Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego

Relacja w TVP 3 Panorama Kultura z:14 października (2)

- z wręczenia Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego i otwarcia wystawy Marcina Zawickiego w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku


- z wernisażu wystawy Łukasza Rogińskiego w Galerii ZPAP Dom Liter przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku

Film z uroczystości wręczenia Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za 2023 r. MARCINOWI ZAWICKIEMU. (2)

Zapraszamy do obejrzenia filmu z uroczystości wręczenia Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za 2023 rok MARCINOWI ZAWICKIEMU.
Uroczystość odbyła się 2 października 2023 r. w Auli Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Film zrealizował Mariusz Hoffman

Uroczystość wręczenia Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za 2023 r. Marcinowi Zawickiemu

W tym roku XXII uroczysta gala wręczenia Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za 2023 r. odbyła się 2 października w Auli Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Bartłomiej Błażejowski Prezes Gdańskiego Okręgu ZPAP, pełniący rolę gospodarza wieczoru, przywitał zaproszonych gości, w tym :

Honoratę Pilszyk - córkę Kazimierza Ostrowskiego, a także przedstawicieli Marszałka Województwa Pomorskiego  i Prezydent Miasta Gdańska:

Władysława Zawistowskiego - Dyrektora Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego
Beatę Jaworowską- zastępczynię Dyrektora Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego,
Ewę Adamską - kierowniczkę Referatu ds. Mecenatu Kultury w Biurze Prezydenta ds. Kultury Urzędu Miejskiego
 

Następnie Krzysztof Polkowski, - Rektor ASP w Gdańsku, współorganizator uroczystości również przywitał gości, wspomniał profesora Kazimierza Ostrowskiego, którego był studentem, Przypomniał, że od kilku lat uroczystość wręczenia  tej Nagrody odbywa się w murach Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie profesor był wieloletnim wykładowcą i wyraził zadowolenie z wyłonienia Laureata z grona profesorów uczelni.

Roman Nieczyporowski , członek Kapituły Nagrody, historyk sztuki odczytał uzasadnienie Kapituły, obradującej pod przewodnictwem prof. dr hab. Anny Kutaj-Markowskiej, historyka sztuki, UWR, Wrocław

Kapituła Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego przyznała Nagrodę za 2023 rok MARCINOWI ZAWICKIEMU  za zaskakujące mamienie oka wywołujące radość widza, za twórczą i nieideologiczną refleksję nad historią malarstwa, za różnorodną skalę obrazów prowokującą zarówno do intymnego kontaktu, jak i do wzniosłych uczuć, za powagę  w podejściu do warsztatu i lekkość w podejmowaniu różnorodnych tematów, za fascynujące oscylowanie między mediami i podnoszące na duchu przekonanie, że malarstwo nie zostanie wyparte przez kolorowe drukarki 3 D.

W tym roku nagroda finansowa dla Laureata została ufundowana przez   Marszałka Województwa Pomorskiego. Marcinowi Zawickiemu zoastała również wręczona statuetka i ręcznie wykaligrafowany werdykt Kapituły Nagrody.

Zbigniew Brzostowski wygłosił laudację na cześć Marcina Zawickiego Laureata Nagrody.

Marcin Zawicki podziękował  w kilku słowach za przyznanie tej prestiżowej Nagrody

Uroczystość zwieńczyło wysłuchanie muzycznej dedykacji dla Laureata w wykonaniu Capelli Gedanensis. w składzie: Katarzyna Kowacz - skrzypce; Katarzyna Rogalska - skrzypce; Tomasz Mrowiński - altówka;Alicja Lach-Owsiany – wiolonczela.

Zespół wykonał utwory:

W.A. Mozart – Divertimento B-Dur cz. II KV 137
S. Joplin – Solace
A. Piazzola – Libertango
J. Brahms – Taniec Węgierski nr 5
 

Wręczenie Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego Marcinowi Zawickiemu  było połączone z wernisażem jego prac . Wszystkich obecnych poczęstowano tradycyjną lampką wina i obdarowano pięknym pamiątkowym albumem prezentującym sztukę Laureata.

Wystawę twórczości Marcina Zawickiego w Auli Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku można oglądać do 17 października.

Organizator: Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Gdański
Dofinansowano ze środków: Województwo Pomorskie, Miasto Gdańsk
Kurator wystawy: Bartłomiej Błażejowski
Projekty graficzne: Mariusz Hoffman
 
Fotograf Erazm Wojciech Felcyn
 







Czytaj więcej: Uroczystość wręczenia Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za 2023 r. Marcinowi Zawickiemu

Tablice _ Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego za 2022 rok _ MARCIN zAWICKI (2)

Projekt: Mariusz Hoffman



Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego dla Marcina Zawickiego_Statuetka i Dyplom-Werdykt (2)

Statuetka zaprojektowana przez rzeźbiarkę Dorotę Białczak i dyplom-werdykt  wykonany przez kaligrafa i grafika Piotra Kowalskiego jako Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego za 2023 r. dla MARCINA ZAWICKIEGO.


\



Zaproszenie na wernisaż wystawy twórczości Marcina Zawickiego (2)

Marcin Zawicki jest laureatem 22. edycji Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego, powołanej przez Okręg Gdański Związku Polskich Artystów Plastyków. Nagroda ta jest  ogólnopolskim wyróżnieniem przyznawanym za wybitne osiągnięcia w dziedzinie malarstwa.
 
2 października 2023 r. (poniedziałek) o godz. 17.00 odbędzie się wernisaż połączony z uroczystym wręczeniem nagrody w Auli Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Wystawa czynna do 17 października 2023 r.
 
Organizator: Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Gdański ZPAP Gdańsk
Dofinansowano ze środków: Województwo Pomorskie, Miasto Gdańsk
Kurator wystawy: Bartłomiej Błażejowski
Projekty graficzne: Mariusz Hoffman
 

Sabat, akryl i olej na płótnie 190x150 cm , 2019
Sabat, akryl i olej na płótnie 190x150 cm , 2019

Sabat, akryl i olej na płótnie 190x150 cm , 2019
Oodmieniec akryl i olej na płótnie 150x150 cm, 2020
Oodmieniec akryl i olej na płótnie 150x150 cm, 2020

Oodmieniec akryl i olej na płótnie 150x150 cm, 2020
/Bez tytułu olej na płótnie 120x120cm, 2018
/Bez tytułu olej na płótnie 120x120cm, 2018

/Bez tytułu olej na płótnie 120x120cm, 2018
Bez tytułu sporysz olej na płótnie
Bez tytułu sporysz olej na płótnie

Bez tytułu sporysz olej na płótnie
Golem na cokole olej na-płótnie 190x150cm, 2020.
Golem na cokole olej na-płótnie 190x150cm, 2020.

Golem na cokole olej na-płótnie 190x150cm, 2020.

 

Zapowiedź uroczystości wręczenia Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego XXII edycji Laureatowi MARCINOWI ZAWICKIEMU. (2)

W dniu 02 października 2023 r. /poniedziałek/ o godz. 17.00 w Dużej Auli Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku , Targ Węglowy 6 rozpocznie się uroczystość wręczenia Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za 2023 r. oraz otwarcie wystawy twórczości Laureata Nagrody Marcina Zawickiego.
Wystawa czynna od 2 do 17 października 2023 r. ,
 
Marcin Zawicki, malarz, rysownik, autor instalacji przestrzennych.
Studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (2005-2010), gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem w pracowni profesor Teresy Miszkin. Jego Praca dyplomowa "Hollow Art" zdobyła Nagrodę Rektorów – Grand Prix w konkursie Najlepsze Dyplomy ASP 2010. W 2015 roku na macierzystej uczelni obronił pracę doktorską "Chorografia", promotorką była profesor Anna Królikiewicz. Doktorat otrzymał wyróżnienie Rady Wydziału Malarstwa oraz Nagrodę Rektora ASP. W 2021 roku po uzyskaniu stopnia doktora habilitowanego pracuje na stanowisku profesora uczelni na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych, w kraju i za granicą, laureat wielu nagród i wyróżnień. Za działalność artystyczną i pedagogiczną otrzymał dwukrotnie Nagrodę Rektora III stopnia, (2012, 2015), oraz Nagrodzę Rektora II stopnia (2019). Laureat Wyróżnienia w X konkursie im. Gepperta (2011), dwukrotnego wyróżnienia na Biennale Malarstwa Bielska Jesień (2013, 2019), Trzykrotnie nominowany do nagrody Pomorskie Sztormy w kategorii Kultura – Człowiek Roku (2017, 2018, 2019). Notowany w rankingu kompas młodej sztuki 2018 roku na 8 pozycji. Jego prace malarskie powstają w oparciu o przygotowanie wcześniej makiety – rodzaj autorskich martwych natur. Instalacje przestrzenne, na których początkowo opierał jedynie malarstwo, stały się autonomiczną formą wypowiedzi Zawickiego osiągając niekiedy monumentalne rozmiary, jak w realizowanej w ramach Projektu "Miejsca" organizowanego przez Instytut kultury Miejskiej wystawie Życie(2018) czy realizacji Chorografia. Jest autorem elementów scenografii do filmu Las Joanny Zastróżnej. W latach 2018-2020 prowadził niezależną galerię sztuki Tajna Galeria w Gdańskim Wrzeszczu. Od 2020 roku zasiada w Gdańskiej Radzie Kultury. W latach 2015–2020 był reprezentowany przez Galerię m2. Mieszka i pracuje w Gdańsku.
 
Organizator: Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Gdański ZPAP Gdańsk
Dofinansowano ze środków: Województwo Pomorskie, Miasto Gdańsk
Kurator wystawy: Bartłomiej Błażejowski
Projekty graficzne: Mariusz Hoffman

Marcin Zawicki - Laureat Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego (2)

Malarz, rysownik, autor instalacji przestrzennych. 

Studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (2005-2010), gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem w pracowni profesor Teresy Miszkin. Jego Praca dyplomowa "Hollow Art" zdobyła Nagrodę Rektorów – Grand Prix w konkursie Najlepsze Dyplomy ASP 2010. W 2015 roku na macierzystej uczelni obronił pracę doktorską "Chorografia", promotorką była profesor Anna Królikiewicz. Doktorat otrzymał wyróżnienie Rady Wydziału Malarstwa oraz Nagrodę Rektora ASP. W 2021 roku po uzyskaniu stopnia doktora habilitowanego pracuje na stanowisku profesora uczelni na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych, w kraju i za granicą, laureat wielu nagród i wyróżnień. Za działalność artystyczną i pedagogiczną otrzymał dwukrotnie Nagrodę Rektora III stopnia, (2012, 2015), oraz Nagrodzę Rektora II stopnia (2019). Laureat Wyróżnienia w X konkursie im. Gepperta (2011), dwukrotnego wyróżnienia na Biennale Malarstwa Bielska Jesień (2013, 2019), Trzykrotnie nominowany do nagrody Pomorskie Sztormy w kategorii Kultura – Człowiek Roku (2017, 2018, 2019). Notowany w rankingu kompas młodej sztuki 2018 roku na 8 pozycji.

