 4000 zł

II Nagroda: 2500 zł

III Nagroda: 1500 zł

We Włocławku, przez około 120 lat, nieprzerwanie produkowano wyroby fajansowe, które stały się swoistą wizytówką miasta. Do dzisiaj spotkać można w wielu domach „Włocławki”, takie jak: talerzyki, wazony, filiżanki, zegary, itd.

Czytaj więcej: Ogólnopolski Konkurs na małą formę użytkową „Włocławki — Nowa Odsłona”

Ogólnopolski Konkurs Malarski „Moje Zakopane”


Zakopiańskie Centrum Kultury ogłosiło Ogólnopolski Konkurs Malarski pt. „Moje Zakopane”. Celem konkursu jest próba przedstawienia różnorodności indywidualnego odbioru Zakopanego i Tatr oraz uwypuklenie wkładu twórczości artystów związanych z Zakopanem w promocję i odbiór tatrzańskiego regionu poza jego granicami. W konkursie mogą wziąć udział profesjonalni artyści plastycy. Do konkursu  można zgłaszać obrazy wykonane w dowolnej technice malarskiej. Tematem prac powinny być Tatry i Zakopane. Każdy artysta może zgłosić maksymalnie trzy obrazy z lat 2014-2017. Opłata za udział w konkursie wynosi 70 zł. 31 lipca 2017 r. mija termin przesyłania zgłoszeń wraz z dokumentacja fotograficzną.

Nagrody:

Czytaj więcej: Ogólnopolski Konkurs Malarski „Moje Zakopane”

Michał Godlewski — malarstwo / Małgorzata Krakowiak — obiekty tkackie / Andrzej Tuźnik — malarstwo

16.05.2017 r.


W maju można odwiedzić bardzo interesujące wystawy. W Siedlcach Galeria Teatralna prezentuje kompozycje Michała Godlewskiego, które w niezwykły sposób ujmują podlaski pejzaż, w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku Małgorzata Krakowiak przygotowała bardzo osobistą ekspozycję obiektów tkackich p.t. „Biologia świadomości”, która z charyzmą ukazuje moc intelektu i bogactwo wewnętrzne człowieka, a w gdańskiej Sztuce Wyboru swój artystyczny przekaz o istnieniu w codzienności pokazuje Andrzej Tuźnik.

Czytaj więcej: Michał Godlewski — malarstwo / Małgorzata Krakowiak — obiekty tkackie / Andrzej Tuźnik — malarstwo

KONKURS NA OPRACOWANIE KONCEPCJI „ALEI NIEZŁOMNYCH” W BIAŁYMSTOKU

PREZYDENT  MIASTA  BIAŁEGOSTOKU zaprasza do  udziału  w  ogłoszonym  konkursie  rzeźbiarsko-architektonicznym  na  opracowanie  koncepcji projektowej „Alei Niezłomnych”, wraz z tablicą memoratywną oraz formami upamiętniającymi: płk. Ryszarda Kuklińskiego i Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszka”, w  parku  Konstytucji  3-go  Maja  w  Białymstoku.

  1. Przedmiotem konkursu jest opracowanie koncepcji projektowej „Alei Niezłomnych” – tj. przedstawienie propozycji zagospodarowania terenu i zmiany wyrazu symbolicznego fragmentu głównej alei spacerowej parku Konstytucji 3-go Maja w Białymstoku, poprzez zlokalizowanie w jej sąsiedztwie tablicy memoratywnej oraz siedmiu form upamiętniających polskich „niezłomnych” bohaterów – ze szczególnym opracowaniem upamiętnień dedykowanych osobom: płk. Ryszarda Kuklińskiego i mjr. Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszka”, przewidywanych do realizacji w I etapie zagospodarowania „Alei Niezłomnych”.
  2. Konkurs zostanie przeprowadzony jako otwarty, jednoetapowy, o charakterze realizacyjnym, w którym uczestnicy konkursu składają „Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie”, a Zamawiający dopuszcza i zaprasza do składania prac konkursowych uczestników spełniających warunki określone w regulaminie konkursu.
  3. Uczestnikami konkursu mogą być osoby fizyczne, osoby prawne oraz podmioty zbiorowe nieposiadające osobowości prawnej (np. zespoły projektowe złożone z osób fizycznych), które spełniają następujące warunki:
  4. posiadają wiedzę i doświadczenie oraz dysponują odpowiednim potencjałem technicznym umożliwiającym wykonanie pracy konkursowej,
  5. ubiegając się o udział w konkursie dysponują osobami zdolnymi do wykonania pracy konkursowej, w tym przynajmniej jedną osobą, która legitymuje się dyplomem ukończenia studiów wyższych na kierunku w zakresie rzeźby, na polskiej lub zagranicznej uczelni wyższej, z uzyskanym na tej uczelni co najmniej stopniem magistra lub jemu równoważnym,
  6. w przypadku wygrania konkursu będą dysponować, osobami zdolnymi do wykonania szczegółowego opracowania pracy konkursowej, w tym: przynajmniej jedną osobą, która legitymuje się uprawnieniami budowlanymi do projektowania w specjalności architektonicznej bez ograniczeń, w rozumieniu Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2016 r. poz. 290, ze. zm).
  7. Uczestnicy zainteresowani udziałem w konkursie zobowiązani są do złożenia „Wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie”, które należy sporządzić zgodnie z wymaganiami regulaminu konkursu oraz przesłać w formie pisemnej do siedziby Departamentu Urbanistyki Urzędu Miejskiego w Białymstoku przy ul. Dr. I. Białówny 11, w nieprzekraczalnym terminie do dnia 18 maja 2017 r. do godz. 15:30.

Czytaj więcej: KONKURS  NA  OPRACOWANIE  KONCEPCJI  „ALEI  NIEZŁOMNYCH”  W  BIAŁYMSTOKU

AGENCJA SZTUKI DOM AKTORA ORAZ OKRĘG GDAŃSKI ZPAP ZAPRASZAJĄ

21.04.2017 r.


20 kwietnia 2017 roku w Domu Aktora w Gdańsku odbył się wernisaż wystawy malarstwa Ryszarda Kowalewskiego p.t. "Wybrałem Góry". Oficjalnego otwarcia dokonał Zdzisław Miodowski, współwłaściciel Agencji Sztuki - Dom Aktora. Twórczość Ryszarda Kowalewskiego merytoryczną wypowiedzią przybliżył gościom wernisażowym Marek Wróbel. Spotkanie przebiegało w artystycznej atmosferze, malarstwo nastrajało do sięgania po tematy fundamentalne, rozmowy wernisażowe toczyły się długo i z pasją. Interesujące wydarzenie. Wystawę można oglądać do 17 maja 2017 r. w godz. 11.00-20.00. Serdecznie zapraszamy.

Malarstwo Andrzeja Sochy w Starogardzie Gdańskim

4.04.2017 r.

 



Prezes Gdańskiego Okręgu ZPAP Ryszard Kowalewski szczególnie zachęca do kontemplacji malarstwa Andrzeja Sochy, przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej w Gdańsku. Jeszcze do 24 kwietnia 2017 roku w Galerii A Starogardzkiego Centrum Kultury przy al. Jana Pawła II nr 3 w Starogardzie Gdańskim można odwiedzić autorską wystawę Andrzeja Sochy.

Czytaj więcej: Malarstwo Andrzeja Sochy w Starogardzie Gdańskim

POŻEGNANIE PANI ALICJI RACY

4.04.2017 r.

 



Dnia 31 marca 2017 r. odbyło się pożegnanie pani Alicji Racy, głównej księgowej Gdańskiego Okręgu ZPAP. Pani Alicja Raca pracowała dla Związku szesnaście lat. Teraz księgowością Okręgu zajmie się biuro rachunkowe.