Jego prace malarskie powstają w oparciu o przygotowanie wcześniej makiety – rodzaj autorskich martwych natur. Instalacje przestrzenne, na których początkowo opierał jedynie malarstwo, stały się autonomiczną formą wypowiedzi Zawickiego osiągając niekiedy monumentalne rozmiary, jak w realizowanej w ramach Projektu "Miejsca" organizowanego przez Instytut kultury Miejskiej wystawie Życie(2018) czy realizacji Chorografia. Jest autorem elementów scenografii do filmu Las Joanny Zastróżnej. W latach 2018-2020 prowadził niezależną galerię sztuki Tajna Galeria w Gdańskim Wrzeszczu. Od 2020 roku zasiada w Gdańskiej Radzie Kultury. W latach 2015–2020 był reprezentowany przez Galerię m2. Mieszka i pracuje w Gdańsku.

http://zawicki.eu/

https://zbrojowniasztuki.pl/pracownice-i-pracownicy/obecne-dydaktyczki-i-obecni-dydaktycy/marcin-zawicki,644

https://zbrojowniasztuki.pl/wydarzenia/aktualne-wydarzenia/marcin-zawicki-z-nagroda-im-kazimierza-ostrowskiego,5474?fbclid=IwAR1iBkka5cKQ4937b8hgm3B3i0_kY0yMXdrd2BnWSK3mOHUQglNZO6ASdZw

 

 









Marcin Zawicki Laureatem Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego '23, XXII edycja (2)

W dniu 23 czerwca 2023 roku odbyło się posiedzenie Kapituły Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego ’23 XXII edycja. Nagroda powołana przez Okręg Gdański Związku Polskich Artystów Plastyków jest ogólnopolskim wyróżnieniem przyznawanym za wybitne osiągnięcia w dziedzinie malarstwa.

 Nominowani:

 Patrycja Mastej
Łukasz Huculak
Marcin Zawicki

 Kapituła dokonała  wyboru Laureata tegorocznej XXII edycji Nagrody. Został nim Marcin Zawicki.

Nagrodę przyznano za:

zaskakujące mamienie oka wywołujące radość widza, za twórczą i nieideologiczną refleksję nad historią malarstwa, za różnorodną skalę obrazów prowokującą zarówno do intymnego kontaktu, jak i do wzniosłych uczuć, za powagę  w podejściu do warsztatu i lekkość w podejmowaniu różnorodnych tematów, za fascynujące oscylowanie między mediami i podnoszące na duchu przekonanie, że malarstwo nie zostanie wyparte przez kolorowe drukarki 3 D.

 Członkowie Kapituły:

prof. dr hab. Anna Kutaj-Markowska - Przewodnicząca Kapituły Nagrody , historyk sztuki, UWR, Wrocław,
Bartłomiej Błażejowski - Prezes Okręgu Gdańskiego ZPAP
dr Roman Nieczyporowski - historyk sztuki, Gdańsk
Maciej Olewniczak – kurator, Centrum Sztuki Galeria El, Elbląg
prof. ASP dr hab. Krzysztof Polkowski – Rektor, Akademia Sztuk Pięknych, Gdańsk
Wojciech Zmorzyński – kustosz, Muzeum Narodowe, Gdańsk
Członkowie honorowi:
Bartek Materka - laureat Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego 2022
Aleksandra Dulkiewicz - Prezydent Miasta Gdańska
Mieczysław Struk - Marszałek Województwa Pomorskiego
Krzysztof Izdebski - Inicjator Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego

 Okręg Gdański Związku Polskich Artystów Plastyków w 2001 roku powołał do życia Nagrodę im. Kazimierza Ostrowskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie malarstwa, nagrodę, która promuje polską sztukę współczesną. Wybór patrona nagrody nie był przypadkowy. Dla Związku Polskich Artystów Plastyków w Gdańsku oraz dla wielu pokoleń trójmiejskich artystów zmarły w 1999 roku Profesor był symbolem wybitnego malarzai wielkiego patrioty. Urodzony w 1917 r. w Berlinie wrócił wraz z rodziną do Polski tuż po odzyskaniu przez kraj niepodległości. W roku 1934 przeniósł się z Poznania do Gdyni, miasta w którym spędził resztę swego długiego życia. W roku 1945 rozpoczął studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Sopocie. Po ich ukończeniu, dzięki stypendium Rządu Francuskiego, w roku 1949 wyjechał do Paryża by rozwijać swój talent malarski w pracowni Fernanda Légera. Mając możliwość pozostania we Francji w 1950 r. zdecydował się na powrót do Polski. W roku 1964 został zatrudniony w macierzystej Uczelni, w której pracował aż do przejścia na emeryturę. Pod jego kierunkiem dyplom zrobiło wielu malarzy uznanych dzisiaj w Polsce i za granicą, i mimo upływu lat, mit jego pracowni ciągle pozostaje żywy. Do końca życia związany z Okręgiem Gdańskim ZPAP. Nagroda jest wydarzeniem cyklicznym, organizowanym co roku. Kapitułę Nagrody powołuje Zarząd i jest ona złożona z wybitnych przedstawicieli instytucji kultury, cenionych i znanych artystów, historyków i krytyków sztuki oraz członków honorowych: Marszałka Województwa Pomorskiego, Prezydent Miasta Gdańska, przedstawiciela sponsora aktualnej edycji oraz inicjatora Nagrody. Pomysłodawcą Nagrody w roku 1999 był Krzysztof Gliszczyński, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku, student Kazimierza Ostrowskiego, obecnie profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W roku 2002 projekt wprowadził na stałe do kalendarza wydarzeń Okręgu Krzysztof Izdebski – Prezes Okręgu Gdańskiego ZPAP w latach 1999-2006.

Dotychczasowymi laureatami Nagrody byli:

Teresa Pągowska, Warszawa (2002); Kiejstut Bereźnicki, Sopot (2003); Jacek Sempoliński, Warszawa, (2004); Stefan Gierowski, Warszawa (2005); Maciej Świeszewski, Gdańsk (2006); Władysław Jackiewicz, Gdańsk, (2007); Janina Kraupe, Kraków, (2008); Aldona Mickiewicz, Kraków, (2009); Tadeusz Dominik, Warszawa, (2010); Stanisław Rodziński, Kraków, (2011); Zbigniew Makowski, Warszawa, (2012); Stanisław Fijałkowski, Łódź, (2013); Jarosław Modzelewski, Warszawa (2014); Stanisław Białogłowicz, Rzeszów, (2015); Janusz Lewandowski, Warszawa (2016); Lech Majewski, Katowice (2017); Leszek Mądzik, Lublin (2018); Henryk Cześnik, Sopot (2019); Stanisław Baj, Dołhobrody (2020); Teresa Miszkin, Gdańsk (2021), Bartek Materka, Kraków(2022)

 


fot. Bartosz Żukowski

Marcin Zawicki, malarz, rysownik, autor instalacji przestrzennych. 

Studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (2005-2010), gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem w pracowni profesor Teresy Miszkin. Jego Praca dyplomowa "Hollow Art" zdobyła Nagrodę Rektorów – Grand Prix w konkursie Najlepsze Dyplomy ASP 2010. W 2015 roku na macierzystej uczelni obronił pracę doktorską "Chorografia", promotorką była profesor Anna Królikiewicz. Doktorat otrzymał wyróżnienie Rady Wydziału Malarstwa oraz Nagrodę Rektora ASP. W 2021 roku po uzyskaniu stopnia doktora habilitowanego pracuje na stanowisku profesora uczelni na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych, w kraju i za granicą, laureat wielu nagród i wyróżnień. Za działalność artystyczną i pedagogiczną otrzymał dwukrotnie Nagrodę Rektora III stopnia, (2012, 2015), oraz Nagrodzę Rektora II stopnia (2019). Laureat Wyróżnienia w X konkursie im. Gepperta (2011), dwukrotnego wyróżnienia na Biennale Malarstwa Bielska Jesień (2013, 2019), Trzykrotnie nominowany do nagrody Pomorskie Sztormy w kategorii Kultura – Człowiek Roku (2017, 2018, 2019). Notowany w rankingu kompas młodej sztuki 2018 roku na 8 pozycji.

Jego prace malarskie powstają w oparciu o przygotowanie wcześniej makiety – rodzaj autorskich martwych natur. Instalacje przestrzenne, na których początkowo opierał jedynie malarstwo, stały się autonomiczną formą wypowiedzi Zawickiego osiągając niekiedy monumentalne rozmiary, jak w realizowanej w ramach Projektu "Miejsca" organizowanego przez Instytut kultury Miejskiej wystawie Życie(2018) czy realizacji Chorografia. Jest autorem elementów scenografii do filmu Las Joanny Zastróżnej. W latach 2018-2020 prowadził niezależną galerię sztuki Tajna Galeria w Gdańskim Wrzeszczu. Od 2020 roku zasiada w Gdańskiej Radzie Kultury. W latach 2015–2020 był reprezentowany przez Galerię m2. Mieszka i pracuje w Gdańsku.

 

Organizator : Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Gdański

Współorganizator : Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku

 Kurator wystawy: Bartłomiej Błażejowski

Dofinansowano ze środków Województwa Pomorskiego,
Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska”/ Cofinanced by the City of Gdańsk

 

 

 

Film z uroczystości wręczenia Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego Bartkowi Materce (2)

Zapraszamy do obejrzenia filmu z uroczystości wręczenia Nagrody.Bartkowi Materce.