STANISŁAW GIERADA — RZEŹBA — SCENA MUZYCZNA GAK

20.03.2017 r.

 


19.03.2017 r. w Scenie Muzycznej GAK o godz. 17.30 rozpoczęła się oficjalnie wystawa rzeźby Stanisława Gierady. Wystawa powstała z czynnym udziałem Iwony Kolasińskiej z Gdańskiego Archipelagu Kultury i Związku Polskich Artystów Plastyków oraz prezesa Gdańskiego Okręgu ZPAP Ryszarda Kowalewskiego. Spotkanie z rzeźbą Stanisława Gierady zawsze jest dużą przyjemnością, a w połączeniu z bluesem to wręcz powiew radości, który mogli poczuć uczestnicy niedzielnych wydarzeń w gdańskiej Scenie Muzycznej. Wyrazistość, niekonwencjonalność i przenikliwy charakter kompozycji rzeźbiarskich Stanisława Gierady stworzyły ekspozycję, którą bezsprzecznie warto zobaczyć. Serdecznie zapraszamy do Sceny Muzycznej Gdańskiego Archipelagu Kultury, wystawa potrwa do 7 kwietnia.

Fotorelacja:

Czytaj więcej: STANISŁAW GIERADA — RZEŹBA — SCENA MUZYCZNA GAK

GRAFITEKA 2017

3.03.2017 r.

R E G U L A M I N

I OGÓLNOPOLSKI KONKURS GRAFIKI ARTYSTYCZNEJ
GRAFITEKA 2017

Okręg Warszawski  Związku Polskich Artystów Plastyków, Sekcja Grafiki z siedzibą 00-052 Warszawa, ul. Mazowiecka 11a, zwany dalej Organizatorem, ogłasza I Ogólnopolski Konkurs Grafiki Artystycznej Grafiteka 2017,  będący częścią V edycji wystawy  Grafiteka 2017.

Czytaj więcej: GRAFITEKA 2017

43. BIENNALE MALARSTWA BIELSKA JESIEŃ 2017

3.03.2017 r.

Organizatorem konkursu jest Galeria Bielska BWA. Konkurs adresowany jest do absolwentów wyższych szkół artystycznych, a także malarzy (osób pełnoletnich) nieposiadających dyplomu uczelni artystycznych, ale legitymujących się aktywnością twórczą i dorobkiem. Do konkursu można zgłaszać prace wykonane w latach 2015–2017, w dowolnej technice i konwencji malarskiej, niedające się powielić jako oryginały, niebędące kopiami dzieł innych autorów, uprzednio nienagradzane i niewyróżniane na innych konkursach, będące własnością autora. Można zgłosić minimum trzy, a maksymalnie pięć obrazów. Opłata za uczestnictwo wynosi 70 zł.

Nagrody
• Grand Prix – Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego: 30.000 zł
• II Nagroda Marszałka Województwa Śląskiego: 20.000 zł
• III Nagroda Prezydenta Miasta Bielska-Białej: 10.000 zł
• 5 wyróżnień po 2.000 zł

Termin przyjmowania zgłoszeń: 30.04.2017

Szczegóły na stronie konkursu http://www.bj2017.pl/

JANINA KARCZEWSKA-KONIECZNA "TERRA COTTA" — SCENA MUZYCZNA GAK

26.02.2017 r.



Współpraca Gdańskiego Okręgu ZPAP i Sceny Muzycznej Gdańskiego Archipelagu Kultury zaowocowała oryginalną prezentacją rzeźby Janiny Karczewskiej-Koniecznej. 25 lutego br. odbyło się oficjalne otwarcie wystawy z osobliwym akcentem muzycznym. Sobotni wieczór w Scenie Muzycznej stał się ekscytującym połączeniem sztuk wysokich —  Plastyki i Muzyki.

Czytaj więcej: JANINA KARCZEWSKA-KONIECZNA "TERRA COTTA" — SCENA MUZYCZNA GAK

KONKURS „SZTUKA W PRZESTRZENI MIEJSKIEJ — 800 POWODÓW DO WYPOCZYNKU"

18.02.2017

 


Organizatorzy: Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu, Fundacja GÓRAŻDŻE — Aktywni w Regionie oraz Miasto Opole ogłosili konkurs: Sztuka w przestrzeni miejskiej — 800 powodów do wypoczynku.

Przedmiotem konkursu jest zaprojektowanie małej architektury spełniającej funkcję siedziska lub leżanki wykonanej z betonu, a także zaaranżowanie jej w formie powielonej w konkretnej lokalizacji oraz ustawienie w określonych konfiguracjach — plan rozmieszczenia form/mebli w przestrzeni stanowi jeden z elementów konkursu.

Czytaj więcej: KONKURS „SZTUKA W PRZESTRZENI MIEJSKIEJ — 800 POWODÓW DO WYPOCZYNKU"

PIOTR KOWALSKI "KALIGRAFIA Z DOMU LITER" — BIBLIOTEKA OLIWSKA

8.02.2017 r.

 

Gdański Okręg Związku Polskich Artystów Plastyków rozpoczął współpracę z Biblioteką Oliwską - filią Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. We współpracy prezentowane będą wystawy malarstwa, grafiki, rysunku... Współdziałanie Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Biblioteki Oliwskiej rozpoczyna bardzo ciekawa ekspozycja twórczości Piotra Kowalskiego pod tytułem "Kaligrafia z Domu Liter", którą można oglądać w czytelni Biblioteki Oliwskiej od 8 lutego br. Piotr Kowalski sztukę pięknego pisania opanował do perfekcji i każda kolejna odsłona w jego dorobku kaligraficznym jest odkrywaniem osobliwego uroku znaków pisarskich wychodzących spod ręki mistrza. Za każdym razem zaskakuje biegłością rysowania znaków, swobodą posługiwania się stylami kaligraficznymi i osobistą oryginalną manierą w dziele kaligraficznym.

Czytaj więcej: PIOTR KOWALSKI "KALIGRAFIA Z DOMU LITER" — BIBLIOTEKA OLIWSKA

DANKA JARZYŃSKA "IMPROWIZACJE" — SCENA MUZYCZNA GAK

8.02.2017 r.

 

Gdański Okręg Związku Polskich Artystów Plastyków rozpoczął współpracę ze Sceną Muzyczną Gdańskiego Archipelagu Kultury. We współpracy prezentowane będą wystawy rzeźby, ceramiki, form przestrzennych... Współdziałanie Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Sceny Muzycznej GAK zainicjowała ekspozycja rzeźby Danki Jarzyńskiej pod nazwą "Improwizacje", która obecnie stanowi niezwykle interesującą propozycją artystyczną. Rzeźby autorstwa Danki Jarzyńskiej cechuje perfekcyjna harmonia, zespolenie z naturą, ideowość oraz korelacje z tradycją i uniwersalnymi osiągnięciami sztuki. Artystka zwraca uwagę na konotacje muzyczne swoich wypowiedzi rzeźbiarskich. Rzeczywiście "Improwizacje" dostarczają ulotnych wrażeń niczym muzyczna impresja i mocnych przeżyć niczym koncert symfoniczny. Serdecznie zapraszamy do Sceny Muzycznej GAK w Gdańsku przy ul. Powstańców Warszawskich 25. Wystawa potrwa do 23 lutego br.

Czytaj więcej: DANKA JARZYŃSKA "IMPROWIZACJE" — SCENA MUZYCZNA GAK

WAŻNA INFORMACJA — ZMIANA KONTA BANKOWEGO

3.02.2017 r.