Film zrealizował Mariusz Hoffman


aby obejrzeć film kliknij w link: https://youtu.be/JTgFMEUShI0

TVP 3 Panorama Kultura - Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego (2)

Relacja w TVP 3 Panorama Kultura z uroczystego wręczenia Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego XXI. Bartkowi Materce.

aby obejrzeć film kliknij w link: https://gdansk.tvp.pl/65154107/17122022

 

Tablice _ Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego za 2021 rok _ Bartek Materka (2)



Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego dla Bartka Materki_Statuetka i Dyplomy (2)

Statuetka zaprojektowana przez rzeźbiarkę Dorotę Białczak i dyplomy wykonane przez kaligrafa i grafika Piotra Kowalskiego jako Nagroda NKO dla Bartka Materki

 

fot. Piotr Kowalski & Ela Scibor






Relacja fotograficzna z uroczystości wręczenia Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego BARTKOWI MATERCE _cz.2 (2)

BARTKOWI MATERCE połączona z wernisażem artysty.
miejsce: Aula Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku , Targ Węglowy 6, Gdańsk
Wystawa czynna w dniach 15-22.12.2022 r. i 9-15.01.2023 r.
fot. Piotr Kowalski


 
























Relacja fotograficzna z uroczystości wręczenia Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego BARTKOWI MATERCE _cz.1 (2)

W dniu 15 grudnia 2022 r. o godz.17.00 w Auli ASP w Gdańsku odbyła się  uroczystość wręczenia Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego Laureatowi- BARTKOWI MATERCE połączona z wernisażem artysty.
miejsce: Aula Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku , Targ Węglowy 6, Gdańsk
Wystawa czynna w dniach 15-22.12.2022 r. i 9-15.01.2023 r.
fot. Erazm Wojciech Felcyn
























 

Przygotowania do wystawy Bartka Materki (2)

Już 15 grudnia o godz. 17.00 zapraszamy na uroczyste wręczenie Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego Bartkowi Materce jak i wernisaż prac artysty.










 

XXI Edycja Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego - wystawa BARTKA MATERKI

Prezes ZPAP Bartłomiej Błażejowski oraz Rektor ASP w Gdańsku prof. ASP dr hab. Krzysztof Polkowski
zapraszają na uroczystość wręczenia Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za 2021 rok oraz wernisaż wystawy twórczości Bartka Materki.
 
wernisaż: 15 grudnia 2022, godz. 17:00
miejsce: Aula Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku , Targ Węglowy 6, Gdańsk
 
 
BARTEK MATERKA (1973) – malarz, fotograf, projektant graficzny.
Urodził się w 1973 roku w gdańskiej dzielnicy Zaspa. Absolwent Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie (2004). Artysta wnikliwie obserwuje otaczającą go rzeczywistość, a pochłaniające go widoki przeobraża w malarskie struktury intrygujące percepcję wzrokową patrzącego. Tematyka jego prac dotyczy codzienności i najbliższego otoczenia. Obrazy często są inspirowane wykonanymi przez siebie fotografiami. Materkę interesuje świat zapośredniczony, zniekształcony, nieco zdeformowany w wyniku działania różnych zjawisk biologicznych, jak i za sprawą dokonań współczesnej techniki. W malarstwie Materki figuracja subtelnie przenika się z abstrakcją. Jego prace znajdują się w kolekcjach Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, a także w licznych kolekcjach prywatnych. Mieszka i pracuje w Krakowie.
Laureat III nagrody na Biennale Malarstwa „Bielska Jesień” w Bielsku-Białej (2005). Stypendysta Vermont Studio Center (2006). Autor projektu plakatu na XIII Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena (2009).
Autor wystaw indywidualnych: Leso (Mathare Art Gallery, Nairobi, Kenia, 2016), Multiple Times (Campoi Gallery, Monachium, 2014), Adjacent Rooms (Galerie Virginie Louvet, Paryż, 2013), Gdzie masz czapkę? (Centrum Sztuki Współczesnej Kronika, Bytom, 2013), Painting (Platan Gallery, Budapeszt, 2012), On a Single Breath (Galerie Wolfgang Gmyrek, Düsseldorf, 2010), Klatka (Galeria Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki”, Kraków, 2010), Kanał (Muzeum Powstania Warszawskiego, Warszawa, 2009), Sezon grzewczy (Fundacja No Local, Kraków, 2008), Nie pamiętam jak miała na imię (Raster, Warszawa, 2007), Wszystko cieknie (Galeria Czarna, Warszawa, 2007), Unfortunate Day 1.09.2005 (Fabryka Schindlera, Kraków, 2005), Co widziałeś w tym parku? – Nic (Raster, Warszawa, 2004).
Uczestnik wielu wystaw zbiorowych w kraju i za granicą: Artyści polscy w Kolekcji Bunkra Sztuki (Galeria Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki”, Kraków, 2019), Krakowski Salon Sztuki (Pałac Sztuki, Kraków, 2018, 2019), Gdybym był księżycem (Raster, Warszawa, 2018), Sztuka w sztuce (Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, 2017), Działania z rodziną (Raster, Warszawa, 2016), Flow / Powrót Suma (Księgarnia | Wystawa, Kraków, 2016), L’arte differente: MOCAK al MAXXI (MAXXI Museo nazionale delle arti del XXI secolo, Rzym, 2016), Projekt Metropolis (Muzeum Śląskie, Katowice, 2015), Manifestacje romantyczne (BWA Sokół, Nowy Sącz, 2014), Zbrodnia w sztuce (Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, 2014) Kolekcja MOCAK-u (Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, 2014), Bajeczne są rzeczy przyziemne, gdy dotknie je ręka geniusza (Galeria Kordegarda, Warszawa, 2013), Powrót do domu (Angel Wawel, Kraków, 2013), Kolekcja MOCAK-u III (Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, Kraków, 2012/2013), Urwany Film (BWA Awangarda, Wrocław, 2012), Kolekcja MOCAK-u (Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, Kraków, 2011), Historie Ucha (Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa, 2011), Ostatni Film (Raster, Warszawa, 2010), Katolicy w Kronice (Centrum Sztuki Współczesnej Kronika, Bytom, 2010), Fancy Success. Positions in Young Polish Painting (Karlin Hall, Praga; Galeria Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki”, Kraków, 2009), Portret własny. Prace z kolekcji Piotra Bazylko i Krzysztofa, Masiewicza (Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Warszawa, 2008), Malarstwo Polskie XXI wieku (Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa, 2006), Is It Better to Be a Good Artist or a Good Person? (Rental Gallery, Los Angeles, 2006), Revenge on realism (Krinzinger Projekte, Wiedeń, 2005), 37. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień 2005” (Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała, 2005), Chora Flora (Od Nowa Club, Toruń, 2005). Współpracuje z warszawską Galerią Raster. Jego prace znajdują się kolekcjach polskich i zagranicznych instytucji (Galeria Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki”, Kraków; Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK; Susan and Michael Hort Collection, Nowy Jork) oraz w licznych kolekcjach prywatnych. Zajmuje się również projektowaniem, między innymi, jest twórcą kilkunastu projektów okładek dla książek z „Linii Filmowej” wydawnictwa „Korporacja Ha!Art” (2009-2012).
 
NAGRODA IM. KAZIMIERZA OSTROWSKIEGO
Okręg Gdański Związku Polskich Artystów Plastyków w 2001 roku powołał do życia Nagrodę im. Kazimierza Ostrowskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie malarstwa, nagrodę, która promuje polską sztukę współczesną. Pomysłodawcą Nagrody w roku 1999 był Krzysztof Gliszczyński, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku, student Kazimierza Ostrowskiego, obecnie profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W roku 2002 projekt wprowadził na stałe do kalendarza wydarzeń Okręgu Krzysztof Izdebski – Prezes Okręgu Gdańskiego ZPAP w latach 1999-2006. Wybór patrona nagrody nie był przypadkowy. Dla Związku Polskich Artystów Plastyków w Gdańsku oraz dla wielu pokoleń trójmiejskich artystów zmarły w 1999 roku Profesor był symbolem wybitnego malarza i wielkiego patrioty. Urodzony w 1917 r. w Berlinie wrócił wraz z rodziną do Polski tuż po odzyskaniu przez kraj niepodległości. W roku 1934 przeniósł się z Poznania do Gdyni, miasta w którym spędził resztę swego długiego życia. W roku 1945 rozpoczął studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Sopocie. Po ich ukończeniu, dzięki stypendium Rządu Francuskiego, w roku 1949 wyjechał do Paryża by rozwijać swój talent malarski w pracowni Fernanda Légera. Mając możliwość pozostania we Francji w 1950 r. zdecydował się na powrót do Polski. W roku 1964 został zatrudniony w macierzystej Uczelni, w której pracował aż do przejścia na emeryturę. Pod jego kierunkiem dyplom zrobiło wielu malarzy uznanych dzisiaj w Polsce i za granicą, i mimo upływu lat, mit jego pracowni ciągle pozostaje żywy. Do końca życia związany z Okręgiem Gdańskim ZPAP. Nagroda jest wydarzeniem cyklicznym, organizowanym co roku. Kapitułę Nagrody powołuje Zarząd i jest ona złożona z wybitnych przedstawicieli instytucji kultury, cenionych i znanych artystów, historyków i krytyków sztuki oraz członków honorowych: Marszałka Województwa Pomorskiego, Prezydent Miasta Gdańska, przedstawiciela sponsora aktualnej edycji oraz inicjatora Nagrody.
 
Laureatami Nagrody zostali:
Teresa Pągowska, Warszawa (2002); Kiejstut Bereźnicki, Sopot (2003); Jacek Sempoliński, Warszawa, (2004); Stefan Gierowski, Warszawa (2005); Maciej Świeszewski, Gdańsk (2006); Władysław Jackiewicz, Gdańsk, (2007); Janina Kraupe, Kraków, (2008); Aldona Mickiewicz, Kraków, (2009); Tadeusz Dominik, Warszawa, (2010); Stanisław Rodziński, Kraków, (2011); Zbigniew Makowski, Warszawa, (2012); Stanisław Fijałkowski, Łódź, (2013); Jarosław Modzelewski, Warszawa (2014); Stanisław Białogłowicz, Rzeszów, (2015); Janusz Lewandowski, Warszawa (2016); Lech Majewski, Katowice (2017); Leszek Mądzik, Lublin (2018); Henryk Cześnik, Sopot (2019); Stanisław Baj, Dołhobrody (2020); Teresa Miszkin, Gdańsk (2021); Bartek Materka (2022).
 
kuratorzy wystawy: Bartłomiej Błażejowski, Mariusz Hoffman
 
Organizator: Okręg Gdański Związku Polskich Artystów Plastyków
Współorganizator: Akademia Sztuk Pięknych W Gdańsku
 
Patronat honorowy - Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Dofinansowano ze środków Województwa Pomorskiego i Miasta Gdańska
Patronat medialny: TVP3 Gdańsk, Radio Gdańsk, trojmiasto.pl, gdansk.pl , Prestiż , Linia

 

Posiedzenie Kapituły Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za 2021 rok (2)

W dniu 24 czerwca 2022 roku w Klubie Środowisk Twórczych Spatif w Sopocie odbyło się posiedzenie Kapituły Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za rok 2021. Nagroda powołana przez Okręg Gdański Związku Polskich Artystów Plastyków jest ogólnopolskim wyróżnieniem przyznawanym za wybitne osiągnięcia w dziedzinie malarstwa.