Przypominamy, że od początku 2017 roku ZPAP Okręg Gdański posiada nowy numer konta bankowego. Uprzejmie prosimy o dokonywanie wpłat na nowy rachunek bankowy.
ZPAP OKRĘG GDAŃSKI
NR 65 1140 2004 0000 3002 7660 1192

Spotkanie noworoczne

18.01.2017 r.


17 stycznia 2017 roku członkowie Zarządu, Okręgowej Komisji Rewizyjnej, Okręgowego Sądu Koleżeńskiego, Partnerzy oraz pracownicy Gdańskiego Okręgu ZPAP zgromadzili się na przyjęciu noworocznym w Klubie Środowisk Twórczych SPATiF w Sopocie. Prezes Ryszard Kowalewski życzył Gdańskiemu Okręgowi ZPAP dobrego roku.

Czytaj więcej: Spotkanie noworoczne

UWAGA: NOWE KONTO BANKOWE

3.01.2017 r.


ZPAP Okręg Gdański posiada nowy numer konta bankowego. Uprzejmie prosimy o dokonywanie wpłat na nowy rachunek bankowy.
ZPAP OKRĘG GDAŃSKI
NR 65 1140 2004 0000 3002 7660 1192

REPARTYCJE — DOFINANSOWANIE PROJEKTÓW ARTYSTYCZNYCH

2.12.2016 r.

W repartycji środków wskazanych uczestniczą twórcy utworów plastycznych na równych zasadach i niezależnie od tego, czy są członkami ZPAP lub czy powierzyli ZPAP w zarząd autorskie prawa majątkowe do utworów plastycznych.

Podział opłat z tytułu kopiowania utworów w ramach własnego użytku osobistego odbywa się w okresie rocznym.

Podział opłat z tytułu kopiowania utworów w ramach własnego użytku osobistego następuje w drodze repartycji pośredniej, która jest realizowana za pośrednictwem przyznawania środków pieniężnych w ramach specjalnie utworzonych funduszy celowych:

Czytaj więcej: REPARTYCJE — DOFINANSOWANIE PROJEKTÓW ARTYSTYCZNYCH

Przyjęcia do ZPAP na podstawie prac i innych dowodów działalności twórczej

18.11.2016 r.


W piątek, 18 listopada br. w siedzibie Gdańskiego Okręgu ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 obradowała Regionalna Komisja Kwalifikacyjna ds. przyjęć do Związku Polskich Artystów Plastyków na podstawie prac i innych dowodów działalności twórczej. Gdańską Komisję tworzyli: Bartłomiej Błażejowski, Krzysztof Izdebski, Piotr Kowalski, Janina Sawicka-Zaborowska, dr Mariusz Sładczyk oraz prof. Czesław Tumielewicz. Przewodnictwo w Komisji powierzono Krzysztofowi Izdebskiemu. Rozpatrywano aplikacje 25 kandydatów. Pozytywną opinię Komisji uzyskało 18 twórców.

Fotorelacja:

Czytaj więcej: Przyjęcia do ZPAP na podstawie prac i innych dowodów działalności twórczej

Przyjęcia do ZPAP na podstawie prac i innych dowodów działalności twórczej w Okręgu Gdańskim

9.06.2016 r.

Posiedzenie Regionalnej Komisji Kwalifikacyjnej d.s. przyjęć do Związku Polskich Artystów Plastyków na podstawie prac i innych dowodów twórczości plastycznej odbędzie się 18 listopada 2016 roku o godzinie 10.00 w siedzibie Okręgu Gdańskiego ZPAP w Gdańsku, przy ul. Mariackiej 46/47. Zgodnie z postanowieniami Regulaminu Przyjęć do ZPAP kandydaci proszeni są o dostarczenie niżej wymienionego kompletu dokumentów wraz z dowodem uiszczenia obowiązującej bezzwrotnej opłaty manipulacyjnej w wysokości 550,00 zł (słownie złotych: pięćset pięćdziesiąt) najpóźniej do dnia 18 września 2016 roku do Biura ZPAP OG w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47.

Wymagane dokumenty:

  1. deklaracja członkowska,
  2. 2 egzemplarze wypełnionego kwestionariusz osobowego,
  3. 3 podpisane fotografie,
  4. życiorys z uwzględnieniem działalności twórczej,
  5. dowody twórczej działalności i przygotowania zawodowego,
  6. referencje dwóch wprowadzających - członków rzeczywistych ZPAP,
  7. dowód uiszczenia bezzwrotnej opłaty manipulacyjnej w kwocie 550 zł na konto Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Gdański, ul. Mariacka 46/47, 80-833 Gdańsk, nr konta bankowego 49 1020 1811 0000 0402 0015 4112,

oraz w przypadku pozytywnej opinii Komisji:

  1. dowód wpłaty wpisowego w wysokości 100 zł  na konto Zarządu Głównego Związku Polskich Artystów Plastyków, ul. Nowy Świat 7/6, 00-496 Warszawa, nr konta bankowego 34 1240 6175 1111 0000 4580 3851,
  2. dowód wpłaty wpisowego w wysokości 100 zł na konto Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Gdański, ul. Mariacka 46/47, 80-833 Gdańsk, nr konta bankowego 49 1020 1811 0000 0402 0015 4112,
  3. ankietę - informację o twórcy,
  4. wypełnione i podpisane 2 egzemplarze umowy o powierzenie zarządzania i ochrony praw autorskich lub oświadczenie o przyjęciu do wiadomości, że twórca nie będzie mógł korzystać z pomocy prawnej ZPAP w zakresie ochrony praw autorskich.

Statut i Regulamin Przyjęć do ZPAP dostępny jest na stronie Zarządu Głównego ZPAP www.zpap.pl, formularze do pobrania znajdują się w Biurze ZPAP OG w Gdańsku, przy ul. Mariackiej 46/47.

Odeszła Barbara Argasińska-Łozińska

6.05.2016 r.


Dotarła do nas wiadomość o śmierci Barbary Argasińskiej-Łozińskiej – artysty plastyka, nieodżałowanej Koleżanki. To niezwykle przykra wiadomość. Barbara Argasińska-Łozińska swoją drogę twórczą oparła na szerokich doświadczeniach artystycznych.

Czytaj więcej: Odeszła Barbara Argasińska-Łozińska

Odszedł Włodzimierz Foltyński

26.04.2016 r.


Dotarła do nas wiadomość o śmierci Włodzimierza Foltyńskiego – artysty plastyka, nieodżałowanego Kolegi. To bardzo przykra wiadomość i niebotyczna strata dla środowiska polskiej plastyki. Związek Polskich Artystów Plastyków utracił znamienitego członka, legendę oraz prawdziwy wzór społecznika.

Czytaj więcej: Odszedł Włodzimierz Foltyński

Artyści z Gdańska w Łodzi

16.04.2016 r.


7 kwietnia 2016 roku w łódzkiej galerii ZPAP „Na piętrze”  rozpoczęła się ekspozycja wystawy „Artyści z Gdańska”. Wystawę uroczyście otworzył Prezes Okręgu Łódzkiego Mirosław Ptycia oraz Przewodniczący Okręgowej Komisji Rewizyjnej w Gdańsku Andrzej Socha, ponadto gdański autor Jarosław Sianko dopełnił część oficjalną wernisażu merytoryczną prezentacją o sztuce konserwacji zabytków.

Czytaj więcej: Artyści z Gdańska w Łodzi

Odszedł Władysław Jackiewicz


Z żalem odebraliśmy wiadomość o śmierci profesora Władysława Jackiewicza – wieloletniego członka Gdańskiego Okręgu ZPAP, Laureata Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za 2006 rok. To bardzo smutna wiadomość. Odszedł wybitny przedstawiciel polskiego malarstwa.