Członkowie Kapituły:

1. dr Krystyna Czerni - Przewodnicząca Kapituły, krytyk i historyk sztuki, Kraków

2. Bartłomiej Błażejowski - Prezes Gdańskiego Okręgu ZPAP

3. Mariusz Hoffman - kurator projektu, Okręg Gdański ZPAP

4. prof. dr hab. Anna Kutaj-Markowska - historyk sztuki, UWR, Wrocław

5. dr Roman Nieczyporowski - historyk sztuki, Gdańsk

6. dr hab. Krzysztof Polkowski - Rektor ASP, Gdańsk

7. Wojciech Zmorzyński - kustosz, Muzeum Narodowe, Gdańsk

Członkowie honorowi Kapituły:

Teresa Miszkin - laureatka Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za rok 2020

Aleksandra Dulkiewicz - Prezydent Miasta Gdańska

Mieczysław Struk - Marszałek Województwa Pomorskiego

Krzysztof Izdebski - Inicjator Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego

 

 

 




 

Bartek Materka Laureatem Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za rok 2021, XXI edycja (2)

Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego za rok 2021, XXI edycja

Organizator: Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Gdański

W dniu 24 czerwca 2022 roku w Klubie Środowisk Twórczych Spatif w Sopocie odbyło się posiedzenie Kapituły Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za rok 2021. Nagroda powołana przez Okręg Gdański Związku Polskich Artystów Plastyków jest ogólnopolskim wyróżnieniem przyznawanym za wybitne osiągnięcia w dziedzinie malarstwa.

Nominacje:

1. Beata Ewa Białecka
2. Agata Bogacka
3. Bartek Materka
4. Paulina Ołowska
5. Anna Szpakowska-Kujawska

 

Laureatem tegorocznej XXI edycji Nagrody został Bartek Materka za malarską opowieść o codzienności, celebrację różnych sposobów widzenia, wnikliwe przypatrywanie się fragmentom rzeczywistości i scalaniu ich w różnorodne światy.

 

Członkowie Kapituły:

1. dr Krystyna Czerni - Przewodnicząca Kapituły, krytyk i historyk sztuki, Kraków

2. Bartłomiej Błażejowski - Prezes Gdańskiego Okręgu ZPAP

3. Mariusz Hoffman - kurator projektu, Okręg Gdański ZPAP

4. prof. dr hab. Anna Kutaj-Markowska - historyk sztuki, UWR, Wrocław

5. dr Roman Nieczyporowski - historyk sztuki, Gdańsk

6. dr hab. Krzysztof Polkowski - Rektor ASP, Gdańsk

7. Wojciech Zmorzyński - kustosz, Muzeum Narodowe, Gdańsk

Członkowie honorowi Kapituły:

Teresa Miszkin - laureatka Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za rok 2020

Aleksandra Dulkiewicz - Prezydent Miasta Gdańska

Mieczysław Struk - Marszałek Województwa Pomorskiego

Krzysztof Izdebski - Inicjator Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego

 

Bartek Materka (1973) – malarz, fotograf, projektant graficzny.

Urodził się w 1973 roku w gdańskiej dzielnicy Zaspa. Absolwent Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie (2004). Artysta wnikliwie obserwuje otaczającą go rzeczywistość, a pochłaniające go widoki przeobraża w malarskie struktury intrygujące percepcję wzrokową patrzącego. Tematyka jego prac dotyczy codzienności i najbliższego otoczenia. Obrazy często są inspirowane wykonanymi przez siebie fotografiami. Materkę interesuje świat zapośredniczony, zniekształcony, nieco zdeformowany w wyniku działania różnych zjawisk biologicznych, jak i za sprawą dokonań współczesnej techniki. W malarstwie Materki figuracja subtelnie przenika się z abstrakcją. Jego prace znajdują się w kolekcjach Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, a także w licznych kolekcjach prywatnych. Mieszka i pracuje w Krakowie.

Laureat III nagrody na Biennale Malarstwa „Bielska Jesień” w Bielsku-Białej (2005). Stypendysta Vermont Studio Center (2006). Autor projektu plakatu na XIII Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena (2009).

Autor wystaw indywidualnych: Leso (Mathare Art Gallery, Nairobi, Kenia, 2016), Multiple Times (Campoi Gallery, Monachium, 2014), Adjacent Rooms (Galerie Virginie Louvet, Paryż, 2013), Gdzie masz czapkę? (Centrum Sztuki Współczesnej Kronika, Bytom, 2013), Painting (Platan Gallery, Budapeszt, 2012), On a Single Breath (Galerie Wolfgang Gmyrek, Düsseldorf, 2010), Klatka (Galeria Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki”, Kraków, 2010), Kanał (Muzeum Powstania Warszawskiego, Warszawa, 2009), Sezon grzewczy (Fundacja No Local, Kraków, 2008), Nie pamiętam jak miała na imię (Raster, Warszawa, 2007), Wszystko cieknie (Galeria Czarna, Warszawa, 2007), Unfortunate Day 1.09.2005 (Fabryka Schindlera, Kraków, 2005), Co widziałeś w tym parku? – Nic (Raster, Warszawa, 2004).

Uczestnik wielu wystaw zbiorowych w kraju i za granicą: Artyści polscy w Kolekcji Bunkra Sztuki (Galeria Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki”, Kraków, 2019), Krakowski Salon Sztuki (Pałac Sztuki, Kraków, 2018, 2019),  Gdybym był księżycem (Raster, Warszawa, 2018), Sztuka w sztuce (Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, 2017), Działania z rodziną (Raster, Warszawa, 2016), Flow / Powrót Suma (Księgarnia | Wystawa, Kraków, 2016), L’arte differente: MOCAK al MAXXI (MAXXI Museo nazionale delle arti del XXI secolo, Rzym, 2016), Projekt Metropolis (Muzeum Śląskie, Katowice, 2015), Manifestacje romantyczne (BWA Sokół, Nowy Sącz, 2014), Zbrodnia w sztuce (Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, 2014) Kolekcja MOCAK-u (Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, 2014), Bajeczne są rzeczy przyziemne, gdy dotknie je ręka geniusza (Galeria Kordegarda, Warszawa, 2013), Powrót do domu (Angel Wawel, Kraków, 2013), Kolekcja MOCAK-u III (Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, Kraków, 2012/2013), Urwany Film (BWA Awangarda, Wrocław, 2012), Kolekcja MOCAK-u (Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, Kraków, 2011), Historie Ucha (Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa, 2011), Ostatni Film (Raster, Warszawa, 2010), Katolicy w Kronice (Centrum Sztuki Współczesnej Kronika, Bytom, 2010), Fancy Success. Positions in Young Polish Painting (Karlin Hall, Praga; Galeria Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki”, Kraków, 2009), Portret własny. Prace z kolekcji Piotra Bazylko i Krzysztofa, Masiewicza (Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Warszawa, 2008), Malarstwo Polskie XXI wieku (Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa, 2006), Is It Better to Be a Good Artist or a Good Person? (Rental Gallery, Los Angeles, 2006), Revenge on realism (Krinzinger Projekte, Wiedeń, 2005), 37. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień 2005” (Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała, 2005), Chora Flora (Od Nowa Club, Toruń, 2005). Współpracuje z warszawską Galerią Raster. Jego prace znajdują się kolekcjach polskich i zagranicznych instytucji (Galeria Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki”, Kraków; Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK; Susan and Michael Hort Collection, Nowy Jork) oraz w licznych kolekcjach prywatnych. Zajmuje się również projektowaniem, między innymi, jest twórcą kilkunastu projektów okładek dla książek z „Linii Filmowej” wydawnictwa „Korporacja Ha!Art” (2009-2012).

 

Malarskie spojrzenie Bartka Materki krąży wokół problemów wizualnej percepcji rzeczywistości osnutych na wydarzeniach dnia codziennego, nigdy jednak nie ociera się w nich o banał. Bo kiedy Materka czerpie z codzienności,  to tę codzienność przekracza i uniwersalizuje.  Jednak formalnie koncentruje się w znacznym stopniu na tym, jakim deformacjom ulega obraz rzeczywistości w naszej świadomości. Obrazy Materki, powstające na ogół na podstawie własnych fotografii, są analizą aparatu wzrokowego, tego jaki wpływ mają nań współczesne technologie optyczne i metody generowania wizerunków (obraz cyfrowy, telewizyjny, mikroskopowy, kod ASCII). Tematyka jego płócien pozornie wydaje się błaha, zwyczajna - są to obrazy z codzienności i otoczenia malarza. Zazwyczaj maluje na podstawie wykonanych przez siebie fotografii. Dlatego też na jego obrazach pojawia się życie prywatne artysty – żona Joanna czy syn Tytus. Życie prywatne, przełamujące "technologiczne" zainteresowania artysty. Często to właśnie generowane w relacjach z nimi emocje znajdują malarską wizualizację, pod ich wpływem obrazy i wizerunki ulegają zakłóceniu, przebarwieniu, rozjeżdżają się i nakładają na siebie domagając się różnych perspektyw patrzenia i rozumienia.- pisze o Bartku Materce Karol Sienkiewicz

Poniżej wybrane prace artysty:

 1. Michalina meeting Anna Bella Geiger; egg tempera 160 x 120

2. 39,5 st C, egg tempera 160 x 140 cm

3. Tłum  Crowd, 2020, 120 × 160 cm

4. Studio egg tempera 190 x 140 

5. Chicks, egg tempera 190 x 140 cm

6. Tomek (homework), egg tempera 130 x 100 cm

7. Bartek Materka, bez tytułu, 2020, olej płótno, 50 x 60 cm

8. Untitled, egg tempera 140 x 140 cm

9. Tytus, olej na płótnie, 160x160cm

10. Klub w krzakach  Club in the Bushes, 150 × 150 cm











 

Panorama Kultura z 11.12.2021 r. (2)

Zapraszamy do wysłuchania relacji z otwarcia XX jubileuszowej Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego w Panorama Kultura TVP SA z dnia 11.12.2021 r..

https://gdansk.tvp.pl/57406395/11122021

 

NKO 2021_ wystawa w Zbrojowni Sztuki

Poniżej prezentujemy zdjęcia prac z wystawy XX jubileuszowej Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego, które możemy podziwiać w Zbrojowni Sztuki do dnia 30 grudnia 2021 r.

fot. Mariusz Hoffman

































Statuetka zaprojektowana przez rzeźbiarkę Dorotę Białczak jako Nagroda NKO dla prof. Teresy Miszkin


Dyplomy wykonane przez kaligrafa i grafika Piotra Kowalskiego jako nagroda NKO dla prof. Teresy Miszkin

 




Film zrealizowany podczas Gali wręczenia prof. Teresie Miszkin Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za 2020 rok.