Czytaj więcej: Odszedł Władysław Jackiewicz

Odeszła Janina Kraupe-Świderska


Dotarła do nas wiadomość o śmierci Janiny Kraupe-Świderskiej – Laureatki Nagrody im.Kazimierza Ostrowskiego za 2007 rok. Odeszła wybitna osobowość polskiego malarstwa i niezwykły człowiek. Bardzo nam smutno.

Czytaj więcej: Odeszła Janina Kraupe-Świderska 

Spotkania opłatkowe w sopockim Klubie Środowisk Twórczych SPATiF

13.01.2016 r.


12 stycznia 2016 roku odbyło się spotkanie opłatkowe, noworoczne Seniorów Gdańskiego Okręgu ZPAP. Znamienite grono powitał Prezes Gdańskiego Okręgu ZPAP Ryszard Kowalewski. W miłej atmosferze spotkali się twórcy z wieloletnim oraz cennym dorobkiem artystycznym, także niewątpliwie współtwórcy legendy sopockiego Klubu Środowisk Twórczych SPATiF. Klub przeżywał swoisty renesans, a Artyści życzyli i przyjmowali życzenia: żeby się wiodło, żeby zdrowie dopisywało, żeby radość tworzenia nie opuszczała i żeby spotkań w twórczym gronie było więcej.

Czytaj więcej: Spotkania opłatkowe w sopockim Klubie Środowisk Twórczych SPATiF 

Z Dorotą Białczak o glinie, metafizyce ognia i o starej wełnianej chuście rozmawia Ida Łotocka – Huelle

23.05.2015r.


I.Ł. Jest  Pani artystką, która zajmuje się rzeźbą, konserwacją rzeźby, ceramiką i aranżacją wnętrz. Co na obecnym etapie stanowi istotę Pani twórczości?

D.B. Na tym etapie twórczości myślę, że zbliżyłam się do języka ceramiki w wypowiedzi rzeźbiarskiej. Kończąc liceum plastyczne na kierunku fotografii artystycznej już wiedziałam, że będę zajmowała się rzeźbą. Fotografia miała mi już służyć do dokumentacji tego, co wyrzeźbię. Potem spędzając godziny na odlewach, na ciężkiej fizycznej pracy, czułam, że to nie może być koniec, że jest jeszcze coś, że należy szukać swojej własnej formy wypowiedzi artystycznej. Glina była mi bliska, była dla mnie takim materiałem pierwotnym, z którym najbardziej się identyfikowałam. W czasie studiów przez 2 lata uczyłam się w pracowni prof. Luli. Teraz, na Wyspie Sobieszewskiej, gdzie mam pracownię wyposażoną w duży piec elektryczny do wypału ceramiki i piec do wypału raku, mogę poznawać ceramikę, szukać najbardziej nośnego dla mnie języka wypowiedzi.

I.Ł. Czyli można powiedzieć, że obecna wystawa wieńcząca dwudziestoletni okres Pani twórczości spotyka Panią w optymalnym okresie działalności artystycznej?

D.B. Odkąd przeprowadziłam się z Oliwy na Wyspę Sobieszewską mam poczucie otwartych możliwości, dostępu do ogromnej energii. To co prezentuję na wystawie, to prace ceramiczne z ostatnich 6 lat - od tego czasu mam warunki do zajmowania się ceramiką.

A obecna wystawa ukazuje też, że przeszłam na tzw. drugą stronę tęczy, ponieważ znalazłam wreszcie język wypowiedzi, w którym mogę się czuć i rzeźbiarzem i ceramikiem jednocześnie.

Czytaj więcej: Z Dorotą Białczak o glinie, metafizyce ognia i o starej wełnianej chuście rozmawia Ida Łotocka –...

Grupa Apellesa - malarstwo


20 marca w Kołobrzeskim Ratuszu odbył się wernisaż wystawy Grupy Apellesa, w której wzięło udział dwoje członków Gdańskiego Okręgu ZPAP: Ida Łotocka-Huelle i Krzysztof Izdebski-Cruz.