9 grudnia 2021 roku o godz. 18.00 w Zbrojowni Sztuki w Gdańsku odbyła się uroczysta Gala XX jubileuszowej edycji Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego.

Zapraszamy do obejrzenia filmu, nagranego podczas uroczystości.

autor filmu  Mariusz Hoffman

link do filmu:https://youtu.be/AE-UkEN0_ic

 




Relacja fotograficzna z wręczenia prof. Teresie Miszkin Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za 2020 rok.

9 grudnia o godz. 18.00 w Zbrojowni Sztuki ASP w Gdańsku odbyła się Uroczysta Gala wręczenia Laureatce prof. Teresie Miszkin  Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za rok 2020.
Galę prowadził Prezes Okręgu Gdańskiego Związku Polskich Artystów Plastyków Bartłomiej Błażejowski.
Nagrody wręczali :
Prof Teresa Grzybkowska - przewodnicząca Kapituły Nagrody
Pani Ewa Adamska, Kierownik Referatu ds. Mecenatu Kultury Urzędu Miejskiego w Gdańsku - w imieniu Pani Prezydent Aleksandry Dulkiewicz,
Pan Władysław Zawistowski, Dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego w imieniu Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka
 
Zapraszamy do odwiedzenia wystawy czynnej codziennie do 30 grudnia w godz. 12.00-18.00 w Zbrojowni Sztuki ul. Targ Węglowy 6 w Gdańsku.
fot. E.Scibor , M.Hoffman
 




























XX jubileuszowa Edycja Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego - wystawa prof. Teresy Miszkin (2)

wernisaż: 9 grudnia 2021, godz. 18:00
wystawa czynna: 10.- 31.12.2021, w godz. 12.00-18.00
miejsce: Zbrojownia Sztuki, Targ Węglowy 6, Gdańsk

 

 Prezes ZPAP Bartłomiej Błażejowski  oraz Rektor ASP w Gdańsku prof. ASP dr hab. Krzysztof Polkowski zapraszają na wystawę twórczości Laureatki  XX edycji Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za rok 2020 – prof. Teresy Miszkin oraz na wystawę towarzyszącą,laureatów Nagrody w latach 2001-2019.

kuratorzy wystawy: Ryszard Kowalewski, Bartłomiej Błażejowski

 

Teresa Miszkin - ur. 20 października 1947 w Gdańsku

Malarka, pedagog. W 1966 r. ukończyła gdańskie Technikum Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej i przez rok pracowała w Centrum Techniki Okrętowej w Gdańsku. W 1968 r. rozpoczęła studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a od 1969 r. kontynuowała naukę na Wydziale Malarstwa i Rzeźby Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. W 1973 r. uzyskała dyplom w Pracowni Malarstwa prof. Władysława Jackiewicza i specjalizację – malarstwo ścienne u prof. Kazimierza Ostrowskiego. W tym samym roku rozpoczęła pracę asystenta w Katedrze Kształcenia Podstawowego prowadzonej w gdańskiej Uczelni przez prof. Bogdana Borowskiego. W l. 1974-1976 była asystentem w Pracowni Malarstwa i Rysunku prowadzonej przez prof. Władysława Jackiewicza. W 1976 r. objęła stanowisko starszego asystenta w Katedrze Malarstwa u prof. Kazimierza Ostrowskiego. W 1979 r. została adiunktem. Od 1982 r. prowadziła samodzielnie Pracownię Rysunku i Malarstwa. W 1989 r. została docentem. W 1993 r. otrzymała nadzwyczajny tytuł naukowy profesora sztuk plastycznych. Od 2003 r. jest profesorem zwyczajnym. W Uczelni pełniła różne funkcje, była m.in. Kierownikiem Katedry Kształcenia Podstawowego (1992-1998), Prodziekanem (1999-2002) i Dziekanem (2002-2008) Wydziału Malarstwa i Grafiki. W Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku pracowała do 2018 r.

Należy do ZPAP. Otrzymała liczne stypendia artystyczne, m.in.: Stypendium artystyczne Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki (1974), Stypendium twórcze Ministerstwa Kultury i Sztuki (1976, 1977, 1984-1985), Stypendium artystyczne miasta Mannheim (1982, Niemcy), Stypendium Fundacji Pollock-Krasner (1998, USA), Stypendium Adolph and Esther Gottlieb Foundation (2004, USA), Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego (2005).

Jej obrazy znajdują się w zbiorach muzealnych, m.in. Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Narodowego w Szczecinie, Muzeum Ziemi Lubuskiej, Muzeum Okręgowym w Toruniu, Muzeum Okręgowym w Chełmie, Muzeum Okręgowym w Słupsku, a także w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

 

NAGRODA IM. KAZIMIERZA OSTROWSKIEGO

Okręg Gdański Związku Polskich Artystów Plastyków w 2001 roku powołał do życia Nagrodę im. Kazimierza Ostrowskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie malarstwa, nagrodę, która promuje polską sztukę współczesną. Pomysłodawcą Nagrody w roku 1999 był Krzysztof Gliszczyński, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku, student Kazimierza Ostrowskiego, obecnie profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W roku 2002 projekt wprowadził na stałe do kalendarza wydarzeń Okręgu Krzysztof Izdebski – Prezes Okręgu Gdańskiego ZPAP w latach 1999-2006. Wybór patrona nagrody nie był przypadkowy. Dla Związku Polskich Artystów Plastyków w Gdańsku oraz dla wielu pokoleń trójmiejskich artystów zmarły w 1999 roku Profesor był symbolem wybitnego malarza i wielkiego patrioty. Urodzony w 1917 r. w Berlinie wrócił wraz z rodziną do Polski tuż po odzyskaniu przez kraj niepodległości. W roku 1934 przeniósł się z Poznania do Gdyni, miasta w którym spędził resztę swego długiego życia. W roku 1945 rozpoczął studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Sopocie. Po ich ukończeniu, dzięki stypendium Rządu Francuskiego, w roku 1949 wyjechał do Paryża by rozwijać swój talent malarski w pracowni Fernanda Légera. Mając możliwość pozostania we Francji w 1950 r. zdecydował się na powrót do Polski. W roku 1964 został zatrudniony w macierzystej Uczelni, w której pracował aż do przejścia na emeryturę. Pod jego kierunkiem dyplom zrobiło wielu malarzy uznanych dzisiaj w Polsce i za granicą, i mimo upływu lat, mit jego pracowni ciągle pozostaje żywy. Do końca życia związany z Okręgiem Gdańskim ZPAP. Nagroda jest wydarzeniem cyklicznym, organizowanym co roku. Kapitułę Nagrody powołuje Zarząd i jest ona złożona z wybitnych przedstawicieli instytucji kultury, cenionych i znanych artystów, historyków i krytyków sztuki oraz członków honorowych: Marszałka Województwa Pomorskiego, Prezydent Miasta Gdańska, przedstawiciela sponsora aktualnej edycji oraz inicjatora Nagrody.

Laureatami Nagrody zostali:

Teresa Pągowska, Warszawa (2002); Kiejstut Bereźnicki, Sopot (2003); Jacek Sempoliński, Warszawa, (2004); Stefan Gierowski, Warszawa (2005); Maciej Świeszewski, Gdańsk (2006); Władysław Jackiewicz, Gdańsk, (2007); Janina Kraupe, Kraków, (2008); Aldona Mickiewicz, Kraków, (2009); Tadeusz Dominik, Warszawa, (2010); Stanisław Rodziński, Kraków, (2011); Zbigniew Makowski, Warszawa, (2012); Stanisław Fijałkowski, Łódź, (2013); Jarosław Modzelewski, Warszawa (2014); Stanisław Białogłowicz, Rzeszów, (2015); Janusz Lewandowski, Warszawa (2016); Lech Majewski, Katowice (2017); Leszek Mądzik, Lublin (2018); Henryk Cześnik, Sopot (2019); Stanisław Baj, Dołhobrody (2020); Teresa Miszkin, Gdańsk (2021)

 

Patronat honorowy: MKiDN
Współorganizator: ASP w Gdańsku
Dofinansowano ze środków: MKiDN, Województwo Pomorskie, Miasto Gdańsk
Patronat medialny: Radio Gdańsk, TVP3, Rzeczpospolita, gdansk.pl, artinfo.pl


 

XX edycja Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za 2021 rok. (2)

 
 
Z okazji XX jubileuszowej edycji Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego już dzisiaj zapraszamy do odwiedzenia :
 
- indywidualnej wystawy prof. TERESY MISZKIN, Laureatki Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za rok 2020,

- wystawy towarzyszącej Laureatów Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego w latach 2001-2019.
 
 
MIEJSCE: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Zbrojownia Sztuki, Targ Węglowy 6. Gdańsk

czynne codziennie , w dniach 10-30.12.2021 r., w godzinach 12.00-18.00
 
 



 

prof. TERESA MISZKIN - Laureatką jubileuszowej XX edycji Nagrody im. K. Ostrowskiego za 2020 r.

 


prof. Teresa Miszkin

 
 urodziła się w Gdańsku, w 1947 roku.
W 1973 roku uzyskała dyplom w gdańskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, w Pracowni Malarstwa prof. Władysława Jackiewicza. Od 1973 roku jest związana z macierzystą uczelnią, obecnie ASP w Gdańsku.

 

Uczestniczyła w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą m.in.:
 
Polaków portret własny, Muzeum Narodowe, Kraków, 1980
Kunst-80-er Jahre, Mannheim, Niemcy, 1980
Artyści z Gdańska, Paryż, Francja, 1985
VI Triennale w New Delhi, Indie, 1986,
XIX Biennale Międzynarodowej Sztuki w Sao Paulo, Brazylia, 1987
Festiwal Współczesnej Sztuki i Architektury Północy 11 Państw i 11 Miast, Leeuwarden, Holandia, 1990
Polish Figure, Slocum Galeries, Johansen City, USA, 1997
Sztuka Współczesna Polski, African Windows Museum, Pretoria, RPA,1998
Trwanie, Centrum Sztuki, Galeria EL, Elbląg, 2002
Obraz Roku 2002, ART&Bussines, Warszawa, 2003
60-lecie ASP w Gdańsku, Pałac Opatów, Gdańsk-Oliwa, 2006
Ogrody, Muzeum Narodowe Szczecin,2008
Gdańsk w Istambule, Muzeum Sztuki w Istambule, Turcja, 2010
Sąsiadki – Nachbarinnen, Gdańsk – Berlin, 2012-2013
Fete Funebre, Zbrojownia Sztuki , Gdańsk , 2016
Kunsstundstilling LF w Horshunde, Dania, 2016
Wystawa Malarstwa z ASP - Gdańsk, Wilno,2017

Miała wiele wystaw indywidualnych m.in.: w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, 1987, w Galerii Refektarz, Kartuzy, 1999, w Muzeum Wisły w Tczewie, 2002, w Galerii Studio, Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, 2006, czy monograficzną wystawę malarstwa „pejzaże inttymne” w Pałacu Opatów, Gdańsk -Oliwa, 2006.w Muzeum w Gorlicach Dwór Karwacjanów /2015/, w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego /2016/ czy też w Muzeum Ziemi Lubuskiej ''Przemijanie''/2017/.

Za swoją twórczość szereg nagród i wyróżnień, m.in.: I Nagrodę na IX Ogólnopolskiej Wystawie Młodych /1976/, Grand Prix w 1986 na XIII Festiwalu Polskiego Malarstwa w Szczecinie, Brązowy Medal na II Biennale Azja-Europa w Ankarze1989, Turcja//, nagroda Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury /2017/, Srebrny Medal 'Zasłużony Kulturze Gloria Artis”/2017/.

 Była też stypendystką m,in.: Miasta Mannheim, Niemcy/1982/, Fundacji Pollock-Krasner /1998,USA/, Adolph and Ester Gottlieb /2004, USA/ .

Maluję, mnożę ślady, znaczę tropy. Maluję – zgadzając się na istnienie swoistej matrycy , którą przykładam do świata i przy pomocy której chcę mówić o tym właśnie świecie, o swoich ideach, lękach, obsesjach – o sobie samej. Uważam, że twórczości nie kończy zwycięski i złudny okrzyk zaślepionego artysty „powiedziałam już wszystko” , kończy ją śmierć, która zamyka doświadczanie świata. Pamiętając o tych camusowskich słowach, jestem gotowa dalej odbywać swoją podróż w czasie, poszukując najbardziej adekwatnych środków na zwizualizowanie tego co ukryte, a co pragnie się ujawnić."

Powtórzę za Paulem Celanem - „jestem tam, gdzie moje oko...” T.Miszkin

zdjęcia z archiwum prywatnego T. Miszkin








 

prof. Teresa Miszkin Laureatką XX. jubileuszowej edycji Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego


 Werdykt KAPITUŁY NAGRODY im. KAZIMIERZA OSTROWSKIEGO, 21.06.2021 r. 

 Kapituła Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego powoływana przez Zarząd Gdańskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków, na posiedzeniu w dniu 21 czerwca 2021 r. przyznała ogólnopolskie wyróżnienie w dziedzinie malarstwa  prof. Teresie  Miszkin.

 

W uzasadnieniu werdyktu członkowie Kapituły pod przewodnictwem prof. dr hab. Teresy Grzybkowskiej ogłosili, iż

postanowili jednogłośnie uhonorować Teresę Miszkin za jej konsekwencję i odwagę w ukazywaniu w swoim malarstwie dramatu ludzkiego losu. Teraz,  w czasach pandemii, ta artystyczna refleksja nad kondycją ludzką zyskuje szczególne znaczenie. Teresa Miszkin znalazła dla siebie własną, oryginalną ścieżkę w światowym  nurcie  realizmu fotograficznego. Malowane przez Nią na wielkich formatami płótnach twarze są intymnymi pejzażami dokumentującymi duchowe przemiany człowieczego życia  kierującego  się ku światłu tajemnicy, tak uniwersalnie wyrażonemu w tradycji poetyckiej od Johanna Wolfganga Goethego po Adama Zagajewskiego”.

 Kapituła przyznała Nagrodę jednogłośnie.

 Członkowie Kapituły:

 prof. dr hab. Teresa Grzybkowska - Przewodnicząca Kapituły, historyk sztuki, Warszawa  

 Stanisław Bałdyga, artysta grafik, Lublin

Bartłomiej Błażejowski, Prezes Gdańskiego Okręgu ZPAP

Ryszard Kowalewski, Przewodniczący Rady Artystycznej Okręgu Gdańskiego ZPAP

dr Roman Nieczyporowski, historyk sztuki, Gdańsk

dr hab. Krzysztof Polkowski, Rektor ASP, Gdańsk

Wojciech Zmorzyński, kustosz, Muzeum Narodowe Oddział Sztuki Nowoczesnej, Gdańsk

 

 Członkowie Honorowi Kapituły:

 prof. Stanisław Baj, Laureat XIX edycji Nagrody za rok 2019

Aleksandra Dulkiewicz, Prezydent Miasta Gdańska

Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego

Krzysztof Izdebski, Inicjator Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego

 

Uroczysta Gala wręczenia Nagrody i otwarcie wystawy Laureatki odbędzie się w dniu 9 grudnia 2021 roku  w Zbrojowni Sztuki  Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

 

ORGANIZATOR Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Gdański

 WSPÓŁORGANIZATOR Akademia Sztuk Pięknych, Gdańsk

 MECENASI Województwo Pomorskie, Miasto Gdańsk,

 

Dotychczasowi laureaci Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego:

 Teresa Pągowska, Kiejstut Bereźnicki, Jacek Sempoliński, Stefan Gierowski, Maciej  Świeszewski, Władysław Jackiewicz, Janina Kraupe, Aldona Mickiewicz, Tadeusz Dominik, Stanisław Rodziński, Zbigniew Makowski, Stanisław Fijałkowski, Jarosław Modzelewski, Stanisław Białogłowicz, Lech Majewski, Janusz Lewandowski, Leszek Mądzik, Henryk Cześnik, Stanisław Baj.


Wirtualny spacer po wystawie Laureata Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za 2019 rok prof. Stanisława Baja (2)

Wystawa malarstwa prof. Stanisława Baja już do obejrzenia w sieci! Zapraszamy do  zwiedzania! Zapraszamy do komentowana na naszej stronie na facebooku :ZPAP-Gdańsk
Autorką wirtualnego spaceru jest Veranika Vasilionak.
Link do wystawy: https://tiny.pl/76hzt
 
zdjęcie z archiwum ZPAP, autor Mariusz Hoffman

Film zrealizowany podczas Gali wręczenia Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za 2019 rok prof. Stanisławowi Bajowi (2)

autor filmu  Mariusz Hoffman

link do filmu: https://youtu.be/2otWQabu11I


Transmisja z Gali wręczenia Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego prof. Stanisławowi Bajowi (2)

Zapraszamy na bezpośrednią relację z uroczystości wręczenia Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za 2019 rok  prof. Stanisławowi Bajowi

Początek transmisji : godzina 18.00 w dniu 18 listopada 2020 r.

Transmisja : https://youtu.be/caEknn_PMrk

Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego za 2019 rok (2)

Laureat Nagrody Za 2019 rok - prof. Stanisław Baj

 
Uroczysta Gala Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za 2019 rok odbędzie się  w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w dniu 18 listopada 2020 roku.
 
Sytuacja pandemiczna w kraju wymusiła na organizatorach zorganizowanie Gali Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za 2019 rok i wernisażu wystawy prof. Stanisława Baja bez udziału publiczności. Już dzisiaj zapraszamy do śledzenia uroczystości online na stronach internetowych i w mediach społecznościowych. (link już wkrótce) Dodatkową atrakcją będzie wirtualny spacer po wystawie. Strony organizatorów : https://www.asp.gda.pl/ , www.zpap-gdansk.pl
Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego to obok warszawskiej Nagrody im. Jana Cybisa i krakowskiej Nagrody im. Witolda Wojtkiewicza najważniejsze wyróżnienie dla polskiego artysty. Dotychczasowymi Laureatami byli między innymi: Teresa Pągowska, Kiejstut Bereźnicki, Jacek Sempoliński, Stefan Gierowski, Władysław Jackiewicz, Maciej Świeszewski, Janina Kraupe, Tadeusz Dominik, Jarosław Modzelewski, Stanisław Fijałkowski, Janusz Majewski, Leszek Mądzik, Henryk Cześnik. To czołówka polskich artystów.
ORGANIZATOR: Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Gdański
WSPÓŁORGANIZATOR: Akademia Sztuk Pięknych, Gdańsk
MECENASI: Województwo Pomorskie, Miasto Gdańsk,
PATRONAT MEDIALNY: Radio Gdańsk , TVP3 Gdańsk
kurator wystawy - Ryszard Kowalewski

Laureat Nagrody im. K. Ostrowskiego za 2019 r. prof. Stanisław Baj

 


Urodzony w 1953 w Dołhobrodach nad Bugiem na Podlasiu. Studia w latach 1972-1978 na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod kierunkiem profesorów: Michała Byliny, Jacka Siennickiego i Ludwika Maciąga. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w pracowni prof. Ludwika Maciąga. Obecnie jest profesorem Wydziału Malarstwa macierzystej uczelni i prowadzi pracownię dyplomującą malarstwa dla studentów od II do V roku. Autor ponad 130 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Uczestniczył w ponad 100 wystawach zbiorowych. Prace artysty znajdują się w zbiorach muzeów polskich oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Artysta wystawia głównie malarstwo i rysunek. Początkowo malował sceny rodzajowe inspirowane życiem wsi i naturą. Od lat 80. XX w. jego twórczość to pejzaż głównie rzeka Bug oraz portret.  Obrazy mają cechy uniwersalne a zarazem symboliczne, zwłaszcza liczne portrety matki artysty oraz zakola dzikiej rzeki Bug, malowane wprost z natury, od realistycznych po abstrakcyjne.

zdjęcia z archiwum artysty



Czytaj więcej: Laureat Nagrody im. K. Ostrowskiego za 2019 r. prof. Stanisław Baj

Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego za rok 2019. edycja XIX'2020 (4)

Werdykt KAPITUŁY NAGRODY IM. KAZIMIERZA OSTROWSKIEGO, 18.08.2020 r.

 Kapituła Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego powoływana przez Zarząd Gdańskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków, na posiedzeniu on-line w dniu 18 sierpnia 2020 r. przyznała ogólnopolskie wyróżnienie  w dziedzinie malarstwa  prof. Stanisławowi Bajowi.