Grupa Apellesa narodziła się podczas pleneru w Kołobrzegu. Na który z różnych części polski przyjechali: ida łotocka-huelle. Krzysztof izdebski-cruz. Marcin kołpanowicz i leszek maestro żegalski. Owocem dyskusji z gospodarzem pleneru. Dariuszem kaletą. Stało się stowarzyszenie twórcze grupa apellesa. Zawiązane po to by realizować wspólne projekty malarskie.

Znany jedynie z imienia - nie z prac - ojciec malarstwa europejskiego. Apelles. Wyznacza program artystyczny grupy: osadzenie w tradycji. Poszanowanie powszechnych zasad postrzegania (perspektywa. Światłocień). Dbałość o warsztat malarski i nawiązanie do ideowego paradygmatu kultury europejskiej.

Czytaj więcej: Grupa Apellesa - malarstwo

Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy

14 listopada 2014 roku w trakcie Zwyczajnego Walnego Zebrania Sprawozdawczo-Wyborczego Członków Gdańskiego Okręgu ZPAP zostałem wybrany prezesem. To dla mnie wielki zaszczyt i jednocześnie zobowiązanie do odpowiedzialnego kierowania – wraz z Zarządem – sprawami Okręgu tak aby nasze stowarzyszenie działające ponad sto lat było postrzegane w przestrzeni kulturalnej Trójmiasta, Pomorza, kraju
z należytą powagą, szacunkiem i podziwem.

Mamy ku temu odpowiednie możliwości: znakomitych artystów, dobre tradycje, świetne dokonania poprzedników, w tym pionierskie realizacje zapoczątkowane przez prezesa Krzysztofa Izdebskiego; krajową Nagrodę im. Kazimierza Ostrowskiego oraz wystawy z cyklu „Ocalić od zapomnienia” i kontynuację
projektów prowadzoną przez prezesa Janusza Janowskiego.

Przed nami nowe wyzwania. Organizacja wystaw dla naszych członków nie tylko w galeriach związkowych,
a także prezentacja dorobku całego naszego stowarzyszenia w prestiżowych miejscach Gdańska, Sopotu
i Gdyni. Stawiamy sobie również za cel stworzenie atmosfery koleżeństwa. Drogie Koleżanki
i Koledzy, chcemy żebyście utożsamiali się z pracą kolegów z Zarządu ale przyjmiemy również krytykę, jeśli Waszym zdaniem na taką zasłużymy. Liczymy na wnoszenie pomysłów
i nowych projektów, współpracę na rzecz budowania prestiżu naszego środowiska.

Bardzo ważnym dla nas zadaniem będzie łączenie i integracja młodych twórców z kolegami średniego
i starszego pokolenia. Pragnę z Zarządem rozwijać współpracę – wierzę, że owocną i efektywną – z nowo wybranymi prezydentami Gdańska, Sopotu i Gdyni. Naszym celem jest pozyskanie nowych sponsorów i takie zarządzanie dzierżawionymi od miasta lokalami, aby nie osłabiało to naszej kondycji materialnej oraz pozwalało z optymizmem patrzeć na kolejne dni i lata przed nami. Myślimy i będziemy do tego dążyć aby nawiązywać kontakty międzynarodowe, które przyczynią się do prezentacji dorobku twórców naszego stowarzyszenia
w świecie i równorzędnie pokazywać artystów zaprzyjaźnionych z nami ośrodków w Europie i poza nią.

Zarząd Okręgu w Gdańsku z góry dziękuje za wspieranie nas kredytem zaufania, dobre słowa, pomysły
i włączanie się do wspólnego budowania mocnej, stabilnej pozycji naszego stowarzyszenia. Bądźmy różnorodną, WIELKĄ TWÓRCZĄ ARTYSTYCZNĄ RODZINĄ.

Prezes Gdańskiego Okręgu ZPAP Ryszard Kowalewski

Our website is protected by DMC Firewall!