W uzasadnieniu werdyktu członkowie Kapituły pod przewodnictwem prof. dr hab. Teresy Grzybkowskiej ogłosili, iż Nagroda została przyznana artyście za „wierność tradycji wielkiego polskiego malarstwa portretowego   i pejzażowego, za dostrzeżenie w pejzażu rodzinnej wsi i rzeki Bug oraz licznych egzystencjalnych portretach matki i najbliższych sąsiadów wartości uniwersalnych Czasu i Losu. Baj portrety zwykłych ludzi obdarza niezwykłą godnością, kontynuując tradycje portretowe Piotra Michałowskiego i Konrada Krzyżanowskiego. Natomiast          w obrazach „czarnej rzeki Bug”, środkami artystycznymi swoich czasów, nawiązuje do tradycji pejzażowej Ferdynanda Ruszczyca. Baj odkrył nie tylko dla malarstwa „Czarną rzekę Bug”, dzięki Niemu rzeka Bug będzie istniała w polskiej kulturze, jak proza Wiesława Myśliwskiego. Obrazy Baja ukazujące rodzinną wieś i rzekę jako Centrum Świata są zupełnie wyjątkowe nie tylko w polskim współczesnym malarstwie.”

Kapituła przyznała Nagrodę jednogłośnie.

KAPITUŁA NAGRODY IM. KAZIMIERZA OSTROWSKIEGO

prof. dr hab. Teresa Grzybkowska - Przewodnicząca Kapituły, historyk sztuki, Warszawa
Stanisław Bałdyga, artysta grafik, Lublin
Bartłomiej Błażejowski, Prezes Gdańskiego Okręgu ZPAP
Ryszard Kowalewski, Przewodniczący Rady Artystycznej Okręgu Gdańskiego ZPAP
dr Roman Nieczyporowski, historyk sztuki, Gdańsk
dr hab. Krzysztof Polkowski, Rektor ASP, Gdańsk

 CZŁONKOWIE HONOROWI KAPITUŁY NAGRODY IM. KAZIMIERZA OSTROWSKIEGO

Henryk Cześnik , Laureat Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za rok 2018
Aleksandra Dulkiewicz, Prezydent Miasta Gdańska
Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego
Krzysztof Izdebski, Inicjator Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego

 Uroczyste wręczenie statuetki i nagrody finansowej nastąpi podczas otwarcia wystawy Laureata w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w połowie listopada. Dodatkowo wystawie będzie towarzyszył specjalnie wydany katalog nagrodzonego malarza. To obok warszawskiej Nagrody im. Jana Cybisa i krakowskiej Nagrody im. Witolda Wojtkiewicza najważniejsze wyróżnienie dla polskiego artysty. Dotychczasowymi Laureatami byli między innymi: Teresa Pągowska, Kiejstut Bereźnicki, Jacek Sempoliński, Stefan Gierowski, Władysław Jackiewicz, Maciej Świeszewski, Janina Kraupe, Tadeusz Dominik, Jarosław Modzelewski, Stanisław Fijałkowski, Janusz Majewski, Leszek Mądzik, Henryk Cześnik. To czołówka polskich artystów.

 ORGANIZATOR: Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Gdański

 WSPÓŁORGANIZATOR:  Akademia Sztuk Pięknych, Gdańsk

 MECENASI: Województwo Pomorskie, Miasto Gdańsk,

 

zdjęcie z archiwum artysty

Pożegnanie Zbigniewa Makowskiego

Z wielkim żalem informujemy, że zmarł Zbigniew Makowski, laureat m.in. Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego.


NAGRODA IM. KAZIMIERZA OSTROWSKIEGO ZA ROK 2018, EDYCJA XVIII`2019 DLA PROF. HENRYKA CZEŚNIKA

Werdykt KAPITUŁY NAGRODY IM. KAZIMIERZA OSTROWSKIEGO, 8 MAJA 2019 R.
 
Kapituła Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego powoływana przez Zarząd Gdańskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków, pod przewodnictwem prof. Teresy Grzybkowskiej, przyznała ogólnopolskie wyróżnienie w dziedzinie malarstwa sopockiemu artyście prof. Henrykowi Cześnikowi. Nagroda jest wyróżnieniem za rok 2018 i przyznano ją za wierność ideom swego mistrza Kazimierza Ostrowskiego. Artysta w swojej twórczości pragnie kolorem i formą oddać prawdę o ludzkiej kondycji. Obrazy i całuny Cześnika naznaczone są dolą człowieczą, oddając humanistyczną głębię ludzkiej duszy. Uroczyste wręczenie statuetki i nagrody finansowej nastąpi podczas wystawy laureata w Zbrojowni Sztuki w połowie listopada. Nagrodę im. Kazimierza Ostrowskiego przyznano za wybitne osiągnięcia w dziedzinie malarstwa już po raz XVIII. Dodatkowo wystawie towarzyszy specjalnie wydany katalog nagrodzonego malarza. To obok warszawskiej nagrody im. Jana Cybisa i krakowskiej nagrody im. Witolda Wojtkiewicza najważniejsze wyróżnienie dla polskiego malarza. Dotychczasowymi laureatami byli między innymi: Teresa Pągowska, Kiejstut Bereźnicki, Jacek Sempoliński, Stefan Gierowski, Władysław Jackiewicz, Maciej Świeszewski, Janina Kraupe, Tadeusz Dominik, Jarosław Modzelewski, Stanisław Fijałkowski, Janusz Majewski, Leszek Mądzik. To czołówka polskich artystów. Nagroda uznawana za najbardziej prestiżową w Polsce, dla laureatów stanowi wielkie wyróżnienie.
 
Oprac. Stanisław Seyfried

Czytaj więcej: NAGRODA IM. KAZIMIERZA OSTROWSKIEGO ZA ROK 2018, EDYCJA XVIII`2019 DLA PROF. HENRYKA CZEŚNIKA 

Wręczenie Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za rok 2017

9.10.2018 r.



W tym roku uroczysta gala wręczenia Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego odbyła się w Centrum św. Jana w Gdańsku. W piątkowy wieczór 5 października 2018 r. światła reflektorów miały oświetlić tegorocznego Laureata Nagrody – Leszka Mądzika, jednak artysta nie mógł osobiście stawić się na uroczystości. Statuetkę autorstwa prof. Jana Szczypki oraz pamiątkowe dyplomy w imieniu swego ojca odebrała Liwia Mądzik.

Uroczystość rozpoczęła się od prezentacji filmu przybliżającego postać artysty (reż. M. Judkowiak). Zaproszeni goście obejrzeli fragmenty kilku przedstawień Sceny Plastycznej KUL oraz posłuchali artysty opowiadającego o charakterystycznych cechach jego teatralnego języka.

Ryszard Kowalewski, Prezes Gdańskiego Okręgu ZPAP, pełniący rolę gospodarza wieczoru, przywitał zaproszonych gości, w tym wnuczkę Kazimierza Ostrowskiego Berenikę Hebdę, a także partnerów, mecenasów i sponsorów wydarzenia. Następnie odczytał uzasadnienie Kapituły, obradującej pod przewodnictwem prof. dr hab. Teresy Grzybkowskiej:

Czytaj więcej: Wręczenie Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za rok 2017

Leszek Mądzik laureatem XVII edycji Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego

28.09.2018 r.


fot.A.Rozek

Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Gdańsk przyznał Nagrodę im. Kazimierza Ostrowskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie malarstwa za rok 2017 Leszkowi Mądzikowi, twórcy teatru Scena Plastyczna KUL, którego działalność artystyczna na polu scenografii, reżyserii, fotografii, grafiki i malarstwa zapewniła mu szczególne miejsce w historii polskiej sztuki współczesnej.

Leszek Mądzik odbierze nagrodę 5 października o godz.18.30 w Centrum Świętego Jana w Gdańsku (Gdańsk, ul. Świętojańska 50). Podczas uroczystości zaproszeni Goście obejrzą film o Laureacie w reż. Mirosława Judkowiaka, a także filmowe zestawienie wybranych fragmentów spektakli artysty. Uroczystość wręczenia nagrody uświetni koncert w wykonaniu Cappelli Gedanensis.  

W uzasadnieniu werdyktu członkowie Kapituły pod przewodnictwem prof. dr hab. Teresy Grzybkowskiej stwierdzają m.in. „ (…) dla Leszka Mądzika za stworzenie malarskiego teatru ruchomych filozoficznych obrazów przepojonych bezinteresowną duchowością (…)”. Nagrodzony artysta tworzy wyraziste spektakle, które trudno jednoznacznie scharakteryzować. Jego autorski teatr, Scena Plastyczna KUL działa od prawie 50 lat w Lublinie, do tej pory powstało w nim ponad dwadzieścia przedstawień. Badacze podkreślają niebywałą spójność estetyczną sztuki Leszka Mądzika i artystyczną konsekwencję, która trwa, nie ulegając zmieniającym się modom.

Leszek Mądzik czuje się malarzem. Lubi mówić: „Myślę obrazami”, i to lakoniczne stwierdzenie trafia w sedno. Jego spektakle, począwszy od premierowego „Ecce homo” z 1970 roku, aż po widowisko „Misterium wody. Trakt II” zrealizowane w Gdańsku w 2018 roku to ruchome obrazy, pełne wewnętrznej dynamiki i znaczeń.Środkiem artystycznym o największym dramaturgicznym potencjale jest dla Mądzika światło – to nim „maluje”, to ono pozwala mu ożywiać pozornie martwe elementy materii – scenografię, tworzywa, kształty i faktury. „Światło to mój pędzel. Na czarnym blejtramie sceny maluję nim jak białą farbą” – wyznaje twórca. Światło wraz z muzyką stwarzają przestrzeń dla działań człowieka-aktora. W teatrze Mądzika ważne jest jego ciało, zawsze traktowane jako swoiste uniwersum, liczy się jego ruch, interakcja czy „dialogowanie” z przestrzenią.

Czytaj więcej: Leszek Mądzik laureatem XVII edycji Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego 

LESZEK MĄDZIK / LAUREAT NAGRODY IM.K.OSTROWSKIEGO

31.07.2018 r.



Nagrodę malarską im. Kazimierza Ostrowskiego za rok 2017,  odbierze  5 października w kościele św. Jana prof. Leszek Mądzik, scenograf, reżyser, autor spektakli teatralnych. Kapituła nagrody powoływana przez Zarząd Okręgu Gdańskiego Związku Polskich Artystów Plastyków pracująca  pod przewodnictwem prof. Teresy Grzybkowskiej,  w tym roku wyróżniła wybitną osobowość polskiej sztuki. W uzasadnieniu werdyktu czytamy, iż nagrodę  dla Leszka Mądzika przyznano za ” stworzenie malarskiego teatru ruchomych filozoficznych obrazów przepojonych bezinteresowną duchowością. Swoim teatrem opartym na obrazie, dźwięku, choreografii, artysta staje obok najwybitniejszych twórców Kantora i Szajny. Teatr ten powstał z wiary w siłę obrazu żywiącego się plastyką, nie słowem”.

Czytaj więcej: LESZEK MĄDZIK / LAUREAT NAGRODY IM.K.OSTROWSKIEGO

Kapituła Nagrody im.Kazimierza Ostrowskiego / wyniki obrad

28.05.2018



Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego jest ogólnopolskim wyróżnieniem w dziedzinie malarstwa. Kapitułę Nagrody powołuje Zarząd Gdańskiego Okręgu ZPAP. Kapituła wyznacza laureata nagrody raz w roku, na specjalnym posiedzeniu. Dnia 28 maja 2018 r. w Klubie Środowisk Twórczych SPATiF w Sopocie odbyło się posiedzenie Kapituły Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za 2017 rok, na którym ustanowiono werdykt:

Czytaj więcej: Kapituła Nagrody im.Kazimierza Ostrowskiego / wyniki obrad

Malarstwo Janusza Lewandowskiego — laureata Nagrody im.Kazimierza Ostrowskiego

10.11.2017 r.


Jeszcze tylko do 14 listopada 2017 r. w Europejskim Centrum Solidarności można obejrzeć wystawę malarstwa laureata ogólnopolskiego wyróżnienia w dziedzinie malarstwa Nagrody im.Kazimierza Ostrowskiego. Janusz Lewandowski w tym roku odebrał zwycięska statuetkę w uznaniu podjęcia twórczego dialogu z mistrzami pejzażu przełomu XIX i XX wieku i jego malarstwo  można kontemplować w sali wystaw czasowych Europejskiego Centrum Solidarności. Zachęcamy. Stanisław Seyfried przedstawiając sylwetkę twórczą Janusza Lewandowskiego jeszcze przed otwarciem wystawy organizowanej przez Gdański Okręg ZPAP zwrócił uwagę na unikatową konwencję malarską laureata Nagrody im.Kazimierza Ostrowskiego:

Czytaj więcej: Malarstwo Janusza Lewandowskiego — laureata Nagrody im.Kazimierza Ostrowskiego

NAGRODA IM.K.OSTROWSKIEGO ZA 2016 ROK WRĘCZONA

29.10.2017 r.


26 października 2017 r. w Europejskim Centrum Solidarności odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody im.Kazimierza Ostrowskiego oraz wernisaż wystawy malarstwa Laureata Nagrody za 2016 rok. Tegoroczna decyzja Kapituły wyróżniła Janusza Lewandowskiego w uznaniu twórczej kontynuacji polskiego malarstwa pejzażowego z najświetniejszego jego okresu, przełomu XIX  i XX wieku.

Czytaj więcej: NAGRODA IM.K.OSTROWSKIEGO ZA 2016 ROK WRĘCZONA

WYSTAWA MALARSTWA JANUSZA LEWANDOWSKIEGO, LAUREATA NAGRODY IM.K.OSTROWSKIEGO

15.10.2017 r.


W tym roku uroczystość wręczenia Nagrody im.Kazimierza Ostrowskiego i wystawa twórczości Laureata Nagrody odbędą się w Europejskim Centrum Solidarności. 26 października w gdańskich przestrzeniach dedykowanych wolności zagości malarstwo o wyjątkowych prawidłowościach — odważnie identyfikujące złożoność egzystencji, w poetyckiej aurze i z plastyczną precyzją... Maestrię Janusza Lewandowskiego i przymioty czekających nas wkrótce wydarzeń bardzo trafnie ujął Stanisław Seyfried  w opracowaniu Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego dla Janusza Lewandowskiego":  XVI edycja Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego została rozstrzygnięta i w tym roku trafi w ręce warszawskiego malarza Janusza Lewandowskiego. Wyróżnienie po raz pierwszy  zostanie wręczone w Europejskim Centrum Solidarności. Miejscu  gdzie ostatnio widziałem dwie bardzo dobrze przygotowane wystawy, Andrzeja Piwarskiego i Galerii Glaza. Miejscu, które dodaje świetności wydarzeniu. Kapituła Nagrody powoływana przez Zarząd Gdańskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków, pod przewodnictwem prof. Teresy Grzybkowskiej, przyznała ogólnopolskie wyróżnienie w dziedzinie malarstwa mazowieckiemu artyście Januszowi Lewandowskiemu.

Czytaj więcej: WYSTAWA MALARSTWA JANUSZA LEWANDOWSKIEGO, LAUREATA NAGRODY IM.K.OSTROWSKIEGO

Nagroda malarska im.K.Ostrowskiego dla Janusza Lewandowskiego

4.07.2017 r.


Kapituła Nagrody powoływana przez Zarząd Gdańskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków, pod przewodnictwem prof. Teresy Grzybkowskiej, przyznała ogólnopolskie wyróżnienie w dziedzinie malarstwa mazowieckiemu artyście Januszowi Lewandowskiemu. Nagroda jest wyróżnieniem za rok 2016 i przyznano ją za twórczą kontynuację polskiego malarstwa pejzażowego z najświetniejszego jego okresu, przełomu XIX i XX wieku. Janusz Lewandowski podjął twórczy dialog z mistrzami tego pejzażu zwłaszcza Jackiem Malczewskim, umieszczając w dalekich przestrzeniach ujęte szkicowo w nowej, własnej formie postaci.

Czytaj więcej: Nagroda malarska im.K.Ostrowskiego dla Janusza Lewandowskiego 

Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego / decyzja Kapituły

29.05.2017 r.



Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego jest ogólnopolskim wyróżnieniem w dziedzinie malarstwa. Kapitułę Nagrody powołuje Zarząd Gdańskiego Okręgu ZPAP. Kapituła wyznacza laureata nagrody raz w roku, na specjalnym posiedzeniu. Dnia 29 maja 2017 r. w Klubie Środowisk Twórczych SPATiF w Sopocie odbyło się posiedzenie Kapituły Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za 2016 rok, na którym ustanowiono werdykt:

Kapituła Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego przyznała Januszowi Lewandowskiemu nagrodę za rok 2016

Czytaj więcej: Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego / decyzja Kapituły

Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego — 15 edycji

30.12.2016 r.


Wraz z końcem 2016 roku mija jubileusz 15-lecia Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego — ogólnopolskiego wyróżnienia za wybitne osiągnięcia w dziedzinie malarstwa. Jest to dobry moment aby przypomnieć wszystkich 15. Laureatów Nagrody;

Czytaj więcej: Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego — 15 edycji

PANEL DYSKUSYJNY "Malarstwo w poszukiwaniu wspólnego mianownika: rozpad wartości czy nowa awangarda?"

17.10.2016 r.


15 października 2016 r. odbył się panel dyskusyjny, który merytorycznym wstępem otworzyła wiceprezes Ida Łotocka-Huelle. Po wprowadzeniu do meritum dysputy zaprosiła do rozmowy wokół założeń panelowych Pawła Huelle oraz dr Romana Nieczyporowskiego.

Czytaj więcej: PANEL DYSKUSYJNY "Malarstwo w poszukiwaniu wspólnego mianownika: rozpad wartości czy nowa...

NAGRODA IM.KAZIMIERZA OSTROWSKIEGO — 15. edycja

13.10.2016 r.



Zakończyliśmy prezentację twórczości tegorocznego Laureata Nagrody im.Kazimierza Ostrowskiego - Lecha Majewskiego w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Ze względów technicznych o kilka dni wcześniej niż planowaliśmy. Nie zamykamy jednak spotkań z twórczością o najwyższych walorach artystycznych. Już w najbliższą sobotę — 15.10.2016 r. o godz. 14.00 w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbędzie się panel dyskusyjny, który towarzyszy aktualnej, jubileuszowej edycji Nagrody im.Kazimierza Ostrowskiego.

Czytaj więcej: NAGRODA IM.KAZIMIERZA OSTROWSKIEGO — 15. edycja

Lech Majewski — video art

26.09.2016 r.


25 września 2016 r., w niedzielne południe, Lech Majewski z rąk Prezesa Gdańskiego Okręgu ZPAP Ryszarda Kowalewskiego otrzymał Nagrodę im.Kazimierza Ostrowskiego za 2015 rok.Uroczystość wręczenia Nagrody odbyła się w sali głównej Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Oficjalne wystąpienia poprzedziła emisja  prezentacji piętnastoletniej historii Nagrody im.Kazimierza Ostrowskiego autorstwa Mariusza Sładczyka oraz film przybliżający osobowość twórczą aktualnego Laureata Nagrody – Lecha Majewskiego w reżyserii Mirosława Judkowiaka.

Czytaj więcej: Lech Majewski —  video art

Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego dla Lecha Majewskiego

18.09.2016 r.


W tym roku Związek Polskich Artystów Plastyków w Gdańsku, już po raz 15 wręczy swoją nagrodę malarską. Tym razem kapituła przyznała Nagrodę im. Kazimierza Ostrowskiego Lechowi Majewskiemu - reżyserowi, malarzowi, poecie, prozaikowi, znakomitemu polskiemu twórcy filmowemu. Członkowi Gildii Reżyserów Amerykańskich i Europejskiej Akademii Filmowej.

Czytaj więcej: Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego dla Lecha Majewskiego

Lech Majewski — Laureat Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego

12-13.07.2016


Lech Majewski został Laureatem Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za 2015 rok. Po wakacjach, we wrześniu br. odbędzie się uroczystość wręczenia Nagrody i wernisaż wystawy twórczości Lecha Majewskiego. W tym roku główne wydarzenia 15. edycji Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego odbędą się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Jesień dla miłośników sztuki i artystów zapowiada się niezwykle interesująco.

Czytaj więcej: Lech Majewski — Laureat Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego

Werdykt Kapituły Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za 2015 rok

Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego

 XV edycja

 ORGANIZATOR

Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Gdański


Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego jest ogólnopolskim wyróżnieniem w dziedzinie malarstwa. Kapitułę Nagrody powołuje Zarząd Gdańskiego Okręgu ZPAP. Kapituła wyznacza laureata nagrody raz w roku, na specjalnym posiedzeniu.

Czytaj więcej: Werdykt Kapituły Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za 2015 rok

Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego - XIV edycja


Stanisław Białogłowicz malarstwo
wernisaż: 15.09.2015, godz. 17.00
wystawa prezentowana będzie w Oddziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku do dnia 18.10.2015 r. 

Organizator: Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Gdański
Współorganizator: Muzeum Narodowe w Gdańsku

Werdykt Kapituły Nagrody im. K. Ostrowskiego za rok 2014


Our website is protected by DMC Firewall!